Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De haudel in Nederlandscke schapen te linden. Men schrijft uit Londen aan het Nieuws De handel te Londen in schapen uit Nederland, die zich aanvankelijk zoo veelbelovend liet aanzien verkrijgt uiet de uitbreiding, die men er van had mogen verwackten. De algemeene aanvoereu van schapen zijn te kleinen daarom is het nog mogelijk geweest de Hollandscke schapen te ver- koopen, doch het gaat zeer moeilijk. De slagers koopen liefst geen Hollandsche beesten, omdat ze te vet zijn en meer vet dan vleesch leveren. Een makelaar in vee verzekerde mij, dat dit hier wordt toegeschreven aan verkeerde kruising van de Hol landsche schapen. Bij voorkeur gebruikt men daarvoor, zooals bekend is, een bepaald soort van Lincoln-rammen. Dit zou thans blijken verkeerde resultaten op te leveren. Deskundigen zullen kunnen nagaan in hoeverre dit juist iszooveel is echter zeker, dat de Deensche schapen, hoewel kleiner, veel gretiger gekocht. worden. Wat men op de markt wenscht, dat zijnzoogenaamde zwartkoppen, die in het algemeen in Engeland meer en meer in smaak komen. Willen onze veefokkers dus hun vet op de Londensche schapen- markt niet verliezen en zich met name niet, evenals in het geval der boter, door de Denen latenverdringen, dan zullen zij wel doen met in tijds de noodige maatregeleu te nemen. TER NEUZEN, 13 November 1889. In een vergadering van werkende leden van Neuzens Manuenkoor op Zondag 11. gehouden, is met algemeene stemmen benoemd tot directeur dier vereeniging de heer J. W. Happee, die deze betrek- king bereidwillig op zich heeft genomen. Gedurende de eerste helft der maand Octo ber zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanMevr. Beckers, BredaM. Parker, Londen door het hulpkantoor Axel A. Leikert, Bay City. Axel. Voor de vacante betrekking van hoofd aan de openbare lagere school alhier, hebben zich vier sollicitanten aangemeld. Axel. Door den heer A. de Fouw is wegens gevorderden leeftijd met ultimo December dezes jaars ontslag als gemeente-geneesheer aangevraagd. Axel, 12 Nov. In de heden gehouden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende be- handeld 1°. De voorzitter deelt mede dat de telephonist en diens plaatsvervanger hebben kennis gegeven dat zij hunne benoeming aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. Wordt gesloten de overeenkomst met het gemeentebesluur van Zaamslag betrekkelijk de op- richting van telephooukantoren. 3". Verzoek van den heer A. de Fouw om aan hem wegens gevorderden leeftijd met ultimo De cember dezes jaars ontslag te verleenen als gemeente- geneesheer. Besloten aan den heer A. de Fouw eervol ont slag te verleenen, onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente gedurende een tal van jaren bewezen diensten. 2°. De voorzitter stelt namens Burgemeester en wethouders voor de jaarwedde van den op te roepen gemeente-geneesheer, tevens belast met de kostelooze vaccinatie en den doodschouw, te bepalen op f 800 met de verplichting om zelf de geneesmiddelen te leveren, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 5°. lot leden der Nieuwjaars-commissie worden benoemd de heeren P. Raijmond, A. W. van de Bilt, Ph. J. van Dixhoorn, A. van Wijck, L. Jansen van Rosendaal Cz., Matth. Dieleman Pz., J. Vlaander, 11. Hoebe, J. Smies, Herm8 Dieleman, L. de Regt en Jacs Dekker. 6°. Wordt besloten het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1889 te behandeleu in eeue beslotene vergadering. Biervliet, 10 Nov. Mijnheer Dinges bezoekt geregeld de societeit en vat het leven van de aangenaamste zijde op. Godsdienstige bijeenkom- sten bijwonen of lezingen van den Ned. protestan- zichten in de toekomst, doch toen werd Harrv somber. Ik weet niet, welk noodlot mij bedreigt, zei hij met een zucht. Mijn vader was de goed- heid en de liefde in eigen persoon. Weken ge- leden heb ik hem een brief gezonden, waarin ik hem smeekte mij te bevrijdeu, te herstellen, doch te vergeefs. Enmijn hoofd is zoo licht, ik kan zelfs de namen van mijn beste vrienden in Chicago niet in mijn geheugen terug roepen, om hulp en bijstand te vragen, mijn geheugen is ver- loren gegaan. De dokter gelooft, dat alleen een zware schrik mij kan genezen. 0, mijn God, wat leven heb ik hier Deze laatste woorden had Sabine slechts ten- halve gehoord, haar gedachten hadden een anderen loop gekregen. Ge weet zeker, dat ik tegenwoor- dig bij mijn vader woon begon zij beschroorad. Ik geloof, dat ge nu wel een uurtje zult moiren uitgaan. lit ge mij eens komen bezoeken Mis- schien heb ik dan wel iels van groot belang te zeggen. Verheugd greep hij haar handen en verzekerde haar: 0, beste zuster, ge maakt mij overgelukkig met deze woorden. (Wordt vervolgd.) tenbond aanhooren, neen, maar dat is hem te ernstig. Daarover werd mijnheer D. terdege onder handen genomen door den heer Haverkamp van Bergen op Zoom in eene keurige lezing, uitgaande van den Prot. bond in onze gemeente. D. moet van diens dwaling genezen worden, waar hij meent, dat ernst beteekentdeze aarde is een tranendal of de ern- stige mensch beziet alles met een donkeren bril. Dr. Haverkamp schetsts in Brabantsch dialect '/mien Klaes", en een paar tafereelen uit het leven der juffrouweu Jaspers en Boreel. Nu eens kwam een lach op veler gelaat der hoorders en hoorde- ressen, dan weder kon men nauwelijks een Iraan weerhouden. Na de pauze sprak de begaafde spreker over vrijheid. Het publiek, waaronder uit Schoondijke en IJzen- dijke, was niet talrijk, met het oog op den vrijen toegang. Een 70 personen waren aanwezig. Biervliet, 11 Nov. Den vorigen winter werd eene tweede rederijkerskamer onder de zinspreuk „A1 doende leert men," opgericht. Jacob van Lennep is de andere kamer. Beide kamers zijn eene getrouwe afspiegeling van de verscheurdheid in de gemeente, die onder de bewoners niet moest bestaan. De huichelaar, een tooneelspel, en Het spreekuur van den dokter, kluchtspel, werden Zondag door de jonge kamer zoo uitgevoerd, dat getuigd mag worden, dat de spelers hun best deden. De zaal was goed bezet. Middelburg, 11 Nov. Heden werd met goed gevolg van de werf „de Volharding" van de firma Den Bouwmeester Borsius en van der Leije te water gel a ten een ijzeren walenschip groot 400 ton en daarna onmiddellijk de kiel gelegd van een ijzeren lichter groot 200 ton. s lira veil li age, 12 Nov. Volgens de ingediende wijzigingen der pensioenwetten wordt de afloopende pensioeusbijdrage behouden tot de helft der na de invoering der wet toe te kennen tractementen en verhoogingen en blijft mede behouden de door- loopende korting van 5 pet. van na dat tijdstip toegekende bezoldigingen ten behoeve van het weduwenpensioen. Ingevoerd wordt eene doorloopende korting van 2 pet. over alsdan reeds verleende bezoldigingen voor het weduwenfonds met vrijstelling van de voor 1 Juli 1873 aangestelde en de legestrekkende ambtenaren met de bevoegdheid van ongehuwden om geen deel te nemen in het weduwenfonds. De uitkeering van het pensioenfonds aan den Staat wordt van 8 op 6^ ton teruggebracht. Pensioen zal verleend worden aan weduwen en weezen van ambtenaren, na de indiening der wet overleden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken. C. v. d. H., oud 21 j., werkman te Zaamslag (Othene), is wegens beleediging van een beambte veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. M. S, oud 21 j., kleermaker te Hulst, is we gens mishandehng veroord. tot 1 maand gevange- nisstraf. 1°. J. G. H., oud 15 j2°. K. H oud 12 j., 3°. C. de S., oud 15 j., zonder beroep, alien te ler iSeuzen, zijn wegens strooperij veroord. del0, tot 10 dagen hecht., de 2°. en 3°. ieder tot 3 boete of 3 dagen hecht. 1°. D. II., oud 13 j., koewachter, 2°. A. N., oud 14 j 3°. Ih. P., oud 15 j., werkman, alien te Osseuisse, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 3 boete of 3 dagen hecht. D. C., werkman te Overslag, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. K A TONGERECHT TE II U L S T. Gedurende de verledene week was de midden prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,65 tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen fr. 0,54 tot fr. 0,80 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,72 tot fr. 1,22; vette varkens fr. 0,95 tot fr. 1,05. Voor vias werd per 3 kilo besteedte Aalst (j. 3,00 tot fr. 4,00; Mecbelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 3,63; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 3,93 Als eene bizonderheid op het gebied van tuinbouw dient vermelding dat in den tuin van den molenaar ft. van Dixhoorn te Hoek, eene ratnenas geteeld is welke een gewicht heeft van 2 kilogram en 40 centimeter in omtrek is. Onder Wassenaar heeft een tweegevecht op de pistool plaats gehad tusschen baron d'A. l,te luitenant der grenadiers en jagers en een Leidsch student. Geen van beiden is gewond. De justitie stelt thans een ouderzoek in. Te Meedhuizen (Gron.) is de arbeider B. door een stier zoo gevaarlijk aangevallen, dat de man aan de gevolgen overleden is, eeue vrouw en 5 jeugdige kinderen hulpbehoevend nalatende. Door de politie te Sappemeer is proces-verbaal opge maakt tegen den ^redenaar" Tomasmini, wegens beleedi- gende uitdrukkingen tegenover het Tweede Kamer- lid Heldt. Het volgend jaar zal de 758te ver- jaardag van den slag bij Waterloo te Londen door een tentoonstelling van daarop betrekking hebbende voorwerpen herdacht worden. Te Klagenfurth is, zoo wordt daar aan Duitsche bladen getele- grapheerd, een jonge dame gearresteerd, die aan mannenkleeren de voorkeur gaf, maar de grap eindelijk zoo ver dreef, dat zij als graaf Sandor Bay met een jong meisje in het huwelijk trad Door de politie te I trecht is eene vervolging ingesteld tegen zekere vrouw M., wegens het ver- laten van haar kind, een meisje van omstreeks 3 jaren oud. Na namelijk gedurende eenige dagen in een der logementen aldaar te hebben verblijf gehou den, was zij op een goeden morgen in eens ver- dwenen niets anders dan haar kind, in alles be- halve reinen toestand, achterlatende. Sedert heeft men niets meer van haar vernomen, terwijl de kleine door I usschenkomst van het armbestuur wordt verzorgd. In het jaar 1888 bestond het aantal zee- schepen in de geheele wereld uit 32,622 schepen, met eene tonnemaat van 21,048,704. Daarvan heeft Nederland 539 met 356,081 tonnemaat, (waar onder 146 stoomschepen met 190,553 tonnemaat. Onder geleide van een sergeant en drie geniesoldaten is Vrijdag te Maastricht aangekomen eene hoeveelheid dynamiet voor de vernieling van de Maasbrug aldaar. Zooals men weet, was de doorvoer langs de Zuid-Willemsvaart in Belgie geweigerd, zoodat thans het vervoer van af Weert naar Maastricht over land moest geschieden. Op een bankierskantoor te Utrecht, werd Donderdagavond door twee zeer net gekleede heeren een cheque groot 60 aangeboden. Daar de bankier de zaak echter niet te best scheen te ver- trouwen, stelde hij er de politie mede in kennis, die. beiden weldra achter slot en grendel bracht! Bij een ouderzoek moet namelijk niet alleen zijn gebleken dat bedoelde cheque valsch was, maar tevens, dat door dezelfde personen te Zutfen een dergelijke cheque in betaliug is gegeven, die ook gebleken moet zijn valsch te wezen, terwijl zij boveudien nog eenige dier cheques in hun bezit hadden. Dat de heeren dus nogal iet.s van plan waren, blijkt hieruit ten duidelijkste. ie Zaandam zijn twee kinderen eener weduwe, meisjes van 4 en 6 jaar, door twee onbekende personen van de straat opgenomen en in een rijtuig weggevoerd. Volgens latere geruchten zou deze ontvoering door de elders wonende voogden bedreven zijn. In het anders zoo stille Kampen was het sedert eenige avonden alles behalve rustig tenge- volge van het optreden van het ,/Leger des Heils." Een groote volksmenigte, waaronder tal van opge- schoten jongens, trok Zoudagavond onder het zingen van heilsliederen door de stad, zoodat de politie meermalen genoodzaakt was van de blanke sabel gebruik te maken. In het gebouw, waar deoefe- ningeu gehouden worden, bleef geen enkele ruit keel. De bijeenkomst was nauwelijks begounen of de steenen vlogen door het gebouw, zoodat de op- komende zich haasten moesten om het gebouw weer te outruimen. Zoowel de kapitein als de luitenant en bekeerlingeu hadden veel van het onrustige volk te verduren. De schok van de ontploffing der projectielen door het noodlottig kanonschot van een artillerist- zeltinoordenaar in het artillerie-park te Arnhem op Donderdag jl. is te Ubbergen—Beek allerwegen, vooral aan den voet en op de helling van den Hunnerberg, duidelijk waargenomen. Huizen toch trdden daardoor op hunne grondvestenterwijl ramen, deuren of andere voorwerpen rinkelden, zoodat enkele bewoners beangst hunne huizen ver- lieten. Men w7as algemeen van meening met eene aardbeving te doen te hebben gehad, totdat de dagbladen opheldering omtrent het ongewoon gewel- dig verschijnsel brachten. De afstaud tusschen de punten van waarneming en de plaats des onheils is hemelsbreedte pi. m. 3 uren. Betreilende ougunstige geruchten aaugaande Paus Leo meldt de correspondent der Standard te Rome, dat de voorbereidende raaatregelen, die de Paus voor een mogelijk overlijden neemt, alleen hierin hun oorsprong hebben, dat de geneesheeren verklaard hebben, dat 's Pausen overlijden eenmaal zeer plotseling en onverwachts zal geschieden. Intus- schen verhinderen zij zooveel mogelijk, dat de heilige vader zich met dergelijke treurige gedachten bezig houdt. Eene maatschappij van Belgische en Engel- sclie kapitalisten heeft 300 hectare veeu irekocht in de hoogeveenen der gemeente Papenburg en daarvoor 75,000 mark betaald. De bedoeling der koopers is er eene fabriek op te rickten, om uit de vezels van het ruige veen kleedingstoffen te vervaardigende afval dezer nijverheid zou, of geperst worden als turf, of tot turfstrooisel verwerkt. Na een tijdsverloop van dertig jaren treedt de gemeente wederorn in het bezit van het uitgebouwde terrein. Een noodlottig geval van bloedvergiftiging wordt door Berlijnsche bladen verkaald. Eene jonge onderwijzeres stak zich bij ougeluk met eene pen vol inkt in den liukerduim, onder den na"el. Zij zag daarin niets gevaarlijks en giug, na liet uitzuigen van den inkt en het daarop volgende bloed, rustig voort met haar werk. 's Avonds deden zich echter bedenkelijke versckijnselen van bloed vergiftiging voor. Men riep toen de geneeskundige hulp in en de geheele hand, die tot aan den pols gezwollen was, moest afgezet worden. Maar die operatie kwam te laatbinuen 48 uren overleed het jonge meisje ondanks alle pogingen om haar te redden. Eene onaangename vergissing wordt door de Samarangsche Locomotief gemeld Een Indisch ambtenaar laat zich twee attesten geveu natuurlijk door verschillende dokters een ten bewijze dat hij volmaakt gezond is, voor de Levensverzekering, en een dat zijne gezondheid in den laatsten tijd veel te wenschen overlaat, om verlot te krijgen. In der haast sluit hij echter het eerste attest in bij zijn rekest om verlof, terwijl hij het tweede doet toekomen aan den agent der assurantie-maatschappij. Onnoodig te zeggen dat de man noch verlof kreeg, noch verzekerd werd. Een treurige gebeurtenis heeft de stad Doornik in opschuddinggebracht. Een negentienjarigjongeling trouwde voor zes weken met een meisje van nauwelijks 17 jaren het huwelijk was niet gelukkig en gedurig werd er getwist. Dezer dagen zag men de jonge vrouw in de grootste opgewondenheid haar wonim* verlaten, op eenigen afstand gevolgd door haar raoederzij liep naar de Schelde en sprong er in. Toen zij na eenige oogenblikken opgehaald werd," stierf zij in de armen harer moeder. Uit Weenen wordt een rreeselijke dood ge meld van een geneesheer, die de tijdelijke sluitmg vau eenen vleugel des hospitaals noodig maakte) alsook de volledige afzondering van eenige oppassers! In de maand Aug. werd een man naar het hospitaal gebracht, die aan eene vreeselijke ziekte leed, de droes genaamd, dat op hem van een paard was overgeslagen. De man stierf spoedig en een krijgsgeneesheer, Dr. Rowalski, die alle soort van bacillen bestudeert besloot het lijk te onderzoeken Dat was op zich zelf een zeer gevaarlijk werk. Bij middel van de microscoop vond hij dan ook spoedig den bacillus, welken hij aaukweekte om zijne ontwikkeling te bestudeeren. Een ander jong geneesheer, Dr. Hoffmann, drukte zijnen twijfel uit of de bacillus, kunstmatig aange- kweekt, nog zijne besmettingskracht, zou behouden. Dr. Rowalski gaf hem den bacillus en Dr. Hoffmann beinerkte spoedig, dat het vergif altijd even doodelijk bleef. A1 de dieren, die hij er mede inspuitte, stierven aan de vreeselijke ziekte. Bij het begin van Oct. werd Dr. Hoffmann verkouden en gevoelde hij eene hevige pijn in de zijde. Daar de smart toenam, trachtte hij ze te stiffen door inspuiting van morphine. Hij deed zulks met dezelfde spuit, waarmede hij de dieren den droes had ingespoten. Alhoewel het in een gloeiende hitte ontsmet was, moeten toch eene vergifdeeltjes in het werktuig geweest zijn, want de toestand van Dr. Hoffman verergerde van dag tot dag en verleden week brachten zijne vrienden hem naar het hospitaal. Allen waren verschrikt toen zij hem zagen. Geheel naam Zitting van 2 November 1889. P. F. d'H., arbeider, Ch. L. V., klompenmaker, JAB hulponderwijzer, alien te Koewacht, zijn wegens het niet verschijnen bij de brandweer veroordeeld ieder tot 1 boete snbsidiair 1 dag hechtenis. P. d. W., vischkoopman te Koewacht, is wegens het niet muilkorven zijner honden veroord. tot 2 boete subs 2 dagen heeht. L. v. 1 en F. I-werklieden te Clinge, zijn wegens vischovertreding veroord. ieder tot 2 boeten van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. J. d. H„ zonder bekende woonplaats, G. A. d. C., visscher P. H., schoenmaker, F. d. W., werkman alien te Clinge! J. Z., landbouwer te St. Jansteen, en P. V., leurder te Meerdonk, zijn wegens als voren veroord. ieder tot 1 boete subs. 1 dag hecht. A. Th. v. d. V., visscher te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht. F. d. K. en A. V., arbeiders, A. v. P., werkman, alien te Clinge en A. B., mandenmaker te Stoppeldijk, zijn we°-ens als voren veroord. ieder tot /0,50 boete, subs. 1 dag hecht. L. B., landbouwer te Graauw, is wegens het spitten in een polderdijk veroord. tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. H. M., klompenmaker, M. d. B., werkman, beiden te Koewacht, P. G., metselaar te Hontenisse en F. d. B.. land bouwer te Boschkapelle, zijn wegens openbare dronkenschap veroord. ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. F. d. K., molenaar te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. C h. L. d. C., landbouwer te Koewacht, is wegens jacht- overtreding vrijgesproken. M. F. d. K„ werkman te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht, •I- d. K., landbouwer te Koewacht, is wegens het laten loopen van kippen op eens anders grond vrijgesproken. Ii. d. H., wed. A. B., te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. lot /0,50 boete, subs. 1 dag hecht. J>. d. B., wed. J. F. S., te Clinge is wegens het in de herberg met ophangen van een vergunningsbewijs veroord. tot f 0 50 boete, subs. 1 dag. Ch. I., voerman te Overslag, is wegens poging tot strooperij veroord. tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. G. v. D., kleermaker te St. Jansteen, is wegens het niet tegenwoordig zijn bij de brandweer veroord. tot f 4 boete. subs. 1 dag hecht. J. H. H., schaapherder, A. V., P. L, P. F. d'H.. B. B. en A. D., landbouwers, alien St. Jansteen, zijn wegens her- bergbezoek na sluitingsuur veroord. ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. II. v. R., klompenmaker te St. Jansteen, is wegens het in dronkenschap verstoren der orde veroord. tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. J. d. B., arbeidster en M. Th. M. H., huisvrouw van J. C. H., beiden te St. Jansteen, zijn wegens het loopen over eens anders grond vrijgesproken. C. I., v. Ilandbouwer te St. Jansteen, ter zake als voren veroord. tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. M. d. V. en P. S., werklieden te Stoppeldijk, ter zake als voren veroord. tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2