Gemengde berichten. nocal gretig koopers. Volgens hun zeggen behoeft men slechts elken dag een stukje daarvan in den mond te nemen om verschoond te blijven van de griep terwijl zij dezelfde methode aan aanbevelen voor de genezing. Volgens Pasteur, die, zooals men weet, de ziekte bij eigen ervaring kent wordt ook influ enza door microben veroorzaakt. Uit New-York wordt gemeld, dat de aldaar aangekomen Transatlantische stoomschepen weder bericht geven van verscbrikkelijk weder, waarmede zii op den overtocht hadden te kampen. net Nederlandsche scbip Caland, betwelk twintig dagen onderweg was gebleven, lieeft acbt a tien groote stormen doorworsteld en reusacbtige ljsbergen gezien. Aangezieu ons land nog steeds een vrij groot contingent levert aan de landverbuizing naar Noord-Ainerika, is bet niet Bonder belang, de aandacbt er op te vestigen, dat de commissie van enquete voor de emigratie te New-York een zeer ongunstig rapport beett uitgebracbt. De commissie verklaart eenstemraig, dat de landverhuizers e New-York soras erger dan beesten worden be- bandeld. Ook in zijn nieuwe standplaats Wiesbaden wordt het den beroemden wrijf- en knijpdocter Mezger niet altijd volkomen naar den zin gemaakt. Naar uit Wiesbaden wordt gemeld, heeft dr. Mezger een gerecbtelijke vervolging ingesteld tegen de #Bade-Actien-Gesellschaft" te Wiesbaden omdat de directic in gebreke is gebleven de85.000 te betalen, waarvoor zij bet huis van Dokter Mezger te Amsterdam bad gekocbt. Deze som moest den 1 Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tus- schen Dr. Mezger en de maatschappij kan nu voor goed als geeindigd beschouwd worden. TER NEUZEX, 17 Januari 1890. In bet jaar 1889 zijn alhier binnengekomen om aan de losplaats van den spoorweg te lossen of te laden, 501 zeeschepen (458 stoom- en 43 zeilschepen), waarvan 408 Engelscbe, 24 Spaanscbe, 21 Belgische, 22 Noorsche, 8 Nederlandsche, 6 Duitsche, 6 Zweedscbe en 3 Russische; daarvan waren geladen met ruw ijzer 103, minene of ijzererts 73 steenkolen 41, hout 29, melasse 12, stuk goederen enz. 243. In het jaar te voren waren albier binnengekomen 522 zeeschepen. In het jaar 1889 van Ter Neuzen vertrokken 350 zeeschepen, waarvan geladen met briquetten 11, phosphate 6, dakpannen 4, stukgoederen enz. 159, zoomede ledig of in ballast 170, zijnde 163 zee schepen opgevaren naar Gent, na te ler Neuzen te hebbeu gelost. In het jaar te voren waren van Ter Neuzen vertrokken 443 zeeschepen. In het jaar 1889 zijn te Ter Neuzen aan de sluizen opoeschut 4203 en afgeschut 4196 rivier- of binnenschepen. In het jaar te voren waren opge- schut 3597 en afgeschut 3510. Nog zijn in 1889 te Ter Neuzen binnengekomen 848 zeeschepen, waarvan bestemd voor Gent 838 en voor Selzaete 1 0 (724 stoom-en 124 zeilschepen), waarvan 587 Engelsche, 112 Duitsche, 39 Noorsche 31 Deensche, 27 Zweedsche, 26 Russische, 1 Eransche, 7 Nederlandsche en 1 Belgische daarvan waren geladen met hout 186, hout, graan, vlas en zaad 32, graan 17, vlas, zaad enz. 14, steenkolen 10, iizergrond 9, creosoot en teer 7, minene 6, sal- peter 4, petroleum 3, lijnkoeken 3, wol en katoen 2, wiin 2, stukgoederen enz. 553. In het jaar te voren waren voor Gent 771 en voor Selzaete 21 zeeschepen binnengekomen. In het jaar 1889 van Ter Neuzen vertrokken, komende van Gent 828 en van Selzaete 8 zee schepen, waarvan geladen met zemelen 42, phosphate 38, ijzer 12, chigorij 7, steenkolen 5, creosoot 4, straatsteen 4, briquetten 2, stukgoederen enz. 513, alsmede ledig of in ballast 209. In het jaar te voren waren vertrokken, afkomende van Gent 742 en van Selzaete 16 zeeschepen. In de 2e helft der maand December 1889 is door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brief verzonden aan het adres van Marie Brusberg te Riga door het hulpkantoor Zaamslag aan J. Schipper te Middelburg. De zaak tegen J. W. W. (moord te Hulst), welke heden voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg zou worden behandeld, is voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Yoor de behandeling van brieven met eene aangegeven waarde boven f 600 zijn o. a. aan- gewezen de hulpkantoreu der posterijen te Stoppel- dijk en Zuiddorpe. Hock, 16 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging »Doelinatige Samenwerking" aanbesteed het leveren van 87,200 K.G. kunstmest en 43,000 K.G. chilisalpeter. Voor de levering der kunstmest hadden ingeschreven de heeren H. J. Maerninck, te St. Jansteen, voor f 9; J. J. Kortmau, te Rotterdam, voor 8,97 Van Hoorn, Luitjens en Kamminga, te Pieterburen, voor 8,93 J.I. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor 8,84 P A. Adriaansens PAz., te Hontenisse, voor 8,76; G. J. Krol Co., te Zwolle, voor /8,74; M H. Salomonson, te Rotterdam, voor 8,72 en Er. Dellaert, te Westdorpe, voor 8,48 per 100 K.G. Voor de levering der chilisalpeter hadden inge schreven de heeren: G. J. Krol C., te Zwolle, voor 10,24; J. E. Adriaansens PAz., te Wals oorden, voor f 9,87 A. Dieleman, te Axel (Sassing), voor 9,85Fr. Dellaert, te Westdorpe, voor f 9,83 en P. J. Scheele Co., te Ter Neuzen, voor 9,80 per 100 K.G. De levering is aan beide minste inschnjvers gegund. Iloek. Over het afgeloopeu jaar was de loop der bevolking als volgt Geboren werden 27 m., H7 vr., totaal 74. Overleden zijn 14 in., 20 vr., totaal 34. In de gemeente vestigden zich 32 m., 24 vr., totaal 56, terwijl vertrokken 42 m., 55 vr., totaal 97. Er werden 20 huwelijken voltrokken als: tus- scheu jongmans en jonge dochters 17, tusschen jongmans en weduwen 2 en tusschen weduwnaar en jonge dochter 1. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1888 971 m., 1035 vr., totaal 2006 en op 31 Dec. 1889 974 m., 1031 vr., totaal 2005. Zaamslag. Het aantal kinderen van 6—12 jaar in deze gemeente bedroeg op 1 Januari j.l 386. Daaronder zijn er 51, die van het schoolonderwijs geen gebruik maken, alzoo ruim 13,2 pet. Het is wel opmerkelijk, dat, in weerwil van het meerdere aantal scholen (thans 4), het getal met schoolgaande kinderen gedurende de laatste jaren steeds toeneemt. Zaamslag, 17 Jan. In den afgeloopen nacht zijn bij den laudbouwer E. Dekker alhier de staarten van een tieutal paarden afgesneden. Slechts 3 paarden bleven ongedeerd. Dit onmenschelijke werk is in alle stilte en op meesterlijke wijze uitgevoerd. Nog heden morgen is van een en ander aangitte gedaan bij de politie. Zaamslag, 16 Jan. Heden werd alhier ten overstaan van den te Axel resideerenden notaris, den heer P. Dregmans, in het openbaar geveild een woonhuis, schuur, erf en tuin op het dorp, ka- dastraal bekend in seclie E, nummers 920, 921 en 922 en groot 4 A. en 90 c.A. Kooper werd de heer P. Dieleman, te Axel, voor de som van f 1400. Sas van Gent. In de laatste jaren deed zich op de lijn Gent—Ter Neuzen, een zonderling ver- schijusel voor. Men moest meer betalen voor eene reis van Nederland naar Belgie als van Belgie naar Nederland, vooral indeze gemeente was dat verschil zeer in het oog loopend. Zoo kostte een kaartje van Sas van Gent naar Selzaete 3' klasse 15 cent 2« klasse 22 cent en le klasse 27 cent, terwijl men voor een kaartje van Selzaete naar Sas van Gent slechts betaalde 3e klasse 20 centimen, 2° klasse 30 centimen en le klasse 40 centimen. Reeds lang was men daarover ontevreden, doch het bleef daarbij, totdat eindelijk het gemeentebestuur zich de zaak aantrok en een klacht indiende bij den Raad van toezicht. Het bestuur was van ge- voelen dat eene dergelijke tariefregeling m stnjd was met de voorschriften van het tractaat op November 1869 te's Gravenhage gesloten tusschen Belme en Nederland, waarin o. a bepaald is, dat de Regeeringen der beide landen zorg zouden dragen dat ook op den spoorweg Gent-Ter Neuzen een tarief werd aangenomen zoo matig en zoo eenvou- dig mogeliik, terwijl uitdrukkelijk overeengekomen werd dat ten aanzien van den prijs van het vervoer geen onderscheid zou worden gemaakt tusschen de onderdanen der beide Staten. Die klacht schijnt te hebben geholpen, althans sinds 1 Januari zijn de tarieven gewijzigd en zijn de oude prijzen weer ingevoerd. Sas vau Gent. De loop der bevolking dezer wemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 19 in., 23 vr., totaal 12. Overleden zijn 4 m., 10 vr., totaal 14. In de gemeente vestigden zich 79 m., 71 vr., totaal 150, terwijl naar elders vertrokken 75 in., 76 vr., totaal 151. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 5. Bevolking op 31 Dec. 1888 670 m. en 700 vr., totaal 1370. Bevolking op 31 Dec. 1889 689 m. en 708 vr., totaal 1397. alleen het toeval heeft mij hierheen gevoerd. Ik zwierf alleen tusschen de bergen rond, ik joeg in de nabijheid een vos op. het dier scheen aange- schoten of ziek te zijn. Langs denzelfden weg, dien wij gekomen zijn, snelde het voort. Ik volgde hem en vond deze plektoen was de weg nog vrij wat moeilijkerik moest eerst eemge rotsblokken wegrollen, eer ik hier kon komeu. Toen de raannen een tijd lang gerust hadden, namen zij hunne last weder op en zetten hunnen tocht voort. t .lor. Weer liep Hendrik als gids vooraan. In den beginne was de weg nog moeilijk en vol gevaren, maar hij werd toch beter. Zonder binder waren zij tot daar gekomen en zij geloofden reeds alle wevaar geweken, toen Hendrik plotseling bleef stil- staan en zijne gezellen een teeken gaf stil te houden. Een geluid, als het slaan tegen een rots had zijn scherp gehoor vernomen. Hij alleen had het bemerkt en, daar hij vertrouwd was met alle weluiden van den nacht, wist hij, dat (lit van meuschen kwam. Hij luisterde met mgehouden adem alles bleef stil. Reeds wilden zijne ge zellen verder gaan, bevelend wees hij hen terug daar klonk achter hem eeu zacht gefluit en dade- lijk werd het voor hem op de zelfde wijs beantwoord. Wij zijn verraden en verloren! riepen verschei- den mannen te gelijk en zij wilden hun last weg- werpen, om des te gemakkelijker te kunnen vluchten. Blijft bedaard riep Hendrik hun met gedempte stem bevelend toe. Gij zijt verloren, ais gij u zelven verraadt. Niemand werpe zijn koopwaren weg! volgt mij, zij zullen niets vinden. Met groote schreden haastte hij zich voort, het gevaar had hem zijn bedaardheid niet ontno- men. Zijn gehoor scheen nog scherper te worden. Nauwelijks vijftig schreden van zich af, hoorde hij stemmen. Hij durfde den weg niet verder V°ftilriep hij zacht achter zich. Volgt mij! Hij ging van het pad af en klauterde tusschen de rotsen den berg nog verder op. De angst gaf nieuwe kraclit, de mannen volgden op den voet. Een poos snelden zij ongestoord voort; in weinige oogenblikken zouden zij op een goed be- gaanbaren weg- zijn. Daar sprong op eens een man achter een rots vandaan en riep met forsche stem: Halt. Zonder vrees ging Hendrik toch voort. Het gold hier de vrijheid, misschien het leven. Eer de man hem bereikte, ging een schot af en weer- klonk tusschen de bergen. Hendrik wankelde. Met inspanmng hield hij zich aan eene rots vast. Daar links af! vlucht! vlucbt! riep hij zijn ge zellen toe. Toen verzamelde hij al zijne krachten en wierp zich op den gendarme, die nog sights twee schreden vau hem verwijderd was. Met zijne laatste krachten pakte hij hem op en slingerde hem tegen den grond. De gendarme bleef voor dood liggen. Nu snelde hij zijne kameraden na, die hem bereids een eind voor waren. Zij wisten dat hij gewond was, maar geen enkele bleef er bij hem om hem te helpen. Zij waren alleen op eigen behoud bedacht. (Wordt vervolgd.) Philippine. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 19 m., 24 vr., totaal 43. Overleden zijn 10 m 7 vr., totaa! 1L In de gemeente vestigden zich 20 m., 17 vr., totaal 37, terwijl naar elders vertrokken 33 m., 31 vr., totaal 64. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 8. Bevolking op 31 Dec. 1888 484 m. en 420 vr., totaal 904. Bevolking op 31 Dec. 1883 480 m. en 423 vr., totaal 903. Westdorpe. De loop der bevolking in deze gemeente was ten jare 1889 als volgt Geboren werden 29 in., 25 vr., waaronder 1 m. niet tot de werkelijke bevolking dezer gemeente behooreude, alzoo 28 m 25 vr., totaal 53, waarvan onecht 2 m., 2 vr., totaal 4. Overleden zijn 9 m., 14 vr., totaal 23. Levenloos aangegeven 1 m., 1 vr., totaal t, Er^vestigden zich 47 m., 50 vr., totaal 97, terwijl naar elders vertrokken 67 m., 69 vr., totaal 136. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 18, van welke 15 tusschen jongmans en jonge dochters en 3 tusschen weduwnaars en jonge dochters. Op 31 Dec. 1888 bedroeg de bevolking 88b m., 920 vr., totaal 1806 en op 31 Dec. 1889 885 m., 912 vr., totaal 1797. Alzoo eene vermindenng van 9 persouen. Osseilisse. De loop der bevolking gedurende het jaar 1889 was als volgt: Geboreu werden 11 m., 10 vr., totaal 21. Overleden zijn 9 m., 8 vr., totaal 17. Levenloos aangegeven 3. Er werden 6 huwelijken gesloten, waarvan o tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tussc len weduwnaar en jonge dochter. In deze gemeente vestigden zich 29 m., 30 vr., totaal 59, terwijl vertrokken 43 in., 41 vr., totaal 84. Op 31 Dec. 1888 bedroeg de bevolking 432 m 442 vr., totaal 874 en op 31 Dec. 1889 420 m., 433 vr., totaal 853, alzoo eene vermiude- ring van 21 persouen. Sint Jansteen. De loop der bevolking in deze gemeente over 1889 was als volgt1 Geboren werden 36 m. en 43 vr., totaal 79; Overleden zijn 24 m. en 25 vr., totaal 49; S. B., huisvr. van A. v. D., oud 47 j., winke- lierster te Hoek, is wegens smaad outslagen van rechtsvervolging, terwijl de rechtbauk zich, ten aan zien der in deze zaak gedane vordering van de beleedigde partij, onbevoegd heeft verklaard. Als een merkwaardigheid deelt men aan de Avondpost mede, dat in de maand November jl. een en in de maand December 11. geen enkel sterf- aeval in de militaire hospitalen van ons leger is voorgekomen. De arbeid op de fabrieken van de firma Regout te Maastricht, die wegens kolen- cebrek teugevolge van de werkstaking in Belgie moest worden verminderd, is hervat. Te Borssele zijn aan den zeedijk gestrand een vat olie, een vat petroleum, eene partij kaarsen en drie gemerkte luiken. Men vermoedt dat een en ander afkomstig is van het nabij de reede van Vlissingen gezonken Duitsche stoomschip „Germania." Ten stadhuize te Amsterdam is eergisteren een huwelijk voltrokken waarbij geen woord is gesproken. Bruidegom en bruid zijn namelijk doofstom. In Eriesland ziet men tegenwoordig groote zwermen spreeuwen, terwijl te Langezwaag 3 hazelnootboomen 111 vollen bloei staan. Geen teekenen van winter't Is voor de schaatsenrijders om totaal moedeloos te worden. Te llelder is uit zee opgevischt een zeer fraai gevormd steenen vrouwenbeeldje, het hoofd met een helm getooid. De aangegroeide zeehoorntjes getuigen, dat het zeer lang op den bodem der zee heeft gelegen. Volgens de Duitsche weerprofeten zouden wij voor dit jaar den winter reeds achter den rug hebben en is er alleen in Maart nog wat sneeuw te wachten. De werkstaking in de L°rL na<'e is bijna geheel geeindigd. In de mijnen van Charleroi zijn, na lange beraadslagingen, de voorstellen der werklieden tot vermindenng van den werk tijd met een uur daags en trapsgewijze loonsverhoogiug aangenomen. De werkstaking is dus geeindigd. De Amerikanen zijn van plan een stooinboot te bouwen in den vorm van een Fransche torpedobooi maar 434 voet lang, die in 4^ dag met eene snelheid van 28 tot 35 knoopen van New-York naar Liverpool zal stoomen. Omtrent de griep epidemie in 1675 leest men in eene predikatie van Elorentius Costerus, predikant te Hoorn, 0. a. het volgende //De Heere heeft de Ingezetene besogt met een algemeene verkout- heyt in het hooft in de keel en in de borst soo dat 'd een den anderen nauweliks konde verstaen, ja vele geen geluijt konden geven. En dit had plaetse beijde in Steden en Dorpen sonder dat men daer van eenige natuurlike reden konde geven alsoo de lught seer gematigd was. De smokkelhond heeft geen bepaald ras. Meestal is hij herdershond, bulliond en hazewind gekruist. Hij moet vlug en listig van aard zijn. 3 Men heeft de honden om te smokkelen en dan hebben de commiezen hetzelfde soort om de sinokkel- honden te vervolgen. De smokkelaars brengen de honden eerst over de Belgische grenzen; daar worden ze opgesloten en ui'gehongerdvervolgeus beladen met tabak ook wel met kaut. Over den zadel is een balein gespannen om te verhindereu, dat de hond door openingen en heggen zou doorkruipen, want, de commiezen hebben daar meestal strikken gespanuen. Levenloos aangegevni 3 m. en 3 vr., totaal b; Er werden 14 huwelijken gesloten, 13 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen jongman en weduwe. In de gemeente vestigden zich 7 1 m. en 5U vr., totaal 121; terwijl naar elders vertrokken 67 m. en 57 vr., totaal 124. De bevolking beliep op 31 December 1888, 1165 m., 1106 vr., totaal 2271. Zoodat de be volking op 31 December 1889 bestond uit 1181 m., en 1117 vr., totaal 2298 zielen. Schoointijke. Om den baas de moeite te sparen de eieren te ,/garen" is men zoo welwil end ge- weest bij den landbouwer Bats, te Steenhove, in den nacht van Dinsdag op Woensdag pi. m. 40 hoenders mee te nemen. En dat juist nu, nu de eieren zoo duur zijn. rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken M. R-, oud 24 j., landbouwersknecht te flock, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 5 dagen hecht. Als ze worden losgelaten, worden ze in Belgie eerst nog geranseld door iemand, gekleed in de uniform van den BeLische douanier. Vandaar hun afkeer voor deze kleeding, die ze zorgvuldig ontwijken. Somwijlen wordt de beladene hond vergezelu door losse houden, om hem al vechtende, te be- schermen tegen de honden van de commiezen, zoodat hij dan stilletjes zijn weg zal kunnen i vervolgen. In eene gemeente nabij Amsterdam hebben eenige groenteboeren, die door de rechtbank waren veroordeeld wegens het strikken van hazeu, den veldwachter, die te dier zake proces-verbaal had opcemaakt, 's avonds op een eenzamen weg aan- wevallen, eene prop in den mond gestopt, op eene plank gebonden en deze vervolgeus, met den man omlaag, over eene sloot gelegd, waarna zij hem met den dood dreigden, als hij te dezer zake eene aanklacht durfde indienen. Den volgenden ochtend werd de veldwachter door een paar voorbijgangers opgemerkt en uit zijne onaangename positie verlost. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Hollands Noorderkwartier, is een prachtige collectie vee, bestaaude uit 21 stuks koeien en stieren, van Hoorn per spoor verzonden naar Rotterdam, om te worden geexposeerd op de Laudbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres. Zonder twijfel zal onze veestapel door deze inzending in belangrijkheid winnen. Men bedeuke slechts, dat zich onder bovengenoemd getal een stier bevindt, afkomstig uit den Beemster, die door den heer De Beukelaar voor een inderdaad fabelachtige som was aangekocht. De heer K. Teusen uit Schel- linkhout zal het kostbare vee vergezellen en hoopt na ongeveer zes maanden terug te keeren. t is te wenschen, dat hij gezond en met lauweren gekroond te Hoorn terug moge komen. Een matroos der marine te Nieuwediep, had in de vorige week op een avond zooveel vuur naar binnen geslagen, dat hij volgens een makker „te diep lag om Pampus te passeeren," en bij tlaveeren minstens 16 strekeu van 't kompas over en weer noodig had. 0 Q «r« irvf o a I 1 1 1 1 nn ill UulmP wverieueu biju a l/U 111 1U O 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2