Gemengde berichten. TFJt NE1JZEIV, 4 October 1889. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. een overzicht van de vijftien fabrieken door hem gesticht, als uitvloeisel van zijn onvermoeiden ondernemingsgeest. De werk staking te Rotterdam heeft gelukkig een bevredigend einde genomen. Eergisteren reeds was de arbeid op tal van plaatsen hervat. Onder hoede der scbutterij en van de Ned. Rhijnspoor werden bij de Oost—Maaslaan schepen met ijzererts gelost. Ann de Oosterkade heerschte de gewone bedrijvigheid der binnenlandscbe stoombooten. Aan de Harwickboot werd weder onder toezicht der schutterij geregeld met eigen volk gewerkt. Op Eeijenoord werd op alle schepen met sjouwerlieden gearbeid, behalve op de erts- en graanbooteu. Ook waren de werkzaamheden aan de Ned. Ameri- kaansche en Rott. Lloyd in vollen gang. De schutters zijn eergisteren van stadswege van brood, worst of kaas met koffie of bier voorzien. Aan het 4de bat. werd een zeer goed en smakelijk bereid middagmaal (zoogenaamde „ratjetoe") uitgereikt. De geest onder officieren en manschappen, zegt de N. R. Ct., is nog steeds goed. Wei verlangt een ieder naar rust, na zooveel vermoeiende diensten, en naar het hervatten van de dagelijkscbe bezig- heden, docb geen gemor doet zicb hooren. Een socialist, in den vorm van een schutter, die weer- spanning begon te worden, werd terstond ontwapend en acbter slot en grendel geplaatst. Gisteren is de normale toestand in de stad terug - gekeerd de werklieden, die enkele dagen het werk gestaakt hebben, zijn allerwege weder aan 't werk gegaan, zoodat aan de handelskaden overal veel levendigheid en vertier was waar te nemen. Op alle schepen aan de Boompjes, Willemskade, Wes- terkade enz. werd druk gewerkt en ook verscheidene graanbooten op stroom zijn aan 't lossen gegaan. De ertswerkers zijn aan 't werk getogen, zoowel aan de Rijuspoor als elders en gistermiddag 2 uur zijn de zandwerkers vertrokken, die aan de Rijn- spoor de plaats der werkstakers een paar dagen hebben ingenomen. Wat het nachtwerk voor de ertswerkers betreft, vernemen wij, dat deze voor- waarde geen belangrijk bezwaar zal opleveren. Ten 12£ uur zijn de schutters en de mariniers afgedanktook de patrouilles van politieagenten zijn ingetrokken. Te Rotterdam is er thans ernstig sprake tot het oprichten van geschikte des winters verwarmde lokalen aldaar, alwaar de arbeiders aan de schepen bun verdiend loon wordt uitbetaald, waar de arbei ders worden aangenomen of waar ze kunnen wachten op de aankomst der schepen enz. Thans is men verplicht daartoe de kroegen te bezoeken, waar de zuur verdiende penningen grootendeels voor ge- bruikten sterkendrank worden opgestreken en waar- door vrouw en kinderen te kort komen of gebrek lijden. Men wil dan ook tevens dat daarin gege- ven of daaraan verbonden worde de gelegenheid om warme koffie, melk, bier en brood te verkrijgen_ Bij de Tweede Kamer is een adres ingekomen van het centraal bestuur van den Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond, waarin aangedrongen wordt op verwerping van het wetsvoorstel-Bahlmann tot heffing van graanrechten. Ingevolge besluit der jongste algemeene vergadering van den Bond, zullen de bakkers in verschillende streken des lands dit adres door supplement- adresseu ondersteunen. b. Missive van ZExc. den heer Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid, houdende kennisgeving dat hij geen bezwaar heeft tegen de vestiging van een Rijks—telephoonkantoor in deze gemeente, met verzoek om hem bericht te doen omtrent het personeel en de localiteit voor den telephoondienst, alsmede dat deze gemeente in de kosten voor den aanleg van de verbindingslijn AxelZaamslag zal moeten bijdragen 160. Besloten aan den Minister het verlaugde mede te deelen. c. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie houdende vaststelling van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1888. Aangenomen voor kennisgeving. d. Yerzoekschrift van den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier om de kermis niet meer met Pinkster-Maandag te doen aanvangen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten het verzoekschrift te stellen in handen van Burg, en Weth. om dit daarna in eene volgende vergadering te behandelen. Yoor het alhier op te richten telephoon kantoor wordt aangewezen het voorkamertje ten raadhuize en de jaarwedde van den te benoemen kantoorhouder vastgesteld op 75. 3°. De jaarwedde van het te benoemen boofd der o. 1. school alhier met acte voor Eransch, Engelsch en Hoog Duitsche taal wordt, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, vastgesteld op f 1200. 4°. Wordt vastgesteld het getal manschappen bij de brandweer. 5°. De premien voor de veemarkt worden vast gesteld evenals die waren voor het jaar 1888 en tot keurmeesters voor de veemarkt worden benoemd de heeren J. van Dixhoorn Mz., W. Dielernan Pz. en B. C. IJsebaert. Axel, 4 Oct. Dinsdag jl. bemerkte een land- bouwer uit deze gemeente dat van zijn land onder Zuiddorpe eene hem toebehoorende slede was ont- vreemd. Aan de nasporingen der politie is het gelukt het vermiste voorwerp terug te vinden onder Westdorpe. De persoon, die naar men vermoedde de slede had meegenomen, moet zulks reeds aan de politie hebben bekend. Zaamslag. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer J. van de Ree met 127 stemmen. De heer M. de Jonge verkreeg 98 stemmen. In 't geheel waren ingeleverd 236 stembiljetten, waaronder 11 bianco. Zaamslag, 3 Oct. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier de heer P S. Meerburg, predikant te Kethel (provincie Zuid-Holland.) Ossenisse. Den l,ten December a. s. hoopt de heer J. van Gassen, hoofd der school alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar als zoodanig in functie trad. Bij het te Utrecht gehouden examen voor cand.-arts is geslaagd, de heer L. A. J. Deijer, van Hontenisse. Axel. 1 Oct. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken: a. Brief van den heer C. P. Minjon, houdende kennisgeving dat de heer H. van Wijngaarden, hoofd der openbare lagere school alhier, op den 15 Sept. jl. is overleden. De voorzitter deelt mede, dat reeds een brief van rouwbeklag aan den heer C. P. Minjon, schoon- zoon van den overledene, is geschreven. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 October het volgende vonnis uitgesproken A. F., oud 24 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. soms in hevige, ijlende koorts, tot hij eindelijk in een gerusten slaap verviel. Eindelijk werd hij wakker en zag onderzoekend in het rond. Waar ben ik luidde zijn eerste vraag. Mijn Hemel, ben ik niet ziek geweest? Waar ben ik toch God zij geloofdriep Sabine met aandoening uit, het verstand is teruggekeerd, maar nu moet je bedaard zijn en je in acht nemen. De jonkman keek haar lang aan en daarbij speelde een glimlach om zijn lippen. O, spreek nog meer smeekte hij fluisterend, gij zijt de engel, die bij mij waart, gedurende dien langen treurigen tijd, ja, gij zijt het. Ik herinner mij ik heb uw lief gezicht dikwijls gezieuGij hebt uw hand op mijn voorhoofd gelegd en dan ver- dween die akelige, verdoovende pijn dan werd ik weer geheel verlicht van hart. Daarna had de zieke een geruimen tijd zwijgend in het rond gezien. Toen vroeg hij weerWaar ben ik? Sabine had het hem voorzichtig verteld. Juist, juist, nu weet ik weer, dat ik hier ziek gelegen heb sedert dien vreeselijken nacht maar waar is John, mijn vriend John? Ik zie hem niet Wien bedoelt gij? vroeg Sabine. Denk ge aan den heer Arthur White? Eenige dagen geleden is hij hier geweest, om naar u te vragen. De twee Amsterdammers, die te voet naar Parijs zouden gaan, hebben het zoover niet gebracht. Zij kwamen tot Conde bezaten toen volstrekt niets meer en moesten daarom terugkeeren. Reeds zijn ze weer sedert eenige dagen in bunne woonplaats teruggekeerd. Den Eiffeltoren hebben zij dus niet gezien. De stand van de Yecht nabij Loenen en Loos- drecht is in de laatste dagen booger geweest dan de oudste bewoners zich kunnen herinneren, ooit te hebben bijgewoond. Het water begon dan ook reeds te stroomen over een dijk, welks hoogte bij een keur werd bepaald in verband met den hoogst bekenden waterstand. In een aantal huizen was het water zoover binnengedrongen, dat de bewoners zich naar den zolder moesten begeven. Op den Neen, neen antwoordde de zieke hoofdschuddend. Mijn vader is niet met mij meegereisd ik herinner mij het was John Muddle, die met mij reisde. Wij kwamen hier met de mailboot, wij hadden eene lange reis gemaakt en toen toenZijn gedachten raakten weer verward, hij sloot de oogen en verviel weer tot bewuste- loosheid. De pleegzuster wachtte een poosje, om zeker te zijn, dat de zieke vast was ingeslapen en riep toen den ouden dokter. Zij schilderde hem in levendige kleuren het ontwaken en het gesprek, dat hij met haar gevoerd had Nu, God zij geprezen, sprak de oude, eerlijke dokter. Ik had werkelijk niet gedacbt, dat de ongelukkige tot het bewustzijn zou terugkeeren, de geestkracht van den ongelukkige heeft zoo veel geleden. Hij heeft een valsche inbeelding, hij verbeeldt zich de persoon te zijn, die met hem reisde. Zulke gevallen komen dikwijls voor. Wat wij er aan doen kunnen, zullen wij er aan doen Yersterkende miadelen zullen zijn verzwakte krach ten herstellen, naar ik hoop. Gelukkig heeft zijn beschermer edelmoedig zijn beurs tot onze beschik- king gesteld, het behoeft den ongelukkige dus aan niets te ontbreken. (Wordt vervolgd.) Loenderveenschen dijk waren nachtwakers aange- steld en verhoogingen aangebracht. Wanneer men bedenkt, dat de hoogte der voorste sluisdeuren 1.75 _j_ A..P. bedraagt en dat de peilschaal 1.67 -j- A.P. aan wees kan men begrijpen, dat de nood hoog was. In den avond van 1 Oct. was het water, na een val van 40 cM., weder 10 cM. gerezen en nog rijzende. Een treurig ongeval heeft Woensdagnacht in Den Haag plaats gehad. Een zandschipper, die zich met zijn knecht in de kajuit van zijn aan het Zieken liggend vaartuig te slapeu gelegd en de kachelpijp voor den regen bedekt had, werd's mor- gens bewusteloos gevonden, terwijl zijn knecht reeds door verstikking gestorven was. De schipper werd naar het ziekenhuis vervoerd, werwaarts ook het lijk is overgebracht. Het wild op de Yeluwe wordt beschermd door eene vereeniging, die premien betaalt voor roofdieren welke aan haar worden vertoondbe halve 94 bunsings, 17 hermelijnen, 5 dassen, 176 eksters en 220 andere roofvogels, veroorzaakte zij in bet afgeloopen jaar de opruiming van 28 vossen. In dit jaar werd 222 aan premien betaald en sedert 1882 een totaal van f 2771 maar toch blijft het getal vossen op de Yeluwe nog verbazend groot. Te Utrecht werd dezer dagen, onder eenige schilderijen, er eene ontdekt, door niemand anders geschilderd dan Jan Steeu. Het schilderstuk, op paueel gebracht en goed geconserveerd, stelt voor iemand bij kaarslicht aan een tafel zitteude en bezig te boetseeren naar een voor hem staand model (buste). Reeds is door een buitenlandsch schilderijliefhebber een belangrijke som voor het stuk geboden en zal misschien ook eerstdaags in het buitenland prijken. In het belang der oud—Hollandsche kunst is het te hopen, dat hier te lande minsteus even groote vereerders van onzen beroemden schilder gevonden worden als elders. Wat alleen een Hollander kan overkoinen. Een welgezeten burgermannetje heeft te Parijs een alleronaangenaamste ontmoeting gehad. Met een goedkoopen trein naar Frankrijks hoofdstad vertrokken, maakte hij onderweg nog al zeer veel gebruik van de /Hollandsche Vergunning." Zoolang hij in den wagen zat, had hij er geen last van, maar nauwelijks voelde hij te Parijs het plaveisel onder de voeten, of T was hem of de geheele stad in 'trond draaide. Waggeleud en vallend, strom- pelde hij voort, zoodat hij weldra de aandacht trok van een paar Fransche rustbewaarders. Deze wilden den beschonkene met een zoet lijntje onder dak brengen, toen, tot zijn ongeluk, het vrijheid- lievend gemoed van onzen landgenoot ontwaakte hij sloeg als een razende om zich heen. Maar nu kwam hij van een leelijke kermis te huis. Met geweld werd hij opgepakt en in de gevangenis geworpen, waar hij eenige dagen opgesloten bleef, en die hij slechts verliet om door twee politie agenten naar het station, waar hij aangekomen was, gebracht te worden. Het strekte tot zijn troost, dat hij altijd naar waarheid kan verklaren z/ik ben ook te Parijs geweest." In den laatsten tijd is de toevoer van per- sonen, die opgenomen moesten worden in de rijkswerkinrichtingen te Yeenhuizen, zoo groot geweest, dat er aldaar, naar vernomen wordt, niet meer geplaatst kunnen worden. Gedurende de vorige maand werden dagelijks heele bezendingen uit verschillende plaatsen naar Assen en vervolgens per sohuit der Drentsche Stoombootmaatschappij naar Veenhuizen overge bracht. Alleen in die maand werd het cijfer van 500 overtroffen. Eergisteren zouden er weder 40 derwaarts gaan, maar een groot gedeelte is niet getransporteerd en zal elders te Ommerschar.s onder dak moeten worden gebracht. Als een sterk sprekend feit voor de waarde der inenting, deelt de Leeuw. Ct. mede, dat, terwijl de varkensziekte vrij algemeen hare offers vroeg, de biggen op de boerderij te Oosterzee, door een zetboer voor rekening van den heer Mr. A. Ferf te Heerenveen bemeierd, gezoud zijn gehleven. Deze biggen, 9 in getal, afkomstig van een zeug van gekruist Friesch ras, zijn, toen zij 13 weken oud waren, ingeent aan de binnenzijde van den achterpoot door den plaatsvervaugenden districts— veearts Jansma te Joure, terwijl deze enting na 12 dagen werd herhaald. De stof uit Parijs verzondeu, werd telkenmale onmiddellijk na aankomst gebruikt De jonge dieren hebben hoegenaamd geene schadelijke gevolgen van de inenting ondervonden, ja zelfs geen zweem van koorts gehad. Als men nu weet, dat aan weerskanten dezer boerderij op pi. m. 300 pas afstand deze besmettelijke ziekte heeft geheerscht en slechts een enkele boerderij in die buurt is bevrijd gebleven, dan achten wij zegt het blad, bovengenoemde proefneming van groot belang voor onze varkensteelt. Hij twijfelt niet, of vele veehouders zullen in het aanstaande voorjaar tot inenting besluiten, opdat door talrijker proeven worde uitgemaakt, in hoeverre het enten voorbehoedmiddel is tegen de varkens ziekte, die jaarlijks zoo groote schade aanricht Een droevig ongeval had Dinsdag te Rotter dam plaats. De heer H. I., commies-verificateur had het stoomschip Seagull reeds verlaten, maar keerde toch nog even naar boord terug, naar men vermoedt om zich te verzekeren dat alles behoorlijk voorzien was. Toen hij, na den kapitein de hand te hebben gedrukt, zich daarop weder naar wal begeven zou, moet hij het openliggende luik in de duisternis niet hebben gezien en er voorover in gevallen zijn. Niemand heeft het ongeluk be- merkt, voor den volgenden dag, toen een werkman hem dood en voorover liggende in het ruira vond. In tegenwoordigheid van zijn oudsten zoon, die daartoe naar Hull vertrokken was en door den Nederlandschen consul aldaar werd ontvangen, is het lijk vau den bij velen om zijue bereidvaardigheid zeer gewaardeerden man op vreemden bodem ten grave gebracht. Omtrent den dood van den luchtschipper Leroux wordt uit Reval berichtDe opstijging werd door schoon weder begunstigd men kon zicb aan het zeestand in den herfst niet beter wenschen. Leroux was vroolijk en schertste over het koude bad, dat hem zonder twijfel te wachten stond. Nauwelijks was de ballon eenige duizenden voeten gestegeu, toen een krachtige luchlstrooming hem zeewaarts dreef. Ontsteld zag de verzamelde, tal- rijke menigte den ballon zich hoe langer hoe verder van het strand verwijderen. Leroux schijnt het hem dreigende gevaar in het geheel niet bemerkt te hebben, want anders had hij den ballon, op zulk een afstand van het strand niet met zijn parachute verlaten. Het valscherm was volkomen in orde maar dreef zigzagsgewijze verder en verder zee waarts. Met ontzettende snelheid viel de luchtrei- ziger in het water. Terstond haastten zich de gereedliggende drie stoombooten en vijf sloepen in de richting van het valscherm, maar in vergelijking met de snelheid, waarmede dit zich bewoog, kwa men zij maar langzaam vooruit. kan de stoom booten z ig men den ongelukkigen auronaut in het water neerstorten. Wegens den grooten afstand kwam de hulp te laat. Deaanvankelijke pogingen, om het lijk te viuden, bleven zonder gevolgalle duikers van Reval zetten daarop het onderzoek voort en aan hen is het eindelijk mogen gelukken den drenkeling op het droge te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid sloeg Leroux met zoo groote kracht tegen het water, dat hij bewusteloos werd en onmiddellijk zonk. Leroux had op zijn reis door Rusland, welke zoo noodlottig is afgeloopen, reeds met allerlei tegenspoed te karnpen gehad. Te St. Petersburg kon hij, tengevolge eener politieverordening, niet eens opstijgen, te Moskou mislukte tot tweemaal toe de vulling van den ballon en toen hij eindelijk was opgestegen brachten de boeren uit den omtrek van Moskou, waar de ballon neerkwam, aanmerkelijk schade aan het luchtvaartuig toe. Te Odessa wilde de politie hem eveneens beletten op te stijgen. Niet dan na veel moeite, kreeg hij daartoe vergunning. Het stadje Pratt Mines, in Noord-Amerika is door negers verwoest. Een blanke vagebond, die er eene jonge negerin had vermoord, werd door den politierechter, zonder straf te ontvangen, ontslagen en daarop deden driehonderd gewapende negers Vrijdagnacht een inval in het stadje, staken het in brand en schoten onderscheidene vluchtende bewoners nederde negers zijn, naar een Duitsch blad meldt nog steeds aan het vernielen en mar- telen de ongelukkige gevangenen langzaam dood. Troepen zijn afgezondende verbittering, die in de streek sedert langen tijd tusschen blanken en zwarten heerscht, is door dit toeval nog toegenomen. In den loop der vorise week zijn er in het Eastend (Londen) verstrooid op de straat, weder verscheidene brieven gevonden, geschreven, of voor- gewend geschreven te zijn door //Jack the Ripper. Daarin kwam de mededeeling voor, dat de schijver voornemens is eerstdaags opnieuw een slachtoffer onder zijn mes te doen vallen. Zelfs wordt de straat aangeduid, waar dit zou moeten gescbieden. Een botsing van twee treinen heeft, in den tunnel tusschen Ariano en Pianerottolo plaats ge- grepen. Het ongeluk moet gesteld worden op rekening van den machinist van den Napelschen trein, die meende, toen hij op het gewone kruispunt gekomen, den trein van Foggia nog niet ontmoette, voldoenden tijd te hebben, om door te rijden en den hem tegemoetkomenden trein aan het volgeud station te kruisen. De botsing was hevig, daar de van Foggia komende trein, te laat zijnde, met zeer groote snelheid langs een tamelijk steile helling kwam aanrijden. Bij de volslagen duisternis, welke in den tunnel heerschte, was de ontzetting van de ramp te grooter, daar de reizigers, die geen letsel hadden bekomen, te midden van dooden en gekwetsten en een aantal runderen, welke in de eerste waggons van beide treinen geladen waren, moesten rondtasten om een uitweg te viuden. Volgens een telegram aan de Agenzia Stefani bedraagt het aantal dooden 3, dat der gekwetsten 23, waarvan vier levensgevaarlijk. Men is druk bezig met de overblijfselen der ver- brijzelde waggons weg te ruimen. Een lijst der rijkste vrouwen van Amerika is uitgegeven. Men vindt er op Acht en dertig weduwen, welke te zamen £en milliard vijftig millioen frank bezitten. Veertien jonge dochters, bezittende te zamen zes honderd vijfentwintig millioen. Tien getrouwde vrouwen, wier gezamenlijk fortuin zich tot de som van zeventig millioen en een half verheft. Dus voor twee en zestig vrouwen een fortuintje van een milliard zeven honderd vijf en veertig millioen vijf honderd duizend frank De twee rijkste dezer vrouwen zijn twee weduwen, mistress Green, die twee honderd millioen bezit, en mistress Garret, die omtrent honderd millioen bezit. Arme vrouwen en en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2