Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 37 December 1880. ""rechtszaken. Ter Neuzen. 27 December 1889. Daarom is het noodig, dat de aldaar gevestigde Nederlanders, het voorbeeld van andere vreemde- lingen in Argentinie volgende, zich vereenigen, met het doel die hunner landgenooten, welke daarvoor ten voile in aanmerking kunnen komen, met raad en daad bij te staan. Ten einde zulk eene vereeniging tot stand te brengen, hebben bovengenoemde heeren zich ge- vormd tot een voorloopig comite en den geldelijken steun ingeroepen van de Nederlanders in de repu- bliek woonachtig. Onder de vee-voedingsmiddelen begint ook de wilde kastanje eene groote plaats in te nemen. In Duitschland vervoeren de spoorwegen groote hoeveelheden in verzendingen van 50 tot 80 centenaars. De prijs is 72 cent per centenaar. Aan alle vee kan men ze toedienen, doch de varkens gedijen er het best bij. Men geve aan schapen per dag 1, aan raelkkoeien 5 en aan mest- vee 10 kilo. Deze vruchl levert een vast, keurig vleesch en eene voedzame melk. Woensdag middag is de dichter Ds- J. J. L. ten Kate overleden. Maandag 1. 1. werd zijn zeventigste jaardag voor zijn vele vrienden in den lande herdacht. Toen reeds was de rijkbe- gaafde dichter zeer ziek. De Noorsche stoomboot Unita kapt. Daniel- sen, jl Maandag door aanvaring op de reede alhier met bekomen averij teruggekeerd. is naar New-Castle vertrokken, om daar te repareeren. Bij de rustende schutterij in Zeeland zijn benoemd bij het 4de bataljon, tot kapitein de heer J. A. Blankert, thans 2de luitenanttot lste luitenaiit de heer J. G. Meijer, thans 2de luitenanttot 2de luitenant, de heeren P. J. Glerum en A. G. A. baron Collot d'Escury beiden thans schutter. ZiiamMiiir, 27 Dec. De collecte, gehouden tot het inzamelen van giften voor de zoogenaamde Nieuwjaarsbedeeling alhier, heeft dit jaar opgebracht de som van 527,75 benevens 5 zakken tarwe. Het vorige jaar beliep de opbrengst f 447,25 en 8j zak tarwe. Zaamslag, 27 Dec. Gisteravond gafde muziek' vereeniging „De Volharding" alhier, met welwillende medewerking van de rederijkerskamer »Oefening baart Kunst" haar eerste winterconcert. De boven- zaal in het logement van den heer J. den Decker was goed bezet met kunstminnende leden en hunne dames benevens een aautal geintroduceerden. De voorzitter der /Volharding", de heer A. H de Yries, opende het concert met een kort en gepast woord, waarbij ZEd. alien een hartelijk welkom toeriep, vervolgens in herinnering bracht, dat onze gemeente zich thans verheugen mag in het bezit van een drietal nuttige vereenigingen en hoe daardoor de gelegenheid tot het smaken van waar genoegen is opengesteldterwijl hij ten slotte den wensch uitsprak, dat de drie genoemde vereenigingen wel- dra heel zusterlijk mochten samenwerken in het verschaffen van edel kunstgenot. Daarna werden de verschillende nummers van het programma achtereenvolgens voorgedragen op eene wijze, die alien lof verdient. Zoowel rnuzi- kanten als dilettanten gaven bij de uitvoering van een en ander doorslaande blijken, dat zij met lust, ijver en volharding gewerkt hadden, zoodat er op het gebied van de toon- en tooneelkunst veel goeds voor de toekomst van hen te wachten is. We hopen daarom, dat alien op dezelfde wijze hunne jeugdige krachten zulien blijven wijden aan meerdere volmaking in de edele kunsten. We wenschen en vertrouwen, dat de samenwerking der verschillende vereenigingen, aanvankelijk met succes bekroond, voortdurend tnoge blijven bestaan, opdat door broederlijke eensgezindheid, door krach- tige medewerking onderling, het genoegen, aan de beoefeniDg der schoone kunsten verbonden, steeds meer moge verhoogd worden. Door een geanimeerd bal, dat tot den morgen voortduurde, werd het feest van dezen avond be- sloten. Axel, 27 Dec. Gisteravond gaf het muziekge- zelschap Concordia" alhier in het logement ,/Het Gulden Vlies" een concert. N& afloop daarvan werden twee tooneelstukken opgevoerd getiteld ,/Een kiein misverstand" en ^Een uurtje voor de Bruiloft." Zoowel de muziek als de tooneelstukken voldeden bovenst en werden door talrijk opgekomen met aandacht gehoord en met ingenomendheid toege- juicht. Na afloop hiervan keerden velen voldaan huis- waarts, terwijl anderen nog geruimen tijd gezellig bijeen bleven. Men schrijft ons uit Sas van Gent Met 1 Jan. 1889 werd door het hoofd der openbare school alhier den kinderen gelegenheid gegeven hunne spaarpenningen te beleggen in de Rijkspost-spaarbank. Nu op het einde van het jaar bedroeg de ingeiegde som in ronde cijfers 150,—. Bicrvliet, 26 December. Gisteren avond van 6 tot half tien uur hebben wij een genotvollen avond gehad, dank zij het uitstekend spel van de leerlingen onzer dorpschool, hoofd de heer Den Bouwmeester. Asschepoester, eene operette en daarna een blijspel vermeldde hun programma, en dat de verwachtingen hoog gespannen waren, bleek uit de opkomst. Het groote bewaarschoolgebouw was stampvol, en alle zitplaatsen waren bezet. De jeugdige spelers werden meermalen uitbundig toegejuicht. Elk ging tevreden huiswaarts. Het faufaren gezelschap onze harmonie luisterde de feestelijkheid op. IJzeiidijke. De heer L. J. Bevin, drukker in deze gemeente, zal, te beginnen met 3 Januari a. s., wekelijks een advertentieblad uitgeven, dat in grooten getale gratis verspreid zal worden eu de zelfde mededeelingen of advertentien hoopt te be- vatten als het, te Oostburg bij den heer Bronswijk verschijneude, advertentieblad. Dit verschijnt des Woensdags; zijn mededinger zal des Zaterdags uitgegeven worden. Middellmrg. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed het bouwen van een sluisknechtswoning bij de Oostschutsluis te Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 2850. Dit werk is aangenomen door den heer P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor 2860. 's Ghivenhage, 27 Dec. In zake de vordering tegen den staat tot betaling der koopsora van grond, ten behoeve van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent concludeerde het Openbaar Miuisterie in den Hoogf'n Raad tot ontzegging daarvan. De uitspraak is bepaald op 31 Januari. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is H. T. J. P., te Hulst, wegens beleediging veroordeeld tot 12 boete of 6 dagen hechtenis. blauw, alsof er dagen lang geen wolken geweest waren, maar de weg was al bijzonder slecht. Hier en daar viel een paar op den gladden, steenachtigen weg en telkeus barstten dan de overigen in een luiden schatcrlach uit. Als de muzikanten maar op de been blijven riep George, en zoo trokken zij verder. Zij kozen den kortsten weg naar het dorp. Wei zagen alien; dat de beek sterk gezwolleu was, maar dat de weg over den vlonder nu gevaarlijk kon zijn, daaraan dacht niemandsedert jaren lag het bruggetje daar en duizenden waren er zonder gevaar over gekomen. Toen de stoet echter in het dal en bij den vlonder kwam, bemerkten velen dat hij wankelde, en de muzikanten, die vooraan liepen, stonden stil, omdat zij er niet over durfden. Yoorwaarts, marsch commandeerde George. De muzikanten weigerden. Mannen en vrouwen traden dichterbij en raadden het af, over den vlonder te gaan. Hij waggelt, zooals we het nog nooit gezien hebben zeiden verscheiden mannen. Aan den oeverkant zat Hendrik nog altijd roer- loos op het rotsblok. Wei had hij het oog op- geslagen, toen de muziek hem in de ooren klonk, en had hij naar den stoet gezien, welke van den berg kwam maar wat kon hem dat schelen Hij richtte zijne oogen weer naar de schuimende beek. George zag hem op het rotsblok zitten. De Op verzoek van de besturen der afdeelingen Ter Neuzen en Axel van de vereeniging tot be- vordering der belangen van suikerbietentelers, hield Dr. Swaving, directeur van het rijksproefstation te Breda, Dinsdag voor de leden dier vereeniging, in het hotel Donze alhier eene voordracht over bietenteelt. Nadat de voorzitter van de afdeeling Ter Neuzen, de heer J. P. Scheele, de talrijke aanwezige leden welkom had geheeten, gaf deze het woord aan Dr. Swaving. Wordt het zaaien op suikergehalte, zoo ongeveer begon de spreker, door zeer vele belanghebbenden bij den bietenteelt, als de beste wijze van contrac- teeren beschouwd, toch vindt dit denkbeeld, in ons land, niet dien algemeeneu steun dien het verdient, maar outmoet zelfs bij velen onverdienden tegen' stand. Met genoegen had spreker dan ook vernomen dat in deze streken eenige landbouwers, afkeerig van de tot dusver gevolgde wijze van contracteeren uitsluitend op gewicht, in dit jaar eene proef namen met het contracteeren op gehalte. De over het algemeen in ons land gevolgde wijze van contrac teeren enkel op gewicht, meet sterk worden afge keurd. Daardoor toch krijgt ieder verbouwer evenveel per 1000 K.G., betzij hij veel of weinig suiker voortbrengt. Dit stelsel, dat zeer ongelijk- Duivel is er wel over gekomen, zeide hij, de vlonder zal ons ook wel dragen. De landbouwer en verscheiden mannen gaven den raad, liever eenen omweg te maken en hoogerop in het dal over eene sterkere brug over de beek te trekken. Neen riep George. Wij gaan over den vlonder Zou die kerel, de Duivel, ons misschien uitlachen omdat wij niet evenveel moed hebben als hij Ik zal je laten zien, dat de vlonder houdt, ik zal er zelf het eerst over gaan. Zijn vader greep hem bij den arm en hielc hem terug. Doe het niet, George, ik heb de beek nog nooit zoo hoog gezien. Kijk, hoe de vlonder waggelt en trilt. (Wordt vervolgd.) matig en onbillijk werkt, is ook van zeer nadeeligen invloed op de cultunr. De landbouwer die op deze wijze alleen belang heeft bij de hoeveelheid, en niet bij de hoedanigheid der bieten, zal zich dan uitsluitend blijven toeleggen, op het verkrijgen van een zoo groot mogelijk gewicht, zonder in het minst te letten op de hoeveelheid suiker, die uit zijn bieten zal kunnen geproduceerd worden. Yan algemeene bekendheid mag het geacht worden, dat ige belangstellenden in de bietenteelt, als Dr. Bruinsma en anderen, in talrijke geschriften hebben aangetoond, dat het contracteeren op gehalte, van hoog belang moet geacht worden, zoowel voor andbouwer als fabrikant, en dat, zooals in Belgie de ervaring heeft geleerd, deze wijze van contracteeren zeer goed uitvoerbaar is, niettegenstaaude de vele bezwaren, die hiertegen worden aangevoerd. De bezwaren voortkomende uit klein grondbezit, cunnen zeer gemakkelijk te niet worden gedaan, wanneer de noodige samenwerking door middel van andbouw— en dorpsvereenigingeu hieraan te hulp komen. Eensgezindheid vooral, zal ook in deze van groot belang zijn. Want, al is nu de fabrikantenbond in ons land opgelost, men mag daarom niet aannemen, dat fabrikanten het zdo oneens zullen zijn en blijven, dat zij niet zullen trachten tot overeensteruming te geraken, om daardoor hun eigen en elkanders belang te bevorderen. Hoewel spreker nu niet wenschen zou, dat verbouwers van suikerbieten eene vereeniging zouden oprichten met het doel, om daarmede aan fabrikanten te kennen te geven, uw bond is nu opgelost, wij zullen nu zelf een bond daarstellen en u op onze beurt, onze voorwaarden stellen, toch meende hij, dat door samenwerking, veel ten goede zal kunnen verkregen worden. Yerder de wijze van het nemen van monsters, en het onderzoek daarvan wenschende te bespreken, werd door spreker opgemerkt, dat de uitslag van het bepalen van het suikergehalte aan het labo- ratorium te Antwerpen, aan een der rijksproefstations in ons land soms aanmerkelijke verschillen aaugaf, letgeen alleen aan het nemen der monsters kan worden toegeschreven. Volgens sprekers meening moet bij het nemen van monsters een vrij groot getal bieten worden genomen. Dasrtoe wordt op de plaats van lading van iedere kar of wagen een mand bieten opgeborgen, waaruit later het monster wordt genomen. Daardoor zullen zoowel groote als kleine bieten voor dit doel gebezigd worden. Laat men een aldus gekozen monster aan twee verschillende proefstations onderzoeken, dan zal er geen noemenswaardig verschil worden gevonden. Het nemen van monsters op het land, zooals in het contract van de maatschappij La Ruche, met eenige landbouwers alhier, was bepaald, is niet aan te bevelen. Op deze wijze zal in vele gevallen de nauwkeurigheid In het nemen van het monster te weneotven overUl©«. Het suikergehalte naar de densiteit, (dichtheid van het sap) te bepalen, is af te keuren. De onge- lijke hoeveelheid sap in verschillende bieten, schuim in het sap, temperatuur enz. kunnen tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding geven. De bepaling van het suikergehalte behoort scheikundig te ge- schieden. De methode van onderzoek van Pellet, digestion aequeuse, (koudwatermethode) moet als de meest aanbevelenswaardige worden aangenomen, terwijl dit in de contracten behoort bepaald te worden. Bij bespreking van een concept-contract wordt door spreker goed gevonden in hoofdzaak te volgen het genoemd contract van de maatschappij ffLa Ruche" te Gent, wat de bepaling van den prijs betreft naar het gehalte, waar'oij werd aangenomen, dat bieten beneden 11 pet. niet werden aanvaard, van 12 pet, eeu vaste prijs werd bepaald, met bepaling dat deze zal vermeerderd of verminderd worden, bij iedere Vio Pct- meer minder suikergehalte. Bij de contracten op vasten prijs is de landbouwer in alien deele de ondergeschikte van den fabrikant. Deze laatste levert het zaad, zonder in de meeste gevallen de zekerheid te hebben, dat dit de noodige kiem- kracht hezit, of geschikt voor het klimaat en den grond, waarop het zal verbouwd worden Yeel beter is het, dat de landbouwer zelf het zaad aankoopt, 'dan kan hij althans weten, welk soort zaad door hem zal verbouwd worden en wordt op gehalte gezaaid, dan zullen bij de keuze van zaad zeer zeker die soorten van bieten worden genomen, die zooals het nemen van proeven heeft geleerd, de grootste hoeveelheid suiker per hectare opleveren. Wat verder het onderzoek van monsters betreft, dit kan geschiedeu aan een der rijksproefstations in Nederland of Belgie, volgens overeenkomst van landbouwer en fabrikant. Eene speling van hoog- stens 2/10 pet. zou daarbij kunnen toegestaan worden voor het nemen van monsters op de plaats van lading, het maken van tarra, enz. ware het wem schelijk dat beeedigde personen werden aangesteld. De agenten zouden daardoor kunnen gemist worden. Aanbeveling verdient ten zeerste het nemen van proeven, door het aanleggen van proefvelden, met verschillende soorten van bietenzaad, en verschillende wijze van bemesting, zooals bereids in verschillende streken van ons land, door de vereeniging tot be- vorderiag der belangen van suikerbietentelers, plaats had. Bij eene vergadering dier vereeniging onlangs te Roosendaal gehouden, werd omtrent die proefne- mingen een zeer belangrijk rapport uitgebracht. Yoor te maken kosten zal de regeering bereid zijn eenige subsidie te verstrekken, voor kostelooze analyse zorgen enz. (Slot volgt.) Omtrent de geschiedenis der drie kinderen uit Purmerend, die te Heteren (Over Betuwe) waren verdwaald en van daar door den burgemeester van plaatskaarten ziju voorzien om hunne woonplaats weder te kunnen bereiken, verneemt men nader, dat zij sedert enkele dagen in de weesinrichting te Neerbosch waren opgenomen, waar het hun blijkbaar niet scheen te bevallen althans zij wisten in den vroegen morgen te ontvluchten en waren van plan om weer naar Purmerend te loopeu Door eenige leugens zijn zij dan ook te Purmerend aan- gekomen, doch daar was men reeds met hunne ontvluchting in kennis gesteld, en werden zij dan ook zoo spoedig mogelijk weer naar de weesinrich ting teruggebracht. Van hartelooze moeders of tantes is dus geen sprake. Omtrent de ontvreemding van /"300 uitde fabriek van den heer Zaalberg te Leiden verneemt men nader, dat de diefstal, gelijk men weet ten nadeele van het onderling ziekonfonds voor de werklieden, door zekeren S., geemployeerd op het kantoor, gepleegd is, en wel bij gedeelten, op verschillende tijdstippen. Hij dacht van den brand gebroik te kunnen maken om te zeggen, dat het eld bij die gelegenheid gestolen was, maar de politie was hem te slim af. S. heeft reeds bekend. Den 24en Juli jl. werd in Houtrakpolder (N.-II) eene landbouwerswoning, toebehoorende aan den heer de Gier, te Ginnekeu, en bewoond door den landbouwer Visser, door brand vernield, zonder dat men de oorzaak kon vermoeden. Eerst thans, alzoo vijf maanden daarna, heeft het twaalfjarig zooutje van dien landbouwer aan de politie uit eigen beweging verklaard, dat hij intertijd den brand moedwillig heeft aangestoken, omdat zijne ouders hem niet wilden toestaan als matroos ter zee te gaan. Yan deze verklaring is proces verbaalopgemaakt. De vermoedelijke moordenaar van de weduwe Bal en haren zoon, wier lijken aan den Schelde- oever en aan boord van de door hen bevaren Constance Marie gevonden werden, is Zondag middag te Antwerpen aangehouden. Hij heet Lowieke (Lodewijk) Janssens, is deserteur van het 6e linie-regiment, en had sedert den 15 dezer raaaud zich als kuecht verhuurd op het Rijnschip Bertha, aan boord waarvan hij zich blijkbaar ver- borgen gehouden heeft. Door de politie is on- raiddellijk beslag gelegd op al hetgeen er van. hem zich daar aan boord bevond, en onder de kleede- ren zijn er door Alfons Bal herkend alsaauzijnen vermoordeu broeder te hebben toebehoord, eveu- als een zilveren horloge waarvan Janssens in het bezit gevonden werd. Uit de Rupel is een pak bebloede kleederen opgevischt, waarvan het onder- goed gemerkt is P 59727, het stamboekuummer vurr Jausseustrij ulju IGgluieill. De electriciteits-geleiddraden onder den grond te New-York schijnen al even gevaarlijk als de bovenaardsche." Geen bekleeding der draden en kabels schijnt voldoende bestand tegen electriciteit van zoo hooge spanning, en het gevolg daarvan is, dat de electriciteit het gas, dat uit de lichtgaspijpen in den bodem doorlekt doet ontvammen en ontplotfen, zoodat nu en dan een groot gedeelle der straat in de lucht vliegt. Vele personen zijn op deze wijs gekwetst. De mist op de Noordzee heeft veroorzaakt, dat de Tenby Castle van St. Nazaire naar Barrow, op de rotsen bij Holyhead is gestrand. Yan de bemanning, veertien personen, werden elf gered. In het Kanaal had verder nog een aanvaring plaats, tusschen de Cleddy, van Odessa naar Ant werpen en een onbekeud schip. Elf der opvarenden zijn behouden aangeland in hun eigen boot; een tweede met dertien man wordt vermist. Bij Ventnor is een lijk gevonden, naar men deukt van een der personen van laatstbedoelde boot. Terwijl dezer dagen de directeur van de Noorder-Spoorwegmaatschappijde heer Pancisco Alaz Perla, zich alleen in een wagon lste klasse over Avila naar Madrid begaf, drong een onbekeud persoon tusschen de stations Velayas en Mongorria binnen en bracht den reiziger vier dolksteken toe. Daarna beroofde hij zijn slachtoffer van een gouden horloge, 46 pesetas en een valies. De dief sprong vervolgens uit den treiu. l)e gewonde werd in zorgwekkondon tocstand in het ziekenhuis te Avila opgenomen. Naar den roover is een onderzoek ingesteld, dat nog niet tot eenig resultaat heeft geleid. Drie leerlingen der krijgsschool van St. Cyr en een van de Polytechnische school te Parijs zijn, na door de griep te zijn aangetast, overleden. Opmerkelijk betreffende deze ziekte is, dat in Frankrijk betrekkelijk veel meer geneeskundigen door griep worden aangetast, daD bij andere besmet- telijke ziekten het geval is. Een der eerste Parij- sche geneeskundigen, Dr. Damoschino is overleden. Yolgens Dr. Gautier wijkt deze griep in elk opzicht af van de ouderwetsche influenza, die Parijs jaarlijks bezoekt. Yeel meer koint ze volgens hem met de dengh of Oostersche knokkelkoorts overeen doch Dr. Brouardel bestrijdt dit. Te Bordeaux hebben 200 huzaren griep. Te Nizza heerscht de ziekte in verschillende gezinnen. Te Monaco woedt de ziekte vrij hevig. Kroonprinses Stephanie, aartshertog Wilhelm en de Oostenrijksche premier graaf Taaffe behooren tot de talrijke slachtoffers der griep te Weenen. Te Stockholm zijn meer dan 30,000 zieken tot wie ook de Koningin behoort. II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2