Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2576. Woensdag 22 Januari 1890. 30e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32 4- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels ^0,40. Voor elken regel meer/ 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte ierekend. Men kan zich abonMeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermin derdtj^ prijs. Dit blad versehljnt Itlnidaj. en Vrijdagavond bl| den nltgever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. De Duitsche Rijksdag heeft met buitengewonen spoed en bij a# zouder discussien de tweede lezing der begrooting van oorlog ten eiude gebracht en eene buitengewone uitgave van meer dan 100 millioen murk toegestaan. De leden van den Rijksdag hebben haast en verlangen naar huis, omdat reeds over vijf weken de verkiezingeu voor den nieuwen Rijksdag worden gehouden. Verschei- dene leden hebben zich verzet tegen het uitgeven van eene aanmerkelijke som, om voor den keizer een verblijf ih te richten te Erankfort aan de Main. Dit zoogenaamde „Absteige quartier" zou de geheele eerste verdieping inneinen v.m een nieuw te bouweu post- en telegraafkantoor. De keizer heeft nu door den minister Von Ste- phan laten mededeelen, dat hij van de inrichting van zulk een verblijf voor hem afziet. Bravo Als Wilhelm in Erankfort komt, zijn er kwartieren genoeg voor hem. De Pruisische Landdag is door Von Boetticher in naam des keizers geopend. De troonrede spreekt met waardeering over de deelneming bij het overlijden van keizerin Augusta en verder over den gunstigen fiuancieelen toestand, over hervorining der belasting en over de tevre- denheid des keizers over de tegemoetkoming door de eigenaars der mijnen tegenover k;mne arbeiders betoond. Er wordt in verzek™, dat de betrek- kingen met alle mogendhjuen goed zijn, maar niet, dat men zal ove.'gaan tot het naar huis zenden van een gtiot deel des staanden legers, helaas In Portugal \ijft het nog zeer woelig. In 0porfo "Hrbkicengroepeh cfdor ue strateu, under het aanheffen der kreten//Leve de onafhanke- lijkheid van PortugalLeve de onschendbaar- heid van het grondgebied Weg met Engeland De gouverneur heeft eene bijeenkomst van stu- denten verboden. En te Lissabon openbaart zich een nog vijandiger stemming. In den schouwburg zelfs hadden auti-Engelsche demonstration plaats, verscheiden Engelschen werden op straat beleedigd en de meeste Lissabonsche handelshuizeu hebben hunne betrekkingen met Engelsehe kantoren afge- broken. Toen zich het gerucht verbreidde, dat eene Engelsehe vloot zich aan de monding van den Taag had vertoond, kwam de gansche stad in opschudding. Eene deputatie van studenten uit Coimbra door hunne kameraden uit Lissabon afge- haald, en geleid naar de woning van den premier overhandigde daar een adres. Majoor Serpa Pinto is de held van den dag. Vlak voor 's Konings paleis is een soort van altaar opgericht, met vlag- gen en met de beeldtenis van den populairen majoor versierd. Daar worden giften en bijdragen gevraagd om Pinto een eeresabel te koopen. Men drijft de gekheden al te ver en droomt reeds van eene machtige Iberische republiek. Waarom niet met FETJIELETON. 10) Hij lachlte bitter en pijnlijk. Hij zou zijn leven gegeven hebben voor een ieder van hen, en zij lieten hem alien lafhartig in den steek Niet een bleef er staan om hem op te wachten. Nog kon hij hunne gestalten in het aanbreken- de daglicht onderscheiden, hij kon hen nog aanroepen, hij deed het niet, liever zag hij den dood onder de oogen hij was toch de Duivel maar. Op een rotsblok gezeten, rustte hij uit. De gedachte kwam bij hem op, zich aan de grenswach- ters over te geven. Dan was alles voorbij, wat hem in den laatsten tijd zooveel bittere oogenblik- ken had bezorgd. Eensklaps ontwaakte weer de zucht naar vrijheid in hem. Hij wilde vrij blijven. Veer verzamelde hij zijne krachten en sleepte zich met moeite voort. In zijne opgewondenheid had hij de kogelwond in zijn borst nauwelijks bemerkt en nu nog voelde hij de pijn bijna niet, maar hij voelde toch meer en meer zijne krachten door het bloedverlies verminderen. Hoewel hij een doek tegen zijn borst drukte, bleef de wond toch bloeden. Hij kon de baal koopwaren bijna niet meer dragen maar hij wilde die toch iiie| achterlaten. Niemand zou zeggen, dat hij de baal lafhartig had wegge- bedaard overleg gehandeld, de zaak is kritiek genoeg! Men deed wel zulke half geleerde, opgeblazen, inge- beelde groot'neden wat onuer de knie te nemen. 't Gaat zulke vlasbaarden als lieden in de kroeg, die over politieke, maatschappelijke en kerkelijke toe- standen kunnen praten als hadden ze er eenig begrip over. Bijna de gansche pers buiten Enge land keurt de houding van de Britten in het conflict ten sterkste af, en wanneer het eens duidelijk mocht worden, dat het John Bull te doen is om de Portugeesche bezittingen en de Delagoa-baai, dan zal ook Zuid—Afrika wakker worden, ook de Oranje Vrijstaat en de Transvaal. De Brit is machtig, dat is waar, maar 't zal hun toch niet geheelemaal vergeten zijn, dat hij onlangs duchtig klap kreeg van de Boers. Professor Heinrich Geffcken is in het krijt ge- treden tegen Gladstone, vanwege diens geschrift tegen de triple alliantie. Hij bespreekt den alge- meenen toestand in Europa, rechtvaardigt de inlijving van Elzas Lothariugeu bij Duitschland, en toont het dwaze aan van Gladstone's uitlatingen over het recht van „de moeder Erankrijk" op de haar ont- rukte kinderen. Wanneer Rusland den vrede niet heeft verstoord, zegt hij, dan is dit alleen aan de triple-alliantie toe te schrijven. Geffcken meent te weten, dat Salisbury geen verstoring van het evenwicbt in de Middellaudsche zee zal toelaten. Hij wijst op de gemeenschappelijke belangen van Pruisen en Italie en waarschuwt tegen Frankrijk op de meest nadrukkelijke wijze. De Europeesche financiers schijnen nog al ver- trouwen te stellen in de Bulgaarsche regeering. De leening (en behoeve van het vorsteudom is zesmaal volteekeud, wat in St. Petersburg niet weinig jaloerschheid verwekt. Op Creta gaat het nog niet wel. Al de presidenten van rechtbanken hebben hun ontslag ingediend, nu Chakir-pacha den voorzitter der rechtbank te La Canea gevangen heeft doen nemen. Groot is de sensatie onder de Cretensers. Door het Ministerie van Waterstaat is aan- besteed de levering van de ijzerwerken, benoo- digd voor een steenkolensteiger aan het Oosterboord te Tandjonk—Priok. Minste inschrijver was la Societe Anonyme de construction de Malines te Mechelen, voor f 260,000. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatie- beroep van den heer Willink Ketjen, door het hof te Amsterdam tot geldboete veroordeeld wegens beleediging van den Minister van Kolonien. In het Dagblad voor Nederland beweren een paar personen, die hun naam niet verzwijgen, dat in de door hen ingevulde kaarten voor de volkstelling worpen om zich te redden. Al verder en verder sleepte hij zich voort tusschen de rotsen, om een veilige schuilplaats te bereiken, maar voor hij daar aankwam, zakte hij buiten kennis in elkaar. De dag was aangebroken. De smokkelaars waren alien gelukkig ontsnapttevergeefs hadden de kom- miezen en de gendarmen hen vervolgd. Zij hadden te stellig gemeend hen reeds in handen te hebben en zij begrepen zelf niet, hoe het mogelijk was geweest hen te ontkomeu. Heel te recht gaven zij Hendrik aaarvan de schuldzonder hem was waarschijnlijk de geheele smokkelaarsbende nu op weg naar de gevangenis. 1'oen het schot van den gendarme, waardoor Hendrik gewond was, tusschen de bergen weer- klonk, waren de kommiezen langs omwegen naar de plaats gegaan, van waar zij den knal gehoord hadden. Daar vonden zij den gendarme buiten kennis liggen, maar zij hadden hem spoedig weer doen bijkomen. Hij had slechts een wond van weinig beteekenis aan het hoofd. In alle richtingen hadden zij de bergen door- zocht, zonder de smokkelaars te vinden, want die waren reeds lang in veiliglieid. Verdrietig over hun vruchteloos zoeken, waren zij eindelijk naar huis gegaan. Alleen de gewonde gendarme was gebleven, om alleen verder te zoeken. Hij kon het niet zoo dadelijk verkroppen, dat de smokkelaars hen outgaan waren. Hij hoopte nog Hendrik te vinden, omdat hij hem zag wan- vervalsching heeft plaats gehad. De man, belast met het ophalen der kaarten, antwoordde op een klacht der betrokken personen, dat hij en zijne confraters tot consigne hadden gekregen geen lijsten aan te nemen met //geen kerkgenootschap" er op, maar dat zij het dan moesten veranderen in //Ned. Herv.", //Protestant" of iets dergelijks. De vervalsching moet volgens verklaring van den agent, geschied zijn op last van den buurtsecretaris, op last van de hoofdeommissie voor de volkstelling aan het stadhuis, en dezen hadden het hem gelast op last van den minister Dat liier te lande de handelingen van den protectionistisch gezinden Engelschen minister van landbonw met vreeze worden gevolgd door de exporteurs van zuivelproducten, kan men begrijpen, zoo men cijfers leest over den invoer van kaas. Het kleine Nederland voert J/s van den geheelen kaasvoorraad in, dien Engeland uit den vreemde noodig heeft en dat, niettegenstaande de concur- rentie der fijne Eransche dessertkazen en de massen- productie voor uitvoer, die in Canada en Noord- Amerika gedreven wordt. Op de natuurboter—markt bracht Nederland in 1889 eenige duizenden kilo's minder, Denemarken daarentegen weder meer dan het daaraan voorgaande jaar. Tegen de Hollandsche margarineboter schijnen de concurrenten niet opgewassenniettegenstaande deze niet meer als ,/boter" maar als Margarine" moet worden gestempeld, nam invoer en verbruik aanmerkelijk toe. Te Maastricht is de sterfte aan de gevolgeu van iiiiiuenza en daarmede gepaard gaande ziekten der ademhalingswerktuigen zeer beduidend. Het aantal sterfgevallen bedroeg daar van 117 Januari 63, een getal, dat slechts in 1866 bij het heerschen der cholera werd bereikt. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat wel is waar het aantal ziektegevallen daar ter stede nog niet veel vermindert, maar dat de aanvallen van influenza veel minder hevig zijn dan in den beginne. Het Bestuur der R, K. Kiesvereeniging //Recht en Orde" te Amsterdam heeft aan den Koning een gemotiveerd adres gezonden, waarin het Z. M. verzoekt de indiening van een wetsvoorstel te willen bevorderen, er toe strekkende om voor de gemeenteraadsverkiezingen een kiesstelsel in te voeren, waardoor iedere groep der burgerij in den gemeenteraad evenredig, d. i. naar verhouding van haar sterkte, vertegenwoordigd zij. Treurspel op de Lauriergracht te Amsterdam. Op de Lauriergracht in perceel 67 is sedert eenigen tijd gevestigd een zoogenaamd kosthuis of logement, genaamd ,,Het Laurierblad," toebehoo- rende aan J. van Kalsbeek. Hoewel uit den aard der zaak wel eens voorkomt, dat woordenwisseling kelen, toen hij door zijn schot werd getroffen. Onmogelijk kon hij even spoedig als zijne makkers ontvlucht zijn. Ofschoon hij zelf vermoeid was, zwierf hij nog uren lang rond. De wond aan zijn hoofd deed hem veel pijn en met de pijn groeide ook zijn onwil aan, om naar huis terug te keeren. Hij voorzag, dat men hem zou uitlachen, omdat hij zich door een ongewapenden smokkelaar tegen den grond had laten werpen. Hij wist zelf niet, hoe dat gebeurd was. Het toeval was hem gunstig. De regen had opgehouden daar zag hij op een steen een droppel bloed. Het bloed scheen nog versch te zijn en onmiddellijk kwam bij hem het vermoeden op, dat dit bloed van den verwonden smokkelaar was. Met verdubbelde oplettendheid doorzocht hij nu den omtrek. Weldra voud hij nog eenige sporen van bloed en nu wist hij in welke richting hij moest voortgaan. Al zoekende ging hij verder. Het bloed werd Hendriks verrader. Reeds na weinig zoeken vond de gendarme hem buiten kennis tusschen twee rotsen. De baal met de gesmokkelde waren lag nog naast hem. De gendarme had het wel kunnen uitschreeuwen van vreugde. Hij boog zich over hem heen en bemerkte aan de zwakke ademhaling, dat Hendrik nog leefde. Hij moest ook leven, want de gendarme wilde hem levend aan het gerecht overleveren. Heftig schudde hij hem heen en weer. Hij wreef onder de kostgangers ontstaat, is de inrichting echter vrij goed aangeschreven. Donderdagmiddag had een dier kostgangers zekere U 54 jaar oud, gewezen tamboer van het O. I. leger zijn pensioen gehaald en voor kocht Van 6en'°e nieuwe kleederen ge- Zekere Leendert Kints, wonende Laurierstraat 1 2, een vroegere kostbaas van Boomstra, wilde dezen vragen om 3, die hij hem nog schuldig was. De nieuwe kleederen naast het bed van Boomstra vindende, nam hij ze, na eenige woorden wisseling, mede. De eigenares van het logement wist echter te bewerken, dat de bewuste kleeren weer in het bezit van B. werden gesteld Knits die zich verwijderd had, kwam omstreeks Vijf uur terug en toen de eigenares van de inrichting. voor ruzie beducht hem niet bij B. toeliet, wist Knits zich toch onder een voorwendsel toegang te verschaffen. Opmeuw ontstond twist tusschen B. en K., terwijl K. tot handtastelijkheden overging. Twee personen, die er bij tegenwoordig waren, Bertus Vermeulen en Jacob van Goudoever, maakten Kints op het onredelijke van zijn handel- wijze opmerkzaam. Tevergeefs vroeg Boomstra.Leendert, wacht tot ik mijn volgend pensioen krijg." Spoedig gaf B. geen geluid meer en eenigen tijd daarna ontdekte men dat h,j dood was. Geen der beide getuigen heeft een mes of eenig ander wapen bij Kints gezien, zoodat de uitspraak van de geneesheeren, die de schouwing zullen verrichten, in deze van groot gewicht zal zijn. Kints, die zich dadelijk verwijderd had, is later voorloopig in hechtenis genomen. De commissie, door de Mij van geneesk. benoemd om een onderzoek in te stellen naar den vaccinatietoestand in Nederland, in verband met mogelijke wijziging der epidemiewet, heeft haar eerste rapport uitgebracht. Voor dat onderzoek hebben 29 van de 36 afd. der Mij., vertegenwoor- digende 1076 geneeskundigen, medewerking ver- M-w ,i !1 antw°orden op 16 voorgelegde vragen mjkt, dat er tusschen de geneeskundigen bijna volkomen eenstemmigheid heerscht omtrent de toepassing der algemeen verplichte vaccinatie, en ,ee1n wetsvoorstel tot invoering van algemeene veiplichte vaccinatie met ingenomenheid door hen zou worden begroet, ware het niet, dat zij vreesden, dat een outwerp in dien geest niet tot het beoogde doel zou leiden, maar misschien afbreuk zou doen aan de thans voorgeschreven iudirecte verplichtin^. Aanstelling van staats-vaccinateurs werd na<*enoeg algemeen ontraden. Aan het slot der beantwoording van de ver- schillende gestelde vragen gekomen, geeft de com missie een overzicht van de uitkorasten der enquete. Hare conclusion komen in hoofdzaak o. a. op het hem het voorhoofd en de slapen met brandewijn en het gelukte hem eindelijk ook eenige druppels in Hendriks mond te krijgen. Hendrik opende de oogen en keek verwonderd in het rond. Hij scheen niet te weten, waar hij zich bevond, doch een blik op den gendarme bracht hem al het gebeurde weer voor den geest. Met drift ging hij overeind zitten. Hij wilde op- springen, maar de krachten ontbraken hem. Zijne oogen straahlen van toorn en verneden wat hij van plan was. Met geweld duwde den gendarme hem tegen den grond. Blijf maar bedaardsprak hij spottend. Dezen keer zult ge mij niet ont- komenIk dacht wel dat het aangeschoten vofeltje niet ver zou vliegen. Hendrik deed eene poging om den arm van den gendarme die hem neerdrukte, van zich afte stooten maar door het bloedverlies waren zijne krachten te veel verminderd. Hahajongenriep de gendarme. Ben je nu nog niet raak geworden? Nu, in het tuchthuis zullen ze je wel kleiu krijgen, de Duivel zal daar wel bedaard worden! Een nauwe eel, een paar pond ijzer aan de beenen, een beetje magere kost zooals water en brood in kleine porties, dat maakt wel tam, en als dat nog niet helpt, dan heeft de gevangenbewaarder nog een ander middeltje. Het is uit leer gevlochten en zit aan een korten houten steel. He Duivelken je zoo'n dingetje? Nu, he'o maar goduhlJe rug zal spoedig daarmee kennis maken TEl- IllZENSCHE COBRANT Si

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1