Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2548. Woensdag 16 October 1889. 29e Jaargang. De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. FBUILLETON. Voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. <0 Hit VI ADVERT ENTIEN: Van 1 tot. 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itlt bind vcrschljnt Utundns- en Vrijdngavond bij den uitgever P. Jl. V A Jl DE 8ANDE te Ter Keazen. folitieli Overzicht. De „brav' general" zit in zak en asschegeld en eer en kans zijn verspeeld. In Londen was het leven hem nr te duur, de giften vloeiden niet meer, en nu is hij naar de eilanden in het kanaal afgezakt met een mooie dame. Wie hem nu spreken wil, kan hem op Jersey vindeu in een logement. »Sic transit gloria mundiMen mag nog pen- ningen slaan, zooals in Lyon, met de beelte-nis van Boulanger en het opschrift/Empire Franpais, Ernest II," de Boulangistische zon gaat onder. Het monsterbond is verbroken. Nu de rechterzijde niet de ininste kans heeft om, zelfs met behulp der Boulangisten, eene meerderheid te verkrijgen, komen de beginselen bij haar weer in eere. Zelfs de Gaulois, die het langst aan het wachtwoord van den graaf van Parijs bleef gehoorzamen en de coalitie, met een ijver eene betere zaak waardig, tot het laatst bleef verdedigen, neemt thans met een spottend z/bousoir, messieurs afscheid van de vrienden van gisteren. De Boulangisten herinnerden zich daarop plotseling weder hun radikalen oorsprong. //Wij moeten naar de linkerzijde gaan," zeide Laisant, z/teneinde alle dubbelzinnigheid tegenover het land te doen verdwijnen; maar wij moeten ons programma, de voor alien openstaande republiek, handhaven en onvermoeid naar grondwetsherziening blijven streven. Die politiek eischt kalmte, energie, vastberadenheid overigens behoeven wij tegen de parlementaire re- geering geen obstructionistische politiek tegebruiken, om de zeer eenvoudige reden, dat die regeering het obstructionisme zelf is en omdat zij in de handen der opportunisten spoedig genoeg zal blijken vol- komen machteloos te zijn." De Boulangisten komen met hangende pootjes naar de uiterste linkerzijde terug, maar zij moeten afwaehten, hne nij daar zullen ontvangen worden. De groote man wordt vergeten, men laat hem met zijn dame logeeren in ,/De Vergulde Appel" op Jersey. De gelederen dunuen met den dag. Rochefort en Dillon blijven te Londen. Zij hebben zeker meer uit den brand gered. Dillon heeft zich het meest gewarmd, hij zat ook het dichtst bij 't vuur. Men zegt, dat hij de schaapjes op het droge heeft. Of ook de radikalen uit de laatste verkiezingen hebben geleerd, dat het land met hunne taktiek niet is gediend, wordt nog door velen betwijfeld. De Temps had onlangs de meerderheid in regeerings- republikeinen en radikalen verdeeld. Eenige radikale bladen beklaagden zich daarover. De Temps aotwoordde, dat de radikalen niet tevreden met den naam „republikeinen," iets meer, iets beters hadden willen zijn en dat daarom de radikalen groepen hadden gevormd. Als men hen vroeg, wat zij wareu antwoordden zij nietrepublikeinen, maarradikalen. Hun politieke houding was trouwens niet van dien aard geweest, dat men hen regeeringsrepublikeinen kon noemen. Na de zonden NAAR HET DUITSCII DOOR AMO. 22) Daar kwam onverwachts de broeder van den handelsraad uit Amerika. Gehoor geveude aan de beden haars vaders, had zij de verloving met den Graaf Von Lowenberg moeten verbreken en haar jawoord gegeven aan deu bejaarden Arthur hite. Op het oogenblik, dat zij Richard Von Lowenberg moest missen, begreep zij eerst recht, walk een zware slag dit voor haar hart was. Toen had zij haar eigeu hart leeren kennen, doch het lot was geworpen, er bleef voor haar niets over, dan zich te schikken naar de omstandigheden. Zij was echter niet zeer lijdzaam van aard, telkens kwam haar gevoel in opstand tegen de machtspreuken van haar vader, telkens dacht zij met afschuw aan het leven, dat nu voor haar was weggelegd, doch haar verstand zeide haar, dat zij niet anders kon handelen. Zij begreep ook, dat de graaf \on Ldwenberg nooit met een onbemiddeld meisje zou kunnen trouwen. Zelfs als zij alles ten offer wilde brengen en door handenarbeid in haar levensbe- hoeften wilde voorzien, dan stond haar vader toch als een liinderpaal in den weg. Voor den handelsraad was geen andere uitweg, dan het voort- der radikalen te hebben opgeteld, verklaart de Temps, dat het voor haar eene groote vreugde zou zijn, als alle onderscheid verdween, maar daar de radikalen zich van de meerderheid hebben losgemaakt, moeten zij, door terug te keeren, de eendracht herstellen. Daar deze terugkeer het opgeven van sommige punten van het radikale verkieziugsprogramma zou noodzakelijk maken, zullen de meeste radikalen niet gemakkelijk er toe zijn te bewegen. In den iniuisterraad is Zaterdag bepaald, dat'de teutoonstelling den 6 November zal worden gesloten. De Czaar heeft gister Berlijn verlaten om in Meck lenburg een kort bezoek aan zijne bloedverwanten te brengen, waarna hij met zijne gemalin naar zijn rijk terug keert. Men zegt, dat daar langs den spoorweg, dien hij passeert, 5U,000 man zijn opge- steld om voor zijn veiligheid te waken. Keizer Wilhelm heeft dezerdagen in de Alexanders kazerne gedronken op de Russische armde en daarbij herinnerd, dat de Russen en de Pruisen in den aan- vang dezer eeuw naast elkander tegen de Franschen hadden gestreden en hulde gebracht aan de helden van Sebastopol en Plevna. 's Keizers woorden zijn in een telegram uitvoerig weergegeven, maar van den Czaar wordt alleen gezegd, dat hij in het Fransch het welzijn heeft gedronken van het dappere regiment, dat zijn naam drangt. Vrij algemeen is men het er over eens, dat het bezoek van den Czaar zonder politiek gevolg zal blijven. Hiervan houdt men zich ook in Oosten- rijk overtuigd, in weerwil van hetgeeu Russische bladen hebben voorspeld. Engelands minister van financien Goschen ver- toeft tegenwoordig in Ierland, mar men zegt om de loltulp inrif'lnin(ihii 1 lihrmmpn tA 1 kennen in verband met de quaestie van deu aan- koop van land, die in de volgende zitting van het Parlement zal worden behandeld. De voor- schotten om gelegenheid tot het koopen van land te geven, moeten door de lokale inkomsteu worden gewaarborgd. Die voorschotten zullen 150200 p. st. bedragen altijd indien het regeeringsont- werp wordt aangenomen. Gisteren hield de minister-president van Italie te Palermo op Sicilie eene rede, welker iuhoud in een ministerraad is vastgesteld geworden. Ver- schillende bladen deelden zelfs vouraf mede, wat de minister zou zeggen. Konden wij voor eenigen tijd melden, dat de ridderorden, die de Shah van Perzie gedurende zijn verblijf hier te lande met zoo kwistige hand heeft uitgedeeld, in aantocht wareu, thans schijnt de officieele inachtiging tot uitreiking der diverse rid- derlinten en kruisen aan de begiftigden te zijn sclirijden op de breede, gemakkelijke baan, waarop hij zich gedurende zijn geheele leven bevonden had. Eugenie beefde terug voor de gedachte, dat haar vader in wanhoop zichzelven zou dooden en zijn bloed over haar hoofd zou komen. Zij was wel geen teerharlige dochter, maar had toch te veel kinderlijk gevoel, om een ander besluit te neraen, dan ten gunste van haar vader. Het lot was geworpen, voor haar was alles beslist. Zij moest afzien van alle geluk aan de zijde van haar bemiudeu Richard, al zouden de grootste kwellin- gen haar deel zijn, al zou zij haar verloren geluk met nog zooveel heete tranen beschreien. Ohoe haatte zij Arthur White, de oorzaak van haar ongelukZij was hartstochtelijk van natuur en nu, helaas! gevoelde zij haar machteloos- heid tegen den koelen, honenden man, die steeds zoo fijnberekenend tegen haar optrad. Wat kon zij ook tegen hem uitrichten, zij, een hulpelooze, zwakke vrouw, waar zelfs haar veelvermogende vader moest bekeunen, dat hij in de macht van zijn halfbroeder was P Er bleef haar niets over, dan den verstoorder van haar geluk te haten met een diepen haat en zich voor te nemen, om later wraak op hem nemen. Daar kwam onverwachts de pleegzuster uit het ziekenhuis en wekte haar op uit de doffe, onder- worpen stemming, waarin zij verkeerde, waardoor het haar alleen mogelijk was geweest te blijven leven zonder krankzinnig te worden. Onverholen ingekomen. De burgemeester van Amsterdam althans heeft Zaterdag aan den heer Mr. Van Raalte, com- missaris van politie, en den commandant der brand- weer, deu heer Steenkamp, de insignien van ridder der orde van de Zon en den Leeuw ter hand gesteld. A. De Minister van Waterstaat heeft, door tas- schenkomst van 's Kouings commissarissen, de gemeentebesturen uitgenoodigd, een voorloopig over zicht van de uitkomsten van den oogst der ver- schillende gewassen en vruchten te verstrekken, iets wat, zooals de minister betoogt, ook in andere landen met goed gevolg geschiedt en zoowel voor den landbouw als voor den handel van veel belang is. Een staat, waarop voor elke gemeente de uitkomsten in cijfers, volgens aangeduiden maatstaf, moeten worden vermeld, is bij de aanschrijving gevoegd. De luchtreizigers Leon Antenne Jr. en Fre- derik L'Hoste hebben zich tot den Minister van Kolonien gewend met het aanbod, in een ballon captif voor de regeering in Indie militaire ver- kenningen te doen. Beiden hebben gisteren hun aanvraag aan den Minister van Kolonien op eene audientie nader toegelicht. Uit tal van gemeenten en door andere lichamen en personen worden voortdurend adressen gericht aan de Eerste Kamer, houdende verzoek om aan het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp op het onderwijs hare goedkeuring te weigeren. De motieven van het verzoek stemmen overeen met de bekende bezwaren tijdens de behandeling der Tweede Kamer en ook door vele leden van dit lichaam aana-Ao-nerd. Nieuwe argumenten worden niet in de adressen aangetronennare sireKKiug is om aan de Eerste Kamer te doen blijken, dat een groot aantal Nederlanders zich niet bij het gevallen besluit nederleggen en in den nieuwen toestand, die in zal treden, berusten. Aan de Eerste Kamer zal dit eventueel argument van de voorstanders ontbreken, zegt de Arnh. Ct. Sedert lang, zegt de Haagsche Ct., wordt op betere wettelijke bepalingen op de faillissemeuten aangedrongen. Niet zonder reden. Er was een tijd, nog niet zoo heel lang geleden, toen 't voor schande gold, gefailleerd te zijn. En te recht. Want hij die failliet gaat, laat de menschen, die op zijne eerlijkheid vertiouwden, opdraaien voor zijne te groote verteringen, gedaan zonder dat hij er het geld voor bezat. Maar van lieverlede wordt het failleeren zoo alledaagsch, dat het thans voor velen een gemak kelijk middeltje is om weer eens schoon schip te maken en, van zorgen ontheven, op nieuw te beginnen. sprak de pleegzuster als hare meening uit, dat de gehaatte stiefoom slechts een indringer was, ja, een bedrieger van de ergste soort Door deze woorden kwam er in Eugenie's ziel een schemering van hoop. Zij kon de pleegzuster niet geheel gelijk geven, maar toch Er was haar zooveel vreemds voorgekomen in Arthur White, niet alleen de adressen der brieven hadden haar aandacht getrokken. Een dag voor de komst van Sabine was een oude dronken matroos in huis ge- drougen en had op barschen toon naar Arthur White gevraagd. De hoogmoedige Amerikaan had den verloopen kerel in zijn vertrek laten binnen- komen. Wel had Arthur White hevig tegen hem uitgevaren, zoodat men het in het geheele huis kon hooren, maar niemand had de woorden kunnen verstaan en ten laatste was de matroos weer heen- gegaan met een opgeruimd gezicht een deuntje fluitend. Dien avond was Arthur White aau den avondmaaltijd zeer onrustig en verstoord geweest. Dit alles kon echter louter toeval zijn, dat geen recht gaf, om den halfbroeder van haar vader te verdenken van zulk een ongehoord bedrog. Zelfs de pleegzuster had moeten erkennen, dat alle per sonen die met haren beschermeling in aanraking gekomen waren, hem voor waanzinnig hielden. Welk voordeel zou een bedrieger er ook van kun nen trekken, als hij zich uitgaf voor den halfbroeder haars vaders en diens zoon te laten vermoorden Als de rechte Arthur White aan gene zijde van In hooge mate wordt dit in de hand gewerkt door de bereidvaardigheid der erediteuren om een accoordje aan te nemen. Maar ook de wet is te slap voor die methode van geoorloofde oplichterij. Dit dachten wij nog dezer dagen, toen werd medegedeeld dat uit een faillissement14 percent (anderhalve cent van den gulden terecht kwam. Die failliet, wiens geheele actief f 230 bedroeg, had, alsvoreus op de flesch te gaan, voor te zamen f 15,234,184 schuld weten te maken. Moet zoo iets niet door de wet worden behan deld en gestraft als oplichterij De Maasbode meldtDonderdag avond begonnen eenige bootwerkers de boot op Middlesbro van de firma Ruys C0., die met ijzer (niet met ijzererts) geladen was en in de Vluchthaven lag, te lossen. Zij werkten door, tot het zoogenaarade nachtwerk zou beginnen. Nu versehenen een 60 man, leden van de Trade Union, met het bevel den arbeid te staken. Men zond om politie, doch die kon natuurlijk niet spoedig genoeg ter plaatse zijn, en de bootwerkers werden genoodzaakt den arbeid op te geven. Laide werd door de rnannen van de Trade Union geroepen ,/StakenStaken Londen wil het niet hebben!" het buitenland werd dus als macht gebruikt tegen onze eigene arbeiders, die werken wilden. Vrijdagavond, toen het nachtwerk zou beginnen, werd een cordon politieagenten om de bootwerkers gevormdde mannen van de Trade Union kwaraen terug, maar vermochten niets. Vloekend en dreigeud dropen zij nu af. Nadat de bootwerkers echter des nachts wareu gaan schaften, bleek het, dat de intimidatie toch weer gewerkt had, want van de twee of drie ploegen kwam er m^^lg^het linancieele jaarverslag over IS88 van de Weesiurichting te Neerbosch, bedragen de ontvangsten aan giften en legaten de som van f 154,703,92 en het saldo der drukkerij en bin- derij f 9198,24, totaal f 163,902,16. De uitgaven waren, met inbegrip van het nadeelig saldo van 1887 14,228,651), 167,702,751, zoodat de rekening opnieuw sluit met een nadeelig saldo van 3800,594. I" de Weesiurichiing worden thans ongeveer 900 kinderen verpleegd. Aan de berichten uit Atjeh (Kotta Radja) van 26 September is het volgende ontleend De vijand toont thans zijn overmoed. De posten worden drukker, heviger en met meer succes be- schoten. Er zijn zelfs berichten, dat hij de een of andere benting zal afloopen en ook onze hoofd- vesting zal aanvallen. Als een gevolg van het gevecht van den 26sten Juli zal te Kotta Pohama eene batterij met zwaar vestinggeschut verrijzen, om Kotta Toewankoe en andere omliggende bentings van den vijand te vernielen. den Oceaan leefde, dan kon immers iederen dag het gepleegde bedrog ontdekt worden. Besluiteloos overdacht Eugenie alles wat er vddr en tegen de rerdenking was te zeggen. Had zij slechts iemand gehad aan wien zij haar hart kon blootleggen. Doch zij stond alleen. Enkele toespelingen, die zij in het bijzijn van haar vader gemaakt. had, waren met een hoonend geluch beant- woord. Ik geloof, dat waanzin een aanstekende ziekte is, had Waldmann tamelijk barsch gezegd. Heeft men ooit zulke zotteklap gehoord? Zeg je vermoedens aan Arthur White zelf en hij zal je braaf uitlaehen Met zulk een bescheid van haar vader kon Eugenie niet tevreden zijn, daartoe was zij te veel opgewonden. Goede God, als het eens mogelijk was om te ontkomeu aau het levenslot, dat haar dreigde Als het werkelijk gelukte, Arthur White als een bedrieger te ontmaskeren Doch dat waren slechts dwaze voorspiegelingen, die haar voor een oogenblik haar grievende smart deden vergeten doch haar daarna nog veel ongelukkiger maakten. Had ik slechts iemand om inee te praten en te beraadslagen, dacht zij dikwijls zielsbedroefd. Op eens dacht zij aan Richard, den man, dien zij zoo diep had moeten grieven. Die had een edel hart zou hij dat nu verloocheneu Maar.... als het gelukte het bewijsteleveren, dat hier bedrog was gepleegd, en den bedrieger te ontmaskerenmocht zij dan niet weder op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1