Gemengde berichten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 17 December 188(1. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter Neuzen, 17 December 1889. Te Luik is een geneesheer veroordeeld we gens eene door hem verrichte operatie. Dr. Deschamps, chirurgijn aan het Hopital des Anglais aldaar, had voor eeuigen tijd eene beenoperatie verricht bij eenen jeugdigen zieke van zijne af- deeling. De vader van het kind, bewerende dat deze operatie buiten voorkenuis der ouders was verricht, heeft tegen den geneesheer eene actie in gesteld en schadevergoediug geeischt. De rechtbank heeft, ingevolge de conclusie van het Opeubaar Ministerie, beslist, dat de geneesheer niet slechts de machtiging van de ouders moust hebben, maar daarbij de grouden uiteenzetten, die hem tot deze operatie hadden doen besluiten, en Dr. Deschamps veroordeeld tot eene schadevergoediug van 10,090 franken, waarvan 9000 ten bate van het kind en 1000 voor den vader. In den Haag is opgericht een „Christelijke Yolksbond" tot behartiging der maatschappelijke belangen. Deze bond staat op den grondslag van het Ghristelijk geloof en van de liefde voor Vorstenhuis en Vaderland. Hij verwerpt de heden- daagsche sociaal-democratie als onvaderlandslie- vend, onpractiscb, onchristelijk, en streeft naar eene vreedzame oplossing van het maatschappelijk vraagstuk, en in 't bijzonder naar de verlieffing van den werkcnansstand. Bij de petroleumloodsen aan de kanaalbrug te Vlissingen is men bezig om de fondementeu te leggen, waarop een kolossale ketel zal worden ge- constrneerd, die niet minder dan een gansche scheeps- lading petroleum van omstreeks 13000 vaten zal kunnen bevatten. Indien onze inlichtingen juist zijn, zal de petroleum weldra niet meer in vaten worden aangevoerd, maar los in daartoe opzettelijk vervaardigde schepen, die in vakken zullen verdeeld zijn. Dan kail het dus niet meer voorkomen, dat zooals nu soms het geval is een zevenugtal vaten ouder den enormen druk bezweken zijn en de in- boud met water en allerlei onreinheden is vermengd. Met pompen zal dan de petroleum uit bet scbip naar den ketel worden gevoerd, en hieruit naar gelang van beboefte in vaien. Naar wij vernemen zal een tweede bodeloop ingesteld worden van Roek op Ter Neuzen. Yoor het beroep naar de Ned. Herv. ge- meeute alhier, is door den heer L. A. F. Creutzberg, predikant te Beekbergen, bedankt. De builengewoon zware mist op Zondag en Maandag beeft in bet vertrek en de aankomst der proviuciale stoombooten albier eenige stoornis ver- oorzaakt. Zondag kon de dienst op Vlissingen slechts eenmaal worden uitgevoerd en kwam er ook maar een boot van daar hier aan, die onder weg nog eenige uren oponthoud ondervond. Maandag werd de dienst van beide plaatsen naar gewoonte tweemaal volbracbt, boewel ook met eenige ver- traging. Gedurende de tweede helft der inaand No vember is door het postkautoor albier de volgende onbestelbare brief verzouden aan het adres van Wed. Rein hart te Amsterdam. lloek, 17 Dec. Ileden werd alhier door de landbouwvereeniging ^Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van pi. m. 97,000 K.G Superphospbaat. Hiervoor badden ingeschreven de beeren M H. Salomonson, te Rotterdam, voor f 4,65D J. Oggel, te Axel, voor f 4,21; H.J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor /"4,18; F. Dellaert, te Westdorpe, voor f 4,04^ en G. J. Krol C0., te Zwolle, voor f 3,86 alles per Aan den laagsten inscbrijver gegund. Axel. De collccte, gebouden tot bet inzamelen van giften voor de Oude- en Nieuwjaarsbedee- lingen alhier, beeft opgebracht f 475,03 en 2 hektoliters tarwe. Hulst. Daar zicb ook in deze gemeente telkens personen vertoonen, zoogenaamde venters in papier, lucifers en audere kleinigheden, die geen ander doel hebben dan te bedelen, heeft de burgemeester bij pablicatie de hulp der ingezetenen ingeroepen, om deze vermomde bedelarij zooveel mogelijk tegen te gaan, door niet van die personen te koopen, noch bun wat te geven. Hoofdpluat. Een meisje kreeg de vorige week een bezoek van haren vrijer uit Noord-Amerika, om als zijne vrouw mede derwaarts te gaan. Een arbeidersgezin in de nabijheid van het gehucht Driewegen zag den zoou teruggekeerd uit Amerika, na eene driejarige afwezigheid. Met honderd gulden had hij de woning verlaten, de passagiersvracht betaald, maar als een goed zoon dezen zomer teruggezonden. Op het einde van dezen winter vertrekt hij weder naar het land, waar hij bet als andbouwersknecht verder brengt dan hier, onder let oog zijner ouders. 's Gravenhage, 17 Dec. Eerste Kamer. Na verdediging door de Regeering en bestrijding door deu beer Wertheim is met 40 tegen 2 stem men verworpen de wet, regelende de instelling der consignatie—kas. Tweede Kamer. De aangenomen met 68 voering door den Minister schaffing van de eerste der begrooting voor tegen 21 Marine is stemmen, na af- van gelden tot aan- 6 torpedo-bootjagers Nieuwenbuis strekkende tot afkeuring 100 K.G. is de levering en na scbrapping der vermeerdering van het aautal luitenants ter zee. De begrooting der nationale scbuld is goed- gekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor Financien gispte de beer Domela Nieuwenhuis scherp het stilzitten van den Minister iuzake belastingher- vorming, waardoor ontevredenheid ontstaat ten voor- deele der socialistische partij. In hoofdzaak ver- langt hij algemeene inkomstenbelasting en successie- belasting. Zijne afkeurende motie werd om der gevolgen wille door de liberale woordvoerders afge- wezen. Aan het slot der zitting deed de Minister van Financien toezegging eene partieele wijziging der paardenbelastiug in overwe.ging te zullen nemen en beloofde eene nadere regeling der pacht bij de oester cultuur. De motie van het financieel beleid werd verworpen met 63 tegen 7 stemmen. Morgen voortzetting. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Dec. de volgende vounissen uitgesproken A. V., oud 22 j., landbouwer te Westdorpe, is wegens mishandeliug veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. B. d. B., oud 25 jaar, arbeider te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. A. C. v. Aoud 24 j., kantoorklerk te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete of 2 dagen hecht. C. W., oud 4'9 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. V. d'H., oud 30 j., molenaar te Graauw, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. L. P., oud 22 j., smidsknecht te Graauw, is wegens als voren veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. W. K., oud 16 j., en A. K., oud 15 j., arbeiders, en T. B., oud 22 j., alien te Clinge, zijn wegens ertreding van 's Rijks belasting de 2 eersten ieder veroord. tot 1 maand gevangenisstraf en de laatste tot 7 dagen gevang. hectare. Beetworteleu of suikerpeen hebben een ruime opbrengst gegeven, dooreen wordt berekend 40,000 kilo per hectare. Aardappelen hebben een gewenscht beschot opgeleverduitmuntende door puike zeer goede kwaliteitde opbrengst berekent men geraiddeld 275 it 300 hectoliter per hectare; tegenwoordige prijzen f 1,60 a f 1,70 per hectoliteralleen naar Belgie bestaat er voor het tegenwoordige eenige verzendiug, bij genoeg- zamen voorraad. Yoor het vee was er dezen zomer en najaar overvloedig voedsel, en voor den winter is de voorraad ook meer dan voldoende, dank zij den bij uitstek rijken voorraad hooi, welke dit jaar gewonnen is. De veestapel is gezond en het rundvee, door veel vraag voor verzending, duurder. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,71 tot fr. 1,07stieren, koeien en runderen fr. 0,55 tot fr. 0,85 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,92 tot fr. 1,22vette varkens fr. 0,70 tot fr. 1,22. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 2,93 tot fr. 3,8.3; Mechelen fr. 4,09; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,45; Thielt fr.5,00; Deiuze fr. 3,50 tot fr. 4,75 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,63. ven, zoodat het ongeveer drie uur was, aleer ik ter ruste kon gaan. In den regel slaap ik in een vertrek achter het groote salon, maar daar ik dit voor toilet kamer ten behoeve van de dames, die het feest bijwoouden, had afgestaan, sliep ik dien nacht op een kamer op de tweede verdieping, aan de straat gelegen. Ik was nauwelijks in slaap, toen ik tusschen half vijf en vijf uren in den morgen wakker werd, door gegil van vrouwen en tevens een vuurgloed ontwaarde. Mijn eerste indruk was, d it het groote alon in brand stond, maar toen ik uit miju hed sprang, begreep ik waar ik was, schoof de gor- dijnen open en zag in eon vuurgloed, die achter uit het huis van den heer Kattenburg omhoog steeg. Ongekleed snelde ik naar beneden, trok aan de particuliere brandschel, die in mijn hotel aanwezig is en ontving het sein, dat mijn waarsckuwing begrepen was. Daarop ben ik naar boven gesneld, trok een pantelon en een jas aan en snelden naar het huis van deu heer Kattenburg waar reeds mijn oberkellner en drie andere heeren met een uit- gespanneu reisdekeu gereed stonden en twee vrou wen in nachtgewaad, die op de eerste verdieping voor de veusters om hulp riepen, aanmoedigden naar beneden te springen. Deze scliijnen echter den sprang niet te hebben durven wagen, vondeu nog de gelegenheid naar beneden te Snellen en door de voordeur te ontvluchten. Op dat oogenblik Wiireu twee politieagenten bezig de bewoners der beleudende huizen waker te maken. Nauwelijks badden de dames het brandeude zijne, maar zij beefde. Dat ontging hem niet. Wat scheelt er aan, Grietje? vraagde hij. Niets, niets antwoordde zij verlegen. Zij is eene zottin, voegde de oude er bij die zich dingen in het hoofd haalt, waarvan zij niets begrijpt en die haar niet aangaan. Dat dacht ik wel, sprak de jonkman. Nu ik zal haar weer wat opvroolijken. Hij greep in zijneD zak en wierp haar eene handvol zilvergeld in den schoot. Hier hier Grietje ik heb goede zaken ge daan en nu wil ik met je deelen. Je meent het toch goed met ons, riep de oude terwijl zij verheugd opsprong. Het bloed vlood voor een oogenblik uit de wangen der maagd, maar spoedig was zij zich weer meester Neem het geld terug Hendrik, sprak zij bevende, ik kan dat geld niet aannemen. De jonkman sprang heftig op, zijne donkere oogen schoten vuur. Kuu je het niet aannemen riep hij. Ben ik je te gering geworden, dat je niets meer van mij aannemen kunt, of heeft de zoon van den land bouwer, die je naloopt, het je verboden? Zeg op Zij is eene zottin, Hendrik, - zei de oude haastig vol vrees, dat dit geld haar ontgaan zou. Geen van beide is de reden, antwoordde Grietje met vaste stem, terwijl zij opstond en het geld op tafel legde. Hier, neem het terug. Wil je het met hebben riep de jonkman In deze omstreken zijn de opbrengsten van deu oogst in dit jaar voor den landbouwer bevredigend geweest; meest alle gewassen leverden toch een beschot boven het gemiddelde. Tarwe, waarvan kwaliteit middelmatig, rekent men op te brengen dooreen 35 a 38 hectoliter per hectare. Rogge, mede middelmatig, opbrengst ongeveer 30. Gerst, kwaliteit zeer goed, ja puik, 35 h 40. Haver, die door den regen veel geleden had, middelmatig, 40 a 45. Paardeboonen, zeer goede opbrengst, uitstekend gelukt, ongeveer 40. Erwteu, daarvan valt de kwaliteit zeer tegen, meest geschikt voor voeder, slechts enkele partijtjes voor de kook, opbrengst door elkauder 35 h 40 hectoliter per Neen, antwoordde het meisje beslist. Eer de oude het voorkomen kon, raapte Hendrik het geld op, ging naar het venster en wierp het op straat. Laat de vogels het dan maar oppikken, ik wil het ook niet hebben. De vrouw schreeuwde luidkeels Hendrik, Hen drik Haar geroep kwam te laat. Dat lieve geld Haastig vloog zij uit de kamer, om het geld van de straat op te zoeken. De beide jongeliedeu waren alleen in de kamer. Grietje stond bewegingloos tegen de tafel en zij waagde het niet hare oogen op te slaan. Hare wangen waren doodsbleekkrampachtig hield zij zich met de linkerhand aan de tafel vast. Hendrik keek door het venster, zijn blik was wild en trotsch. Toch wendde bij zich om naar de maagd. Ik wil weten, waarom je dat geld niet van mij wilt aannemen, brulde hij. Grietje antwoordde niet. Zij vreesde hem, als hij zoo boos was. Ik wil het weten. De zoon van den landbouwer is hier geweestHaha die heeft je waarschijn- lijk meer gegeven, die is rijk Met tranen in de oogen keek zij Hendrik aan. Hij is niet hier geweest en ik heb ook nog nooit een penning van hem aangenomen, sprak zij. Maar uw geld kan ik niet aannemen, omdat je met smokkelaars omgaat en het op die wijze verdient. (Wordt vervolgd). Zaterdag vertrok van Amsterdam naar Monte video en Buenos-Ayres, het stoomschip ,/Leerdam" met 16 kajuitspassagiers, benevens 426 tusschendeks- passagiers. De heer Dutoit, snperiutendant van het onderwijs in de Transvaal, wordt in de volgende maand weder te Amsterdam verwacht. Eene groote partij hammen, komende uit Groningen en afkomstig van Amerikaansche varkens, is te Kampen voor de consumptie afgekeurd en vernietigd. - Te Schijndel zijn twee personen gevaugen genomen, die valsche tientjes uitgegeven haddenhun mede- plichtige wist te ontvluchten. Er zullen weldra postzegels van drie centen in den handel gebracht worden. Het aakschip Elizabeth, komende van Ruhrort en bestemd voor Antwerpen, is voor Oude Tonge vergaan. De bemanning is gered. Het schip was geladen met 125 kar steenkolen, waarvan een gedeelte te Oude Tonge is aan wal gebracht. De Duitsche stad Halle ontvangt, als eenige erf- geuaam van den onlangs overleden heer Riebeck, een som van 2£ millioen mark. In de ijzer- gieterij van Ganz C0., te Ratibor, is Zaterdag een gietvorm gesprongen, waardoor een vloed van gloeiend metaal over de arbeiders stroomde. Veertieu personen werden gewond, zeven hunner zeer ernstig. De os, van het shortorn—ras, waarmede de Koningin van Engelaud op de Smithfieldshow den eersten prijs behaalde, is voor de slachtbank ver kocht voor niet minder dan 150 guineas of f 1890. Op de Japansche stoomboot „Sekirio", varende tusschen Foochow en Sharppeak, is de ketel gesprongen; 75 passagiers en 4 lieden der beman ning kwamen om 14 werden zwaar gekwetst. Te Antwerpen zal een tentoonsrelliug worden ge- houden van alles was op microscopen betrekkin heeft. Het is weldra 300 jaar geleden, dat dit instrument door Jansen werd uitgevonden. De balans van de Parijsche tentoonstelling sluit met een batig saldo van 8 millioen francs. Neemt men evenwel in aaumerking, dat onder de ontvangs a 49millioen voorkomen 25 millioen subsidieu van stad en staat, dan blijkt daaruit zonneklaar, dat zonder deze krachtige hulp er een tekort van 17 millioen francs zou geweest zijn. Uit een brief van een milicien omtrent den militairen nachttreiu van Leiden naar Leeuwarden, put het N. v. d. D. nog deze bijzonderheden ,/t Was een heele zit, zoo tot Leeuwarden in eens door, maar de gevangenen zongen allemaal liedjes, en we moesteu zoo lachen, want ze deden alles zoo maar op den grand maar ze mochten ook niet uit, en de heeren van het spoor in Leeuwarden vonden 't ook niets erg want toen we teruggingen, lag 't er nog. De wagens waren erg vuil en 't rook er niet heel lekker." Ten aanzien van het feit, dat de soldaten, die van half een tot zes uren gereisd hadden, een paar uren later reeds weer de lange terugreis on namen, wordt de volgende poging tot opheldering gegeven wZe zeggen als een detachement na 12 uren aankomt, dan wordt je ingekwartierd, maar dan ben je met den eersten trein 's morgens gekomen. Nu zijn we den vorigen avond weggegaan met een nachttrein nu komen we natuurlijk voor 12 uren aan, en na 3 uren rust gaan we dan weer vooruit. Zoo komt 't dat je eerst vijf en een half uur 's nachts en dan nog eens zeven uren overdag op een en depzelfden dag in het spoor zit." Over het tijdig of niet tijdig optreden van de Amsterdamsche brandweer bij den jongsten grooten brand in de Kalverstraat te Amsterdam loopen de meningen nog steeds zeer uiteen. De burgemeester heeft den heer Kriz, lid der firma Doyer Kriz, die het bekende Hotel Adrian/ in de Kalverstraat, exploiteert, gehoord, naar aan- leiding waarvan ook het D. v. N. een onderhoud met genoemden heer gehad heeft, dat uit zijn mond het volgende vernam Des avonds werd in het hotel een groot feest de geheele winkel werd ook een huis verlaten, of vuurzee. Ik snelde toen naar mijn hotel terug, waar- schuwde miju loges, zich kalin te houden, gaf last vecht- en duiuwaterkranen in gereedbeid te brengen en coustateerde het feit, dat ongeveer tien minuten, nadat ik mijn particuliere brandschel in beweging had gebracht, de brandweer de eerste vechtwaterkraan aanschroefde. Daarna kwam een macht van politie agenten aansnellen, die het terrain begonneu af te zetteu. Ik werd echter niet eerder gerust, aleer de Jan van der Heijdeu" zijn dikke waterstralen in de vuurzee wierp. Zaterdagmiddag heeft te Dubbeldam een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een boerenknecht keerde met zijne vrouw in een door twee paarden hespanueu wagen van de weekmarkt huiswaarts. Ouverwachts werden de paarden schiehtig en sloegen op hoi, met het gevolg, dat de beide op den wagon gezeten personen er af geworpen werden. De man bleef met een been tusschen de paarden en het voeriuig hangen, totdat zijne laars uitschoot en hij levenloos op dan straatweg viel. De vrouw, die eveneens met het hoofd tegen den grand schijnt geslagen te zijn, had eene scheldebreuk bekomeu, terwijl ook de wielen van het voertuig haar over de voeten zijn gegaan. Bewusteloos naar bare woning gebracht, heeft zij spoedig deu geest gege ven. Het echtpaar 1 >at zeven kinderen geheel on- verzorgd achter. Professor Tilanus, dezer dagen met zijue adsisteuten aan het ziekbed van Grietje Blommers komende, bevond den toestand zoo gunstig, dat de bekwame geneesheer met eene zekere voldoeuiug tot zijne adsisteuten zeiMijnheeren „de pers" heeft het moedige meisje wel reeds geamputeerd, maar wij zullen het niet doen. Dezer dagen zou een iugezetene te Gorkum een doodgeboren kind doen begraven. Alsgewoon- lijk bij die gelegenheden, werd de grafgraver ont- boden en deze vervoerde de behoorlijk gesloten kist grafwaarts en ter bepaaldetijd werd dezelve be graven. Twee dagen later kwam men evenwel tot de ontdekking, dat eene ledige kist aan de aarde was toevertrouwd en men het lijkje vergeten had daarin te leggen. De begrafenis had daarna wer- kelijk plaats. Te Keyem (Belgie) hebben wanordelijkheden plaats gehad bij het einde van eene zielmis ter gedachtenis van eeneu wildstrooper, die vbor eenige weken door een boschwachter gedood werd. De wildstroopers waren talrijk van drie uren in het rond opgekomen. Na de mis scholden zij de boschwachters uit voor moodenaars en dezen moesten het behoud van hun leven in de vlucht zoeken. Een verborg zich in den kerktoreu, een ander op eene hoeve en de derde moest door de gendarmerie in beschermiug worden genomen. De gemeente- overheid heeft bevel moeten geven al de herbergen te sluiten en eerst tegen den middag, toen de wild stroopers waren weggegaan, keerde de kalmte terug. De heer Deschamps heeft appel aangeteekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2