SCHEURKALENDER stills IS, SCHUUR Leirens' Klaverguano, Naamkaartjes!!! OPENBARE VERKOOPING. Liefdadigheidsloterij te ttoek. Een Woonhuis en Erf, Een 8TALLETJE en ERF, Handelsbericbten. LEZING Openbare Verkooping Een Schuur en Erf, Openbare Verkooping Een Tuin met Schuur, Advertentien. een sclioonen voor 1890. Ter Neuzen. P. J. van de Sande. rnr Vereeniging tot bevordering der belangen van suikerbietentelers. met Wagenhuis en Graanzolder, D. J. 0GGEL te AXEL. Een Woonhuis met grooten Bak- oven, Schuur en Erf, gemeenteraad v a a ter neuzEIV. Ji Notaris DREGMAN'S. L E E 1 IJ D I N G E Jl. ZAAMSLAG. Een goed onderhouden steeds te bekomen bij PHILIPPINE. van 40 paardeokrachten en maakt dagelijks 3000 KG. boter, welke verkocht wordt tegen 6* en 7i stuiver het pond. De eacaonoten koraen bijna alle van de eilanden in de Zuidzee. De meeste boter wordt afgeleverd aan ziekenhuizen, maar ook begint de werkman tot de koopers te behooren. De consul roemt de blankheid van deze cacaoboter en zegt, dat zij goed van smaak en meer geschikt is om er mee te koken dan als tafelboter. Naar aanleiding van de dreigende werkstaking van gasstokers te Lor.den hebben twee leden van het Lagerhuis, de heeren Causton en Beaufoy, afgevaardigden voor bet zuidelijk deel van Londen, hun bemiddeling aangeboden. De beide afge vaardigden brachten het althans zoo ver dat een nieuwe bijeenkomst tusschen de directeuren der fabriek en de leiders der werkstakers zal plaals vinden. Intusschen heeft de directie zelve de werklieden op- geeischt hun ultimatum in te trekken. Toen dit werd geweigerd, werden terstond 1300 werklieden ontsla- gen. In den omtrek kwam het tot enkele vechtpartijen, inaar de orde werdoverigens niet verstoord. Trouweus de politiemacht is in den omtrek der fabriek uit voorzorg verdubbeld. Nu reeds is de aanvraag om lampen zoo groot dat vele magazijnen te Londen hun gelieelen voor- raad reeds hebben verkocht. Eveneens maken de verkoopers van olie, lampenglazen en kaarsen goede zaken, daar ieder zich reeds wil voorzien, voor het geval de gasfabriek geen gas meer kan leveren. In den nacht van 9 Dec. is de Engelsche stoomboot Dragonfly, met rogge van Taganrog naar Amsterdam bestemd, door dikken nevel misleid, uit den koers en op de Panuekoek, in de Noorder- gronden, aan den grond geraakt. De 22 schip- breukelingen werden in twee tochten door de red- dingboot van boord gehaald en op de sleepboot Hercules overgebracht, die om 3 uur na middernacht met de geredden de haven van Nieuwediepinstoomde. De Dragonfly is gebroken en dus totaal verloren De Koning der Belgen ontving dezer dagen een brief van een 13jarig meisje, Bessie Keim, uit Philadelphia. Het kind vroeg daarin gratie voor haren oom, den matroos Frank Moore, die wegeus desertie tot een langdurige gevangenisstraf was veroordeeld. Moore was, zoo schreef Bessie, alleen gedeserteerd, toen hem verlof geweigerd werd, om te voldoen ann het dringend verzoek zijner stervende zuster, die hem nog eeus wilde zien. Later was hij, onder een anderen naam, weer in dienst getredeu. „Als Uwe Majesteit/ zoo besloot zij, //in oom s plaats was geweest, zou u dan niet evenals hij gehandeld hebben?" Wat al de pogiugen van de vrienden des veroordeelden niet konden verkrijgen, dat bewerkte deze brief van een kind. Bessie ontving weldra een schrij- ven uit het koninklijk paleis te Brussel, waarin haar werd bericht, dat Koning Leopold haren oom onmiddellijk in vrijheid had doen stellen ter wille van Zr. Ms. kleine vriendin. Te Nizza is een geheel gezin, schilder Martini met zijne 4 kinderen en zijne schooDzuster, ver- giftigd. De 17jarige oudste zoon van Martini, die dikwijls hevige woordenwisselingen met zijne tante had, bemerkte dezer dagen, dat zij in zijn koflie vergif had geworpen. Zonder iets te zeggen, goot hij een deel der koffie in de kopjes der anderen over, zoodat alien vergiftigd werden. De tante, de jonge man zelf en twee meisjes van 8 en 12 jaar stierven, terwijl de vader en het andere kind in hopeloozen toestand verkeeren. Een beambte aan een der hospitalen te Parijs zag dezer dagen onder zeer treurige omstandigheden zijn broeder" terug, dien hij zesentwintig jaren achtereen te vergeefs had gezocht. Zekere heer D., voormalig officier en ridder van het legioen van eer, die kort geleden eene betrekking aan een dagblad-bureau kreeg, was, sedert eenige dagen wegens ongesteldheid in het hospitaal opgenomen, waar hij stierf, waarop zijn stoffelijk overschot naar de lijkenkamer van de inrichting werd overgebracht. De persoon die in die karner het toezicht had, wilde, eenige uren later, het lichaam aan de in 't hospitaal wonende geueesheeren afleveren, toen hij op de gedachte kwam den naam van den doode, die op een aan het lijk bevestigd briefje stond, te lezen. Eensklaps zag men den armen man wankelen en twee andere beambten snelden toe om hem te ondersteunen. Hij had bij t lezen van t papier den naam van zijn broeder ontwaard, dien hij in geen kwart eeuw had gezien. Zitting van Dinsdag 10 December. "Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, Van IJsselsteijn en de secretans. De notulen worden gelezen. De heer "Van IJsselsteijn zag gaame opgenomen het beslotene omtrent de gratificatie aan de gemeente-politie, dat het nl. het laatste jaar zal zijn dat deze belooning zal worden veratrekt. Nog merkt spreker op, dat er zooveel ruiten aan de openbare school A stuk zijn, zelfs is er een, waarvoor een stuk bhk staat, dit bracht hem op het idee in alle onderste ruiten bhk te zetten. De heer Tazelaar had er liever vlechtwerk voor, daar (lit het licht niet beneemt; andere leden gaven de voorkeur aan rasterwerk om de school. De voorzitter zegt, dat eerstens de voorschnften omtrent den schoolbouw moeten gehandhaafd worden. Hij wil evenwe het onderwerp bij Burg, en Weth. brengen en de commissie van fahricage raadplegen. Tengevolge hiervan zal de aanbesteding 8 dagen worden uitgesteld. Tt Na wijziging der notulen, zooals door den heer Van I.lssel- steijn verlangd werd, zijn deze met algemeene stemmen goed- gekeurd. Aan de orde was de straatreiniging. De voorzitter zegt, dat de commissie van fabricage met den bouwmeester zich naar Gent hebben begeven en aldaar een onderzoek hebben ingesteld omtrent de wijze, waarop aldaar de ftecalien worden opgehaald. Dit onderzoek kon zoo volledig mogelijk wezen, daar de exploitanten aldaar hun alle inlich- tingen welwillend verschaften. Het bleek hun al spoedig, dat eene inrichting als deze voor Ter Neuzen zeer kostbaar zou zijn; bovendien zijn slechts een derde gedeelte der secreten in Ter Neuzen geschikt om op dergelijke wijze geledigd te wordenzelfs in Gent is dit slechts met de helft het geval. Van productief maken voor de gemeente kon geen sprake zijn daar die stoffen zeer in prijs zijn gedaald door 't vele gebruik van guano als meststof. De voorzitter heeft ook informatien gekregen uit Amsterdam. Hij geeft lezing van een brief uit deze stad ontvangen; er blijkt daaruit dat de inrichting als bedoeld ook aldaar niet voldoet. De wagen ieft altijd een ontzettenden stank. Nadat de heer Tazelaar nog eenige inlichtingen gegeven had en de heer Van IJsselsteijn verklaard had bij nader onderzoek op zijn idee terug te komen, worden Burg, en Weth. gemachtigd, over te gaan tot aanbesteding. De voorzitter geeft nu lezing der voorwaarden. Breedvoerig worden deze besprokenalgemeen werd het wenschelijk geacht dat men voortaan bij het ophalen van't vuil minder kieskeurig was. Wei wordt van de zijde van het publiek wel eens misbruik van den vuilnisbak gemaakt, door er dingen in te werpen die er niet in behooren, de ophaler weigert nogtans dikwijls dingen te accepteeren die daar deugdelijk hun plaats vinden. Een der bepalingen van de aanbesteding spreekt van voor waardelijke inschrijving. De heer Visser wenschte dat deinschrijversgeeneopmerkingen of voorwaarden konden stellenhij maakte hiervan een voorstel dat aangenomen wordt met 6 tegen 2 stemmen, die van de heeren Jac. de Feijter en Tazelaar. Met het oog op het wegruimen van het vuil op de daarvoor bestemde plaats, acht de heer Moes het raadzaam den aanvang en het einde van het werk te bepalen op begin October en gedurende 3 jaar. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna worden de voorwaarden van aanbesteding algemeen goedgekeurd. Aan de orde was de bespreking over den te benoemen bouwmeester en diens instructie. De voorzitter stelt voor eerst de instructie te behandelen, waartoe wordt besloten. De heer Van IJsselsteijn vraagt wat de geest der instructie is. Moet de benoemde zijn de chef van de commissie van fabricage of enkel raadgever van Burg, en Weth. Zijns inziens dient de uitvoering, keuring van materialen, etc. aan den bouwmeester alleen als technisch man overgelaten te worden. De voorzitter vereenigt zich daar niet mede, Burg, en Weth. zijn ambtshalve verantwoordelijk even als de raad. De heer Visser zegt, dat bij den provincialen waterstaat de opzichters niet uitsluitend keuren. De voorzitter geeft vervolgens lezing van de instructie Bij het artikel bevattende deze zinsnede «hij verleent zijne hulp bij het keuren van materialen" vraagt de heer Van IJsselsteijn het woord; hij verzoekt dat dit zal gelezen worden hij keurt alle materialen." De heeren Harte, Moes, Wieland en Visser verklaren zich hiertegen. Het voorstel van den heer Van IJsselsteijn wordt verworpen met 7 tegen 1 stem, die van den voorsteller. De instructie wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Harte, gezien hebbende dat 51 sollicitanten zich aangemeld hebben voor gemeente-bouwmeester, wenschte aan Burg, en Weth. het opmaken van een voordracht, als aan beveling, van 5 personen over te laten. De voorzitter vraagt of de raad zelve dit niet wenschte te doen. Andere leden spreken van't benoemen van twee deskundigen of het over te laten aan de commissie van fabricage. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten het maken eener aanbeveling aan Burg, en Weth. en de commissie van fabricage over te laten. De heer Harte stelde voor een 5talde heer Van IJsselsteijn een 6tal't eerste voorstel werd verworpen met 6 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Harte en Moes, het tweede daarna met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde zou alsnu zijn de bespreking omtrent het plaatsen van een weegtoeslel van wege de gemeente._ De voorzitter deelt echter mede, dat de commissie van fabricage haar onderzoek nog steeds voortzet en nog niet geeindigd heeft. Hij stelt daarom voor deze zaak tot later aan te houden. Aldus wordt besloten. Ingekomen was een adres van J. Sas om grond in koop van de gemeente. Het Dag. Best, stelt voor adressant ter wille te zijn diensvolgens wordt met algemeene stemmen besloten hem gelegenheid te geven tot aankoop van dien grond. Ingekomen was een schrijven van mej. Henry, dat zij onder dankbetuiging de benoeming als onderwijzeres aanneemt. Voor notificatie aangenomen. Een schrijven van den heer J. A. Zip, te Middelburg, verzoekende onderhandeling met den raad om de geldleening en bloc te sluiten. De voorzitter heeft hierop geantwoord dat afgewacht moet worden of al of niet is ingeschreven daarna kan het voorstel in overweging genomen worden. Met het aanschaffen van nieuwe stoelen voor de raadzaal zal gewacht worden tot een bouwmeester is benoemd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt met acclamatie herbenoemd de heer J. A. van Boven. Ontvangen eenige provinciale en staatsbladen. De voorzitter sluit de vergadering. kap. Melville, naar Londen met stukg. 11 Dec. Eng. atoom'b: Spindrift, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 12 Dec. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Alexander Pirie, kap. Wright, naar Goole met stukg. Deensche stoomb. Rolf, kap. Fleischer, naar Grangemouth ledig. Duitsche stoomb. Mlawka, kap. Tramborg, naar Grangemouth ledig. Van 10 tot en met 12 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 53 binnenvaartuigen op en 72 afgeschut. Dordrecht, 12 December. Bij matigen aaavoer was Tarwe tegen vorige prijzen niet te plaatsen Puike Zeeuwache en Vlaamsche Tarwe 7,20 a 8 20 nieuwe 6,40 a 6,70. Rogge Zeeuwache en Vlaamache 5,30 a 5,70. Gerst Zeeuwache en Vlaamache winter 4,70 a 5,30 Overmaasche 4,30 a f 5.00. Zeeuwache en Vlaamsche zomer f 3 50 a 4.20. Haver dunne 2,60 a 3,60. Paardeboonen 5.00 a 5,90. Duiveboonen 6,50 a 7,00. Witteboonen f 8,00 a 10,00. Bruineboonen 8.00 a 9,00. Erwten 7,50 a 8,00. Voeder 5,50 a 6,00. Koolzaad 12,50 a 13,00. Lijnzaad zaai 9,00 a 10,00. KOERS V A N HET GEL I). Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,75 it 47,80 12,07 u 12,08* Op den 14den December a. s. hopen onze ge- liefde ouders WILLEM DIELEMAN en PIETERNELLA HAMELING hunne 35jurige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, be- Ter Neuzen. huwd- en kleinkinderen. Door het buitengewoon succes der laatste jaren, worden bij ondergeteekende van heden tot einde December a. s., weder 100 Naamkaartjes gedrukt, op postformaat, waarbij men als cadeau ontvangt Deze Naamkaartjes worden dit jaar geleverd tot den geringen prijs van f 1 en ook voor f 0,75, terwijl men naar verkiezing, in plaats van een Scheurkalender, 100 daarbij passende enveloppen, met portefenillesluiting, kan bekomen. Ter voorkoming van vergissing gelieve men bij bestelling duidelijk op te geven of men de kaartjes van f 1, of 75 cent met Scheurkalender of enveloppen verlangt. Naar buiten Ter Neuzen worden deze kaartjes met kalender of enveloppen afgeleverd met 10 cent verhooging. Mr. J. P. Dronkers, Notaris te Ter Nenzen, zal ten verzoeke van het DIACON1E ARMBE- STUUR der Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, op Dinsdag 17 December 1889, des namiddags te 2 ure, aan de weide bij de hofstede van Daniel Tollenaar, publiek presenteeren te verkoopen In November jl. zag alhier de brave werkman P. HAMELING zich genoodzaakt een zijner beenen boven de knie te laten afzetten. Ondergeteekenden, ingezetenen van Hoek, hebben zich tot eene com missie gevormd, met bet doel om ten voordeele van voornoemden P. Hameling eene VER LOTIN'G in te richten. Ieder, zoowel van hier als elders, die dit doel wil ondersteunen, door een voorwerp, hoe gering het ook zij, in deze verloting te geven, wordt beleefd verzocht dit aan ondergeteekenden te zenden, die het in dank zullen ontvangen. Ook zijn bij ons LOTEN verkrijgbaar a. 25 cent. Hopende in deze verwachting niet te leur gesteld te zullen worden teekenen wij ons H. DE JOODE, R. VAN DIXHOORN, J. YAN 'T HOEE, C. BLOK, C. BAKKER, F. KAAN, L. KIEL en P. DE EOUW. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van JACOBUS VERPOORTE Adri- aanszoon, in leven leurder in manufacturen, wonende te Zaamslag, overleden in de gemeente Axel, worden verzoclit daarvan voor 1 Junuari a. S. opgaaf of betaling te doen ten kantore van den ondergeteekenden Van 10 tot en met 12 Dec. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 10 Dec. Eng. stoomb. Ibis, kap Jennings, van Liverpool met stukg. 11 Deo. Eng. stoomb. Alexander Pirie, kap. Wright, van Goole met stukg. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, van Londen met stukg. Eug. stoomb. Windsor, kap. Baxter, van Leith met stukg. 12 Dec. Eng. stoomb. River Clyde, kap. Addison, van Londen met stnkg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Warmold, van Goole met kolen. Van 10 tot en met 12 Dec. is uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 11 Dec. Eng. stoomb. Kingscote, kap. Lambert, naar New-Castle ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 10 Dec. Duitsche schoener Elise, kap. Meijer, van Bordeaux met wijn. 11 Dec. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Duitsche schoener Neptun, kap. Baumann, van Stettin met hout. Fransche logger Marie Victorine, kap. Marchand, van Marennes met menerie. 12 Dec. Eug. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. Moore, van Goole met stukg. Noorsche stoomb. Unita, kap. Dauielsen, van New—Castle met kolen. Russische stoomb. Mary, kap. Remmerssen, van Dantzig met hout. Eng. schoener Industrie, kap. Macdonald, van Stettin met hout. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent. 10 Dec. Duitsche stoomb National, kap. Ruhr, naar IJstad met zemelen. Eng. stoomb. Eaithlie, geschikt voor werkhout en leverantie, wassende aan gemelde weide. Te vergaderen aan gemelde hofstede. Gewone voorwaarden. Op uitnoodiging der besturen van de afdeelingen TER NEUZEN en AXEL van bovengenoemde vereeniging, zal door Dr. A. I. SAVAIING, Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Breda, op Woensdag 18 December a. s., namid- dag 2 ure, eene worden gehouden over SIIIKERRIETEA'TEELT, in het HOTEL DONZE" te Ter Neuzen. Zij, die lid der vereeniging wenschen te worden, kunnen zich daartoe bij een der leden van de Besturen der afdeelingen Ter Neuzen of Axel aanmelden. TE Mr. J. P. Dronkers, Notaris te Ter Neuzen, zal op Donderdag 19 December 1889, des namid dags te 1 are, publiek presenteeren te verkoopen ten verzoeke van WILLEM DE JONGE, rustend landbouwer te Zaamslag, benevens een stuk WEILAND en BOOMGAARD te Zaamslag aan het Yeer en aldaar kadastraal be- kend in sectie F nummers 1773 en 1774,samen groot 9 aren 63 centiaren. Te aanvaarden op 1 Februari 1890 of zoo veel vroeger als de kooppenningen zullen zijn betaald. En onmiddellijk daarna, ten verzoeke van de erfgenamen der nalatensehappen van de echtelieden JACOB ROUW en JANNA WIENAND: te Zaamslag aan het Veer, kadastraal bekend in sectie F, nummer 1721, groot 26 centiaren. Nadere informatien ten kantore van genoemden Notaris. De veiling zal plaats hebben in de herberg, tfin den Appel" van G. de Yisser Jz., te Zaamslag TE staande op de hofstede vroeger bewoond geweest door Adolph Ysebaert, thans bewoond door de weduwe S. de Caluwe te Koewacht (Zand.) Te bevragen bij den eigenaar H. D. YSEBAERT, gemeente-secretaris van en te Koewacht. Mr. J. P. Dronkers, Notaris te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van JUDOCUS RAMMELOO, te Philippine, op Maandag 23 December 1889, des namiddags ten 2 ure, in de herberg »a la Villa d'Anvers", bij N. Rammeloo-Kusse, publiek pre senteeren te verkoopen Eerste Koop. groot 2 aren 41 centiaren, kad. sectie C nummer 397. Dit huis is geschikt voor elke nering. Tweede Koop. groot 13 aren 10 centiaren of ruim 88 oude roeden, kad. sectie C nummers 541, 542 en 639. Derde Koop. groot 74 centiaren, kad. sectie C nummer 565. Alles gelegen te Philippine. De veiling geschiedt in eene zitting. Nadere informatien ten kantore van genoemden Notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 3