l! I Gemengde berichten. 1.1 De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op den oostelijken havendam van Breskeus, van zonsondergang tot zonsopgang, brandt een groen licht, waartoe een anker-bollantaarn met groen prisma-glas wordt opgeheschen aan de aldaar staande baak. Zeldzaam, ja, zonder voorbeeld Een 22tal scbuldeischers te Zienkzee, van den heer M. Franken, tbans te Pretoria, in de Transvaalsche Republiek, vroeger te Zierikzee, bedanken hem bij anuonce in een der bladen, met de rneeste gevoelens van achting, voor de eerlijke en loyale wijze, waarop hij het restant hunner voormalige vorderingen, met bijvoegiug van 13 jaar en 10 maanden rente a 5 percent 's jaars, heeft voldaan. Aan de Weesinrichting te Neerbosch wordt aan het onderwijs bijzondere zorg besteed de school telt 430 leerlingen. Wanneer de leerlingen de school verlaten, vinden zij aan de inrichting zelve gelegenheid, om een haudwerk te leeren. Thans zijn er in het geheel 212 jongens, die een handwerk leeren als timmer- man 32, metselaar 4, schoenmaker 14, kleermaker 16, boekbinder 31, letterzetter 25, snelpersdrnkker 6, schilder 10, tuinman 22, klompenmaker 9, landbouwer 11, meubelmaker 11, smid 11, voor 'tkantoor 6, kweekeling voor het onderwijs 4. Aau leerlingen, die er aanleg voor hebben, wordt geregeld onderwijs in muziek gegeven, en alien ontvangen onderwijs in den zang, zoomede in rechtlijuig en haudteekenen en gymnastiek. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Willemsfonds te Gent, waarop de heer Dutoit, superintendent van onderwijs in de Zuid-Afri- kaansche Bepubliek, zal worden genoodigd, zal plaats hebben op Zondag 27 dezer. Aldaar zal ook verschijnen de Vlaamsche zanger Emiel Blauwaert. Hun zal een feestmaal worden aangeboden. Uit Nederland hebben zieh reeds velen tot deelneming opgegeven. Van socialistische zijde worden de pogingen tot opruiing van de Kotterdamsche scheepssjouwer- lieden en dokwerkers nog krachtig voortgezet, en wel voornamelijk door middel van leugenachtige strooibiljetten, waarin de patroous als de vijanden en uitzuigers der werklieden worden voorgesteld. Naar aan het U. D. wordt gemeld, is er eene nieuwe werkstaking op til. Er bestaat te Rotter dam, naast de smidsgezellen-vereeniging St. Eloy, eene andere vereeniging van smeden en metaalwer- kers met een klein ledental, die alien behooren tot de sociaal-democratische partij. Deze vereeni ging is sinds lang aan het roeren, om eene werk staking in het leven te roepen, en zij heeft thans met dit doel alle vakgenooten tot het houden eener bijeenkomst opgeroepen. de timmerlieden tot staking van het werk over te halen. Tot heden vinden die pogingen nog bij sommigen hunner tegenstand, maar velen schijnen reeds gewonnen te zijn. Er wordt tegenwoordig weder vrij veel gebouwd, en van deze gelegenheid wil men gebruik maken om de patroons tot loons- Verhooging te dwingen. De broodbakkers-patroons schijnen ongenegen om in eene verhooging van de loonen hunner knechten en vermindering van het aantal werkuren toe te stemmen. Alleen zijn sommigen gezind om het werken op Zondag af te schaffen. Onlangs bracht de eenige afstammeling in de rechte linie van Hugo de Groot, jonkheer Cornets de Groot van Kraavenberg te 's-Gravenhage, een bezoek aan den grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. Hij bevond toen, dat de lijkkisten in zeer slechten toestand verkeerden. Onder leiding van den heer D. Houtzager te Delft werden de oude kisten door nieuwe verwisseld en de kelder geres- taureerd. Vrijdag had in tegenwoordigheid van den afstammeling, Burgemeester en Wethouders van Delft en de president-kerkvoogd, nadat de kist met de overblijfselen van Hugo de Groot behoorlijk was verzegeld en proces-verbaal van een en ander was opgemaakt, de bijzetting weder plaats. De kist was versierd met een tweetal kranseu en met linten in rood, geel en zwart, zijnde de kleuren van het geslachtswapen. Aan een brief uit Johannesburg (Transvaal) ontleent de Haarl. Ct. het volgende Gedurende de maand Augustus maakte ik 64 pd. st. schoon geld; tot dezen datum heb ik al over de 80 pd. st. op mijn boek staan; maar het is soms lastig om te inneu. Denk echter steeds, dat 1 pd. st. ongeveer gelijk is aan 1. In mijn kosthuis krijgen wij tegenwoordig geen boter meer, daar die te duur is, f 4,50 het Engelsche pond, d. i. 4£ ons of 10 het KG. We eten nu gesmolten ossevet, in smaak gelijk kaarsvet. Wij hebben hier bijna een hongersnoodalles is even duur; een bundel paardenvoer kost/A,20. Niemand, die niet zeer rijk is, houdt uu meer een paard; ik heb, geloof ik, in geen drie maanden te paard gezeten. Volgens een ander bericht is ten gevolge van de droogte het verkeer per ossenwagen gestremd en in Johannesburg een gedeeltelijke hongersnood out- staan. De prijzen van alle levensbehoeften zijn daardoor gerezen met 40 tot 50 pet. Deze toestand is ook hinderlijk voor de mijnwerken. TER NEUZEY, 22 De handboogschutterij gaf verleden Zondag weder October 1889. #De Wester Schelde" eene schieting. Niet- legenstaande het ongunstige weer waren toch nog 40 schutters aauwezig. De uitslag was voor de leden onzer vereeniging niet ongunstig. De hoofd- vogel werd geschoten door den heer C. van Haelst en een kalle door den heer I. Poppe, beide leden der societeit alhier. De zijvogels werden geschoten door de heeren Ch. Steyaert en A. P. Prove en een kalle door den heer E. van Waes, de drie laatsten uit Sas van Gent. In de op Vrijdag 25 October, des voormid- dags te 10 uren, alhier te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten ter behandeling voorVaststellen gemeentebegrooting voor 1890; wijzigen idem 1889 geldleening; verordening verdeelen der gemeente in wijken en nummeren der huizeniugekomen stukken enz. De R C. bisschop te Breda heeft tot kape- laan te Westdorpe benoemd den heer F. B. C. Cortvriendt en tot kapelaan te Nieuw Namen den heer J. A. M. van Spaandouk, priester van het seminarie. De hulpkautoren der posterijen te Stoppeldijk en Zuiddorpe zijn in het vervolg mede belast met de behandeling van aangeteekende brieven, eene aangegeven geldswaarde van f 600 te boven gaande. lv'asVSj&tfs Hulst. Alhier is deze week een ijsclub opge- richt. Aanvaukelijk bestaat deze vereeniging uit 14 leden en eenige donateurs. Tot voorzitter werd gekozen de heer E. Callenfels en de heer W. Imandt nam het ambt van penningmeester op zich. 't Is te hopen dat deze vereeniging langer moge bestaan dan de hier voor drie jaar opgerichte gymnastiek-club, die na een leven van slechts eukele maanden ten grave daalde. het nadereu van den winter ga ik niet op reis, ik ga alleen op reis, om mijn geluk terug te winnen. Onder hare tranen door moest Eugenie toch glimlachen. Ga dan met God, Richard, fluisterde zij. De officier wilde vertrekken, doch toen zij elkander de hand reikten tot afscheid, bleven die in elkander liggen. Zij hadden elkander nog zeer veel te zeggen, en telkens weer iets anders, totdat hun gesprek in een zoet gefluister overging. Later wisten de gelieven zelf niet, hoe het zoo gekomen was, maar ten slotte omhelsden zij elkander en hun gefluister verloor zich in een zaligen kus. Den volgenden middag te twaalf ure lichte de ^Atlantic" het anker en het trotsche stoomschip aanvaardde de reis over den Oceaan. Op het achterdek leunde Richard over de verschansing en staarde droomend naar het verdwijnend land. Hij was ernstig gestemd, doch in zijn hart leefde de hoop, dat zijne reis niet vruchteloos zou zijn. De teerbeminde Eugenie zou misschien toch nog zijn vrouw worden. In den laatsten tijd was de Amerikaan niet altijd in goed humeur geweest. Yan zijn bezoek bij John Muddle in het ziekenhuis keerde hij somber terug en sloot zich dadelijk in zijn kamer op. Eenige uren later kwam hij, schijnbaar vroolijk weer naar beneden, doch het was hem aantezien, dat die vroolijke stemming niet de ware was. De handelsraad mocht zijn half broeder niet gaarne zien en vermeed hem zooveel hij kon. Zoo luisterde hij ook weinig naar hetgeen in het ziekenhuis was voorgevalleu, toen Arthur White dit aan zijn halfbroeder mededeelde. Niets dan onzin 1 zei de handelsraad schouderophalend, en bij deze meening bleef hij. Overigens had Waldmann den laatsten tijd veel drukte gehad. Met de groote kapitalen, hem door consul Lindenschmidt voorgeschoten, had hij voordeelig gespeculeerdhij stond nu op het punt een tweede speculatie te wagen, waarbij millioeneu te verdienen of te verliezen waren. Ge- lukte deze zet, dan was hij gered en kon naar waar waarheid weer de eerste plaats onder zijne concurrenten innemen Hij was tevreden, dat zijn halfbroeder met zoo weinig moeite tot een over eenkomst was te vinden geweest. Die aaugelegen- heid was, naar hij meende, voor goed afgedaan en hij was de man, niet om naar praatjes te luisteren. Wat gaf hij ook eigenlijk om het gezwets van een waanzinnige In den laatsten tijd was er in het paleis van den handelsraad geen sprake van familieleven. Yader en dochter zagen elkauker weinig en blikte Wald mann soms op het bleeke gelaat van zijn dochter, dan gevoelde hij gewetensknaging. Om die knaging te ontgaan vermeed hij zijne dochter zooveel mogelijk, en dit maakte Eugenie hem gemakkelijk genoeg. (Wordt vervolgd.) Philippine. Bij het natleren van beginnen de ingezeteuen weder overlast te krijgen van landloopers uit Belgie. Zoo bracht Woensdag jl. ouze gemeenteveldwachter een persoon zonder middeleu van bestaan over de grenzen, die, wat de politie eerst later vernam, had loopen bedelen en zich het een en ander toegeeigend. Den volgenden dag was die man weder hier en stond bij een hooistapel vuur te maken. Zeer zeker uit vrees, dat deze handeling hem te duur zou te staan komen, nam hij v<5or de politie er kennis van droeg, de wijk naar de gemeente Hoek. Hierom was de veldwachter wel verplicht, de politie te Ter Neuzen en Hoek er mede in kennis te stellen, waarop de man Yrijdag jl. werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gebracht. Nog dienzelfden dag werd aangifte gedaan van een zoogenaamden ketellapper, die een voorwerp, ter reparatie aan hem toevertrouwd, eenvoudig had medegeuomen deze is door de marechaussdes van Axel, op verzoek van de politie alhier, te Stop- gebracht, om het ontvreemde voorwerp, dat nog in zijn bezit was, aan de eigenares te vertoonen. Philippine. Het eerste huis in den uitgestrekten Vergaertpolder zal binnen korten tijd gereed zijn. Daar de eigenaar er bierhuis in zal houden, zou het opschrift„Pas Buiten" uiet ongepast op ziju uithangbord staan. Of echter dit bierhuis in eene behoefte voorziet, is eene andere vraag, want met deze telt onze gemeente, nog geen duizend zielen groot, vijf en twintig herbergen. Gruauw. Ondanks herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. lagere school alhier, jaarwedde J 400, geen enkele sollicitant aangemeld. Rorssele, 21 Oct. Naar aanleiding der laatste woorden van Openb. II: 10 nam de heer J. A. van Tuynen, beroepen naar Goudswaarde, jl. Zondag afscheid van zijne gemeente. Bij het einde der godsdienstoefening werd hem de bekende heilbede toegezongen. In de omstreken van Lochem en Laren, zoo schrijft men, is het jachtveld dit jaar ruimschoots van wild voorzien." Patrijzen ziet men bij vluchteu van 20 en meer. Ook hazen en konijnen zijn er veel meer dan vorige jaren. Toen Zaterdag de militairen te Arnhem aan het schijfschieten waren, wierp een onderofficier aan een soldaat een pakje patronen toe, dat in de hand van den soldaat ontplofte, waardoor deze zeer ernstig aan de vingers werd gekwetst. Men schrijft uit Venlo Door de werkstaking in de kolenmijnen in Frankrijk is de kolenaanvoer uit Pruissen zoodanig toegenomen, dat tusschen Venlo en Maastricht drie nieuw extra- goederentreinen zijn ingelegd. Als een staaltje van geringe ontwikkeling kan dienen dat bij een te Den Ham voltrokken huwelijk noch de bruidegom en bruid, noch de ouders van weerszijden hun naam konden schrijven. De voor vier weken nieuw voltooide toren op de St. Nicolaaskerk te Venlo, wordt thans weder afgebroken, omdat hij zoozeer overhelde, dat er vrees bestond van omvallen. De te Uithuizen (Gron.) gevestigde „naamlooze vennootschap van grondbezit in Amerika," breidt zich uit, en bezit in het verre Westen reeds een steeds aangroeiende kolonie van voornamelijk Gro- ningsche landlieden. Verleden jaar zond die ven nootschap ettelijke duizeuden mudden //jammen' naar de kolonisten, en waarschijnlijk zal dit thans herhaald worden. Het feest, ten hate der slacht- offers van den ramp van Antwerpen in het nijver- heids-paleis te Parijs gegeven, heeft meer dan 80,000 francs opgebracht. De Heilssoldaat verschijnt thans reeds in 26 verschillende uitgaven tegelijkertijd, meerendeels in verschillende talen, met eene gezamelijke oplage van 31,000,000 exern- plaren per jaar. Jaarlijks worden ongeveer 2,300,000 bijeenkomsten gehouden in vijf en dertig talen. Te Brussel vindt men den herberg op elke twintig inwoners. De heer Aurelien Scholl, lid van de Academie Franpaise, weet blijkens het jongste nummer van de Matin, mede te deelen, dat bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Belgie en Nederland een zeker aantal stemmen zijn uitge- bracht op generaal BoulangerIn Frankrijk zijn proeven genomen met een nieuw oorlogswerktuig. Dit bestaat in een projectiel, hetwelk bij het neder- vallen niet alleen allerlei vernielende stoffen uitbraakt, maar tegelijk een geweldig geluid voortbrengt, dat alle dieren verschrikt uiteen doet stuiven. Br Te 's Bosch had Zaterdag een huwelijk plaats onder bijzondere omstandigbeden. Eenige jaren geleden vertrok J. S. als landbouwer naar Amerika met achterlating van ziju huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje dat hij trouwde, zonder fiaar mede te deelen, dat hij reeds was. Toen hij naar het vaderland was teruggekeerd, waar ziju eerste vrouw nog in leven was, kreeg zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijne eerste vrouw gestorven, en Zaterdag trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij uit Amerika mee bracht. Hij werd ait de gevangenis naar het stadhuis geleid. De man is 70, en de vrouw 27 jaar oud. De slaapmutsen hebben weer kans in de mode te moeten komen. Zeker dokter heeft nagegaan waarom het tegenwoordige geslacht meer droomt dan vroeger en hoe het komt, dat men in de koude meer droomt dan bij warmte. Hij schrijft het toe aan het onbedekt laten van het hoofd. De koudere nachtlucht koelt den buitenkant van het hoofd af en drijft het bloed naar de hersenen, waardoor aldaar actie ontstaat. Hij stelt voor, dat wij maar zullen terugkeeren tot de slaapuiutsen van onze grootouders. Zij droegen alien mutsen, mannen zoowel als vrouwen, maar in onze dagen raakt zelfs de vrouwelijke nachtmuts in onbruik. De mutsen hielden het hcofd warm het bloed bij de oppervlaktezoodat onze gehuwd en grootouders nooit droomden en veel minder onder- hevig waren aan hersenaandoeningen dan wij. Door een slaapmuts te gebruiken voorkomt men dus een droomer te worden. Sedert jaar en dag ontvangen velen, die bij advertentie in een onzer meest gelezen dagbladen eene betrekking vragen, eene briefkaart uit Ant werpen, waarin hun medegedeeld wordt, dat er ,/toevallig" aldaar een ^toezichter" kan geplaatst worden in eene cooperatieve vereeniging. Aan die betrekking is verbonden een salaris van ongeveer f 100 in de maand. De vereischten, waaraan voldaan moet worden, worden opgenoemd, en de schrijver van de briefkaart is wel zoo beleefd, zich tot het geveu van nadere inlichtingen bereid te verklaren. Eene voorwaarde voor het verkrijgen der betrekking is echter, datmen eene som stort van f 3000. Iloevelen er reeds die som gestort hebben schrijft men aan het U. D. is ons onbekend, maar wel zonderliug mag het heeten, dat de mooie betrekking van „toezichter" maar altijd vacant blijft, en dat de brief kaartschrijver maar altijd onvermoeid zijne briefkaarten blijft verzenden. Voor vier jaar werd te Warfum ontslagen, de briefbesteller K. Palmer, omdat hij beschuldigd werd van diefstal op het postkautoor. Algemeen was men hierover verontwaardigd, omdat men hem voor onschuldig hield. De rechtsvervolging bleef dan ook zonder resultaat. De man trachtte nu door het venten met kruidenierswaren iets te ver dienen, terwijl zijne vrouw naar 't veld ging om te werken. Vier jaren lang ging hij onder schande gebukt, terwijl hij en zijne vrouw juist genoeg verdienden, om uiet te verhongeren. Onverwacht komt nu de tijding„K. Palmer heeft eervol ontslag bekomen", daar gebleken moet zijn, dat de beschuldiging ongegrond was. Een ernstig ongeval bracht Zondagochtend, omstreeks halftien, de Keizersgracht te Amsterdam in rep en roer. De koetsier van Dr. P. M. kwam, met zijn elfjarig zoontje op den bok naast zich, de Beereustraat uitrijden. Vlak bij de „Sluis" (zooals de Amster- dammers 't nog altijd noemen) werd het paard plotseling schichtig. Voordat de voerman het beest meester kon worden, had het een zijsprong gedaan waardoor rijtuig enz. te water stortten. Ondanks alle pogingen, wist men den koetsier, een oppassend huisvader met groot gezin, niet te redden. Een half uur later werd het lijk van den ongelukkige, die vermoedelijk onder zijn rijtuig was geraakt, opgehaald. Ook het paard schoot er het leven bij in. Het zoontje van den koetsier werd levend opge haald en nadat hem bij een bakker op den hoek van de Keizersgracht en Heerenstraat de eerste zorgen waren verleend, naar het binnen-gasthuis overgebracht. Art. 348 wetboek van strafr. luidt: z/Hij die opzettelijk zijne eigene zaak of, ten behoeve van den eigenaar, eene hem niet toebe- was s I 1 xm n~j-j— v r-o* o u volgende punten behandeld lo. Werd mededeeling gedaan van onderstaande ingekomen stukken a.) Brief van Gedepnteerde Staten, dat door dit College berust wordt in het subsidie, aan het algemeen bnrgerlijk armbestuur voor den dienst van 1890 te verleenen. 4.) Brief van Gedeputeerde Staten tot machtiging, om met het gemeentebestuur van Axel eene overeenkomst te treffen, omtrent de kosten der vestiging van Rijkstelephoonkantoren. c.) Kennisgeving van den heer J. van de Bee, dat hij zijne benoeming tot lid van den raad aanneemt. d.) Circulaire van den Commissaris des Konings betreffende de kosten van de zevende algemeene tienjarige volkstelling. e.) Verzoek van het bestuur der rederijkerskamer: >Oefening baart kunst," om voor het honden van repetition gebruik te mogen maken van een der bovenvertrekken in het ge- meentehuis. 2o. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot afwijzing van een verzoek van 1). Galle, aannemer van den verbouw der openbare dorpsschool, om ontheffing eener hem opgelegde boete van f 80, voor te late oplevering van het werk. De boete wordt echter bepaald op f 20. 3o. Eveneens wordt op voorstel van genoemd college afwijzend beschikt op een verzoek van het muziekgezelschap «De Volharding", om voor het houden van muziekoefeningen gebruik te maken van het nieuwe schoollokaal in het dorp. Dit beslnit werd genomen op grond, dat een nieuw school- gebouw daarvoor niet de geschikte plaats is, voornamelijk met het oog op de nieuwe meubelen, die door gedurige ver- plaatsing te veel zouden lijden. Onder eenige voorwaarden werd evenwel aan genoemd gezelschap, alsmede aan de rederijkerskamer, de zuidwestelijke bovenkamer in het gemeentehuis beschikbaar gesteld voor het houden hunner repetition. 4o. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, door burgemeester en wethouders opgemaakt, werd gewijzigd vastgesteld op een totaal bedrag van 153,87i- De wijzigingen, die er in gebracht zijn, bestaan in het opnemen van een nieuwen aanslag, n.l. van M. Dees in de 2de klasse en het verplaatsen van den aanslag van den heer Hartman van de 14de naar de 15de klasse. 5o. De tuin bij het gemeentehuis werd onderhandsch ver- huurd aan K. Dees alhier voor f 10, over het jaar, ingaande met 1 Januari 1890. 6o. De gemeentebegrooting voor 1890 werd onveranderd vastgesteld, zoo in ontvang als in uitgaaf, op een bedrag van 18,304,16. Onder de inkomsten zijn begrepen a.) opcenten op 's Rijks directe belastingen 2953,48. 4.) hoofdelijke omslag6600, c.) uitkeeringen en bijdragen6398,38. Onder de geraamde uitgaven komen voor a.) kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen3205,69 j. 4). kosten van het lager onderwijs 6235, c.) renten en aflossingen2593,80. 7o. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer Van de Ree, werden onderzocht en in orde bevonden, na opmerking door den voorzitter, dat zij hadden moeten zijn ingezonden aan den gemeenteraad in plaats van aan burge meester en wethouders en dat zij moesten geregistreerd geweest zijn. (Dit laatste was nu door zijne bemiddeling geschied.) Tot de toelating van den heer Van de Ree werd alsnu besloten. 8o. De burgemeester werd door de vergadering gemachtigd, om, wat het leggen eener goot betreft aan den Axelschen weg nabij de zoogenaamde brouwerij, daar cementbuizeu te doen plaatsen, wanneer het blijken mocht, dat zulks noodig is. 9o. Aan den persoon, belast met het schoonmaken der openbare dorpsschool, werd met ingang van 1 Januari 1890 eene som van f 15 meer 's jaars toegestaan. Jjc/Uijk UUU^VlllUUvlbU CU gotuulU iiout PLllipplUO

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2