Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5000,- No. 2562. Woerisdag 4 December 1889. 29e Jaargang. Binnenland. GrELDLEENINGr VAN De Docliter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Pcstdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschljnt Dlnsdng- en Vrljdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE S i N E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TEli NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene, behoudeus nadere goedkeuring van Gede- puteerde Staten van Zeeland, ten behoeve dier gemeente te sluiten J in obligatien van f 500,luidende aan toonder, die kosteloos zullen worden uitgereikt. De storting rnoet geschieden voor 1 Jiinunri a. s., terwijl de aflossing plaats vindt, bij uitloting, met f 500,of meer 's jaars. Inschrijvingsbiljetteu, naar behooren onderteekend en gesloteu, vermeldende behalve den naam, het beroep en de woonplaats van den inschrijver, het getal obligatien waarvoor wordt ingeschreven be- nevens tegen welken koers en welke rente, worden vdor 15 (lezer gestoken in de ter gemeente- secretirie tot dat einde geplaatste gesloten in- schrijvingsbus, of kunnen ook in gesloten adres, waarop vermeld „geldleeiiing Ter Neuzeu", aan den Burgemeester worden toegezonden. Ter Neuzen, 3 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. In den Duitschen Rijksdag is het tot een conflict gekomen tusschen graaf Herbert von Bismarck en Richter. De eerste had gezegd, dat de onderhan- delingen der Samoa-conferentie moesten worden geheim gehouden, omdat deze niet aan zekere ongewenschte besprekingen mochten worden bloot- gesteld. Richter protesteerde tegen de willekeurige insinuatie, dat politieke feiten geheim worden gehouden, opdat ze niet door hem en zijne partij zouden worden besproken. Zoo iets had zelfs de rijkskauselier nooit gedaan, die toch heel wat meer verdienste en gezag had dan zijn zoon. De heer Yon Bismarck repliceerde, dat hij Richter en diens partij niet had genoemd, maarqui s'excuse, s'accuse. Hierop antwoordde Richter weder, dat de opmerking van graaf Bismarck klaarblijkelijk op hem gemunt was geweest. Dit was even duidelijk, als wanneer hij bijvoorbeeld zeide, dat er ministers zijn, die uit vrees voor een zakelijk debat hunne toevlucht nemen tot persoonlijkheden, en daarop dan liet volgen, dat hij volstrekt niet op graaf Bismarck doelde. De commissie van rapporteurs uit den Duitschen Rijksdag over de socialistenwet heeft de paragrafen 123 van het ontwerp aan- genomengiu den bij de eerste lezing vastgestelden vorm. Over paragraaf 24, die der regeering de FETJIELETON AMO. De hevige schrik, welke Claus Storrhagen had aangegrepen, bij het onverwachts zien van den ongelukkigen Harry, had zijn la'atste krachten uitgeput. Zijn dochter Sabine zat ineengedoken op een eenvoudige houten bank voor de bedstede, waarin haar vader lag. Met de hauden in den schoot zat zij naar de harde trekken van den stervende te zien. Zij had reeds aan vele sterf- #bedden gestaan en menig lijder de oogen zien sluiten, om ze niet weder te openen, en daarbij was zij steeds ernstig en godsdienstig gestemd geweest, maar hier aan het sterfbed van haar eigen vader gevoelde zij afkeer en ontzetting. Zij gevoelde, dat zij bij den ouden man moest aandringen, om zijn ziel te ontlasten, om niet hardnekkig en verstokt voor Gods rechterstoel te verschijnen. Immers van zijn bekentenis hing veel afhet geluk en de toekomst van Harry, dien zij boven alles beminde, en de ontmaskering van den ellendigen schurk, die zooveleu gekrenkt en ongelukkig gemaakt had. Zoo verliep het eene uur na het andere, de flokter had beloofd dat hij omstreeks middernacht bevoegdheid geeft tot uitzetting van door haar gevaarlijk geachte personen, zal op 4 December een besluit genomen worden. Met zeer groote meerderheid werd het additi- oneele krediet voor majoor Wissmann goedgekeurd. Graaf Herbert wees met bijzondere ingenomenheid op den goeden uitslag der pogingen van Wissmann, die overal door de inboorlingen als hun bevrijder van de Arabische dwiuglandij werd begroet. Hij betoogde de uoodzakelijkheid om ook verder met Engeland samen te gaan, want zonder de loyale ondersteuning dier mogendheid zou de reeds ver- kregen uitslag niet bereikt zijn. De Kolnische Yolkszeitung bevat een drietal belangrijke brieven van den Duitschen zendeling pater August Schijnse, die met Stanley en Emin naar de oostkust van Afrika terugkeert. Uit deze brieven blijkt, dat in het rijk van Oegaiida, ten noorden en ten westen van de Victoria-Nyanza de invloed van de Arabische avonturiers, die zich het vorige jaar van het gezag meester raaakten, geheel gebroken is, en dat de vooruitzichten voor den arbeid in die streek weder gunstig zijn. Te Lissabon is een stoomschip aangekomen, dat twee dagen na het uitbarsten van de omwenteling in Brazilie, Bahia had verlaten. De Braziliaansche bladen, die het heeft meegebracht, behelzen over de omwenteling weinig, wat men niet reeds weet, maar thans kan men iederen dag nadere berichten verwachten. Het langzaam varend schip, dat Dom Pedro en zijne familie overbreugt, zal overmorgen te Lissabon aankomen. Graaf Bismarck meende zeker niet Zwitserland iets onaangenaams te zeggen, toen hij in den Rijksdag verklaarde, dat het Duitschlands bondge- noot tegen de sociaalderaokratie was. De woorden hebben den Zwitsers evenwel onaangenaam in de ooren geklonken. De officieuse Bund merkt op, dat Zwitserland zijne internationale plichten altijd heeft nagekomen en het ook in het vervolg zal doen. Met de in- stelling van het ambt van procureur-generaal van den Bond is alleen bedoeld de organisatie der politie te verbeteren. Zoo Bismarck daarin iets anders ziet, vergist hij zich. In de Basel. Nachr. wordt betoogd, dat van een boudgenootschap, als graaf Bismarck bedoelde, volstrekt geen sprake kan zijn. In Zwitserland is ieder vrij, te zeggen, wat hij wil, mits hij anders denkenden niet hoont of niet tot misdaden aan- spoort. Men kent er geen uitzonderingswetten, het recht is voor alien gelijk. Zoo staat Zwitserland op een geheel anderen bodem dan Duitschland tegenover de socialistische beweging en het wenscht dien bodem niet te verlaten. De Berner Ztg. noemt een bondgenootschap der beide staten, wat de behandeling der sociaal-demo- nog eens zou komen hij dacht, dat het dan met den ouden man wel afgeloopen zou zijn. Onverwachts bewoog de zieke zich, hij keerde met inspanning van alle krachten het gelaat geheel naar zijne dochter en sprak zachtIk ben blij dat hij niet dood is. Een poos laug sprak hij geen woord en luisterde schijubaar niet naar zijne dochter, die hem zacht vleiend smeekte ziju geweten te verlichten, als hij nog iets te zeggen had. Denk je werkelijk, dat ik sterven ga vroeg hij dof. De dokter is een dwaas, geloof ik, maar jij, Sabine, hebt reeds aan zooveel sterfbedden gestaan, dat ge het wel zult weten. Zeg, is het waar, dat de ratten het zinkende schip willen verlaten Het meisjje knikte toestemmend. Ja, er is een gat in het bramzeil ik begrijp het wel, fluisterde hij en legde het hoofd weer op zijn kussen neer. Hij zweeg weer eenige oogenblikken. Ik was juist geen braaf man, zei hij toen zacht. Dat sterven is een kwaad ding. Men spreekt er zoo luchtig over, maar als je er aan toe bent, dan valt het toch zwaar. Zeg, Sabine, zeg me de waarheid, gebood hij toen, is er geen hoop meer in het geheel geen hoop Neen, vader, antwoordde het meisje, en voegde er bijO vader ge moest u met God verzoenen bedenk het wel, dat het niet alleen uw ziel be- treft, maar ge rnoet ook helpen, om een schurk craten betreft, eene onmogelijkheid, omdat in Zwit serland de belangen niet gelden die de monarchale Staten tot vervolging der socialisten aanleiding geven. De Baseler Nat. Ztg. voegt er bij dat in het eedgenootschap de kamp der autoriteiten tegen de sociaal-democratie of tegen eene andere politieke, sociale of godsdienstige partij eerst dan zou aan- vangen, als de staatsinstellingen feitelijk werden aangerand of op Zwitserschen grond zulk een aanranding tegen eene bevriende mogendheid werd voorbereid. Gisteren kwamen te Manchester de afgevaardigden van de liberale vereenigingen van Engeland bijeen. Daar wordt het programma der partij besproken en afgekondigd. Gladstone zal aanwezig zijn niet alleen maar hij zal ook het programma der partij en zijne houding ten opzichte van verschiilende vraagstuk- ken toelichten. De hooge sommen, die door de Duitsche re geering op de begrooting van oorlog worden ver- langd, worden in Rusland beschouwd als een ourustwekkend feit, in weerwil van de geruststel- lende verzekeringeu van den Duitschen minister van oorlog en de onvermijdelijke gevolgtrekking is, dat Duitschland zijne buren, die in vrede willen leven, dwingt nieuwe offers te brengen om zich te kunnen verdedigen. Met het oog op de behandeling van de on- derwijswet zullen de aJgemeene beschouwingen bij de Staatsbegrooting eerst plaats hebben na de behandeling van hoofdstuk IV. Naar wij verder vernemen, wordt de eindstem- ming der onderwijswet iu de Eerste Kamer ver- wacht tegen Vrijdag a. s. 4£ uur. In den afgeloopen zomer werd door den Minister van oorlog bepaald, dat miliciens, die ge- straft werden met provoost en cachot, of die door den recbter tot gevangenisstraf waren veroordeeld, zooveel langer in dienst moeten worden gehouden, dat zij de verzuiinde oefeningen weer hadden inge- haaldthans is dat besluit in zooverre aangevuld, dat ook zij, die door ziekte of andere omstandig- heden aan de oefeningen worden onttrokken, even- eens langer onder de wapenen zullen worden ge houden, doch niet langer dan zes weken. De vacatuur-gelden bij de zoogenaamde kleine- re Protestantsche kerkgenootschappen ziju niet voor goed opgeheven. Wel bestaat bij den Minister van financien het voorneraen voortaan voor niet langer dan twee jaren na het kwartaal, waarin de vacature ontstond, die vacatuurgelden toetestaan. Om ze niet in ongelegenheid te brengen, zegt de te ontmaskeren en tevens om recht te verschaffen aan een ongelukkige, die zwaar verongelijkt is. De oude man keerde zijn gelaat af en bleefeen langen tijd in gedachten verzonken. Het was dood- stil in de kamer en daardoor kon men des te beter het gedruisch van de straat hooren. Met tegenzin zat zij zoo naar het gewoel op straat te luisteren, toen de zieke haar hand greep. Daar, daar, stamelde hij ontsteld. Zie je daar in dien hoek Om Godswil, vader, wat scheelt u ik zie niets. Daar, daar, kermde hij angstig. Die man met bebloed hoofd en een steek iu zijn hart. Gauw, gauwjaag hem weg ikik kan hem niet langer zien Sabine trilde over al hare ledematen maar al te goed begreep zij den samenhang van zjjn ver- ward spreken doch hij wendde het oog van haar af en staarde strak en stijf naar den hoek van de kamer. De schoft, kermde hij, je begrijpt me wel hij heeft mij slecht behandeld. Toen hij zag, dat de oude zeebonk een lek had gekregen, heeft hij mij gemeen den rug toegekeerdde duivel zal er hem voor halen maar hij is een voor- naam heer, hij lacht zeker om een armen lomperd, als ik ben. Sabine vondt het onedel, den haat van den ouden man aan te wakkeren, nu hem nog zoo weinig tijds overbleef, om zich met God te ver- Miuister, heeft hij ze daarvan tijdig in kennis gesteld. Door de vergadering der Lib. Unie is Zaterdag aangenomen met 53 tegen 22 stemmen een motie van den heer Willeumier, de wenschelijkheid ver- klarende, dat het ontwerp-schoolwetherziening door de Eerste Kamer zal verworpen worden. Deze motie luidt aldus: De Liberale Unie, zich alsnog plaatsend op het door haar op den 18en Mei 11. ingenomen stand- punt, dat de liberale partij zich niet verzette tegen het subsidieeren van bijzondere scholen mits het openbaar onderwijs niet worde verzwakt en deug- delijke waarborgen worden gegeven voor de dege- lijkheid van het bijzonder onderwijs, overwegende, dat door het ontwerp van wet, zooals het door de Tweede Kamer is aangenomen, aan de hier gevorderde voorwaarden niet is voldaan, acht het zoowel in het belang des lands als in dat der liberale partij noodzakelijk, dat genoemd ontwerp niet tot wet worde verheven. De vereeniging van burgerlijke Ingenieurs, heeft aan de T weede Kamer een adres gezonden met het verzoek het wetsontwerp tot vaststelling van de lijst van hooge en gewichtige, openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben, de verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal medebrengt, zoodanig te willen aanvullen, dat daarop ook voorkomen de hoogleeraren der Polytechnische school te Delft. De vorige week was het 59 jaar geleden, dat het mobiel gedeelte Goessche schutterij van de markt optrok naar de Belgische grenzen (Staats- Vlaanderen) onder de commando van nu wijlen den jiten luit. C. P. Soutendam, broeder van den majoor der dd. schutterij den heer M. J. Soutendam. Laatstgenoemde was ook onder de uitrekkende 86, en naar men verneemt, is hij de eenig overge- blevene. Donderdag jl. is bij Blankenberg gestrand en verongelukt de Fransche brik Nominoe, geladen met hout. De equipage is door middel van het vuurpijltoestel gered, doch de ter redding uitge- zonden reddingboot sloeg om, waarbij vier man verdronken. Op de Maasvlakte, Hoek van Holland, is door het stukslaan van het roer, gestrand het Engelsche stoomschip Yoxford van Reval naar Rotterdam, met graan. De equipage uit 23 man bestaande, is met levensgevaar gered door schipper Nieman en drie matrozen, van Maassluis. Bij Ameland is gestrand de Duitsche stoom- boot Figer, van Bremen naar Amsterdam bestemd, met stukgoederen. De bemanning 8 koppen sterk, redde zich met de twee eigen booten. Men schrijft uit Woudrichem Op eene enkele uitzondering na staat het vee zoenen. Alle hare bedenkingen werden echter verdrongen door den wensch, dat haar vader met zijn eigen woorden zou bevestigen, wat haar hart reeds laug vermoedde. Arthur White zal geluk- kig zijn en tot aan zijn dood nog vele menschen on gelukkig maken, sprak zij daarom met nadruk en hield daarbij haar vader scherp in het oog. Het ligt aan u, om zijn levenslot te veranderen. Aan mij Aan mij vroeg de oude somber. En rnoet ik werkelijk dezen nacht sterven? Het meisje knikte zwijgend. Verduiveld, dan gaat mijn schip te gronde, bromde de matroos, maar als ik er het leven bij rnoet verliezen, zal die schelm niet op dons slapen. Kom naderbij, ik wil je wat zeggen. Sabine was verbaasd over die woorden, maar trok toch haar stoel nog nader bij het bed en boog zich voorover om goed te kunnen luisteren, doch haar vader scheen zich weer te bedenken. Als ik het je alleen zeg, zal niemand het gelooven, toe, haal gauw een geestelijke of zoo'n zielenzalver. Sabine ontroerde, toen zij haars vaders woorden hoorde; hoe kreeg zij nu iemand, die een geeste lijke giug halenZelf kon zij niet gaan, want de dokter had dezen namiddag nog gezegd, dat de dood plotseling kou intreden, anderzijds woog het geluk van den heimelijk beminden jonkman. Zou de gruweldaad verborgen blijven, waarvan hij bijna het slachtoffer was ge worden Daar verscheen plotseling de dokter, als door mum. NAAR HET DUITSCH DOOR 36) •flHSsa-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1