Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2547. Zaterdag 12 October 1889. 29e Jaargang. AAHTBESTEDIBIG. De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. AD T EST EN Til N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en rneer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verscliljnt lkinsdag- en Vrijdagavoud bij den nitgever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Diusdng, 15 dezer, 's morgens 11 ure, in het openBhar op het gemeentehuis, bij enkele inschrijving AANBESTEDEN Het uitvoeren van eenige VERF- WERKEN. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie. Meerdere inliehtingen zijn te bekomen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 4 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Duitschland heeft weer het plan om groote sommen aau te vragen ten behoeve van den krijg. Nu komt echter de National Zeitung berichlen, dat van eene aanvrage om eenige honderden millioenen voor militaire doeleinden geen sprake is. Is dit waar dan mogeu wij onzen buren-belastingbetalers geluk wenschen. Er valt ditmaal weiuig meer uit Duitschland te vermelder., maar als de National- Zeitung de waarheid heeft, dan is dat weinige welkom. De Czaar wordt a. s. Vrijdag te Berlijn verwacht. Dien dag heeft een gala-diner in de Witte zaal van het paleis plaats, des avonds feestvoorstelling in de opera, des Zaterdags eene jacbtpartij naar Letzlingen, des Zondags ontbijt bij het regiment van keizer Alexander. Des avonds van dien dag reist de hooge gast weder af. Men ziet in Berlijn nog geenerlei toebereidselen maken voor versieringen enz., zooals bij de bezoeken van koning Humbert, keizer Frans Jozef en zelfs van den Shah. De Czarewitch heeft in Frankrijk een goed figuur gemaakt, zeggen de bladen. De grond, waarop de beoordeeling berust, komt ons wel wat heel zwak voor. De Figaro o. a. zegt^Van zijne moeder heeft de Charewitch zijne schoone, groote, vragende oogen, zijn matte teint, zijn elegautie. De geheele persoon van den jongen vorst trekt u aau en boeit u, tot zelfs zijn siuike, zwarte haren, die op zijn voorhoofd gescheiden zijn, tot zelfs het dons op zijn bovenlip beschaduwt en dat weldra een knevel zal worden/' Hieruit moet men nu kunnen opmaken dat het jonge rnensch voor de toekomst veel belooft. Nu, wij hopen 't te zien en eenmaal in hem te vinden een man van waarachtige hervormingen in zijn veel te FEXJILLETQN. A MO. 21.) Hier viel Waldmann in met een luid gelach. Ei, ei, om mij belachelijk te maken Schrijven aan iemand die in mijn eigen huis woontKom, lioud nu op, mejuffer, of ik ga werkelijk ook aan uw verstand twijfelen. Met deze woorden verliet hij de pleegzuster, die, ontsteld over de onvriendelijke bejegening, de tranen in hare oogen voelde opwellen en, met den zakdoek voor het gelaat, het paleis van den handels raad wilde verlaten Zoo was dan alles verloren voor den ongelukkigen Harry Zelfs zijn naaste bloedverwanten erken- den hem nietZou het dan werkelijk waar zijn, dat Harry slechts een ongelukkige waanzinnige was, die zelf niet wist wat hij sprak Zij stond gereed het paleis te verlaten, toen zij geroep hoorde. Zich omkeerende, zag zij boven aan den trap een jonge dame staan, die haar wenkte om weer boven te komen. Eugenie, de dochter van den handelsraad, leidde haar aan de hand naar haar eigen kamer. Sabine bemerkte met verwondering hoe vreemd hare oogen schitterden en hoe scherp de trekken in haar ge- groot rijk, een man des vredes, die mede zal werken aan de oplossing van de Oostersche kwestie en tot alle andere, 't zij uoordelijke, zuidelijke of westersche kwestien. De onderhandelingen tusschen de Servische re- geering en Natalie hebbeu nog tot geen resultaat geleid. De minister Groeitch heeft herhaaldelijk aangedrongen op de aanneming der voorwaarden, door den ex-koning gesteld voor het verblijf zijner gescheiden gemalin te Belgrado. Zij bleef weigeren en daarop heeft Groeitch medegedeeld, dat zij den jongen Koning ook niet zou zien. In heftige bewoordingen beklaagde zij zich over de wijze, waarop haar zoon achter slot en grendel werd ge- houden. Groeitch autwoordde daarop, dat de jonge Koning geheel aan de zijde van zijn vader stond dat hij, toen hij vernam dat zijne moeder tegen den wil van zijn vader te Belgrado zou komen, de stad wilde verlaten, om eene ontmoeting te vermijden, maar dat de regenten hiertegen bezwaar hadden gemaakt, evenals tegen het veriangen van den koninklijken knaap om aan zijne moeder een brief te schrijven, waarin hij haar gebood Belgrado te verlaten. De raadsheeren van Natalie, die ook met den Russischen gezant, Persiani, confereeren, hebben daarop laten weten dat Natalie in Belgrado zal blijven. Wat zullen de gevolgen van dat ver blijf zijn P Voor Servie niet veel goeds. Een te Liverpool verschijnend blad komt met een nieuwtje, dat gansch het politiek Europa de oogen doet opscheuren. Volgens dat blad heeft de //Eenige Vriend" aan den Czaar een deel van zijn grondgebied afgestaan, en wel de Antivari-baai met hare naaste omgeving. Rusland aau de Aaria- tische zee gezeteld Dat zou voor Italie en Oos- tenrijk eene vreeselijke verrassing wezen. Wel heeft Nikita niet veel te missen, maar bij heeft des te meer te winnen en zal door Rusland zeker wel op de eene of andere wijze worden schadeloos ge steld. Of het verhaal waar is, zal blijkeu mogelijk is 't wel, dat de vrienden het spelletje zoo gespeeld hebben. En wat het slimste is, daar is niets tegen te doen ook. De vorst uit de Zwarte bergen is een onafhankelijk potentaatje, hij kan met zijne bezitting doen wat hij verkiest. Keizer Wilhelm zou een boodschap meer hebben te Konstantinopel, als 't verhaal van het Engelsche blad een feit behelst. En bij den Zieken Man zal hij ook gehoor vinden, want niemand ziet natuurlijk de Russen minder lief op eenigen hoek van het Balkan-schiereiland, dan de Sultan. Onze Transvaalsche broeders zien uit naar de versterking van het Hollandsche element in hun land. Tegen 70000 van Nederlandsche afstammiug staan nu reeds 110000 van Eugelsch-kolouiale af- komst. Dat heeft het gouddelven gedaan. Nu dringen deze Engelsche landverhuizers er op aau, dat hun gelijke burgerrechten met de oude Trans- laat waren. Waarmede kan ik u van dienst zijn? vroeg zij met beklemd hart, terwijl ze de laatste sporen van tranen van haar wangen weg- vaagde. Hoor eens waarde pleegzuster, begon Eugenie op treurigen doft'en toon, bij toeval heb ik eenige woorden gehoord van uw onderhoud met mijn vader. Daardoor is bij mij de wensch levendig geworden, om ook al het overige te vernemen. Wil u zoo goed zijn mij mede te deelen, wat de reden is van uwe komst in ons huis? In het hart van Sabine werd de hoop weder levendig, zij had gehoord, dat de dochter van den handelsraad verloofd was met den Amerikaan. De pleegzuster bezat wel niet veel menschenkennis, doch zij bemerkte toch aan Eugenie's gelaat dat de dochter van den handelsraad geen gelukkige verloofde was. Zou het soms eene bescliikking des Hemels zijn, dat deze jonge dame een medewerkster zou worden om Harry in zijne rechten te herstellen Zij ver- haalde nu aan Eugenie alles wat er gesproken en gedaan was, sedert de jonkman voor de eerste maal uit zijn bewusteloosheid was ontwaakt. Ook sprak zij van den tegenzin, dien zij op het eerste gezicht reeds tegen den Amerikaan had gevoeld. Bij ieder woord, dat zij sprak werd zij levendiger, het vuur straalde uit haar oogen en dat zij een goede toehoorster had gevonden, was duidelijk. Eugenie zat oplettend te luistereu. Toen Sabine geeindigd had, drukte Eugenie haar de hand. Ge valers zullen geschonken worden. Drie redacteurs van Engelsche bladen zijn in hechtenis genomen wegens hoogverraad, omdat zij te ontstuimig op de vervulling van dezen wensch aandrongen. Het is de vraag of dit te keeren is. Zoo neen, dat is in minder dan vier jaren de meerderheid van den Volksraad in Engelsche handen, en de Trans vaalsche republiek tevens. Dat heeft dan het goud gedaan. Zoodra de goudvelden ontdekt waren had men ze tot staatsdomein moeten maken inplaats ze aan de Engelschen te verkoopen. Het zou kunnen zijn, dat het goud hun juist ten verderve is geweest en dat het tijdstip, toen men de Engelschen van de Majuba-spits dreef, nietan- ders is geweest dan uitstel van executie. 'tZou ons spijten als dit laatste in de naaste toekomst lag, wij gunnen het land ten noorden van de Yaalrivier niet aan John Bull. Onze Broers van de Kaap, waar zich eerst onze Antonie Riebeek neerzette, verhuisden naar Natal en toen ook daar de Britten kwamen staken zij over de Vaalwij zouden hun gaarne dat land als eene onafhankelijke stam zien bezitteu. De Zaanbode weet met eenige zekerheid te mel- deu, dat in het plan der regeering tot herziening der wet op de besmettelijke ziekten een voorslel tot opheffing van de verplichte inenting voor onder- wijzers en schoolgaande kinderen is opgeuomen en dat het daartoe strekkend wetsontwerp weldra zal worden ingediend. Het hoofdbestuur van Yolksonderwijs zond een adres aan de Eerste Kamer, om de Onderwijswet te verwerpeu en wel op zes gronden le het premie- stelsel bij de opleiding, 2e vermindering van 't aantal onderwijzers, 3e de tot plichtverzaking aan- moedigende financieele regeling, 4e de verplichte schoolgeldheffiug tegenover't ontbreken daarvan bij 't bijzonder onderwijs, 5" gemis van leerplicht, 6e het recht op bijdragen van 't bijzonder onderwijs, zonder voldoende waarborgen. Ook door ingezetenen van Westdongeradeel wordt een gemotiveerd adres aan de Eerste Kamer gericht met verzoek de wet niet aan te nemen. Men schrijft aan 't U. Dbl.Mocht de rustende schutterij tot hiertoe een nul in het cijfer ouzer landsverdediging zijn, na 1 December a. s. staat dit anders te worden. Behalve reeds vele formaliteiten in den loop van dit jaar voorgeschreven, zal alsdan door de gemeentebesturen van de in huuue registers voorkomende papieren kinderen moeten worden gereed gemaakt een staat, bevat- tende 97 - zegge zeven en negentig - kolommen alle van het meeste belang, om te weten te komen op hoeveel weerbare rustende schutters men in zijt een edel meisje waarde zuster maar uw ongelukkige beschermeling noemt zich Harry White, niet waar? Sabine knikte toestemmend. Laat mij eens even nadenken, sprak Eugenie langzaam, terwijl zij de hand onder het hoofd zette. Ja juistPapa verhaalde mij onlangs, dat de de boekhouder in Chicago de brieven steeds adresseert aan Harry White in plaats van aan Arthur White. Maar de broeder van mijn vader zei met een zorgeloos lachje, dat men eerder een spoorweg naar de maau kon aanleggen, dan den oude n boekhouder afbrengen van de oude gewoon.te, om den naam Harry White op de brieven te stellen. De firma in Chicago heet Harry White C0., ziet ge Weer dacht Eugenie een poos na en sprong toen op met den uitroepGroote God, zou het mogelijk zijn? De brieven zijn gericht aan Harry White en nu doet zich een persoon op, die beweert Harry White te heeten. Plotseling keerde zij zich naar Sabine, die niets begreep van de zonderlinge opgewoudenheid van Eugenie. Ik dank u hartelijk voor uwe mede- deelingen lieve juffrouwWees verzekerd, dat ik ook veel belang stel in uw ongelukkigen be schermeling. Ik wil er over nadenken wat er gedaan moet worden en verzoek u het strengste stilzwijgen in acht te nemen. Laat mij nu alleen bid ik uik wil mij alles nog eens goed herin- neren, wat ge mij verteld hebt. Zoodra ik een tijd van nood zal kunnen rekenen. Als //slot dat pakt" wordt gevraagd in de kolommen 95 en 96 ,/wijze van samenstelling der l3te categorie van den eersten ban, betreffende keurbataljons en keur- compagnieen", welke socten rustende schutters, vermoedelijk bij de vaststelling der schutterij wet A0 1827 aan een oudheidkundig genootschap zijn afgestaan. In den tegenwoordigen tijd treft men ze ten minste niet aan. Men schrijft aan het Vad. Op den 21sten Oct. 1639 zeilde Tromp de reede van Duius op, terwijl De With het Engelsche eskader bewaakte, en vernielde in weinige uren de laatste groote zeemacht, die Spanje bijeen had ge- bracht. Ternauwernood toch ontsnapte de Spaansche admiraal d'Oquendo met een twaalftal schepen en na dien slag is het Spanje nooit gelukt zich weder tot eene groote zeemogendheid te verheffen. (Ge- schiedenis van Nederland, leesboek voor de volks- school door C. II. M. Yierbout, 9de druk.) Mag de 250ste jaardag van dezen slag, die als den sluitsteen van het door de vaderen opgelrokken bouwwerk onzer onafhanklijkheid beschouwd kan worden, zonder een woord van herinnering en waardeering voorbijgaan Men meldt uit Zierikzee Door het aanbrengen van eene nooddeur in het Sas is thans het dijkwater van het buitenwater afgesloten. Er moet gebleken zijn, dat een groot deel van het Sas in onvoldoenden staat verkeert, zoodat vermoedelijk eene zeer groote herstelling zal noodig zijn. Door het waterschap Schouwen zijn dadelijk maatregelen getroffen, om den zoogenaamden Lever- dijk in voldoenden staat van waterkeering te brengen. De Nederlandsche Staats-Loterij heeft deze week reeds menigeen het hoofd op hoi gebracht, blijkende uit het besteden van buitengewoon hooge prijzen voor tienljes en twintigjes, en door een zenuwachtige spanning bij sommigen te weeg te brengen, waaruit reeds ziekten zijn ontstaan, die alleen door rust en kalmte „onder dokters handen" genezen zullen worden. Zelden bleven alle hooge prijzen zoo lang er in. Voor de vitrines der loterij-kantoren verdringt zich de geheele week een menigte, die de cijfers en lijsten met prijzen en nieten schijnt te verslinden. De hooge prijzen hebben zich ook gisteren nog schuil gehouden. Twintigsten golden op de gei'm- proviseerde beurs op den Dam te Amsterdam f 80, maar slechts weinig houders lieten tot dien prijs los. Men schrijft uit Groningen Naar men verneemt moet de student (groen) W. de S. alhier, ter gelegenheid dat hij op de kamer van een student moest verschijnen, op zulk eene ergerlijke wijze behaudeld zijn, dat de sterke jongeling, zijn geduld niet meer kunnende bedwingen, besluit heb genomen, zal ik het u laten weten. Met een beleefde buiging nam Sabine afscheid, maar bij het verlaten van het paleis kon zij niet nalaten het hoofd te schudden. Eigenlijk was zij nog even wijs als te voren. Wilde Eugenie werkelijk den ongelukkige bijstand bieden Waren zijne beweriugen op de waarheid gegroud, of waren het slechts inbeeldingen van een verward verstand Sabine wist het niet en voelde zich daardoor be- kleind. Zij werd bestormd door twijfelingen. De ervaren dokter en zijn eigen bloedverwanten hiel- den den jonkman voor een waanzinnige en zijn verhalen voor ijdele hersenschimmen. Wat was hier de waarheid Arme, arme Harry Toen Sabine in het ziekenhuis terugkwam, kreeg zij de boodschap, dat zij dadelijk bij den directeur in zijn spreekkamer moest komen. De oude man kwam haar met een bekommerd gezicht tegemoet en sprak Lieve zuster Sabine, ik moet u, helaas, een treurige tijding mededeelen. O God, wat is er gebeurd vroeg het meisje geheel verschrikt. Ho, ho, ge moet niet zoo ontstellen, zei de oude man, om haar gerust te stellen. Er is rnis- schien nog geen gevaar uw vader Wat is er met hem vroeg zij haastig en ze werd zoo bleek als een doode. Ge weet vermoedelijk, dat hij weinige dagen geleden van een zeereis is teruggekeerdde kapitein heeft het loon uitbetaald en in de vreugde TER \E1 ZE\S(BE HIIIIWT NAAR HET DTJITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 3