Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER XEUZEX, 14 Jaiiuari 1890. Bij de geopendc groeve werd in korte woorden door den heer Burgemeester het werkzaam leven van den ontslapene herdacht er op wijzende, hoe hij steeds trouw en eerlijk zijue plichten vervuld had. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Middelhurg. f 2000 verkregen. Nog gaven verschillende ge- meenten grootere of kleinere jaarlijksche bijdragen. De thans nog ontbrekende 1000 hoopt men ook bijeen te krijgen. Uit Londen wordt geseind, dat volgens ge- loofwaardige bericbten binnenkort waarscbijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende rnaat- regelen omtrent den invoer van vee uit ons land en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de bevredigende maat- regelen der Nederlandsche regeering. Omtrent een brand te Amsterdam wordt het volgende gemeld De bewoners van de Binnen-Bantammerstraat werden Zaterdagnacht te ongeveer twee uur door lievig brandalarm uit hun eerste sluimering gewekt. En 't was geen loos alarm Uit het perceel no. 18, waarin de sigarenwinkel van den heer Ouderetsch was gevestigd, sloegen de vlammen met hevig geweld en het liet zich in den beginne reeds aan- zien, dat de blussching moeite kosten zou. De brandweer, die spoedig een drietal brandkra- nen en later een drietal stoomspuiten in werking bracht, spande alle krachten in, en jvas binnen het uur het vuur meester. De perceelcx* kin dit gedeelte der straat zip uiterst ondiep de redding van de bewoners ging daardoor met groote moeite gepaard. De familieleden van den heer Ouderetsch moesten door het dakvenster een uitweg zoeken en het gelukte alien een goed heenkoinen te vinden. Daar verschijnt eensklaps in de dakgoot de 21 jarige dochter des huizesWaar zai zij heen i Het publiek op de straat roept het door schrik overspannen meisje toe, zich naar het dakvenster van het belendende perceel te begeven, maar ook daar reeds sloegen de vlammen naar buiten, en was haar de uitweg afgesneden. Driemaal beproefde zij dien weg te gaan, maar telkens mislukte 't haar. ,/Blijf waar gij zijt, ge wordt gered klonk boven het lawaai uit de stem van een brandweerman, en met die vlugheid, die wij in onze kloeke brandweer zoo waardeeren, stormden eenige brandwachts en een burger naar boven en trokken door het in lichte laaie staand zoldervenster het bevende meisje naar binnen. Toon ze bij een van de overburen werd ingebracht, bleek het dat gelaat en handen deerlijk door het vuur en de glasscherven waren bezeerd, zoodat het meisje met een brancard naar het gast- huis moest worden vervoerd, waarin zij ter ver- pleging werd opgenomen. van deelneming in dit verlies en voor de eer het stoffelijk overschot van vader en grootvadei aan- gedaan. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de aanwijzing van den heer C. A. van Yessem tot kantoorhouder voor den telephoon- dienst te Zaamslag thans goedgekeurd. Axel, 13 Jan. In alien eenvoud werden heden middag op het graf van den heer H. van Wijn- gaarden, in leven hoofd der openbare school aldaar, twee kransen geplaatst, van wege de leerlingen en de oudleerlingen van den overledene. Op de algemeene begraafplaats waren tegenwoordig de leerlingen der openbare school met hunne onderwijzers, alsmede vele oudleeringen en belang- stellenden. Nadat de heer H. M. Verbruggen, waarnemend hoofd der school, in eene nette toespraak o. a. had gewezen op het vele goede, dat de overledene in deze gemeente had tot stand gebracht, op de alge meene achting, die men hem toedroeg, op de hulde die men op dezen zijnen jaardag aau zijn stoffelijk overschot bracht eene hulde waartoe rijk en arm het hunne hadden bijgedragen, verzocht hij de onderwijzers, van Vessem en Cransberg, de kransen op het graf te plaatsen. Nadat aan dit verzoek, was voldaan verlieten alien den doodenakker. Ook door onder vijzers en leerliugen der Rijks Normaallessen zullen Zaterdag a. s. kransen worden gelegd op het graf van hunnen directeur. In de heden gehouden raadsvergadering is met algemeene stemmen het werk der straatreinigiug enz. volgens de laatste aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver L. B. van Kerckhoven. Op het verzoek van den heer A. Weisfelt om verhooging van tractement is afwijzend beschikt. 't Vormen van eene commissie van bijstand voor 'topmaken van 5t kohier van den hoofd. omslag werd tot later uitgesteld. 't Gewone verslag geven we in een volgend nummer. In alien eenvoud werd heden namiddag het stoffelijk overschot van Joh. Hirt ten grave ge bracht. Behalve de familieleden volgden de leden van 't Metalen kruis met omfloersd vaandel, eenige gedecoreerden, eenige leden van den gemeenteraad en vrienden van den overledene de baar. De heer Van Aken, kleinzoon van den overledene, dankte namens de familie, alien voor de blijken Axel, 14 Jan. In de heden gehouden raadsver gadering werd het volgende behandeld. 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Van het proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente-Ontvanger waaruit blijkt dat in kas is /8526,307s,. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring van het raadsbesluit betrek- kelijk de gesloten overeenkomst omtrent de oprichting van Rijkstelephoonkantoren. c. Als voren houdende goedkeuring der bepaalde heffing van een hoofdelijken omslag. d. Missive van den inspecteur bij de Rijks telegraaf houdende kennisgeving, dat door Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid genoegen wordt genomen met de persoueu en de focaliteit beschikbaar gesteld voor den telephoondienst en dat tot de vestiging van een Rijkstelephoon- kantoor zal worden overgegaan. Alle worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. De voorzitter legt over de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school waarop voorkomen de heeren G. van Wijngaarden, eerste onderwijzer aan eene openbare school met uitgebreid leerplan te Scheveningen, J. B. Govers, hoofd der openbare school te Oosterland en B. van Ruijven, onderwijzer te Lochem en stelt voor om tot de benoeming over te gaan. Bij beslotene stemming verkrijgen de heeren G. van Wijngaarden en B. van Ruijven ieder 4 stemmen dus geene volstrekte meerderheid. Wordt overgegaan tot eene nieuwe vrije stemming hierbij verkrijgt de heer B. van Ruijven 5 en G. van Wijngaarden 3 stemmen, zoodat de heer Van Ruijven wordt benoemd. De tijd van indiensttreding wordt bepaald v6or of op uiterlijk 1 Maart e. k. 3°. Vervolgens deell de voorzitter mede a. dat is ingekomen een schriftelijk voorstel van den heer R. van de Ree om achter art. 57 van de algemeene politie-verordening te voegen „Het is verboden in de herbergen buiten de gewone jaarlijksche kermisdagen muziek voor den dans te geven." Op voorstel van den voorzitter wordt hetzelve in handen gesteld van burgemeester en wethouders om praeadvies. b. een request van G. W. Hottinga, lantaarn- ontsteker, houdende verzoek om verhooging van zijne jaarwedde. Besloten te behandelen in eene volgende ver- gadering. Koewacht. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolkiug van deze gemeente als volgt Geboreu werden 36 m., 32 v., totaal 68, waar- onder 4 onechte. Overleden zijn 22 m., 20 vr., totaal 42. Levenloos aangegeven 2 m., 2 vr., totaal 4. Er werden 23 huwelijken gesloten, als tusschen jongmans en jonge dochters 18, tusschen jongman en weduwe 1, tusschen weduwnaars en jonge dochters 4. In deze gemeente vestigden zich 73 m., 73 vr., totaal 146, terwijl zijn vertrokken 69 m., 72 vr., ^0^1 14? 1 De bevolking op 31 Dec. 1888 bedroeg 1208 m., 1063 vr./ totaal 2271 en op 31 Dec. 1889 1226 m., 1076 vr., totaal 2302, alzoo vermeerderd met 18 m., 13 vr., totaal 31 personen. Oosthurg. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den landbouwer A. Adriaansen van vier paarden, die op stal stonden, de staarten afgesneden. De brutaliteit, waarmede de dader of de daders zijn te werk gegaan, is verregaande. Men bedeuke dat de hofstede ligt in de kom der gemeente. Itiervliet. Door de heeren Moggre is aan een handelaar te Dongen iu Noord-Brabant een aange- teekende brief, waarin 100 gulden, verzonden. Bij de opening des briefs bleek de beschadiging der enveloppede 100 gulden waren natuurlijk verdwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. De afzenders zijn gevrijwaard van scbade. En van mij houdt ook niemand. Had hij op dat oogenblik in Grietjes oogen gezien, dan had gij begrepen, dat er toch een mensch was, die hem innig en trouw beminde. Zijn heele leven zou misschien van dat oogenblik af een andere wending genomen hebben, maar hij ging voor het venster staan en keek naar buiten. Grietje voerde een zwaren inweudigen strijdzij voelde aandrang om hem te zeggen hoe lief zij hem had en toch hield eene inwendige stem haar daarvan terug. Kon zij het zeggen? Durfde zij dien stap doen? Moest hij al niel lang beraerkt hebben, dat haar hart aan hem toebehoorde? Kon hij zoo aan haar twijfelen, als hij haar werkelijk beminde? Daar keerde hij zich om en wilde de kamer verlaten. Waarheen gaat gij vraagde zij angstig. Een bittere lach, speelde om zijnen mond. Naar mijn zaken, zeide hij. Gij keut ze. Ik heb mij reeds te lang opgehouden. Wij hebben van nacht iets grootsch voor. Alleen op de bergen, met de gedachte dat de grenswachters mij elk oogenblik kunnen verrassen, ben ik tevreden en op mijn gemak. O, Hendrik, neem dezen nacht toch geen deel aan den smokkeltocht, smeekte Grietje. En waarom niet? vroeg hij. Heb je niet ge- hoord, dat de smokkelaars mij tot hunnen aanvoerder gekozen hebben. Waarom dezen nacht juist niet? De grenswachters en gendarmen weten, wat uw voornemen is. Zij zijn reeds uitgetrokken naar de bergen. Alles is hun verraden Hendrik deed verrast eene schrede achteruit, maar herstelde zich dadelijk. Verraden, zegt gij Verraden Grietje vertelde hem alles, wat zij van hare moeder vernomen had. Dan moet ik weg, ik mag geen oogenblik dralen. Vergcefs trachtte Grietje hem terug te houden en smeekte hem, dezen keer naar haar te luisteren. Dezen keer juist in het geheel niet, sprak hij. Gelooft ge, dat ik de menschen in den steek zal laten, die al zoo menig gevaar met mij gedeeld hebben? Zij rekenen op mij, zij zijn verloren, als ik niet kom, en al kost het mij het leven, ik kan ze niet verlaten; het zijn misschien de eenige menschen, die mij niet haten. Eer Grietje hem kon terughouden, snelde hij de deur uit; zij wilde hem naijlen, maar daartoe ontbrak haar de kracht. Zonder bewustzijn viel zij op eenen stoel neer. Kort daarna trad hare moeder de kamer binnen. Zij had volstrekt geen vermoeden, dat Hendrik er geweest was en Grietje's treurigheid trok hare aan- dacht niet; daaraan was zij sedert weken gewoon. Het zal er van nacht scherp toegaan, sprak zij. Alles schijnt aan de grenskommiezen en gendarmen verraden te zijn. Zij hebben het vooral op Hendrik gemunt, oradat hij de hoofdoorzaak is, dat zij sedert weken bijna geen nachtrust gehad hebben. Zij hebben gezworen, dat hij hun deze maal niet ontkomen zal. Deze nacht zal hem wel eenige jaren tuchthuis kosten, maar het is rechtvaardig. Waarom is hij zoo'n trotsche gek, waarom heeft hij het geld van den rijken landbouwer niet aangenomen Ik zal hem geen oogenblik beklagen. Hij kon het zoo goed hebben en hij heeft niet gewild. (Wordt vervolgd.) De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken. J. E. C., horlogemaker, laatst wonende te Hulst, is wegens huisvredebreuk vrijgesproken. 1«. P. M., oud 42 j., 2°. M. R., oud 29 j., 3«. A. K., oud 31 j., 4°. A. W., oud 23 j., alien te Boschkapelle, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. 1°. N. P. R, oud 13 j., 2°. A. v. d. K., oud 16 j., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. de le tot 7 dagen, de 2e tot 14 dagen gevang. P. D., oud 45 j., voerman te Hoek, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. A. U., oud 25 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens het dooden van een dier veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. W. J. v. H., oud 14 j., zonder beroep te Hoek, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. B., oud 25 j., voerman te Cliuge, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. 1<>. J. d. R., oud 40 j., koopman te Hontenisse, 2°. A. V., oud 52 j., koopman te Clmge, zijn wegens mishandeling veroord. de 1°. tot 5 boete of 3 dagen hecht. de 2°. tot 7 dagen gevang. In zake M. II., oud 31 j., huisvrouw van M. S., wonende te Sluiskil (Ter Neuzen), in verzet gekomen van het vonnis van 24 September 1889, waarbij zij wegens diefstal tot 7 dagen gevangenis straf is veroordeeld, is het vonnis bekrachtigd met veroordeeling van de beklaagde in de kosten op het verzet gevallen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,72 tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen fr. 0,56 tot fr. 0,83 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,72 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,92 tot fr. 1,02. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 2,54 tot fr. 3,18; Mechelen fr. 4,18; Ware- gem fr. 2,70 tot fr. 3,00Thielt fr.4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,25 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 3,48 f. In welke betrekking werkzaam Officier. g. In wiens dienst werkzaam Generaal Booth. Vr. 11. Waar is zijne werkelijke woonplaats In den hemelhier vreemdeling. Bij den kastelein P. Hof te Langezwaag is in den nacht van Donderdag op Vrijdag, een geheel anker jenever gestolen uit een kelder, gelegen onder de kamer, waar de herbergier sliep. Door de politie te Maastricht is proces-ver baal opgemaakt tegen drie kinderen, waarvan het oudste, een meisje van 11 jaren, zich als eene volslagene dievegge heeft doen kennen. Uit onder- scheidene huizen hadden zij kleedingstukken ont- vreemd, en een kind, dat naar de bewaarschool ging, de overjas van het lijf gestolen. Bedoelde kinderen maakten er ook een beroep van langs de huizen te bedelen. Men schrijft uit Helmond Ook alhier doet zich de invloed van de fabriekswet reeds gevoelen. Daar in de weverijen grootendeels op het stuk wordt gewerkt, kunnen de meisjes en vrouwen jn den drukken tijd, ten gevolge van den beperkten werktijd niet zooveel verdienen als vroeger. Om hierin tegemoet tekomen, wordt nu op sommige fabrieken door de mannen een uur vroeger begounen en een uur later geeindigd. De man ontvangt dan aan het einde der week meer, wat de vrouw of dochter minder ontvangt. Uit Schipluiden schrijft men aan de Delft. Crt., dat iemaud op zijn biljet voor de volkstelliug verklaarde niet tot een kerkgenootschap te behooren. Eenigzins in strijd met deze verklaring is het feit, dat de declarant tot heden toe bij de Ned. Herv. gemeente het ambt van voorlezer en voor- zanger bekleedt en niet voornemens schijnt als zoodanig ontslag te vragen. Naar gemeld wordt, maakt de influenza nu ook op Het Loo en te Apeldoorn vele slachtoffers. Te Arnhera echter neemt de ziekte af; een derde uedeelte van de brievenbestellers is intusschen nog lijdende. Te Schiedam is o.a. de hoogere burgerschool cesloten moeten wordente Vlaardingen kon eene godsdienstoefening niet doorgaan, omdat predikant, voorlezer, organist en koster wegens ziekte aan huis gebonden waren. De Nieuwe Zaansche Courant en de Zaanlander kunnen niet verschijnen omdat het geheele personeel der drukkerij, waar de uitgave dezer bladen bezorgd wordt, ziek ligt. Zelfs 's lands defensie lijdt onder de griep. Eene lezing namelijk, die de beer Tindal te Leeuwarden zou houden, kon wegens ongesteldheid van den spreker niet doorgaan. Blijkens de verdere berichten is vooral ook onder de militairen, in alle garnizoens- plaatsen, het aantal grieplijders bijzonder groot. In de ho«pitalen zijn al de bedden bezet. Ook op het platteland heerscht allerwege de ziekte in hevige mate. Vrijdagavond is te Oud-Vosmeer, op een kwartier gaans van het dorp, uit eene waterleiding het lijk opgevischt van een verpleegde uit het N. H. armgesticht. Hij leed aan toevallen en is, op weg naar eene naburige hoeve, zeer waarschijnlijk door zulk een toeval te water geraakt en verdronkeu. Als een nieuw staaltje, op welke wijze de kaarten der 7de volkstelliug door sommigen zijn ingevuld, kan het onderstaande, dat te Delft door een heilssoldaat daarop werd ter neder geschreven, dienen Vr. 9. Indien hij een ambt of bediening be kleedt in dienst van den staat, welk ambt bekleedt hij dau Kolporteur, evangelist, krankenbezoeker der middernachtzending. Vr. lOd. Hoeveel personen zijn onder hem werk zaam? Onnoemelijk. I e. Bezit hij krachtwerktuigen? Vuisten, stemorganen en 't zwaard des geestes. Door de politie te Zevenaar was sinds een paar dagen opgemerkt, dat ten huize van den winkelier B. aldaar, vroeger slaapsteehouder, een persoon werd gehuisvest. Met het oog op de controle, noodig voor zulke logementen en in de overtuiging, dat B. geen nachtregister bijhield, werd een onder zoek ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat de politie zich niet had vergist. De loge was een vrij gevaarlijke iubreker, die in den nacht van het oude op het nieuwe jaar te Hamburg had ingebroken, aldaar tal van gouden en zilveren voorwerpen, kleedereu en een som gelds had ont- vreemd. Men mag zich verheugen, dat zoo'n berucht persoon achter slot en grendel is, want indien zijn voorraad aldaar verteerd was, stond het te voorzien, dat hij spoedig bij den een of ander in den nacht een niet gewenscht bezoek had gebracht. Vrijdag werd hij gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Tegen den logementhouder B. werd proces-verbaal opgemaakt, als houdende logeergasten zonder het bijhoudeu van een nachtregister. Te Chaam bij Breda wordt tengevolge van het zachte weder reeds eene ongewone drukte bij de bijen waargenomen. Zij vliegeu uit als midden in den zomer. De ijmkers zijn daarmede zeer in hun schik, daar door het buiten komen der bijen in den winter de korven niet zoo spoedig //rot" worden. IJmkers hechten uog aan de overlevering dat wanneer op Maria Lichtmis onder de Hoogmis de zon schijnt, er een goed honigjaar te wachten is. Gebeurt dat op dien dag dan wordt op hoop van een goed gewin eene flesch wijn gedronken. Volgens te Luik verschijnende bladen heeft de Belgische regeering ten behoeve van de staats- spoorwegen 10,000 dubbele wagonladiugen steenkolen besteld, die reeds afgezonden zijn. En dit geschiedt, terwijl dezelfde staatsspoorwegen de Belgische steen kolen voor zeer verrainderde prijzen naar het buiten- land vervoeren, welk privilege nog tot het begin van Maart blijft gehandhaafd Het hoofd der geheime politie te Moskou, kapitein Donotowitch, is door een meisje van 19 jaren doodgeschoten. Daarna doodde zij zich zelf met een tweede schot uit haar revolver. Men beweert, dat het meisje, dat werkzaam was bij het telegraafkantoor, tot de nihilisten behoorde en den moord pleegde in overleg met de leiders der be- weging. De huurkoetsiers te Parijs dreigen weer met werkstaking. Nu weer hebben zij een vergadering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2