Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5000,- AANBESTEDING. Ter Neuzen. No. 2563. Zaterdag 7 December 1889. 29e Jaargang. aanbesteden: De Dochter van den Handelsraad. GELDLEENING VAN GRAANMARKTEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermiDderden prijs. Hit blad verschljnt IMnwdag- en Vrijdagavond bij den nttgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Burgeineester en Wetbouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene, behoudeus nadere goedkeuring van Gede- puteerde Staten van Zeeland, ten beboeve dier gemeente te sluiten in obligation van 500,luidende aan toonder, die kosieloos zullen worden uitgereikt. De storting rnoet gescbieden voor 1 JiUiuari a. S., terwijl de aflossing plaats vindt, bij uitloting, met 500,of meer 's jaars. Inschrijvingsbiljetten, naar behooren onderteekend en gesloten, vermeldende behalve den naam, het beroep en de woonplaats van den inschrijver, bet getal obligation waarvoor wordt ingescbreven be- uevens tegen welken koers en welke rente, worden voor 15 dezer gestoken in de ter gemeente- secretarie tot dat einde geplaatste gesloten in- scbrijvingsbus, of kunnen ook in gesloten adres, waarop vermeld ,,geldleeiliiig Tei" \eu7.CIl aan den Burgemeester worden toegezouden. Ter Neuzen, 3 December 1889. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, zullen op Dinsdug, 17 dezer, des morgens 11 uren, in het openbaar, bij eukele inscbrijving, in 0 afzouderlijke perceelen, Het schoonhoudeD, verwarmen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente en te Sluis- kil, gedurende 1890. De voorwaardeu liggen ter inzage op de gemeente- secretarie, waar de inschrijvingsbiljetten in een verzegelde bus moeten worden ingeleverd. Nadere iulicbtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 6 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, d. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON. A MO. 37) Toen Harry eenmaal was binnengetreden, was hij reddeloos verloren. Alle dagen gebeurt het, dat men lastige bloedverwanten of lieden, die men van de baan wil scbuiven, dwingt om op schepen te dieuen en heu gedurende den nacbt aan boord brengt. De meeste kasteleins, die van het matro- zenvolk leven, zijn altijd gereed, om bij zoo iets mee te helpen en de kastelein uit De Vroolijke Walviscb was niet beter dan de auderen. Men bad eenvou- dig een slaapmiddel in Harry's wijn gedaan en toen hij buiten bewustzijn was, sleepten wij hem in een donker hok en lieten hem liggen. Ik ben in de haven beter bekend dan in mijn eigen buis. Toen de morgen begon aan te breken, bracht ik met hulp van den kastelein, den bewusteloozen jonkman in een boot en stak van wal. Op bet ruime water voelde ik zijn zakken na, maar de slimme kaste lein had alle dingen van waarde reeds gestolen. Het overige was spoedig gedaan. Het was een eerlijk stuk arbeid, ik werd er voor betaald, dus moest ik het doen. Eerst gaf ik hem een steek in de borst, toen sloeg hij de oogen op, zoo groot, hu, bu, zoo spookachtig grootik buiver nog Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN maken bekend dat, wegens het invallen van het lier.stfeest en den Nieuwjaaisdag op Woensdag, de gewone in die gemeente zullen worden gebouden in de week van het Kerstfeest, op Dinsdag den 31 Decem ber en in die van den IVieuwjaarsdag, op Don- derdag den 3 Jauuari a. s. Ter Neuzen, den 5 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. De scherpe woorde.nwisseling tusscben Eugen Richter, leider der Duitsch vrijzinnigen en graaf Herbert. Bismarck, in den Duitschen Rijksdag gevoerd, heeft aauleiding gegeven, dat de Keizer den president, den heer Von Levetzow, te pakken nam. Deze verklaarde echter, dat hij Richter niet tot de orde had kunnen roepen, daar Richter door graaf Bismarck rechtstreeks was geprovoceerd. In weerwil van een bericht uit Athene dat prinses Margaretha van Pruisen zich met prins Christiaan van Denemarken, den oudsten zoon van den Kroonprins, zou hebbeu verloofd, blijft men voortpraten over de verloving van deze prinses met den Russischeu grootvorst-troonopvolger. Kei- zerin Friedrich, die met hare dochters de terugreis van Athene over Sicilie en Italie maakt, heeft te Tarente een onderhoud gehad met den Itaiiaanschen sensfl^r Lacaita, een oud vriend van haar en haren overleden echtgenoot, en aan dezen moet zij hebben medegedeeld, dat de verloving met den grootvorst op handen was, maar dat de Keizer nog niet had toegestemd in de voorwaarde van Russische zijde gesteld, dat 's Keizers zuster tot den Griekschen godsdienst moet overgaan. Het schijnt, dat de dochters van „den eenigen vriend", de Montene- grijnsche prinsessen, die een voor een aan het hof te St. Petersburg verschenen zijn, niet in den smaak van den grootvorst zijn gevallen. In Russische officierskringen is men zeer ont- sticht over eene benoeming, bij welke met alle voorschriften en usantien is gebroken. De overste Kessjakoff is benoemd tot kommandant van het 109de regiment, aan de Pruisische grens, zonder dat hij vooraf zelfstandig bataillons-commandant is geweest. Kessjakoff een geboren Bulgaar, heeft eenige jaren geleden een werkzaam aandeel gehad in de samenzwering tegen vorst Alexander van als ik er aan denk en toen sloeg ik hem met de roeispaan op zijn hersenpan. Maar hoe vlug ik het deed, hij gaf toch een schreeuwde haven- wachters kwamen er op af. Nu kwam het er op aan mijn eigen lijf te bergen. Ik roeide als een bezetene en de schoften schoten op mij, gelukkig zonder te treffen. Ik kende de haven nog beter dan zij. In een wip was ik onbemerkt aan wal en vluchtte weg. Onder het loopen wierp ik een rooden brieventasch weg, dien Arthur White mij gegeven had, daaraan zouden de lieden kunuen zieu, wie de jonkman was, had hij gezegd. En toen toen kreeg ik mijn geld, mijn geld, zooals afgesproken wasmaar ten slotte stelde de schoft zich knijperig aan en en nu heb ik hem betaald gezet. Zwijgend badden de aanwezigeu de bekentenis van den verstokten zondaar aangehoord. Sabine was voor het bed op de knieen gezonken en snikte zij leed er zwaar onder dat zulk een man haar vader was. De geestelijke wilde hem op God en zijne ge- nade wijzen, maar Claus Storrhagen wilde daar uiets van hooren, hij braakte de ergerlijkste vloeken uit. Hij stierf ruw en onboetvaardig, juist zooals hij geleefi had. De geestelijke had veel medelijden met Sabine en drong haar, den nacht in zijn huis door te brengen, want het vertrokken gelaat van den ge> storvene was ijselijk om te zien. Bulgarije. Hij was toen te Sofia eigenaar van een hotel, waar de saamgezworenen geregeld bijeen- kwamen. Dit schijnt de eenige reden te zijn voor zijne buitengewone snelle promotie. Het ontslag van Gautier de Rasse, die het slachtoffer is geworden van de persoonlijke wraak der Belgische Ministers, verwekt veel opspraak. Uit Brussel wordt geschreven het geldt hier de eer van een bekwaam en eerlijk ambtenaar, die met de beste bedoelingen en met ijverige plichtsvervulling heeft gehandeld, toen hij voor het inwinnen van inlichtiugen dezelfde geheime agenten gebruikte die hem door den vroegeren minister van justitie De Voider en door den senator Cornet waren aanbe- volen, en die bleken gevaarlijke //agents provocateurs" te zijn. Er komen weer belangrijke discussien in de kamer over de zaak-Pourbaix. De uitspraak in het geding tegen den advocaat Dr. Harmening, die den hertog van Saksen-Coburg- Gotha heeft beleedigd in een brochure getiteld: z/Werda?" is gevallen. Zes maanden vestingstraf en de kosten van het geding, daarvoor heeft de doctor zijn hart eens lucht kunnen geven. De oude Houthakker houdt ook weer predikatien die ten onderwerp hebben: de verdrukking, waar- onder enkele vreerade landen zuchten. Natuurlijk heeft hij vooral het oog op Creta en Armenie en verwijt zoo zijdelings de Engelsche regeering, dat dat zij haar plicht niet doet. Gladstone hoopte, dat zij de gruwelen, die daar geschieden, niet met een schoon vernis zou bedekken, of zich door ver- ontschuldigingen om den tuin zou laten leiden. Volgens den ouden Heer voorspelden de aanvullings- verkiezingen eene overwinning van zijne geestver- wanten bij de volgende algeineene verkiezingen. De Fransche minister Spuller heeft op eene in- terpellatie geantwoord, dat het nieuwe bewind in Brazilie zich had verbonden, de door de vorige regeering aangegane verbintenissen te eerbiedigen en dat daarop alle mogendheden badden besloten de republiek te erkennen. De minister had den Franschen zaakgelastigde opgedragen, de goede be- trekkingen met Brazilie voort te zetten, doch de uitslag der verkiezingen af te wachten, voordat tot officieele erkenning der Braziliaansche Republiek werd overgegaan. Dom Pedro, de ex-keizer van Brazilie, is in Portugal aangekomen. Hij verklaarde zich zeer tevreden over de hoffelijke wijze, waarop hij door de voorloopige regeering was behandeld. Emin Pacha is in Zanzibar gearriveerd, zeggen de berichten. Volgens een depeche uit Massoeah hebben de Abyssinische hoofden Ras-Aloela en Mangasti zich meester gemaakt van Adowa, de hoofdstad van het rijk Figre, waarmee dit rijk weder onder hun gezag is gekomen. Aan Afrika's zoomen mag alles rustig schijnen onder de heerschappij der Hoopte Sabine nu, dat de bekentenis van haar vader, dadelijk zou werken teu voordeele van haar beschermeling, zij werd daarin bitter teleurgesteld. De geestelijke ondernam met haar een tocht naar het gerechtshof en daar legden beiden hunne ver- klaringen af. De rechter toonde weiuig belang- stelling in de zaak. Zulk eene gebeurtenis was onmogelijk bij de goede inrichting der politie, zeide hij. Het was echter haar plicht onder - zoek te doen, maar dat zou met groote voorzich- tigheid moeten gebeuren, want hij voorzag, dat het onderzoek niets zou opleveren en hij wilde zich niet belachelijk maken. Eugenie nam de mededeelingen van Sabine heel anders op. Zij vond daarin alweder een nieuw bewijs van de slechtheid van Arthur White. Zij twijfelde geen oogeublik aan de waarheid der bekentenis van den doode, al mocht nu haat of berouw hem daartoe aangezet hebben. Ook de handelsraad vernam het voorval en schudde bekom- merd het hoofd. Als dat ruchtbaar werd, zou er veel over gebabbeld worden, dat hinderde. Maar hij was toch te rechtvaardig, om niet te wenschen, dat een bedrieger zou ontmaskerd worden, die hem en zijn huis verontrust en zijn handelszaak bijna ten ondergang gebracht had. Hij begaf zich daarom naar Harry, die nu, sedert korten tijd, in een particulier krankzinnigen- gesticht werd verpleegd. Wegens het groote aan- zien, waarin Waldmann stond, gelukte het hem, Europeesche natienin het binnenland deugt het niet. Bij het Woensdag voortgezet debat over de schoolwetherziening verdedigde de heer van Lijnden de wet als een modus vivendi en bestreed de groudwettige en andere bezwaren. De heer Wert- heim is een warm voorstander van de openbare school, maar hij was niettemin voor het ontwerp uit verzoeningsgezindheid en als aansporing voor de voorstanders van het openbaar onderwijs om met daden hun liefde daarvoor te toonen. De heer Verheijen verdedigde het ontwerp als billijk en niet ongrondwettigde heer Muller bestreed het als een middel tot aankweeking van sectarismede heer Prins bestreed het wegens het subsidiestelsel de heer Van Lier verklaarde zich mede tegen het ontwerp evenals de heer Van Swinderen. Donderdag was de heer Vlielander Hein aan 't woord. Hij bestrijdt het beginsel om recht op subsidie uitsluitend te geven aan de besturen van vereenigingen, die rechtspersoonlijkheid hebben, doch op wier samenstelling de regeering geen invloed kan uitoefenen. Hij betoogt, dat daardoor velen, die het behoeven, zullen uitgesloten worden, terwijl iedere drie personen door een papieren formaliteit rechtspersoonlijkheid kunnen verkrijgen en dus recht op subsidie. De degelijke waarborg is niet te ver krijgen men had regelen moeten stellen, waarnaar de besturen zouden moeten zijn saamgesteld. Het ontwerp is een wissel, die de nationale eenheid verbreekt en minstens twee provincien over de bergen brengt. Baron Van Nagell heeft groote bezwaren, maar zal voorstemmen als de regeering ten duidelijkste verklaartTot hiertoe en niet verder. De heer Kappeyne van de Copello behandelde uitvoerig de grondwettelijke kwestie. Hij betoogt even als anderen dat deze wet ongrondwettig is en geen einde maken zal aan den schoolstrijd. Dezer dagen is verschenen het laatste nommer van den negenden jaargang van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak- zalverij, welke jaargang de eerste is, die van wege het nieuwe bestuur is geredigeerd, nadat de heeren Bruinsma de redactie hadden neergelegd. Een exemplaar van dit Maandblad wordt gratis toege- zonden aan ieder, die het aanvraagt bij den secretaris- penningmeester der Vereeniging, den heer G. B. Schmidt, apotheker, Binnengasthuis te Amsterdam. In dit nommer wordt uitvoerig gehandeld over de Electro-Magnetische Medalie Carolus en de Magneto-Galvanische Batterij, waarmee zeker reeds velen onzer lezers zullen kennis gemaakt hebben, door middel van een circulaire, die, franco per post, aan tal van personen in ons land is toegezonden. den jonkman te spreken te krijgen. Harry be- zwoer hem onder tranen, dat hij het slachtoffer was van bedrog en schurkerij en dat zijne ver- standelijke vermogens volkomen in orde waren. Waldmann schudde nu nog erger het hoofd en reed rechtstreeks naar den Amerikaanschen consul. Wat hij daar vernam, stelde hem echter niet te vreden. Er was nog geen antwoord gekomen, waarschijnlijk doordien het bestuur van Chicago alles nog niet had geregeld, wat door den brand der stad in wanorde was geraakt. In huis trad Arthur White nu met voorbeelde- looze driestheid op. Hij brutaliseerde iedereen en toonde herhaaldelijk zijn laag karakter. In het bijzonder had Eugenie veel van hem te lijden en het arme meisje had geen hoop, om haar dreigend lot te ontgaan. Met de grootste moeite had zij verkregen, dat dat huwelijk van Paschen was uitgesteld tot Piuksteren, maar nu was dit feest nabij en Waldmann stond er op, dat alles nu krachtig zou worden voorbereid voor het huwelijk. Hij durfde Arthur White niet tegenwerken, want iets degelijks had men niet tegen hem in handen en Arthur White kon bij geval nog een kwade tegenpartij worden. Dit was echter een zwakke troost voor Eugenie. Van dag tot dag hoopte zij op den terugkeer van Richard, die plotseling niets meer van zich deed hooren eindelijk kwam er een brief van haar zelven uit Chicago met de aanteekening van een postbe- TER NE11ZENSCHE 06URAIVT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1