Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2573. BEKENDMAKING. Zaterdag 11 Januari 1890. 30e Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen ft! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. DIt hlad versebljnt Dinsdat- en Vrijdagavond blj den nlt<ever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Yergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen IMnsdag den 14 Januari 1890, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Januari 1890. De Burgemeester voornoemd, J.' A. YAN BOVEN. JPolitieU Overzicht. De Keizer en de Keizerin van Duitscbland, alsook de groothertog en de groothertogin van Baden, waren sinds Dinsdagocbtend half zes ure bij de Keizerin-weduwe Augusta. Het bulletin van 9 ure vermeldde een verdere belemmering in de ademhaling en vermindering van krachten. De Keizerin-weduwe overleed 's middags te ongeveer 5 uur. Maria Louisa Augusta Catharina, geboren den 30sten September 1811, dochter van Karel Frederik, groothertog van Saksen—Weimar, was den llden Mei 1829 gehuwd met den lateren Keizer Wilhelm I. Keizerin Augusta heeft reeds sedert jaren zeer teruggetrokken geleefd ten gevolge van haren gezondheidstoestand, en hoewel herbaaldelijk den dood nabij, is zij telkens door onmiddellijke en gelukkige operaties in het leven gehouden. Als Prinses van Weimar was zij een beroemde schoouheid, terwijl zoowel Humbolt als Gothe, die beiden haar in hare jeugd hebben gekend, van hare groote begaafdheid getuigeuis aflegden. Haar gezondheids toestand, die sedert de geboorte harer dochter, de groothertogin van Baden, geschokt was, heeft haar echter belet daarmede te schitteren. Daarentegen is zij steeds een warme bevorderaarster geweest der kunst, zoowel van de letterkunde als bovenal van de inuziek, zoodat dan ook hare zoogenaamde ,/Douderdagavonden" indertijd beroemd waren. Yooral in den aanvang van de Kulturkampf moet zij zich ook op politiek gebied bewogeu hebben, op welk terrein zij echter niet sleclits vorst von Bismarck outmoette, maar ook belemmerd werd door de oude Pruisische traditie, welke op staat- kundig gebied van den invloed der vrouw niets weten wil. Een dankbaarder terrein, waarop kei zerin Augusta zich met meer succes bewoog, was dat der weldadigheid, en langen tijd stond zij aan het hoofd van of bevorderde zij op de onbekrom- penste wijze alle ondernemingen van weldadigheid en zaken van algemeen nut. Daardoor verwierf zij zich van lieverlede de populariteit, welke haar voor dien om haren trots en hare koelheid door het volk ontzegd was. Eene harer schoonstescheppingen zijn de KDeutsche Frauenvereinen", in oorlogstijd FEUILLETON a 7) De oude jammerde over zijn trotschheid en zijn stijfhoofdigheid, waardoor hij zijn geheele levensge- luk verworpen had. Zij kon het nog maar niet begrijpen. Te vergeefs trachtte George haar te overtuigen, dat Hendrik zich nog wel zou bedenken en het uitgeloofde geld wel zou komen ontvangen. Maar zij geloofde niet, dat hij dat doen zou. Zij kende hem van kindsbeen af en wist heel goed, dat hij bleef vasthouden aan een eenmaal genomen besluit. Hij komt toch niet, zeide zij. Hij neemt geen penning aan, nu hij gezegd heeft, dat hij te trotsch is om iets van u te ontvangen. Hij komt niet, al moest hij van honger sterven Nu ik zal hem niet naloopen sprak George Hij mocht auders zeggen, dat ik hem het geld met geweld had opgedrongen. Grietje sprak geen woord. Toen zij weer binnen was gekomen, had zij zich stil neergezet. Hare wangen waren doodsbleek en zij beefde. Zij zat daar oubeweeglijk en staarde stijf voor zich. Bij eenige opmerkzaam kon men spoedig bemerken, dat zij met geweld hare opgewondenheid bedwong en hare tranen terughield, om George niets te tot verzorging van zieken en gewonden te valJe, in vredestrijd tot leniging van allerlei nooden. Algemeen bekend is haar aandeel in den blobi en de bevordering van het streven der internationale vereeniging van het ,/Roode Kruis." Haar roem in deze richting zal haar overleven en in geheel Duitschland zal zij om haar groote weldadigheid worden betreurd. Zij laat eene dochter, acht kleinkinderen en negen achterkleinkinderen na. Onder den indruk van den dood der grijze keizerin heeft de Rijksdag van Duitschland zijn arbeid hervat voor korten tijd slechts, want over weinige weken is zijn mandaat afgeloopen en zal het volk weder voor vijf jaren zijne vertegen- woordigers moeten kiezen. Toch zullen de debatten licht nog hartstochte- lijk worden en in ieder geval belangstelling wekken. De regeering, zoo meenen velen, is niet meer zeker van de meerderheid. In twee lezingen heeft de Rijksdag de socialislenwet behandeld en de bevoegd- heid tot ontzeggen van verblijf verworpen. Weken zijn sedert voorbijgegaan, zonder dat men heeft vernomen, wat daartegenover de rijkskanselier voornemens is te doen, men hoorde van verschil van meening tusschen hem en den minister Herfurth, van tegenstaud van sommige regeeringen en aan die geruchten werden voorspellingen geknoopt. Otschoon de nationaal—liberalen nog volhouden, dat zij het recht, om aan socialisten in sommige plaatsen zonder opgaaf van redeuen het verblijf te ontzeggen, niet willen toestaan, is het niet on- mogelijk, dat zij het zullen doen. Dikwijls immers hebben zij de sterkste bewijzen van zelfverloochening gegeven, als Bismarck zijne wenkbrauwen fronste. Bij de behandeling der begrooting zal de post voor het verblijf des Keizers te Frankfort misschien eene merkwaardige discussie uitlokken, maar zeker zal menig heftig woord vallen over het spioneer- systeem, dat door het socialisten-proces te Elberfeld is aan het licht gebracht. Te Louden houdt men het er voor, dat Portugal zich zeer inschikkelijk zal toonen, wat het geven van voldoening aan Engeland voor gebeurde of niet gebeurde beleedigingen betreft en daarom vindt de hartstochtelijke taal van vele bladen bij het publiek weinig bijval. De liberale D.tily News prijst de gematigdheid van lord Salisbury en waarschuwt tegen het licht- zinnig blootstellen der Eugelsehe vlag, die niet aan wilden moest worden toevertrouwdwaar die vlag waait, moest ook een Engelschman zijn, die in staat is te verhinderen, dat zij wordt misbruikt. De minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk, de inenting van zeer jonge kinderen willende bevorderen, heeft de prefecten uitgenoodigd van hunne zienswijze te doen blijken in zake de bevor dering der inenting van pasgeboren kinderen door laten bemerken. Toen hij echter vertrokken was, barstte het arme Grietje in tranen uit. Sedert weken had Hendrik zich niet meer in het dorp laten zien, maar des te meer was er over hem gesproken. Men had het onbegrijpelijk ge- vonden, dat hij de rijke belooning niet had aange- nomen. Zijn onbedwingbare trotsch alleen kon hem daartoe gebracht hebben. In een ander opzicht had hij echter nog meer van zich doen spreken. Sedert jaren was de smokkelhandel op de grenzen in de nabijheid niet op zoo'n grooten voet en zoo brutaal gedreven als iD den laatsten tijd. Yroeger waren het slechts enkele verloopen mannen geweest, die koopwaren over de grenzen smokkelden nu was hun bedrijf geheel geregeld en zij deden hunne zeken met de grootste vermetelheid. Dikwijls hadden zij zich tegen de grenskommiezen verzet, ja, zij hadden hun een gevecht geleverd en op de vlucht gejaagdtwee beambten werden zwaar verwond. Dat had in den omtrek veel opzien verwekt. Gendarmen waren naar de grenzen gezonden om de wacht te versterken maar bij al hunne inspan- ning konden zij geen enkelen smokkelaar op heeterdaad betrappen. Algemeen werd verteld, dat de Duivel aan het hoofd der smokkelaars stond en dat vooral hij het was, die hen zoo stoutmoedig had gemaakt. Hij was met alle bergpaden bekend en wist de grenswachters altijd te misleiden. Dit had de smokkelaars nog vermcteler gemaakt. Het Me vroedvrouwen, eu van hun gevoelen, op welke wijze deze laatsten aan die inenting bevorderlijk kunnen zijn. In Juli jl. daagde te Parijs een internationaa congres, waarop besloten werd een permanente commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de landbouwcrisis en de middelen om daarin verbetering aan te brengen. Deze commissie heeft thans haar eerste zitting gehouden. Als leden voor Frankrijk treden op Leon Say, Meline, Ribot, Louis Passy en andere specialiteiten op dit gebied. Naar men weet, heeft de koning van Italie voor eenigen tijd een tractaat gesloten met koning Menelik van Schoa, den nieuwen Negus van Abessinie, en daarbij het beschermheerschap over dit land aanvaard. Koning Menelik verbindt zich daarbij met geen andere mogendheden in betrekking te zullen treden dan alleen door bemiddelling van den Italiaanschen minister van buiteulandsche zaken. De Russische regeering heeft nu geweigerd dit protectoraat te erkennen. De Fransche bladen zijn natuurlijk daarover zeer tevreden, maar vele vallen bovendien den minister van buitenlandsche zaken, den heer Spuller zeer hard, omdat hij niet eveneens namens Frankrijk tegen het besehermheerschap heeft geprotesteerd. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen des Konings, voor den tijd van vier weken, ingaande 9 Januari, den rouw zal aannemen, waarvan twee weken halven en twee weken lichten rouw, wegens het overlijden van Hare Majesteit Keizerin Augusta, weduwe van Zijne Majesteit Wilhelm I, Keizer van Duitsch land, Koning van Pruisen. [Jit het antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp tot verzetting der enquete blijkt, dat de regeering de vrijheid van niet-werkstakers vol- doeude gewaarborgd acht door de bestaande wets- bepalingen en de zorgen der politie. De enquete zal loopen over fabrieksnijverheid, handwerksnijverheid, verveningen, zeevisscherij, vervoerwezen en annexen, verzekeringswezen en pensioenfondsen in meer of minder wijden omvang. Op de reede te Vlissingen heeft andermaal eene aanv'ariug plaats gehad, en wel tusschen de petroleumtank-stoomboot Russian Prince, te New- Castle te huis behoorende en ongeladen daar op de reede ten anker iiggende, en een Engelsch barkschip van de White Star Line," dat van Antwerpen komende gesleept werd. De tank—stoomboot heeft alleen schade bekomen aan vier boegplaten, die vernieuwd zullen moeten worden. geluk was hun gunstig. Altijd kon dat zoo niet voorlduren en vroeg of laat zouden zij den grens kommiezen of gendarmen in handen vallen, om in het tuchthuis hunne stoutmoedigheid te boeten. Ook den Duivel zou dat lot wel ten deel vallen en de meesten in het dorp gunden hem dat van harte. Slechts een dacht daaraan met angst, en dat was Grietje. Was hij ook sedert weken niet bij haar gekomen, scheen hij haar geheel vergeten te hebben; zij dacht des te meer aan hem. Sedert den dag, dat hij George bij haar aan huis had aaugetroffen, had zij hem niet weergezien. De gedachte, dat zij geld van George aangenomen had had hem voortgedreven, dat wist zij en dit geriefde haar diep. Zij had hem niet kunnen zeggen, dat hij zich bedroog, zijn gansche levensgeluk had hij daardoor weggeworpen. Had hij het geld van den rijken landbouwer aangenomen, had hij een nieuw en geregeld leven begonnen, hoe zou dan alles anders geworden zijn Nu was het te laat. Iederen dag hoopte zij, dat hij komen zou, maar hij kwam niet. Zij wist niet eens, waar hij zich al dien tijd had opgehouden. Zoo gingen er weer vele dagen voorbijhaar angst vermeerderde. Zij verliet het huis niet meer omdat zij vreesde dat ieder l^t haar zou aanzien, waarom zij zoo bleek geworden was, waarom hare oogen zoo dikwijls rood waren van het schreien. Daar vernam zij op zekeren dag van hare moeder, dat de smokkelaars het voornemen hadden, in den Tengevolge van de klacht van een Seheve- ningsche schipper, in December 11. bij den waterschout te Scheveningen, dat een Belgisch visschersschip bij herhaling en opzettelijk zijn bodem averij aan- voer en ten slotte nog trachtte zijn vaartuig in den grond te zeilen, is die Scheveningsche visscher met een deel zijner equipage naar Brugge vertrok ken, ten einde als gedagvaarde door den rechter van instructie aldaar te worden gehoord. De zaak zal met de grootste gestreng'neid worden vervolgd. Alle berichten op te sommen, welke betreffende de heerschende ziekte in omloop zijn, is met het oog op onze beperkte ruimte niet doenlijk. Wij volstaan dus met de mededeelingeu, dat in de resi dence de influenza afnemende is o. a. is onder het trampersoneel het aantal lijders zeer verminderd maar dat elders de ziekte nog schijnt toe te nemen, bijv. te Dordrecht, te Kampen, te Delft, enz. Te Breda zijn 65 cadetten door de influenza aangetast. Te Maastricht zijn tengevolge der heerschende ziekte de broederscholen gesloten. Te Rotterdam neemt de ziekte met het uur toe en te Amsterdam is het aantal zieke telegraafambtenaren gisleren met 10 gestegenuit Utrecht zijn nog 3 sergeanten— en 1 soldaat—telegrafist ter assistentie derwaarts ver trokken. Te Roermond heeft men het zelfs noodig geacht nog een benaming voor de influenza te bedenken Vrouw, waat het eure man Och, miensch, waat zal ich uch zegge, de het det nuu dink, woo de gezette zo van schrjieve, de Fleurens In de Kerkstraat te Amsterdam is aan een huis een briefje aangeplakt van dezen iuhoudVerzoeke niet te schellen we liggen alien te bed Een Amsterdamsch artsgeeft in het Handelsb. de volgende raad in deze dagen van algemeene ongesteldheid. Men verzocht ons dit over te nemen, wat wij gaarne doen. Drink geen water (duin-, regenwater, enz.) tenzij het eerst goed gekookt heeft. Natuurlijke bron- wateren (Apollinaris, Fachninger, Minerva, Selters, ictoriwater) kunnen bij matige hoeveelheden in de plaats van gekookt water gebruikt worden. Zorg dagelijks voor ruime ontlasting, eet gewoon en leef geregeld. Houd op straat den mond ge sloten en haal adem door den neus. Wacht u voor groote temperatuurwisseling (tocht, wind) en verwarm uwe kamers niet te sterk (niet hooger dan 14 h. 15° R.) Vermijd plaatsen, waar veel menschen bijeen zijn en bezoek geene grieplijders, indien het niet hoogstnoodzakelijk is. In het laatste geval wacht u dan voor hetgeen dezen bij niezen en hoesten uitwerpen. Gebruik nooit hunne zakdoeken, linnengoed, evenmin dat van lijders aan gewone verkoudheden of borstziekteu. Blijft t'huis, zoodra hij (voor u ongewoon) hoofd- volgenden nacht een groote partij waren te smok- kelen en dat hun plan verraden was. In het geheim maakten de gendarmen zich gereed, in vereeniging met de grenskommiezen, de smokkelaars aan te vallen en hen eindelijk aan de gerechte straf over te leveren. Namelooze angst greep haar aan. Had zij geweten, waar Hendrik zich bevond, dau zou zij alles gewaagd hebben, zelfs haar leven om hem te waarschuwen. Langzaam, onbegrijpelijk langzaam, ging dedag voor haar voorbij. De avond viel, haar ontsteltenis nam toe bij het zien van verscheidene gendarmen, die in het dorp kwartier genomen hadden en haar huis voorbijgingen op weg naar de bergen. Bijna was zij hen nagestormd, om hen op de knieen te bezweren hem te sparen, die door alien gehaat werd. Zij was alleen. In haar opgewonden verbeelding zag zij allerlei verschrikkelijks. Zij zag Hendrik, vastgebonden en verwond, door de gendarmen naar het dorp brengen. Zij hoorde het spottende, honende lachen zij zag hoe zijn donker oog mat en toch vol grimmigheid rondzag hij was verloren, niemand ron hem meer uit het tuchthuis redden. Met haar beide handen bedekte zij haar gelaat, haar voorhoofd gloeide, haar oogen brandden. Daar werd langzaam de deur geopend en Hen drik trad binnen. Met een luiden gil sprong zij op, maar hoe verbaasd bleef zij voor hem staan. Was dit ook TEE UlEIffilMSCHE (MRAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1