Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2574. Woerisdag 15 Januari 1890. 30e Jaargang. P E; S Wl 0 K. K. E L. A. A. fl. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Gr.ootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneefien tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad Terachijnt Uinadag- en Vrljdagavond bij den nitge¥er P. J. VAN DE 8 A SI D E te Ter Neuzen^ IPolitieli Overzicht. In Rusland zijn de bladen niet tevreden over de Russische diplomatic, die naar hun zin te zwak is, niet alleen tegenover Bulgarije, maar ook tegenover Oostenrijk. Een panslavistisch blad, de Den, gaat nog verder en zegt, dat ook Oostenrijk eerst in de tweede plaats in aanmerking komt, omdat het slechts een werktuig is van Duitschland. flOnder den schiju eener nationale politiek", zoo gaat het blad voort, streeft Duitschland alleen naar eene Pruisische hegemonie, die zich niet alleen over Duitschland, maar over geheel Midden-Europa uitstrekt, waar, naast de Duitscbers, ook millioenen Slaven wonen. Er kan dus in de Russisch-Duitsche verhouding alleen dan eene verandering komen, wanneer het tegeuwoordige Pruisische Duitschland een anderen weg in slaat. Het spook van het pangermanisme behoeft ons geen angst aan te jagen, want alleen een kortzichtig en onecht pangermanisme kan aanspraken lat.en gelden op zulke lauden, als onze Oostzeeproviucien of een groot gedeelte van Cisleithanie zijn. Een verstandig germanismus, dat in zijn steer evenzeer recht van bestaan heeft, als het slavismus, mag geene onmogelijke plannen najagen, maar kan slechts naar de bevestiging eener gemeenschap tusschen de tegenwoordige Duitsche landeti streven. Zulke landen, welke tot het Duitsche rijk nog niet behooren, zijn alleen nog de westelijke grenzen provincieu van Oostenrijk, terwijl b.v. Weenen al meer en meer Slavisch wordt. Hoe gematigder en gegronder het Panger- maansche streven is, des te miuder vijandig wordt het tegen het Slavendom en des te gemakkelijker zal het van noodlottige vergrooting als met Elzas en Lotharingen, afzien." Men behoeft niet aan te nemen, dat het blad de meening uitdrukt van de Russische regeering veeleer is het te veronderstellen, dat zij het niet waagt zulke meeningen te onderdrukken maar het geraden acht haar door nota's over Bulgarije eenige voldoening te geven. De Post ziet zich genoodzaakt haar bericht te herroepen, dat voortaan alle burgerlijke personeu, die aan het hof van der, Keizer van Duitschland willen komen, korten broek en lage schoenen moeten dragen. In deze aangelegenheid is nog geene beslissing genomen. Het Berl. Tageblatt heeft een telegram uit Zanzibar ontvangen, meldende, dat drie Duitsche officieren, o. a. luitenant Graveureuth, de onderbevelhebber van den rijkscommissaris, in handen zijn gevallen van Bwana Heri, het Arabische opperhoofd, die onlangs door de Duitschers werd geslagen. Daar nog onlangs is gebleken, dat de Duitsche autoriteiten ongunstige berichten zoo lang moge- lijk achter houden, wekt het telegram bezorgdheid. De bladen, die in Frankrijk een artikel hebben gewijd aan de Keizerin-weduwe Augusta, spreken FETJIELETON. Ik wil je daar niet mee boos maken, sprakhij. Ik geloof dat het maar goed was, als je het deed ik ben mijn tegenwoordig bedrijf zat en miju leven ook. Ik voel dat dit leven mij verslijt, dat ik het niet lang meer zal kunnen dragen. Het is mij reeds dikwijls in de gedachte gekomen mij zelve aan de grenskommiezeu over te leveren, dan was alles in eens voorbij en misschien vond ik in de gevangenis eenige rust. Maar als dan de nacht kwarn, als ik met mijn gezellen op onbegaanbare paden over de grenzen sloop, als ik de grenswachters in onze nabijheid wist en een woord een krakende voetstap ons verraden kon of als zij ons vervolgden en ons de kogels om de ooren vlogen, dan had ik liever mijn leven gewaagd, eer ik mij door hen had laten inhalen; maar ik zie vooruit wel, dat het toch eens zal gebeuren. Hij keek stijf voor zich op den grond. Hendrik, verander toch uw leven, sraeekte Grietje die weer tot zich zelven gekomen was. Hij schudde weigerend het hoofd. Je eigen geluk heb je verstooten, ging de maagd voort, Als je het geld van George's vader had aangenomen zou je nu een rustig en gelukkig leven kunnen hebben. van haar met een eerbied en een vereering, als tegenwoordig hoogst zelden voor een Dnitschen man of een Duitsche vrouw daar te lande wordt geuit. De Franschen zijn overtuigd, dat zij hun land lief had en allerlei verhalen, die zeker niet alle waarschijnlijk klinken, worden als bewijzen daarvan aangevoerd. Maar het feit is onbetwist en wordt in Frankrijk met dankbaarheid herdacbt. Toen in den grooten oorlog de Frausche krijgsge- vangenen en gewonden nood leden, heeft Keizerin Augusta hen bijgestaan en er voor gezorgd, dat zij werden verpleegd als Duitschers. Duizenden Franschen hebben, in hun vaderland teruggekeerd, dankbaar haar lof verkondigd en de levendige ver- beeldingskracht van het Fransche volk schiep zich van de Keizerin een beeld, dat wel niet volkomen aan de waarheid beantwoordde, maar waaraan nauwe- lijks iets ontbrak, wat in Fransche oogen prijzens- waardig was. De amnestie, die de Sultan van Turkije voor Greta heeft verleend is, zooals zij wordt uitgevoerd, van geene waarde en men heeft dan ook beweerd, dat Eugeland en Duitschland er op aandringen, dat zij wordt uitgebreid. Zeker is, dat ook oude vriendeu van Turkije huune ontevredenheid niet verbergen. Lord Car narvon, die lid was van het laatste ministerie Beaconsfield en onder het tegenwoordig ministerie onderkoning van Ierland is geweest, richt in de Times eene ernstige waarschuwing aan de Porte. „De firman van den Sultan," zegt hij, „is consensu omnium zoo gesteld, dat zij juist de tegenover- gestelde en ernstige resultaten heeft en nooit orde en vertrouwen kan herstellen. De opstaud is op nieuw begonnen, vele Cretenzers zitten in de ge vangenis, nog meer zijn in balliugschap, terwijl in Griekeuland en elders geld wordt ingezameld om van de tegenwoordige verwarring en de zwak- heid der Porte gebruik ta maken. De Grieksche regeering wenscht, geloof ik eerlijk, de zaken niet tot het uiterste te drijven, maar zij kan de natio nale sympathie en de traditioneele, door aanhou- dende verdrukking opgewekte wraakzucht niet onder drukken. De groote dictators van Europa zullen wel niet wenschen, dat ter wille van Creta de alge- meene vrede wordt gestoord. Maar hoe machtig zij ook mogen zijn, almachtig zijn zij niet. Een locale brand kan zich licht buiten zijne oorspron- kelijke grenzen uitbreiden. Nog ligt de beslissing in de baud der Porte. Handelt de Porte, zooals iedere beschaafde haren plichten zich bewuste re geering moet handelen, dan kan het gevaar nog worden afgewend. Maar blijft de Porte er bij, in het jaar 1890 te regeeren, zooals zij nog in 1790 kon doen, vaardigt zij amnestie-firmans uit, die geene amnestie verleenenoverlaadt zij met eerbewijzen een booswicht, als Moesa bey, dan zal zij ondervinden, dat zij niet alleen in Engeland, Bij deze woorden ging hem eene rilling door het lijf. Hel'tig viel hij weder uitzijn heele woeste natuur, die een oogenblik gesluimerd had, was weer wakker geroapen. Het geld van George's vader, riep hij uit. Zou ik het van den vader aannemen en gij van den zoon. Gij meent, dat ik het had moeten aanne men Dan hadden wij beiden een goed leven gehad. Gij door den zoon en ik door den vader. Grietje sidderde. Ik heb niets met George uit te staanriep zij. Niets Niets P vroeg Hendrik en hij ging voor haar staan. Zijn oogen gloeiden en gaven aan zijn bleek gelaat een akelig uitzicht. Heb je niets met hem uit te staan Niets Zweer mij dat Grietje, zweerNeen zweer het niet 1 Het zou een meineed zijn. Het zou volstrekt geen meineed zijn, Hendrik zeide zij en keek hem met tranen in de oogen aan. De toon waarop zij sprak en haar openhartige blik verrasten hem. Hij legde zijne beide handen op hare schouders en zeide Zou het geen meineed zijn zegt gij, kan je dat zweren Maar spreek de waarheid Grietje, spreek de waarheid Ik spreek de waarheid, zoo waar moge God mij helpen. Een glaus van vreugde kwam op zijn gelaat. Met stralende oogen zag hij haar aan, als wilde hij in het diepst harer ziel lezen maar plotseliug liet hij haar los en keerde zich van haar af. maar in geheel Europa alle sympathie verliest. fs geene overwegingen van raison d'etat zullen haar redden. Eenigen zullen de vraag stellen, of men niet, als men rustig aanziet, hoe de Turksche regeering alie zedelijke beginselen met voeten treedt, de eeuwige wetten des rechts en der gerechtigheid schendt, zonder welke de volken niet kunnen bestaan. Ik geloof vast, en ben overtuigd, dat lord Salis bury in dezen geest vertoogen aan de Turksche regeering heeft gericht en hij zal daarin, zoo hoop ik, door alle partijeu des lands worden ondersteund. De beste vrienden van Turkije zijn zij, die nog ter elfder ure vrijmoedig het op zijn wareu toestaud opmerkzaam maken. Met belangstelling wordt het advies tegemoet gezien van Minister Mackay op een adres door den gemeenteraad van Hasselt tot den Koning gericht. Bij de vaststelling van verplichte school- geldheffing, gold als motief, dat de kosten van onderwijs te drukkend voor de gemeenten waren, terwijl de tegfcnpartij beweerde, dat in de verplichte schoolwetheffing de hefboom der tegenstanders van de neutrale school bestond om deze te ontvolken. De raad der gemeente Hasselt vraagt nu Z. M. den Koning vrijstelling van verplichte schoolgeld- heffing, op grond van de beslist gunstige financien der gemeente. Wat zal nu, gehoord den Minister van Binnenlandsche Zaken, geantwoord worden Volgens de Figaro zou de Fransche minister van marine het voornemen koesteren, in den ministerraad aan den president der republiek voor te stellen den heer Basroger, den flinken kapitein van het stoom- schip Emma, die de schipbreukelingen van de Leer- dam opnam, tot ridder van het Legioen van Eer te benoemen. De heer S. Hamelink heeft van den minister van waterstaat voorloopige gunning verkregen voor den aanleg en exploitatie van de stoomtramlijnen van Drachten naar Groningen en van Drachten naar Leeuwarden. Blijkens een bij het depaitement van Kolonien ontvangen telegram van den gouverneur—generaal van Nederlandsch-Indie is in den nacht van 6 dezer de vijandelijke positie Kota Toeankoe, nabij Kota Pohama (Groot Atjeh), zonder verlies bij verrassing genomen. Te Vlissingen is eene commissie gevormd, bestaailde uit 4 heeren, welke zich ten doel stelt eene Vlissingsche Oudheidkamer op te richten. Burg, en Weth. hebben voorloopig op het stadhuis reeds eene kamer afgestaan, welke daarvoor gebruikt zal worden, terwijl de weinige gedenkstukken uit den ouden tijd, welke nog het eigendom der ge- Ik geloof je toch niet, sprak hij. Ik geloof geen- mensch meer. Zuchtend liet Grietje zich op een stoel vallen en verborg haar gezicht in haar handen. Zij was er geheel door terneergeslagen, dat zij hem niet van de waarheid kon overtuigen. Een minuut lang zag hij "haar zwijgend aan, alsof hij medelijden had met hare smart, toen ging hij voortIk weet, dat ik geen recht heb om u naar de waarheid te vragen. De Duivel heeft bij geen mensch op de heele wereld recht, dat is juist mijn dwaasheid geweest, dat ik geloofde, hetzelfde recht te hebben als een ander mensch. Ik zie in, dat dit nooit gebeuren zal. Ik ben een gek, Grietje, ik heb u boos ge- maakt, omdat gij meer van George houdt dan van mij. Ik neem het u nu niet kwalijk. Hij is rijk hij wordt ontzien, hij is de machtigste uit het dorp en waarom zou je de eenige zijn van alle menschen om van mij te houden Kijk dat is mijn dwaasheid, maar daar zal ik ook wel van genezen Hendrik ik bemin George nietriep Grietje met inspanning uit. Ik heb hem nooit bemind, en weer zag zij hem openhartig aan, met haar groote donkere oogen. Nooit Nooit Neen, nooit, verzekerde zij. Maar ik weet toch, dat hij u is nageloopen, dat hij op de wacht heeft gestaan, als hij u langs het veld of door het bosch zag komen, hij is meer dan eenmaal met u alleen gezien. meente waren, reeds ter beschikking van de (Oud heidkamer gesteid zijn. Eenige particulieren hebben ook reeds van hunne sympathie blijk gegeven, door eenige voorwerpen te schenken. De miliciens van 1890, die er prijs op stellen om in het garnizoen en bij het wapen hunner keuze de zeemilitie daaronder begrepen ge- plaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zij in de maand Maart a. s. aan een examen voldoen, waarvan het programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld 1°. Het schrijven van een goed leesbare hand; 2°. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een f- te vervaardigen opstel3°. de vier hoofdbewerkin- gen der rekenkunde met geheele getallen4°. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten 5°. eenige bekendheid met de vader- i landsche geschiedenis6°. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De militieplichtigeu, die met voldoenden uitslag aan dit examen hebben deelgenomen, mogen bo- vendien afzonderlijk logeeren en met elkander worden gevoed. Influenza. Raadt Dr. Rutgers van der Loef het gebruik af van chinine als voorbehoedmiddel, Dr. H. P. Schroder verklaart de innige overtuiging te hebben, dat een kleine dosis chinine, dagelijks gebruikt, wel degelijk in staat is om in de meeste gevallen zich de influenza van het lijf te houden. Vele geneeskundigen meenen dit en eenapotbeker f kwam er voor uit, dat hij zijn personeel door I chinine op de been hield. Een voor de suikerfabrikanten hoogst ernstig bericht is 't volgende. Zooals men weet, is in de Straits de cultuur van suikerriet eene volkscultuur, en heeft men er slechts enkele Europeanen, die zich rechtstreeks met de suikercultuur bezig houden. 1 hans is door Dr. F. Soltwedel, directeur van bet proefstation Midden-Java te Samarang, gecon- stateerd, dat in hevige mate de serehziekte heerscht in het suikerriet van de Straits. Ilet gevaar, dat der Leidsche kweekschool voor bewaarschoolhouderessen dreigde door het intrekken der rijkssubsidie van f 5000, is voorloopig grootendeels afgewend door verschillende bijdragen. De Mij. tot Nut van 't Alg. beloofde gedurende drie jaar eene toelage van 1000; de gemeente Leiden verhoogde de hare met f 1000 en doorgiften van corporation en particulieren, waarbij wel in het bijzonder gemeld mag worden, dat de meeste deel- nemers in de leening van 50,000, welke eenige jaren geleden gesloten werd voor de uitbreiding der kweekschool, genoegen namen met eene rente- vermindering van 4^ pet. op 3 pet., werd nog ongeveer Da,t is hij, antwoordde Grietje bedaard, maar kon ik daarvoor zorgen Hij is naar hier gekomen en heeft u geld gege ven. Waarvoor ging hij opgewonden voort. Hij heeft het niet aan mij gegeven, viel Grietje hem in de rede, hij heeft het aan mijne moeder gegeven en om mij is hij niet naar hier gekomen. Hij kwam naar hier om u op te zoeken. Zijn trots zou niet toegelaten hebben, dat hij anders naar ons huis gekomen ware. Ja hij is trotsch, sprak Hendrik, hij heeft je nooit ten dans gevoerd, daarvoor was je hem te geriug. Ook ben je hem te gering, om je tot vrouw te nemen. Hij doet het niet, al had hij het duizendmaal gezworen. Ik zon geen woord gezegd hebben, ik zou niet boos op u geworden zijn, als hij het eerlijk met je meende, gij zoudt dan eene gekkin zijn, als gij aan den Duivel de voorkeur hadt gegeven. llij heett mij nooit een verkeerd woord gezegd, zei Grietje. En als hij mij tot vrouw had gevraagd, zou ik toch neen gezegd hebben. Neen gezegd hebben? vroeg Hendrik. Waarom? Zeg op, waarom? Om dat ik niet van hem houd. Hendrik zag haar scherp onderzoekend aan toen keerde hij zich af en scheen geheel in ge- dachten verzonken. Alsof hij uit een droom ont- waakte, streek Hendrik plotseling met zijn hand over het voorhoofd en sprak halfluid tot zichzelve TER SIEIOMSCHE COIIRANT 8)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1