Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Waard zou hare zuster verweten hebben haar zeer slecht en gering gebouw, waarop de eerste zou hebben geantwoord: »Mijn kerk zal staan en uw kerk zal vergaan. Crayestein was een sterk slot uit de XIde eeuw. Men vindt er nog afbeeldingen van (Hofdijk's Gesch. der Ned.) Het deed o. a. dienst in de belegering der stad Dordrecht in 1299, en was toen bezet door Aloud, baljuw van Zuid-Holland. Riede komt met Sliedrecht reeds voor in een bulle van Keizer Hendrik IV, van 1064. Ik haalde deze bijzonderheden alleen aan, om te doen zien, dat de muur, die weldra, na zeker eeuwen knagens van het water getrotseerd te hebben, door het moderne dynamiet zal worden vernietigd, waarschijnlijk de ligging wijst er op een overblijfsel is van het slot Itiede of Crayestein. Dat onderzoekingen hieromtrent niet van belang ontbloot zijn, behoeft geen verdere uiteenzetting. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de roode ton n°. 1 op de reede van Philippine, is verplaatst in de navolgende merken de Noordkant van een bosch iu den hoek van den Nieuwen Neuzenpolderde Verklikker van den Nieuwen Nenzenpolder aan de zijde van een bosch. De ton ligt in 54 dM., bij gewoon laagwater. TER NEUZEN, 18 October 1889. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ont- vanger der belastingen te Elst, de heer G. C. Drooglever Fortuijn te Axel, residentie Ter Neuzen, en dit met intrekking zijner verplaatsing als con- troleur naar Drachten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gezworen van den polder Willem III, de heer H. de llegt. Axel, 17 Oct. Hedeu avoud bracht ons mu- ziekgezelschap ^Concordia" aan den heer J. Bauwens, commissaris van bovengemeld gezelschap, en diens echtgenoote een serenade, bij gelegenheid van het voltrekken van hun huwelijk. Ziliiinsliig. Als een staaltje van buitengewone vruchtbaarheid in de hoenderwereld, verdient voor- zeker vermelding, dat bij den houtzager P. Stoffels Cz. alhier eene kip in den loop dezer week binnen den tijd van drie dagen vier eieren gelegd heeft en wel zoodanig, dat zij om den anderen dag telkens twee stuks ter wereld bracht. De eieren gelijken in kleur, vorm en grootte volkomen op die, welke bedoelde kip gewooDlijk voortbrengt. Alleen bij het laatsle tweetal is duidelijk te bespeuren, dat zij vdor de geboorte met de spitse einden zwak aan elkander verbonden waren. Philippine. De gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft ook hier hare intrede gedaan. Althaus heden morgen werd een schoon dier van behoeftige menschen dood in het hok gevonden en onmiddellijk begraven. St. Jansteen. Donderdag, 10 October, had de gemeente St. Jansteen een feestelijk aanzien ge- kregeu de WelEdele Heer A. van der Pluijm Rzn., raadslid en ambtenaar van den burgerlijken stand, en echtgenoote, vierden hun zilveren huwelijksfeest. Nadat de gewone plechtigheid in de kerk ge- eindigd was, werden de armen, wier helpers en steun zij steeds geweest zijn, ruimschoots op smakelijk krentenbrood onthaald. Van vele zijden ontvingen de echtelingen oprechte, hartelijke gelukwenschen. Van verscheidene huizen wapperde ouze nationale driekleur, ten bewijze van gehechtheid aan- en liefde en erkentelijkheid voor het gelukkig vijfentwintig jaar vereenigd echtpaar, dat zooveel goeds op ge- noernde gemeente gesticht heeft en wieus streven het immer zijn zal, dit te doen. Talrijke ingezetenen lieten van hunne warme belangstelling in het groote voorrecht, den jubilarissen dien dag ten deel gevallen, blijken. 's Avonds werd hun door eenige ingezetenen nog eene ovatie gebracht uit dank- baarheid voor 't hun geschonkene en ieder, jong Aan het einde van haar verhaal slaakte de jonge offioier een diepen zucht en bleef een tijd sprakeloos zitten geheel terneergeslagen door het- geen hij gehoord had. Opeens stond hij op en kuste Eugenie eerbiedig de hand. Mijn arrae Eugenie, zei hij, nu weet ik wat gij geleden hebt. En ge veroordeelt mij niet, Richard? vroeg zij op fluisterenden toon. Met de handen op het hart b.tuigde graaf Lo- wenberg dat hij haar achting en eerbied toedroeg voor haar heldhaftige zelfopoffering. Ik dank u voor deze woorden, Richard, zij nu Eugenie met een hartelijken handdruk. En geen hoop, Eugenie, geeu hoop! riep nu Richard bewogen uit. Mijn God, waarin hebben wij gezondigd, dat wij zulk eene zware beproeviug moeten doorstaan Zwijgend staarde Eugenie een poos voor zich, toen sloeg zij de oogen op tot Richard. Wilt gij mij nog een oogenblik aanhooren? vroeg zij har- telijk. Er is iets bijzonders gebeurdik durf thans nog geen hoop koesteren maar ik wilde raad van u hebben. 0, met veel genoegen, antwoordde Richard en nam nu weder plaats tegenover haar. Eenvoudig en duidelijk verliaalde Eugenie hem nu de gescliiedeDis van den ongelukkige, waarbij zij dikwijls gestoord werd door de uitroepen van den graaf, die vol belangstelling zat te luisteren. en oud, klein en groot, uitte door een luid,/Lang leven zij den innigsten wensch uit, dat het ge- lukkige paar nog vele jaren voor elkander en voor de gemeente St. Jansteen gespaard moge blijven. Honteuisse. Bij de Herv. gemeente alhier is beroepen D". Wouters, predikant te Roubaix (Prankrijk.) Walsoorden, 16 Oct. Voor de aanbesteding van verdedigingswerken aan den oever van het calamiteus waterschap, verlenging der paalrij op den Scharrendam, begrooting f 877,50, werd inge- schreven door P. J. Verbist te Hontenisse, voor 900; B. den Exter van den Brink, te Krabben- dijke, voor J 899 en J. Bruggeman, te Hansweert, voor f 897. De uitvoering is, behoudens goedkeuring, gegund aan den minsten inschrijver. Mlddelburg, 18 Oct. Ileden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed Het verbouwen van een hulpsluismeesterswouing te Sas van Gent, tot sluismeesterswoning. Hiervoor hadden ingeschreven de volgende heeren: P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor f 1400 B. J. Pauwels, voor f 1845 en J. Dootjes, voor f 1298,80de beide laatsten te Sas van Gent. De begrooting bedroeg f 1385. 's Gravenhage, 18 Oct. Met intrekking van de benoeming tot coutroleur der belastingen te Ter Neuzen van den heer De Haan uit Gennep is als zoodanig benoemd de heer J. J. G. van Wicheren uit Dokkum. L. Engelbeen, in hechtenis genomen beschul- digd van verduistering van gelden ten nadeele der stad Gent is gisteren veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, 2000 franc boete, verlies van burgerlijke en politieke rechten, teruggave aan de stad van 165,583,75 franc met den iutrest it 5 en 10 maauden lijfsdwang voor de Stad en 2 maanden voor den Staat. Het publiek juichte het vonnis toe. Toen de trein uit Quievrain eergisterenoch- tend te Brussel het station biunenliep, werkte de rem niet, zoodat de trein zijn voile snelheid behield. De stootpalen werden verbrijzeld en een vreeseiijke schok dreunde door het geheele station. Een vreeseiijke ontsteltenis verspreidde zich natuurlijk onder alien, die op het perron en in de wachtkamers waren. Allen schoten toe, vreezende dat er een verschrikkelijk ongeluk was gebeurd, maar nauwe- lijks waren de wagens weer tot stilstand gekomen, of alle reizigers sprongen terstond op het perron. De meesten klaagden over kwetsuren, maar ze waren alleen aan het aangezicht en den arm ge- wond, en meestal niet ernstig. Dit kwam omdat de reizigers, toen de trein binnenliep, gelijk ieder doet, opstonden, de een om zijn koffertje, de ander om zijn jas te krijgen. Kortom, alien stouden, zoodat de hoofden en armen het eerst in de klem waren. In het geheel werden 20 personen gewond, en deze werden terstond in de wachtkamers verpleegd, door geneesheeren, die door de portiers terstond werden opgezocht. Een uur na het ongeluk konden alle gekwetsten het station weer verlaten. Het gerucht van het ongeluk verspreidde zich zeer snel in de stad en werd, gelijk gewoonlijk in dergelijke gevallen geschiedt, erg overdreven. Vooral ter beurze maakte men zich zeer ongerust, daar met dezen trein vele industrieelen uit Bergen te- rugkeerden. Gelukkig echter bleek later, dat de zaak zoo erg niet was. Yolgens berichten uit Engeland heeft de aardappelziekte er sedert jaren geen verwoesting aangericht als dezen zomer. Daarheen zal Duitsch- land veel kunnen uitvoeren. In ons land daaren- tegen is deze teelt over het algemeen veel beter geslaagd dan in 1888. Maar dat is klaarblijkelijk een schurkenstreek, riep Richard uit, bij het einde van haar verhaal. Het is zoo klaar als de dag, dat de jonkman de waarheid zegtdaar valt geen oogenblik aan te twijfelen. Oordeel niet te spoedig, vermaande Eugenie. Ik zelf heb ook een gevoel, alsof wij voor de onthulling van een verschrikkelijk geheim staan doch hoe gemakkelijk kunnen onze vermoedens valsch zijn Misschien worden wij door eenige toevallige gebeuitenissen op een dwaalspoor ge bracht. Doch Richard gevoelde weer nieuwe levenslust. Opgewond en riep hij uitO, Eugenie, het is of ge mij doet herleven. Als dieArthur White werkelijk een bedrieger waredan zou ik weer hopen op dagen van onmetelijk geluk. Beklemd van harte staarde Eugenie naar den grond. Laten wij niet te vroeg jubelen, Richard, ver- maanden zij. Het is bijna onmogelijk zulk een bedrog te plegen. De graaf stond nu op en zeiIk wil de zaak op staanden voet tot klaarheid brengen. Waar wilt ge heen vroeg zij ontsteld. Yergeef mijn ongeduld, Eugenie, maar mijn hoofd is er vol van ik wil zekerheid hebben, stamelde de officier. Ik wil naar het ziekeuhuis, om met de ongelukkigen zelven te spreken. (Wordt vervolgd.) Als een bijzonderheid kau vermeld worden, dat in den turn bij C. Platteeuw te Hoek een bloemkool gegroeid is van 1.10 M. in omtrek. Het zaad van deze reuzen bloemkool is geleverd door den zaadhandelaar A. Bedet te Hoek. Donderdag middag had te Aardenburg een treurig ongeluk plaats. Een ledige vrachtwagen van de stoomtram werd door een persoon naar een andere plaats gebracht. Een knaapje, dat er zeer dicht naast liep, geraakte bij ongeluk onder de wielen. Het hoofd werd verpletterd, de dood volgde oogenblikkelijk. Wanneer toch zullen de jongens eens begrijpen hoe in dezen voorzichtig moet gehandeld worden. Het is werkelijk te verwouderen dat er nog niet meer dergelijke ongelukken gebeuren. Naar wij vernemen is onder de gemeente Kruiniugen een ontzettend ongeluk gebeurd. Zekere De M., landbouwer aldaar, kwam des avonds vau zijn land terug met paard en slede en stond te wachten aan den overweg over de spoorbaan, waarvan de boomen gesloten waren, omdat een zoogenaamde „penentrein" moest passeeren. Toen deze voorbij was verzocht De M. aan zekere V. d. W., die bij hem stond, even de boomen te willen oplichten, opdat hij zou kunnen doorgaan, wat deze deed. Zij bemerkten geen van beiden, dat juist de snel- trein in aantocht was en het gevolg was, dat De M. met zijn paard door den trein gegrepen, een eindweegs medegesleept en onmiddellijk gedood werd. Aan den overweg staat geen wachthuisje, zoodat de wachter van den naastbijzijnden post, die voor behoorlijke sluiting gezorgd had, het ongeluk niet had kunnen voorkomeu. De M. was weduwnaar en vader van acht kinderen, waarvan nog vijf bij hem thnis waren. Volgens een ander bericht was het niet V. d. W. maar De M. zelf die de boomen opende. G. Ct. Een paar dagen geleden verscheen een persoon ter secretarie te Arnhem, om zich te laten inschrijven voor een aan te gaan huwelijk. Hiervoor was ook noodig de vrijstelling van zijn militairen dienst- plicht, welk bewijs hij dan ook verlangde, doch in plaats dat hem zulks werd verstrekt, verscheen een sergeant, die den persoon uitnoodigde hem te ver- gezellen naar de militaire autoriteiten, daar hij was herkend als een persoon, die niet voldaan had aan de verplichte loting voor de nationale militie. Yolgens het zeggen van dezen jongeling, moet de zaak zich als volgt hebben toegedragen Vdordat hij moest voldoen aan de verplichte loting, vertrok hij naar Duitschland, om daar te gaan werken en had met den burgemeester der naburige gemeente, waar hij woonde, goedgevonden dat deze voor hem zou loten en in bet geval, dat hij een dienstplichtig noinmer trok, zou de burgemeester hem bericht zenden en hij zou dan uit Duitschland herwaarts komen, om zijn dienst te vervullen. Daar hij in het geheel geen tijding van den burgemeester ont- vangen had, dacht de jongeling niet anders, dan dat hem een vrijstellend noinmer was ten deel gevallen, en hij kwam thans over, om zijn papieren te laten in orde brengen voor een huwelijk. Als hij nu volgens de krijgsartikelen veroordeeld mocht worden, mag hij, in plaats van trouwen, vijf jaren onder de wapenen blijven. Dinsdagnacht kwam Jan Smit, melkboer in de le Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam, als naar gewoonte beschonken thuis. Een huiselijk twisttooneel tusscben hem en zijne vrouw Eibertje van Vennik volgde. De woestaard wierp haar toen tegen den grond, trapte haar op borst en buik en mishandelde haar verder op zulk eene wijze, dat de door het hulpgeroep der kinderen toegeschoten buren de ongelukkige vrouw dood vonden. In- tusschen was de politie gekomen, die Smit ar- resteerde. De toestand van de iu het ziekenhuis te 'sHage verpleegde vrouw, op wie 11. Vrijdag-nacht poging tot moord werd verpleegd, is, hoewel er hoop bestaat haar in het leven te behouden, nog steeds zorgelijk. Het visschen naar den revolver, waarmede de moordaanslag werd bedreven, is op de gewone wijze met baggernetten voortgezet, nadat het met den electro-magneet was opgegeven. 't Was Zondagavond volop kermis te Bloe- mendaal voor de jeugd, die verzameld voor een koekkraam hare kunsten toonde in 't koekhakken enz. toen een tentwagen, bestuurd door een dronken of slapenden koetsier eerst een palingwagen om- verreed, toen tegen de kraam terecht kwam, zoodat 3 kinderen, wie 't niet gelukte spoedig genoeg weg te komen, onder het rijtuig kwamen. Een er van werd vrij ernstig gewond. De koetsier legde direct de zweep over de paarden om proces- verbaal te voorkoraen. Gelukkig echter sprong de heer R. op zijn velocipede en reed kalmpjes 't rijtuig achterna tot binnen Haarlem, waar hij den koetsier noodzaakte mede te gaan naar 'tpolitie- bureau, zoodat de man er nu niet zoo erg gemakkelijk zal afkomen en een Voorbeeldige straf dan ook zijn verdiende loon zal zijn. Ieder zal, korten tijd geleden, in de dagbladen het hartroerend verhaal hebben gelezen van zekere weduwe de Vries, wier man, die als smid in de fabriek van den heer Corvilain te Antwerpen werk- zaam geweest zou zijn, bij de vreeseiijke catastrophe het leven zou hebben verloren. De ongelukkige vrouw zou daarop aauvankelijk door het liefdadig- heidscoinite te Antwerpen met een kleiuigheid zijn ondersteund om de reis met hare kinderen naar hare geboortestad Groningen te kunnen aanvaarden. De N. Gr. Ct. deelt thans mede, dat uit naspo- ringen van het comite te Antwerpen't welk zich bovenbedoeld geval wilde aantrekken, geholpen door de politie te Groningen, gebleken is dat men hier de dupe is geweest van eene sluwe op- lichtster, zekere vrouw Harmsen, die in vereeni- ging met een te Groningen thuis behoorend meisje van verdacht allooi, met name Bregje de Vries, die zij voor eene barer dochters liet doorgaan, het geheele verhaal heeft verzonnen om zoodoende de liefdegaven rijkelijk te doen vloeien, wat haar maar al te zeer gelukt is. Haar man dient nota bene als soldaat in Indie. De Groningsche politie heeft beide oplichtsters die hare rol meeslerlijk gespeeld hebben, ontmas- kerd en tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Bij eene trouwplechtiglieid te Breukelen, op 15 dezer, bleef het voorste rijtuig plotseling stilstaan. De koetsier van het tweede rijluig, niet spoedig kunnende stoppeu, reed met den boom van zijn rijtuig door het eerste heen. De boom vau het derde rijtuig kwam in het tweede eu die van het vierde in het derde rijtuig terecht. Behalve den schrik en eenige duwen liep alles zouder onge lukken af. Te Loosdrecht heeft zich een geval van hekserij voorgedaan. Bij het slachtoffer, een jong meisje, werd een duivelbanner geroepen, die aldra het feit constateerde, o. a. uit een aautal rozen die in een kussen werden aangetroffen. De rozen werden natuurlijk aanstonds verbrand en de kwade geesten bezworen, zoodat spoedig beterschap volgde. Dit nam echter niet weg, dat de buurvrouw die het kwaad gesticht had, toen zij belangstellend kwam vragen hoe het ging met de zieke, alles behalve vriendelijk outvangen werd. Door het weerlicht gedood. Te Fordsburg had dezer dagen een vreeselijk voorval plaats. 's Avonds tegen vijf uur ongeveer brak een hevig onweder los de broeders Van der Merwe en Grob- belaar kwamen van hun werk terug en waren op bet punt om te gaan theedrinkeu. De oude heer Van der Merwe „oom Danie" zat bij de deur en de heer Grobbelaar en drie andere mannen zaten op de bank buiten, terwijl de jonge Grobbelaar en II. v. d. Merwe de paarden in den stal zetten. Zij hadden reeds twee paarden in den stal gezet en de anderen volgden, toen het geheele huis in eens verlicht werd, een donderslag werd gehoord en zij vielen bewusteloos op den grond. Ongeveer een half uur later kwamen zij weer bij, de oude man leunde in het hoekje nog over zijn stoel met een vreemde uitdrukking op zijn gelaat. De jonge v. d. Merwe voelde, dat zijne beenen ge- paralyseerd waren en riep een der anderen toe om naar zijn vader te zien. Toen bemerkte men dat de oude man, die eenige oogenblikken te voren nog gezond was, overleden was. In den stal wa ren drie paarden gedood, die op een hoop lagen, een eindje verder op lag het vierde paard ook dood. Op de zijde van den der paarden was een volmaakte ster door den bliksem uitgebrand. Iu een hoekje bij een paviljoen op de ten- toonstelling te Parijs vond een agent dezer dagen een paar jongens, die bij elkander gehurkt zaten te slapen zij waren zeer armoedig gekleed, eigen- lijk in lompen gehuldzij werden wakker gemaakt eu weldra naar een politiepost gebracht. Wat men hun ook vroeg over herkomst enz., op geen enkele vraag kreeg men antwoord en dit wekte argwaan. Na veel moeite gelukte het een hoogeren beambte iets uit de knapen te krijgen, en toen bleek het, dat de kinderen te Nizza woonden en zooveel van de tentoonstelling gehoord hadden, dat zij besloten er heen te gaan. Den 25 Mei vertrokken de bengels, waarvan de oudste 13 jaar is, en legden al bedelende den weg af, nu eens in de open lucht, dan eens op een hooiberg overnachtende. Te Parijs hadden zij door bedelen en het vragen van ^tickets" herhaaldelijk de tentoonstelling be- zocht, zoodat het doel hunner reis bereikt was. De ouders hadden natuurlijk geen hoop meer hun kinderen, die voor 5 maauden verdwenen waren, levend terug te zien. De rechterlijke macht in Spanje is met behulp der politie een waren veldtocht begonnen tegen het dobbelen in vereenigingen, koffiehuizen en andere plaatsen van vermaak. Te Madrid deed depclitie een inval in een aantal clubs, waar zij kaarten en geld in beslag en de hazardspelers gevangen nam. Een rechter waagde het zelfs het Casino binnen te gaan, een der meest aristocratische vereenigingen van Madrid. Hij deed het hazardspel ophouden, maar nam enkel 4 bedienden gevangen. In de zaal bevonden zich namelijk een groot aantal senaats- leden, afgevaardigden,generaals, staatslieden, mannen van zaken en zelfs velen zijner mederechters, die sterk opkwamen tegen het gestrenge optreden der overheid. Dit wekt dan ook nogal bevreemding, daar o. a. in de badplaatsen het spelen op groote schaal sinds langen tijd geduld wordt. De Eiffeltoren-maatschappij verdient een niet onaardig sommetje met de boeten, die aan schrijf- lustige Engelschen en anderen, die steeds hun naam willen raededeelen, worden opgelegd. Zoo betrapten de beambten van den toren dezer dagen weder twee Britsche toeristen, die den ijzeren steiger

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2