Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Paarden- en Veemarkt Burgsrlijks Stand. No. 2555. Zaterdag 9 November 1889. 29e Jaargang. Binnenland. De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzea 1,-Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verwhljnt Klnwdas- en Vrljdagavond blj den nitgever P. J. VAN WE SANDE tc Ter Ncuxcu. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 13 Novem ber 1889. Ter Neuzen, 1 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. lie Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente TER NEUZEN brengt, naar aanleiding van art. 4 der wet van 23 April 1879 (Staatsblad n°. 72), ter keunis, dat gelegenheid tot huwelijks- voltrekking bestaat iederen Woensdag en Donder- dag, feestdagen uitgezonderd, des namiddags van 23 uren, en dat, te beginnen van Maandag 11 November a. s., tot het doen van aangiften van geboorten, overlijden en huwelijken, het bureau iederen dag, met uitzondering van Zon- en feestdagen, zal geopend zijn des voormiddags van 1012 uren. Ter Neuzen, 8 November 1889. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, G R E N U. JPolitieli Overzlcht. Keizer Wilheim en zijne gemalin hebben afscheid genomen van den Sultan en hebben de terugreis aangenomen. Zij gaan weder door den Griekschen Archipel en daarna door de Adriatische zee. Te Venetie gaan zij aan land. De Keizer begeeft zich naar Kouing Humbert te Monza en komt een paar dagen later te Venetie terug om de Keizerin afte halen en sameu over de Alpen te gaan. Te Innsbruck zou dan nog een onderhoud plaats hebben met Keizer Erans Jozef. Voor zijn vertrek heeft de Keizer in een telegram aan Bismarck, den Saltan een getuigschrift gegeven, waarin de Keizer zijne voile tevredenkeid met het genoten onthaal betuigt en slechts eeue aaubeveling aan andere souvereine reizigers om bij hem hun intrek te nemen, ontbreekt. Graaf Bismarck met het grootste gedeelte van het Keizerlijk gevolg is over Pest naar Berlijn teruggekeerd. Panslavistiscke Russische bladen zijn overtuigd, dat Keizer Wilheim met den Sultan over de Bal- kan-kwestie heeft gesproken en dat zij ook de FEUILLETON A. Mi O. 29) Met verwondering had de zieke zijn bezueker aangezien, nu echter gebood bijMaak dat je weg komtHaal een flesch jenever voor mij, en daarbij wees hij uaar een kastje aan den wand. Verschrikt zag Sabine hem aan. Vader, je weet, dat de dokter het verboden heeft, bracht zij op onderworpen toon in het midden. O, als ik mijn voet niet gebroken had, als ik uit mijn bed kon, ik zou je raken snauwde hij. Gauw, maak dat je er uit komt. Geld zal je nog wel hebben en anders Hij zag Arthur White aan, die zijn geldbeurs reeds te voorschiju had gehaald. Sabine werd bleek en wees het aangeboden geld terug. Zonder een woord te spreken, sloeg zij een wollen doek om haar hoofd, nam de flesch en verliet haastig de kamer. Een oogenblik later zag de Amerikaan haar het raam voorbijgaan. Kan niemand ons hier beluisteren vroeg hij aan den zieke. Neen, niemand, luidde het kuorrige antwoord, maar verduiveld, waaraan heb ik de eer van uw voornaamsle stof is geweest der gesprekken van graaf Kalnoky en vorst Bismarck op Friedrichsruhe. Die bladen herinueren aan Bismarcks gezegde, dat de Balkan—kwestie niet kan worden opgelost met praten en zingen, maar alleen door ijzer en bloed. Weder heeft de Duitschers aan de kust van Afrika een ramp getrort'en. Dr. Peters, een halsstar- rig en zeer onverstandig man, die veel schuld draagt aan het verzet der inboorlingen tegen het Duitsch gezag, heeft den ondergang gevonden, die hem al dikwijls was voorspeld. Hij en zijne geleiders zijn, nog niet zeer ver van de kust gedood. Ex-koning Milan is plotseling uit Parijs naar Servie teruggekeerd. Het zal wel niet alleen zijn, omdat de tentoonstelling is gesloten en nu niets meer hem in de Eransche hoofdstad boeit. Maar wat ook de reden moge wezen van zijn haastige reis, den Serviers zal het wel eene onaangename verrassing zijn. Gedurende zijne regeering heeft hij zich niet populair kunuen maken en nu hij de regeering heeft neergelegd, verlangen zijne vroegere onderdanen van hem niets anders, dan dat hij zich om hen niet meer bekommert. Het uitsteken van de Oostenrijksche vlag uit eene woning, waar Erans Jozef bij militaire oefe- ningen in Ilongarije zijn intrek had genomen, heeft tot zeer veel gehaspel aanleiding gegeven en leverde in de Kamer stof tot eene iuterpellatie. Zij had geen ander resultaat dan dat de gemoedereu meer dan gewoonlijk werden verhit. De Rijksdag van Duitschland zette de be- handeling der socialistenwet voort. De Polen verklaarden zich tegen de wet en de vrijzinnigen bestreden haar de conservatieven verdedigdeu haar en de vrije conservatieven verklaarden haar met eenige wijziging le willen aannemen. Engelsche bladen deelen mede, dat te Leeds een schrijven is ontvangen van kapitein Nelson, die de Stanley expeditie vergezelt. De kapitein zegt, dat Stanley en zijne reisgenooten in Januari te Zanzibar zullen komen. Het gerucht, dat het besluit zou zijn genomen om Swaziland onder Britsch protectoraat te stellen, wordt tegengesprokeu. Op uitdrukkelijk verzoek van de Transvaalsche regeering zal Sir Francis de Winton Pretoria bezoeken, vobr bij naar Swazi land gaat; gedurende zijn verblijf te Pretoria zal hij de gast zijn van de Transvaalsche regeering. De Engelsche regeering hoopt, dat zij met de Zuid—Afrikaansche republiek eene miunelijke schik- king zal kunuen treffen, hetgeen natuurlijk onder- stelt, dat van beide zijden iets zal worden toege- geven. Zoo schrijft men uit Londeu. De Boeren inogen voorzicbtig zijn in de ouderhandelingen met John Bull; zjj weten, wat de Brit wilniets minder dan gansch Afrika bezitten. Het cornite tot bevrijding van Emin-Pacba heeft over Zanzibar eene mededeeliug van Stanley ont- bezoek te danken Ik dacht, dat gij mij reeds vergeten hadt De Amerikaan was het bed genaderd en keek hem onderzoekend aan. Je speelt voor zieke, ge- loof ik, zei White verrast. Voor vier weken ben je nog bij mij geweestGisteren is de Atlantic binnengekomen en dus meende ik je vandaag in je woning te vinden. Ha, ha, zeker uit vrees, dat ik u weer een bezoek bij uw broeder aan huis zou brengen. Zoo'n voornaam heer kan zich niet met zulke lomperds bemoeien, dat hebt ge mij toen duidelijk genoeg gezegd. Om u heb ik mij toen een roes gedronken en zoo is het ongeluk gebeurd. Maar wat is er dan gebeurd vroeg White, scliijnbaar met belaugstelling. Och, wat zou het zijn Ik had wat veel ge dronken en toen heeft de eene of andere schoft mij overreden. Nu lig ik sedert vier weken met mijn gebroken been in een gipsverband en Sabine meet mij de jenever met een lepeltje af. Bah, dat is geen leven voor een eerlijken kerel, die een afschuw heeft van water drinken. De Amerikaan lachte. Nu, je kunt toch nog grappig zijn, zie ik. Maar 'tis toch een ongeluk dat je in het bed moet blijven, man. Ik kwam voor je bestwilje had weer een mooi stuk geld kunuen verdienen. Het is een kruis, klaagde de zieke en zag den Amerikaan daarbij met begeerige blikken aan. vangen van dezen inhoud. Stanley zeide, dat hij Banalya had verlaten en voor de derde maal de Albert Nyanza had bereikt; na een marsch van 140 dagen vernara hij, dat Emin en Jephson sedert 18 Augustus 1888 gevangen warende troepen van de Aequatoriaal—provincie hadden gehoorzaam- heid geweigerd en waren in opstand gekomen. Daarna hadden de Mahdisten met hunne geheele macht zich van het land meester gemaaakt. Na den eersten slag hadden Emin en zijne metgezellen zich overgegeven. De inlanders hadden in gemeenschap met de Mahdisten het geheele land verwoest. De ouden van dagen werden vermoord. De overweldigers leden echter eene nederlaag bij Dafila en zonden toen een stoomboot naar Khartoem om versterking te halen. Bij de Albert Nyanza gekomen, vond Stanley een brief van Emin, waarin deze hem de gevaar- lijke positie, waarin hij verkeerde, meldde. Hij kwam echter te laat. Van 14 Januari tot 9 Mei moest hij op de vluchtelingen wachtendaarna verliet hij de Albert Nyanza om naar de kust terug te keeren. Zou zulk een bericht ook invloed kunnen hebben op de Duitsch-Afrikaansche zaken P Naar Het Vad. verneemt zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 19 November worden bijeen- geroepen. Dit tijdstip hangt samen met de vertragiug, die de beantwoording van het verslag der Indische begrooting onderviudt. De heer Keuchenius zal niet voor Maandag a.s. met zijn memorie gereed zijn en eerst daarna kan de Kamer worden aangeschreveu tot hervatting van den arbeid. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland, die door den commissaris des Konings gepresideerd en door 36 leden en den griffier bijgewoond werd, waren met kennisgeving afwezig de heeren Van der Vliet, Sipkes, Van Uije Pieterse en B. V. van der Bilt, en zonder kennis geving de heeren Pompe van Meerdervoort en Hollestelle. Verschillende ingekomen Kon. besluiten tot goedkeuring van besluiten der Staten en mededeelin- gen van Ged. Staten werden voor kennisgeving aan genomen. Daaronder behoorde o. 3. de mededeeling dat de vennootschap „de Middelburgsche courant" bereid is, het verslag der Statenzittingen afzonder- lijk verkrijgbaar te stellen, doch voor niet minder dan f 5 per jaar. Daarna werden de verschillende, reeds vroeger door ons vermelde, voorstellen van Ged. Staten ter tafel gebracht. Nog is ingekomen een adres van den raad van Brouwershaven om subsidie der provincie voor de restauratie van het stadhuis aldaar, en een voorstel van Ged. Staten, om den Koning te ver- Maar u kunt toch uw goed hart wel toonen. Ik heb bovendien nog iets te goed van de laatste keer. White nam zijn beurs en gaf hem eenige goud- stukken. Je hebt nooit genoeg, geloof ik, voegde hij er bij. Me dunkt dat ik je rijkelijk betaald heb en toch heb je getoond, dat je slechts een stumperd bent. Heb ik den kerel niet genoeg gegeven vroeg Claus Storrhagen. Het was een eerlijk stuk werk. Ik heb mijn best gedaan om hem naar de andere wereld te zenden, maar het is mijn schuld niet, dat de vent zoo'n dikken schedel heeft. De Amerikaan stond op. Nu, ik zie, er zijn hier geen zaken te doen, ik moet dus elders een geschikt man zoeken. Beterschap, man Ja, beterschap, zei Storrhagen mismoedig. De dokter en Sabine zetten zulke misselijke gezichten en in mijn maag heb ik zoo'n flauw gevoel, dat een mensch er vroom door zou worden, als Maar gaat gij nu reeds heen, mijnheer? White haalde de schouders op. Ja, ik ben te- vergeefs naar hier gekomen en onze zaken zijn nu vereffendIk kan ook mijn geld niet weg- smijten, daarom vertrouw ik, dat je mij voortaan met rust zult laten. Storrhagen stiet een ruwen vloek uit. Heb ik mijn ziel ongelukkig gemaakt, om nu als een hond met een schop weggejaagd te worden Minachtend keek de Amerikaan hem aan, hij was niet gewoon veel woorden te verspillen aan iemand, dien hij niet langer gebruiken kon. Als zoeken, de oprichting van een waterschap over den Damespolder onder Rilland-Bath, waaromtrent Ged. Staten van N.—Brabant en van Zeeland niet tot eenstemmigheid konden geraken, te regelen. Bedoeld adres van Brouwershaven, een hernieuwd verzoek van iugelanden van den Sophiapolder en een verzoek van het waterschap Cadzand om een renteloos voorschot voor wegverbetering werden in handen van Ged. Staten gesteld om in de a. s. zomervergadering een voorstel te doende overige voorstellen van Ged. Staten werden naar de af- deelingeu verzonden. Na mededeeling, dat de presentielijst van Ged. Staten ter inzage ligt, werden de afdeelingen ge- trokken, en werd de volgende bijeenkomst bepaald op Vrijdagmorgen 10 uur, waarna de tegenwoordige werd gesloten. Q. Ct. - Weder doen zich in Goes enkele gevallen van trichinose voorHet blijkt, dat de ziekte dit maal zich openbaart na het gebruik van varkens- vleesch, dat uit Biezelinge is ingevoerd. Nadat de ziekte zich geopenbaard had, zijn aan verschil lende deskundigen hier ter stede stukjes vleesch ten onderzoek gegeven, die daarin geene trichinen hebben ontdekt. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat het vleesch, waardoor de ziekte is ontstaan, afkomstig is van een ander varken, dan waarvan het vleesch onderzocht iswellicht reeds van een eenige dagen vroeger gebruikt stuk varkensvleesch. Intusschen moet ook thans weder gebleken zijn, dat even van het rauwe vleesch was geproefd V6or het braden van gehakt, had men geproefd of het wel #goed van zouten" was. De waarnemende inspecteur van het geneesktlndig staatstoezicht Dr. B. Carsten kwam Maandag- avond hier en begaf zich eergisteren naar Bieze linge, waar hij mede eenige gevallen van trichinose constateerde. Q. Ct. De Scaatscourant van gisteren bevat een konink- lijk besluit van 2 dezer, waarbij ter voorkoming dat de trichinenziekte onder de varkens te Goes zich uitbreidt, de uitvoer uit die gemeente van levende varkens en van vleesch, mest en afval dier dieren zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester is verboden. De vergunning wordt niet verleend dan onder de voorwaarden, daarbij door den burgemeester voorschreven, den districts—veearts gehoord. Uit Neerbosch meldt men De vorige week is een van de weezen naar Transvaal vertrokken als machinist; een ander vertrok naar Paramaribo, waar hij een plaats bekwam als meesterknecht aan de Zeudingsdrukkerij van de Broedergemeente. Een 35tal weezen houden in Amerika verblijf, waar alien in goede maatschappelijke betrekkingen geplaatst zijn. je dat zaakje behoorlijk had opgeknapt, zou ik niet op een paar duizend thaler gezien hebben, maar nu blijft het, zooals ik gezegd heb. Daarmede verliet hij de kamer zonder naar de vloeken en verwenschingen van Storrhagen te luisteren. In den gang ontmoette hij Sabine, die juist van haar boodschap terugkeerde. Je hebt een braven vader daar beleef je zeker veel vreugde aan voegde hij haar met bitteren spot toe. Het meisje werd nu rood, dan bleek; maar zij bedwong zich en antwoordde met edele waardig- heid: Het is mijn plicht als kind, dat ik den ouden man hulp verleen. Daarop keerde zij White den rug toe en spoedde zich naar haar vader, die lag te razen en te tieren als eeu bezetene. lerwijl Arthur White den Rinkelpoel verliet, stond zijn gelaat somber. Blijkbaar had hij een plan met den ouden matroos en het mislukken daarvan baarde hem zorg. Storrhagen was niet tot bedaren te brengen. Hij balde de vuisten tegen den Amerikaan, die vertrokken was, schold hem uit voor een schoft en verwenschte hem duizend malen. Sabine kon niet begrijpen, wat haar vaders woede zoo had gaande gemaakt. Op haar vragen kreeg zij geen antwoord, de oude rukte haar de jeneverflesch uit de hand en keerde brommend het gelaat naar den muur. Ik zal zoo dom niet wezen, om je te vertellen, wat mij hindert, mompelde hij. Je zoudtje vader uithooren, maar dat zal je niet gelukken. TER HI/,IVSrilK COHAIVT. NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1