Over als en me wat nil ie ResMentie. Gemengde berichten. zoek van de tentoonstelling door een tweede groep mogelijk gemaakt is met de bijdragen van particu- lieren, belangstellenden in de ontwikkeling van den werkman. Yerscbeidene leden van de wakkere commissie, die zorg droeg dat ook den Haag niet achterstond bij de andere steden van waar werklieden de ten toonstelling bezochten, deden het reisgezelschap aan het Hollandsche station uitgeleide. De groep zal na aankomst te Parijs worden ingeleid bij den voorzitter van de Nederlandsche commissie der tentoonstelling. Door de slagers van Eindhoven en omstreken, die in den laatsten tijd redenen meenden te hebben om zich over den overdreven dienstijver der Rijks- ambtenaren te moeten beklagen, ter zake het slachtvee, hebben een bond opgericht, waartoe reeds een 30-tal leden zijn toegetreden, ten einde zich in geval van benadering zooveel mogelijk tegen schade en moeielijkheden te kunnen vrijwaren. Door de ramp te Antwerpen opmerkzaam gemaakt, wordt te Rotterdam op het feit gewezen, dat aan den Linker-Maasoever achter de petroleum- bergplaateen, landwaarts in, vlak bij den molen aan de Vliet, en dus op pi. m. 1000 meter afstands van de petroleum-etablissementen, de rivier en het gehucht de Hey eene bergplaats bestaat, waarin 500 kilo dynamiet ligt opgeslagen. Een weekblad, het Zondagsblad, weet nog te verhalen, dat op Zondag 22 Sept. een vaartuig met niet minder dan 800 kilo dynamiet voor den wal is gekomen waarvan drie vierde bestemd was voor het wegruimen van wrakken bij Terschelling en in de Zuiderzee en werden overgeladen op een Rijks vaartuig van het korps torpedisten. De resteerende 200 kilo werden overgebracht naar bovengemelde bergplaats. Genoemd blad wijst er op dat een klein ongeluk voldoende is om half Rotterdam in de lucht te doen vliegen. TER IVEU/iEiV, 8 October 1889. Gisteren geraakte de hoogaarts van schipper Van der Walle uit Hontenisse aan den grond op den berm van het oosterhavenhoofd te Ylissingen. Door de hooge zeeen scheen het vaartuig met man en muis verloren. De bemanning der Nederlandsche loodskotters, schippers J. G. Spuij, brachten het scheepje evenwel op de slikken, schoon zwaar lek en vol water. Hier zal de openbare liefdadigheid weer werk vinden, daar de arme schipper de noodige reparatie niet kan bekostigen. Gedurende de eerste helft der mannd Sep tember zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van P. van Wijck, OostendamH. de Hondt, Albon. Heden had te Hoofdplaat door het tijdelijk bestuur der Waterkeering van de calamiteuse Hoofd plaat- en Thomaespolders, de aanbestediug plaats, bij enkele inschrijving, van A. Het herstel, de vernieuwing en het onder- houd tot 30 April 1890, vau de aarde-, kram- en rijs- werken aan de waterkeering van den calamiteusen Thomaespolder, waarvoor het minst werd inge- schreven door den heer D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 600. B. Het maken van werken, ter verdediging van den oever van laatstgeraelden polderdaarvoor was de laagste inschrijver de heer D. Tholens, te Ter Neuzen, voor 39,280. Aan denzelfden aannemer is tevens opgedragen het maken van eene ringkade, lang 750 M. Met het delven van suikerbieten zijn aller- wege in deze streek de werkzaamheden druk gaande, terwijl het beschot zeer bevredigend is, ja zelfs Waldmann fronsde het voorhoofd. Ik moet u verzoeken, uwe woorden een weinig te matigen, sprak hij, boos wordende. Vergeet niet, dat ge over mijn broeder spreekt. Hij be- merkte, hoe de pleegzuster nu verslagen voor zich keek en voegde er daarom zachter bij Maar ik wil niet te hard tegen u zijn. Ik wil gelooven dat de woorden van dien waanzinnige indruk u hebben gemaakt. Deze laatste woorden van den handelsraad ont- wapenden haar geheel. Vol moed was zij naar Waldmann op weg gegaan en voor het minst had zij gehoopt, dat de handelsraad met haar naar het ziekenhuis zou gaan. Als hij eenmaal daar was, dan zou haar plan gelukken, want het open gelaat van den genezen jonkman kon niet nalaten op Waldmann indruk te maken. Maar zij werkte niets uit bij den 'noogmoedigen man. Na haar nog eene poos aangehoord te hebben stond hij met een heftig gebaar op, ten teeken, dat hij een einde wilde maken aan hun onderhoud. Ik heb het werkelijk te druk, mejuffrouw, om u nog langer te kunnen aanhooren. U schijnt een meisje en daarom spijt het mij dubbel, dat u aan de woorden van een waanzinnige geloof hecht, te meer, daar de oude geneesheer van het ziekenhuis reeds van tevoren hem voor waanzinnig verklaarde. Ik bid u, beproef hem dan toch zelven eens, smeekte Sabine met trevouwen handen en tranen in de oogen. Of schrijf ten minste aan Harry's vader, Chicago is zoo ver niet weg, of binnen zes weken kunt ge antwoord hebben. (Wordt vervolgd. men de verwachting dat de opbrengst hier en daar bijna tweemaal zoo groot zal zijn als die van het gewas van 1888. Axel. Weldra, op 21 Nov. a. s., hoopt een ijverig ambtenaar uit onze gemeente, de heer J. v. D. Schoonakker, een jubile te vieren, dat zeker zeld- zaam mag heeten. Op 1 Januari 1834 als klerk ter secretarie in dienst getreden is het op eerstgenoemden datum 50 jaar geleden, dat hij als gemeente-secretaris in handen van den toenmaligen burgemeester den EdelAchtb. heer P. A. van Dishoeck, den ambtseed aflegde. Vele diensten heeft hij in dien tijd aan onze gemeente bewezen en nog vervult hij zijn ambt steeds met de meeste nauwgezetheid. We hopen dan ook, dat het den ijverigen amb tenaar op dezen, voor hem zoo merkwaardigen, gedenkdag niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken. Sas van Gent. Dezer dagen is alhier eene gymnastiek-vereeniging opgericht onder den naam T. H. O. R. Deze nuttige stichting ondervindt van velen de gewenschte ondersteuning, wat na- tuurlijk noodig is tot het aanschaffen van werktuigen. Het bestuur bestaat uit de heeren P. R. Kok, voorzitter, E. Roodenburg, secretaris, en W. van den Hurck, penningmeester, Tot heden is het de eenige vereeniging van dien aard in Zeeuwsch-Vlaanderen. Moge dit in vele gemeeuten navolging vinden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rectatkank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting vau 8 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken M. H., oud 15 j., arbeider te Zaamsiag, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete of 2 dagen hechtenis. L. P., oud 25 j., arbeider te Clinge (Zeeland), is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. E. d. K., oud 17 j., molenaar te St. Jansteen, is wegens overtreding der drankwet, beleediging van een beambte en vernieling, veroord. tot f 10 en 3 boete of 10 en 3 dagen hecht. Onlangs werd in eenige bladen vermeld, dat er te Utrecht een miuderjarige dochter plotseling uit het ouderlijk huis was verdwenen, omreden dat zij, hartstochtelijk verliefd, met haar beminde gevlucht was, toen haar ouders het plan hadden opgevat om naar Argentinie te gaan. Op verzoek der ouders werd de dochter door de politie nagezet en opgespoord, en in de ouderlijke woning terug- gebracht. Van nabestaanden dier familie verneemt men thans de treurige tijding, dat het nog zdo jeugdige meisje gedurende de reis naar de Argen- tijnsche republiek over boord gesprongen is. Op deze wijze maakte zij een einde aan haar verbroken liefdes-roman, aangezien de verliefde jongeling niet in staat was ook daar heen te gaan. Eergisteren zijn te Rotterdam een dertigtal sjouwerlieden aan het bureau van politie van ver- schillende afdeelingen ontboden, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt, wegens opruiing, mishan deling en verzet tegen de politie tijdens de laatste troebelen. Het gebeurde op de //John Readhead," waar de Engelsche vlag geschonden is, maakt nog een punt van nauwgezet onderzoek uit. De socialistische schutter, die opruide en zich verzette tegen den commandant van zijn compagnie, zal volgens de militaire wetten gestraft worden. Hij is tot heden in arrest. Door een politie-agent werd Donderdagavond op de stoep van perceel Keizersgracht 281 te Amsterdam een mandje gevonden, waarin een levend kind van het mannelijk geslacht, gewikkeld in een stuk deken. Bij het kind was een briefje gevoegd, waarop staatgeboren 26 September en de naam Barend, alsmede dat de kleine Oud-Luthersch is. Het kind werd door tusschenkomst der politie naar het stadsbestedelingenhuis overgebracht. Naar de raoeder wordt onderzoek gedaan, alsmede naar degeen, die het kind te vondeling heeft gelegd. -r- In vele gemeeuten van Groningen heerscht de varkensziekte nog steeds epidemisch. Alle levende have is buitengewoou duur. Kooplieden uit Duitschland en uit de steden bezoeken reeds druk de stallen om koeien of paarden tegen zeer hooge prijzen op te koopen. De weilanden bren- gen zoowel bij verkoop als verhuring hooger sommen op. De matroos lste klasse L. J. R., die aan boord van de stoomkauonneerboot „Geep" te Rotter dam de wacht had, hoorde des nachts te 4 uur een plomp in het water. De schildwacht missende, begreep hij terstond wat er gebeurd was, en sprong in hetzelfde oogenblik overboord in de richting van waar het geluid kwam. De stroom had reeds den drenkeling gegrepen, die verloren kor. geacbt worden, toen zijn redder hem bereikte, en hem behouden aan wal bracht. De Haagsche correspondent van het U. D. schrijft aan het einde van ziju jongsten brief: Laat ik ten slotte waarschuwen om toch voorai voorzichtig te zijn met advertenties, waarbij meisjes en jonge vrouwen worden gevraagd voor betrekkingen buitenslands, als reisgezellin, enz. Er bestaat nl. vermoeden dat er hier (te 's Ilage) weer eene firma gevestigd is, die een schandelijken uitvoerhandel drijft. Men informeere dus eerst duchtig, 't best bij de politie. Een pettenmaker te Roermond, gewoon op de markt een verzameling van zijn fabrikaat ten verkoop uit te stallen, had dezer dagen het ge- noegen, dat een paar vreemdelingeu op zijn uit- stalling afkwamen en een hunner voor redelijken prijs een hoofddeksel kocht. Dit genoegen was echter van korten duur, want bij het in ontvangst nemen van het bedrag gaf hij aan den kooper eenige Belgische twee-centimes-stukken in beta- ling terug, waarop de kooper zijne hoedanigheid als rijksveldwachter bekend maakte, de muntstuk. ken in beslag nam en den pettenmaker bekeurde. Men schrijft uit Delft Ons bescheiden stedeke is eene groote eere te beurt gevallen. Een harer dochters, een zeer be- gaafd meisje, kreeg eenigen tijd geleden het aanzoek om te Bloemfonteia eene betrekking als hoofd eener meisjesschool aldaar te aanvaarden. Na eenig aarzelen van den kant van haar en hare ouders aanvaardde mej. M. den post van vertrouwen en de reis, maar onder voorwaarde dat wanneer om de eene of andere reden de betrekking haar niet beviel zij weer naar hare geboorteplaats zou mogen terugkeeren. Slechts noode en met de sehoonste her- inneringen aan haaronderwijslieten hare betrekkingen en vele vrienden haar gaan, want mej. M. had bij het onderwijs in Delft, waar zij aan eene bijzondere meisjesschool een tijd lang de rechterhand was van de directrice, een uitstekenden naam. De eerste tij- dingen uit Zuid-Afrika waren zeer bevredigend het beviel haar in de nieuwe betrekking aanvanke- lijk zeer naar genoegen. Toch zou zij er als zoodanig niet lang werkzaam zijn. Immers mej. Mulder zal eerstdaags, nadat per telegraaf van hare ouders toestemming was gevraagd en verkregen, de gemalin worden van den Staatspresident van den Oranje-Vrijstaat, den heer Reys, die onlangs als opvolger van President Brand door den Volksraad gekozen werd. De Delftsche meisjes wier naam reeds in Indie zulk een zoeten klank heeft, doen nu ook reeds in Zuid-Afrika hunne stille geboortestad groote eer aan. Juist is een maand verstreken sedert de ontzettende ramp in de fabriek des heeren Corvi- laiu Antwerpen in rouw dompelde, of een brand, zooals er zelden een was dreigde eene geheele wijk in de asch te leggen. Zoo althans liet zich de brand aanzien die Zaterdagavond om elf uur uitbrak in de stoomhoutzagerij en kuiperij van den heer Persener in de Muizenstraat. Groote hoeveelhe- den licht en droog hout verschaften overvloedig voedsel aan het vernielende element en weldra waren dan ook al de belendende perceelen aange- tast, terwijl kort daarna de overzijde van de Mui zenstraat hare beurt kreeg en deze korte straat in eene vuurzee herschiep. Dank zij het kalme weer en het spoedig en krachtig optreden der pompiers was men het vuur om 5 uur reeds meester. Toch is de verwoesting groot en hebben vele gebouwen in de Dambrugge Beeldekens- en Rotterdamsche straten zoowel als op de Coninckplaats van vuur of water geleden. Behalve een pompier, die door het vallen van een laus min of meer ernstig werd gekwetst, hadden er gelukkig geene persoonlijke ongelukken plaats. De schade wordt geschat op 400,000 franken en is gedekt door verzekering. Naar men verneemt, heeft de Lievevrouwen- toren te Antwerpen, bij de ontploffing ook zeer geleden zoodat door het gemeentebestuur dienaan- gaande een onderzoek is ingesteld. Hiinichen de doofstomme landschapschilder, wiens dood uit Wittenberg gemeld wordt, was een levend bewijs van de gruwelen die de Russen be- dreven toen zij in 1813 een inval in Duitschland deden. De kunstenaar werd in 1812 te Birken- busch een paar uur van Wittenberg geboren. Op zekeren dag waren de meeste dorpelingen uit huis geloopen om den naderenden vijand van de hoogten te bespieden en was de moeder van Hiinichen alleen met haar kind achtergebleven. Plotseling versche- nen twee kozakken voor de deur, die op hoogen toon geld eischten. Bevend zeide de jonge moeder, dat zij niets bezat, waarop de soldaten haar en haar kind grepen en met den knoet zoo lang geeselden, tot zij bezwijmd neerzegen. Toen de dorpsbewoners terugkeerden, werden de ongelukkigen bijgebracht maar het kind bleef ten gevolge van de mishandeling zijn leven doof- stom. Zijn dood was een onmiddellijk gevolg hiervan daar hij overreden werd door een wagen, dien hij niet had hooren aankomen. Hiinichen was een goed schilder die door de keizerlijke familie zeer werd begunstigd. Onder de ongelukkigen, die bij de ramp te Antwerpen omkwamen, behoort ook een Groninger, De Vries, die een half jaar ongeveer als smid in het buskruitmagazij n te Antwerpen werkzaam was. Hij liet een vrouw en 2 kinderen na, een dochter van 17 a 18 en een kind van 2J jaar. Deze waren door de ramp van alles beroofd. Hun werd door het cornite te Antwerpen voorloopig 10 francs gegeven. Voorzien van dat geld ondernam de vrouw met hare beide kinderen de reis te voet naar Groningen. Daarbij koos zij echter eene geheel verkeerde richting over Weerdt, Roermond, Venloo enz., zoodat zij 11 dagen noodig had om te Nijmegen te komen. In die plaats werd hun welwillend hulp verleend door den heer L. van Emden, die voor hun verdere reis per spoor naar Arnhem zorgde, terwijl hun door zijne bemiddeling twee kaartjes van Arnhem naar Groningen werden verstrekt. De werkstakingen van schoolkinderen, in Schotland begonnen, komen nu ook in Engeland voor. Op een groot aantal plaatsen weigeren de kinderen naar binnen te gaan, als de bel luidt zij vragen verraindering van lesuren en lichter werk of afschaffing van lichaamsstraf en van huis- werk, ja zelfs betere meesters Ze beleggen vergaderingen, waarop zij hunne grieven uiteen- zetten, houden optochten, om andere scholieren over te halen zich bij de „beweging" aan te sluiten, enz. De .eer" der uitvinding kornt toe aan de veelbelovende jeugd van Hawick, wier voetspoor gevolgd is door de makkers te Glasgow, Govan, Greenock, Perth, Aberdeen en andere plaatsen. 't Is iuderdaad belachelijk straks komen nog de zuigelingen aan de benrt als zij niet meer van de zuigflesch gediend willen zijn. Precies zijn 't de woorden van Van Lennep niet, maar onwillekeurig schoten mij bovenstaande regelen te binnen, toen ik, een paar nachten geleden zeer laat huiswaarts keerende, door een van koude bibberend schepseltje werd aangesproken met het gewone ,/Och meneertje koop asjeblief een doosie lucifers van meoch God toe meneertje, ik bin zoo koud." j Een poosje liep de kleine naast mij voort, smeekend het niagere handje uitgestrekt. Wat een wereld van ellende spraken er uit de werkelijk trouwhartige oogjes, die mij onverpoosd aanblikten. ,/Och God, meneertje, ik mot nog twaalef centen hebben, eer mag ik er niet in; toe koopt uwes maar een doosie van me," klonk het weer en hoewel ik een afkeer heb van ouders die te lui zijn om iets uit te voeren en hunne kinderen voor hen laten bedelen, kon ik toch die smeekbede niet langer weerstaan en gaf het verkleumde meisje de twaalf centen, welke haar nog ontbraken om in huis gelaten te worden. Dankbaar wilde de kleine wegsnellen, doch ik riep haar terug, liet haar, in een long- en lever- societeit, zooals ze hier zoo'n soort ververschings- gelegetiheid noemen, een kop warme koffie en een boterham geven en bracht haar aan 't babbelen. Hoe laat het arme schaap thuis kwam, daarover scheen toch niemand zich te bekommeren, als de centen er maar waren. Van raiddag om vier uren, aldus begon het kleine ding te vertellen maar telkens werd het verhaal afgebroken door een hap uit de boterham en een slokje, kom ik zal het ook maar koffie noemen van middag om 4 uren had ze de 100 centen al bij mekaar gehad en aan moeder gehracht. Toen was vader thuis gekomen en had ze wat in de flesch moeten halen toen nog een keer en nog eens, en eindelijk had vader moeder geslagen en haar, het kind, het huis uitgejaagd, waarin ze niet mocht terugkomen, voordat ze weer 100 centen bij mekaar had. Den geheelen avond had ze al geloopen maar, omdat ze niet verder dorst dan de Prinsegracht, waar 's avonds weinig menschen loopen, had het zoo lang geduurd eer ze de centen had. De boterham was op en een onrustig draaien van de kleine deed mij vermoeden dat ze naar lyiis verlangde. Daar ik eens wat meer vau het huis- houden wilde weten, bracht ik het meisje naar hare woning, een van die krotten waarvan de overal en in de residentie met het minst bekende huisjesmelkers naar verhouding meer trekken dan menig eigenaar van kolosale heeren- huizen, en nam het huisnummer op. De vriendelijke kijkers blikten mij nog eens dankbaar toe, de kleine ging naar binnen en ik ook naar huis. Een paar dagen daarna, 't was op een Zondag morgen, liep ik langs het bewuste huisje. Een eind verder stond een man met opgeruimd gelaat zijn pijpje te rooken en keek me aan alsof hij zeggen wilde wat komt zoo'n vreemde eend hier in de bijt doen Een praatje, vooral met een tevreden mensch, is gauw aangeknoopt. Ik vroeg of de man zijn pijpje niet eens wilde verwisselen tegen een sigaar en binnen tien minuten liep het gesprek over het onderwerp waarover ik het hebben wildehet lucifersmeisje en hare omgeving. Gaarne zou ik het geheele verhaal van den eenvoudigen werkman weergeven, doch het zou te veel ruimte vorderendaarom zal ik in korte trekken de geschiedenis verhalen zooals zij mij werd medegedeeld. De vader van het arme kind had vroeger, op een van de beste standen in de Residentie, een flinken horlogewinkel gehad en eene vrouw getrouwd die thans in de achterbuurt nog den naam droeg van de madam ('t leelijke voorvoegsel laat ik maar weg) omdat zij, ondanks hare armoede nog zoo geheel anders een ander woord wist de man er niet voor te vinden was dan die andere (veroorloof mij geachte lezeressen het woord maar open te laten) in de buurt. De man was, door achteruitgang vau zijn zaken, aan den drank geraakt en zijn affaire was verloopen, 't Verhaal bevatte niets, o neen I Dat wonder klonk of ongemeen. 't Was de ellende van zoo velen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2