Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. I'll It NEUZEN, 19 November 18S9. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rechtbaiik te .Tliddelburg. op den staatsspoorweg slechts den baan kon worden bereden, waardoor de treinenloop groote vertraging onderging. Het vee in Friesland is reeds in hoofdzaak gestald j alleen ziet men hier en daar op hooge en droge gronden nog enkele jonge koeien (hokke- lingen) grazen. De weekmarkten in deze provincie waren gedurende de laatste dagen bijzonder druk want bet overtollige vee, waaronder vele vette koeien, uaoest weg. Dit ging gemakkelijk, en wel naar wensch van den verkooper, want er was steeds veel vraag voor het buiteuland. Geen wonder, dat elke markt zich keninerkte door een vluggen handel en hooge prijzen. De vetweiders hebbeu dan ook dit jaar goede zaken gemaakt. Wel waren de vare koeien in 't voorjaar hoog in prijs, zoodat menigeen niet zooveel stuks durfde te koopen als hij noodig haddoch wegens het overvloedige grasgewas en de guustige weersgesteldheid zijn deze koeien uitstekend gegroeid en zwaar en vet geworden, zoodat er ditmaal een flink weidegeld overblijft. Een der grootste firma's te Tilburg, fabrikanten van wollen stoffen, heeft, met het doel de vrouw van den werkman de beschikking te doen krijgen over het voile weekgeld, besloten, den werkman voortaan Zaterdagsmorgens een bon mede te geven, waarop het bedrag van het verdiende loon vermeld staat. De huisvrouw kan dan de bons van de leden van het huisgezin op de fabriek inwisseleu. Een vreeselijk ongelnk is Zondagnacht, in de Huidenstraat te Amsterdam voorgevallen. Op de eerste verdieping van het perceel (waar een magazijn van huishoudelijke artikelen gevestigd is) ontstond omstreeks kwart voor 3 uur in de achter- kamer brand. Daar lag de vrouw van deninspec- teur van politie Doorenbosch, met haar tweekinderen en eene dienstbode, te bed. De arme 37jarige vrouw schijnt door den rook zoodanig bedwelmd te zijn, dat zij de kracht miste om (na het herhaaldelijk tikken en bonsen van eene der bovenbewouers) de deur te ontsluiten. Toen de vlammen door de brandweer genoeg- zaam bedwongen waren en men in het huis kon doordringen, vond men haar gestikt en half ver- koold op haar bed liggen. De dienstbode de 18jarige Geertruida Blom, sprong met een meisje van drie jaar in de armeu uit het raam. Beiden werden met zware kneuzingen opgeuomen. Hun toestand is zorgelijk. De man zelf had dien nacht de wacht en vernam eerst later de ware toedracht der zaak, aangezien hij meeude, dat zijne vrouw een been gebroken had en in het gasthuis was overgebracht. De hewoners der tweede verdieping zijn alien gered. De tienjarige zoon van Doorenbosch wist zich door langs een pijp naar beneden te glijden, te redden Den ganschen dag is eene talrijke menigte in de Huidenstraat, bij de plaats des ouheils, ver- zameld. De nieuwe organisatie van het wapen der Koninklijke marechaussee bepaalt, dat er voortaan zullen zijn drie divisien met standplaatsen voor de divisie—commandanten te 's Hertogenbosch, Maas tricht en Zwolle, en standplaatsen voor de districts- commandanten voor de 1" div. te's Hertogenbosch, Eindhoven, Breda en Sas van Gentvoor de 2e div. te Maastricht, Roermond en Nijmegen; voor de 3e div. te Zwolle, Assen, Almelo en Ruurlo. Te Arnhem zijn andermaal ernstige mis- bruiken bij het ontvangen van militaire goederen uit het Rijkskleedingmagazijn ontdekt. Verschillende aausprakelijke offcieren van het 8e regiment in- fanterie hebben schadevergoedingen moeten betalen. Een onderofticier is wegens deze misbruiken voor den krijgsraad gebracht. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 11 November 1889, herbenoemd tot burgemeester van Ter Neuzen en van Hoek, de heer J. A. van Bo ven. De beroepen predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, de heer G. Maliepaard, van Dat zijn onaaugename zaken, die men kalm raoet ten einde brengen. Op uw dringend ver- zoek heb ik dezen heer hij wees op Arthur White laten verzoeken, om hier te komen; opdat ge hem uwe beschuldigingen rechtstreeks in het aangezicht zoudt kunnen zeggen. Doch ik moet nu beken- nen, dat alles wat ik tot op dit oogenblik^ehoord heb, niets bevat dan bloote beweringen. Hebt ge soms bewijzen Harry raakte geheel van zijn stuk. MijnGod! stamelde hij, wat moet ik bewijzen Ik ben de zoon mijns vaders, zoo waar als de zon aan den hemel staat. Ja, dat zijt gij, viel nu Arthur White met bijtenden spot in, doch ik moet bedanken voor de eer uw vader te zijn. Uw vader, Charles Muddle, is in het tuchthuis te New-York gestorven, dat zult ge nog wel weten Elleudige schurkwas het antwoord van den razenden jonkman. Arthur White haalde koeltjes de schouder op, Bah, ge kuut mij niet beleedigen jonkman, zei hij minachtend. Ik heb meelij met je, maar we zijn niet bij de Hotteutotten en Amerika is zoo ver niet weg. Waarom heb je niet naar Chicago aan je papa geschreven Dat zou toch het een- voudigste middel geweest zijn en dan moest de waarheid aan het licht komen. (Wordt vervolgd.) Rotterdam, hield Zondagnamiddag zijne intreerede, sprekende over Num. 6 2326. De bevestiging des voormiddags geschiedde door den heer L. van der Velde, predikant bij die gemeente te Rotterdam, naar aanleiding van 1 Cor. 4 1 en 2. Bij beide plechtigheden was het kerkgebouw overvol bezet met toehoorders, ook uit de omliggende gemeeuten. Axel, 18 Nov. Yerleden Zaterdag dps namiddags te twee ure hield de alhier bestaande vereeuiging van suikerbietentelers ,/Door eendracht sterk" ten huize van den heer P. Koole eene vergaderiug. Door 36 leden werd de vergadering bijgewoond, welke vooruamelijk was bijeengeroepeu ter bespreking van de te behandelen punten op de aanstaande algemeene vergadering te Rosendaal op 28 dezer. Benoemd werden de heeren P. van Hoeve en W. Dieleman Pz. als afgevaardigden om de Axelsche vereeuiging te vertegenwoordigen. Eene bepaalde opdraeht kregen de heeren niet, maar hun werd vrijheid gegeven om te handelen zooals zij in het belang der goede zaak noodig achten. Zaamslag. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de WelEerw. heer K. Loggers, candidaat te Goes. Hontenisse. Door het bedanken van den heer J. P. Waulers, predikant te Roubaix in Erankrijk, als hebbende het beroepaangenomen uaarGoedereede, is bij de Ned. Herv. gemeente alhier alsnu beroepen, de beer E. M. van IJsendijk Az., predikant te Laren. Iliervliet, 18 Nov. Zondag had eene stemming plaats voor vijf leden in het kiescollege onzer Herv. gemeente. Zeventig personen namen deel aan de stemming. De heeren M. C. van der Hooft (58), A. Schilleman (39) en A. de Vos (40) zijn her- kozen. Voor W. Naaije on I. Casteleiju, die niet meer iu aanmerking wilden komen, zijn gekozen J. Leenhouts en P. Moggre met 39 en 37 stemmen. De leden van den protestantenbond waren in het strijdperk verschenen met V. d. Hooft, herkozen lid, den Bouwmeester (30), Van Houte (31), De Bats (32) en Wadde van Roon (29). De uitslag is moedgevend voor dezen. N'icuwvliet. Voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend examen is in twee deelen gesplist; het schriftelijk gedeehe zal plaats hebben 26 Nov. e. k. in 'tgemeentehuis te Breskens. Scliooiidijke. De heer J. Boss, predikant bij de Belgische Chr. Zendingskerk, standplaats Ostende, heeft het beroep naar de Chr. Ger. gemeente alhier, aaugenomen. *S Gravenhage, 19 Nov. Tweede Kamer. In- gekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid, den heer Guyot, alsraede bekeude wetsoutwerpen. Donderdag zullen kleinere wetsontwerpen be- handeld worden, waaronder dat betreffende voor- bereidende maatregelen ter beoordeeling der nood- zakelijkheid tot aanvulling der sociale wetgeving. De heer Guyot nam na eedsaflegging zitting. De reehtbank heeft in hare zitting van 19 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken D. L., oud 41 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens wederspaunigheid veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. W. T., oud 26 j., schipper te Graauw, is wegens vernieling vrijgesproken. T. W., oud 23 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling en diefstal veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. D. v. M oud 43 j., voerman te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot 4 m., gevang. P. M. S., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. Heden stond terecht V. F. G. L., oud 45 j., hestuurder van de spoorwegdienst MechelenTer Neuzente Sint Nicolaas (Belgie), beklaagd dat hij als bestuurder van de spoorwegdienst MechelenTer Neuzen in den voormiddag van 5 November 1888 omstreeks 9,25 uur bij de aankomst van den trein uit Mechelen te Ter Neuzen, den in de hoofdsporen van de spoorweglijn MechelenTer Neuzen nabij het stationsgebouw te Ter Neuzen alstoen liggende wissel nommer 2, welke door den trein tegen de punt in werd bereden en welke wissel niet met slot was gesloten, niet bij het doorgaan van ge- noemden trein heeft bewaakt noch doen bewaken, en alzoo in strijd met eene der bepalingen omtrent de bediening der seinen heeft gehandeld of doen handelen. Beklaagde werd door den kantonrechter te Ter Neuzen voor bovengenoemd feit in eersten aanleg bij vonnis van 13 Sept. j.l., veroordeeld tot f 10 boete of 1 dag hechtenis. In appel, heden bijgestaan door Mr. W. A. Hoek, deken der orde van advocaten alhier, con- cludeerde het 0. M tot bevestiging van het vonnis. De verdeaiger concludeerde tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging, indien het 0. M. tegen dezen beklaagde al ontvankelijk is te achten. KANTONGERECIIT TE TER NEUZEN. Zitting van 15 November 1889. Veroordeeld t J. C. v. XV. Chzn., te Ter Neuzen, ter zake van strooperij tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hechtenis. J. v. W. Chdr., te Ter Neuzen, ter zake als voren, ge- pleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jarentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. H. J. v. D. f'zn., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. H. K. Jzn., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eone boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. D., arbeider te Westdorpe, ter zake als voren; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. J. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vischakte en schriftelijk bewijs van den rechthebbende bevisschen van eens anders vischwatertot 2 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurd- verklaring van het niet in beslag genomen kruisnet, met bevel dat uit te leveren of de waarde te betalen ad f 2, subs. 1 dag hecht. Ch. L. E., te Philippine, ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater met ongeoorloofd vischtuig en zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende, gepleegd door een kind beneden den leeftijd vun 16 jaren; tot 2 boeten, elk van f 1, subs 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurd- verklaring en bevel tot vernietiging van de in beslag genomen palingschaar. P. C. d. L., te Philippine, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van vee op eenig weiland, gepleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jaren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. D. d. P., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van artikel 427 Wetboek van Strafrecht; tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. G. V., herbergier te Axel, ter zake van overtreding van art. 57 der politie-verordening van Axel tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. T. J. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van art. 63 der politie-verordening van Ter Neuzentot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. J. A. R., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van art. 64 der politie-verordening van Ter Neuzentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. D. P., voerman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van art. 42 der politie-verordening van Ter Neuzentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. J. B., vrouw van J. P., te Zaamslag, ter zake van overtreding van art. 37 der politie-verordening van Zaamslag, tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. A. S., koopman en herbergier te Selzaete (Belgie), ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. A. d. M., gepensioneerd O.-I. militair te Sas van Gent, ter zake als voren; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Oiitslat^en van rechtsvervolgiug i J. v. W., werkman, M. v. W., beiden te Bouchaute en P. v. W., visscher te Philippine, beklaagd ter zake van overtreding van het reglement van politie voor de polders in Zeeland. De kosten te dragen door den staat. Op de gister gehouden groote paardenmarkt te Gorinchem was de aanvoer groot, en de handel levendig. Reeds eergister werden er voor hooge prijzen weeldepaarden verkocht. Geen enkel veulen of l^jarig paard bleef onverkocht. Veulens brachten op tot 150, l^jarige stegen tot f 230. Het weder was gunstig. Duizende stuks rundvee zijn voor heden aangevoerd. (N. R. Ct.) Een ,/kunstenares" van een der vele fftingel- tangels" te Amsterdam, eene, die voor geen klein geruchtje vervaard was (want met de beenen aan een zweefrek hangende hield zij met de tanden een zwaar kanon vast, dat tijdeus de voorstelling werd afgeschoten) heeft ongenoegen met haren vdirecteur." Er is een quaestie tusschen beiden ontstaan en de directeur houdt bet kanon onder zich. De ,/kunstenares" weet nu niet wat uit te voeren, want haar kracht zit juist in het kanon en dat ongelukkige kanon is haar ontnomen. De justitie bemoeit zich met die kanonzaak. Dezer dagen verliet een welgesteld landbouwer te Mierloo (N.-B.) zijne woonplaats in gezelschap zijner dienstbode, zonder eenig spoor achter te laten. Men vertelde, dat hij naar Antwerpen en van daar naar Zuid-Amerika was gegaan. Eens- klaps echter verschijnt hij weer, komt thuis en brengt voor zijne huisgenooten verscheidene snui- sterijen mede. Maar den daaropvolgenden dag verlaat hij de echtelijke woning met een pakje in de hand, zonder dat de pogingen der buren, om hem terug te houden, gelukten. Hem werd met ketelmuziek uitgeleide gedaan, totdat hij eiudelijk in een bosch verdween. Sedert heeft men niets van hem gehoord. Men vreest, dat den man een ongeluk is overkomen. Een oplettend buitenman voorspelt binnen tien dagen vorst. Alles wijst het aan de barometer had gisteren een buitengewoou hoogen stand, zwa- nen en ganzen trekken zich op het laud naar hune nesten en kooien terug, en onder den invloed van de naderende koude hebben mollen en veldmuizen zich diep onder den grond verscholen, zoodat men niets van hen gewaar wordt. De baldadigheden te Kampen houden nog maar niet op. Ook Vrijdagavond was het zeer onrustig op straat en verschillende personen waren ijverig bezig om opstootjes te verwekken. De politie had reeds vele dagen het oog op iemand gericht, die een der grootste belhamels was. Vrijdagavond is het gelukt hem op heeter daad te betrappen bij het iuwerpen van glasruiten ten huize van Broek. Het is de stoker A. J. Sehinkel. Tegen hem en nog 2 andere personen is proces-verbaal opgemaakt. De burgemeester heeft zoolang mogelijk geduld geoefend, doch hij heetttoch moeten besluiten artt. 184 en 187 der wet van 29 Juni 1851 in toe- passing te brengen. Naar men mededeelt, heeft de Amsterdamsche beurs bij het vergaan van de ,,1'orbecke II" een aanzienlijk verlies geleden ten bedrage van ongeveer 1| inillioen. De Nederlandsche Handelmaatschappij moet daarbij voor f 500,000 betrokken zijn. Woensdag was pas de assurantie op het schip gesloten, terwijl Vrijdag het bericht van het ver gaan ter beurze kwarn. De //Thorbecke II" straudde bij Anjer, aan Java's Noord—Westhoek en is geheel wrak. Te- legrammen melden, dat de opvarenden alien zijn gered. Men schrijft uit Batavia van 19 October, aan de N. R. Ct. In den laatsten tijd zijn hier menschen met zwakke zeuuweu nogal eens opgeschrikt door het amoksiguaal, en terwijl het gelukkig naderhand meestal bleek, dat de zaak, waarvoor zooveel leven werd gemaakt, weinig om het lijf had, komt het toch ook wel eens voor, dat er eene heusche moordge- schiedenis heeft plaats gehad. Dit ondervond eenige weken geleden de inlander Boostam, rekeninglooper, die nadat men bij hem had pogen in te breken en terwijl hij de dieven nazette, vermoord werd. Het feit is niet zoozeer van belang als de omstan- digheid, dat hij door een revolverschot werd gedood, en dat zulk een moord met vuurwapenen gepleegd, hier herhaaldelijk in den laatsten tijd is voorge- komen. Men vraagt zich af, waarheen het zoude moeten leiden, als wij bij onze slecbte huizen, hoogst onvoldoende politie en ons groot vertrouwen op de menschelijke eeriijkheid, nog rekening hadden te houden met goed gewapende dieven en roovers. Ook in dit opzicht heeft de beschavirig ons geen grooten dienst bewezen, door inlanders vuurwape nen in de hand te spelen, waarvan zij het bestaan niet moestou kenneu. Dit laatste blijkt overdreveu, maar inderdaad is ons bestuur in de kolonien en ons overwicht niet bestaanbaar bij eene gelijkheid van kennis, van middelen en van wapenen. Men schrijftNu de Bond voor Neder landsche suikerfabrikanten, te Rozendaal gevestigd, defiuitief ontbonden is, zal er eene groote verandering plaats hebben in den suikerbietenhandel. Terwijl tot op dit oogenblik elk jaar de prijs, dien men voor de bieten zoude betalen, door den bond werd vastgesteld, zal dit nu niet meer geschieden. Een gevolg hiervan zal zijn, dat er concurrentie zal ontstaau tusschen de fabrikanten onderling zoodat dit den landbouwer ten goede zal komen. Terwijl vroeger de landbouwers zich steeds moesten tevreden stellen met den prijs, eenmaal door den bond van fabrikanten vastgesteld, zal nu de eene fabrikant meer willen besteden dan de ander, zoodat nu eiudelijk de zoozeer door de landbouwers ge- wenschte concurrentie zal zijn aangebroken. In het jaar 1600 waren er nog geen aard- appelen in Engeland en nu vertegenwoordigd de jaarlijksche oogst aldaar eon waarde van 16,200,000 pd. st. en die van geheel Europa 160,600,000 pd. st. De trambeambten te Londen hebben weer een bijeenkomst gehouden, waarin zij hun eischen hebben vastgesteld. Niet meer werken per dag dan 12 uur met 2 tusscheupoozen, benevens ver- hooging van het loon der stalknechts met minstens twee shillings per week, terwijl het weekgeld in plaats van Woensdag, gelijk nu, op Vrijdag of Zaterdag moet worden uitbetaald. Indien deze eischen niet worden toegestaau, dan zullen alien den arbeid staken. Oek dreigt weer een nieuwe werkstaking der sjouwerlui. Nauwelijks is het geschil tusschen heu en de eigenaars der lichterschepen bijgelegd of de werklieden verlangen een extra-loon voor hen, die meer dan twee mijlen moeten loopen, voordat zij hun werk hebben bereikt. Voor dezen tijd verlangen zij een uur loon, en bovendien ver langen zij, dat een vaste tijd zal bepaald worden voor den aanvang van het werk. Tot dusver weigeren de werkgevers aan deze eischen te voldoen. Telkens worden onrustbarende berichten over den gezondheidstoestand van den Paus gebracht, die steeds weer worden tegengesproken. Thans heet het, dat de geneesheeren eene hartverlamming tegemoet zien. Zelfs zouden onder de kardinalen reeds besprekingeu over een opvolger gehouden worden. Het meest zouden in aanmerking komen de aartsbisschoppen van Napels en van Bologna. De economische toestanden in Duitschland schijnen nog maar lang niet schitterend te zijn. Men heeft berekend, dat in 1888 de bevolkmg van Pruisen 28 millioen zielen beliep, waaronder ongeveer 8 millioen, die leefden van een jaarlijksch inkomen van 525 mark en 18 millioen, die een inkomen hadden van 525 tot 2000 mark. De 2 millioen overblijvenden hadden jaarlijks meer dan 2000 mark te verteren. Men ziet dus, dat Pruisen nog lang geen rijk land is en men begrijpt, dat zij die slechts 525 mark verdienen er groot belang bij hebben, dat de levensmiddelen goedkoop zijn. Dit nu juist is niet het gevalin September kost b.v. de rogge te Berlijn 159 mark per 1000 K. G., een prijs die nergens in Europa wordt overtroffen. Het varkensvleesch is 10 a 20 pfen ning duurder geworden per pond, het eerste, inge- volge de invoerrechteu op de granen, het laatste, door het verbod van invoer van Amerikaansch spek en de heffing van een invoerrecht van 6 mark van elk uit Rusland of Oostenrijk ingevoerd var- ken, benevens het voorloopige verbod van invoer onder voorwendsel van hygienische maatregelen. Daardoor is de invoer van varkens steeds aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2