Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2545. Zaterdag 5 October 1889. 29e Jaargang. Gemengde berichten. BURGrERLIJKE STAND. De Scheepvaart meldt, dat het stoomschip Zephyr, kapt. Bennet, met steenkolen van Cardiff naar Vlissingen, met drie passagiers aan boord, bij storm weer lek sprung, tusschen Helwick vuurschip en Lundy eiland en Zondagochtend vier uren zonk, terwijl de equipage en passagiers het schip reeds vroeger, in twee booten hadden verlaten, toen er zes voet water in 't schip was en de vuren waren uitgedoofd. De booten bleven geruimen tijd nabij elkauder doch geraakten ten laatste, wegens de hooge zee en harde wind, van elkander af. Om- streeks zeven uur werd een der booten te Ilfracombe opgemerkt van waaruit een zeilboot op de opvarenden toe kwam en op sleeptouw nam naar Watermouth, alwaar zij liefderijk werden verpleegd. Van de andere boot wordt niets gemeld. Verleden week gebeurde er in de patronen- fabriek te Spandau een ongeluk dat veel overeenkomst had met de ramp te Antwerpen, ofschoon hetgelukkig niet zooveel slachtoffers maakte. Ongeveer 60 arbeid- sters, vrouwen en meisjes, waren bezig met de behan- deling van artillerie-slaghoedjes, toen er plotseling een ontploffing plaats had en alle patronen in de lucht vlogen. Acht meisjes werden zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht en twintig anderen kwamen er met lichtere kwetsuren af. Ook de opzichter en een vuurwerker werden ernstig gewond. Dooden zijn er tot nog toe niet bij te betreuren, doch de schade is zeer aanzienlijk. GEMEEft TEKAAD VAN TERNEUZEN. Zitting van Dinsdag 1 October 1889. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Mr. Dronkers verhinderd was de vergadering bij te wonen. De openbare vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt overgegaan tot benoe- ming van een hoofd der school C (Sluiskil). Op de voordracht waren geplaatst, de heeren G. C. Goeman, te Rotterdam, G. Jurrij, te Goes, M. van Dijk, te Rilland-Bath, S. de Graaf, te Ter Neuzen, en J. Adriaanse, te 's Heerenhoek. Bij opening der stembriefjes bleek dat op den heer G. Jurrij 6 en op den heer S. de Graaf 4 stemmen waren uitgebracht, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Ontvangen was een verzoek van mej. J. van Boven, om ontslag als onderwijzeres aan school B. De heer Van IJsselsteijn vindt het jammer, dat de ijverige onderwijzeres haar ontslag vroeg; hij stelde voor, pogingen aan te wenden, om haar te bewegen op haar besluit terug te komen en haar 3 maanden verlof te geven, tot herstel van gezondheid. Ook de heeren Visser en Grenu deelen dit gevoelen. De voorzitter vindt dit voorstel zeer vleiend en dankt de heerenwas dit vroeger in dien zin gedaan, mogelijk was het aangenomen, thans verzekert hij, dat het nutteloos zou wezen. De heer Jac. de Feijter zegt, dat ook bij Burg, en Weth. dit denkbeeld besproken is. De heer Van IJsselsteijn trekt alsnu zijn voorstel in en aan mej. Van Boven wordt met algemeene stemmen eervol ontslag verleend, terwijl besloten wordt zoo spoedig mogelijk eene oproeping te doen. Aan de orde was de benoeming van twee leden voor de commissie van fabricage. Het Dag. Best, stelt voor de heeren Tazelaar en Visser. De heer Van IJsselsteijn stelde voor, een bepaalden dag vast te stellen tot vergadering volgens zijn oordeel was er meer kans om vol- tallig te zijn, men kon er zijn zaken naar regelen. Ook de heeren Moes en Visser wenschten dit. De voorzitter zal dit de commissie in over- weging geven. De heer Tazelaar verzoekt niet in aanmerking te komen. De heer Grenu stelt voor beide heeren zonder hoofdelijke stemming te benoemen. De heer Visser verlangde stemming, waartoe wordt overgegaan. De uitslag was dat de heer Tazelaar 9, de heer Visser 8 en de heer Harte 1 stem verkreeg. De heer Tazelaar hield zieli buiten stemming. De heer Visser neemt de betrekking aan, alsmede de heer Tazelaar op aandringen van den raad. Met algemeene stemmen wordt eene kleine wijziging in de verordening op den genees- kundigen dienst goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat aan de orde is de bespreking over de straatreiniging, die tegen- woordig ontzettend veel te wenschen overlaat. De heer Van IJsselsteijn heeft in de veror dening gelezen van verpachting van iets wat iemands prive eigendom is, hij betwijfelt of de gemeente daartoe het recht heeft en of Ged. Staten dit wel zouden goedkeuren. Ook wenscht hijdat door de gemeente werd aangeschaft een wagen, in den vorm van een cilinder waarin door middel van een pomp de faecale stoffen uit de huizen werden gebracht zooals dit in vele steden wordt gedaan. De voorzitter zegt, dat in de verordening alleen gesproken wordt van besteding, en wat het toestel betreft door den heer Van IJsselsteijn bedoeld, hij weet bij ondervinding dat ook deze niet aan de eischen voldoen, wat weder door den heer Van IJsselsteijn wordt bestreden, die het ook wenschte met het oog op de reinheid daar het thans zoo geschiedt, dat de sporen van den nachtelijken arbeid 's morgens nog zichtbaar zijn. De heer Tazelaar denkt dat een dergelijke machine te kostbaar zal zijn en meent dat overigens onze gemeente nog wel wat klein is voor dien maatregel. Na eenige discussie over 't aanhangige onder- werp wordt met algemeene stemmen, behoudens die van den heer Tazelaar die buiten stemming bleef, besloten de wijziging der verordening over te laten aan de commissie van fabricage en aan Burg, en Weth., terwijl de wensch geuit werd het daarheen te leiden dat een en ander voor de gemeente productief worde. De voorzitter brengt ter tafel de bespreking over de huur van de bergplaatsen van petroleum tegelijkertijd legt ZEd.Achtb. het plan en de teekening ter inzage. De heer Harte vraagt of het niet mogelijk is het rasterwerk aan het Schelpenpad, dat vervallen moet, te gebruiken bij het petroleum- magazijn. De voorzitter zegt dat dit te laag is en bovendien voor een andere plaats bestemd. De voorzitter brengt na eenige bespreking in omvraag het voorstel 10 cent per M2. voor bergloon te stellen. De heer Moes vraagt of dit niet te weinig is. De voorzitter zegt dat de kosten hierdoor gedekt zullen zijn. De heer Harte vindt dit genoeg. Eerst zijn de importeurs gedwongen geworden van hun bewaarplaats af te zien de gemeente heeft een andere plaats aangewezen, moeilijker te bereiken; nu zou het tegen 't belang der gemeente zijn om dien handel te bezwaren, daar de concur- rentie met Antwerpen etc. niet licht te achten is. Hiema wordt het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen met 8 stemmen en 2 onthoudingen, zijnde die der heeren Harte en Wieland. Ingekomen was een schrijven van Mej. Van Rooijen, dat zij hare betrekking als onderwijzeres aanneemt. Naar aanleiding van een schrijven van den heer sclioolopziener stelt de voorzitter voor de sollicitanten voor de betrekking van hoofd der school te Sluiskil, die voor de tweede maal waren opgeroepen vergoeding te geven voor reiskosten en wel voor den sollicitant uit Hol land f 10 en voor die uit Zeeland met uitzon- dering van den benoemde en den hier gevestigden onderwijzer op J 7.50. De voorzitter zegt dat dit billijk is en overal wordt gedaan. De heer Jac. de Feijter denkt, dat dit wel niet op alle plaatsen zal geschiedenwaar de financien het toelaten misschien wel. De voorzitter zegt dat het Rijk de gemeente helpt met subsidien en wel die het meest, welke niet te karig zijn met het loon der onderwijzers. Eerder is ondersteuning te wachten wanneer aan de onderwijzers f 500 dan 400 salaris wordt gegeven. De heer Van IJsselsteijn zegt dat de heer schoolopziener hem en den heer Visser over deze zaak heeft gesproken en zij beloofd hebben het verzoek te ondersteunen. De voorzitter brengt thans in omvraag of al dan niet vergoeding zal worden gegeven. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Harte, Dees, Grenu, Moes, Visser en Van IJsselsteijn tegen de heeren Jac. Feijter, Joz. de Feijter, Tazelaar en Wieland. Hierna wordt het voorstel omtrent het bedrag met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter vraagt of iemand verandering wenscht in de regeling van de a. s. veemarkt. De heer Grenu wenschte dat de keurmeesters nu beter zouden toezien dan verleden jaar. De heer Visser zou de jaarmarkt meer aan het doel willen zien beantwoorden thans is het zoowat een tentoonstelling, 't moest markt zijn waarop gekocht en verkocht werd en daarvoor zijn koopers en uitstekend vee noodig. Hij wilde probeeren door de premien te verhoogen. De heer Moes is hier tegen, hij zegt dat door de veehouders meer gemaakt wordt op stal dan wel op de markt. Spreker staaft dit met voor- beelden. Met algemeene stemmen wordt besloten de jaarmarkt op de gewone wijze te doen plaats hebben. De voorzitter deelt mede, dat volgens ont vangen schrijven van den heer Glinderman, lid der Tweede Kamer, op de begrooting van Waterstaat 70,U00 was uitgetrokken tot ver- betering der los- en laadkade te Ter Neuzen. Het verzoek van R. Piatteeuw, om bij verandering van den weg naar het station zijn toegang naar zijn kalkloods te behouden, wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. Naar aanleiding van dit adres vraagt de heer Wieland of bij het contract met de spoorweg- maatschappij wel zal gezorgd worden, dat vrije toegang worde verleend b.v. aan schippers die met hunne vaartuigen aan de kade liggen, of anderen die noodzakelijk daarheen moeten. De heer Van IJsselsteijn geeft in dezen eenige inlichtingen, die spreker bevredigen. De heer Van IJsselsteijn vraagt met het oog op het gevorderde uur het woord om, voor andere zaken te behandelen, nog den Raad mede te deelen, dat hij Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche zaken persoonlijk heeft verzocht om toestemming tot ddorvoer van vee in dit district naar Ter Neuzen en verder naar En- gelanddat dit verzoek niet is toegestaan dat er kans bestaat toestemming te verkrijgen tot oprichting van eene slachterij dicht bij de grenzen b.v. te Hulst, om daarna het ge- slachte vee van uit Ter Neuzen naar Engeland te expedieeren. Hij vraagt en verkrijgt met algemeene stemmen daarvoor de medewerking van den raad. De voorzitter zegt dat overgegaan zal worden tot de besteding van de hernummering der huizen, het verven der lantaarnpalen en de wjjzerborden van het stadhuis. De heer Van IJsselsteijn klaagt over het uurwerk van het stadhuis, meermalen staat dit 10 minuten achter bij de stationsklok, waardoor dikwerf menschen te laat voor 't spoor komen. De vergadering wordt gesloten. Van 16 tot en met 30 September 1889. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Dominicus Damianus Maria van de Velde, oud 33 j., jm. en Maria Johanna Martens, oud 28 j., jd. 20 Sept. Pieter Lensen, oud 44 j., weduwn. en Neeltje Bakker, oud 45 j., wed. 27.Sept. Jacobus Pijpelink, oud 24 j., jm. en Maatje van Doesselaar, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Sept. Adrianus Cornelis van Wijck, oud 23 j., jm. en Maria Proos, oud 38 j., wed. Geboorten. 18 Sept. Geertruida Anna, d. van Adriaan Krijger en van Anna Leijs. 19 Sept. Frederik Pieter Johannes, z. van Johannes Josephus Anthonie van Rossum en van Apolonia Uitdenhof. 20 Sept. Pieter, z. van Cornelis Adriaan Versluijs en van Cornelia Maria Versluijs. Hendrik Cornelis, z. van Mechelina Moeus. Cornelis, z. van Cornelis Lensen en van Helena van Doeselaar. Daniel, z. van Daniel Ollebek en van Elisabeth van der Peijl. 21 Sept. Suzanna Catharina, d. van Lodewijk Frans Knijser en van Geertrui Goossen. Neeltje Johanna, d. van Gilles Kaan en van Anna Geer truida Geelhoedt. 23 Sept Maria Lea Jeanne, d. van Alexander Joseph Baudry en van Elisabeth Hordies. Anthonie, z. van Jan de Smidt en van Maria Catharina van den Berge. 24 Sept. Maria Jacomina, d. van Geleijn van de Velde en van Susanna de Kraker. 26 Sept. Marinus, z. van Martiuus Jansen en van Jacomina Wiemes. 29 Sept. Jacobus Jozias, z. van Daniel Jacob Guequierre en van Hendrina Rijnberg. Overlijden. 20 Sept. Neeltje Adriana Romeinse, oud 1 m., d. van Daniel en van Catharina Magdalena Herrebout. 22 Sept. Adriaan Mechielsen, oud 9 m., z. van Adriaan en van Alida Zegers. 23 Sept. Cornelis van Alten, oud 98 j., weduwn. van Elisabeth IJsebaert. HULST. Geboorten. 18 Sept. Elisabeth, d. van Johannes Meert en van Johanna Verheijen. 19 Sept. Petrus Johannesz. van Francies Vermeulen en van Philomena Maria Strobbe. 22 Sept. Johannes Franciscus, z. van Machiel Theodorus Freijser en van Philomena Pauwels. 29 Sept. Marinus Alexander, z. van Pieter Hendricus Lossie en van Maria Catharina Mathijs. Overlijden. 20 Sept. Johannes Baptist Strijdonck, oud 29 j., echtg. van Seraphina van Goethem. 23 Sept. Jan Victor Maur, oud 67 j., weduwn. van Carolina P. de Silva. 26 Sept. Josephus de Nijs, oud 58 j., echtg. van Virgenie Schorbijn. 30 Sept. Gijsbrecht Kramers, oud 79 j., weduwn. van Maria Catharina Willemsens. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Sept. Francois Ver- strate (van Zaamslag,) oud 30 j., weduwn. en Janna de Kraker, oud 25 j., jd. 20 Sept. Willem Dieleman, oud 25 j., jm. en Janneke Eggebeen, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Sept. Johannes van de Wege (van Zaamslag), oud 19 j., jm. en Catharina Bolleman, oud 19 j., jd. Abraham Rouw (van Zaamslag), oud 25 j., jm. en Cornelia Andriessen, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 Sept. Jan, z. van Karel Riemens en van Pieternella Reminsen. 19 Sept. Jacomi na, d. van Jacobus van Hoorn en van Gijsberta Maria Hofman. 20 Sept. Jan Jannis, z. van Jan Francois Scheele en van Janneke Cappon. 22 Sept. Dina, d. van Jacob den Eugelsman en van Pieter nella Zegers. 24 Sept. Sulma Martha Joanna, d. van Bernardus Jacobus Coppieters en van Ange lina Rosalia Dellaert. 27 Sept. Janna, d. van Jan Penne en van Tanneke de Kraker. Overlijden. 20 Sept. Pieternella Maria Jansen, oud 4 m., d. van Jan en van Janneke Dieleman. 22 Sept. Geertruida Jongejan, oud 10 w., d. van Huig en van Suzanna Mertens. 21 Sept. Leentje Jansen, oud 36 j., echtg. van Floris Swets. 24 Sept. Suzanna Smies, oud 10 m., d. van Hendrik en van Jozina de Zeeuw. 28 Sept. Cyrillus Seraphi- nus Caessens, oud 4 m., z. van Petrus en van Rosalia Groothaert. Jacomina Catharina Visscher. oud 8 in., d. van Willem Michiel en van Adriana Keukelaar. Jacobus Schuitvlot, oud 61 j., echtg. van Johanna Haak. 30 Sept. Catharina Jacoba Kole, oud 2 m., d. van Pieter en van Catharina Jacoba Kurvink. BOSCHKAPELLE Geboorten. 18 Sept. Hijpolitus, z. van Cornelis Stallaart en van Christiana de Vree. HENGSTDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Sept. Jacobus Augustiuus Six, oud 53 j., weduwn. en Rosalia Geldhof, oud 48 j. H O EK. Huwelijks-aangiften. 26 Sept. Joost Robijn, oud 24 i., jm. en Sara Gaziua van Doeselaar, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Sept. Pieter Cor nelis van Bendegem, oud 22 j., jm. en Adriana de Graaf, oud24j.,jd. 26 Sept. Adriaan Koole, oud 25 j., jm. en Anna Keukelaar, oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Clara, d. van Pieter van der Hoofd en van Suzanna Donze. 24 Sept. Daniel, z. van Johannes Meertens en van Anna Maria Tholens. 30 Sept. Thomas, z. van Petrus Franciscus Lantsheer en van Adriana Vinke. Overlijden. 17 Sept. Jan Andriessen, oud 6 m., z. van Gelein Geerard en van Aaltje Moes. 14 Sept. Michiel Jurrij, oud 1 m., z. van Anthonie en van Wiihelmina Cornelia Tholens. 22 Sept. Janneke de Bruijne, oud 22 jechtg. van Daniel Bakker. 23 Sept. Francois Michielsen, oud 1 m., z. van Marinus en van Jacoba de Bree. 29 Sept. Adriaan Donze, oud 74 j., weduwn. van Dina Openneer. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 20 Sept. Egidius van Dongen (van Oude Tonge), oud 32 j., jm. en Anna Maria Bogaert, oud 31 j jd. Geboorten. 18 Sept. Isedorus Wilhelmus, z. van Jan Francies Adriaansens en van Maria Anna Polfliet. 21 Sept. Louisa Maria, d. vau Alphons Bisschop en van Anna Cath. Heij. 24 Sept. Maria Christina, d. van Jacobus Neve en van Rozalia Taalraan. Maria Christina, d. van Jan Francies de Bakker en van Petronella van Troost. Johannes, 7$ van Petrus Sponselee en van Johanna Acda. 25 Sept. Maria Catharina, d. van Jacobus Bisschop en van Rozalia de Nijs. Mathilda, d. van Jan Bapt. Kints en van Philomena v. d. Branden. 30 Sept. Leonia, d. van Adriaan van Kruijssen en van Apolonia Vonck. Rosalia, d. van Pieter Joh. de Smet en van Petronella v. Waterschoot. Overlijden. 16 Sept. Francies Bourguillion, oud 63 j., z. vau Jacobus Francies en van Elisabeth Neve. 21 Sept. Paulina v. d. Bosch, oud 43 j., echtg. van Theodorus v. Heese. 25 Sept. Chris tina de Maat, oud 82 j., wed. van Francies v. d. Wielen. Abraham Dekker, oud 2 m., z. van Daniel en van Maria Adriana Dees. 29 Sept. Pieter Augustiuus Joossen, oud 69 j., echtg. van Maria Anna Lemsen. Bijvoegsel van de Tor Ueuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5