Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. AANKONDIGING. No. 2546. Woensdag 9 October 1889. 29e Jaargang. AAHBESTEDIMG. Binnenland. voetpaden met de kunstwerken. In en om Parijs in 1889. De Dochter van den Handelsraad. ABOMNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verschljut Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den nitsever P. J. V A N WE S A M E te Ter Kenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 15 dezer, 's morgens 11 ure, in het openbaar op het gemeentehuis, bij enkele insckrijving AAN BESTEDEN Het uitvoeren van eenige VERF- WERKEN. Bestek en voorwaarden liggen ter iuzage op de gemeente-secretarie. Meerdere inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeen te-bou w m eester. Ter Neuzen, 4 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginncn op Ilonderdag' 17 October 1889, van wege de gemeente eene alge- rneene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 4 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. (Rorte afdrukken van indrukken.) (Vervolg en slot). De Nederlandsche afdeeling, die klein maar smaakvol is, wordt natuurlijk door een Hollander met belangstelling gadegeslagen. Gelukkig komt men er tot de overtuigiug, dat onze iudustrie nog niet zoo gering is, en dat men in het buitenland dikwijls over onze krachten beschikt. Wie zou b. v. denken, dat de keurige prentenboeken, die in Engeland met Kerstmis worden uitgedeeld, en de- mooie alrnanakken, die er tegen nieuwjaar wor den verkocht, in de drukkerijen van ons Haarlem kant en klaar worden gemaakt. Maar wie eenmaal in Parijs is, in het moderne Babel, zooals Da Costa het gelieft te noemen, wil ook wel eens verder zien dan de tentoonstelling. En daar is gelegenheid De pleinen en boulevards en avenues zijn talrijk en schoon. Wie eenmaal b. v. de Place de FEUILLETON AMO. 20) Er verliepen weder verscheidene dagen voor de ongelukkige uit zijn bewustelooze sluimering ont- waakte. Hij sloeg de oogen op en met een zalig lachje herkende hij de pleegzuster, die naast zijn bed zat. Allengs keenle het bewustzijn in hem terug. Hij sprak verward, zoodat Sabine reeds begon te vreezen, dat de oude dokter toch gelijk zou hebben. Maar allengs kwam er meer helder- heid in zijn rede. Hij liet zich door Sabine ver- halen, hoe hij gevonden en na een paar dagen door Arthur White herkend was als zijn bediende en reisgezel. Dit verhaal bracht den zieke echter niet tot kalmte. Hij vloog op en riepNeen, neen, dat is niet waar, het is een leugen. Mijn God, hoe kan men hier gelooven, dat ik John Muddle ben Arthur White, mijn vader, zond mij uit Chicago naar hier omdat hij aan zijne stervende moeder beloofd had, dat hij zijn vader zou opzoeken. Maar mijn vader is oud en door een beroerte kon hij zijn belofte niet vervullen. Hij zond mij naar Duitsc'uland en gaf mij John Muddle mee. John is een goede, maar lichtzinnige man, die hier een fatsoenlijk bestaan wilde zoeken. Wij la Concorde heeft gezien, vergeet den indruk nooit. Evenzoo zal zeker de herinnering aan de Champs Elysees met de Arc de Triomp'ne aan het einde, aan de boulevards des Italiens, lang bijblijven. En de schoone trotsche gebouwenWeemoedig wordt men soms gestemd, als men bij het zien van al dat majestueuse zich de geschiedenis der laatste jaren herinnert. Men stelle zich voor de Arc de Triomphe, gesticht ter eere van de Fransche dapperen, in 1870 bezet door de Duitsche troepen, het overschoone stadhuis, in datzelfde ongeluk kige jaar in brand geschoten, de Tuilerien, die trotsche blok paleizen, nauwelijks voor algeheele vernieling bewaard, zoo dat een der vier zijden niet meer te herstellen viel en in een bloementuin werd herschapende Kapel, gesticht door den Heiligen Lodewijk, om er in te bewaren de heilige relequien, die hij in de 13e eeuw uit Palestina meebracht, en daarachter het Paleis van Justitie met de tombe van den advocaat Berver, die in de troebele dagen van 1792 het leven derven mnest, omdat hij het wagen dorst den ongelukkigeu Lodewijk XVI te verdedigen, de Lieve Vrouwe kerk, waarin men een gedenkteeken heeft geplaatst ter eere van den aartsbisschop van Parijs, die in 1871 het oproerige volk tot kalmte vermanende, door een kogel getroffen, stervend de woorden stamelde z/Moge dit het laatste bloed zijn, dat vergoten wordthet Louvre, met zijn kunstschatten, waaronder de schilderijen der Hollandsche en Vlaam- sche school uitmunten, in 't voorjaar van 1793, kort na de onthoofding van Lodewijk XVI voor'i, publiek opengesteld. De geschiedenis van Frankrijk, van Parijs is schoon, maar geweldig. Van den Mont-Valerien schoten in 1871 de Parijsche soldaten de Parijsche burgers neer, die zich bevonden op de Buttes Chaumont, een berglandschap, op last van Napoleon III gemaakt, om ledige handen werk te verschaffen, en sedert een openbare wandelplaats voor den minderen man. In de Tuilerien te Versailles, ziet men bij de kostelijke schilderijen en fresco's, die bijna alien episoden uit het Napoleontische tijdvak herinneren, de geheirne trap, waarlangs Marie Antoinette in 1792 te vergeefs trachtte te ontvluchten. Te St. Cloud staan nog slechts de puinhoopen van het lustverblijf van Napoleen III, in 1871 in brand geschoten. Ongeschonden staan nog Grand Trianon, het buitenpaleis van de Bourbonsche koningen, waar Lodewijk XIV leefde met zijn madame de Main- tenon, en zijn opvolger met eene de Pompadour. In dezelfde kamer, waar keizerin Eugenie sliep, stond eens het bed van de vrouw, die den ouden roi soleil en geheel Frankrijk regeerde. In de ontvangkamer staat de heerlijke groep twee elkaar kussende vrouwen na de affaire van Solferino door Italiaansche dames aan Eugenie ge- kwamen hier, namen onzen intrek in het hotel, gingen dienzelfden avoud uit en John drong mij, om met hem een kofiiehuis te bezoeken maar verder weet ik niet meer. Sabine schudde het hoofd. Ge moet u ontzien, wind u toch niet zoo op, zei ze. Mijn God, hoe is het mogelijk, wat ge daar vertelt Het is toch de waarheid, ik bezweer het u, bevestigde de zieke, die bijna in tranen uitbarstte. Iu den nacht, in het water werd ik plotseling wakker, ik voelde hevige pijn in de borst en zag een man met een vreeselijk uitzicht. Tot mijn laatsten snik zal ik dat duivelsche gelaat onthou- den Toen vielen er zware slagen op mijn hoofd o, het doet mij nog pijn het dreun- de in mijn hoofd het water sloot zich rand om mij en ik verloor het bewustzijn Nu ben ik hierU zegt, dat is reeds sedert maanden enen daar buiten is het lente. O, zuster, ik bezweer u bij God spreek en zeg Sabine had onbewegelijk stil zitten luisteren naar het telkens afgebroken verhaal. Ondanks haarzelve, kwam er bij haar een vreeselijk ver- rnoeden op. Het bleeke, open gelaat van den jonkman tegenover haar kon niet liegen, dat was onmogelijk. En van het eerste oogenblik af had zij wantrouwen gekoesterd tegen den beleefden Amerikaan, die schijnbaar zoo veel belangstelling schonken. En aan de anctere zijde het Petit Trianon, door de misschien te wufte vrouw van den laatsten Lodewijk gesticht, als om haar volk, dat haar te groote uitgaven verweet, te tarten, met hetjuweel- kastje, waarin eenmaal het beruchte collier werd bewaard, doch dat nu prijkt met de overblijfselen der bijlslagen en sabelhouwen vau de mannen van 1789. Van het balcon heeft men eeu heerlijk uitzicht op het park en op den Temple de l'Amour, den tempel der Liefde, eenmaal door het weelderige Fransche hof daar gesticht. Als de Liefde, daar op haar voetstuk geplaatst, eens klappen kon Het Fransche volk heeft zijn zin. Het Hof is wegde weelde, de soms hemeltergende, is ver- dwenen maar de schoone hotels staan ledig, de parken geraken in vervalde handen, die daar vroeger werk vonden, waar komen ze terecht Paris daar hoort Versailles bij Paris, c'est le rnonde. Parijs is de wereld, de menschen- wereld in haar lioogte en diepte, grootheid en laagheid, eer en schande, weelde en gebrek Schaam- teloos speelt er de zonde, brooddonken brast er de weeldemaar liefelijk verheffen er zich de stich- tingen der Wetenschap en der Menschenmin, om op te nemen hen, die zich zelf vergaten Paris, c'est le monde September 1889. Het voorstel van den heer Bahlman ter voor- ziening in den kwijuenden toestand van somraige takken van landbouw, moet bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer door de leden der rechterzijde niet ongunstig zijn ontvangen,althans wat betreft de heffing van invoerrecht op tarwe. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen des Konings een schrijveu gericht, inhoudende, dat op de staatsbegrooting voor 1890 is uitgetrokken voor tegemoetkoming aan de gemeenteu in de kosten der zevende algemeene volkstelling een bedrag van 163,000. Het is 's Ministers bedoeling, dat van dit bedrag aan elke gemeente zal worden uitgekeerd eene som, berekend naar den maatstaf van 3| cent per gestelden persoon der werkelijke bevolking volgens de volks telling. Aan de Commissarissen des Konings is door den Minister verzocht, dit mede te deelen aan de gemeentebesturen in hunne provincie, opdat deze daarmede bij de voorbereidende maatregelen voor de volkstelliug (bepaaldelijk het aanstellen van ge- schikte tellers) rekening kunnen houden. De heer J. Dijksterhuis, vroeger onderwijzer te Finsterwold, sedert twee jaren klerk aan het Ministerie van Onderwijs in de Transvaalsche Republiek, is aldaar benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs op een salaris van 9000. toonde in het lot van zijn jongeren reisgezel. Ech ter bestond er bij haar nog twijfel. Sabine be- richtte den ouden dokter alles, wat de zieke haar had medegedeeld. Ik heb het reeds in den beginne gezegd, beste Sabine, dat de ongelukkige op het allerminst be- hebt zou blijven met de eene of andere valsche inbeelding. Nu ziet ge het toch zelf. Weer wakkerde de twijfel bij haar aan. Zulk een kolossaal bedrog was ondenkbaar. Als zij echter tot den jonkman terugkeerde en hem zoo verstandig hoorde sprekendan kon zij niet begrijpen, hoe hij in waanziu zoo zou kunnen spreken. Dagen lang bleef Sabine aldus in de onzekerheid. De zieke begon ongeduldig en boos te worden, als hij bemerkte, dat zelfs Sabine aan zijne woorden twijfelde. Hij keerde zich van haar af en lag dagen in dof gepeins verzonken, toen wendde hij weer het woord tot haar, om vergiffenis te vragen voor de harde woorden, die hij tegen haar gesproken had. Maar zij moest hero gelooven, smeekte hij want hij sprak niets dan de zuivere waarheid. Telkens weder herhaalde hij alles tot in de kleinste bijzonderheden en dit geschiedde op zoo'n over- tuigenden toon, dat zij niet kon begrijpen, hoe een waanzinnige zoo zou spreken. Daar bracht Arthur White onverwachts een bezoek en de ontmoeting tusschen hem en den zieken jonkman bracht haar tot een inzicht van den waren stand van zaken. Haar hart trilde in haar binnenste van verontwaar- De oeverafschuiving aan den Anna Frisopolder eindigt bij den Sopkiapolder. Zij doet geen gevaar vreezen. Had de oude zeedijk er gelegen dan was deze bij den val over een groot gedeelte verdwenen geweesteeu gedeelte van de vroegere kuip is meegevallen. De vrees voor overloopen van den inlaag, thans zeedijk van den Vlietpolder, bij stormvloed, is thans zoo goed als geweken, daar het bestuur als voorbehoedmiddel er eene kade op heeft doen aanleggen en die over de geheele lengte en hoogte heeft doen bekrammen. G. C. Men schrijft uit Rotterdam Nu de werkstaking als geeindigd kan beschouwd worden, zal spoedig het plan tot oprichting van loodsen voor aauwerving en uitbetaling van sjou- wers op uieuw ter hand genomen worden. Reeds zijn door het dagelijksch bestuur twee plaatsen aangewezen, een aan de Zalmhaven en een op Fijenoord, waar de loodsen eventueel neergezet kunnen worden. Eventueel, d. w. z. als particuliere bijdragen voor den bouw, volgens de reed's gemaakte teekeningen gevonden kunnen worden. De commissie wenscht de exploitatie te doen bekostigen door de sjouwers en deze hebben daartegen, naar't schijnt, geen bezwaar gemaakt. Komt de zaak tot stand, dan zullen inderdaad vele misbruiken vallen. Sterke drank zal daar natuurlijk niet getapt worden het is te hopen, dat er koffie mag geschonken worden. Zooals men weet bepaalt het wetsontwerp betref- fende de vrije beschikking over het loon, dat geen uitbetaling mag plaats hebben in een lokaal, waar een nering gedreven wordt. De sociaal-democraten te Amsterdam hebben de boot-, scheep- en dokwerkers opgeroepen tot het houden eener vergadering, die Vrijdagavond in het Volkspark heeft plaats gehad. Er waren een paar honderd personen opgekomen. Door een twintigtal werden grieven aangevoerd (ongeveer dezelfde als te Rotterdam.) Er werd bij herhaling op gewezen, dat men niet tot werk staking moest overgaan dan na overtuigd te zijn van de rechtmatigheid der grieven. Men moest dan trachten met de patroons in overeenstemming te geraken en eerst wanneer wegneming der grieven geweigerd werd, moest men, als uiterste, tot werk staking overgaan. Len honderdtal traden toe tot eene vereemging om de grieven te verzamelen en, daarmede gewapend, handelend op te treden. Er zal later een bestuur worden benoemd om de beweging te leiden. Zaterdag ochtend is de eerste groep van werklieden, ten getale van 10, vertegenwoordigende verschillende vakken, van den Haag naar de Parijsche tentoonstelling uitgezonden, onder geleide van den heer Bourgonjon, beeldhouwer. De kosten van deze eerste uitzending worden geheel gedragen door iudustrieelen, terwijl het be- diging, zij nam zich voor den schurk te ontmaskeren. In eigen persoon wilde zij naar den handelsraad W aldmann gaan, om hem alles te zeggen, wat zij wist. Zij twijfelde niet, of deze stap zou groote gevolgen hebben. Deze zieke, die haar voornemen uit liaren mond vernam, kuste haar de handen, onder het storten van vele tranen. O, zusterik zal u eeuwig dankbaar zijn, fluis- terde hij. O God die ellendeling heeft mij alles ontstolen, zelfs mijn naarn. Maar gij zult hem ontmaskeren, niet waar, zuster P O," dat ik hier nu ziek en ellendig moet nederliggen en mijne rechten met zelt kan verdedigen als een man Zuster Sabine troostte hem, zoo goed zij kon. Reeds den volgeuden dag verkreeg zij eenige uren verlof en richtte vol hoop hare schreden naar het paleis van den handelsraad. Haar hoop zou echter niet vervuld worden. De handelsraad ontvino1 haar, hoorde haar verhaal aan met een ongeloovig lachje en viel haar toen in de rede met de woorden: Ja, ja, beste zuster, dat weet ik reeds, mijn broeder heeft het mij gisteren verteld. Het is een treurig geval met den jonkmanik geloof, dat zulke ge- krenkte hersenen moeielijk genezen kunnen worden. Maar u kunt oubezorgd zijn, want mijn broeder zal voor hem zorg dragen, zoo lang hij leeft. Maar ik verzeker u, mijnheer de handelsraad, dat gij in dwaliug verkeert riep de pleegzuster op- gewonden uit De man dien gij uw broeder noemt is een bedrieger uw ware neef ligt in ons ziekenhuis. TER \EIZEVS(IIE COIIRANT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1