Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 15 October 1889. recktszakepI-" Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De dienst van den geneeskundigen dienst in het hospitaal is thans zwaarder. Niet alleen bij de vele gewonden, beri-beri en koortslijders, de bulp der geneesheeren wordt ook ingeroepen bij choleralijders, die aanhoudend naar het hospitaal wordeu vervoerd. Deze ziekte heeft sedert den 9den Augustus tal van offers geeischt. Ook de marine heeft haar deel gekregen. De „Bandjermasin" ligt met de gele vlag in top op de buitenreede te Oleh-leh. Wederom hebben twee dwangarbeiders, die des nachts de trambaan moesten bewaken, eene door de Atjehers aangelegde granaatmijn van 12 c.M. ont- dekt op den 6den en ons alweder behoed tegen eene vernieling der baan tusschen Lamdjainoe en Blang. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, ter aanwijzing van een wrak, gezonken in de Wester-Schelde, in het Pas van de //Erederik," daarbij is veraukerd een schokker, Yoerende bij dag eene witte vlag en van zonsonder- gang tot zoDsopgang twee horizontaal geplaatste witte lichten, in plaats van het ankerlicht. Het wrak ligt in de peiling witte ton no. 30 W. N. W. w/z N. hooge licht Bath. N. w/z W. De schokker ligt N. W. van het wrak, op 15 meter afstand, en kan aan beide zijden worden voorbijgevaren. C. L. v. E., oud 14 j., en P. M. S., oud 13 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. de le tot 1 maand en de 2e tot 3 dagen gevang. C. E., oud 59 j., werkman te Hontenisse, is wegens bedelarij veroord. tot f 6 dagen hecht. Hedeu stond voor de Arr.—Rechtb. alhier terechtC. W., 31 jaar oud, conducteur bij den stoomtram Breskens-Maldeghem te Draaibrug (Aar- denburg) beklaagd dat hij op 11 April 1889 des voormiddags omstreeks 6 uur in zijue hoedanigheid van conducteur bij den stoomtram Breskens-Mal deghem, belast met de bediening van den wissel op de wisselplaats van het station Sluis, niet heeft zorg gedragen, dat de wissel aldaar zoodanig was gesteld, dat de wagen, nadat de machine was afgehaakt en op de kromme lijn was gereden, op de rechte lijn liep, door welk verzuim die wagen op de kromme lijn terecht kwam en de machinist die tusschen de rails bezig was den aschbak der machine schoon te maken, tusschen deze en den bedoelden wagen is beklemd geraakt en daardoor belangrijke kwetsuren heeft bekomen. Yan wege het Openbaar Ministerie werden 4 getuigen en 2 deskundigen voorgebracht, het eischte beklaagde's veroordeeliug tot eene hechtenisstraf van 7 dagen. Z. M. heeft verlof verleend aan den heer A. L. J. van Waesberghe, cand.-notaris en kassier te Tilburg, tot het aannemen en dragen der ouder- scheidingsteekeneu als ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd. Op 11 dezer is bij het acte-examen te Middel- burg geslaagd voor onderwijzer, de heer J. Yerhage van Aardenhurg. In het geheel kwamen van de 33 candidaten, die zich aanmeldden, 9 vr. en 22 mann. op; daarvan slaagden 8 vr. en 13 mann. candidaten. Axel. Voor de betrekking van kantoorhouder (telephonist) aan het alhier op te richten Rijks- telephoonkantoor hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Zaamslag. Voor de betrekking van telephonist bij het alhier op te richten telephoonkantoor hebben zich aangemeld zeveu sollicitanten. Zaamslaff. Op het drietal voor predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeeute (afd. St. Pieterstraat) te Middelburg, vacant wegens vertrek van Ds. Keulemans naar Zierikzee, komt o. a. voor de heer H. J. Kouwenhoven, predikant alhier. Ziiaiiislng. Tot de evangelieprediking in de Ned. Ger. Kerk (doleerende) is toegelaten de heer W. A. Vrolik Jr., candidaat te Rotterdam, die alhier is beroepen en dit beroep heeft aangenomen. Walsoorden. De heer J. P. Adriaansens-Polfliet alhier was voor f 15,650 de laagste inschrijver bij de aaubestediug op jl. Zaterdag, van verdedi- rriivftcvirjal'Von oon fLpEL nnrlP,i;7PPOn]t»»j nocar iron calamiteusen polder Auna Jfriso, m JNoora-Beveland. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken P. d. P., oud 25 j., timmerman te Clinge, is wegens vernieling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. L., oud 47 j., harmonicaspeler te Sas van Gent, is wegens schennis der eerbaarheid veroord. tot 6 maanden gevangenisstraf. A. L oud 25 j., voerman te St. Jansteen, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. J. K., oud 53 j., tuinier te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 1 maand gevang. A. A. d. S., oud 11 j., en J. B. B., oud 13 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 3 dagen gevang. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,65 tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen fr. 0,56 tot fr. 0,85 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,97 tot fr. 1,07. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 3,75; Thielt fr. 3,00; Deinze fr. 3,81 tot fr. 4,25 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,50. een gelukkige toekomst hopen Deze gedachte alleen deed het meisje met een verlicht hart adem scheppen. Zonder lang bedenken, zette Eugenie zich aan haar schrijftafel, wierp haastig eenige re- gelen op het papier, sloot den brief in een couvert en schreef het adres. Zij schelde en kwam de binnentredende kamenier reeds tegemoet loopen. Rosa, sprak ze hartelijk, je heb reeds meermaleu trouwe diensten bewezen, maar nu kan je beter dan ooit toonen, dat ge aan mij gehecht zijt. Hier, neem dezen brief en breng hem zelve in de handen van den graaf Von-Lowenberg. Ge kent dien heer wel Het meisje knikte met een half onderdrukt gliinlachje, dat Eugenie het bloed naar de waugen jaagde. Maar doe het spoedig, ik bid je, Rosa verzocht zij hartelijk. Ik wacht vol ongeduld op het antwoord, dat ge mij zult brengen. Wees verzekerd van eene goede belooning, maar mondje dicht, hoor, Rosa Spreek er met niemand over. De kamenier knikte even, om te kennen te geven, dat zij dezen wer.k had begrepen, en verliet de kamer, waar haar meesteres in onrust en bange verwachting achterbleef. Dienzelfden dag liet graaf Von Lowenberg zich 's middags bij Eugenie aanmelden. Vol verlangen had zij daarop gewacht. Het scheen haar toe als een overmaat van geluk, dat zij weer in die lieve trouwe oogen zou zien. Maar toen de kamenier haar fluisterend zei, dat Richard be- neden wachtte, overviel haar een rilling van angst, H. M. de Koniugin heeft door eene aanzienlijke bijdrage blijk gegeven van hare bijzondere belang- stelling in de kiuderbewaarplaatsen te's Gravenhage. De haring is in plaats van November, nu reeds in de Zuiderzee verschenen, wat voor de visschers uiterst welkom is. Bovendien voorspelt zulk een vroege komst een goede teelt in dit najaar. De 21 brievenbestellers te Delft speelden te zamen ljl0 lot in de Staatsloterijop hun nummer viel 11 dezer de prijs van f 10,000. De wachteres der staatsspoorwegen M. P. Hemels, die voorkwam, dat tusschen de stations Roermona en Maastricht een kind door den trein werd overreden, ontving van de Maatschappij eene eervolle vermelding. Flet mine- 1 l - 1nC\U. Or0 langs te Gent bekroond met de groote zilveren medaille, heeft thans te Parijs de gouden medaille behaald. Te Bordeaux is brand uitgebroken in de stallen der tramweg-maatschappij. Vijfendertig paarden verbrandden en er werd voor 300,000 frcs. schade aangericht. Nu de verkiezingeu afgeloopen zijn, laat het gemeentebestuur van Parijs alle verkiezings- plakkaten van de muren, borden en monumenten afscheuren en verwijderen. Deze schoonmaak kost de stad alleen 80 a 100 duizend francs. In de nabijheid van Lanciano, in Italie, is eene geheele villa met hare bewoners in de lucht gevlogen, door de ontploffing van een groote hoeveelheid kruit, welke de eigenaar, een groot jachtliefhebber, in voorraad had. Hij zelf en zijne vier zoons werden gedood, en de vrouw des huizes en de gouvernante der kinderen bekwamen ernstige kwetsuren aan de beenen. Door de Amsterdamsche kappers- en barbiers vereeniging is in eene talrijke vergadering eene motie aangenomen, waarbij de wenschelijkheid was erkend om ook in dit vak tot algeheele Zondagrust te gera- ken. Het voornemen bestaat, beginnende met priino Januari, de zaken uiterlijk te een uur te sluiten Trapsgewijze zal meu dan verder gaan. In beginsel zal ieder het denkbeeld goedkeuren het practisch gevolg zou intusschen ook kunnen zijn, dat zij, die gewoon zijn zich alleen des Zondags te laten scheren, nu geheel er van afzagen en leidelijk iedereen zijn baard liet staan. Dit zou trouwens ook wel zoo logisch wezen dan de voor velen dagelijksche strijd tegen de natuur, door de mode in de wereld gebracht en door de gewooute gehandhaafd. Te Boksmeer is de vrouw van den bakker J. de dupe geworden van een sluwen oplichter Een koopman in linnen bracht een groot stuk van om den beminden man terug te zien. Zij had zijue liefde gruwzaam verraden en tot heden had zij alleeen nan haar eigen leed gedacht. Zij had Richard vroeger niet bij zich durven toelaten, omdat zij tegen zijn beden en klagen niet bestand zou geweest zijn. Nu had zij hem echter zelve ge roepen en hij was zonder dralen tot haar gekomen Moest zij niet van schaamte verzinken voor zijn open, trouwhartigen blik? Moest zij bij al haar smart nog misschien een verwijt hooren uit den mond van den teederbeminden jonkman In haar angst voor het waderzien, kwam bij haar reeds de gedachte op, het aangevraagde bezoek te laten afwijzen, toen het binnentreden van den graaf een einde maakte aan haren strijd. (Wordt vervolgd.) die stof bij haar, voorgevende, dat haar broer te Sambeek dit gekocht en verzocht had het bij haar te brengen, waar het zou worden afgehaald zij zou dan de rekening, bedragende f 35,72, wel voldoen. De vrouw die niets vermoedde, betaalde en vertelde let geval aan haar man, die bij zijn thuiskomst bet pak onderzocht en er slechts vodden in vond. Van den bedrieger was geen spoor meer te viuden. Eenige personen te Thorn hebben op het bovenlokaal van den herbergier Ex aldaar een societeit opgericht. De herbergier nam een patent als societeitbouder, en daardoor meende hij bevoegd te zijn, ook na het sluitingsuuraan de be- zoekers dier societeit drank te verkoopen. Jl. Zondag, even voor middernacht, werd echter die societeit ook door den heer burgemeester vergezeld van den gemeente-veldwachter bezocht, en werden met den kastelein ook de zich daar bevindende 17 gasten bekeurd. Men ziet hieromtrent weer eene behan- deling voor het kantougereclit tegemoet, doch als het waar is, dat reeds geruimen tijd geleden door het grootste rechtscollege is beslist, dat daar, waar herberg is, het geheele gebouw als zoodanig wordt beschouwd, dan kan moeielijk vrijspraak volgen. Sinds eenigeu tijd hebben de visschers uit Sliedrecht en omliggende plaatsen veei hinder on- dervonden van het scheuren der netten op een voorwerp, dat zich bevond op den bodem der Merwede, ongeveer 1000 a 1200 M. boven de spoorwegbrug bij Baanhoek. Dit heeft ten gevolge gehad, dat van wege den waterstaat een onderzoek naar den bodem der rivier heeft plaats gegrepen, waaruit is gebleken, dat een zeer groot brok steen, ver- moedelijk metselwerk, zich midden in de rivier, op den bodem, heeft vast gezet. De juiste afinetingen zijn vooralsnog moeilijk te bepalenhet gevaarte bevindt zich ruim 6 M. onder middelbareu rivier- stana, en schijut nagenoeg 2,60 M. hoog te zijn, ter- wijl de leugte op 25 M. wordt geschat. Voor de scheepvaart ligt het te diep om hinder- lijk te zijn, voor de zalmvisscherij blijft het echter een groot bezwaar. Hoe zoo groot een brok met selwerk op den bodem van de rivier komt is voor alsnog een raadsel. De toestand is nader opgeno- men door een ingenieur van den waterstaat en een offfcier van de geuie, terwijl onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen de departementen vau water staat en oorlog, om door middel van dynamiet, met behulp van een detacliement genietroepen, het gevaarte op te ruirnen. Te Leiden ontstond Zoudagmiddag brand in een kleederenraagazijn op de Haarlemmerstraat In een oogenblik stond het huis in voile vlam en de gloed was zoo hevig dat de verf van het cafe Ephraim, aan de overzijde gelegen, weggeschroeid werd. Het huis is geheel uitgebrand. De eenige stoombraudspuit, welke Leiden bezit, werd in het water gereden voordat ze water had gegeven Een uit Amsterdam ontboden toestel bracht's avonds de spuit weder op het droge. Zekere A. B. leefde sedert jaren met eene *iumr .M.. .uijuuiibv uvjcu re *s 11 age. Hoewel zij dikwijls samen kibbelden, waarbij het niet altijd bij woorden bleef, waren zij loch zeer aan elkander gehecht. Eenigen tijd geleden geraakten zij weder in twist, die nu zoo hoog liep dat de vrouw, na eene g duchte kloppartij, van B. niet meer wilde weten. Hij kon zich in die scheiding niet al te best schikken en deed dan ook zeer veel moeite om het geschil weder bij te leggen, doch zij was vast besloten voortaan alleen te blijven en wilde van geen toenadering weten. B. waagde Vrijdagnacht, toen hij zijne gewezen minnares op het Spui nabij de Bierkade ontmoette, nog eene laatste poging, doch zij bleef hardnekkig weigeren. Hij geraakte daardoor in drift, greep een geladen revolver die hij bij zich droeg en schoot die vierinalen op haar af, waardoor zij geraakt werd in de wang, in de borst, in den rug en in het been. Hevig bloedende werd de vrouw opgenomen en naar het gasthuis overgebracht. Zij is buiten direct levensgevaar, hoewel haar toestand ernstig is. B. werd spoedig gearresteerd -en is naar het huis van bewaring overgebracht. Met de mailboot ,/Prins van Oranje" keerden uit Oost-Indie eenige schepelingen der marine wegens bijna geeindigden diensttijd terug naar Nederland Bij de aankomst te Genua verlieten een matroos en een marinier heimelijk het schip, en waren bij het vertrek der boot niet wedergekeerd. De ,/Prins van Oranje" kwam den 10 dezer te Amsterdam aan, en op denzelfden dag kwamen zij samen zich aanmelden op het wachtschip aldaar. Zij hadden verder de reis van hun opgespaard geld over land gemaakt, en de gelegenheid waargenomen, Parijs en Antwerpen te bezoeken. De herinneriug aan de reis zal den tijd opkorten, dien zij nu achter slot en grendei moeten doorbrengen, wegens desertie Een droevig staaltje van menschelijke ontaar- ding wordt uit Leiden gemeld. Eene van elders komeu de ongehuwde vrouw werd voor eenige dagen in het academisch ziekenhuis aldaar opgenomen, om daar hare bevalling af te wachten. Een tien-ta dagen na hare bevalling nam zij op eenen avond in strijd met de bepalingen van het gesticht, haar kind uit de wieg, om het volgens haar zeg- gen te zoogen, waarna zij het weder in de wieg legde. Toen een half uur later de oppasseres de verschillende wiegjes nazag, ontdekte zij, dat het kind van bedoelde vrouw er vreemd uitzag, waar om zij het aan den geneesheer vertoonde, die den dood constateerde, terwijl het bij de gehouden sectie bleek, dat het kind aan verstikking was overleden. De moeder, ter beschikking der poli tic gesteld, ontkende ten stelligste, haar kind te hebben willen dooden. Zij was reeds driemalen bevallen, zijnde slechts den kind in leven. Op haar 14de jaar ouderging zij reeds een vonnis van twee maanden, wegens diefstal in dienstbaarheid. Na opgemaakt proces-verbaal, is zij ter beschikking der Haagsche justitie gesteld. In een bosch, op een uur afstand van het dorp Groesbeek, is het lijk gevondeu van een on- bekend, armoedig gekleed man, ruim vijftig jaar oud, klaarblijkelijk reeds eenige dagen dood. Op het lijk werden gevonden twee extract-besluiten van den Gouv.-Geu. van Ned.-Indie van het jaar 1880, houdende het een de benoeming van Mr. W. C. J. van der Moore tot advocaat-procureur bij het hooggerechtshof van Ned.-Indie en het andere besluit vau denzelfden persoou tot advo caat-procureur bij den raad van justitie te Samarang. Gebrek en uitputting schijnen oorzaak van het overlijden geen uiterlijke kenteekeuen doen een gewelddadigen dood veronderstellen. Een ongeluk komt nooit alleen, zegt het spreekwoord, en dit wordt beaamd door/Evangeline," uit Winburg, die aan de Z.-A. Express meedeelt, hoe op de plaats Bakensfontein de heer S. was gaan bokkenschieten, hoe zijn geweer barstte, zonder hem te bezeeren, maar hem voor het oogenblik verblindende en vau zijn stuk breugeude, en hoe onder deze omstandigheden ziju kar over een mier- hoop omviel en stuk brak, waarbij ook de eigenaar een verstuiking van ziju enkel en de noodige kneuzingen opdeed. Zijn kinderen wilden over het ongeluk hun vader overkomen zich met gekookte mielies troosten, en kookten ze in een sauspan, maar zij uocli haar moeder en twee dienstboden, die er van aten, vondeu ze lekker, en dit was maar goed ook. Spoedig namelijk werden zij, tien in getal, de een na den ander ziek, vreeselijk vomeerende, en wat bleek de zaak te ziju? De sauspan was een, die niet voor kost koken gebruikt werd, maar waar men onlangs rottenkruid in gemengd had tot uitroeiing van witte mieren en het schijnt dat zij niet goed was uitgewasschen. Ten slolte mocht men nog blij zijn, dat men niet alien dood was. Dezer dagen vond te Brussel eene moeder haar jongetje van tien jaar met zijne das aan een zoldervenster hangende dood en reeds bijna geheel koud. Naar het schijnt was het kind een harts- tochtelijk liefhebber van duiven en ruoet hij, op zijn bed geklommen, het hoofd door het raampje gestoken hebben om te zien of zijue vogels ook bij een buurmau waren terechtgekomen. Hij zal vervolgens zijn uitgegleden en met zijne das zijn blijven baken. Omtrent Johannesburg, de nieuwe Trans- vaalsche stad, wordt het volgende gemeld. De toekomst van Johannesburg is tamelijk verzekerd. Ofschoon de huur (somtijds betaalt men _/360 's maands voor een hutje met vier kamers) boven- mate hoog is, sommige raijnen nog geen rente afwerpen, en in vele gevallen het kapitaal te gering voor opne voldoende exploitatie is, toch is het be- staan van goud zoo onomstootelijk en zijn de kwantiteiten zoo groot, dat honderdduizenden ponden in het bouwen vau huizen en in handel en arbeid in 't algemeen gestoken worden en het in 't niet zinken van deze plaats eene onmogelijkheid is. Een groot voordeel bezit Johannesburg boven Kimberley en wel dat het bouwmateriaal in de omgeving in overvloed te vinden is; tegen een steenen gebouw te Kimberley staan er nu reeds 50 te Johannesburg, ofschoon nog steeds van ijzeren daken gebruik wordt gemaakt. Men schijnt in Duitschland zich bezig te houden met het zoeken naar middelen om de onder- linge gemeenschap van de legercorpseu des vijands door middel van postduiven te verhinderen of te be- lemmeren,en men heeft voorgeslageu daarvoor valken te gebruiken. Ofschoon nu uit den aard der zaak het slagen van zulk een middel hoogst twijfelachtig is, beproeft het Italiaansche ministerie van oorlog een middel om die duiven tegen de valken te be- schermen. Het is bekend dat de Chineezen gewoon zijn aan de twee bovenste staartpennen van duiven zekere zeer vernuftig ingerichte en daarbij zeer lichte fluitjes te bevestigen, die, wanneer de dieren vliegen, een schel en langdurig gefluit doen hooren. De Revista militare Italiana nu meldt, dat het ministerie een aantal zulke fluitjes heeft bekomen, en dat door den kapitein G. Malagoli, belast met den dienst der postduiven bij het leger, proeven zijn genomen, die, wat het schel en langdurig gefluit aanbelangt, volkomen de verwachte uitkomsten leverden. Men zal nu proefnemingen doen in de alpenstreken, waar het van roofvogels krielt, ten einde uit te maken, of die fluiten werkelijk in staat zijn de roofvogels op de vlucht te drijven. Betreffende een brand aan boord van het ss. Taymouth Castle wordt het volgende vermeld Onmiddellijk nadat de brand werd ontdekt, werden alle manschappen opgeroepen en alle ope- ningen met zeilen bedekt om geen trekking toe te laten, terwijl tevens alle brandspuiten in werking gebracht werden. Dit alles werd zoo rustig bewerk- stelligd, dat de passagiers in de kajuit niet het minste gewaar werden van het gevaar, waarin zij verkeerden. Den tusschendeks-passagiers werd belet op het dek te komen, teneinde de andere passagiers niet te verontrusten. Het gevaar was zoo dreigend, dat de gezagvoerder naar Lissabon terug liet koersen en zes booten in gereedheid brengen. Toen men de zekerheid kreeg, dat men den brand met de spuiten en pompen niet kon blusschen, stelde de eerste machinist voor, als laatste poging stoom aan te wenden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2