r Gemengde berichten. Telegrafische berichten. volgem inentin en dat mogeli H HI ge N» lio n d IS iei (de c TER NEUZEN, 24 Januari 1890. RECHTSZAKEN. Arrondissements-recbtbank te Middelburg. om di le lei pokke thans dat h godsdu gerinj troun Porte digin der den Wol- deze op 1 strij< van van I rani in mee kor org nag dei is t de de Pr De lof die va Wi ii BL O) sr ruim f 8,150,000) zit niet alleen Nederland in dit opzicht geheel stil, maar wordt jaarlijks zelfs een groot getal eieren uit Engeland en ook uit Dnitschland ten onzent ingevoerd. In Priesland en Groningen is men er thans op uit hierin verandering te brengen. Wat Eriesland betreft, is reeds aan de afdeelingen der Friesche maat- schappij van landbouw in overweging gegeven, een onderzoek in te stellen naar het fokkeu van kippen en den uitvoer van kippen en eieren, ten einde daarna middelen te beramen, dien uitvoer naar het buitenland te bevorderen. De posterijen in de Eerste Kamer. Bij de bespreking van het belang der Zondagsrust met betrekking speciaal tot den postdienst, waar- scbuwden in de afdeelingen der Eerste Kamer tegen al te groote beperkiDg, waardoor het publiek belang schade kon lijden. Het denkbeeld werd geopperd om voor brieven, die op Zondag moesten besteld worden, bijzondere postzegels, b.v. van 2 4 cent, te bezigen, zoodat men dan wist, welkebrieven tot Maandag konden blijven liggeu. Overigens kon zoo meende men de dienst voor het personeel verlicht worden door het aanstellen van meerdere beambten en zoodoende den dienst te verdeelen. Gisteren morgen had voor den Nieuwen Neuzenpolder, bij den zoogenaamden Koepel, een oeverafschuiving plaats, ten Oosten van de bestaande oeverwerken. l)e lengte der afschuiving bedraagt 165 M., de grootste breedte ruim 70 M. en de grootste diepte ongeveer 8 M. Daar de afstand tot den teen van den dijk, nog ruim 80 M. bedraagt, bestaat voor den polder niet het minste gevaar. Ook aan den Eendragtpolder ontstond op heden eene oeverafschuiving tusschen de peilraaien 23 en 24. De afschuiving heeft, langs de laagwaterlijn gemeten eene lengle van 70 M., terwijl de grootste breedte bedraagt 30 M. De loop der bevolking in deze gemeente over 1889 was als volgt Geboren werden 132 m., 150 vr., totaal 282, waaronder 2 tweelingen Overleden zijn 58 m., 54 vr., totaal 112; In de gemeente vestigden zich 238 m., 241 vr., totaal 479, terwijl vertrokken 229 m., 197 vr., totaal 426. De bevolking bedroeg op 31 December 1888 2967 m., 3085 vr., totaal 6052 en op 31 December 1889 3050 m., 3225 vr., totaal 6275; Alzoo eene vermeerdering van 223 personen; Er werden 47 huwelijken voltrokken als: tusschen jongmans en jonge dochters 39, jongman en weduwe 1, weduwnaars en jonge dochters 3 en weduwnaars en wed u wen 4. Zuamslng. Een viertal ingezetenen dezer ge meente hebben, door gebrek aan woningen gedrongen, in den loop dezer week aan den gemeenteraad een adres ingezouden, houdende verzoek, hen het zuide- lijk gedeelte van het dorpsplein, langs den zooge naamden kerkmuur, voor bouwterrein te verkoopen. Het doel der adressanten, om de dorpskom op die wijze met een rij nette woningen te versieren, is door velen in de gemeente met belangstelling en ingenomenheid vernomen, zoodat een adres van adhesie aan het gemeentebestuur, strekkende om het verzoek der belanghebbenden te steunen, reeds van meer dan 70 handteekeningen voorzien is. Moge het bedoelde adres in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad een even gunstig onthaal ten deel vallen als bij hen, die door hunne naamteekening de goede zaak gesteund hebben. Ilulst. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het begtuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walsoorden, den lieer A. G. V. Hom- bach, alhier. Houteuisse, 24 Jan. In eene buitengewone vergadering van ingelanden van den Kruispolder, alhier op 11. Woensdag gehouden, is besloten een gedeelte van den grindweg in dezen polder gelegen, te vervangen door keibestrating en daartoe de hulp in te roepen van de Provincie tot het verstrekken van een renteloos voorschot. De grindweg in 1868 met renteloos voorschot der Provincie gelegd, blijkt zelfs met groote kosten niet bestand tegen het toenemende zware vervoer. Groede. Door den bisschop van Breda Mgr. P. Leyten is tot kapelaan alhier benoemd de heer A. M. Canters thans te Oosterhout. Itorssele, 23 Jan. De heer H. de Priester al hier is benoemd tot onderwijzer te Kloetinge. Gisteren werd besteed het bouwen in de Tholensstraat. D. Herrebout, door A. A. Eekman alhier aan- van een woonhuis met winkel Hiervoor hadden ingeschreven voor yi800; W. Lensen, voor f 1569 J. Drabbe, voor f 1475 Jac. Deij, voor f 1430 en P. A. Mielen, voor f 1420. Alle inschrijvers waren uit Ter Neuzen. Aan den laag- sten is het werk gegund. Met ingang van 1 Februari a. s. zijn ver- plaatstde kommies 4" klasse F. A. Loeff van Ter Neuzen naar Winterswijk, de komm. 4e kl. D. Visser van Hulst (tijd.) naar Sas van Gent, de komm. 3e kl. M. Gondswaard van Kauter naar Ter Neuzen, de komm. 4e kl. L. Lips van Koewacht (tijd.) naar Kauter, de komm. 4" kl. J. de Boet van Philippine naar Gendringen. 's Gravenhage, 24 Jan. De Hooge Raad ontzei heden aan Mr. C. Lucasse q.q. de vordering tegen den staat tot betaling van eene koopsom voor grond ten behoeve van het kanaal Ter NeuzenGent. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Januari de volgende vonnissen uitgesproken B. B., oud 55 j., arbeider, wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 1. P. B., oud 23 j., arbeider te Ter Neuzen en 2. T. L, oud 27 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, zijn wegens als voren ieder veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft W. L., timmerman te Te Neuzen, appelant tegen zijne veroordeeling door de rechtbank te Middelburg tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van 6 stukken eikenhout, met vernietiging van dat vonnis, vrijgesproken, Overeenkomstig de conclusie van app.'s verdediger mr. A. Slotemaker. Bij de algemeene werkeloosheid, die er op vele plaatsen heerscht, is het een verblijdend teeken, dat in de geheele Langstraat, waar duizenden schoenmakers gevonden worden, niemand, die zijn vak verstaat, behoeft ledig te loopen en knappe werklieden zelfs een goed weekgeld kunnen ver- dieneu. Ook zijn de zolders der fabrikanten gedu- rende dezen winter niet opgestapeld gebleven, ter wijl de bestellingen voor de zomerartikelen reeds druk afkomen. Hendrik keek voor zich, hij kon Friese niet aanzien. Voor '"t eerst in zijn leven schaamde hij zich over zichzelven en zijn toestand. Ben je gewond? vroeg Friese. Ja hier in mijn borstantwoordde Hendrik, met moeite sprekeude. Laat mij eens zienzei de boer en knielde naast hem en hielp hem zijn kleeren openmaken om de wonde te onderzoeken. Verschrikt schudde de boer het hoofd. Dat is geen kleinigheid! De kogel zit er nog inDaar moet hulp komen, voor het erger wordt Ik zal het wel te boven komen! Om de pijn bekommer ik mij nietl viel Hendrik in. De pijn is het ook niet maar de borst is een gevaarlijke plaats. Als ge een uur ver kondet loo pen, dan zou ik wel voor het overige zorgen. Ik wil u bij den houtvester op den berg brengen, ik ken hem sedert jaren, hij zal u wel herbergen, als ik hem dat vraag en gij zwijgt als een stom- me. Bij hem zal niemand u zoeken en daar kunt ge dan blijven, totdat ge geheel hersteld zijt. Een oogenblik stond Hendrik in twijfel of hij dit aanbod zou aannemen; zijn oude trotschheid kwam nog even boven, maar hij overwon die. Hij keek Friese aan en stak hem de hand toe. Zoo ver kan ik nog wel loopen, en uw hulp neem ik aanMet bevende stem had hij dit ge- zegd. Hij wilde opstaan, maar kon niet, Friese moest hem helpen. Leun maar op mij, ik zal u er brengenzei Friese. Zoo ging het langzaam voort. Zij ontmoetten niemand op den eenzamen weg. Wel moest Hen drik eenige keeren rusten, maar eindelijk atonden zij toch voor het huis van den houtvester. Friese zou eerst binnengaan om het noodige af te spreken Wees gerust, Hendrikhij zal het wel doen, als ik het hem vraag, zei Friese. Men zegt van hem dat hij in vroeger jaren op een vertrouwelijken voet stond met de smokkelaars. Of dat waar is of niet, dat maakt hier niet uit, hij zal u zijn hulp niet ontzeggen en niemand zal u hier zoeken. Hij zal u bijstaan tot de dokter uit de stad komt, want hij heeft menigeen geholpen, beter dan een dokter en ran wonden te verplegen heeft hij wel verstand. Reeds na weinige minuten kwam Friese met den houtvester terug. Het was een Hink man, met een ruw, maar goedhartig karakter. Hendrik kende hem van aanzien. Beide mannen hielpen hem in huis. In een afgelegen kamertje werd een bed gespreid, want hij had vooral rust noodig. Toen onderzocht de houtvester de wond. Hij scheen er niet licht over te denken. Het leven zal het u niet kosten sprak hij tot Hendrik, maar deze verstond hem bijna niet meer want hij geraakte buiten kennis. Bloedverlies en de inspanning bij het loopen hadden hem uitgeput. Ge moet rust hebben en geduldig zijn. Rondom de wond is alles opgezet en ontstoken, dat mag niet erger worden, auders ziet het er slecht uit. Maar niet bang zijn, hoorIk zeg rechtuit de waarheid, omdat ge die wel verdragem kunt en wie zoo'n sterk lichaam heeft als gij, kan meer verduren dan een ander mensch. (Wordt vervolgd.) Door den brigadier der marechaussee Van der Elst te Maastricht is een onderzoek ingesteld naar een voorval, dat Maandagavond in den trein, komende van Brussel, plaats vond. Tusschen Leuven en Aerschot nl. werd een dame door een revolver- schot, dat uit een aangrenzende coupe kwam, licht aan het hoofd verwond. Bij nader onderzoek bleek, dat het schot was gelost door een reiziger, die aan een ander zijn revolver had getoond en dat het wapen door toeval of onvoorzichtigheid was afgegaan. De vorige week, zoo lezen wij in het N. v. d. D., waren van het Utrechtsche garnizoen zooveel man- schappen door influenza aangetast, dat het groote hospitaal te klein werd. Toen werden alle her- stellenden tot spoedige genezing op half rantsoen gesteld en mochten zij tevens de kazernes niet verlaten. Dit middel werkte niet alleen op de herstellenden, maar had ook het verrassende gevolg, dat het aantal ziek wordenden in enkele dagen met negen tienden verminderde. De nagedachtenis van een der aanzienlijke vroegere bewoners van Heinkenszand wordt door alle jonge meisjes van de Nederd. Herv. gemeente aldaar, geboren uit lidmaten der kerk, in eere gehouden. Het is die van Mr. Isaac Hurgronje (17241776) lid van Gecommitteerde Raden van Zeeland en de laatste jaren zijns levens woonachtig op het kasteel Barbersteijn te Heinkenszand. (Dit kasteel bestaat niet meer. Waar het stond prijkt thans eene R. C. kerk en pastorie.) Genoemde patricier liet bij testament een fonds na, waaruit iedere bruid, aan bovengenoernde voorwaarden voldoende, na hare bruiloft een huwelijksgeschenk van honderd gulden ontvangt. Het behoeft niet gezegd te worden, hoe welkoin dit zoo goed als alien is In den nacht van Zondag op Maandag is te Utrecht eene zekere mej. Z., woonachtig aan de Kromme Nieuwe Gracht, in een aanval van ijlende koorts, aan welke zij, met daarmede gepaard gaande influenza, lijdende was, uit haar slaapkamer geloo- pen, zonder dat zulks door haren echtgenoot werd bemerkt, en in dien verbrijsterden toestand in den kelder terecht gekomen. Zij schijnt daar de waterpoort, uitkoraende aan de gracht, te hebben geopend, althans men heeft den volgenden morgen haar lijk uit die gracht opgevischt. Van een te Schiedam tehuis behoorend barkschip, genaamd Neerlands Vlag, kap. D. J. Brouwer, wegens muiterij onder de equipage in de haven van Nieuwediep binnengekomen, zijn negen schepelingen wegens poging om te deserteeren door de politie te Helder opgevangen en achter slot en grendel gebracht, terwijl een tiende wist te ontsnappen en nog niet is opgespoord. Een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Maandag kwamen te Queenstown twee booten der Cunard-line van Boston binnen. De gezag- voerders verklaarden, nog nimmer zulk ruw weer op den Oceaan te hebben ondervonden. Zij ver- loren al hunne booten en op een, de Catalonia, sprong daarenboven een stoompijp, waardoor vier personen der bemanning doodelijk gekwetst werden. De ijzeren davits, waaraan de booten hangen, bogen als ijzerdraad of knapten in stukken. Van boord der Gallia werd een andere boot hulpeloos drij- vende gezien, die men vermoedt van de Johnston- line geweest te zijn, doch men kon geen hulp bieden. Ook zag men veel vee drijven, zoodat men vermoedt, dat nog een schip is verloren gegaan Te Binche, in Belgie, heeft, naar uit Brussel gemeld wordt, Vrijdagavond een dynamiet-aanslag plaats gevonden. In de nabijheid van het station bevindt zich een groote glasblazerij en daar tegeuover staat een herberg die meestal door werklieden van de fabriek wordt bezocht. In de benedenverdieping van het directie-gebouw bevinden zich de kautoren en een ontvangkamer. De directeur, een bejaard man, Durvaux ge- heeten, bevond zich in zijn werkkamer, toen tegen tien uur 's avonds een patroon die op de vensterbank gelegd was, sprong. Het dynamiet verbrijzelde het raam, sloeg een stuk metselwerk stuk, wierp verscheidene meubelen omver en ver pletterde een beeldje dat op een piano stond. Die piano en de directeur die er naast stond, bleven ongedeerd, hoewel de oude heer door verscheidene rondvliegeude stukken hout en steen werd getroffen. Een knaap van zes jaar, die zijn vader die's nachts moest werken, eten ging brengen, had de brandende lont aan den patroon ontwaard en was op afgegaan, juist toen de ontploffing plaats vond. De rechter- hand van het arme kind is op zoo droevige wijze verpletterd, dat die moest worden afgezet Daar de directeur Durvaux in de geheele streek als een #goede oude" bekend staat en zijn werk lieden zeer veel van hem houden, begrijpt men volstrekt niet wat aanleiding tot den aanslag heeft gegeven. Te Antwerpen is gedurende de laatste dagen een zoo groote voorraad Engelsche steenkolen ont- scheept dat de prijzen, die voor lichters betaald moeten worden, reeds van 6 tot 23 francs zijn gerezen. De graanhandel ondervindt reeds de na. deelige grvolgen van deze prijsverhooging, welke alleen het gevolg is van de werkstaking der Bel- gische mijnwerkers. Betreffende de botsing van de Engelsche boot Malabar, die 1900 personen, meest soldaten, aan boord had, met de mailstoomboot Erymanthe bij Kaap Trafalgar, wordt nog medegedeeld, dat beide booten behouden te Cadix zijn aangekomen. Beide schepen zijn geducht beschadigd, maar dank wij der goede tucht, die onder de soldaten heerschte zerd een paniek voorkomen en liep de botsing zonder verdere ongelukken af. - In den laatsten tijd is men op de gedachte gekomen, postduiven door postzwaluwen te ver vangen. De Fransche Minister van Oorlog heeft den militairen gouverneur van Rijssel opgedragen, welke de waarde van deze zwaluwen voor krijgs- gebruik zou zijn, te onderzoeken in Roubaix, waar proeven genomen werden. Men wist reeds, dat de zwaluw een sterk ontwikkeld „Heimats-gevoel" bezit en besloot dit dienstbaar te maken. De snelheid van haar vliegen is werkelijk buitengewoon groot; volgens Spallanzini 125 h 130 K.M. in het uur. "V an Creil uit werd, behalve eenige postduiven, een zwaluw iosgelaten, wier nest zich in een stad van noordelijk Frankrijk 242 K.M. van Creil gelegen bevond. De zwaluw, hoewel met ongunstigeu wind te kampen hebbende, kwam 1^ uur aan, vdor de eerste postduif. Overbodig aan te toonen, van welk gewicht zulk een vlugge overbrenging, voor oorlogshandelingen zijn kan. Alleen moet nog maar beproefd worden, of de zwaluwen zich voldoende tarn laten maken en in den winter kunnen worden overgehouden. Dit wordt gedaan in Frausche vestingen. De zoon van den fabrikant R., te Warschau, had met het knappe dienstmeisje van zijne moeder eene liefdesbetrekking aangeknoopt en beloofd met haar te zullen trouwende zoon werd echter naar het buitenland gezondeu en het meisje, onder het voorwendsel dat zij eene diefegge was, uit haar dienst ontslagen. Wel vond de ongelukkige eenigen tijd een onderkomen bij een gezin in hetzelfde huis, maar in den laatsten tijd doolde zij, hare be vailing te gemoet ziende, zonder eene woning te hebben, in de straten der stad rond, waardoor tijdeus het Kerstfeest de gedachte bij haar opkwam om zich op de familie R. te wreken. Den tweeden Kerstdag drong zij, met een bijl gewapend, in het huis der familie binnen, trof daar enkel de zestienjarige zuster van haar minnaar aan, wierp deze op den grond en bracht haar verscheidene bijlslagen op het hoofd toe, voortdurend herhalende //Ge hebt mij in 't ongeluk gejaagd, mij verjaagd als een hond, mij een diefegge genoemd, daarvoor zult ge boeten"! De ongelukkige juffrouw R. bezweek tengevolge van de bekomen verwondingende keukenmeid, die getuige was geweest van den aanval had geen moed genoeg haar jonge meesteres te hulp te ko men en zag, onder een rustbank verscholen, het bloedig misdrijf aan. Men seint uit Londen van 22 Jan. 11 uur 50 min. des avonds: Een hevige brand woedt in het noorden der City. De vlammen hebben Wheeler's kantstikkerijen in Newgatestreet en aangrenzende huizen aangetast. De brand heeft een dreigend aanzien, doch de stortregen, die op 't oogenblik valt, zal de pogin- gen tot blussching der braudweer in de hand werken. Een eerste luitenant der Deensche infanterie, die met geen mogelijkheid van zijn tractement van 1200 kronen (/810) rond kon komen, had zich toegelegd op de kunst van postwissels na te maken, wat hem zbo goed afging, dat men hem op zes valsche wissels 1000 kronen uitbetaalde. De luitenant adresseerde deze aan zich zelf en liet ze dan zijn oppasser incasseeren. Doch de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt. Het bedrog werd ontdekt, en toen op een dag de luitenant met zijn jonge vrouw ging wandelen, werd hij door een politieagent gearresteerd. De officier bekende terstond zijn schuld, en zeide, dat de nood hem er toegedreven had. Te- vergeefsch had hij getracht zijn inkomen door les te geven te vergrooten, daar hem de ,/instrumenten" voor een ingenieurscursus, die hij wilde oprichten ontbraken. Den brief, dien een Batak wil verzenden, gegriffeld op een stuk bamboes, geeft hij mede aan een der medebewoners zijuer kampong, als deze een reis gaat ondernemen. De drager van den brief houdt dezen bij zich, zoolang zijn weg de richting volgt, werwaarts de tijding moet worden overgebracht. Komt hij aan een punt, waar hij zijwaarts moet gaan, dan legt hij het stuk bamboes neder. Vindt nu een ander dien brief, en moet hij de richting der bestemming volgen, dan neemt hij dien mede, hetzij om dien zelf te bezorgen, dan wel om evenzoo te handelen als de eerste brenger. Zoo kan een zelfde brief door verscheidene handen gaan, voordat die in handen komt van hem, tot wien hij geschreven is. T/homme-colli, de kofferman, is te Parijs de held van den dag. Het Petit Journal kocht hem voor 50 frcs vrijzoodra hij uit de gevangenis kwam werd Hermann Zeitung als het ware bestormd door journalisten, die hem uithooren, logement- houders die hem kosteloos huisvesten, zuinige huisvaders, die zijn goedkoope reisgelegenheid na- bootsen wilden. Toen hij het eerst in zijn kist opgenoraen werd, zoo vertelde hij, ondervond hij een gevoel alsof hij aan een hengel boven een afgrond hing. Het onaangename gevoel werd niet veel beter toen hij op den goederenwagen over de hobbelige keien reed. In den spoortrein ging alles goed tot de Duitsche grens, waar de wagen volgeladen en Zeitung's kist onder anderen begraven werd. Al

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2