Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. die schepen, waar men wildc werken, in de gelegen- heid te stellen. Aan de Boompjes patrouilleerden politie-agenten onder leiding van een paar inspecteurs van politie. Het is een genoegen te kunnen mededeelen dat onder de scliutters de beste geest heerscht en een bepaalde vraag of zij tevreden waren met hetgeen huu verstrekt werd, werd volmondig toestemmend beantwoord. Zij ontvingen broodjes met worst en kaas en om 12 uur werd een „oorlam" uitgereikt. Door de directie der Great Eastern Company" werden de manschappen die bare booten aan de Westerkade bewaakten, gisteren evenals Zaterdag weder van bet noodige voorzien. Ook door bewoners van de kaden, waar de schutters postgevat hadden, werd koffie en bier verstrekt, welk voorbeeld navolging verdient. Door een stadgenoot, den heer J. A. Vleugels, sigaren- fabrikant, zijn aan het regiment schutterij 2500 sigaren aangeboden, een bewijs van waardeering van hunne trouwe opkomst, gedureude deze moeie- lijke dagen. Uit onderstaande, dat wij aan bet VI. Bl. v. A. ontleenen, blijkt, dat ook te Amsterdam reeds hooger loon door eenige sjouwerlieden is geeischt. Het blad meldt Donderdagmiddag was bet aan den Wester- doksdijk op den steiger van de Genera] Steam Navigation Company, waar de Londenscbe boot ligt, zeer onrustig. Het stoomschip ,/Granton", dat gelost moest worden, lag aan den steiger en de sjouwerlui hadden eenparig besloten om niet te werken dan voor hooger loon of liever voor het- zelfde loon bij dag, dat hun des nacbts betaald wordt, nl. 25 cents per uur. Eenige van de werkstakers, en er waren er bij die reeds 30 h 35 jaar in het vak zijn, bracbten hunne grieven onder de aandacht van den heer Lader, den baas, die steeds zorgt dat er volk gereed is. Onder de werklieden beerschte een kalme, maar zeer besliste stemming en het verdient de aandacht, dat onder de honderden losse sjouwerlui, die buiten de loods stonden, niet velen voor bet vroegere loon van 20 ct. per uur aan den gang wilden gaan. Allen waren 't in boofdzaak eens met de grieven. Tegen vier uur besloot de beer Lader toe te geven en toen gingen drie ploegen met frisschen moed aan den arbeid, zoodat deels door de flinke bezadigde houding van een inspecteur van politie en de rustige houding der arbeiders, de werkzaambeden geen storing ondervonden. Met eenige spanning zag men de komst van de Maandagsche boot tegemoet. Aan een in de Javabode voorkomenden brief uit Kotta-Radja, dd. 9 Augustus, ontleenen wij het volgende De berichten, van buiten de linie ontvangen, zijn eenstemmig ongunstig. Het groote, ons nog steeds vijandig gezinde bendeboofd Tengkoe di Tiroe is ons dit in den laatsten tijd meer dan ooit, en schijnt alom tegenwoordig te zijn. Nauwelijks krijgt men bier bericht dat hij tegenover de zuiderlinie is gezien, of kort daarna komt weer het nieuwe bericht, dat hij zicb in het Noorden heeft vertoond. Thans zit hij met eenige (schrikt niet, lezers!) duizenden te Lambadah, tegenover Kotta-Fohama, bet slagveld van den 26sten Juli, en volgens getuigen, alien gewapend Ik noem bier getuigen en die heeft men hier thans in een onlangs aangehouden dwangarbeider, die voor eenige maanden gedroscht en te Indrapoera verblijf gehouden hebbende, thans als Atjeher verkleed op klaarlichten dag trachtte binrnn te komen. De aan bet hek gestationneerde politie oppasser was een vroeger ontslagen dwangarbeider en kende zijn kameraad vanouds, zoodat het hier ook weer was: met dieven moet men dieven vangen. De onschuld gaf natuurlijk op, bij het grassnijden door Atjehers gevangen te zijn genomen, terwijl het hem gelukt was eenige dagen na zijne opvatting van hen te kunnen ontvluchten. De commandant van Lamdjamoe, de le luitenant Van der Meer Mohr, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een Atjeher, gewoon bij het naar buiten de linie gaan vooraf den commandant te bezoeken, daarbij rekenende op eenige fijne sigaren en stroop, kwam eergisteren omstreeks 2 uur in den middag, tot dat doel wederom op den post. De benting was op dat uur gesloten, zoodat hem geen toegang kon verleend worden. Hij begaf zicb daarop in de buiten de benting gelegen keuken, en terwijl hij met den op wacht zijnden korporaal een praatje maakte, trok hij zijn rentjong en doorstak daar- mede den korporaal. Er werd dadelijk alarm ge maakt en op den inmiddels vluchtenden Atjeher ge- vuurd, met het gevolg dat hij spoedig daarop in andere gewesten was overgegaan. Een ander bericht bereikte ons Zondagavond en wel, dat ter hoogte van Gighen op de noordkust een Engelsche schoener in gevaar verkeerde, en vrees voor stranding bestond. Daar de aldaar ge- vestigde kwaadgezinde Atjehers enkel de hauden uit den mouw steken om zich zelven er uit en ons er in te helpen, werd spoedig een gouverne- mentsstoomer daarheen gezonden, aan welke het gelukte het schip op sleeptouw te krijgen en in veiliger water te brengen, waardoor wij van eene mogelijke herhaling der Nisero-quaestie verlost waren. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D., Een briefschrijver van the Times wijst er op, dat Britsche zeelieden tegenwoordig herhaaldelijk ge- bracht worden naar havens in Belgie, Nederland, Erankrijk, enz., om later in havens vandielanden te worden afgemonsterd. Daar worden zij door huur- bazen afgezet en het geld gaat dikwijls voor een groot deel in uitspattingeD verloren. Hij wenscht daarom, dat de Britsche regeering maatregelen neme om deze zeelieden ook buitenslands te beschermen, op dezelfde wijze als dit binnenslands geschiedt, door ze naar hunne woonplaatsen terug te zenden en hun later daar het geld te doen geworden. Ongetwijfeld zou dit groot nut stichten. Holland- sche zeelieden hebben dit voorrecht reeds, maar ze worden tegenwoordig zoo zeldzaam, dat de invloed dier maatregelen te hunnen gunste weinig wordt gevoeld. Volgens in dit nummer voorkomende adver- tentie is de eenige gouden medaille voor chocolade en bonbons van de Kon. Ned. fabriek van suiker- werken, chocolade en likeuren, op de Wereldten- toonstelliug te Parijs 1889, toegekend aan den heer M. J. de Bont, in 1843 mede-oprichter der firma de Bont Leyten. In vollen draf hadden de paarden het rijtuig van den Amerikaan door de stad getrokken. Aan- vankelijk was zijn plan gcweest rechtdoor naar huis terug te keeren, maar hij bedacht zich en gaf den koetsier bevel naar het ziekenhuis te rijden. Hij werd daar door deo directeur met eerbied en voorkomendheid ontvangen. Wij hebben u in langen tijd niet gezien, mijnheer White, sprak de dokter na de eerste begroeting. U hebt gelijk dokter, antwoordde White. Reeds dikwijls was ik van plan naar hier te komen maar telkens hield mij het een of het ander terug. (Wordt vervolgd.) TER iYEUZEX, 1 October 1889. In de heden gehouden raadsvergaderiug, waarvan het verslag in ons volgend nommer zal gegeven worden, is met 6 stemmen benoemd tot hoofd van school C (Sluiskil) de heer G. Jurrij, van Goes. Op den heer S. de Graaf, onderwijzer aan school B alhier, waren 4 stemmen uitgebracht. De voordracht bestond uit de heeren G. C. Goeman te Rotterdam, G. Jurrij te Goes, M. van Dijk te Rilland—Bath, S. de Graaf te Ter Neuzen en J. Adriaanse te 's Heerenhoek. Verder is op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. J. van Boven, als onderwijzeres aan school B, en zijn tot leden van de commissie van fabricage benoemd de heeren J. A. Tazelaar en A. Visser. Bij bespreking over de straatreiniging werd besloten de wijziging der verordening over te laten aan de commissie van fabricage en aan Burg, en Weth., terwijl de wensch geuit werd, het daarheen te leiden, dat bovenstaande, alsmede het ophaleu der faecale stoffen, voor de gemeente productief worde. Besloten werd 10 cent per M2. te eischen voor bergplaats in het te bouwen petroleummagazijn. De veemarkt zal op de gewone wijze plaats hebben De heer Van IJsselsteijn vroeg en verkreeg algemeen den steun van den raad voor zijne pogingen tot oprichting eener slacbterij op de grenzen om geslacht vee uit de haven van Ter Neuzen naar Engeland te voereu, waarvoor Z.Ed, bereids de noodige stappen had gedaan. Wegens plaatsgebrek konden wij heden de rubriek „Middelen van vervoer" niet opnemen Wij zullen dit een volgende maal doen, doch verwittigen het publiek dat in de „Correspendentie" eenige verandering is gekomen. Voor de acte-examens in Zeeland, die op 7 October een aanvang zullen nemen, hebben zich aangemeld 33 aspiranten, n.l. 9 vr. en 24 man Onder de benoemde deskundigen komen voor de heer J. Bevelander Schoo te Groede, voor het rekenen, en de heer H. J. Vooren te Ter Neuzen, voor de aardrijkskunde. De heer A. M. C. de Jonge Mulock Houwer, graankooper te Goes, heeft het plan opgevat daar een varkensfokkerij op groote schaal tot stand te brengen. Ten gevolge van het onklaar raken van een der deuren aan het Sas bij Zierikzee gedurende het jongste hoog getijde, is de Henriettepolder grenzende aan het Dijkwater (scheiding tusschen Schouwen en Duiveland,) gedeeltelijk onder geloopen en zijn eenige in de nabijheid liggende suikerbieten heschadigd. Thans is men bezig een kistdara aan te brengen, ten einde voorloopig in het ongemak te voorzien. Koewacllt. De mazelen beginnen onze gemeente te verlaten. De beide openbare scholen, die ge durende vijf weken gesloten waren, zijn Maandag heropend. Zondagnamiddag gaf de alhier pas opgerichte tooneelvereeniging //Tot Nut en Genoegen" hare eerste voorstelling ten voordeele der armen. Ondanks het zeer ongunstige weder, was er eene groote menigte volks bij tegenwoordig en was het ruime schoolgebouw bijna te klein om al de toeschouwers te bevatten. Ofschoon de leden voor de eerste maal voor het publiek optraden viel op hun spel niets aan te merken, dat ook bleek uit het levendig applaus, dat hun telkens ten deel viel. Het drama getiteldffHet geheim van den veroordeelde," maakte veel indruk, terwijl het blijspel,/Deboer met zijn hesp," de lachspieren telkens in beweging bracht. Ook komt een woord van lof toe aan de zangers die door welgekozen liederen de tooneelstukjes afwisselden. Iedereen vermaakte zich bijzonder goed en hij het scheiden uitte menigeen den wensch, dat de Vereeniging spoedig een tweede voorstelling moge geven. Nieuwvliet. De heer W. Hulsbergen, candidaat te Hattum, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Kantou Oostburg. Aan de Hollandsche club te Antwerpen is door den burgemeester der gemeente Oostburg overgemaakt de som van f 100, zijnde de opbrengst eener collecte in die gemeente gehou den ten voordeele van de slachtoffers der bekende ramp. Uit Groede werd f 97, uit Nieuwvliet 32 door den burgemeester dier gemeente over gemaakt voor hetzelfde doel. In eene vergadering te Schoondijke gehouden op Zondag 29 Sept. werd door de aanwezige leden der Mij ter bevordering van Ooft- en Tuinbouw in 't kanton Oostburg beslist waar het volgende jaar tentoonstelling zal gehouden worden. Er was keuze uit de gemeenten IJzendijke, Sluis en Groede. Groede verkreeg 28, Sluis' 20 en IJzendijke 6 stemmen, zoodat in eerstgenoemde gemeente de tentoonstelling zal worden gehouden. Zaterdag werd te Zuidzande een vergadering gehouden ter bespreking van het leggen van een keiweg. Verschilleude plannen werden te berde gebracht. Bij stemming is nu besloten dien weg te leggen van Ter Hofstede (Retranchement) langs Potjes in aansluiting met de andere zich daar be- vindende kunstwegen. 't Is een verbetering, maar 't is toch te bejam- meren, dat de weg niet, volgens een ander plan, langs Cadzand zal komen, aangezien deze gemeente er nu geheel buiten ligt. Riervliet, 30 September. De heer J. H. Schuurmans Steckhoven, heeft de toezegging van beroep naar onze Hervormde gemeente aangenomen. Zijn Eerwaarde, thans predikant bij de Ylaamsche gemeente te Rouselaere, bezocht onze plaats, en vele ingezetenen verheugden zich bij voorbaat over zijne te verwachten vestiging in onze pastorie. Gisteren voormiddag werden de kerkbezoekers on- aangenaam verrast, toen de heer Reudink, onze tijdelijke herder, van den kansel bekend maakte, dat de synode de dispensatie volgens art. 52 ge- weigerd had. Aan het Heilsleger, te IJzendijke in garnizoen, zal nu zonder bezwaar de predikantswoning ter bezetting afgestaan kunnen worden. Een verkenning door de heilsoldaten is al geschied. Rotterdam, 1 October. Heden is alles rustig. De commissien van cargadoors en van werkstakers vergaderen. Het resultant is nog niet bekend. RECHTSZAKEN. Arroiidissemeiits-reclitbrtiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken P. J. H, oud 16 j., te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. 1°. A. S., oud 13 j., 2°. G. S., oud 11 j., beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord, ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. P. A., oud 49 j., vrouw van P. A. B., herbergierster te Hulst, is wegens beleediging vrijgesproken. L. L. V., oud 21 j., zonder beroep wonende te Hulst, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. T. P., oud 55 j., wonende te Hontenisse, is wegens beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,65 tot fr. 1,03; stieren, koeien en runderen fr. 0,56 tot fr. 0,85 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,70 tot fr. 1,00; vette varkens fr. 1,00 tot fr. 1,10. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,15 tot fr. 3,51; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,25 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,35. Naar het Dombursch Badnieuws meldt, kau de zomer van 1889 voor Domburg onder de goede jaren gerekend worden. De badplaats werd door 767 logeergasten bezocht, en het aantal genomen baden bedroeg 2730, zoodat dit iaar slechts ongeveer 200 baden ten achteren bleef bij 1887, in welk jaar de meeste zeebaden gebruikt werden. Yan eenige jongens, die voor eenige dagen te Utrecht aan den Weerdsingel aan het roeien waren, schold een tegen een jongen, die op den wal liep, waarop deze hem uitdaagde om te vechten. Er werd naar den kant geroeid, doch toen de jongen op den wal een steen op wilde beuren, duwde een der roeiers het bootje af, waardoor zijn makker in het water viel. De jongen, die op den wal stond, begon te lachen, doch toen hij zag, dat het leven van zijn tegenstander in gevaar was, trok hij zijn buis uit, dook in het water en bracht hem, hoewel bewusteloos, toch nog levend op het droge. Op de Weesperstraat bij de Kerkstraat te Amsterdam, werd verleden week weer eens een tooneeltje afgespeeld, waarbij een viertal oplichters van beroep een staaltje van hun slimheid en bru- taliteit gaven. Op genoemde plaats schreed een schijnbaar oud en bedaard inannetje, met een groen reiszakje onder den arm langzaam voort. Ter hoogte van de Kerkstraat gekomen werd de oude man door twee opgeschoten lummels, naar het scheen opperlieden of steenendragers, op ruwe wijze aangesproken en staande gehouden, die pertinent van hem verlangden, dat hij hun dat reiszakje zou afstaan. Geheel bedremmeld klemde de oude man de beide handen om zijn bezitting en gaf half onverstaanbaar een ontkennend antwoord. Kort hierna voegde zich een man, die een zak zand op den rug droeg, tusschen het publiek. Na gei'nformeerd te hebbeu wat er eigenlijk gaande was, gaf hij zijn verontwaardiging te kennen en deed uitkomen, dat zoo die ellendige zak hem niet hinderde, hij de twee vlegels wel eens zou trakteeren. Wacht, viel daarop een slagersgezel in, houd jij dan maar eens even dat stuk vleesch voor mij vast, dan zal ik dat even opknappen. Vol bereidvaardigheid werd het malsche stukje in outvaugst genomen. Onze vleeschhouwer plaatste zich voor zijn tegen- partij en riep hen ter verantwoording. De twist werd evenwel spoedig geeindigd en ieder maakte weer aanstalten zijn weg te vervolgen. Bij het uiteengaan verdwenen plotseling de quasi aanranders en de oude man, terwijl de man, die het vleesch in ontvangst had genomen, zich reeds iets vroeger scheen uit de voeten gemaakt te hebben. Het bleek weldra, dat het viertal, een oplichters complot vormde. Reeds langen tijd hebben de Friesche visschers op de Noordzee last van Engelsche vakgenooten, die hen aanhoudend bemoeielijken en dikwerf het uitoefenen van hun bedrijf verhinderen. Eenige visschers uit Wieruin hebben zich bij den min. vau justitie daarover beklaagd Z. Exc. heeft die klacht gezonden aan den rechter-commissaris van strafzaken bij de rechtbank te Leeuwarden. Uit het door deze ambtenaar ingesteld onderzoek is gebleken, dat een 5000 meter lang want van den visscher Akkerman van Wierum door Engelsche visschers is stuk gevaren, niettegenstaande zij gewaarschuwd waren om het want heen te varen. De daarop gevolgde diplomatieke onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de bemanning van het Wierumer visschersschip, sterk 5 koppen, gedagvaard is om den 28 October a. s. te Yarmouth voor den rechter te getuigen tegen bedoelde Engelsche visschers. Te Tholen heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Vrijdagavond was de koetsier Polderman naar Bergen-op-Zoom gereden ten einde een rijtuig van den trein te halen. Zaterdag was hij nog niet terug en des namiddags werden een rijtuig- kussen en een zweep aan de waterzijde gevonden, waarop men vermoeden kreeg dat de man in den EeDdracht was geraakt. Onmiddellijk waren de autoriteiten ter plaatse aanwezig, begon men met eenige booten te dreggen en na eenige uren werd het paard en rijtuig opgehaald, terwijl eerst Zondagmid- dag het lijk van Polderman opgevischt werd. Bij onderzoek is gebleken dat Polderman Vrijdagavond half twaalf uit Bergen is gereden en dat hem nog door iemand een eind weegs uitgeleide was gedaan. Hij was een oppassend en vertrouwd koetsier, die nu eene hoogst zwangere vrouw en 7 kinderen achterlaat. Over de Rotterdamsche werkstaking zegt de Nordd. Allgemeine Ztg., dat deze veel overeenkomst vertoont met de werkstaking te Londen maar toch ook weder in andere opzichten zich van deze geheel onderscheidt. Bijzonder valt op te merken, dat te Rotterdam het openbaar gezag terstond krachtig is opgetreden tegen elke geweldadigheid, die ten doel had de werklieden, die aan de strike geen deel namen, te beletten den arbeid voort te zetten alsmede dat uit den boezem der werkstakers zelven geprotesteerd werd tegen de sociaal-democratische leiders. Ook de Berliner Politische Nachrichten doen als bijzonder opmerkenswaardig uitkomen, dat te Rot terdam de autoriteiten, die tot handhaving der orde geroepen zijn, hunnen plicht beter toonen te verstaan dan de Engelsche overheden. Het Deutsches Tageblatt is van oordeel, dat de Rotterdamsche haven werkers zich veel kwaadwilliger betoonen dan hun Londensche vakgenooten. Het Berliner Tageblatt zegt, dat het erkentelijkheid verdient, dat de werkstakers zich van de leiding der socialisten losmaakten. L E E T IJ D I G E Van 27 tot en met 30 Sept. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 27 Sept. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Osborn, kap. Wilson, van Leith met stukg. Eng. stoomb. Pelican, kap. Kerr, van Bilbao met raenerie. 28 Sept. Belg. stoomb. Archiduc Rodolphe, kap. Catoor, van Cartagena met menerie. 30 Sept. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hord, van Liverpool met stukg. Spaansche stoomb. Galea, kap. Govoaga, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, van Goole met kolen. Van 27 tot en met 30 Sept. is uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 30 Sept. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2