Gemengde berichten. TER NEUZEN, 1 November 1889. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Wat was de oorzaak van deze voor dit geval ongewone wijze van publiceering? De aaustaande zilveren bruid trachtte in de vreugde van baar hart de viering van het op handeu zijude feest zooveel mogelijk bekend te maken, door het ieder- een te vertellen. Een buurman dit opgemerkt hebbende, gaat naar den dorpsomroeper en laat deze eenige stuivers verdienen. heftigen toon verweten, dat hij was blijven werken. Het scheelde weitiig, of men ware hem te lijf gegaan, doch gelukkig bleef het bij woorden. Door de cargadoors en reeders is, naar aan het U. D. wordt bericht, eene vergadering gehouden, om van gedachten te wisselen over de maatregelen, die er te nemen zijn om tegen willekeurige hande- lingen en overdreven eischen der werklieden ge- wapend te zijn. Het verhandelde is nietopenbaar gemaakt. Er is sprake van de oprichting van een werkgeversbond. De barbiers- en kappersbedienden hebben mede de hoofden bijeengestoken, om eene poging te be- proeven tot lotsverbetering. Yoorloopig vragen zij alleen afschaffing van Zondagsarbeid. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op de Wester-Schelde zijn verplaatstde witte buikton, 4dc grootte n°. 5, in 90 d.M., op het merk de toren van Arendskerke in het midden van een boschde laudskeet van Borssele eene spaakslengte beoosten een bosch; de lichtopstand van Borssele N. t. 0.de witte winterton, l"te grootte, Everingen n°. 4 A, in 103 d.M.het merk is niet veranderd. De diepten zijn opgegeven bij gewoon laagwater. Te Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor, Bruinisse en Sirjansland is de ontvangst van suiker- bieten door de fabrikanten gestaakt, omdat de landbouwers contractanten, in plaats van het zaad dat hun door de fabrikanten verstrekt werd, zaad hebben gebruikt, vermengd met Poolsch of ander zaad, waaruit bieten groeien, die veel meer gewicht hebben en minder suiker opleveren. Heden middag werd op den grindweg van Sas van Gent naar hier langs het kanaal door de Gentsche velocipede-club een wielerwedstrijd gehou den. Negentien leden, waaronder eenige leerlingen, namen er aan deel. In de eerste afdeeling, 6000 M. (champion-schap der club) was overwinnaar de heer George Choisy, die dieu afstand in 10 min. 30 sec. afreedin de tweede 2000 M,. de heer Edgard van de Putte en in de derde voor leerling-leden op 1500 M. de jongeheer Jules Verdeyen. Axel, 1 Nov. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukkeu a. Van het proces—verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is f 2035,59^. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 25 Oct. jl., houdende mededeeling dat wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 1 Oct. jl., tot regeling der jaarwedde van het te benoemen hoofd der school. Beiden worden voor kenuisgeving aangenomen. 2°. De voorzitter deelt mede, dat zich voor de betrekking van kantoorhouder (telephonist) hebben aangemeld J. C. Slijpeu en J. A. van Vessem en stelt voor tot de benoeming over te gaan. Bij besloten stemming worden uitgebracht op J. A. van Vessem 4 en op J. C. Slijpen 3 atemmen en 1 briefje in bianco. Zoodat J. A. van Vessem wordt benoemd. Tot plaatsvervanger wordt met 6 stemmen be noemd de heer J. v. D. Schoonakker, 1 stem werd uitgebracht op J. C. Slijpen en 1 briefje in bianco. 3°. Wordt gewijzigd de verordening op de heffing en invorderiug van den hoofdelijken omslag. 4°. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, de kermii zoo te wijzigen dat die in het vervolg zal beginnen op den 2den pinkster- dag en eindigen Donderdag daaraanvolgende, welk voorstel wordt aangenomen. Voor stemden de heeren L. van Dixhoorn, P. Koster, J. Wolfert, L. de Feijter, P. Dregmans en A. v. O. Kruijsse. Tegen stemden de heeren R. van de Ree en P. Dieleman. 5°. De gemeente begrooting voor het dienstjaar 1890 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvangst op f 16 768,40 en in uitgaaf tot een gelijk bedrag. Iliervliet. Door den protestantenboud, afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderens westelijk deel, uitgenoodigd vluchtende logeergasten. Aan de buiteudeur van het hotel stond iemand stil. Ik vroeg hem, wat er gebeurd was. Brand, mijnheerDe stad brandt aan alle kanten. Wij moeten ellendig in de vlammen sterven Ik giug naar buiten en werd tegen wil en dank door den stroom van menschen medegevoerd. De tooneelen van angst en wanhoop, die ik zag, zal ik hier niet beschrijven, het ijselijkste was het vechten om eigen lijfsbehoud. De menschen vermoorden elkander, om een doortocht te maken. Hoe ik uit het gedrag ben gekomen, weet ik zelf niet, Jmaar ik werd met vele andere ongelukkigen aan den straatweg buiten de stad gevonden, bedekt met zware brandwonden. Wij werden in een groot noodhospitaal opgenomen en verpleegd. Er zijn nu vier voile weken sedert den brand verloopen en de eerste maal dat ik de pen kan voeren schrijf ik aan U dierbare Eugenie. Wees niet bezorgd over mij, God heeft over mij ge- waakt, binnen weinige dagen zal ik geheel hersteld zijn en mijn nasporingen voortzetten. Als ik de doodakte van den Arthur White in den zak heb zal ik naar Hamburg terugkeeren en vreeselijke afrekening houden met den schurkachtigen bedrieger. Omtrent den ongelukkigen jonkman, dien ik nu zal Dr. Haverkamp van Bergen-op-Zootn in deze gemeente op 7 November a. s. eene spreekbeurt vervullen. Met het heilsleger wil het nog maar niet vlotten. De heilsoldaat, hun orgaan voor edel- en bedelman, en die, naar voorgeven der militaire venters, toch den eeuwigen vrede verkondigt, vindt heel weinig aftrek. De eenig flinke lokalen onzer gemeente, beide bewaarscholen, blijven door het veto der besturen voor hen gesloten. Aanbiedingen tot verhuring werden van de hand gewezen. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. d. K., oud 15 j., 2". P. A. d. V., oud 15 j., beiden te Graauw, zijn wegens diefstal vrijgesproken. P. V., oud 38 j., vrouw van J. d. F. te Hon- tenisse, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. B., oud 25 j., poelier te Wachtebeke, gede- tineerd te Goes (die verleden week de door ons gemelde vergeefsche poging tot ontvluchting waagde) is wegens overtreding der jachtwet en bedreiging met doodslag gepleegd onder Overslag, veroord. tot 1 jaar gevangenisstraf en 2 X f 10 boete of 2 X 4> dagen hecht. Door den heer officier van justitie is ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg gedesisteerd (afgezien) van het appel doorZEd. Achbt. aangeteekend tegen het door die rechtbank op 21 Juni jl. gewezen vonnis, waarbij J. K. oud 29 jaar, spoorwegwerker te Ter Neuzen werd vrijgesproken van het hem bij akte van dagvaard ten laste ge- legde veroorzaken van den dood door schuld. Onlangs heeft een jong, gehuwd landbouwer te Oost -Dongeradeel zich met een der dochters van eene kasteleines aldaar, met wie hij ongeoor- loofde betrekkingen had aangekuoopt, heimelijk naar Amerika begeven. Het feit dat. de moeder de hand in deze „ontvoering" heeft gehad, wekte zoo zeer de veroutwaardiging van het publiek, dat de herberg jl. Zondagnacht aan een formeel bombardement, waarbij steenen, enz. als projectielen dienst deden, heeft blootgestaan. De belegerde kasteleines heeft veiligheidshalve den volgenden dag onder toezicht der politie hare biezen gepakt en de gemeente verlaten. Te Utrecht worden tegenwoordig verscheidene katten vermist. In een der wijken heeft men een paar honden opgemerkt, die er op afgericht schijnen katten aan te vallen en te doodeu. Zij werden dezer dagen op heeterdaad betrapt, en bleken de kat niet alleen te dooden, maar sleepten haar ook daarna mede. Waarheen is nog niet bekend. Men vermoedt, dat de eene of andere schoone later wel met het vel als bont zal prijken, en het is niet onwaarschijnlijk, dat de honden voor een nijvere op jacht zijn. Volgens de Voss. Zeit. heeft een „Neder- landsche boter-export-firma", te Venloo, dezer dagen Berlijnsche winkeliers bedrogen, door aan biedingen te doen van ,/fijnste Hollandsche boter", voor vrij lagen prijs. Bij aankomst der bestellingen bleek de »fijnste boter" margarina te zijn, bijna een kwart minder waard. Er zijn personen, die zich opzettelijk laten veroordeelen om in eene Rijksinrichting geplaatst te worden en niet zouder reden, zooals uit het volgende blijktZekere A. S., te Tilburg, werd wegens herhaalde dronkenschap tot 6 maanden plaatsing in eeue Rijkswerkinrichting veroordeeld. Toen hij dezer dagen te Tilburg terugkwam, ontving hij als uitgangskas nog de som van /"58,26£, nadat al zijne aldaar gemaakte verteriugen waren be- taald. Zoo'u straf kan niet afschrikkeud werken. Het volgend boevenstukje is door een drietal straatbengels te Rotterdam verricht. Eene vrouw stond aan de Slaakkade eenige huis- houdelijke inkoopen aan een wagen te doen. Nadat houd voor den zoon van den gestorven Arthur White zal ik ook vertrouwbare berichten inwinnen. Houdt dus moed, lieve EugenieGod heeft ons tot heden zichtbaar beschermd. Hij zal ons ook in de toekomst niet verlaten. Nog voordat gij dezeD brief hebt, heb ik misschien mijne zaken hier in orde gebracht. Mocht er iets belangrijks gebeuren, dan zal ik u schrijven. Voor heden eindig ik dus met mijne hartelijke groeten aan u die mijn teederste liefde bezit. Vaarwel, tot spoedig ziens Uwe getrouwe Richard, Graaf von Lowenberg. Onder het lezen van den bovenstaanden brief toonde het gelaat van den Amerikaan beurtelings schrik en toorn, haat en duivelsche vreugde. Je bent een vervloekt slimme rekel, siste hij tusschen de tanden. Dus je wilt mij outmaskeren en ver- pletteren P Ha hade comedie raakt aan het einde. In gedachten liep hij in de kainer heen en weer. En toch zal het nog het beste zijn, als ik ruim baan imak, morapelde hij. Het is een leelijken poets die de melkbaard mij wil spelen. Maar ik zal een streep door zijn rekening halen, ja, dat zal ik (Wordt vervolgd). zij uit hare portemonnaie het gekochte had betaald, stak zij, naar zij meende, die weder in den zak. De beurs viel echter, zonder dat de vrouw het bemerkteop straathetgeen door een drietal jongens, die in de nabijheid stonden, werd gezien. Een hunner ging nu met de vrouw aan den wagen een praatje maken, en onderwijl maakte een ander zich van den buit meester. Een oogenblik later vertrok het drietal met de goedgevulde portemonnaie, waarin zich het geheele weekloon van den echtgenoot der vrouw bevond. Sedert eenigen tijd wordt de gemeente Ouwer- schie verontrust door allerlei vreerad volk, soms zelfs als heeren gekleed. Zoo meldde zich Zondagnamiddag een vreemd uitziend paar bij een onzer ingezetenen aan en vroeg de meid, of dezer dagen niet een brief was ontvangen. De kerel, die het woord voerde, was eenige dagen te voreu ook daar aan huis goweest, doch daar de heer des huizes afwezig was, werd hem, in weerwil van zijn praatjes, de toegang ge- weigerd. Ditmaal werd hij, op zijn verzoek, bij den heer des huizes binnengelatenzijn verlangen dat ook de ,/dame", die hij bij zich had, toelating zou krijgen, werd echter afgewezen. De huisheer, die den bezoeker scheen te kennen onderhield zich eenigen tijd met hem, toen plotseling uit de komst der politie bleek, dat bedoelde heer zijn maatregelen had genomen. De bezoeker werd gearresteerd, de „datne", die buiten gebleven was, was verdwenen. De arrestant moet bekend hebbeD, te behooren tot een bende van vijf personen, waarvan een zich als //dame" verkleed had, en de drie anderen in den omtrek verborgen waren, om, na gehouden inspectie door den bezoeker, in den avond het huis gezamenlijk een visite te komen maken. Eenigen tijd geleden werden een tweetal ver- dacht uitziende personen in de R. K. kerk gevon den, doch gelukkig bijtijds verwijderd. De omroeper van Bovenkarspel maakte eergisteren zijn dorpsgenooten bekend, dat een echtpaar eerlang zijn zilveren bruiloft zou vieren. Dat de man een buiteugewoon gehoor werd verleend, behoeft zeker niet gezegd te worden. In het wisselkantoor van de heeren Berger te Venloo is diefstal gepleegd. De dieven zijn over den muur bij het kiooster der Franciscanen op het erf gekomen en schijnen toen de deuren, door middel van een looper, geopend te hebben van buitenbraak was hoegenaamd geen spoor te vinden. In het kantoor was de brandkast, bevat- tende groote waardeu, half opengebroken. De eerste zeer dikke wand was reeds door middel van boren en veilen geopend, terwijl men aan den tweeden reeds een goed eind gevorderd was daarin schijut- men echter gestoord te zijn geworden. De ijzeren geldkist heeft geen weerstand aan het geweld kunneu bieden. Daaruit heeft men plus minus f 5000 aan zilvergeld medegenomen, waaronder zeer veel oude Duitsche muntspecie. De dieven schijnen verjaagd te zijn want zij hebben achtergelaten een spoorwegboekje, een potje bevattende smeer voor machinale boren, eene stalen vijl en een gestempelde citroen. Daar de citroenen nergens anders dan in Engeland gestempeld worden vermoedt men dat de dieven Engelschen zijn. Laatstleden Zondag ontving een op de Hoog- straat te Rotterdam wonend heer een brief, waarin hem werd bericht, dat hij zich aan verregaande onzedelijke handelingen het schuldig gemaakt en openbaarheid aan die zaak zou gegeven worden, indien hij niet in bemiddeling trad met den schrijver van den brief. De heer, dadelijk begrijpende dat het te doen was om hem geld af te persen, zeide tot den brenger van den brief, die hem ook mededeelde dat de zaak met geld wel af te maken zou zijn, dat de schrijver den volgenden dag maar eens bij hem moest komen. Daar het den beer te doen was om den dader aan de politie over te geven, bereidde hij zijne ontvangst voor door twee zijner knechts met een eind touw en ieder -met een stok gewapeud, in zijn keuken te plaatsen naast de kamer, waar hij den man wilde ontvangen. Tegen 12 ure 's middags kwam werkelijk de brenger van den brief weer bij hem aan huis met een als heer gekleede man, die zeide de patroon te zijn, terwijl de andere zich voor knecht uitgaf. Hij liet den patroon bij hem bitinenkomen en de knecht buiten wachten. Na den mau in bedoelde kamer eeu stoel te hebben aangeboden, zoodanig dat hij met zijn rug zat naar de deur, waar nabij de beide knechts zich bevonden en naar een andere deur, waar de echtgenoote van den heer in een nevenvertrek was, begon er een gesprek, waarin de man den heer weer mededeelde en ditmaal zeer gedetailleerd, dat hij zich aan zeer laakbare handelingen had schuldig gemaakt, terwijl hij zeide couranten- en feuilletonsehrijver te zijn en hem dreigde het geval publiek te maken, indien hij niet een zekere som betaalde. Na lang praten bood de heer hem 25 aan mits hij een bewijs van ontvangst schreef, waar- mede de man eindelijk genoegen nam. Na het bewijs geschreven te hebben, nam de heer het van tafel en dreigde den man aan de politie te zullen overgeven, waarop deze onmiddellijk opsprong en op den den heer aanvloog, waarna de beide knechts naar binnen snelden, den man vastgrepen aan handen, voeten en hals, met het door hen mede gebrachte touw vastbonden en hem iu een hoek der kamer neerlegde. Hierna werd politie- assistentie gehaald, en de man, na losgemaakt te zijn, gearresteerd. Hij bleek een oud bekende der politie te zijn en is naar de strafgevangenis overgebracht. De bejaarde koopman R., te Berlijn, zag zich, zes jaar geleden, genoodzaakt zijn oudsten zoon, die zich aan verduistering, ten nadeele zijner patroons, had schuldig gemaakt, naar Amerika te sturen. Verscheidene jaren achtereen werd niets van hem gehoord en de ouders waanden reeds dat hun kind gestorven was, toen de jonge man, vier weken geleden, eensklaps in de ouderlijke woning ver- scheen. Hij was keurig net gekleed en vertelde ziju verheugde familieleden, dat hij, in Californie, deelgenoot in een mooie zaak was geworden en einde October de terugreis naar Amerika moest aanvaarden. In het begin van de vorige week verzocht de oude heer R. zijn zoon, een bedrag van vijftien- honderd gulden voor hem naar een zijner handels- vrienden te brebgen. Eeu uur later kwam de jonge man met een kwitantie voor dat geld terug en deelde aan zijn ouders mede, dat hij eenige dagen voor zaken naar Noord-Duitschland moest. Kort daarop kwam de oude heer R. zijn handels- vrieud tegen en hoorde toen tot zijn schrik dat het geld niet door hem ontvangen was en de kwitantie dus van een valsche handteekening voor- zien moest zijn. Het verdriet over het feit, dat zijn zoon opuieuw een schurkenstreek had gepleegd, deed den oudeu man ziek worden en Zaterdag- morgen maakte eene beroerte een einde aan het leven van den beklagenswaardigen vader. Niemand weet waar de dief die zijn eigen vader bestal, is gestoven of gevlogeu. Een geweldige wervelstorm heeft verleden Zondag gewoed te Percallo, in de Spaansche provincie Tortosaboomen werden ontworteldgeheele daken afgerukt. Boveudien werden bijna al de moestuinen vau Tortosa door hagelslag vernield. De Ebro is' snel gestegen en dreigde buiten zijn oevers te treden. In Arragon is het verkeer door zware stortregens zeer bemoeilijkt. Te Huelva is een brug wegge- slagen. In den omtrek van Tudela staat alles blank. Uit New-York seint men, dat langs de Atlautische kust een hevige storm heeft gewoed, welke ver scheidene schipbreuken veroorzaakt en ettelijke menschenlevens gekost heeft. lu het Iersche graafschap Donegal, op de beruchte landgoederen van Olphert, zijn agenteu van den landheer weder, onder beschermiDg van millitairen en politie, aan het brandstichten geweest. De huizen van vier pachters, die uit hunne hoeven gezet waren, maar ze weer in bezit genomen haddeu, werden met petroleum bespoten en daarop in brand gestoken. Er heerscht daar in den omtrek groote opgewondenheid. Het hof van assisen te Cher heeft eene vrouw, die haar kind 5 dagen na de geboorte met arsenicum had vergiftigd, en dit ook bekende, na het schitterend pleidooi van haren verdediger, vrij gesproken. De jury, zoo meldt de Figaro, was zeer bewogen en hield eene inzameling voor de ongelukkige. In Hongarije is dezer dagen eene vrouw ge arresteerd, die ongelooflijke gruwelen heeft gepleegd. In 't plaatsje Liptau leefde sedert zeven of acht jaren eene jonge vrouw, die, niettegeustaaude haar rijkdom zeer slecht befaamd stond. Haar familie- naam was Vau Mesko en haar overleden man had zijner weduwe, behalve een dochtertje, een vermogen van meer dan honderd duizend gulden nagelaten. Men wist dat zij zeer hartstochtelijk was en ieder oogenblik een anderen min naar had. Toen kort geleden de torenwachter onder de toreutrap twee doodkistjes met geraamten van kinderen vond, ontstond vermoeden jegens de weduwe en de rechter van instructie deed haar arresteeren. Zij bekende dan ook behalve de onder de torentrap gevonden kinderen, nog twee andere kinderen in den kelder van haar huis te hebben begraven. Toen zij met de commissie die een onderzoek moest iustellen, in dien kelder was, groef zij zelve een der lijkjes op en ontbeet daarop, zonder zelfs eerst haar handen te wasschen. Men vond een opschrijfboek, waarin zij alle omstan- digheden van haar schandelijk leven met volkomen juistheid had opgeteekendook vond men vergift bij haar, 't geen het vermoeden opwekte dat zij een van baar minnaars, die onlangs gestorven was, om het leven had gebrachthet lijk van dieu man werd opgegraven, maar men vond geen sporen van vergift meer. Nog twee andere kinderen moeteu in een bosch begraven zijn. Het stofl'elijk overschot er van kon niet gevonden worden. Het vermogen vau de afschuwelijke vrouw werd door de justitie onder gerechtelijk toezicht gesteld en haar dochtertje naar een kostschool overgebracht. In de New-York Herald wordt het bericht bevestigd, dat de groote wapenenfabriek van Krupp, te Essen in Pruisen, overgebracht wordt naar Pitts burgh, in Noord-Amerika. Krupp schijnt te vreezen, dat een groote Europeesche oorlog tot sluitiug van zijne fabriek zou kunuen leiden, terwijl hij gelooft, dat Noord-Amerika op groote schaal koopster van de Krupp-artikelen zal worden. De nieuwe fabriek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2