Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2561. Zaterdag 30 November 1889. 29® Jaargang. BEKENDMAK1NG. Binnenland. De Durgemeester der gemeente Ter Neuzen De Docliter van den Handelsraad. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit hlad verschijnt Dlnsdaj. en Vrljdagavoud bij den nltgever P. J. VAN »E S A N D E te Ter Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den GemeeDteraad is belegd tegen Diusdug den 3 December 1889, des voorraiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 29 November 1889. De^Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. F*olitiek. Overzicht. Uit Rio-Janeiro wordt gemeld, dat alle provin- cien van Brazilie zonder tegenstand en zonder protest zich aau de republikeinsche regeering hebben onderworpen en dat in de provincieu eveneens voorloopige regeeringen gevormd zijn. De aarts- bisschop heeft aau de republikeinsche regeering zijn zegen gegeven. De sehok der omwenteling wordt zelt's tot de Hudsonsbaailanden gevoeld. De Cana- deezen willen de Britten duidelijk maken, dat ook zij naar eenen republikeinschen regeeringsvorm ver- langen. John Bull zal zich op den duur moeie- lijk in Amerika kunnen handhaven, want ten opzichte van de wet-Monroe deuken alle Amerikanen gelijk, dat is geeu Europeesche mogendheid vasten voet in de Nieuwe wereld. De Eransche Seuaat heeft met algemeene stemmen het crediet van 58 millioen voor den bouw van oorlogschepeu goedgekeurd, terwijl de minister van marine Barbey verklaarde, dat hij voor het dienst- jaar 1891 credieteu zou vragen ten behoeve van den bouw van pantserschepeu op de rijkswerven. De luciferskwestie is voor de regeering bijna nood- lottig geworden. Men wete, dat er in 1871 eene belastiug van 3, later van 4 centimes, op elke honderd luciters is ingevoerd. De regeering had hiervan in het eerste jaar eene opbrengst van 10 inillioen en later van 15 millioen francs verwacht, doch de opbrengst kwam niet hooger dan 7 millioen, waarschijulijk wegens belasting-ontduiking. In 1872 werd toen 'oesloteu, dat de staat het rnono- polie der fabricatie zou hebben, welke hij echter zou kunnen uitbesteden. De eigenaars der bestaaude fabrieken werden schadeloosgesteld, hiervoor was eene som van 35 millioen francs noodig, van welke uit de opbrengst van het monopolie nog slechts 7 millioen aan de staatskas is terugbetaald. De fabricatie werd daarop gepacht door eene maat- schappij, die tien jaren lang telkens 16 millioen francs in de schatkist heeft gestort en gedurende de laatste vijf jaren telkens 17,01 0,000 francs. De vraag deed zich nu voor, of dit stelsel zou worden ge- handhaafd. Er werd een voorstel ingediend, om de fabricatie weder vrij te laten, doch belastiug te heffen van het fabrikaat en dit werd aangenomen, niettegenstaaude de minister van liuancien, Rouvier, EETJILEETOlSr. A. 31 O. 35) De Amerikaan was echter niet van plan, aan de nieuwsgierigheid van den dokter te voldoen. Ik kom mij bij u beklagen, antwoordde hij op onvrien- delijken toon, dat jonge mensch is gisteren tegen mij opgetreden op eene wijze, die ik mijii leven niet zal kunnen vergeten. Ach, ach, zei de dokter getrolfen. Ik geloof, dat u niet weet, wat hier eigenlijk in het spel is, ging White nog meer opgewonden voort. Daar komt gisteren die melkbaard in het huis van mijn stiefbroeder, noemt mij een bedrie- ger, beschuldigt mij zelfs, dat ik zijn vader zou vermoord hebben, en meer zulken onzin. Maar heb ik veel meelijden met hem, ik wil zoo iets toch niet verdragen. De jonkman is gewis te be klagen, maar men is zijn leven niet meer zeker met hem. Ik acht het daarom raadzaam, hem in een gesticht te plaatsenzoudt gij u daarmede willen belasten? De dokter knikte bereidwillig. Het zal zeker kosten veroorzaken, zei hij met een bedenkelijk gezicht. De jonkman heeft hier geen wettige woonplaats, hij heeft dus geen aanspraak op onder- zich hiertegen verzette. Een voorstel, om den arbeid in de lucifersfabrieken te verbieden voor kinderen beneden de 16 jaren, werd aangenomen, maar een voorstel, om door eene eommissie een minimaal loon vast te stellen werd verworpen en hetzelfde lot trof een voorstel, om den arbeidsduur in die fabrieken tot 8 uur te beperken. Rouvier en Tirard trokken dapper tegen de voorstellen te velde, toch werd een deel der voorstellen met eene kleine meerderheid verworpen, waarna de voorstellen werden ingetrokken, zoodat de staat nu zelf het monopolie zal exploiteeren. In den Duitsehen Rijksdag is de begrooting voor buitenlandsche zaken aan de orde gekomen. Rich- ter wenschte te vernemen, of de chef van den generalen staf, graaf Waldersee, eenigen invloed uitoefende op de buitenlandsche politiek, zooals in een deel der pers werd beweerd. De minister van oorlog, Von Verdy du Vernois, noemde dergelijke beweringen van de pers oppervlakkig en lichtzin- nighet was eene beleediging voor het leger, wauneer men het mogelijk achtte, dat bij de officieren een geest van oppositie tegen de regeering des Keizers kon ontstaan. Herbert sloeg op hetzelfde aambeeld. De kredieten voor de oprichting eener nieuwe koloniale afdeeling bij het departement van buitenlandsche zaken werden goedgekeurd. Windt- horst gaf den wensch te kenuen, dat eene wettelijke regeling mocht worden geraaakt ten opzichte van de rechtsgelijkheid der zendelingen van de verschil- lende gezindten. Herbert Von Bismarck achtte zoo iets niet noodig, omdat thaus reeds volkomen gelijke behaudeling plaats had. Baumbach gaf zijn leedwezen te kennen over de oneenigheid met Zwitserland naar aanleiding van het incident-Wohl- geinuih, doch hij werd door graaf Herbert ge- rustgesteld, die hem de verzekeriug gaf, dat die zaak uit de wereld was, dat de verhouding tot Zwitserland van den besten aard was, daar beide landen er evenzeer belang bij hadden, de maoht der socialisten te breken. Die afgedankte hofpredi- ker Stocker is toch een vreemde ziel. De ,/Juden- fresser" wil mets minder dan de zuidelijke provin cieu van Brazilie anuexeeren, omdat zich daar zoovele Duitschers gevestigd hebben. Alsot de Brazilianen zelf niets te zeggen hebben en alsof Monroe nooit een woord gesprokeu heeft, dat tot den bodem van het hart van elken Amerikaan is doorgedrongen. Koning Umberto heeft de Italiaansche Karaer met eene rede geopeud. Z. M. wees daarbij o. a. op de gelukkig volbrachte hervorming van het kiesstelsel en kondigde wetsontwerpen aan betref- fende de hervorming der instellingen van welda- digheid, de verzekering van arbeiders, de verbete- ring van de positie der onderwijzers, de gelijkheid van het lager onderwijs en vereenvoudiging en bezuiniging bij de administrate. Italie heeft eene stand en daarom zal het moeilijk vallen hem hier kosteloos in een gesticht te krijgen. De Amerikaan maakte bij deze woorden een afwijzend gebaar met de hand. Het ujoet hem aan niets ontbreken, gaarne wil ik alle kosten be- talen, zei hij goedgunstig. Daarop haalde hij eenige banknoten uit zijn portefeuille en bood ze den dokter aan, met de woordenMag ik u verzoeken, dit aan te nemen voor de eerste kosten De oude beer wilde eerst niets aannemen daar was geen haast bij, maar op het aandringen van den Amerikaan nam hij de banknoten aan en be- loofde hem met handslag, dat hij ten spoedigste zorg zou dragen voor de opneming van den onge- lukkigen jonkman in een particulier gesticht. Hiermede was alles in orde en in de beste luim nam Arthur White nu hartelijk afscheid van den ouden dokter. Voor de poort van het ziekenhuis stapte de Amerikaan weder in het rijtuig. Hij liet zich het huis van zijn broeder voorbij rijden naar de haven. Daar steeg hij uit en gaf den koetsier bevel, met het rijtuig naar huis terug te keeren. Toen begaf hij zich te voet door de nauwe, morsige straten naar de Rinkelpoel, die hij, na veel vragen en zoeken, eindelijk zonder ongeval bereikte. Weldra had hij het huis van den ouden matroos Claus Storrhageu weder gevonden. Zonder zich lang te bedenken, opende hij de deur en liep den crisis doorleefd, waaronder de landbouw en de handel jarenlang hebben geleden zeide de koning. Het telegram over Atjeh van den Gouverneur- Generaal, door den Minister van Kolonien gisteren in de Tweede Kamer voorgelezen, luidt als volgt: Buitenzorg, 28 Nov. '89 8,30 vm. Haag, 8,nm. Reis naar Kemala van Toekoe Nei en andere hoofden is afgeloopen. Volgeus Gouverneur geven de voorloopige mede- deeliugen nog niet uitzicht op spoedige onderwerping, maar bewijzen dat wij op den goeden weg zijn. Grootste tegenstand Pedir. Blokkadegebied noord- kust wordt daarom eerlang door Gouverneur uitge- breid. Vloot aldaar wordt versterkt met drie schepen. PIJN ACKER. Aau het departement van Binnenlandsche zaken heerscht in den laatsten tijd groote drukte wegens de voorbereideude maatregelen voor de aan- staande tienjaarlijksche volkstelling. In honderden pakketten wordt het benoodigd materieel telkaarten, verzamelkaarten, registers voor de volkstellers enz. aan de commissarissen des Konings gezonden voor de provinciale bureaux van statistiek, die op hunne beurt aan de gemeentebesturen het voor ieder be noodigd materieel doen toekomen. Men zal zich eene kleine voorstelling van den omvang van het werk kunnen maken, als men weet, dat aan de landsdrukkerij o. a. moesten worden gedrukt pi. m. 4£ millioen telkaarten voor mannen en vrouwen, ruim 200,000 telkaarten voor tijdelijke aanwezige mannen en vrouwen, 900,000 verzamelkaarten voor hoofden van geziunen, 70,000 kaarten voor afzon- derlijk levende personen (voor iedere soort op eene andere kleur papier gedrukt), 65,000 ontvang- bewijzen voor schippers,' 40,000 vellen voor de registers met instructie voor de volkstelling, enz., De telkaarten met de daarbij behoorende ver zamelkaarten moeten tusschen 26 December en 1 Januari aan de ingezetenen bezorgd en voor 10 Januari teruggehaald zijn. Aan de besturen van gebouwen, gestichten of schepen, van welker be- volking afzonderlijke registers worden gehouden, bedoeld in het kon. besluit van 27 Juli 1877 (Staatsblad no. 142), worden afzonderlijke biljetten ter invulling gezonden voor 10 December. Zoodra de tel- en verzamelkaarten bij de ge meentebesturen zijn terug ontvangen, worden zij van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud der bevolkingsregisters vergeleken. Daarna worden zij uiterlijk op 1 Mei bij gesloten pak ketten, in overeenstemmiug met de wijken, af- deelingen, dorpen, gehuchten of buurtschappen der gang van het huis in. Stellig had Sabine hem zien aankomen, want op het oogenblik dat hij de kamer wilde binnentreden, opende zij de deur, trad snel in den gang en trok de deur achter zich dicht. Zij zag hem verachtend aan en haar onder- lip toonde al mede haar misnoegen. Arthur White scheen haar gebaren niet te be- merken, hij knikte haar toe, als een machtig be- schermer. Eigenlijk moest ik boos op u zijn, zuster, begon hij, zonder recht te weten, hoe hij zich zou voordoen hoe is het bij u kunnen op- komen, om dien armen krankzinnige in zijn dwaze voornemens te steunen Sabine keek hem aan, alsof zij hem met de oogen wilde doorboren. God weet, dat Harry White niet krankzinnig is, antwoordde zij beslist. Hij zal de waar'neid aan het licht brengen, al moogt ge nog duizend nieuwe schurkenstreken willen uitdenken. Arthur White trachtte te lachen, maar dat wilde hem niet goed gelukken. Bah, dat zijn weer domme woorden, zei hij geringschattend. Kom, zuster, ga weg van de deur, laat mij binnen, ik moot uw vader eenige oogenblikken spreken. Hij zette zijn gelaat in eeu dreigende plooi en zag Sabine on- heilspellend aan, doch het meisje sloeg de oogen niet voor hem neder. Zij keerde zich nu om en opende de kamerdeur tenhalve, zoodat de Ameri kaan door de kier in de kamer kon zien. Ziet ge daar uw werk? vroeg zij op snijdenden toon. gemeenten, aan de commissarissen des Konings gezonden voor de verdere bewerking aan de bureaux van statistiek, volgens nader door den minister van binnenlandsche zaken vast te stellen voor- schriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is be- last de beer Mr. A. P. baron van Lijnden, referen- daris, chef van de afdeeling medische politie aan het departement van binnenlandsche zaken. Uit de gemeente Veen (in Noord-Brabant) wordt het volgende geschreven Er behoort tot deze gemeente een gehucht, genaamd Klein Amsterdam, in tegenstelling van de hoofdstadgroot Amsterdam. Dat gehucht werd in 1880, ten gevolge van den watervloed, zeer geteisterd en op enkele uitzonderingen na verwoest. De woningen, alle samengesteld uit riet en leem, stortten in,zoodat de be- woners dier hutteu grootendeels moesten worden op- genomen in het kerkgebouw der Hervormde gemeen te. De noodkreten werden door de nieuwsbladen overgebracht en met deelneming gehoord. Op die roepstem werd krachtig hulp verleend, vooral uit het machtige Amsterdam, de bakermat der Neder- landsche liefdadigheid. De hoofdeommissie voor den watersnood beijverde zich al heel spoedig de 23 ingestorte woningen te herbouwen, echter nu niet meer als hutten in leem en riet, maar van steen, alles zeer doelmatig ingericht. Elke woning bestaat uit een woonver- trek, een achterhuisje en een zolderthans strek- ken ze waarlijk tot sieraad der gemeente. Men verlustigt zich in de aanschouwing daarvan, en onwillekeurig wordt een gevoel van dankbaarheid opgewekt. Bovendien werden deze noodlijdenden voorzien van kleedingstukken en levensbehoeften. Dit een en auder heeft bij deze menschen ook moreele gevolgen gehadzindelijkheid is bij hen een gewoonte geworden, ofschoon die eertijds veel te wenschen overliet. Zoo goed bestede weldaden mogen niet der vergetelheid worden prijs gegeven, daarom wordt daarvan bij deze gewag gemaakt. Mochten een of meer der milde gevers uit het groote Amsterdam, zich soms in de nabijheid dezer gemeente bevinden, dan zij hun een bezoek aan- bevolen om zich te overtuigen welk liefdewerk zij aan deze menschen bewezen hebben. (H.) Uit Tilburg wordt gemeld: De nieuwe maatregel betreffende de uitbetaling der werkloonen door de stoomfabrikanten van wollen stotieu C. M. en Zoneu valt geenszins in den srnaak der werklieden. Althans wordt dit bewezen door het inwerpen van ruiten, dat reeds verscheiden dagen achtereen zoowel in het magazijn der fabriek als in de huizen van den fabrikanteu Ook den dood van dezen man hebt ge op uw geweten. Zonder eenige deelneming keek Arthur White door de kier in de kamer rond. Op het bed der smarten lag daar de oude matroos in een ijlkoorts. Twee mannen gewoon gekleed vermoedelijk oppassers deden hun best, om den onrustigen zieke in bed te houden. Een derde persoon, een dokter naar het scheen, stond met een bezorgd gezicht in hunne nabijheid. Hij zal den morgenstoud niet beleven, zeide ze en haalde de deur dicht. Hebt ge nu genoeg gezien De Amerikaan was echter niet bijzonder getrolfen door hetgeen hij gezien had. Vaarwel, jufferriep hij Sabine toe, zette den hoed scheef, en zonder verder naar het meisje om te zien, verliet hij in een goeden luim het huis en den Rinkelpoel. Toen Arthur White thuis kwam, vond hij op zijn schrijftafel een telegram liggen, dat hij onver- wijld openbrak. Onder het lezen der depeche klaarde zijn gelaat aanmerkelijk op, hij richtte zich in zijn voile lengte op en zag in het rond als een zegevierend veldheer. Gewonuen, sprak hij tot zichzelf. Wei verduiveld, ik dacht niet, dat alles zoo zou meeloopen. De den komt in een gekkenhuis, de ander wordt van nacht door den duivel gehaald en de derde, die mooie graaf Lowenberg de Here vertrouweling van Eugenie zal nu den Oceaan niet oversteken en wel voor 1PM IMIZENSCHE COERANT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1