Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. No. 2577. Zaterdag 25 Januari 1890. 30e Jaargang. BEKENDMAKING. Binnenland. 81 De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen rr u« ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. •m ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad rerachljnt Dinsdag- en Vrijdagravond blj den nttgever P. J. VAN BE SANDEte Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 28 Januari 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Januari 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. DE COMMISSAR1S DES KONINGS IN ZEELAND maakt bekend dat, te begiunen met 1 April aanstaande het peil op het benedenpand van het kanaal van TER NEUZEN zoodanig zal worden verlaagd, dat dit pand niet zal kunnen bevaren worden met schepen van meer dan 4,50 M. diepgang, doch dat die peilsv'erlaging in geen geval langer zal duren dan de insgelijks op 1 April aan- vangende sluiting van de groote Westsluis te TER NEUZEfl. Middelburg, 22 Januari 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, D E B R A U W. JPolitieli Overzicht. Te, Lissabon wediiveren alle standen in dernon- straties tegen Engeland, Engelschen eu Engelsche waren. Vele firma's hebben hare Engelsche be- dienden ontslagen en de Portugeezen hebben voor j hunne betrekking in Engelsche huizen en filialen I bedaukt. Een groothandelaar heeft eene lading katoeu afbesteld en de spoorwegen vervoeren geene Engelsche waren meer. Een inwoner van Lissabon, die op een Engelsch stoomschip plants had genomen naar Rio, liet zijn plaats in den steek en scheepte zich in op een Fransche boot. De bladen nemen geene Engelsche advertenties meer op en melden i de aankomst en het vertrek van Engelsche schepen niet. De Portugeesche handelsclub heeft alle Engelschen uitgestooten en de hotels, restaurants en winkels laten hunne Engelsche uithangborden afnemen en overschilderen. De nationale inschrij- I vir.g voor het leger en de vloot bedraagt reeds 10 millioen frcs. Eenige dramatische dichters schrijven samen een vaderlandsch stuk, dat ten bate van die inschrijving op alle schouwburgen zal I worden opgevoerd. Een Lissabonsch blad, het orgaan der tegen- i woordige Portugeesche regeering, schrijftAlleen de toorn, die onze harten verbittert, kan sommige ondoordachte demonstration en dwaze planuen ver- FEUILLETO N H) Hij stelde zich voor hoe bedroefd Grietje zou wezen, bij het hooren van zijne gevangenneming en hoe zij hem misschien zou zien, als hij geboeid langs haar huis kwam. Hoe zou alles anders geweest zijn, als de twijfel aan Grietjes liefde hem niet wild had gemaaktAch, dacht hij, had ik mijn trotschheid bedwougen en het geld van den rijken Friese aangenomen. Ik kon gelukkig ge- leefd hebben met Grietje, als mijne vrouw en nu Zijne krachten waren uitgeput, hij viel neer. Zelfs de gendarme scheen medelijden met hem te hebben of hij zag in, dat Hendrik behoefte had om wat bij te kornen. Althans hij gaf hem rust. Diep adem halende en door braudende dorst gekweld, zat Hendrik voorover gebogen op een steenblok. Stijf voor zich keek hij naar den grond toen hij een geluid hoorde van naderende voet- stappen. Hij zag op en kromp onwillekeurig in elkaar. Daar stond Georges vader, de rijke Friese, slechts eenige schreden van hem verwijderd. Hendrik had zich reeds verzoend met de gedachte, dat hij in de gevangenis zou komen, maar dat deze man hem in dien toestand zag, datjoeghem het bloed naar de wangen. In een oogopslag had Friese geraden wat ontschuldigen. Het volk kan niet verantwoordelijk worden gesteld voor de dwalingen en misdaden der regeeringenzelfs in Engeland wordt de houding der Britsche regeering veroordeeld. Laat ons niet de fout begaan van te protesteeren op eene wijze, die ons eigen belangen benadeelt. Laat ons niet de kans loopen van repressailles uit te lokken, die verscheidene van onze provincien zouden ru'ineeren en over de arbeidende klassen elleude zouden breogen. Laat ons onze vaderlandslievende demon stratien voortzetten, maar de beginselen der gerech- tigheid blijven eerbiedigen." Op nieuw komen berichteu, dat de Koning van Portugal de orde van den Kouseband, hem door Kouingin Victoria bij zijne troonsbestijging verleend, zou hebben geweigerd. In elk geval moet hij verzocht hebben, de plechtigheid der verleening nog eenigen tijd uit te stellen, om den ongunstigen indrnk, dien hij daarvan op dit oogenblik vreest. De interpellate in de Fransche kamer over de visscherij op de kusten van New-Foundland heeft ook al de gevoeligheid der Engelschen opgewekt. De uitlating van den interpellant, Flourens, ,/dat Frankrijk evenveel recht heeft in die wateren als Engeland en desnoods de Fransche visschers door Fransche oorlogsschepen moet beschermen," is, naar The Standard het uitdrukt, eene zeldzame misvatting van het karakter der Engelschen. Niet zonder eenige hatelijkheid voegt het blad er echter bij, dat men bij Frankrijk iets door de vingers moet zien, want dat de kleine neerzetting te St. Pierre en dan het thans besproken vischrecht, de eenige overblijfselen zijn van de eenmaal zoo schitterende bezittingen van Frankrijk in Noord- Amerika. Het gerucht, dat de socialistenwet nog door dezen Rijksdag zal behandeld worden, bevestigt zich en evenzeer dat Von Bismarck aan de beraad- slaging zal deelnemen. De sluiting van den Rijksdag zou daardoor eenige dagen zijn uitgesteld. De werkstakingen, die weder in de Westfaalsche mijndistricten zijn uitgebroken, komen aan de vrijzinnige partij zeer ongelegen en al neemt zij waarscbijnlijk niet de uitlegging van Le Matin aan, zoo vreest toch ook zij, dat de eischen der mijnwerkers bij de aanstaande verkiezingeen krachtig wapen in de handen der regeering zullen blijkeu. Over de Belgische werkstakingen komen betere berichten en de toestand bij Charleroi wordt als gunstiger beschreven. De minister Beernaert deelde zelfs aan de Kamer mede, dat het einde van den strijd spoedig mocht worden te gemoet gezien. De verregaande tooneelen eergisteren in de Fran sche Kamer vertoond, hebben Reinach er toe ge- bracht, eene wijziging in het huishoudelijk reglement voor te stellen. De censuur met tijdelijke uitslui- ting (voor den tijd van veertien dagen) is thans de strengste straf, die de Kamer tegen onwillige er gebeurd was. Reeds lang had hij zoo iets verwacht. Hendriks handelingen en zijne ver- metelheid daarbij, raoesten hem vroeg of laat in het verderf storten, dat wist hij, maar toch was hij ontroerd, toen hij het in de werkelijkheid zag en hij vroeg Wat is er gebeurd De gendarme antwoorddeIk heb den voor- naamsten smokkelaar gevangen 1 Hij heeft ons menigen slapeloozen nacht bezorgd, nu wil ik hem naar een plaatsje brengen, waar hij niemand meer overlast zal doen. Als hij daar eens vandaan komt zal hij wel gewoon zijn als een ordelijk mensch 's nachts te slapen en overdag eerlijken arbeid te verrichten. Friese keek Hendrik oplettend aan. Hij had hem niet weer gezien, sedert dien dag van George's redding, en die redding kwam hem op dat oogen blik helder voor den geest. Hoe was Hendrik in weinige weken veranderdZijn wangen waren bleek, in zijne trekken lagen smart en uitputting. Nu eerst zag Friese het bloed uit zijn borst, dat op zijne handen gedroppeld was. Is hij gewond vroeg Friese. Een beetje zei de gendarme. Haha de schram van den kogel is wat diep he? Nu, 't was geen zonde als hij door het hart was gegaan een nietsdoener minder op de wereld, maar zulke schooiers hebben een taai leven, zij kunnen tienmaal zooveel ver- dragen als een ordelijk mensch. leden kan uitspreken. Reinach wil, dat zij een liu voor den geheelen duur der zitting zal kunnen uitsluiten en dat zijn traktement zal kunnen worden ingehouden. Men meent, dat onder den indruk van het schandaal, dit voorstel wel kans op aan- neming heeft. Het wantrouwen, dat Frankrijk tegen de Itali- aansche kolonisatie koestert, blijkt op nieuw, naar aanleiding van een voorval, dat dezer dagen in de Fransche kolonie Obok heeft plaats gehad. Daar werd een karavaan, die van Djiboetil, bij Obok, naar het zuidelijk gelegen Harar was bestemd, overvallen. De Fransche onder-secretaris van kolo- nien, Etienne, door een redacteur der Estafette ondervraagd, bevestigde het en voegde er bij, dat de aanval was afgeslagen. Volgens het genoemde blad, zou hij nog hebben gezegd, dat niet Engeland, maar Italie zich meester wenscht te maken van Harar. Italie had reeds Frankrijk daarvoor gepolst, maar dit had officieus verklaard, dat het de be- zettiug van Harar niet zou dulden. Of Italie Harar begeert of niet, voor Frankrijk is dat land van groot gewicht om zijn handel met het binnenland uit te breiden. De loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben (voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft) in de gemeenten en op de dagen als hieronder zijn aangewezen Axel. Maandag 10 Febr. des voorm. 9 uren voor Axel en Westdorpe, des voorm. 10^ uur voor Ter Neuzen, Hoek en Zuiddorpe, des namidd. 1J uur voor Sas van Gent, Philippine, Overslag, Koe- wacht en Zaamslag. Hulst. Dinsdag 11 Febr. des voormidd. 9 uren Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. voor Boschkapelle, Jansteen IJzendijke. Donderdag 13 Febr. des voorm. 9 uren voor Groede, Breskeus, Nieuwvliet, Water- landkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis. Zaterdag 15 Febr. des voorm. 9£ uren voor Sluis en Retrancbement, des voorm. 10£ uren voor Cadzaud, Oostburg en Zuidzande, des voorm. 11J uren voor Aardenburg, St. Kruis en Eede. De Minister van Kolouien en Atjeh. De Minister betreurt het, dat het hem niet ge- lukt is de bezwaren, die, blijkens het voorloopig verslag over de Indische begrooting bij de Eerste Kamer tegen zijn beleid gerezen waren door zijne Memorie van antwoord geheel op te heffen. Hij ver- wijst voor de verdediging van zijn beleid naar die Memorie en verklaart zich bereid, nadere ophelde- ringen te geven. De Minister kan niet toegeven, dat wij van eene Hebt ge zelf hem aangeschoten vroeg de land- bouwer. Natuurlijk, anders was hij weer ontsnaptHier tusschen die vervloekte rotsen mag de duivel zulk een kerel vervolgen, zoolang hij goede beenen heeft. Bij iedere rots verdwijnt hij uit het gezicht. Daar- om heb ik hem geteekend, zoodat hij zelf mij den weg wees. Kijk hier, de bloeddroppels op den grond wijzen u terecht. De ruwheid van den gendarme hinderde Friese geweldig, maar toch vroeg hij weerWat zult ge nu met hem beginnen Rechtuit naar het tuchthuis zeide de gendarme. Zoo ver moet hij nog kunnen loopen. Als ik hem levend heb afgeleverd, kan mij de rest niet meer schelen, al sterft bij een uur daarna. Hendrik zag den landbouwer niet aan, en kon dus niet bemerken hoeveel medelijden deze gevoel- de. Hendrik was de redder van zijn zoon en verkeerde in ellende, al was dit eigen schuld te noemen, toch kon hij hem niet zonder hulp laten. Hij bedacht zich even en wenkte toen den gen darme ter zijde. Deze volgde hem zonder Hendrik uit oog te verliezen. Een poos spraken de mannen zacht met elkaar. Dringend scheen Friese den gendarme tot een bijzonderen stap te willen over- halen, en scheen de andere te twijfelen, of hij den voorslag zou aannemen. Eindelijk sloeg hij toe en beiden kwamen bij Hendrik terug. Deze had niet eens naar hen vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh verder zijn verwijderd, dan toen deze in de openingsrede van 1 Mei 1888 werd aangekonaigd. Van weife- lingen in de Atjeh-aangelegenheden is de Minister zich niet bewust en daarvan is ook geen bewijs bijgebracht. De vrijheid die men meende, dat den Gouverneur van Atjeh moet gelaten worden, kan niet anders worden opgevat dan in verband met de verzoenende en vredelievende staatkunde, waaraan de Regeering gemeend heeft de voorkeur te moeten geven. Tot toepassing van die staatkunde ziet de Gouverneur zich in geen enkel opzicht be- lemmerd. De herhaalde vertoogen op het Binnenhof om uitdieping van het Hellegat te verkrijgen, op- dat de groote WaterwegRotterdam-Antwerpen niet geheel onbruikbaar zoude worden, brachten het een paar jaar geleden niet verder dan de plaat- sing van een belboei, die, bij slot van rekening niet eens voldoet. De afdeelingen Rotterdam en St. Annaland van de Schippers-vereeniging „Schut- tevaer" stellen thans voor de Regeering te verzoe- ken om een gasboei. Dit voorstel zal Dinsdag a. s. in de algemeene vergadering worden behandeld. Aan het Handelsblad wordt door een koop- man uit Lissabon het volgende geschreven Ik acht mij verplicht u op den afkeer der Portugeezen om voortaan Engelsch goed te koopen, te wijzen, opdat de Nederlandsche handel daarmede zijn voordeel doe. B. v. de boterhandel. Geeft men hier eenmaal de voorkeur voor boter van Cork op, dan staat niets in den weg, waarom niet maandelijks duizenden vaatjes uit Holland zouden komen. Ook voor andere vakken van handel biedt zich eene gunstige gelegenheid aan. Portugal voert b. v. groote hoeveelheden ordinaire katoenen goe- deren in, voornamelijk voor Afrika. Vroeger een monopolie van Manchester, worden zulke goederen ook in Holland vervaardigd, b. v. voor Indie en ook voor de nieuwe Afrikaansche Handelsraaat- schappij. Twee stoombootlijnen van Liverpool vinden haar bestaan in het vervoer van katoenen goederen. Ook aardewerk. De groote fabrieken in Maastricht en Delft kunnen niet spoedig genoeg leveren. Maar er moeten in Holland nog wel andere bestaan, die nog niet met Portugal werken. Ingelegde vruchteu en eetwaren van Hollaudschen oorsprong komen weinig voor, maar vallen zeer in den smaak, daar ze niet zoo scherp zijn als de Engelsche. Er is dus thans eene goede gelegenheid nieuwe artikelen in Portugal in te voeren en daarvoor propaganda te maken. Terwijl jaarlijks groote hoeveelheden eieren uit Denemarken naar Engeland worden uitgevoerd (in 1887 bijna 111 millioen stuks ter waarde van gezien. Pijn en uitputting hadden hem voor alles onverschillig gemaakt. Toch trok het zijne opmerkzaamheid, dat de gendarme hem de baal koopwaren afnam en daarmee vertrok. Friese riep hem nog naMorgen verwacht ik u Toen nam hij zijn mes, sneed de touwen door, die om zijn handen gebonden waren en sprak Hendrik gij zijt vrij Verrast keek Hendrik op. Zoo on verwacht vrij En toch was het geen scherts. Ziesprak Friese verder, toen gij mijn zoon het leven hebt gered, beloofde ik u de helft van mijn vermogen. Uit trotschheid hebt ge dat geld toen niet willen aannemen, thans wil ik u een wederdienst doen, de gendarme zal er met niemand over spreken, dat hij u gevonden ueeft, het heeft me moeite gekost hem over te halen. Nu zijt ge vrij en wij hebben elkaar niet te danken. Hendrik was aangedaan, hij wilde opspringen, maar was te zwak. Dankbaar zag hij Friese aan. Het was de eerste maal, dat een vreemde aan hem iets goeds had gedaan. Ik heb reeds lang vonrzien, dat dit gebeuren zou, ging Friese voort. Ge moogt blij zijn dat ik toevallig hierlangs kwam, anders waart ge het tuchthuis niet ontkomen. Laat dit u tot leering strekken. Hendrikge kunt een heel ander mensch zijn, als ge maar wilt. Het ontbreekt u niet aan verstand en ook niet aan krachtals gedienwilden aard en uw trotschheid slechts wat wildet beteugelen TEE HEUZEISCHE 101 litVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1