Landbouwberichten. Gemengde berichten. De commissie van weldadigheid van H. H. M. M. den Koniug en de Koniugin in de gemeente Soest opgericht in 1818 door wijlen II. M. de Koningin Anna Paulowna, toen nog Prinses van Oranje had wederom het voorrecht, namens de vorstelijke weldoeners, hare gewone jaarlijksche uitdeeliug te volbrengen. Zij neemt gedurende het geheele jaar de geuees- en heelkuudige behande- ling van alle zieken onder de gemeentenaren voor hare rekening en verschaft de verloskundige hulp benevens een luiermand, aan ongeveer 25 kraam- vrouwen. Zij ondersteuut, gedurende de eerste zes maanden van elk jaar, wekelijks 100 gezinnen of eenloopende personen met brood of gort. Zij on- derhoudt eene eigene naai- en breischool met ruim 60 leerling^n, Zij deelde ook nu, evenals elk jaar aan 125 leerlingen van de openbare scholen, tot belooning voor getrouw schoolbezoek, een hemd, een paar konsen en een paar klompen uit en schonk daarenboven 40 dekens en 167 mans en vrouwen- hemden aan hare bedeelden. Dat zulk een dag een feestdag is voor hen, die ontvingen, behoeft nauwelijks gezegd te worden voor hen, die mochten uitdeelen, voorzeker niet minder. Er zijn Vrijdag in het hospitaal te Amsterdam weder 20 militairen opgenomen, lijdende aan een hevige verkoudheid, vergezeld van verschijnselen der griep. Toch meenen de doctoren, dat de ware griep, de influenza, bij deze militairen niet is waar te nemen. Van de 275 bedden in het hospitaal zijn nog slechts een twintigtal op dit oogenblik onbezet. Zelden was 't getal verpleegden zoo groot daar- onder zijn 50 lijders aan zware verkoudheid. Het garnizoen is sterk ruim 2000 man met inbegrip van het personeel der marine eu de jongens van het opleidingsschip. Ten einde bij vermeerdering van het groote ziekencijfer op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid, wordt vermoedelijk de voormalige kazerne op de Lauriergracht, het zoogenaamee Passantenhuis, tot tijdelijk hospitaal ingericht. TER NEUZEN, 34 December 1889. In den vroegen morgen van Zaterdag 11. konden wij de blijde tijding door Ter Neuzen en daarbuiten verspreiden dat bij de behandeling der Waterstaats- begrooting, de post 70,000, subsidie tot ver- betering der los- en laadplaatsen te Ter Neuzen aangenomen is. Wij kunnen een woord van dank niet onthouden aan alien die daaraan mede- werkten. Op jl. Maandag werd door Burg, en Weth. alhier bij enkele inschrijving in 6 afzonderlijke perceeleu aanbesteed: het sehoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen in de koin der gemeente en te Sluiskil, gedurende 1890. De uitslag was als volgt Het sehoonhouden enz. der schoollokalen A en B in de kom, zonder voorziening in de glazen, voor f 144 per lokaal, werd aangenomen door P. J. Versluijs, te Ter Neuzen. Verwarmen lokaal A voor f 2,49 per 100 uren en lokaal B voor 2,74 per 100 uren, door denzelfden. Verlichten lokalen A en B voor f 1,25 per 100 uren door denzelfden. Het sehoonhouden enz. van schoollokaal C, te Sluiskil, met voorziening in de glazen, voor f 89,75 door W. Dees te Sluiskil. Het verwarmen idem voor f 2,49 per 100 uren en 't verlichten idem voor f 1,25 per 100 uren door A. Brakman te Sluiskil. Ilij deed zich flink voor. Hij had wel vermoed, dat de jongelieden hem onwillig zouden aanzien, maar hij had zich voorgenomen, zich daar niet aan te storeu. Hij wilde hun toonen, dat hij zich met hen gelijk stelde. Met verwondering richtte zich menig oog op hemin zijn nieuwe buis en met zijne nieuwe muts zag hij er netjes uit. Zijn donker oog blikte snel over de menigte zonder een woord te spreken lichtte hij even de muts om te groeten, ging naar de muzikauten en wierp een geldstuk op de tafel voor hen om hen te laten spelen. Niemand had tot dusverre een woord gesproken over Hendrik's onverwachte komst. Zij kenden zijne buitengewone kracht en hij zag er niet uit om eens met zich te laten spotten. Alle jongelin- gen kekeu Georg aan, alsof zij van hem verwacht- ten, dat hij zich tegen Hendrik's indringen zou verzetten. Ha de Duivelriep Georg uit. Sedert wanneer behoort hij in ons gezelschap Hendrik hoorde de woorden, dat bemerkte men, doordat hij plotseling verbleektemaar hij bleef rustig en kalm en hield zich, alsof hij niets ge- hoord had. Speelt opriep Hendrik den muzikauten toe. Deze grepen reeds naar hunne iustrumenten, toen Georg er op aan kwam. Sedert wanneer heb jij het recht om met ons gezelschap te dan sen riep hij. Dat recht heeft hier iedereen die de muzikanten betalen kan, antwoordde Hendrik, en mijn geld is even goed als dat van jou. Ha ha de Duivel pocht op zijn geld spotte Georg. De jongelieden barsten alien in lachen uit. Hendrik beefde van toorn. Hij werd doodsbleek, Gisteren nacht, omstreeks 'een'uur, had er op de Wester-Schelde, nabij deze haven, eene aanvaring plaats tusschen de Noorsche stoomboot Unita, kap. Danielsen, van Gent naar New—Castle, zijnde ledig, en de Engelsche stoomboot Woodstock, kap. Eulton, van Middlesbro naar Ter Neuzen, met ruw ijzer. De Unita bekwam daardoor een gat aan stuurboord- zijde, zoodat men terug moest keeren en weder op het kanaal kwam, om de schade te herstellen. De Woodstock bekwam hoegenaamd geeu averij. Ilock. De Nieuwjaarsoommissie alhier heeft ont- vangen 249,25 en ongeveer 32 hektoliters tarwe. Men schrijft ons uit Zaamslag In het numrner uwer courant van 21 dezer, komt onder de opgave van de inschrijvers voor Chili- salpeter voor J. J. Kortman voor f 10,27, dit moet jijn J. A. Pateer, ta Hontenisse, voor f 10,27. Zaamslag. De beer H. J. Kouwenhoven, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Middelburg (St. Pieterstraat). Men schrijft ens uit Sas van Gent Met genoegen las ik in het jongst verschenen numrner van „de Scheldebode", dat de heer Chr. Verhaak melding maakt van het ongeluk, dat in zijne drukkerij heeft plaats gehad. Te meer, omdat ik daaruit moet opmaken, dat hij op edelmoedige wijze voor de eerste verpleging en nog dienzelfden avond voor de geneeskundige hulp gezorgd heeft. Sas van (Sent. De werkzaamhedeu in de suiker- fabriek wSas van Gent" eindigden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. Zelden hebben de werkzaamhedeu in die fabriek op zoo'n geregelde wijze plaats gehad. Philippine. In de gemeenteraadszitting van Zaterdag jl. is de heer J. F. Voerman met alge- meene stemmeu op een na tot tweeden wethouder verkozen. Koewacht. Door den gemeenteraad is verleden Vrijdag benoemd tot gemeente-dokter de heer Dr. H. Verscheure van Stekene (Belgie). Znidzamle. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer J. H. Tijl, te Terheijden (Noord-Brabant.) RECHTSZAKEN. Arrondisseineuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. L. V., oud 15 j., 2°. S. C. d. J., oud 14 j., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroor- deeld ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. V. L., oud 34 j., te Graauw, is wegens be- leediging veroord. tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. S. B., oud 51 j., weduwe .T. de B., te Axel, is wegens vernieling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. met geweld hield hij zich nog in bedwang. Het spotten van Georg en het lachen der jongelingen deed bij hem den haat ontwaken, dien hij reeds zoolang tegen hen koesterde. Noem me zoo niet voor de tweeden keer, sprak Hendrik dreigend, want het zou je berouwen Zijne stem beefde van kwaadheid en zijne wan- gen gloeideu. De jongelieden waren alien nader- bij gekomen en hadden zich naast Georg geschaard. Dat gaf hem nieuwen moed, Ha haik zou den Duivel niet meer Duivel mogen noemen, riep hij lachend, met het gezicht naar Hendrik gekeerd. Nauwelijks had hij dit gezegd, of Hendrik vloog op hem aan. Als een kind vatte hij hem op en hield hem met beide handen in de hoogte; hij wilde hem op den grond slingeren. Georg had een onderdrukten kreet uitgestooten, terwijl zijne ouders kermden van angst. Een oogenblik stonden alien vol ontzetting stil, maar slechts een oogenblik. Daar vielen verscheiden jonge mannen op Hendrik aan, grepen zijne armen en trokken Georg weg. Een dichte menigte stond om Hendrik, alle waren tegen hem. Twintig handen te gelijk grepen naar hem. Met kracht wierp hij er verscheidene tegen den grond, die vooreerst niet opstonden. Maar de overmacht was to groot, hij werd van de dansplaats uitgewor- pen en een honend lachen klonk hem na. Hij trilde van aandoening, zijn buis was verscheurd, zijne mooie muts vertrapt. Hij wilde zich weder op zijne tegenstanders werpen, want de smaad van overwonnen te zijn drukte hem ter neermaar hij bedwong zich, want hij zou toch opnieuw het ouderspit moeten delven. (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,70 tot fr. 1,04; stieren, koeien en runderen fr. 0,60 tot fr. 0,86 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. tot fr. vette varkens fr. 0,92 tot fr. 1,02. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,91 tot fr. 3,83; Mechelen fr. 4,18; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,75; Tliielt fr.4,50; Deinze fr. 3.63 tot fr. 3,96 St. Nicolaas fr. 3,18 en te Brugge fr. 3,27. Zaterdag nacht heeft nabij de reede van Vlissin- gen eene aanvaring plaats gehad tusschen het Oosten- rijksche stoomschip B. Keinmeny van Fiume naar Antwerpen en het Duitschestoomschip Germania, van Autwerpen naar Hamburg bestemd. De Germania is gezouken, de bemanning werd gered, de Kem- meny is zwaar lek te Vlissingen in het dok ge- bracht. Te Vlissingen werd Vrijdag door den Belgischen loodskotter no. 7 ter reede gebracht de Fransche vischsloep 1708, in de Noordzee drijvende gevonden, met een man aan boord, in bewusteloozen toestand. Bijgebracht heeft die man verhaald, dat de sloep uit de haven van Boulogne was gedreven. Zaterdag avond vertrok de bemanning van het verongelukte stoomschip Leerdam met het stoomschip Stoomvaart van Hamburg naar Rotter dam. De meeste kajuitspassagiers zijn naar Nederland vertrokken, met het voornemen de reis per Schie dam op 15 Januari weder te aanvaarden. De landverhuizers gaan vermoedelijk verder per stoomschip Dresden van Bremen, of per stoom schip Uraguay van Hamburg. Omtrent het vergaan van het Nederlandsche stoomschip Leerdam verneemt men nog De kapitein van de Leerdam was wegens den mist niet naar bed gegaan en liet de machine met halve kracht werken. Alle seiulichten waren in orde, maar plotseling zag men een rood licht en naderde een groote boot. Voordat nog iets gedaan kon worden had de aanvaring plaats. Een van de passagiers van de Leerdam verzekert, dat de schok, die gevoeld werd zoo zwak was, dat men meende tegen een kleine boot gevaren te zijn. Een reiziger had in 't geheel niets bespeurdhij werd gevonden toen een der booten nog eens te- rugkwam om eeuige kleeren eu dekens te halen hij was toen juist ontwaakt en verlangde zijn ontbijt. De Gaw Quan Sia kreeg een gat in 't midden van het schip van 15 voet breedte, waardoor de machinekamer terstond vol water liep en de beide stokers onmiddellijk omkwamen. Na de botsing ontstond eerst een vreeselijke pauiek. Dank zij de kalmte van kap. Bruinsma en de goede orde, die hij hield onder de bemanning had de inscheping in de booten geregeld plaats. De Gaw Quan Sia had vijf booten, de Leerdam, zes, die met touwen aan elkaar werdeu verbonden, om elkaar gedurende den mist niet uit het oog te verliezen. De aanvaring aldus schrijft de N. R. Ct. van heden, is naar waarheid zooals die is vermeld. Kapitein Bruinsma voegde er bij dat het stoomschip Leerdam na de aanvaring over stuurboord begon te vallen eu dat derhalve de bakboordsbooteu te water werdeu gelaten omdat zulks later moeilijk zoude hebben kunnen gebeuren als het stoomschip te scheef zoude gevallen zijn, en later die der stuurboordzijde. Met de booten, later van het Engelsche stoomschip afgehaald door de equipage van de Leerdam, onder bevel van den tweeden stuurman had men veel moeite om die overboord te krijgen en moest nog een deel van het want worden weggekapt. De stoompompen zijn steeds door blijven werken en bleven machinuten en stokers trouw op hun post, zoodat toen alien zich reeds in.de booten hadden begeveu, ten laatste de twee nog bezig zijnde stokers werden naar boveu uit de machinekamer gecommandeerd. Er werden voort- durend noodschoten gedaan, uit het Distress-signal mortier, welk schot tweemaal een kual geeft eens bij het afschieten en later in de lucht. Ook werden schoten met het kanon gedaan en in de booten nog vuurpijleu medegenomen. Tijdens eu na de aanvaring had de gezagvoerder alle reden om over de stuurlieden, machinisten, stokers en verdere bemanning tevredeu te zijn dewijl ieder bedaard het hero bevolene verrichtte. Ook over de be handeling aan boord van het Fransche stoomschip weet de gezagvoerder niets dan goeds te rapporteeren. In de kajuit werden al de vrouwen en kinderen zoo goed mogelijk onder gebracht en in de kaartenhut, het verblijf van den Frauschen gezagvoerder, waren de 14 eerste klasse passagiers geherbergd zoo goed zulks in die kleine ruimte doenlijk was, terwijl kap. Basroger van de Emma zelf zoolang de pas sagiers aan boord waren zich voortdurend op dek heeft bevonden en geen rust heeft genoten. Gebrek aan drinkwater was er genoegzaam niet geweest en slechts een uur voor de aankomst te Ouxhaven liep het drinkwater ten einde. Het schip lag nauwelijks op de reede van Cuxhaven of er werd oumiddellijk water en ook veel versche melk en ander proviand aan de schipbreukelingen in ruime mate verstrekt. De gezagvoerder verloor al zijne kleederen die niet verzekerd waren, ook de man- schappen en passagiers hebben niets dan hun leven kunnen redden. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 3 uren is in het Noordzeekanaal, ter hoogte van het gehucht Buitenhuizen, aan den ingang van het kanaal, het Nederlandsche zeilschip Thorbecke VII, kapitein J. F. Hoper, dat van Batavia naar Amsterdam kwam, in aanvaring gekomen met het stoomschip P. Caland, van Amsterdam naar New-York. De botsing ontstond doordat eerstgenoemd schip, eenig- zins voor het tweede willende uitwijken, in dwarsche richting landwaarts stuurde, waardoor hem de P. Caland in den boeg liep en daarin een gat boorde. De Thorbecke zonk toen tot aan het dek onder water. De lading bestond uit rijst. De P. Caland heeft geeu schade bekomen, doch zat hedenmorgen nog vast tusschen het gezonken vaartuig en den kant van het kanaal. De vaart was Zaterdag en Zondag gestremd. Kleiuere schepen konden evenwel passeeren. Zondag heeft men opgenomen hoe door uitbaggering de doortocht verbreed zou kunnen worden, terwijl met duikers beproefd is het gat in de Thorbecke te vinden om dit daarna dicht te stoppeu en vervolgens het schip leeg te pompen om het zoo te lichten. De //Vereenigiug van assuradeuren te Am sterdam" deelt het volgende bericht dd. Boulo»ne- sur-Mer 20 Dec. „Het Nederl. stoomschip „Prins Willem I" van Suriname, laatst van Havre, naar Amsterdam, is gezonken, na op twaalf mijlen afstand van Havre door een onbekend gebleven zeilschip te zijn aan- gevaren. De gezagvoerder van de ,/Prins Willem I" is met zes en twintig man equipage en twee passagiers in een boot, gesleept door een visschers- vaartuig te Boulogne-sur-Mer aangekomeneen andere boot, waarin zich dertien schipbreukelingen bevinden, wordt nog vermist." Reuter seint het volgende telegram uit Boulogne dd. 20 dezerHet stoomschip ,/Treport" is hier aangekomen met 36 man der equipage en 5 pas sagiers van het verongelukt Nederlandsche stoom schip #Prins Willem I" Nader meldt men nog, dat nagenoeg de geheele lading te Havre was gelost. Alle opvarenden, bestaande uit 36 koppen van de bemanning en 5 passagiers, zijn gered, daar de tweede sloep met 13 personen, die nog vermist werd, te Treport is aangekomen. De ,/Prius Willem I" is verzekerd voor f 300,000 waarvan f 25,000 voor eigen risico, overigens deels in Engeland. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat een groote Engelsche stoomboot, de Newham, met 5200 balen katoen van Savannah naar Bremen bestemd, Donderdagnacht, tengevolge van den dikken mist, in de Texelsche gronden op de Pan- nekoek gestrand is. Het schip is spoedig na de stranding zwaar lek gestooten, waardoor de kans op vlotbrengen zeer gering is gewordenhet is door de equipage verlaten, die behouden te Nieuwe diep werd aangebracht. Men is reeds begonnen de lading katoen te lossen. Volgens nader bericht zinkt het stoomschip b—mi injimiwii-Jiiaw—iww.g. urn win mi— Zitting van 20 December 1889. Veroorileeld i J. v. E., werkman te Zaamslag, ter zake van overtrading van art. 426 van het Wetboek van strafrecht; tot hechtenis van 6 dagen. P. O., werkman te Zaamslag, ter zake van het in dronkenschap verstoren der openbare ordetot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. 1. Ch. v. d. W., schipper te Hoek, 2. E. J. B., kleermaker, 3.8. v. V., schipper, 4. E. P. M. d. M., bakker, 5. F. D. T., en 6. F. V., beiden schippersknecht en 7. W. H. v. H., schipper, alien te Philippine, ter zake van het verwekken van nachtrumoerde 4 eerste beklaagden vrijgesproken en de 3 laatsten veroord. ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. 1. E. P., landbouwer, 2. P. d. L. en 3. F. A., beiden werkman en 4. F. D. T., visscher, alien te Philippine, ter zake van straatschenderij de eerste tot eene boete van /6, en de 3 laatsten tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. G. A. A., herbergier en A. H., kautoorklerk, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder schriftelijk bewijs van vergunning van den rechthebbende de eerste tot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht., de tweede tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. V. F., te Brussel, P. d. L., te Bassevelde en E. B. Azn., te Ter Neuzen, ter zake als vorengepleegd door 3 vereenigde personen, waarvan een jonger dan 16 jaren, doch gehandeld hebbende met oordeel des onderscheidsde twee eersten ieder tot eene boete van 1 en de laatste tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. P. en D. d. C., beiden schipper te Bouchaute (Belgie), ter zake van het vervoeren van wild in het veld buiten openbare wegen en voetpaden, gelijktijdig gepleegd door 2 vereenigde personen, waarvan een bij herhaling; de eerste tot hecht. van 7 dagen en de tweede tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van den door ieder der beklaagden vervoerden, niet in beslag genomen haas, met bevel dien uit te leveren of de waarde te betalen ad f 1, voor iederen haas, subs. 1 dag hecht. F. v. L., dienstknecht te Sas van Gent, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevindentot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van de in beslag genomen wildstrikken. J. B. IJ., tapper te Sas van Gent, ter zake van het als herbergier na sluitingsuur nog bezoekers aanwezig hebben tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. A. B., koopman te Sas van Gent, ter zake van het na sluitingsuur vertoeven in eene herbergtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. d. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. W., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met sleependen zwengel in de kom der gemeentetot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. M., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij lste herhaling; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. D., metselaarsbaas te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegdtot hecht. van 2 maal 3 dagen. J. v. d. V., schippersknecht zonder bekende woon- noch verblijfplaats, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. d. B., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. W., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. H., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. M. M., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. A. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. VrijucHprolieii C. v. H. Azn., koewachter te Westdorpe, beklaagd ter zake van overtreding van art. 459 van het Wetboek van strafrecht. De kosten te dragen door den staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2