Om alls en mi wat nil ie ResMtntie. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 15 November 1889. De zware straf wordt gerechtvaardigd door het feit, dat, terwijl door den keurmeester de vernietiging van het vleesch was bevolen en de verrekeningsom geheel betaald was, met den verkoop van het vergiftige vleesch was doorgegaan. Meer dan 30 personen, die er van genuttigd hadden, zijn ziek gewordenzes stierven. XJit Zevenbergen schrijft men In geen jaren heerschte zulke bedrijvigheid in de haven alliier, als dit jaar. Honderden schepen, geladen met suikerbieteD, komen de Roode Vaart doorgestevend om hun last ketzij aan eene der alhier bestaande suikerfabrieken, hetzij elders te gaan ontschepen. Meermalen gebeurt bet, dat de passage, door den grooten toevloed van vaartuigen in de haven is gestremd. Al wat werken kan en wil, is aan de havenzijden bezig om millioenen en nog eens millioenen kilogrammen bieten te lossen of in de fabriek te dragen, of daarbinnen te ver- werken. Die bedrijvigheid kan nog lang duren, daar nog nooit zooveel wortelen zijn aangevoerd. Door vele visschers op de Noordzee wordt het betreurd, dat het politietoezicht aldaar door de buitendienststelling van den stoomkotter Dolfijn weer geeindigd is, vooral wijl de berichten uit zee spreken van de aanwezigheid van bijzonder veel Engelsche trawlers op de plaatsen, waar onze haringvloot, welke bijna nog geheel in zee is, haar bedrijf uitoefent. Heden werd het nieuw benoemd hoofd der school te Sluiskil plechtig geiustalleerd. Nadat den heer G. Jurrij door den heer burgemeester geluk ge- wenscht was met dezen voor hem gewichtigen dag, zongen de kiuderen hem een hartelijk welkom toe. Wij zullen in het a. s. nummer een uitvoerig verslag dezer plechtigheid geven. Op de Woensdag alhier gehouden paarden- en veemarkt werd het hoornvee gedeeltelijk tegen zeer hooge prijzen verkoeht, en ruimden de aanwezige, alle jonge varkens mede tot buitengewoon en onge- kend hooge prijzen vlug op. Ter markt wareu 9 paarden, 3 5 stuks hoornvee, 17 schapen en 75 varkens aanwezig en werden de uitgeloofde premien toege- kend aan de navolgende laudbonwers of eigeuaars, als aan Jac. Huijssen, alhier,' eerste premie van 4 en tweede van f 2 voor het schoonste Tuin- paard, eerste premie van f 5 voor het schoonste merriepaard en 4 voor het grootste getal paarden; aan A. Tollenaar, te Hoek, tweede premie van f 2 voor het schoonste merriepaard aan L. de Koeijer, alhier, eerste premie van f 4 voor het schoonste jongpaardaan G. Heijnsdijk, te Hoek, tweede premie van f 2 voor het schoonste jongpaard aan H. Hartog, alhier, f 5 voor den schoonsten spring- stier, tweede premie van f 2 voor het schoonste stuk rundvee uit deze kantons, en eerste premie van f 5 voor de beste baatgevende of kalfdragende koeaan D. van Tatenhove, alhier, eerste premie van f 4 voor het schoonste stuk rundvee uit deze kantonsaan J. van der Hage, te Ellewoutsdijk, eerste premie van 4 en tweede van f 2 voor het schoonste stuk rundvee van buiten deze kantons, en 4 voor het grootste getal rundvee aan S. de Eeijter, te Zaamslag, tweede premie van f 2 voor de beste baatgevende of kalfdragende koeaan C. L. van der Bent, alhier, f 4 voor het schoonste rund beneden 2 jaaraan M. Boose, alhier, 3 voor het schoonste kalfaan J. Dekker, te Hoek, f 5 voor het vetste stuk rundveeaan A. Bal, te Zuiddorpe, f 3 voor het grootste getal schapen aan de wed. H. de Moor, te Boschkapelle, f 2 voor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks aan A. de Meij, te Zuiddorpe, f 5 voor idem boven de 25 stuks. Aanstaanden Zondagnamiddag hoopt Ds. G. Maliepaard, van Rotterdam, bij de Ned. Ger. Kerk alhier zijne intrede te doen, na des voormiddags van dien dag bevestigd te zijn door D". Van de Velde, mede van Rotterdam. Door het postkantoor te Ter Neuzen, zijn in de 2e helft der maand October de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van J. Ahlstrom te Antwerpen, Mme J. Vander- vekeu te xAntwerpen en door het hulpkantoor te Zaamslag aan P. Oppemeer te Seattle. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is gisteren te Middelburg aanbesteed het herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaats- werken drie jaren, perceelen. m te Het met hun onderhoud gedurende gaan 1 Januari 1890, in 18 werd o. a. ingeschreveu laagst terwijl ge hier gezond voor mij zitdoch in deze omstandigheden moet ik afzien van alle zaken met u, die niet tegen contant geld worden afge- maakt. Arthur White sproug weder op en zag den koop- man verwijtend aan. Weet ge ook mijnheer, dat dit een beleediging is P Paul Meijer haalde de schouders op en keek weer eens naar den boekhouder, of die hem te hulp zou komen, inaar Peters bleef rustig aan zijn werk. Het is volstrekt mijn bedoeling niet u te beleedigen, mijnheer White. De steenen zijn aan- gekomen er zijn geen gebreken aan te ontdekken, en kuunen dadelijk geleverd worden, maar ikver- zoek u, uwe bankierorders zijn zoo goed als baar geld, zegt u Ja, dat zou ik meenensprak White trotsch. Welnu ik wilde u verzoeken, die bankierorders hier ter stede te laten inwisselen bij een der groote bankinstellingen, waarmee u in betrekkmg staat. Misschien wil mijnheer uw broeder dat wel doen, om u genoegen te verschaffen. White had zijn hoed en stok gegrepen en met voor het 15de perceel (weg Ter NeuzenAxel,) door den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor f 4390 voor het 16de perceel (weg Hulst Walsoorden,) door den heer J. F. Adriaansens- Polfliet te Hontenisse, voor 8786 voor het 17de perceel (steiger te Walsoorden,) door den heer P. A. Adriaansens te Hontenisse, voor f 567 voor het llde, 12de, 13de en 14de perceel gecombineerd (wegen in het vierde district,) door den heer P. Monje te Breskens, voor f 13,464. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren te Middelburg aanbesteed, het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Noordwatering en aan de Zuidwatering, in twee perceelen. Voor het eerste perceel (Noordwatering) was slechts een inschrijver, nl. de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 15,890, en voor het tweede perceel (Zuidwatering,) werd het minst ingeschreveu door den heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 14,474. Bij de heden te Borssele gehouden aanbeste- ding van het maken van werken tot oeververdediging aan den calamiteusen polder Borssele, was de laagste inschrijver de heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor /28,329. De raining is 30,000. Bij de Woensdag door het bestuur van den polder de Vier Bannen van Duiveland, te Nieuwer- kerk gehouden aanbesteding, van het leveren en verwerken van 1350 scheepston stortsteen, aan den oever van den Zuidbout, Hoek van Ouwerkerk, is aanneraer geworden de heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 3048. Axel, 14 Nov. Heden werd alhier in de Christelijke school haar 25jarig bestaan feestelijk gevierd. Sas van Gent, 14 Nov. Sinds de stoombooten zooveel in het kanaal komen is het visschen met den hengel veel verminderd, omdat het kroos door het gedurig malen der schroeven verspreid en vernietigd wordt. Heden zag men iedereen naar het kanaal Snellen met haken, schepnetjes tot zelfs met zakdoeken. Alle visch in het kanaal dreef boven snoek, karper, baars, voorn, blei, paling, geen enkele visch kon het in het water houden. Het water was bedorven uit Belgie aangekomen, van daar dat de visch ziek werd en dood ging. Meuig arm gezin heeft eens lekker en goedkoop gesmuld, doch de vraag is of met het oog op de openbare gezondbeid, dergelijke verontreinigiug van het water dat veel voor drinkwater gebruikt wordt en ook in de meelfabriek, suikerfabriek en de brouwerijen komt, niet moest worden tegengegaan. Biervliet, 14 Nov. Heden is door het kies- college bij onze Herv. gemeente beroepen de heer K. Loggers, candidaat te Goes. Ook te Vleuten, provincie Utrecht, en te Kerk- werve, bij Zierikzee, is deze als predikaut beroepen. Iloofdplaat, 14 Nov. De eerste maanden deaes jaars waren de kaai— en havengelden niet invorder- baar. De raadsleden staakten ten vorigeu jare het werk. Eenige honderden guldens moest de gemeente schade lijaen, eer die geldheffing in orde was ge- bracht. Bij den gemeenteraad bestaat thans het voornemen de niet betaalde gelden nu in te vorderen. Een onderzoek wordt ingesteld. Alle vaar- en voertuigen zijn aangeteekend en evenzoo ook de antwoorden der voerlieden, waar hun gevraagd werd de in der tijd niet te innen rechten tegenwoordig te voldoen. Ik heb nog geen tijdik ga nog wat wachten je moet me maar betrekken ik zal er eerst eens met mijne vrouw over spreken ik weiger niet te betalen, maar nu heb ik er nog geen zin toe met deze en dergelijke opgeschreven antwoorden werd de ontvanger dier rechten afgescheept. Ter beschikking van de justitie zijn gesteld en naar do cellulaire gevangenis te Utiecbt over- gebracht twee" persouen, L. en de De Sde eerste candidaat-notaris te Amsterdam, de laatste doctor in de phylologie, nabij Londen woonachtig, als verdacht zicli te hebben schuldig gemaaktaan bedrog, door vermoedelijk valsche cheques en wissels te disconteeren. Verscheidene kassierskantoren te Am sterdam, Apeldoorn, Arnhein, Deveoter, Utrecht, verbeten woede zei hij nu Weet ge wel, mijn heer, dat dit een laagheid is Binnen vier weken ga ik trouwen en nu drijft ge zulk een onverant- woordelijk spel met mij. Hij hield even op, om adem te scheppen, en vervolgde toen Ik geloof dat ge zelf geen vertrouwen genoeg geniet, om de steenen zonder contante betaling in uw bezit te krijgen. Ge wilt u nu met een uitvlucht redden. Paul Meijer kookte innerlijk maar hij bedwong zich en antwoordde vinnig De firma Paul Meijer Co. is bekend om haar soliditeit. Mijnheer Peters, wees zoo goed en haal voor mij de steenen uit de braDdkluis. Ho, dat is niet noodig, schreeuwde Arthur White opgewonden. Ge kunt voor mijn part de steenen opzouten. Na zulk eene ongehoorde be leediging wil ik met u geen zaken doen. Hij wist zelf niet, hoe hij het huis uitgekomen was, doch stapte met groote sehreden voort, aisof hij een gevaar wilde- ontkomen. (Wordt vervolgd.) Zutfen en elders moeten althans die geldswaardige papieren uitbetaald, doch onbetaald uit Londen hebben terug ontvangen. De endossant heet meest de firma Kerny, Ledeboer Co. en de trekkers gewoonlijk de firma Dunglas and Sons of Morris Co. Op de groote najaarsveemarkt te Hoorn, Maaudag gehouden, waren ruim 4000 stuks run- deren aangevoerd. Zondag waren er pi. m. 1000 aan de lijn gebracht, de meeste van de schoonste en de beste soort. Op beide dagen was de handel buitengewoon vlug, niettegenstaande zeer hooge prijzen besteed moesten worden. Een twaalftal stoombooten en eene menigte gewone schepen lagen in de haven en vertrokken 's middags, alle vol geladen met vee, de laatste met bestemming naar Elburg, Nijkerk en het Kampereiland. Ook per spoor werd veel verzonden. Den 6den November stond in een der bladen eene advertentie, waarbij verschillend personeel voor een waterschap werd gevraagd; welk, stond er niet bij. Gegadigden moesten hunne brieven, voorzieu van twee postzegels, zenden aan de boekhandelaar C. L. Dahl te Yoorburg, de gemeentepolitie, onder wier oogen genoemde advertentie kwam, onderstelde dat hier oplichterij in het spel kon zijn, en ver- voegde zich bij dien boekhandelaar, die haar mededeelde, dat er reeds een 170-tal brieven waren ingekomen en dat er zich bovendien velen bij hem persoonlijk, zelfs uit Helder, hadden vervoegd om inlichtingen. Toen nu Maandag de inzender dier advertentie de brieven opvroeg en in ontvangst had genomen, stond er eeusklaps een gemeente- veldwachter voor hem, die hem eenige vragen deed, waarop hij niet voldoende kon of wilde antwoorden. In hechtenis genomen, bekende hij, dat zijn doel was, postzegels in te zamelen. De man, die aan den boekhandelaar den uaam van Yan den Burg had opgegeven, noemde zich thans Valkenier de Greeve, en zeide uit Delft afkomstig te zijn. Twee verpleegden in het R. K. weeshuis te Uitgeest, jongedochters van 40 en 60 jaar, stondeu gedurig op voet van oorlog tegenover elkander. Dit was ook dezer dagen weder het geval. De jongste, die niet al te wel bij het hoofd schijnt te wezen, gaf de oudste met hare klomp een hevigen slag tegen het voorhoofd, waarop deze, een gebrekkig mensch, zulk een ongelukkigen val deed, dat zij een paar dagen later overleed. De rechter-commissaris heeft de zaak onderzocht. Onlaugs werd in het politieblad de aanhouding en terugzending verzocht van een minderjarigen knaap, die omstreeks tien weken geleden de onder- lijke woning te Amsterdam had verlaten. Deze knaap, een zoon van zekereu .T. L., is teruggekeerd. Hij had met een anderen jongen een voetreisje gemaakt naar Antwerpen, waar zij de door de jongste ontploffing veroorzaakte verwoesting eens persoonlijk zijn gaan beschouwen. Bedelende, want zij bezaten bijna geen geld, zijn de jeugdige voet- reizigers, soms langs een grooten omweg, een groot deel van Nederland en Belgie doorgetrokkeu.* Overdag scharrelden zij den kost op en 's nachts bleven zij in het open veld of bij een barmharti- tigen boer te logeeren. In zeer haveloozen toestand keerde de zoon, wiens reisindrukken niet bijzonder gunstig waren, in de ouderlijke woning terug. Uit Aalten wordt gemeld, dat eenige nering- doenden uit die plaats sedert eenigen tijd onmiddellijk in de nabijheid der Pruisische grenzen, aan den grind weg naar Bocholt, kramen hebben opgeslagen waarin zij spek, tarwebrooden (zoogenaamde stoeten) en tarwe- en roggemeel verkoopen. Een tarwe- brood van vijf pond, dito zooveel spek en meel mag zonder betaling van invoerrechten over de grenzen gehaald worden. Uit Bocholt wordt van deze gelegenheid een zeer ruim gebruik gemaakt. Dat de slimme koopliedcn van Aalten goede zaken maken, behoeft geen betoog. Aan de brouwerij van Heineken op de Parij- sche tentoonstelling werden gemiddeld per dag 12 it 14 duizend glazen bier gedronken. Aan het paviljoen—Van Houten dronk men door elkander 5000 kup cacao en in de Friesche wafelkraam verkoeht men 6 a 7 duizend wafels per dag. Dit maakt over de 183 dagen dat de tentoonstelling open was een mooi bedrag Een waarschuwend voorbeeld voor het land van Goes, meent de inzender van de volgende mededeeling De Pharmaceutische Ztg. van 3 Nov. bericht, dat de jury van de rechtbank te Oels (Silezie) de echtelieden Frans Beier uit Klein Schonwald tot vijftien jaar tuchthuisstraf heeft veroordeeld, wegens den verkoop van trichiuen— houdend vleesch, waarvan het gebruik den dood van zes personen ten gevolge had. Volgens het overzicht van de bevolking der Nederlandsche krankziunigengestichten, opgenomen in de Psychiatrische bladen, waren in die gestichten op 1 Januari 1889 aanwezig 2906 mannen en 2940 vrouwen, dus te zamen 5846 krankzinnigen, ongerekend de lijders in het St. Autonius-gesticht te Rotterdam, en in de kleiue gestichten te Haarlem en te Gorssel verpleegd. De werkstaking van arbeidsters der groote I lucifersfabrieken te Scaudiuavie wekt groot opzien, temeer nu de bekende dichter Bjorusou voor de arbeidsters in de bres is gesprongen. Op het oogenblik hebben meer dan 1000 fabrieksmeisjes den arbeid gestaakt. Dag in, dag uit, zijn deze meisjes bezig met het inpakken van lucifers, waarvan elk er niet minder dan 16000 per week moet leveren, een eentoouig geestdoodend werk in een bedorven lucht, terwijl de eenige geneesmiddelen krachtige voeding, gezonde woningen en geneeskund ge hulp ontbreken. Bjornson stelt zich ten doel, te bewerken, dat in de fabrieken gezondheidsmaatregelen genomen en bepalingen ingevoerd worden om het lot der arbeidsters te verbeteren. Wijn van f 4,800,000 de flesch is een weeldedrank, die herinnert aan den ouden tijd, toen men parels in den wiju oploste. Toch is zulk een kostbare drank in Bremen te vinden. In den merkwaardigen wijukelder onder het sta4huis werd in het jaar 1624 heilige wijn geborgen die in 12 afdeelingen, elk met den naam van een der apostelen werd neergelegd. Elke afdeeliug bestaan de uit 5 okshoofden van 204 flesschen kostte in 1624, 500 rijksdaalders, zoodat naar een cijferaar berekende, de waarde van dezen wijn per okshoofd met inbegrip van oorspronkelijk kapitaal, het on derhoud van den kelder en de samengestelde in- tresten, op heden 555,657,640 rijksdaalders zou bedragen. De wijn kost dan 2,273,812 rijksdaalders per 3 flesschen, 340,476 r. d. (omstreeks 653,712) per glas, of 660 per drop Voor eenigen tijd is melding gemaakt van de Hongaarsche gravin Sarolta, die als man verkleed in het huwelijk zou treden met de dochter van een rijken houtvester. De politie heeft de gravin in hechtenis genomen en bij onderzoek bleek, dat men te doen heeft met een behendige oplichtster, wier doel slechts was een bruidschat van den hout vester in handeu te krijgen en dan haarsweegs te gaan. De dochter van den houtvester, die geheel op de hoogte was wist ook vau het complot en zal nu met de //gravin" wegens oplichterij te recht staan. Een der jonge dames, die verleden jaar te 8pa is bekroond, is thans in hechtenis genomen, beschuldigd van diefstal, inbraak enz. Iletjuffertje behoorde tot een dievenbende. Ten behoeve van een snelle verzendiug en bestelling van brieven, is sinds 1 Nov. te Berlijn op werkdagen tusschen 10 uur 'smorgens en 7 uur 's avonds een straatpostdienst in het leven ge- roepen. Deze dienst heeft ten doel, den tijd die noodig is om van de verschillende hulpbrievenbus- sen naar het hoofdkantoor te rijden, te besteden aan het stempelen en schiften der brieven. Daar- mede wordt eene bespoediging verkregen vau we- middeld een uur. Voor den straatpostdienst zijn bijzondere wagens gebouwd, ingericht, als een postkantoor in het kleiu met stempels, sorteerkasten enz. De ritten van de straatpostwagens zijn zoo geregeld, dat zij vau elf verschillende standplaatsen aan de stadsgrens leder uur afrijden, onderweg de hulpbrievenbussen ledigen en verwerken, en aan het hoofdkantoor de reeds verwerkte brieven afgeven. De richtiug, welke de straatpostwagen neemt, is boven de aan den wagen hangende brievenbus aangewezen. Door deze bus heeft men gelegenheid gedurende den rit nog brieven te verzenden. Ik begin het land te krijgen aan de Residentiebrr is me dat hier een klimaat. .luist zit ik te mopperen over dien afschuwelijken motregen die natuurlijk op Zondag valt, nu ik wel uit kan, terwijl het nagenoeg de geheele week, toen ik niet uit kon, prachtig weer is geweest, toen er gescheld wordt. Ik kijk eens door mijn spionnetje dat ik laat hangen totdat ik ook daarvan belasting moet betalen en zie boven op een flambard. Ik loop tot boven aan de trap en trek aan het touw. Ge moet weten dat we hier op de bovenhuizen in den Ilaag onze gasten maar eerst omhoog laten klimmen voor wij hen welkom heeten, en daarom trekken we de deuren met een touw open. Eigenlijk een akelige gewoonte, want 't is me al eens gebeurd dat ik in een huis kwam om een visite te maken waar de trap een draai maakte, en daar wordt me toegeroepen«niets noodig van daag, trek je de deur achter je toe Verduiveld plezierig; daar had ik nog wel een lichte das en gekleurde handschoenen voor aangetrokken. Toen de meid hare vergissing bemerkte duizend verontschuldigingen, maar ik had het alvast beet. Ik trek de deur open en kijk nog eens goed, doch herken in het halfduister het gezicht niet dadelijk. «Zeg Klorusmag ik boven komen V" roept me een wel- bekende stem toe. Wis en drie roep ik terug, «Kom boven kerel", «wel voor den drommel hoe kom jij zoo in het Haagje ■Wel, met den trein", is het leuke antwoord. «Zaken in Amhem gehad, waar 't tusschen twee haakjes heel wat aangenamer wefir was dan hier. Sacrement ouwe jongen, wat is het in jelui hoog geprezen Residentie ellendig vuil vegen ze hier nooit ■Jawel als het heel droog weer is, en dan liefst midden op den dag in de drukste winkelstraten, zonder vooraf te sproeien. Doch kom, ga zitten en maak het je gemakkelijk." En wat nieuws is er nu in het Haagje?" «Nieuws, me n goeie jongen, net zooveel en zoo weinig als je zelf maar wilt. Vooreerst beginnen ze die vuilwater- geschiedenis weer op te rakelen. Pas is men begonnen met spuien, of daar gaan ze al weer aan het haspelen over de waterverversching in den aanstaanden zomer; laat ik liever zeggen in het aanstaande badseizoenwant daartegen zijn toch alle bezwaren gericht. Zie je, er zijn mensehen die beweren, ik geloof dat ik het je al geschreven heb. dat Scheveningen naar de maan is, als ze gedurende het badseizoen ons grachtwater in zee loozen, anderen daarentegen zeggen, dat het niets geeft, want dat het vuile sopje nooit tot aan de badplaats komen kan. Ik zeghad alles bedacht voor dat je zoo n kostbaar werk gingt maken, maar nu je ons eenmaal het geld uit den zak hebt geklopt, nu 's zomers spuien ook,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2