Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Eurgsrlijks Stand. No. 2557. Zaterdag 10 November 1889. 29® Jaargang. Binnenland. De Docliter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushooders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit folad verMcliijut Dlnsdag- en Vrijdagavond blj den nitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. De Amblenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente TER NEUZEN brengt, naar aanleiding van art. 4 der wet van 23 April 1879 (Staatsblad n°. 72), ter kennis, dat gelegenheid tot huwelijks- voltrekking bestaat iedereu Woensdag en Donder- dag, feestdagen uitgezonderd, des namiddags van 23 uren, en dat, tot het doen van aangiften van geboorten, overlijden en huwelijken, het bureau iederen dag, met uitzonderiug van Zon- en feestdagen, zal geopend ziju des vooriniddags van 10 12 uren. Ter Neuzen, 12 November 1889. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, G R E N U. JPolitiek Overzicht. De Boulangisten geven zich nog niet neer. De baas self heeft weer een manifest uitgevaardigd, waarin het volgende gezegd wordtDe uitslag der jongste verkiezingen, waarbij de officieele drang een groote rol heeft gespeeld, heeft de hoop van hen, die Erankrijk groot en welvarend willen zien, niet geschokt. De zaak der herziening van de constitutie heeft geen nederlaag geleden. De over- winning is verzekerd aan de nationale partij, die niet ophouden zal te strijden voor de vestiging eener populaire republiek, waarvan hij (Boulanger) te Tours het programma heeft uiteengezet. Verder heeft hij zijne getrouwen uitgenoodigd om op het eiland Jersey met hem te komen confereeren en daaraan hebben 23 van de 53 genoodigden gehoor gegeven, acht hebben zich verontschuldigd en de overigen hebben taal noch teeken van zich doen hooren. Alweer een bittere teleurstelling voor den eerzuchtigen man Uit Budapest wordt geseind, dat Graaf Herbert von Bismarck daar aangekomen is met 40 personen van het gevolg van Keizer Wilhelm, om een on- derhoud te hebben met Tisza. Van daar ging hij naar Weenen om graaf Kalnoky te ontmoeten, die pas uit Friedrichsruhe is weergekeerd. Men zegt ook, dat de Russische gezant te Weenen een on- derhoud heeft gehad met graaf Kalnoky voor dat deze naar Friedrichsruhe vertrok. Op last van Von Giers zou hij aan Kalnoky de resultaten hebben medegedeeld van het onderhoud, dat de Czaar met Von Bismarck, den rijkskanselier, heeft gehad en hem verzekerd, dat de Bulgaarsche kwestie in dit onderhoud niet ter sprake is gebracht. De Keizer, Franz Joseph, zal heden reeds te Inns bruck zijn bij Wilhelm. Alzoo vergaderen de vorsten, en hunne eerste staatslieden eveneens mocht het zijn tot be vestiging des vredes. Alweer een telegram aan Von Bismarck van zijn FEUILLETON. AMO. 31) Een kwartiertje later verlieten beiden met lang- zame schreden het ziekenhuis en weldra waren zij in den Rinkelpoel. Zoo kort voor het beslissende oogenblik dacht Sabine, dat haar hart zou bersten, zoo onstuimig klopte het. Binnen een paar mi- nuteu zou de beslissing vallen. Misschien zou nu de beklagenswaardige jonkman uit zijn onge- lukkigen toestand verlost worden, maar als dat zoo was? Wat zou er dan van haar worden? Met vastberadenheid opende zij de huisdeur, noodigde daarop Harry met zachten aandrang tot binnentreden en liet hem het eerst de kamer bin nen gaan. Storrhagen zat in het bed opgericht, met het gelaat naar de kamerdeur. Er klonk een vreeselijke angstkreet, op dat oogenblik: Harry stond met wijd opengespalkte oogen en hield de handen voor zich uit, alsof hij iemand afweerde. O dat gelaat.dat ontzettend gelaatstamelde hij, ontsteld naar *den ouden Storrhagen ziende. Hu hu op het water en met samengewrongen handen viel de ongeluk- patroon te Corfu aangeboden. Voortreffelijke.vaart, kleurenefl'ecten aan land en op zee van ongekende schoonheid gezien, de helderheid was zoo sterk, dat al de drie spitsen van den Peloponesus te gclijk gezien konden worden, zoo seint Wilhelm. Mag men het orgaan van den Griekschen premier Trikoepis gelooven, dan staat de reis van den Duitschen Keizer naar Griekenland niet in verband met politieke bedoelingen. De Keizer had zich overal zorgvuldig onthouden om woorden zelfs te bezigen, die met de staatkunde in verband staan en eveuzoo Von Bismarck. Slechts een enkelen keer had deze daarop eene uitzondering gemaakt, en wel bij gelegenheid van het diner, door het Engelsche gezantschap in zijn hotel te Athene gegeven. De Graaf zeide toen, dat Duitschland zich, wat Creta betreft, geuoodzaakt zag de sou- vereiniteitsrechten van den Sultan ten voile te erkennen, en dat hij het van belang achtte dat Griekenland zich bleef onthouden van elke be- moeiing. Dat was natuurlijk een lesje voor Trikoepis. Deze scheen evenwel niet op den mond gevallen, toen hij zeide dat Griekenland de sou- vereiniteitsrechten van den Sultan over Creta even zoo goed erkende als die over Tunis, Egypte, Oost Rumelie, Cyprus en Bosnie door de overige mogendheden. Die slag op zich zelf genomen was geraakt. De oud-minister Delyannis heeft in de Kamer den minister van buitenlandsche zaken geinterpelleerd over den toestand op Creta. Dely annis critiseerde de nota, die aan de mogendheden was gericht. De heer Trikoepis antwoordde, dat de regeering alleen verantwoordelijk was voor hare daden. Hij raadde den Cretensers gematigdheid aan; met het oog op den Europeeschen toestand kon hij geen anderen raad geven. De stemming over het door Delyannis voorgestelde votum van wantrouwen moet nog plaats hebben. Zoodra Milan te Belgrado aankwara is de ex— koningin Natalie afgereisd. Milan werd door zijn zoon en de leden der regeering aan het station ontvangen. Milan's komst moet hoofdzakelijk ten doel hebben te zorgen dat Natalie haren vroegeren invloed op den jongen koning, Alexander niet herwinne. De Rijkskanselier zal tegenwoordig zijn bij de tweede lezing der begrootingen voor oorlog en voor marine en bij de tweede lezing der socialistenwet in den Rijksdag. Ook zal hij de debatten over de koloniale kwestie bijwonen ennog wat misschien. Volgens berichten uit Schoa hebben de derwischen, die door drie opperhoofden werden aangevoerd, gebruik gemaakt van de afwezigheid van den gene- raal, die het bevel heeft over de voorhoede van Menelik's leger. Zij staken Gonder in brand en vermoordden de soldaten van het garuizoen. Hier- van onderricht viel de generaal van Menelik de kige jonkman op de knieen, met het angstzweet op het voorhoofd. Eerst verbleekte de oude Claus, toen las men een hevige schrik in zijn trekken het schuim stond hem op de lippen en ineengedoken zat hij naar den geknielden jonkman te loeren als een roofdier in angst. Hevig getroffen zag Sabine naar de beide man- nen. Dus toch toch stamelde zij. Maar zij overmeesterde haar gevoel en op Harry toesnel- lende sloot zij hem in hare armen, om hem te beschermen. Toen de Amerikaan uit den Rinkelpoel kwam, bleef hij op eens besluiteloos staan. Waarheen? Hij had echter spoedig een besluit genomen en stond weldra in het kabinet van den diamanthan- delaar Paul Meijer. U komt vermoedelijk naar de steenen vragen, niet waar mijnheer White? vroeg Meijer, nadat de heer White op de sofa had plaats genomen. White knikte hoogmoedig. Ja, daarom kom ik antwoordde hij. Eigenlijk is de aardigheid voor mij er af. Ge hebt mij onverantwoordelijk lang opgehouden, mijnheer MeijerIk hoop, dat ik nu over de steenen tevreden kan zijn. Paul Meijer wreef zich de handen eens en zag naar den boekhouder om hulp uit, doch deze nam volstrekt geen notitie van zijn patroon of van mijnheer White. Ik kan u de steenen leveren, mijnheer, sprak de handelaar, doch u zal mij, hoop derwischen aan en versloeg hen hunne drie op perhoofden werden daarbij gedood. Kapitein Wiss- mann heeft, volgens berichten uit Zanzibar, na korten tegenstand Saadani bezet waar zich weder Arabische slavenhandelaars gevestigd hadden. Het schoolwetverslag der Eerste Kamer is ver- schenen. De gevoelens zijn zeer verdeeld. Er bleek niets van het bestaan eener meerderheid in een bepaalde richting, daar meerdere leden zich hunne stem voorbehielden tot nadere inlichtingen der regeering. Eenerzijds achtte men, zonder zich te verheugen over de aanneming der wet in de Tweede Kamer tharis de aanneming door de Eerste raadzaam, waardeerende de welwillendheid der regeering en de bescheidenheid der tegenpartij en de ernstige zucht om tot gemeen overleg te geraken en de tegemoetkoming aan de vrienden van het openbaar onderwijs verstrekt achtte men de aanneming in 's lands belang en zou men betreuren, dat deze nooit te herhalen poging tot verzoening afstuitte op een veto der Eerste Kamer. Anderzijds vroeg men, instemmende in lof aan de tegenpartij, wat plicht gebood. Bevredigiug is slechts te verkrijgen van een wet met een vast beginsel. Men kan niet van staats- wege tegelijk de gemeugde en confessioneele school als volksschool erkennen. Hinkt het ontwerp op twee gedachten en is het in strijd met de Grond- wet, dan is bestrijding door de Eerste Kamer, het schild der Grondwet, noodzakelijk. De derde groep was voor de voordracht. In den brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarbij nadere voorschriften worden gegeven ten aanzien der volkstelling, verzoekt de Minister den Commissarissen des Konings nogmaals al hunnen invloed aan te wenden tot eene goede keuze van tellers in de onderscheidene gemeenten. ,/Op de noodzakelijkheid daarvan," zoo luidt's Mi nisters brief, „kan bij de gemeentebesturen niet genoeg worden aaygedrongen. Onder onderwijzers, opzichters en andere beambten, die waarborg geven van betrouwbaarheid en administratieveontwikkeling, zullen de meeste gemeentebesturen wel in staat zijn geschikte tellers te vinden. Waar dergelijke per sonen voor het op zich nemen van deze taak ver- gunning van eenige autoriteit behoeveu, vertrouw ik, dat deze voor dit bijzonder geval niet te vergeefs zal worden gevraagd. Terwijl een nader bepaald en voor alle gemeente besturen geldend voorschrift ter zake niet is te geven, beveel ik, voor zooveel noodig, dit punt alsnog bijzonder aan de zorg U. H. E. G. aan, opdat het den gemeentebesturen niet aan de noodige wenken en voorlichting ontbreke." ik, niet kwalijk nemen, als ik een openhartig woord met u wil spreken. Arthur White fronsde het voorhoofd. Wat moet dat beteekenen vroeg hij langzaam. Paul Meijer was blijkbaar met de zaak verlegen, maar na eenig dralen antwoordde hij Deze koop betreft eene groote som gelds; het is mij daarom niet ten kwade te duiden, ik zeide het u reeds dadelijk zulke koopen worden altijd met contante betaling afgedaan. De Amerikaan verbleekte. Beleedigd richtte hij zich op en vroeg met trillende stem Wat moet dat beduiden, mijnheer Meijer? Zijn mijn ban- kiersorders niet even goed als baar geld En als ik mij goed herinner, hebben wij dit punt reeds vroeger afgehandeld. Paul Meijer knikte beleefd en verzekerde nu Het is mij een groote eer, u te kunnen dienen maar ik heb mijn informatien ontvangen en Wat bedoelt ge daarmee? Wilt ge mij soms beleedigen, mijnheer viel Arthur White op barschen toon in. Paul Meijer ging nu naar zijn lessenaar, haalde daar een brief uit en overhandigde dien met een kleine buigiiig aan den Amerikaan. Ik verzoek u beleefd dit schrijven zelf te lezen het komt van mijne handelsvrienden in New-York. Ik heb gein- iormeerd, omdat deze koop over eene som geld loopt die het tienvoud van mijn vermogen overtreft en men moet tegenwoordig een beetje voorzichtig Uit Venlo schrijft men Op telegrafisch bevel van den Minister van Oorlog zullen de oostelijke grenzen van Limburg, door militairen bewaakt worden, tot wering van den smokkelhandel met vee uit Pruisen. Daartoe zijn van het garnizoeu alhier gecommandeerd vier detaehementen, bestaande elk uit een wachtmeester, een korporaal en tien ininderen, voor de grensscheidingen Venlo, Velden, Belfeld en Tegelen. Allen moeten voorzien worden van 30 scherpe patronen en reserve beslag. De detaehementen worden aangevoerd door infanterie—officieren, die van paarden en bereden oppassers voorzien worden. Zooals men weet heeft Engeland den invoer van schapen, afkomstig uit Duitschland verboden en nu wil de regeering voorkomen, dat dit ook ten opzichte van ons land geschiedt. In het bij het wapen der infanterie nieuw ingevoerde reglement op den inwendigen dienst komt een nieuw hoofdstuk voor, geheel gewijd aan de eerbewijzingen. Daarbij is o. a. bepaald, dat, wanneer een mindere te paard is en in versnelden gang mocht rijden, hij bij het brengen van den militairen groet zijn paard in stap zal doen overgaan. Komt hij te paard zijn meerdere achterna en is deze officier, dan mag hij hem niet voorbijrijden, zonder daartoe vergunning te hebben gevraagd en verkregen. Zoo noodig kan hij daarna zijn paard den korten draf doen aannemen. Voor vaandels, standaarden en militaire begrafe- nissen moet ieder officier en minder militair op 5 a 6 passen afstand halt en front maken, salueeren en in die houding blijven staan totdat het vaandel, de standaard of het lijk minstens vier passen voorbij is. Ook is bevolen, dat alle decoratien, medailles en andere onderscheidingsteekenen, door of vanwege den Koning geschonken, voor het front van den troep op een plechtige wijze moeten worden uit- gereikt. De administratis van het Leger des Heils heeft nu het land in 4 distrikten verdeeld, res- pectievelijk genoemd Het Centraal, Amsterdam, Noord- en Zuid-distrikt. Het centraal hoofd- kwartier is op Rapenburg 44 en bevat de volgende korpsen Amsterdam III, Utrecht, Rotterdam, Dordrecht, Sliedrecht en Leiden. Het Amsterdam- distrikt is onder bevel van stafkapitein Schoch en oevat Amsterdam I en II, Alkmaar, Beverwijk, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn en Zaandam. Het hoofdkwartier voor het Noorden zal in Leeuwarden zijn, onder bevel van adjudant Palstra en siuit in zich Groningen I en II, Kampen, WinschoteD, Nunspeet, Meppel, Steenwijk, Lemeler- veld, Nijverdal, Veendam. Het zuider hoofdkwartier is te Vlissingen; het bevat Middelburg, Retranchement en IJzendijke. De Heilssoldaat heeft nu een wekelijksche oplage van 14,000 exemplaren. zijn in der, handel. De Amerikaan doorzag in een oogenblik den geheelen inhoud van den brief, welke luidde Op uwe aanvrage naar Harry White C°., te Chicago, hebben wij de eer u te berichten, dat deze firma in het algemeen zeer goed staat aange- schreven, hoewel zij door den brand aanmerkelijke verliezen moet hebben geleden. Het verwondert ons echter, dat de heer White, die als spaarzaam bekend staat, het plan heeft zulke groote sommen aan edelgesteenten te besteden. Ook begrijpen wij niet, hoe die heer thans in Europa kan zijn, daar hij, volgens vertrouwbare berichten, ziek ligt op ziju landgoed White Cottage. Wij zullen ons best doen, om u nadere informatien te verschaffen en daarom onmiddellijk aanvrage doen te Chicago. In afwachting daarvan raden wij u de grootste voorzichtigheid aan, en hebben de eer te zijn enz. Arthur White verbleekte onder het lezen van den brief, dien hij nu aan den heer Meijer terug- gaf met de woordenIk zie dat u in uwe zaken voorzichtig te werk gaatdoch deze brief is reeds eenige weken oudHeeft uheeft u intusschen nadere informatien ontvangen Met een glimlachje maakte Paul Meijer nu een koele buiging. Ik zal mij niet verstouten u den brief te laten lezen, antwoordde hij. Uwe particu- liere zaken gaan mij niet aan en het kan ook onmogelijk waar zijn, dat u gestorven zijt in Amerika TER VElZEVSdlE (01KV\l NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1