Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2559. Zaterdag 23 November 1889. 29® Jaargang. Binnenland. De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad veraehljnt Dtnsdag. en Vrijdagavond blj den nttgever P. J. V 1 91 DE 8 A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzlcht. Zal Amerika met een ellendige republiek ver- meerderd worden? Is het Keizerschap in Brazilie oorzaak van toestanden, die slecht kunnen genoemd worden en die door omverwerping van een troon alleen kunnen beteren Geven de bestaande Re- publieken in de Nieuwe Wereld oorzaak om te kunnen zeggen de republikeinsche regeeringsvorm alleen kan een volk gelukkig maken En was Pedro een slecht monarch Ziedaar eenige vragen, die ons voor den geest kwamen bij de ontvangst van de draadberichten uit Rio-Janeiro. De om- wenteling schijnt een feit te zijn, de laatste monarchie in Amerika is gevallen. Brengt. geen tegenom- wenteling Pedro weer op den troon, dan is het te hopen dat de nieuwe republiek op solieder groudvesten moge steunen, dan Mexico met zijn zwervende stroopersbenden, dan de eeuwig twistende Midden-Amerikaansche staatjes, dan Venezuela, Nieuw-Granada, Equador, Bolivia, Peru, waar de generaals voortdurend ieder met zijn bende oorlogen om de teugels des bewinds, dan Argentina, Para- guav en Uraguay, dan zelfs Chili. En Don Pedro II was niet slecht. Meer dan een halve eeuw heeft hij de teugels gevoerd en hij was steeds het model van een constitutioneel vorst. Hij is hoogst beschaafd en verstandig tevens, oprecht vriend van al wat goed en schoon is, hij heeft zijn land op eene humane wijze bestuurd. Nooit heeft hij uit het oog verloren, dat de rechten der kroon tot een minimum waren teruggebracht. Maardeliefde van het volk bleef uit. Op de straten van Rio- Janeiro groette men hem nauwelijks, de kroonprinses en liaar echtgenoot, ofschoon deze onvermoeid in het belang van zijn aangenomen vaderland werk- zaam was, hij is een zoon van den hertog van Nemours deelden in hetzelfde lot. Bij den Braziliaan staat vast, dat Pedro de laatste monarch zou zijn en dat de monarchie zou begraveil worden, zoodra Pedro tot zijne vaderen vergaderd zou zijn. Men heeft dien tijd niet afgewacht, de fakkel des opstands is ontstoken en de grijze monarch is reeds met de zijnen scheep gegaan naar Europa, wellicht om vreeselijker lot te ontgaan. En het schoone land misschien ten prooi aan burgeroorlog! In Venezuela schijnt het ook al weer onrustiger te worden; te Cavacas heeft men de eigendommen van generaal Guzman Blanco vernield en de op- schriften der opeubare monumenten, waarop de naam van den vroegeren president voorkwam, ver- nietigd. Standjes maken is zeer aanstekelijk; wie weet, wat er eerstdaags gebeurt in Lima, in Quito, in Bogota, in La Paz en nog eens weer in Rio Janeiro. De Duitsche Keizer is weer thuis, men zegt dat hij den winter in Berlijn zal doorbrengen en in het aanstaande voorjaar het Pyreneesche schier- FETJILLETON. AMO. 33) -—=»•— O, dat heb ik gedaan, stamelde Harry verward, maar maar Maar je hebt zeker geen antwoord gekregen vroeg Arthur lachend. Kijk eens hier Ken je dat geschrijf vroeg hij verder en toonde hem een brief uit ziju portefeuille. De jonkman verbleekte en waggelde. O, mijn God! dat is mijn brief, was zijn droevig antwoord. Juist! riep de Amerikaan hem toe en zag daarbij zijn halfbroeder triomfeerend aan. Uit Chicago is mij de brief toegezonden ge ziet dus, dat ge in dwaling verkeert. O, gij, ellendige schurkl riep Harry hem toe; doch nu mengde Eugenie zich weder in het ge- sprek. Ik heb ook een brief uit Chicago ontvangen, begon zij met vlammenden blik tegen den Ameri kaan. Ja Eugenie, dat weet ik, hij was van uw vroe geren minnaar. Doch spaar de moeite van hem hier te halen, ik kan den brief wel uit mijn hoofd opzeggen. Omdat ge een ellendeling zijtOmdat ge eiland zal bezoeken. Dat Wilhelm zijn weg over Fransch grondgebied zal nemen, is haast niet denkbaar, wellicht over Italie om en-passant zijn vriend Umberto nog eens te ontmoeten en Frans Joseph tevens. In de Duitsche pers doet tegenwoordig een verhaal de ronde dat evenwel weinig geloof verdient. De inhoud van de ,/legende" is deze: Graaf Kal- noky zou op Friedrichsruhe ontboden zijn om van Europa's eersten politicus zich de les te laten lezen. Oostenrijk diende zich minder gunstig ten opzichte van vorst Ferdinand en zijn Bulgaaren uit te laten, teneinde Rusland niet te krenken en Europa te bewaren voor een vredebreuk. //Praatjes", zeggen sommige bladen. Heel wel mogelyk, zelfs waarschijnlijk, maar wij voegen de opmerking er aan toe, dat de houding van de Duitsche reizigers waaronder de Keizer zelf, ten opzichte van Graaf Taaffe heel bizonder is. Deze toch wordt niet bezocht en niet ontvangen, niet gedecoreerd, men- passeert hem zelts om met Tisza, den Hongaarschen premier te Buda te confereeren. Als de Bulgaar- sche zaak hier niet de steen des aanstoots is, wat dan? Vraag het den grooten diplomaat zelf, bij hem liggen alle geheimen, bij hem, want de wan- den der conferentiezalen en der schrijfkaraers op Friedrichsruhe hebben zelfs geen ooreu. De conferentie tot bestrijding van den slaven- handel in Afrika heeft hare zitting te Brussel geopend. Baron Gericke van Herwijnen, gezant van Nederland, en het oudste lid van het corps diplomatique te Brussel, was mede van de partij. Deze stelde voor, De Chimay tot voorzitter te benoemen, doch de prins De Chimay bedankte voor de eer en noodigde de vergadering uit hare keuze te bepalen op baron Labermont. Moge de conferentie afdoende zijn, teneinde den oninensche- lijken stavenhandel, die nog altoos in Afrika wordt gedreven, te doen ophouden. Het gelllustreerd gedenkblad Holland- Ant- werpen", uitgegeven door defirma F. B. van Ditmar te Utrecht, ten voordeele van de slachtoffers van de ramp te Antwerpen, is verschenen. 't Komt wat laat, maar er is blijkbaar veel moeite en zorg aan de samenstelliug besteed. Een reeks van bijdragen, zoo letterkundige en muzikale, als schet- sen met de teekenstift, zijn er in opgenomen en het geheel is op vooztreffelijke wijze gerangschikt en uitgevoerd. De eerste bijdrage is de handteekening van onzen Koning en onze Koningin. De Koning en de Koningin van Belgie hebhen een woord van dank tot den heer Van Ditmar gericht, terwijl de Belgische gezant aan ons hof en onze gezant in Belgie even- eens van bun belangstelling hebben doen blijken. mijn kamenier hebt omgekochtriep Eugenie hem verwijtend toe. Arthur White was een oogenblik uit het veld geslagen, doch slechts een oogenblik. Wilt ge mij daar een verwijt van maken vroeg hij met een glimlach. Daar ik met u verloofd ben, zult ge mij toch wel toestaan de brieven te lezen, die uw vroegere minnaar aan u schrijft Doodsbleek zag Eugenie haar vader aan. Be- scherm mij tegen dien onbeschaamde, smeekte zij. Waldmann haalde de schouders op. Wat kan ik er aan doen sprak hij ontwijkend. Het is hier een onaangenaam tooneelgij zegt elkander tame- lijk hard de waarheid, maar ik moet ronduit bekennen, dat de geheele geschiedenis mij belachelijk voorkomt. Ge zult anders oordeelen, papa, viel Eugenie in, als ge verneemt, dat de bewuste brief de tijding bevat van het overlijdcn van den waren Arthur White, uw stiefbroeder. Deze woorden uith. zij levendig, zonder aan de tegenwoordigheid van Harry te denken. De jonkman trok op dit oogenblik aller aandacht door een smartelijken kreet. O hemelmijn vader dood jammerde hij en zou zeker op den vloer gevallen zijn, als Sabine hero niet gegrepen had. Dood, dood herhaalde hij op klagenden toondoch plotselings sprong hij rechtop en greep den Amerikaan bij de borst met de woordenJij hebt hem gedood, jij, ellendeling. De uitgever deelt mede, dat hij reeds een bedrag van 5000 francs aan den Belgischen gezant te 's Gravenhage heeft kunnen afdragen. Met den meesten nadruk verklaart de regee- ring, dat aan de bewerking van het wetsontwerp op den verplichten krijgsdienst onafgebroken, met alle kracht en inspanning wordt gearbeid, onder de persoonlijke leiding van den Minister van Oorlog, in gestadig overleg met alle bij de zaak betrokken Departementeu en op eene wijze, die de vrees voor langdurig uitstel, op grond van tus- schen de Departementen bestaand verschil van gevoelen, volkomen buiteusluit. De regeering ver- wacht, dat het ontwerp in den loop van Jauuari a. s., voor zooveel de betrokken Departementen betreft, gereed zal zijn. De uitzending van enkele ofhcieren naar Dene- marken eu Zwitserland zal geenerlei vertraging teweegbrengen. In hoofdzaak werd met die zen- ding beoogd, den Minister van Oorlog in kennis te stellen met de bijzonderheden van de in ge- noemde landen in toepassing zijnde methoden van opleiding van dienstplichtigen en vorming van dienstpiichtig kader, alsmede van de daarbij ver- kregen uitkomsten. Overigens zijn de betrokken officieren ook belast met het onderzoek en de studie van verschillende andere onderwerpen van militair belang. De oud-kolonel der genie van het O.-I. leger Van Zuylen, lid van de door den liquidateur in de Panamazaak benoemde internationale commissie van voorlichting, is voor eenige dagen in Nederland terug, om te confereeren met den heer J. C. van Hattum, uit Sliedreclit, en met de Nederlandsche ingenieurs, die gewerkt hebben aan de doorgraving van den Culebrapas, het moeielijkste gedeelte van het kanaal. De aanvoer van beetwortelsuiker uit het buitenland is dezer dagen weder zeer belangrijk. Dinsdag stonden te Amsterdam Jer lossing meer dan 200 waggons op het spoorwegterrein aan de Nieuwe Vaart, elke waggon beladen met 100 zakken of 10,000 kilo. Op eene door de boot- en dokwerkers te Amsterdam gehouden vergadering is bcsloten, dat de Amsterdamsche ertswerkers met de ertswerkers te Rotterdam dene liju zullen trekken en zullen weigeren, ertsbooten te lossen, die door Rotter- damsche Anna's naar Amsterdam mochten worden gedirigeerd. Door den voorzitter Nieuwenhuizen en door V. d. Kolk, uit Rotterdam, werd geldelijke steun toegezegd aan de werkstakende ertswerkers. De eerste deelde bij het sluiten der vergadering nog mede, dat alle stakende werklieden, die het noodig hadden, zich bij hem zouden kunnen aan- melden om geld. Te Krommenie schijnt sedert eenige dagen eene werkstaking te zijn uitgebroken in de sigaren- Arthur White bevrijdde zich gemakkelijk van den verzwakten jonkman en vroeg ziju stiefbroeder Zal ik nu eindelijk beschermd worden tegen de beleedigingen van dezen gek Laat die menschen vertrekken, of ik ga heen. Eugenie vatte nu haar vader bij de hand en sprak op dringenden toon Vader, zie den ongelukki- gen jonkman aan, zie hoe hij getroffen is door het verlies van zijn vader, dat kan toch geen be- drog zijn O, vader, er is een gruwelijk bedrog aan ons gepleegd wees nu een man en ver- pletter den schurk, die Geen woord meer viel Arthur White op ge- biedenden toon in. Ik ben den Oceaan niet overgestoken om mij hier zoo te laten beleedigen. Hij wendde zich daarop tot Waldmann Op dit oogenblik nog verlaat ik uw huis, wij zullen el kander op eene andere plaats nader spreken. Maar neem u in acht, mijn geduld is nu ten einde, en hij maakte werkelijk aanstalten om heen te gaan, doch Waldmann hield hem aan den arm vast. Blijf! fluisterde de handelsraad, die nu bang werd. Wat zou er van hem worden, als Arthur White in de omstandigheden als vijand tegen hem optrad. En het was iinmers onmogelijk, dat de jonkman waarheid sprak Alle bewijzen waren immers ten gunste van Arthur White. Met innerlijke zelfvoldoening bemerkte Arthur White, wat er omging in het hart van den han delsraad. Ik wil wel blijven, zei hij op den toon fabriek van den heer B. Naar men beweert, is de ontevredenheid ontstaan door maatregelen van den patroon, genomen tegen eenige nalatigen, die te laat op het werk verschenen, netgeen met het oog op de vele werkzaamheden niet gedoogd kon worden. Het gevolg is geweest, dat eerst drie en later al de werklieden den arbeid staakten, en verder des avonds eene vergadering hielden ter bespreking hunner belangen. Een adres, bevattende hunne eischen en grieven, als korter werktijd, meer rook- en pruimtabak voor eigen gebruik, vrij beheer over de brandstoffen voor de kachel enz. enz. werd daarop aan den patroon gezonden, waarop nog geen antwoord moet zijn ingekomen. De Amsterdamsche correspondent van het Utrechtsch Dagblad geeft weder als naar gewoonte een verslag van den gemeenteraad, tintelende van humor. Wij meenen den aanvang onzen lezers te moeten mededeelen Een programma van twiutig nommers en daaronder zeer zware Oud-Hollandsche muziek. Negen en dertig executanten, die ondanks langdurige samen- werking, van de meeste en voornaamste hunner, nog maar niet goed aan elkaar kunnen wennen en waarvan er verscheidenen nog niet eens goed maatvast zijn. Is het niet heel gemakkelijk te begrijpen, dat zoo'n uitvoering in de war moet loopen, ook al wordt er eerst nog eens duchtig gerepeteerd. En gerepeteerd is er hardnekkigToen we op het vastgestelde uur van de uitvoering des namiddags ten 6en ure present waren en onze aandacht zaten te spannen, terwijl de heeren bezig waren hunne instrumenten te stemmen, wat een gegons veroor- zaakte als in een, neen, als in duizend bijenkorven, toen tikte de directeur af en er heerschte stilte op het orchest. Zoem, zoem, zoem, klonk plotseling de violoncel van den heer J. C. de Vries, zoem, zoem en hij wou de kerkelijke hoogleeraren van Mr. Heineken van het programma affiedelen. Eerst aan den senaat van de universiteit vragen, hoe die over het voor- stel denkt om aan de regeering te vragen de theo- logische facnlteit niet meer verplichtend te stellen voor Amsterdam. 1 ik, tik, tik daar zullen we straks over spreken, als we zoo ver zijn, declareerde de directeur. Als je blieft heeren, maakt u gereed. En Mr. van Tienhoven hief reeds den arm op om het beslissende teeken te geven daar klonk plotseling de hobo van Mr. Pijnappel, zoo ontzet- tend valsch, dat alien plotseiing het hoofd naar dezen musicus wenddeu. Repetitie, repetitie, groote repetitie scheen dat instrumentje te klagen. Wij kennen onze partijen nog niet, er staan zulke moeielijke nommers op de menu. Eerst repeteerenhet publiek de deur uit, weg der beleedigde onschuld, doch onder voorwaarde dat ge mij in het vervolg beschermt tegen zulke grove beleedigingen. Met zulk volk maakt men bij ons in Amerika weinig complimentenmen werpt ze deur uit en trekt ze een dwangbuis aan. Krampachtig greep Harry de hand van Sabine. Kom, weg van hier, zei hij. Ik kan de tegenwoor digheid van dien man niet langer verdragen. Ik moet naar buiten in de vrije lucht. Sabine zuchtte. Vol hoop had zij Harry bewogen tot eene poging, om den bedrieger te ontmaskeren en nu zouden zij dit huis als snoode lasteraars verlaten. Moed, Harry, fluisterde zij hem toe, de waarheid moet aan het licht komen, ik zal niet rusten, voordat gij in uwe rechten hersteld zijt. De Amerikaan had haar woorden gehoord, hij keek haar zoo onheilspellend aan, dat het meisje er van rilde. Doch nu op datzelfde oogenblik nam zij het besluit niets te ontzien, om den gehaten man te doen vallen. Haastig keerde zij zich om en voerde den willoozen Harry mede. Met een verlicht hart schepte Arthur White adem, toen zich de deur achter hen sloot. Ge wilt mij zeker straks nog wel een gesprek onder vier oogen toestaan, niet waar? vroeg hij op af- gemeten toon aan zijn halfbroeder. Waldmann was over dit verzoek niet op zijn gemak, doch antwoorddeIk ben tot uw dienst, en wees naar de deur van zijn bijzonder vertrek, TER VEIZEVSI HE COURMT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1