Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 39 October 1889. Naar wij veinemen is de heer K. van Zaane, fortificatie-opzichter 2de klasse alhier, met 12 November verplaatst naar Grave. Door den brigadier der marechauss^e alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere A. B., 69 jaar, geboren te Zierikzee, welke zich alhier bij de lijdende menschen uitgaf als bizonder knap te zijn in het genezen van blinden en kankerlijders. Hij heeft dan ook thans, zooals alle kwakzalvers van zijn soort, niet te vergeefs bij de aan derge- lijke ziekten lijdende menschen aangeklopt, niet om ze te herstellen maar om hun geld uit hunne zakken te kloppen. Dit is hem bij een viertal ooglijders gelukt, die den gewaanden dokter nadat zij eenige dagen onder zijne behandeling waren geweest kleine of groote sommen hebben uitbetaald zelfs een landbouwer gaf hem f 14 hoewel de man niet de minste beterschap gevoelt. De groote kunde van den dokter bestond vooral daarin dat hij een mengsel van renzel en terpentijn gebruikte voor blindheid, kanker, verzweringen en zoogenaamde zeere oogen. Wanneer zullen de menschen toch eens beginuen te begrijpen dat het zoo'n rondloopende kwakzalver om niets is te doen dan om geld en het hem niet schelen kan of hij de ziekten ongeneeslijk raaakt. De heer F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned. Ger. kerk van Axel, komt voor op het zestal voor predikant bij die kerk te EnschedA Te Zaamslag is een onderzoek ingesteld naar de omstandigbeden bij de bevalling van de dienstbode C. W. welke tot kwade vermoedens hadden aan- leidiug gegeven. Yerwonding op het lichaam van het kind gevonden doen denken aan eene poging tot moord. In dien zin is dan ook proces-verbaal opgemaakt. Evenwel blijft de vrouw ontkennen. N. R. Ct. De hooge raad behandelde gisteren het hooger beroep van W. B., te Ter Neuzen, door derecht- bank te Middelburg wegens drankwetovertreding veroordeeld. De procureur-generaal Patijn conclu- deerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 25 November. Axel. Op 14 November e. k. hoopt de Christe- lijke school alhier, haar 25jarig bestaan te her- denken. Axel, 28 Oct. Jl. Vrijdagavond werd alhier door den provincialen veearts J. Bauwens de keizer- snede toegepast op eene koe, die tengevolge eener verzeering aan de bil moest geslacht worden. Nadat de koe de hals was afgesneden, werd door den heer Bauwens spoedig de buik geopend en mocht hij, door toepassing der kunstmatige ademhaling, de voldoening smaken het kalf in leveu te houden, tot verbazing van een aantal nieuws- gierigen die de operatie bijwoonden. Axel, 29 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 12 paarden, 91 stuks rundvee, 18 schapen e^ 21 varkens. De handel was levendig. De premien werden uitgereikt als volgt Yoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5, aan Dirk de Blaaij, vrachtrijder te Axelals voren 2e prijs f 3, aan P. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axelvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, 1" prijs f 4, aan Dirk van Dixhoorn, landbouwer te Axelals voren 2° prijs 2,50, aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5, niet uitgereikt; voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 5, aan P. van Hoeve voornoemd als voren £e prijs f 8, aan J. Ramondt, landbouwer te Axelvoor de schoonste kalfdragende vaars, een prijs van f 4, aan J. Ramondt voornoemdvoor het schoonste 2 jarig rund, een prijs van 8, aan P. van Hoeve voornoemdvoor den schoonsten hokkeling, een prijs van f 2, aan W. L. d'Hooge, koopman te Sint Jansteenvoor den schoonsten en nam daaruit het afgesproken Judasloon. Hier is het geld, maak nu, dat je wegkomt. Maar mijnheer ik moet den brief terug hebben. Mijn meesteres heeft hem dezen morgen wel zes keer gelezen zij zou den brief missen 0 God, ik zou het besterven, sprak Rosa, bevend van angst en schaamte. Domme gansriep nu de Amerikaan uit, ver- bleekende toen hij zag, dat de brief door Richard Yon Lovenberg, was onderteekend. Gauw maak dat je wegkomt. Er is veel in te lezenover een uur kan je hem terughalen Kan ik er op wachten smeekte zij. Neen, zeg ik, neengrauwde Arthur White. Denk je dat ik duizend thaler geeft alleen om jou genoegen doen Marsch, er uit en kom niet terug voor er een uur verloopen isHij wees daarbij gebiedend naar de deur en het ontstelde meisje vlood heen. Teeder geliefde Eugenie Ge zult wel boos zijn, dat ik u zoo lang op een brief heb laten wachten, niettegenstaande ik be- loofde, dadelijk na mijne aankomst te Chicago te schrijven. Ik behoef mij echter niet te veront- schuldigen, de dagbladen hebben bij u reeds lang het nieuws verspreid van de ramp, die deze stad heeft getroffen en mij verhinderde vroeger aan mijne belofte te voldoen. De eerste maal, dat ik in staat ben de pen weder te voeren, neem ik plaats aan de schrijftafel, om mijn belofte te vervullen. N» een gelukkige zeereis van twee weken kwam springstier, een prijs van 5, aan J. Ramondt voornoemdvoor het grootste getal paarden van een eigenaar ter markt gebracht, een prijs van f 4, gedeeld door P. van Hoeve en P. J. van Dixhoorn, landbouwers te Axelvoor het grootste getal hoornvee, als voren f 4, aan P. Dekker Fz., landbouwer te Axel; voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks, een prijs van f 2, aan A. Bal, herbergier te Zuiddorpevoor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, een prijs van f 2, aan Aug" de Meij, koopman te Zuiddorpe en voor het vetste stuk hoornvee, een prijs van f 5, aan W. de Koeijer, landbouwer te Axel. Hoek, 26 Oct. In de raadsvergadering van heden is herbenoemd als wethouder de heer Jacs Dieleman Jz., en benoemd tot lid der commissie van beheer over den griudweg Ter NeuzenHoek de heer Jac' van Wijck. Zaamslag. De heer P. S. Meerburg, predikant te Kethel, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Hulst. Heden den 27 October werd alhier in eene vergadering der Yereeniging—IJsvermaak be- sloten dezen winter een ijsfeest ten voordeele der armen te geven, waarbij als prijzen zullen uitgeloofd wordenkleederen, dekens, brood, steenkolen, enz. Ook zal er een wedstrijd in het snel- en schoon- rijden gehouden worden, waaraan ieder deel kan nemen en een dergelijke strijd, waarin alleen de leden der vereeniging naar de prijzen zullen dingen. Koewaeht. Zondagavond heeft er op het Bel- gische gedeelte dezer gemeente eene vreeselijke moordaanslag plaats gehad. De heer D. M., hoofd der school aldaar, zat rustig in een der herbergen kaart te spelen, toen een tweetal jongelingen bin- nentraden en aanstonds met een stoel naar hem gooiden. Gelukkig greep hij den stoel en kwetste slechts zijn duim. ,,Gij zoekt hier twist'*' voegde hij hen toe, nam zijn hoed en wilde de herberg verlatendoch bij de deur gekomen, sneed hem een der mannen in den hals, zoodat genoemde heer bewusteloos nederviel en het bloed met stroomen uit de wonde gutste. Toen merkte men pas, dat zij hem ook in den buik hadden willen treffen. In broek en onderbroek was de snede zichtbaar. Gelukkig was het mes niet tot het lichaam door- gedrongen. De heer Dr. Fabrij van Moerbeke, die aanstonds gehaald werd, onderzocht de wonde en verklaarde ze niet levensgevaarlijk. De daders waren over de Hollandsche grens gevlucht. Koewncllt. Yrijdagavond om circa 6 uren zag men een gloedroode vlam aan den oostelijken hemel opstijgen en weldra vernam men, dat er brand ontstaan Was in het naburige gehucht Den Berg onder Stekene ten huize van den landbouwer en her bergier P. de Yogel. De brand was het eerst in de schuur uitgebroken en daar deze veel vlas be- vatte, stond ze weldra in lichte laaie. Het vee kon echter nog gered worden. Yan het huisraad is weinig behouden. De oorzaak is onbe- kend. De inboedel was verzekerd, doch huis en schuur toebehoorende aan den heer Feith te Stekene, waren niet verzekerd. Schoondijke. Bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier is beroepen, de heer J. Boss, predikant bij de Belgische Christelijke Zendingskerk standplaats Ostende. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. ik te New-York aan. Op reis had ik kennis ge- maakt met twee vriendelijke Amerikanen. Hun oragang was mij nuttig, want daardoor werd mijn half vergeten Engelsch weer wat opgefrischt. Te New-York vertoefde ik slechts zoolang als noodig was, om voor mijn koffers te zorgen en een spoor- wegbiljet naar hier te koopen. De spoorwegreis was vervelend, zeiden mijn medereizigersmaar ik had het veel te druk met mijne gedachlen, ik telde de minuten, die ik nog in den waggon moest doorbrengen. Den ganschen nacht stoomden wij door pn ongeveer tien ure 's morgens kwamen wij te Chicago aan. Ik zal de ongelukkige stad niet beschrijven, die zooveel prachtige ruime straten, heerlijke paleizen en reus- achtige hotels kan aanwijzen. Ik nam mijn intrek in het //Continental Hotel," waar mij een kamer op de derde verdieping werd aangewezen. Ge vermoedt zeker wel, dat ik hier aaukwam op den dag voor den nacht waarin de schrikkelijke brand uitbrak. In het hotel hoorde ik veel nieuws omtrent Arthur White. Men prees hem uitbundig als een der beste burgers van de stad, doch voor het overige liepen de berichten zeer uit elkander. Sommigen meenden, dat Arthur White in den vorigen herfst naar Duitschland was gereisd, ande- ren geloofden, dat hij ziek lag in zijn landhuis, in de omstreken der stad, en weer anderen beweer- den dat hij reeds twee weken geledeu op zijn buitengoed was gestorven. (Wordt vervolgd.) KANTONGEI{ECIIT TE TER NEUZEN. Gedurende de verledene week was de midden - prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,63 tot fr. 0,98stieren, koeien en runderen fr. 0,52 tot fr. 0,80 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,91 tot fr. 1,08. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 3,75; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,75 tot fr. 4,65 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,50. Een bakker bij Heerenveen heeft eene proef genomen, waarvan wellicht onze huismoeders partij kunnen trekken. Algeraeene klachten verneemt men steeds, dat kool, als men ze niet inlegt, zoo gauw gaat rotten. De bakker schaafde witte en roode kool en legde ze op den oven te drogen. De groote hoop kromp in tot een kleine, lichte massa, maar toen zij eenigen tijd daarna des middags gestoofd op tafel kwam, had zij dezelfde kleur als versc'ne kool en denzelfden smaak ook. Zaterdagavond ruim 64 uur ontstond te Rotterdam brand in het Hotel Weimar aan de Spaansche kade. A1 dadelijk had de brand een zeer ernstig aanzien. De brandweer, die spoedig met verscheidene handspuiten op het terrein aan wezig was, had eene zware taak te vervullen. Het duurde ongeveer 1£ uur, voordat men de vlammen meester was. Het achtergedeelte der tweede en derde verdieping is geheel uitgebrand. De brand is ontstaan toen eene dienstbode eene lamp liet vallen. Ook de kleederen van dit meisje geraakten in brand. Een der logeergasten kwam haar te hulp en doofde de vlam, waarbij hij ernstige brandwonden aan een zijner handeu bekwam. Middelerwijl tasten in het vertrek de vlammen meubelen en houtwerk aan. De muilkorvenwet wordt te Ouderkerk a/d Amstel al op zeer bijzondere wijze toegepast. De gemeenteveldwachter moet namelijk bij herhaling (volgens zijn zeggen op last van den burgemeester) honden) die binnenshuis, zelfs in de woonkamers van ingezetenen, ongemuilband lagen, hebben mede- genomen, om hen af te maken. Dinsdag jl. is zulks, volgens het Handelsblad, bij den heer v. S. gebeurd, in bijzijn van verscheidene getuigen, en daarop heeft de heer v. S. zich tot den officier van justitie gewend In het N. v. d. D. deelt een ooggetuige van de manoeuvres in Noord-Brabant mede Bij gelegenheid van de manoeuvres op de heide nabij Oorschot, op den 5 Sept., zag ik een korporaal der infanterie, die met 3 soldaten op patrouille was, een paar schoten lossen op een drietal vijan- delijke cavaleristen. Toen deze hierop het hazenpad kozen, gaf die korporaal aan zijne onderhebbenden het voorbeeld, een handvol patronen in een na- bijzijnd bosch weg te werpen, zeggendeDie heb ik ook verschoten." De soldaten volgden het voorbeeld, en in een minimum van tijd lagen een 40 a 50 patronen in het bosch verspreid. En in 's lands belang en ter voorkoming van ongehikken achten wij eene strenge conlrole dringend nood- zakelijk. Bij de manoeuvres in de omstreken van Tilburg was de heide als bezaaid methulzen, Tot laat in den avond waren boerenjongens aau het rapen. Munitieverspilling was aan de orde van den dag. In de laatste dagen wordt den personen, die nan de godsdienstoefeuingen van het Leger des Heils te Dordrecht deelnemen, op de schandelijkste wijze overlast aangedaan. Dat bij de aanvallen van het gemeen de vrouwelijke soldateu-officieren het in de eerste plaats moeten ontgelden ligt voor de hand. Woensdagavond maakte het laf gepeupel het z<5o bont, dat de politie de menigte uiteeu moest drijven en zelfs een der straten, waar de dames-officieren wonen, afzetten. Eergisterenavond zoo schrijft men van daar hadden duizenden nieuwsgierigen zich verzameld voor het lokaal, waar de bijeenkomsten gehouden worden, om getuigen te zijn van de schandalen, die mogelijk gebeuren zouden. Voor een voldoende politiemacht, ter bescherming der heilsoldaten, was zorg gedragen. Zoo dikwijls een der toehoorders het lokaal verliet en naar buiten trad, werd hij met een luid ,/hoera!" begroet. De eer van .thuisgebracht" te worden was echter allleen voor de leiders der vergadering bestemd. Toen dezen dan ook het gebouw wilden verlaten, werd door de politie order geven ruimte te maken, waarop, toen dit bevel niet spoedig genoeg gehoor- zaamd werd, eene charge met blanke sabel volgde. Enkele personen geraakten onder den voet, eene vrouw viel in zwijm en de straatjeugd schreeuwde als bezeteuen. De verwachte heilsoldaten scheneu echter geen plan te hebben het lokaal te verlaten, tot er eindelijk na verloop van een half uur een rijtuig ver- scheen, omde menschenredders naar huiste brengen. Ten vorigen jare werd onder Loosduinen door twee personen bij nacht een man gedood, die in h?t land liggende, door ben voor een otter werd aangezien. Toen deze zaak behandeld werd door den rechter, hechtte deze terecht veel gewicht aau de vraag, of ter plaatse, waar het ongeval geschiedde, wel eens otters gezien werden, wat door de getuigen bevestigend en ontkennend beantwoord werd. Thans echter is op dezelfde plaats door den landbouwer Van der Lelie een otter gedood, en daardoor deze vraag overtuigend beantwoord. De nood in de Transvaal, door de droogte ontstaan, schijnt zoo groot te zijn geweest, dat de Regeering niet alleen het invoerrecht op levens- middelen ophief, maar zelfs een premie van/300 uitloofde voor de eerste 25 wagenvrachten voedsel te Johannesberg aan te voeren. Langs de wegen werden depots van fourage opgericht. Dat de spoorwegplannen door dezen toestand in de hand gewerkt worden is begrijpelijk. In de laatste weken zijn op de Russische spoorwegen herhaaldelijk diefstallen en andere misdaden gepleegd, die van zulk een aard waren, dat de medeplichtigheid van een aantal spoorweg- beambten ontwijfelbaar schijnt. Zoo werd een paar dagen geleden te Berditcheff, een station aan den grooten Zuidwester-spoorweg, ontdekt, dat eene geheele lading stalen spoorstaven schoon ver- dwenen was Ook werd een trein tusschen Wladikaukas en Rostov bij het station Mirskara door vijf gewapen- de mannen aangevallen, die den pftstbeambte doodde en zich met 250,000 roebels uit de voeten maakten nadat zij ook verscheidene andere beambten en reizigers gekwetst hadden. Het eenige wat de politie tot nog toe kon te weten komen, was, dat een Pool, die eenige weken geleden uit Rusland met een groot vermogen naar de Vereenigde Staten vertrokken was, waarschijnlijk aan het hoofd stond der dievenbende, die derge lijke misdaden pleegde. De Loudensche correspondent van een Duitsch blad weet een vermakelijk vooral te verhalen, dat eenigen tijd geleden in het parlement van Nieuw- Zeeland zou hebben plaats gehad. Het parlement behandelde eene nieuwe wet, die zoo zeer de aan- dacht der volksvertegenwoordigers bezig hield of waarvan de behandeling door de oppositiepartij zoo- danig vertraagd werd, dat ten laatste ook de hard- nekkigste verdedigers der regeering slaap kregen. Op zekeren nacht hield een zwaargeladen wagen voor het parlementsgebouw op. De wagen bevatte dekens, matrassen en kussens voor 30 leden der regeeringspartij. In alle stilte werd het beddegoed in het gebouw gesmokkeld en in de kamers der vertegenwoordigers verborgen, welke daarna zorg- vuldig gesloten werden. Op deze wijs hoopten de verdedigers der belangen des vaderlands het nuttige met het aangename te kunnen vereenigen. De heeren hadden echter buiten de oppositie gerekend. Twee leden daarvan hadden lont gero- ken, klommen door de duisternis begunstigd, door een venster in de kantoreu en wierpen de 90 stuks matrassen, kussens en dekens in de vertrek- ken der oppositie]eden over. Natuurlijk werd deze krijsmanoeuvre weldra ontdekt, maar de oppositie wilde haar buit niet teruggeven, voor, de vijand beloofd had, ze dado- De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken H. Z,, oud 20 j., arbeider te Clinge, is wegens diefstal vrijgesproken. S. A. I., oud 11 j., te St. Jansteen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. E. P., oud 22 j., landbouwer te Philippine is wegens mis- handeling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen heehtenis. I. A. v, H., oud 21 j., 2. E. J. B., oud 19 j., 3. E. R., oud 20 j., schippersknechts, alien te Philippine, zijn wegens mishandeling van ambtenaren vrijgesproken. C. W., oud 32 j., conducteur bij den stoomtram Breskens Maldeghem, wonende te Aardenburg, is wegens verwonding door onvoorzichtigheid ontslagen van rechtsvervolging. E. P., oud 27 j., zonder beroep te Clinge, is wegens be- leediging van ambtenaren, veroord. tot 7 dagen gevang. 1. J. L. P., oud 15 j., 2. J. F. M., oud 13 j., beiden te Philippine, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 7 dagen gevang. M. M. v. D., ond 60 j., vrouw van L. d. G., te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. M. E. P., oud 21 j., vrouw van C. E. V., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. C. v. d. K., oud 11 j., wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. P. L. d. P., oud 25 j., schilder te Sas van Gent, (thans gedetineerd te Middelburg) is wegens beschadiging veroord. tot 14 dagen gevang. Zitting van 25 October 1889. Veroordeeld P. v. W., T. S., T. R. en P. E., alien visschers te Philippine, ter zake van het visschen van mosselen in de Noordzee, binnen 500 M. afstand, zeewaarts gemeten uit de paalwerkenieder tot eene boete van 20, subsidiair 10 dagen heehtenis. J. F. S., tapper en koopman te Axel, ter zake van het stichten van een gebouw op een polderdijk in Zeelandtot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. A. W., workman te Ter Neuzen, ter zake van het be- visschen van eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den reehthebbendetot eene boete van f 1, subs. 1 dag. hecht., met bevel tot teruggave van den in beslag genomen hengel aan den veroordeelde. E. S., werkman te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. D. v. d. A., werkman te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. iB., werkman te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. W. Mzn., zonder beroep te Axel, ter zake als voren, gepleegd met oordeel des onderscheids gepleegd door een kind, beneden de 16 jaren; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. V., smid te Ter Neuzen, en J. L., schipperskneeht zonder bekende woon- noch verblijfplaats, ter zake van het verwekken van nachtrumoer; ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C., kapitein der Engelsche stoomboot «Ada", zonder be kende verblijfplaats liier te lande, ter zake van het als bezoeker aanwezig blijven in eene herberg te Ter Neuzen, na de sluiting; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhalingtot hecht. van 3 dagen. H. C. A. C., varensgezel te Ter Neuzen. ter zake als vorentot eene boete van 3, subs 3 dagen hecht. PB., arbeider te Assenede (Belgie), ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. K. G., koopman in parapluies te Middelburg, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. S., timmerman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. G. d. E., werkman te "Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. B., schipper, zonder bekende woon- noch verblijfplaats, ter zake als voren; tot eene boete van /l.subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken i J. M. Jzn., zonder beroep te Hoek, beklaagd van strooperij. De kosten te dragen door den staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2