Landbouwberichten. (ieinengde berichten. Telegrafische berichten. Ilet volgende antwoord, dat onlangs de leden van de commissie uit den Parijschen gemeenteraad, belast met het onderzoek naar de wijze van pro- viandeeren te Amsterdam, ontvingen van een niet- officieel, doch welingelickte persoon, wordt door de Tfigl. Rundschau medegedeeld. Op de vraag van den voorzitter der commissie, waarmede men, in het geval, dat Amsterdam, het middelpunt der verdediging, ingesloten en belegerd werd, de 500,000 menschen, die er zich zouden bergen, wilde voedeu, kreeg hij tot antwoord Met papier, mijnheer wij liebben, moet u weten, stapels brochures, couranten, open brieven, geleerde en niet-geleerde werken over de mogelijkheid om onze stad van proviand te voorzien aan de verwezenlijking dezer plannen denkt niemand en telkens als ons Miuisterie van oorlog op dit gebrek in onze landsverdediging opmerkzaam werd gemaakt, antwoordde het met een opsomming van maatregelen waardoor in belangrijke mate de papiervoorraad werd vermeerderd. Wat zullen de Pruisen het toeh slecht bij ons treffen: eerst bijna verdrinken door de wpapieren" vijf voet water en dan, als ze daarover gezwommen zijn, in Amsterdam stikkeu in de papierproppen. De bootwerkers te Amsterdam. De werkstaking van de scheepwerkers aan de //Ilollandsche stoomboot-maatschappij" kan als ge- eindigd beschouwd worden. De werkliedeu hebben besloten op de voorwaarden, hun Maandag door den baas gesteld, heden, Douder- dag, op welken dag een nieuwe boot aankomt, den arbeid te hervatten. Zij krijgen dus voortaan een minimum-loon van f 12 's weeks. Hetgeen meer gewerkt wordt dan het aantal uren, in dit bedrag begrepen, wordt huu uitbetaald tegen 20 ct. per uur. Elke werk- man heeft dus vast 12 gulden per week, maar kan meer verdienen. De scheeps—werklieden, die met medewerking van de afdeeling Amsterdam van het //Algemeen Nederl. werklieden verbond" onlangs een bijeen- komst gehad hebben met de directeuren der voor- naamste stoomboot—maatschappijen, reeders en car- gadoors en aauvankelijk het voornemen hadden, toen deze eerste poging niet met den voor hen gewenschten uitslag bekroond was, deze heeren tot een tweede vergadering uit te noodigeu zijn daarvan teruggekomen, nu zij den indruk gekregen hebben, dat het sleehts van de drie grootste maatschappijen (z/Nederland" de //Kouinklijke Nederl. stoomboot- maatschappij" en de //Hollandsche stoomboot- maatschappij") afhangt of de werklieden hunne eischen al dan niet ingewilligd krijgen. Een deputatie van werklieden zal nu bij de drie genoemde maatschappijen een onderhoud aanvragen om te beproeven of overeenstemming tusschen hen te verkrijgen is. Vanwege de scheepswerkers—vereeniging vDe Yolharding" zullen, te beginner) met Donderdag, ten behoeve van werkstakende vakgenooten, bons voor levensmiddelen worden uitgereikt. Een staaltje van wreede zuinigheid haalt 't Paleis van justite aan. Een 70-jarige landlooper kon, omdat aan het dossier der stukken iets ontbrak, niet in "t begin van de zitting terecht staan en werd, in afwachting, dat de rechtbank hem kon hooren, naar een der voor de gevangenen bestemde celletjes gebrachthij moest daar vertoeven tot 4 uur 's namiddags, niet op water en brood, maar op een droogje. In de pauze hebben alien gelegenheid zich te gaan verkwikken met spijs en drank maar de gevangenen laat men in hun celletjes zitten, zouder hun iets te verstrekken. Zoo maakt men, wat voor velen hunner toch zeker reeds een dag van zedelijke kwelling is, ook nog tot een dag van lichamelijke kwelling. In het aangehaalde geval kreeg de oude man, op last van den subst.- officier in funetie, een kop warme koffiemaar hoe lofwaardig een dergelijke persoonlijke welda- digheid ook wezen moge, het gaat niet aan de gedetiueerden afhankelijk te maken van de wel- willendheid der ambtenaren van het O. M. of op deze over te dragen den last tot het onderhoud der gevangenen, die rust op den Staat. TElt lYEIJZEN, 8 November 188ft. Ofschoon wij voornemens waren niet de minste notitie te nemen van alles wat de Scheldebode schrijft (men herinnere zich de nette wijze waarop zij ons verdacht trachtte te maken bij vele onzer lezers) zien wij ons thans verplicht een woord met haar te spreken. Eerst meenen wij onzen lezers dit te moeten mededeelen. Reeds langen tijd bemerkten wij, Sabine was sinds lang gewoon, door haar vader ruw behandeld te worden. Ook nu schikte zij zich geduldig in haar lot. Bij den ongemanierden man was zij ongelukkig, alleen plichtbesef weer- hield haar om weg te loopen. Al kon zij hem niet achten of liefhebben, hij was toch haar vader. Zij was vroom en deemoedig van aard, maar als zij er aan dacht, welk een rampzalig leven hare geduldige, goede moeder bij den dronken matroos had gehad tot de dood haar verloste dan klopte haar hart onrustig van toorn en verontwaardiging. Dan moest zij zichzelve overwinnen, om den ouden man met zorg te verplegen. Telkens echter kwam er weer een gevoel van verbittering bij haar op als zij hem aanzag. Het was voor haar een af schuwelijk leven bij den man die zoo aan den drank verslaafd was, te midden van het gespuis in den Rinkelpoel. (Wordt vervolgd.) dat de redactie der Scheldebode, die 's Zaterdags en 'sWoensdags morgens uitkomt, op de TerNeuzensche Courant wacht om er berichten uit over te nemen zonder de bron te vermelden. Wij hebben daarom eens een courant voor haar alleen gedrukt, waarin wij o. a. vermeldden, dat bij vele landbouwers te Koewacht nachtelijke bezoeken waren gebracht en bij de paarden de staarten afgesneden. Natuurlijk was dit bericht geheel verzonnen. Toch vertelde de Scheldebode dit met een ernstig gelaat aan hare lezers als zijnde waar gebeurd. t Is wel wat geleden, maar wij konden niet nalaten dit thans eens mede te deelcn nu wij bemerken dat dit lesje haar nog niets beter ge maakt heeft. lu het nummer van 6 November lezen wij het volgende z/Zondag bekwam een jongen van den postbode op Philippine in de suikerfabriek alhier vrij ernstige brandwonhen aan het been. Terwijl de jongen nog bezig was een bak te zuiveren, moet door een ander reeds de kraan geopeud zijn, zoodat het kokende sap op het been stroomde." Had de redactie uit de goede bron geput, die zoo nabij is, zij zou een juister en een voor de directie der fabriek minder onaangenaam bericht de wereld ingezonden hebben. Men verzoekt ons dit overdreven, onwaar bericht pertinent tegen te spreken. De beweerde vrij ernstige wonden beperken zich tot dene wond, die van dien aard is, dat de jongeling, die op kosten der directie verpleegd wordt, bmnen 14 dagen zijn werk kan hervatten. Van het door die redactie gefabriceerde sap dat z/op het been stroomde(sic) was sedert ruimen tijd vo<5r het onbeduidende voorval geen droppel meer in de fabriek te vinden, zoomin als een echte haarbosch op een menschenknie. Blijkens den uitslag van het door de onder- officieren 2e klasse van de beide hoofdcursussen afgelegd officiers-examen, is o. a. voldaan voor den dienst voor het wapen der infanterie van het leger hier te lande, door den sergeant H. W. Blokland, geboren te Vlissingen. Het doet ons genoegen dit te kunnen melden. De geslaagde toch, die zijn eerste lessen op de openbare school alhier ontving, heeft door eigen krachten zich tot die hoogte in de maatschappij opgewerkt. Bij ministerieele beschikking van 3 October 1889, n°. 181, is het hulpkantoor der posterijen te Stoppeldijk, aangewezen voor de behandeling van aangeteekende brieven met aangegeven gelds- waarde f 600,te bovengaaude. Het //Hotel Rotterdam" van den heer Standaert alhier, Woeusdag ten tweeden male geveild, werd, gecombineerd met het annex staaude winkelhuis enz., vooralsnog niet gegund het hoogste bod beliep nu f 17,000 voor een Belgisch ingezetene. Bij Koninklijk besluit is aan den heer D. A. van Wolframsdorff, ontvanger der directe belastingen, invoerrechteu en accijnsen te Ginneken c. a. (be- vorens te Ter Neuzen), op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aan- spraak op pensioen. In de heden gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland is op voorstel van Ged. Staten met algemeene stemmen op een na besloten aan de gemeente Clinge een renteloos voorschot te verleenen van f 30,000. In de maand October werd in onze provincie de eerste keuring gehouden tot opname van paarden in het Nederlandsch Paardenstamboek, voor welke vereeniging kort geleden in Zeeland eene afdeeling werd opgericht. In verbaud daarinede, zal het belangstellenden ongetwijfeld aangenaam zijn het resultaat van hare eerste werkzaamheden te veruemen, terwijl het altijd zijne goede zijde heeft, eene nieuwe zaak in hare werking meer algemeen bekend te maken en dezelve zoodoende ouder de aandacht van de land bouwers te brengen. Er werden te Goes voor Zuid-Beveland 8 paar den geschikt en 5 ongeschikt, te Zierikzee voor Schouwen en Duivehtnd 26 paarden geschikt en 1 ongeschikt, te Tholen voor Tholen en St. Philips- land 8 paarden geschikt en 2 ongeschikt, te Hulst voor Zeeuwsch-Vlaanderen 5 paarden geschikt en 1 ongeschikt, te Oostburg voor Zeeuwsch-Vl. (Westel. deel) 5 paarden geschikt en 1 ongeschikt bevonden om in het Nederlandsch Paardenstamboek te worden opgenomen. (Walcheren en Noord-Be- veland vervielen, daar geen genoegzaam aantal paarden waren aangegeven.) Totaal werden dus van de 62 paarden, die ter beoordeeling waren aangeboden, 52 goed en 10 afgekeurd, hetgeen als een bevredigend succes mag aaugemerkt worden. Overziet men de uitkomst meer in het bijzonder, dan moet erkend worden, dat sommige eilanden in dezen een goed figuur slaan, en aan het stamboek een belangrijken steun verleenen. Wat betreft de paarden, die aan eene keuring werden onderworpen, wenschen wij in geene nadere bijzonderheden te treden alleen zij opgemerkt dat duidelijk uitkwam, dat in onze provincie nog weinig eenheid bestaat in de paardenfokkerij, aan- gezien eene onzekere vermeuging van het meer iichte en zware paard was waar te nemen. Dit belet echter niet, dat uitstekeude fokdieren aan- wezig waren, waaronder vooral mogen genoemd worden, de hengsten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die het fokken van een goed sterk landbouwpaard zeer kunnen bevorderen. Moge deze mededeeling voor den landbouwer- paardenfokker (inzonderheid de leden der Vereeni ging), eene veruieuwde aausporiug zijn voortaan hunne paarden trouw aan de keuring te doen deel- nemen en daardoor gebruik te maken van een middel, hetwelk een meer oordeelkundig en doel- treffend fokken van paarden in de hand kan werken. Men zal dan werkzaam zijn in zijn eigen belang en in dat van het algemeen, en o. a. in staat zijn het paard voor ieder bijzonder gebruiksdoel te verbeteren, hetgeen ongetwijfeld leideu zal tot meerderen bloei van de paardenfokkerij. Ten slotte zij nog even heriunerd, dat de keu ring voor het Stamboek een geheel ander karakter heeft, dan die voor eene bekroning, waarbij de beoordeeling gebasseerd is op eene onderlinge ver- gelijking der dieren. De bekende harddraver ,/Dibbels," van den heer Bierma te Oldebildtzijl (Er.) is voor f 2800 verkocht aan een inwoner van Gouderak. Dit jaar won het paard nog f 2600. Te Almeloo is de as van de machine in de stoomweverij .Tava gebroken, ten gevolge waarvan ruim 400 man gedurende eene week of vier werkeloos zijn. Ouder geleide van den inspecteur J. E. Kroes te Grouingen, zijn ruim 300 passagiers uit verschillende plaatsen van Gro- ningen en Friesland vertrokken naar de Argentijnsche Republiek. Op 5 dezer zijn uit Alkmaar 89 kofcien en 19 kalvereu naar Edinburg verzonden. De broer en zuster, die Zaterdag uit hun woning op het Zand te 's Hage werden gezet en in wier bezit men duizenden guldens vond, werden Maandag op de Beestenmarkt wegeus bedelarij gearresteerd. In den tuin van den beer L. K. te Venlo, is een bloemkool geteeld die eenen omtrek heeft van niet minder dan 1,15 meters. De Belgische ambtenaren te Loozen liebben Zondag aan een schip met dynamiet, komende van Utrecht en be- stemd voor Maastricht, den doortocht langs de Zuid-Willemsvaart geweigerd. Do lading wordt nu per as over Weerl vervoerd. De kolonie Ommerschans heeft twee zijuer verpleegden in stilte zien vertrekken, een ,/dokter" en den /ontvanger." De ,/ontvanger" vroeger bij de registratie werkzaam, thans aan de turfbult, heeft deze in den steek gelaten en bekommert zich dus niet meer over de turven, die bij dag en nacht hunne bestemmiug volgen. De ,/dokter" laat al zijne patienten in den steek. Vroeger als heilgyinnast in een onzer groote steden werkzaam, was hij thans belast met de zorg voor de verlichting van de Schans, en in zijn vrijen tijd stelde hij zijne capaciteiten welwillend ter beschikking van lijdende ambtenaren. Zijn roem was reeds buiten het gesticht verbreid, daar ook uit den omtrek menschen naar Ommerschans kwamen om zijne hulp in te roepen. Hij laat dus een ledige plaats achter. Het is bijna niet te gelooven welk verbazend getal vinken te Roosendaal jaarlijks in de maand October gevangen worden. Men berekent dat in die gemeente 24 vinkers zijn, die door elkaar dagelijks ieder 25 vinken vangen, hetwelk gedurende de afgeloopen maand 18600 bedraagt. De heer M. B. viug zelfs op een dag 514 dezer trekvogels. Het Handelsblad geeft een staaltje, hoe het toegaat op de vergaderingen van de onlangs te Amsterdam opgerichte ,/Vrije Vrouwenvereeniging" en kiest daartoe eene bijeenkomst, welke de ver eeniging eergisteravond aldaar hield. Onder de 70 vrouwen, die opgekomen waren, zag men ver schillende leden der sociaaldemocratische vrouwen vereeniging, de meesten droegen hoed en mantel, eukelen eene japon en een wollen kapje en een paar warten rok, bont jak en witte muts. Mej. Drucker opende de vergadering en verklaarde reeds terstond, dat, wanneer men iets had aan te merken, men zich -schriftelijk tot het bestuur moest richten. Besloten werd de leden en de kinderen der leden boven 12 jaar in de gelegenheid te stellen Neder landsch, Fransch, Duitsch geschiedenis of naaien te leeren. Een lid mag, of zelf onderricht ont- vangen, of een harer kinderen zenden. Om half tien verkreeg mej. Cohen het woord om Een dichters droom van Walter Besant voor te dragen. Daar tusschen vlocht zij enkele opmer- kingen, die bij haar waren opgekomen, omtrent leerplicht, volksverraaak enz. Het volk moest zingen, teekenen en dansen kennen, vrije dagen hebben. Alles moest door het volk geschieden enz. enz. Na deze voordracht, die uitbunding werd toege- juicht, maar waaronder enkelen waren ingesluimerd, werd gelegenheid gegeven op de lijst der leercursussen te teekenen. Om elf uur giug het kransje uiteen. Gedurende de vergadering laafde het bestuur zich met bier, de gewone leden stelden zich tevreden met watereen paar kraffen gingen voortdurend rond en moesten herhaaldidijk gevuld worden. Zusterlijk dronken alien uit een glas, waarvan het restje telkens onder tafel werd uitgegoten. Men schrijft uit Rotterdam, dat op de markt- dagen aldaar een nieuw bedrijf wordt uitgeoefend. dat veel heeft van hazardspel. Op een wagen liggen een groot aatal doosjes, in enkele waarvan geld ligt, terwijl de audere of leeg zijn of hoogstens een pepermuntje bevatten. Het publiek trekt voor 10 cent vier doosjes uit de massa zit er geld in, dan is dat gewounen, maar dat gebeurt sleehts zelden. Een dienstmeisje trok gisteren-middag op de Nieuwe Markt niet minder dan 80 doosjes, waaronder er sleehts twee waren, waar iets in zat. Het publiek op spel verzot, maakt van deze gelegenheidom zich beet te laten nemen, een druk gebruik. De politie te Groniugen heeft, onder behoorlijk geleide, een jongen van 13 jaar, die de ouderlijke woning te Js Gravenhage ontvlucht was en in eerstgenoemde plaats aahkwam, naar huis terug- srezonden. Zij ontdekte het kuaapje in een logement. Op het bureau ondervraagd, bleek dat de jongen reis was gegaan na zich ten koste van zijn vader van reisgeld voorzien te hebben. Als reden van zijn vlucht gaf hij op, dat hij volstrekt niet met zijne stiefmoeder over den weg kon. Toen de dienstdoende inspecteur van politie hem het verkeerde van zijne handeling onder het oog bracht, antwoordde het manneke: //Als u al met eeue stiefmoeder onder- vonden hadt, wat ik er mede ondervouden heb, zou u zoo niet spreken, mijnheer Gisterenochteud omstreeks 8^ uro werd te Arnhem door de geheele stad een slag waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed schudden en waarbij in verschillende woningen de deuren openvlogen en de glasruiten rinkelden als bij het hevigst onweder. Velen dachten aan een ongeluk zooals van Antwerpen en, hoewel het bij nader onderzoek niet zoo erg was, hadden evenwel, door de gevaarlijke omgeving van de plaats waar het onheil was voorgevallen, de gevolgen verschrikke- lijk kunnen zijn. Op ongeveer 10 miuuten buiten de stad had zich in het artilleriepark, aan de overzijde van de bekende buitenplaats Sonsbeek gelegen, een soldaat van het korps rijdende artillerie,door een granaatschot van het leven beroofd. Daarbij was een geheel uitgeruste munitie-voorwagen in de lucht gevlogen; deze wagen was, behalve met tal van andere kleiue voorwerpen, bepakt met 17 granaten, 17 grauaat- kartetsen, 2 kartetsen en 38 kardoezen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruit. Van dezen wagen was niets overgebleven dan enkele stukjes verbrand hout. Van een viertal andere wagens waren ge- deeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Van een op een afstand van een 25 tal pas staand steenen gebouw, gevuld met duizen den infanterie-patronen, waren de dakpannen alle vernield, terwijl op verschillende plaatsen, ver- moedelijk door granaatscherven, stukken steen waren weggeslagen. Het is een wonder, dat dit gebonw gespaard is gebleven de ramp was bij eene ont- ploffing niet te overzien geweest. Van een in de nabijheid gelegen uitspanniug waren van een der zijramen alle glasruiten verdwenen. De overblijfselen van het deerlijk verminkte lijk werden over het geheele park gevonden, zelfs op afstanden van meer dan 100 pas. Rechts van het kanon bevonden zich de beide beenen, links het hoofd met een gedeelte van een schouder en een arm aan de achterzijde der patronen-bewaar- plaats een gedeelte van den rug. Aan den ingang van het park bevindt zich een wachthuis waarin 1 korporaal en 3 man waren, terwijl een man buiten op post stond. Gelukkig zijn deze alien ongedeerd gebleven. De werkstaking op de werven op den zui- delijken Theemsoever breidt zich uit. Omstreeks 350 tot 400 mannen hebben het werk gestaakt en de nog arbeidenden besloten, dat indien niet zeer spoedig 6 stuivers loon per uur wordt verleend, eene algemeene werkstaking zal uitbreken. Verscheidene kaaimeesters besloten bij hunne weigering te volharden. Anderen daarentegen hebben de eischen der werklieden ingewilligd. Bij de familie Mertens, te Doenrade bij Sittard, trad Maandagvoormiddag een persoon binnen, voorgevende koster te zijn te Tegelen. Hij kwam, zeide hij, de treurige tijding brengen, dat de pastoor van Tegelen, een broeder van Mertens, des nachts een toeval had gekregen, dat diens toestand hoogst bedenkelijk was, en het wenschelijk ware dat den of twee leden der familie zich naar T. begaven. Hij zelf moest naar Maastricht om daar dokter Van Kleef te halen, dien de geneesheer te T. wenschte te raadplegen. Na een flink ont'oijt te hebben gebruikt, maakte de pseudokoster zich tot vertrekken gereed. Hij vreesde echter, aangezien hij ook de reiskosten van Dr. v. Kleef moest voorschieten, niet genoeg geld bij zich te hebben gestoken en verzocht aan de familie hem nog een gulden of vijf te geven, die natuurlijk te T. terugbetaald zouden worden. Met de raeeste bereidwilligheid werden onzen man twee rijksdaalders ter hand gesteld, waarop hij ijlings zijns weegs ging. Kort daarop begaf zich een vrouwelijk lid der familie met nog een ander, uit het naburig Jabeek ontboden, naar Sittard, om van daar per spoor naar T. te vertrekken. Bij den heer R. te Stittard iets te bestellen hebbende, vertelden zij dezen de oorzaak hunner reis naar T. De heer R. kwam de zaak verdacht voor, hij raadde den beiden vrouwen aan, eerst een telegram naar T. te zenden, om naar den toestand van den pastoor te vragen. Al dus geschiedde, en kort daarna kwam als ant woord terug dat deze zich in blakenden welstand bevond en de familie hartelijk liet groeten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2