Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via and er en. Paarden- en Veemarkt No. 2554. Woensdag 6 November 1889. 29e Jaargang. Binnenland. De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »lt blad verschijeit ttlmdaj. en Vrijdaffavond bij den nltgever P. J(. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 13 Novem ber 1889. Ter Neuzen, 1 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitielt Overzicht. lie Keizer en de Keizerin van Duitschland genieten de schoonheden van Konstantinopel en misschien zal vorst Bismarck nogmaals een dier merkwaardige telegrammen bekend maken, door welke de Keizer bewijst, dat zijn gemoed niet gesloten is voor de indrukken der natuur en der klassieke oudheid. Natuurlijk heeft de rijkskanselier nog andere, belangrijker telegrammen van den Keizer ontvangen, die niet worden openbaar gemaakt. Zoo aan de wereld het voorrecht wordt gegund, kennis te nemen van de gevoelsuitstortingen van den jeugdigen monarch, geschiedt dat waarschijnlijk om duidelijk te doen uitkomen, dat hij zich niet bezig houdt met politick. De staatssecretaris der schatkist heeft in den Eijksdag gezegd, dat bij het legerbestuur grootere uitgaven te wachten zijn, en dat de invoerrechten 30 a 40 millioen meer zouden opbrengen, vooral door de zoogenoemde graanrechten veroorzaakt. De minister van oorlog kwam op tegeu Bebel's bewering, dat Eusland Duitschland's erfvijand was. Eveneens sprak hij de bewering van den socialistischen woordvoerder tegen, die meende dat de vorsten den oorlog wilden, maar de volken den vrede. Volgens den minister was het doel van 's Keizers reizen niets anders dan om deu vrede te bevestigen. Moge hij slagen, dan de soldaten voor het grootste deel naar huis, de geweren op zolder en met de sabels in 't koren geslagen. Eeis maar raak, WilhelmMen twijfelt niet of eeue overgroote meerderheid zal voor de nieuwe socialisten-wet stemmen. Kalnokv is te Friedrichsruhe, waar hij verscheidene dagen de gast van den Eijkskanselier zal zijn. De beraadslaging over de staatsbegrooting is teneinde gebracht. De suikerbelasting bleef hangen, daar de raiuister de uitkomst der interna- tionale pogingen tot afschaffing der suikerpremie moest afwachten. Tot het verbod omtrent invoer van varkens was de regeering alleen geleid door gezondheidsredenen. Eichter bestreed de uitgaven FEXJILLETQdST. A MO. 28) Hij nam hoed en stok en wilde juist de kamer verlaten, toen er op de deur werd geklopt en de kamenier met bleek en angstig gelaat binnenkwam. De Amerikaan nam een onbezorgd voorkomen aan en gaf haar den brief met de woordenNu je hebt gemakkelijk een aardig sommetje verdiend. Jammer van het geld voor zoo'n onbeduidend briefje te lezen. Met een verlicht hart haa'ide Eosa weder adem toen zij den brief in handen had. O, mijnheer ik zou dat voor geen geld ter wereld nogmaals doen, stamelde zij. Wie a gezegd heeft, moet ook b zeggen, sprak hij honend. Ik verlang, dat je mij van nu af, zonder betaling, alle brieven laat lezen, die je meesteresse ontvangt, versta je? Neen nooitriep zij vastbesloten uit. Houd je bedaard, domme gans. Je hebt eenvou- dig de keus tusschen twee dingenje laat mij de brieven lezen, of ik vertel aan mijn aanstaande vrouw, op welke manier ik haar geheimen brief heb gelezen. Met afschuw zag Eosa hem aan, doch Arthur voor oorlog en was tegen de koloniale politiek. Met de Emin-pacha expeditie is het gedaan. Nu kapitein Wissmann brieven van Stanley en van Emin-pacha heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat de beide reizigers binnen weinige weken in Zanzibar zullen zijn, heeft het coinitd besloten Dr. Peters terug te roepen. De droomen van eene Duitsche nederzetting in Centraal-Afrika zijn daarmede geheel vervlogen. Yerleden week hebben in Engeland en Wales de verkiezingen voor de gemeenteraden plaats gehad. Over het algemeen zijn zij gunstig voor de liberalen uitgevallen. Evenals in andere landeu geven in Engeland de lokale belangen den doorslag, maar in de meeste gevallen wordt toeh ook gelet op de politieke richting van den kandidaat,* zoodat uit den uitslag der gemeentelijke verkiezingen met eenigen grond kan worden opgemaakt, welke partij bij politieke verkiezingen zal zegevieren. Bij de gemeenteraadsvcrkiezingen van 1872 en 1873 werden de liberalen geslagen en in 1874 verkregen de conservatieveu de meerderheid bij de Parlementsverkiezingen. Toen in 1880 de liberalen de meerderheid in het Parlement herwonnen, was daaraan een voor hen guustigen uitslag der ge- meenteraadsverkieziugen voorafgegaan. Sedert 1882 liepen deze ongunstig voor hen af en daarop voeg- den de parlementsverkiezingen van 1885, die de conservatieven weder aan het roer brachteu. Nu zijn verleden jaar de gemeenteraadsverkiezin- gen weder gunstiger voor de liberalen uitgevallen en dit jaar niet minder. De vorst van Bulgarije is in zijn land terug- gekeerd. Hij had onopgemerkt willen reizen, maar een courant het ofhcieuse Fremdenblatt nog wel had zijn vertrek bekend gemaakt. Dit noopte hem, het gouvernement van Servie te ver- wittigen, dat hij het koninkrijk zou passeeren. Dit is ongehinderd geschied en gister opende hij de zitting van zijn parlement. De Times dringt er op aan, dat de mogendheden nu eindelijk den vorst van Bulgarije zullen erken- nen. Zoo eene het weigert, is misschien niet de absolute wettigheid zijner positie velfcregen, maar de instemming van alle andere zou toeh een groote steun zijn voor zijne regeeering. De Spaansche Cortes zijn weder geopend en de strijd zal weer een aanvang nemen. Sagasta kan er op rekenen. De begrooting zal het zwaar te verantwoorden hebben, interpellation over de voor- vallen in Marokko en over de schorsing van den Madridschen gemeenteraad zijn in aantoeht. Steekt het wiel op nieuw weer, dan zal de Koningin Sagasta niet kunnen handhaven en zullen de con servatieven het roer van staat weer in handen moeten nemen in dat ongelukkige, immer verdeel- de land. De Sultan van Zanzibar komt te Brussel om White lachte daar hartelijk om. Maak nu, dat je wegkomt, gebood hij op ruwen toon, ik reken op jeals je mij bedriegt pas op Wankelend verliet Eosa het vertrek en kort daarna ging de Amerikaan de straat op. Hij richtte zijn schreden naar het telegraafkantoor, waar hij het volgende telegram liet seinen Aan Mary Price, Chicago-Cottage. Wees voorzichtig. Een concurrent is bij u geweest om inlichtingen te vragen. Be waar ons geheim en maak hem onschadelijk. J. M. Toen Arthur White de hooge kosten van het kabeltelegrambetaald had, vertrok hij met een opgeruimd gelaat. Onderweg kwam hem stellig iets in de gedachte, want hij bleef staan, haalde zijn aanteekeningboekje te voorschijn en zocht daarin iets op. Met een tevreden hoofdknikje stak hij het boekje weer in den borstzak en vroeg aan een kruier den kortsten weg naar den Einkenpoel. O, dat is een steeg in de oude stad, antwoordde de kruier. Daar woont niet veel goeds. Wil mijnheer daar wezen Ja, breng er mij heen, gebood de Amerikaan en stapte nu naast den kruier voort, onder het rooken van een heerlijke sigaar. Eenige uren later bracht de telegraafdraad weder een bericht over naar Amerika. Door gewetens- wroeging gedreven, had Eosa haar misslag rouw- moedig aan hare meesteres beleden. Eugenie was deel te nemen aan de conference over de bestrij- ding der slavernij in Afrika. De Deensche minister Estrup zal den strijd tegen het Folkething winuen. Twee wetsontwerpen, verzekering van arbeiders tegen ziekte en verzeke- ring tegen ongelukken, zijn ingediend. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning blijft, aldus schrijft men, voortdurend bevredigend, zoodat de Koning in staat is dagelijks op vastge- stelde uren de gewone werkzaamheden te verrichten met den referendaris en de heeren der hofhouding. Evenals H. M. de Koningin, ziet men Prinses Wilhelmina dagelijks een rijtoertje maken. Volgens den briefschrijver uit de hofstad aan de Midd. Ct. moet het verslag van het afdeeliugs- onderzoek der Eerste Kamer over het school wet- ontwerp, dat spoedig het licht zal zien, zeer ongunstig zijn voor de aanneming ran de wetsvoordracht, en niet omdat partijdigheid van de samenstellers de geopperde bezwaren zoo breed doet uitmeten, maar omdat werkelijk in de afdeelingen zooveel stemmen tegen de wet zijn opgegaan. Zooals het nu staat, is de kans voor verwerping niet gering. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het reeds lang toegezegd wetsontwerp tot herziening der wet op de consulaatrechten van 18 April 1874. In zijne memorie van toelichting zegt de minister van buitenlandsche zaken tot de overtuiging te zijn gekomen, dat zonder schade voor den consu- lairen dienst tot de verlaging der expeditie-rechten voor zeeschepen kan worden overgegaan, zij het dan ook dat alsdan billijkheidshalve aan sommige consuls eenige compensatie zal behooren gegeven te worden. Door aanneming van het ontwerp zal een einde gemaakt worden aan de onbillijkheid dat, terwijl de scheepvaart bij hare tegenwoordige inrichting steeds minder aan de dienslen der consuls behoefte heeft, juist zij het is, die bijna uitsluitend het zoogenaamd onbezoldigd consulaatwezen betaalt. Volgens het ontwerp zal voor de expeditie van een schip betaald moeten worden 2,50, doch voor hetzelfde schip in dezelfde haven niet meer dan f 25 per jaar. Vrijgesteld worden schepen, die niet meer dan 170 kubieke meter inhouden en schepen in recht- streeksche vaart van Nederlandsche havens op de rivieren de Eeras, de Eijn, de Maas en de Schelde met hare nevenwateren, benevens op de kanalen tusschen Nederland en Duitschland en Belgie en vice versa. Ook in verband met het feit, dat zich in de uabijheid van Eotterdam, te Charlois, een groot magazijn van dynamiet bevindt op korten atstand bijna wanhopig, toen zij het gebeurde vernam. O, Eosa, je weet niet wat je gedaan hebt. Ik ben altijd zoo goed voor je geweest, hoe heb je mij zoo schandelijk kunnen verraden sprak zij onder het storten van bittere tranen. Gelukkig kwam zij spoedig weer tot kalmte en zeiDe groote misslag, die je begaan hebt, kan je weer eenigzins goedmaken, als je zoo spoedig mogelijk naar het telegraafkantoor gaat. Haastig nam zij nu plaats aan haar schrijftafel en schreef eenige regels op een blad papier, dat zij met het noodige geld aan de kamenier overhandigde. Een kabeltelegram, vraag een ontvangbewijs en maak zoo spoedig voort als ge kunt. Eosa knikte en snelde heen naar het telegraaf kantoor waar nu onmiddellijk het volgende naar Amerika werd overgeseind Aan Graaf E. von Lowenberg Chicago Door ongelukkig toeval heeft onze tegenpartij uw brief gelezen. Wees nu dubbel voorzichtig en handel spoedig. God zij met u Eugenie. De Einkelpoel lag in een doolhof van nauwe straten en stegen, waar de zon nauwelijks eenige stralen kon zenden op het midden van den dag. De bewoners waren meest alien lieden, die niet gaarne voor hun beroep uitkwamen en de huizen zagen er zoodanig uit, dat men niet behoefde te vragen, welk gespuis daar zijn intrek had genomen. van een bewaarplaats van petroleum, werd in de afdeelingen der Tweede Kamer betoogd, dat de bepalingen omtrent het vervoer van dynamiet en andere ontplofbare stoffen verscherpt behooren te worden in het belang van de veiligheid. Evenals in vorige jaren geschiedde, is door den Minister van Oorlog toegestaau, dat ook dit jaar bij het aanstaande St. Nicolaasfeest en op den Ouden- en Nieuwjaarsdag door militairen in de verschiilende garnizoenen, op aanvraag van postdi recteuren, hulp kan worden verleend voor den dienst der posterijen. Na de aanstaande tienjarige volkstelling zal in verschiilende gemeenten het aantal raadsleden moeten worden vermeerderd. Nu heeft zich de vraag voorgedaan behoort in zulk een geval de verkiezing paats te hebben op den voet van art. 7 der gmeentewet den 3den Dinsdag van Juli of van art. 8 binnen zes maanden na het openvallen der betrekking? Daar hieromtrent de meeningen van bekwame schrijvers uiteenloopen, vestigt de Gemeentestem de aandacht op het wen- schelijke, dat de tegenwoordige Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn gevoelen in deze zal uitspreken en ter kennis doen brengen van degemeentebesturen. Te Katerveer is een werkstaking uitgebroken. De vele sleepbooten, die van veschillende maat- schappijen aldaar gestationeerd zijn om de geladen schepen opwaarts te slepenweigeren sedert 1 November voor het oude tarief te slepen. Het beheer eischt 30 pCt. hooger sleeploon, wegens de hoogere steenkolenprijzen. Eeeds zijn door scheeps- bevrachters pogingen aangewend, om van elders sleepbooten te laten komen, teneinde aan dezen toestand een einde te maken. De bootwerkers van Eotterdam die zich niet bij de Labourers-Union willen aansluiten, hebben zich gisteren geconstitueerd tot een vereeniging, die den naam zal voereu van »De Nederlandsche Vlag." Doel is de verschiilende categorieen van bootwer kers nader tot elkaar te brengen, zoo noodig bestaande toestanden langs wettigen en geoorloofden weg te verbeteren en onderstand te verleenen bij ziekte, ongeval of overlijden. De middelen om tot dit doel te geraken zullen zijn aan wending van alles wat tot beschaving der leden kan strekken, zoo mogelijk verschaffen van arbeid aan hen, die daar van zijn verstoken, en de loonstarieven in overleg met de werkgevers te regelen en zoo noodig te verbeteren. De leeftijd van 21 jaren moet zijn bereikt en die van 50 niet overschreden om lid te worden, terwijl men ten miuste een jaar bootwerker moet zijn geweest. Van het bestuur ontvangt alleen de penningmeester een kleine bezoldiging. Verschil- len met de werkgevers worden onderworpen aan een commissie bestaande uit een gelijk aantal De lucht was er verpest door den stank van jene- ver en tabak, doode honden enz. Eigenlijk kin- deren waren daar niet, meisjes en knapen van acht jaar hadden er reeds een tronie als oude zondaars, zij wierpen de voorbijgangers met slijk en straatparfumerie, om ze te plagen en uit te lachen. Bijna in de helft der huizen vond men kroegen, waar van de vroegen morgen tot den laten avond jenever werd gedronken, Men vond er de uitgangborden „De laatste Stuiver", „De vroolijke Bedelaar", „De vrome Dief", enz. enz. In dit slecht befaamde gedeelte der stad bracht de kruier den heer White. Langzaam en voor zichtig stapte de Amerikaan op de glibberige straatsteenen voort en daarbij moes t hij menig hartig woordje hooren van ruwe kerels, die hem uitjouwden of onbehoorlijk aanspraken, alleen omdat hij een betere jas aan had dan zij. Na lang zoeken vond Artur White in het midden van de Einkelpoel eindelijk het begeerde huisnommer. Hij gaf den kruier een ruime be- looning en zeide dat hij niet behoefde te wachten. Hoofdschuddend ging de man heen, niet begrijpen- de wat zulk een voornaam heer in die gemeene buurt moest verrichten. Het huis, waar mijnheer White voor bleef staan onderscheide zich in niets van de overige wo- ningen dan door de sneeuwwitte gordijnen voor de vensters. Tevergeefs keek de Amerikaan naar een schelknop, hij opende daarom de deur en trad TER UU/IVSrilK (01 RUT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1