Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGrERLIJKE STAND? TER NEUZEN, 22 November 1880. ""rechtszaken. Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. aanbestedingen. 332ste ST AATSLOTERIJ. En alzoo geschieddeWij alien, die te een ure blijmoedig wareu binnen getreden, traden te half twee reeds weemoedig naar buiten. En ware het daarmede maar gedaan geweest Maar het behaagde den heeren hunne partijen nog eens zoo flint door te neraen, dat we eerst te vijf uur weder werden binnengelaten, oin te vernemen, dat zij nu eerst gingen eten en te half acht's avonds weer bijeen zouden komen. Ook toen waren we weer present, maar welk een teleurstelling De repetitie had niet gebaat. Te Ellewoutsdijk kwam Woensdag een detachement van het korps genietroepen aan, sterk 1 sergeant, 2 korporaals en 16 soldaten, om onder toezicht van den 2cn luitenant M. van Rijsbergen, van gemeld korps, de telegraphische verbinding van"' het fort aldaar met Goes tot stand te brengen. De Ned. Herv. gemeente alhier heeft beroep uitgebracht op den heer L. A. F. Creutzberg, predikant te Beekbergen, bij Apeldoorn. Heden middag hadden wij het genoegen in de esterhaven alhier tegelijk eene vloot van 8 stoomschepen te aanschouwen die, meerendeels door de laatste dagen geheerscht hebbende mist, vertraging in de zeereis hadden ondervonden en nu op een- maal binnen vielen daarvan waren er 5 voor hier en 3 voor Gent bestemd. Bij Koninklijk besluit is o. a. bij het wapen der infauterie benoemd tot 2den luitenant bij het 5de regement, de sergeant H. W. Blokland, van het 7de regement. Men deelt ons mefle, dat naar aanleiding van den tegenwoordigen toestand van het kanaalwater te Sas van Gent, de directie van de Suikerfabriek aldaar hare werklieden ernstig heeft gewaarschuwd voor het gebruik van dit voor de gezondheid nadeelige water waardoor de fabriek gedreven wordt. De directie verschaft aan de werklieden die zulks verlangen, zuiver drinkbaar water. Volgens bericht uit Falmouth heeft er, tijdens dikken mist, eene aanvaring plants gehad tusschen het stoomschip Atalanta, van Swansea naar Kopen- hagen bestemd, met steenkolen, en het Engelsche stoomschip Fulmar, van Ter Neuzen naar Liverpool, met stukgoederen bij de Atalanta zijn vele platen ingebogen en gebroken, terwijl de Fulmar, volgens outvangen bericht alhier, onbeschadigd te Liverpool is gearriveerd. Het Belgisch stoomschip Comte de Hainaut, van Bilbao naar Ter Neuzen, met minerie, is, volgens telegram uit Londen, bij het eiland Ouessant (Frankrijk) gestrand en zal denkelijk totaal wrak zijn. De equipage werd gered. Bij koninklijk besluit is, op verzoek eervol outslag verleend aan den heer A. van Leeuwen Az., als dijkgraaf van den Sophiapolder, en is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Willem-Annapolder de heer F. de Back. Axel, 21 Nov. Heden wapperde van bijna alle huizen in onze gemeente de nationals driekleur. Een geacht in- gezetene, de heer J. van Doeselaar Schoonakker, vierde zijn 50jarig jubile als gemeente-secretaris. Talrijk waren de blijken van belangstelling, die den ijverigen ambtenaar, zoowel van hier als elders ten deel vielen. Door eene commissie uit den gemeenteraad, bestaande uit de heeren A. v. 0. Kruijsse en L. de Feijter, werd de jubelaris ongeveer 11 uur aan zijne woning afgehaald en naar de met groen en vlaggen versierde zaal van het gemeentehuis geleid, waar de Raad in eene opzettelijk voor deze gelegenheid belegde openbare vergadering bijeen was. Tal van genoodigden en belangstellenden woonden deze vergadering bij. Nadat de jubelaris was binnengeleid en op de voor hem bestemde zitplaats, tegenover den voorzitter had plaats ge- nomen, werd de vergadering geopend. De heer Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester, richtte hierop het woord tot den heer Schoonakker en wenschte den jubelaris geluk met het zeldzame voorrecht, dat hem heden ten deel viel. Z.Ed, herinnerde er aan, hoe voor korten tijd een ambtenaar aan de gemeente was ontvallen, die wel den dag mocht beleven waarop hij eene 50jarige loopbaan als onderwijzer achter den rug had, maar door eene noodlottige ziekte verhinderd werd, dien dag feestelijk te herdenken. Thans wordt een gouden jubile gevierd, en dat de deelnoming algemeen is, bewijst de groote belangstelling, De Amerikaan wilde hem volgen, doch hij bedacht zich, keerde zich om, naderde Eugenie een paar schreden en zei fluisterend Ik dank u voor dit pijnlijke tooneel, dat is uw werk, ik weet het, maar neem u in acht. Nooit zult ge van mij bevrijd worden Misschien had ik nog medelijden met u gehad, maar nu zijt ge aan mij overgeleverd en God in den Hemel kan u niet meer uit mijue handen verlossen. Spottend boog hij voor haar en volgde nu met trotsch opgericht hoofd zijn broeder. Na verloop van een uur verliet Arthur White het kabinet van zijn halfbroeder met een gelaat, waarop zelfvertrouwen te lezen was. In zijn kamer gekomen, schelde hij den knecht, die voor zijn bijzoudere bedieniug was aangewezen. Toen de man verscheen, gebood hij dat het rijtuig dadelijk moest voorkomeu en na weinige oogeublikken lag hij gemakkelijk in de kussens van het rijtuig, dat hem naar het ziekenhuis bracht, Aan het venster staande had Eugenie hem zien instappen. Zij oogde het fraaie rijtuig na, tot het nit haar oog verdween, wendde zich toen om, nam uit haar schrijftafel den brief, dien Richard haar gezonden had, en daarmee begaf zij zich naar het kabinet van haar vader. Waldmann zag zijn binnentredende dochter wrevelig aan. Je hebt me daar een mooie streek gespeeltl, begon hij ontevreden. Hoe komt het in je hoofd op, om dien waanzinnige in mijn Jiuis te brengen Het heeft weinig gescheeld, of de vlaggentooi der gemeente en de versiering door eenige jonge dames aan raadhuis en woning van den jubelaris wel- willend aangebracht. Hierop schetste Z.Ed, de wijze van benoeming van dep jubelaris, de vele veranderingen van bestuur die gedurende zijn werktijd hadden plaats gegrepen, sprak nog eenige woorden van vriendschap en toegenegenheid tot hem en overhandigde hem hierop een gouden remontoir als geschenk van de raadsleden. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Schoonakker burge meester, raadsleden en ingezetenen voor hunne deelneming in dit voor hem zoo heuglijk feest. Hierop werd de vergadering geslotenmen bood den ju belaris den eerewijn aan, de Raad geleidde hem naar zijne woning, waar de heer Maarten Smies, president van het Burg. Armbestuur, het woord tot hem richtte, en namens dit collegie hem een gouden bril in etui aanbood. Ook de beambten ter secretarie, andere vrienden en ingezetenen boden den heer Schoonakker geschenken aan en gaven op ondubbel- zinnige wijze blijken van hunne belangstelling. 's Avonds werd hem eene serenade gebracht door het muziekgezelschap Concordia," welks voorzitter den jubelaris gelnkwenschte met dezen feestdag, tevens den wensch uit- drukkende, dat het hem gegeven mocht zijn, nog tal van jaren met denzelfden ijver en dezelfde nauwgezetheid zijne betrekking te vervullen, een wensch, die ongetwijfeld door vele ingezetenen zal worden gedeeld. Koeivaclit. Dinsdagnamiddag heeft hier eeu treurig ongeluk plaats gehad. Een oppasseDd jon- geling van omstreeks 32 jaar P. de Groene was behulpzaam bij het afbreken eener schuur, toen plotseling een muur instortte en hij onder de puinen begraven werd. Ofschoon men hem zoo spoedig mogelijk verloste, was het reeds te laat. De ongelukkige was een lijk. Hij was de eenige zoon eener arrae weduwe voor wie hij het brood verdiende. Men kan zich de droefheid dier oude moeder voorstellen toen zij de treurmare vernam. Philippine, Bij de verkiezing voor een lid van den gemeeuteraad op 19 Nov. jl., waren 28 briefjes ingekomen. Daarvan waren 17 stemmen uitgebracht op den heer E. D. de Bock en 11 op den heer A. F. Arbroscheer, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De rechtbank heeft in hare zitt.ing van 22 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken A. S., oud 19 j., schipper te Graauw, is wegens beleediging van een beambte veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. P., oud 20 j., te Cauter, is wegens invoer van vleesch veroord. tot f 3 boete of 1 dag hecht. Op de veemarkt te Gorinchem waren Dinsdag aangevoerd 4176 runderen. De prijzen waren als volgtzware kalfkoeien f 200 h 300, kalfvaarzen 130 h 220, lyarige ossen f 100 h 130, guiste vaarzen f 100 a 140, pinken f 60 h 100, gras- kalveren f 40 it 80, 2 nuchtere kalveren 12 a 20. Aangevoerd 19 vette varkens, van 19 a 24 c. per half kilo. 407 biggen, prijs f 8 a 14 per stuk. Boter 60 k 70 c. per kilo, eieren f 1,70 it 1,80 per 25 stuks, kippen f 0,40 it f 1 per stuk. Men verneemt omtrent den brand, in de Huidenstraat te Amsterdam, bijzonderheden, die het daar gebeurde zoo mogelijk nog treuriger ma- ken. Het dienstmeisje, dat uit het raam sprong en daarbij het linkerbeen brak, dat eergister afgezet is, verklaart dat hare meesteres, die bij wijlen aan vlagen eener verstandsverbijstering leed, welke tot nog toe evenwel niet gevaarlijk bleek, de oorzaak van het onheil is geweest waarbij zij zelve den dood vond. Het meisje had het eerst den brand bespeurd en riep hare meesteres, die haar toen als eene zinnelooze met brandende lucifers in het gezicht begon te werpen. De ongelukkige was wakker, toen de dienstbode ontwaakte, en toen deze laatste wilde ontvluchten, trachtte zij haar in de kas te duwen, waar de brand ontstaan was. De dienst- maagd worstelde zich los en ontrukte het jongste kind aan het gevaar, waaraan het in bijzijn der moe- Arthur White had op staanden voet mijn huis verlaten. Dan zou al mijn werken van den laat- sten tijd tevergeefs geweest zijn, ik had kunnen gaan bedelen, Eugenie zag hem op een eigenaardige wijze aan. Het was mijn schuld niet dat die twee hier kwa- men antwoordde zij bedaard. Ook om andere redenen was hunne komst mij heden onwelkom, doch zij hadden zich laten aandienan en ik kon tocb tegen rnijne betere overtuiging in Och, wat zou dat met die betere overtuiging sprak Waldmann met geringschatting. Ik kan niet begrijpen hoe je zoo die dwaze gedachten van een krankzinnige kunt overnemen Je bent anders toch zoo'n dom gansje niet. Heeft u een oogenblik tijd voor mij vroeg Eugenie, zonder te antwoorden op hetgeen haar vader zeide. In Godsnaam, ja antwoordde hij, maar ik vrees, dat je weer met dien onzin voor den dag zult komen. En gelooft ge werkelijk de iublazingen van dien dien schurk vroeg zij bitter, nadat zij was gaan zitten. Maar vader, hoe is het mogelijk, dat ge zoo kortzichtig zijt P Dat ben ik niet, sprak Waldmann geergerd. Gij jongelieden wordt dadelijk medegesleept en gij vooral zoekt nu naar een uitweg, omdat dit voorge- nomen huwelijk je een te groote opoffering toeschijnt. (Wordt vervolgd der blootstond. De arme krankzinnige schijnt zich daarna weer te bed begeven, en alzoo den dood gevonden te hebben. De raadkamer der arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last van instructie tegen den burgemeester van Broek- sittard en diens zoon, beiden beklaagd van valsch- heid in authentieke akten. De zoon zou nl. ten name en met voorkennis van zijnen vader, eene verklaring hebben afgegeven, dat in de gemeente Broeksittard geene besmettelijke veeziekte heerschte welke verklaring moest dienen om den uitvoer van schapen naar Belgie mogelijk te maken. In de Leeuw. Ct. werd eenigen tijd geleden bekend gemaakt, dat degenen, die te Leeuwarden op 31 Oct. jl. geldswaardig papier verloren had, dit aan het politie-bureau aldaar konde terug be- komen. Nadat de vermoedelijke eigenaar, een welgestelde boerenknecht uit het arr. Heerenveen, zich had aaugemeld, bleek, hetgeen reeds dadelijk was verinoed, dat hier aan misdrijf te denken viel. Uit een daarop gehouden onderzoek is gebleken dat die boerenknecht, die vroeger in Oost-Indie gediend heeft en een pensioen van f 100 geniet, op 31 Oct. jl. een kwartaal van dat pensioen te Leeuwarden heeft ontvangen, en daarna in handen is gevallen van eene vrouw van verdachte zeden; deze vrouw, die kort daarop betrapt werd op het oogenblik, dat zij achter den Prinsentuin het verloren geld in den grond wilde verstoppen, is Maandag, onder vermoeden van dit geld te hebben gestolen, in verzekerde bewaring gebracht. Sedert eenige dagen houden zich langs de buitenwaarden van Texel eenige personen bezig met het vangen van vogels. Bij laag water komen op die plaatsen vele duizenden vogels voeder zoeken. Aan hooge staken zijn nu netten opgericht, waarin de vogels bij duisternis verward geraken en zoodra tdag is, gemakkelijk gegrepen kunnen worden. Men maakt niet alle vogels dood. Vele worden levend naar diergaarden in het buitenland gezonden. Terwijl eeu minuend paartje dezer dagen des avonds langs een der singels te Utrecht liep te keuvelen en, wie weet welke plannen voor de toekomst smeedde, werden beiden op eens tot de werkelijkheid teruggeroepen door eene vrouw, die het meisje zeer onzacht bij den arm greep en haar op allesbehalve malschen toon toevoegde„Zoo heb ik jelui dan eindelijk gesnapt.1" Toen het eindelijk aan het verschrikte. meisje mocht gelukken der vrouw te doen begrijpen, dat die man haar vrijer was met wien zij met Mei zoude gaan trouwen, antwoordde deze heel leuk „Nou dan zal je toch moeten wachten, totdat ik dood ben, want hij is mijn man." Wat er toen volgde laat zich denken. Omtrent een poging tot outvluchting uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam, Zondagmorgen door een gevangene gedaan, deelt de Msb. mede, dat hij dit trachtte te doen door zich langs een touw uit zijn eel, die op de bovenste verdieping was gelegen, neer te lateu. Hij werd echter nog intijds bemerkt en naar eeu andere eel overgebracht, waar hij thans bijzouder scherp wordt bewaakt. l)e man was een half jaar geleden in de gevangenis ge komen, om daar achttieu maanden te verblijven. De bezigheid, die hem werd opgedragen, wis het stoelraaken. Het blijkt thans dat hij sedert lang een gedeelte van zijn tijd besteed heeft aan het wegkrabbelen der kalk tnsschen de steenen van den dikken buitenmuur zijner cel. Met ongeloof- lijke inspanning heeft hij daarin met behulp der els, die hem als gereedschap voor zijn ambachtswerk was verstrekt, een gat uitsrehold, groot genoeg om een menschelijk lichaam door te laten. Wanueer de cipier kwam plaatste hij de uitgeliaalde steenen weer zoo netjes in het gat, dat dit in het geheel niet werd opgemerkt. Zondagochtend, toen een zware mist over de stad hing, achtte hij het oogenblik gunstig, om de vlucht te beproeveu. Hij werd echter ontdekt en gevat, zoodat zijn maandenlange zorg en arbeid alleen een verscherpt toezicht ten gevolge zullen hebben. Het plan was wel romantisch, maar in realiteit onmogelijk eenmaal buiten het gebouw gekomen, zouden de hooge walmuren, de schildwachten en de grachten, onoverkomelijk hinder- palen gebleken zijn. Men meldt uit Rotterdam, naar aanleiding van den valschen wissel ten postkantore aldaar uitbetaald, het volgendeEen der ambtenaren kwam heden tot de weinig aangenameontdekking, dat hij dezer dagen niet alleen een valschen post- wissel had aangenomen en uitbetaald, maar tevens het bedrag daarvan 125 uit eigen zak mocht bijpassen, omdat hij eene voorgeschreven formaliteit had verzuimd. Omtrent postwissels, waarvan het bedrag de 50 te boven gaat, moet van het kantoor waar deze worden ingeschreven, een advies aan het kantoor van bestemming worden gezonden zonder dit mag de wissel niet worden uitbetaald. Hier nu ontbrak dit advies en boven- dien was het in postzegels op den wissel gehecht recht ontoereikend. Om deze schijubaar op het kantoor van oorsprong beg.me tekortkomingen te doen herstellen, werd de reeds uitbetaalde wissel derv&arts gezonden en juist hierdoor kwam aan het licht, dat deze daar niet was afgegeven en valsch was. Nederland blijkt met betrekking tot de zwen- delarij met geheimmiddelen meer en meer een geisoleerd staudpunt in te nemen. De meeste dier kwakzalverijen komen uit het buitenland, zoowel bij ons als in andere landen. Voor de bereiding en den verkoop binnenlands zijn meest overt! be- perkende bepalingen in 't leveu geroepen en boven- dien binnen eigen grenzen zijn de vervaardigers of zoogenaamde uitvinders vaak te zeer bekend, om zich als bijzonder weteuschappelijke of ver- dienstelijke personen te kunnen voordoen, maar buiten gelukt dit gemakkelijker en vinden zij daarom eerder lichtgelooven en koopers. In vele Staten van Europa is, teneinde dit te voorkomen, de invoer van vele of sommige ge heimmiddelen verboden, zooals in Rusland en in Oostenrijk, of zijn andere wettige en beperkende maatregelen bij den invoer aan de grenzen vast- gesteld. Ook in Spanje is reeds door een Kon. besluit van 16 Juni 1885, zooals ons dezer dagen bekend werd, de invoer van buitenlandsche ge heimmiddelen verboden. Alleen Nederland doet niets en in dit isolement ligt zeker geen krncht, zegt het Mdbl. tegen de kwakzalverij. Ongeveer 2000 personen, voorafgegaan door muziek, hebben een optocht door Londen gehouden. Zij droegen zwarte vlaggen en verschillende eraljle- men aan het bakkersvak ontleend. Voor de huizen der bakkers, die de eischen der gezellen hebben ingewilligd, werd een opgewekte marsch gespeeld, terwijl voor de winkels van hen, die nog niet toegeven, een treurmarsch werd geblazen, en bil- jetten werden uitgedeeld met het opschrift „Koopt hier geen brood Op rijdag 29 November 1889, des voormiddags te 10 ure, zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed I Het onderhoud gedurende jaren 1890, 1891 en 1892, van de Rijkswerken op de biuuen- reede, en van den registreerendengetijmeterte Brouwershaven, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. (Raming 347 per jaar.) II Het onderhoud gedurende de jaren 1890, 1891 en 1892, vau den Rijksdam, de terp en den registreerenden getij meter te Bath, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. (Raming 277 per jaar.) Van 1 tot en met 15 November 1889. Hoewacht. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Augustinus Ysebaert, oud 58 j., weduwn. van Maria Erancisca van den Eeckhout, en Rosalia Neirynck (van Knesselare, Belgie), oud 50 j., jd. 8 Nov. Josephus Placquet (van Stekene, Belgie), oud 26 j., jm. en Maria Louisa van Hove, oud 23 j., jd. j3 Nov. Petrus Anthonius Claessens (van Axel), oud 46 i. weduwn. van Rosalia L'Ecluse, en Delphina Remery oud 45 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Nov. Pieter Bernardus Steenaert, oud 35 j., jm. en Maria Louisa de Caluwe, oud 32 j., jd. Geboorten. 9 Nov. Lucia, d. van Josephus Martens en van Amelia Martens. 10 Nov. Augusta Benedicta, d. van Josephus van Hove en van Stephanie Valent. Overlijden. 1 Nov. Seraphina Stevens, oud 51 j echtg van Augustus Vermandel. 4 Nev. Pharailda Maria Rombaut," oud l j., d. van Charles Ludovicus en van Maria Theresia van Damme. Ossenlsse. Geboorten. 10 Nov. Elisa Maria d van Johannes Benedictus Kint en van Maria Coleta Neve. 13 o\. Leonardus Jacobus, z. van Jacobus Louwers en van Seraphina van Goethem. Kuidilorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. E E T I J I> I N G E 1*. Van 19 tot eu met 21 Nov. is in deze haven binnengekomen om aan den spoorwetr alhier te lossen en te laden 20 Nov. Eng. stoornb. Bittern, kap Fay, van Liverpool met stukg. Van 19 tot en met 21 Nov. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 19 Nov. Spaansche stoornb. Galon, kap. Esquivel, naar Bilbao ledig. 20 Nov. Eng. stoornb. African Prince, kap. Brown, naar New-Castle ledig. Eng. stoornb. River Lagan, kap. Namare, naar Londen met stukg. 21 Nov. Eng. stoornb. Ella Constance, kap. Wake, naar Middles bro ledig. In deze haven is binnengekomen bestemd voor Gent: 20 Nov. Eng. schoener New Leader, kap. Jeune, van Marennes met ijzergrond. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 19 Nov. Fransche schoener Semerames, kap. Rio, naar Marennes phosphate. 20 Nov. Eng. stoornb. Windsor, kap. Baxter, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Spindrift, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Van 19 tot en met 21 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 61 binnenvaartuigen op en 64 afgeschut; door de Westsl. 2 opgeschut. Trekking van Dinsdag 19 November, lste klasse. 2de lijst. Prijzen van /100 en daar boven. No. 8767 11324 16263 1000. No. 9628 400. No. 8725 10365 13891 200. No. 2350 14553 20369 100. Prijzen van f 20. 53 2661 5299 7368 9698 12106 13970 16536 18382 99 2704 5387 7395 9771 12123 13988 16575 18443 195 2740 5579 7396 9847 12145 14195 16626 18472 207 2775 5652 7400 9928 12178 14226 16663 18578 236 2837 5697 7404 9961 12231 14232 16692 18730 258 28S6 5703 7554 10170 12250 14233 16747 18759 317 2905 5716 7620 10245 12254 14241 16778 18763 385 2912 5723 7631 10246 12257 14250 16785 18800 400 2917 5731 7676 10267 12388 14309 16792 18857 507 3029 5778 7686 10289 12401 14371 16797 18883

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2