te Ter I IE OLIEIBOOIEN Gemengde berichten. Advertentien. Ramp te Antwerpen. BBKEHDMARraG. HOHDMBILASffflB. 5? ZWARE OLMEN BOOMEN Telegrafische berichten. Handelsberichten. Woensdagavond heeft er eene vergadering van werklieden plaats gehad in het socialistengebouw op de Binnenrotte. Woensdagmorgen kwam in de Leuveliaven te Botterdam een schip, dat eigen werkvolk mede'oracht. Een aantal sjouwerlieden, die zicb aldaar bevonden, bemerkten, dat dit schip door het medegebrackte werkvolk zou gelost worden. Zij waren wellicbt tot handtastelijkheden overgegaan, indien niet een paar agenten van politie de sjouwerlieden liadden uiteengedreven. Er worden thans pogingen in bet werk gesteld om lokalen in te richten ter uitbetaling van het werkvolk, teneinde die niet meer te doen plaats hebben in herbergen, gelijk tot dusverre geschiedde. Aan alle stoombootreederijen te Rotterdam is gisterenmorgen door sjouwerlieden het werk gestaakt. Deze werkstaking gaat uit van de losse sjouwerlieden, welk voorbeeld door de meesten der vaste werklieden ofschoon zij gaarne aan het werk zouden blijven uit verschillende over- wegingen wordt gevolgd. De hoofdgrief der werkstakers is niet zoozeer tegen de patroons gericht, als wel tegen de bazen, die de ploegen werklieden aannemen. Deze zouden geene naar hun inzien billijke verdeeling van het loon onder de werklieden toepassen het loon der losse sjouwerlieden wordt te gering geacht in ver- houding tot dat der vaste. Dientengevolge verlangen zij verhooging van loon. Dit althans blijkt uit de mededeelingen, die gistermiddag op en voor de beurs door de werkstakers aan de nieuwsgierige menigte werden gedaan. Aan de Boompjes en de verschillende andere kaden verschilde de toestand gisteren in niets anders van dien der overige dagen, dan dat men hier en daar groepjes werklieden zag staan, de stand van zaken besprekeude waartusschen zich een talrijker politie-personeel beweegt dan gewoonlijk. Het spreekt van zelf, dat men op die booten, waar men bezig was met laden of lossen, zich zelf zooveel mogelijk tracht te helpen. Zoo is op de Harwich-boot met de eigen bemanning het werk voortgezet. Op de stoomboot Holland", van de Nederland- sche Stoomboot-Maatschappij is in den loop van den middag het werk weder aangevangen met het vaste werkvolk, onder loezicht der politie. Aan de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat- schappij heeft men het werk heden niet meer hervat. Woensdagavond is in het vergaderlokaal der socia- listen aan de Binnenrotte een bijeenkomst der ontevredenen, onder leiding van de hoofden der socialistische partij alhier gehouden, waarin tot de werkstaking op heden is besloten. TER NEUZEN, 27 September 1889. Gisteren konden wij aan velen onzer lezers een gewichtige tijding voor Ter Neuzen mede deelen, alsmede de eindstemming over de herziene schoolwet. Het bulletin luidde „'s Gravenhage, 26 Sept. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is de schoolwet aan- genomen met 71 tegen 27 stemmen. De beer Domela Nieuwenhuis en 26 liberalen stemden tegen. De rechterzijde en 17 liberalen voor. Op de Staatsbegrooting voor 1890. van het departement van waterstaat, handel en nijverheid is een som uitgetrokken van f 7000 voor het aanleggen van een plankier en lossteigers tot ver- betering der los- en laadplaatsen te Ter Neuzen." Tot ons genoegen kunnen wij thans uit officieele bron mede deelen dat dit laatste telegram foutief was, want niet 7000 maar /70,000 is uitgetrokken voor verbetering onzer kade. Naar wij vernemen is alhier een wielrijders-club opgericht. Ofschoon nog niet in 't bezit van al de benoodigde machinen, hoopt men spoedig klaar te mij luisteren Doe het voortaan asjeblieft wat spoediger dan dezen keer. Heeft u mij niets anders te zeggen? vroeg Peters. Loop naar den duivelriep Paul Meijer nu uit en Peters ging weer bedaard aan zijn werk. Mis- noegd stond Meijer op en wilde zijn boos humeur luchten tegen de klerken in de voorste vertrekken doch heden zouden zij vrijloopen van hetgeen hun was toegedacht. Voor het" huis hield juist een fraai rijtuig stil en dit trok de opmerkzaamheid van den patroon. Van wie is dat rijtuig? vroeg hij aan den klerk, die het dichtst in zijn nabijheid stond. Dat is de equipage van den handelsraad Wald- mann, antwoordde de gevraagde. De heer, die uit het rijtuig stapt, is de half broeder van den handels raad. Hebt u nog niet van die geschiedenis ge- hoord, mijnheer?. Paul Meijer knikte. Juist, de sc'natrijke koop- man, die verloofd is met de dochter van den handelsraad. Ja, ja, dat herinner ik me Wel, wat zou hij van ons willen hebben Op datzelfde oogenblik werd er op de deur geklopt en een secoude later trad Arthur White binnen, die, na een beleefde buiging, door mijnheer Meijer naar zijn afzonderlijk kantoorvertrek werd geleid. Ik ben geheel tot uw dienst, mijnheer. Waarmee kan ik u dienen sprak Meijer vleiend, terwijl hij den heer White een stoel aanbood. Ik heb eene groote order, sprak de Amerikaan op hoogen toon. Ik weet niet of u mij kent Ik ben de broeder van den handelsraad Waldmann, die u zeker niet onbekend zal zijn. zijn om de eerste oefeningen te doen. Wij hopan van harte dat de oprichters slagen een weinig sport kan ook in Ter Neuzen geen kwaad. In de op Dinsdag 1 October, des voormiddags te 10 uren, alhier te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten ter be- handeling voor Benoemen hoofd school C (Sluiskil) verzoek ontslag onderwijzeresbenoemen leden commissie van fabricagewijziging verordening geneeskundigen dienststraatreiniginghuur berg- plaatsen petroleum ingekomen stukken enz. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot gezwo- ren van het waterschap Loven- en Willemskerke de heer A. Eranse Cz.tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walsoorden de heer P. A. Adriaansens en tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami teuse waterschap Tienhonderd en Zwarte de heer P. de Bruijne. Woensdag is de reeds zoozeer geteisterde zeedijk van den Vlietepolder door het hooge water en den hevigen wind doorgebroken, zoodat de in- laagdijk thans het zeewater keert. Dien inlaagdijk was men bezig te verhoogen en te versterken. Aan het Sas bij Zierikzee zijn Woensdag namiddag door het buitengewoon hooge water, de deuren bezweken waardoor eenige kleine polders aan het Dijkwater onder water staan. Maatregelen werden genomen om verdere onheilen te voor- komen. Hoek, 25 Sept. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier waren ingekomen 62 briefjes, waarbij van onwaarde 2. De heeren Jac. Dieleman Jz. bekwam 26 en G. Heinsdijk 14 stem- men, zoodat tusschen die heeren, als hebbende de meeste stemmen bekomen, eene herstemming moet plaats hebben. Het getal kiezers bedraagt 155 zoodat de opkomst gering mag heeten, trouwens wel te verwachten bij den gedurigen terugkeer naar de stembus. Overslag. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Wouw, in Noord-Braband, is be noemd de heer Lijpens alhier. Hoofdplaat, 27 Sept. Aan den calamiteusen Thomaespolder ontstond gisteren een kleine oeveraf- schuiving westwaarts van de plaats waar het eerste verdedigingswerk thans in uitvoering is. 's Gravenhage, 27 Sept. Tweede Kamer. Met 7Q tegen 9 stemmen werd heden aangenomen het ontwerp tot instelling van een consulaat-generaal te Teheran. Verder werd goedgekeurd het ontwerp, bepalingen inhoudende omtrent het visschen van buitenlanders in de territoriale wateren en dat tot uitbreiding der marechaussee met eene derde Hivisie in het Noord-oosten (staf te Zwolle). De bespre- king over het voorstel betreffeude verbetering van den Waal is aangevangen. Rotterdam 27 September. Werkstaking der bootsjonwers. Sinds heden ochtend is de toestand zeer verergerd. Groote benden trachten de booten die met eigen volk werken te overrompelen. De politie is talrijk vertegenwoordigd en belet dit door charges met den blanken sabel. De schutterij is bij klokgelui onder de wapens geroepen en bevindt zich bij de beurs. Het beursterrein is door mariniers afgezet. Tweede telegram. Rotterdam, 5 uur. Aan de Boompjes heeft een botsing plaats gehad tusschen werkstakers en uit Londen overgekomen werklieden der Harwich-booten. Vijf personen zijn gewond. De Burgemeester heeft de samenscho- lingen verboden. Een gemeene streek gaf Maandag in Artis aanleiding tot een gevecht tusschen oppassers en eenige bezoekers. De olifant is niet erg kieskeurig in het aannemen van wat men hem aanbiedt, en broodkorsten, klontjes, koekjes en wat dies meer zij, gaat met bewonderenswaardige gelijkmoedigheid naar binnen. Er zijn kwajongens, die hem ook wel eindjes sigaar aanbiedeu, en bij wijze van snuifje schijnt de dikhuid ook dat voor een enkele keer wel eens aangenaam te vinden. Gisteren had echter een bezoeker de laaghartigheid den olifant een brandende sigaar in de rondzoekende slurf te stoppen. Toen het anders zoo goedmoedige beest dit voelde De diamantenhandelaar maakte een diepe buiging. Ik heb nog niet de eer en het genoegen gehad maar het zal mij veel genoegen doen, als ik u van dienst mag zijn. Arthur White zag mijnheer Meijer met een beschermend lachje aan en vervolgdeIk kom eens spreken over den aankoop van een sieraad, dat voor mijne bruid bestemd is. Ah zoodus diamanten en paarlen Ik ben nogal kieskeurig, ging de Amerikaan voort. Mijn broeder heeft u aanbevolen, als geschikt om iets fraais te leveren. Meijer gevoelde zich gevleid en antwoordde met de meeste voorkomendheidIk zal mijn uiterste best doen, mijnheer. (Wordt vervolgd.) ging hij erg te keer, en het had heel wat in om hem tot bedaren te brengen. De dader was echter nog zoo onbeschaamd, onhebbelijk tegen een der oppassers te worden, toen deze zich op bestraffende wijze over de daad uitliet. De woordenwisseling ging in handtastelijkheden over, en een gevecht ontstond, waarbij door eenige belhamels met jenever- kruiken op de oppassers werd losgeslagen. De politie aan den uitgang opgesteld nam daarop eenigen van het gezelschap in hechtenis. Bij een jonggehuwde vrouw, even buiten het dorp Akkrum woonachtig, moet gisterenmorgen, toen zij alleen thuis was, iemand gevraagd hebben om een dronk water en alstoen de woning zijn binnengedrongeu, waarop hij de vrouw heeft aan- gevallen en gepoogd haar te worgen, met het oog waarop hij haar den mond trachtte dicht te stoppen op zoo wreedaardige wijze, dat dit bloedbraking door de vrouw tengevolge had. Op haar moord- geroep kwam gelukkig spoedig hulp en toog de dader ijlings op de vlucht. Meu meent den laaghartige op het spoor te zijn. Waarom hij deze daad heeft verricht, weet men nog niet. De toestand van de vrouw, die reeds sedert geruimen tijd ongesteld was, moet thans zeer zorgwek- kend zijn. Uit Emmen schrijft men Van een jager, die niet kan loopeu, hoort men waarlijk niet alle dagen. Wellicht is onze schutter Jan Holties dan ook de eenige in zijn soort. Ge- zeten op een kruiwagen, doorkruist hij de velden, of liever, doet de kruier hem deze doorkruisen. Niet zelden ziet men hem vastgebonden op zijn voertuig om vallen te voorkomen, terwijl in't laatst van den jachttijd hem een deken tot meerdere dekking dient. Trots de strengste koude toch, gaat hij uit. De kruier schuift onvermoeid voort door velden en bosschen zijn passagier laat voort- durend een waakzaanToog door den omtrek weiden en houdt het geladen geweer steeds gereed. Bij 't aanbreken van den dag is hij in 't veld en eerst tegen den avond kruit de voerman jager en wild, tenminste als dit aanwezig is huiswaarts. Nu al eenige jaren aaneen is hij in Nimrods gilde opgenomen. Het eerste jaar schoot hij zooveel konijnen, dat men die dieren slechts zelden meer aantreft in deze streken. Later heeft hij zich meer toegelegd op het schieten van patrijzen en hazen, en vooral van de laatste heeft hij er verscheidene neergeveld. Een buit als hij Zaterdag 11. behaalde, namelijk 2 hazen en 1 konijn, zal menig jager hem benijden. Neemt men hierbij in aanmerking, dat hij uit den aard der zaak niet vaak wild onder schot krijgt, dan blijkt daaruit wel, dat hij uitste- kend schiet. Zoo kan dan ook iemand, die geen stap kan loopen, een goed jager zijn. In Rusland heeft de ministerraad besloten, dat de thans bestaande kunstboterfabrieken binnen vijf jaren opgeruimd moeten worden, en derhalve geen vergunning meer wordt verleend tot het op- richten van nieuwe fabrieken, terwijl de invoer van vreemde margarine zal worden verboden. Dat de handel in blanke slavinuen nog altijd bestaat, hebben dezer dagen de ouders van. een jong, schoon meisje te Brussel ervaren. Zij zijn namelijk door een elegant gekleed heerdie zich eerst bij het huisgezin als stalmeester der prinses Djemileh te Alexandria had laten introduceren, op arglistige wijze van hun kind beroofd, dat men waarschijnlijk door allerlei fraaie beloften heeft weten mede te lokken. Later is gebleken, dat de ellendeling, die zich onder een schoonklinkenden naam bij de familie had ingedrongen, de agent is van een slecht befaamd huis in Egypte. De politie, terstond gewaarschuwd, stelt al het mogelijke in het werk, om den ,/stalmeester" in haar macht te krijgen om het ongelukkige meisje in de armen harer ouders terug te voeren, maar tot heden heb ben hare bemoeiingen nog geen resultaat gehad. ZEETIJ DINGER. Van 24 tot en met 26 Sept. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 26 Sept. Belg. stoomb. Princesse Clementine, kap. De Pauw, van Bibao met menerie. Eng. stoomb. Warkworth, kap. Litle, van New-Castle met ruw ijzer. Van 24 tot en met 26 Sept. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 25 Sept. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, naar Londen met stukg. 26 Sept. Eng. stoomb. Hallamshire, kap. Breckam, naar New- Castle ledig. Eng. stoomb. Ibis, kap. Jennings, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent: 24 Sept. Duitsche stoomb. Linning, kap. Arends, van Dantzig met hout. 26 Sept. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende vaD Gent: 24 Sept. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Sales, naar Goole met stukg. Eng. kof Trientje, kap. Price, naar Londen met phosphate. 25 Sept. Eng. stoomb. Glenmore, kap. Home, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. Moore, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Sapphire, kap. Johnston, naar Burneiland ledig. Van 24 tot en met 26 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op en 44 afgeschutdoor de Westsl. 1 afgeschut. Dordrecht, 26 September. R O E R S VAN IIET GEL D. Belgisch per 100 fr. 47,70 a 47,75 Engelsch per 12,06 12,11 Voor de vele bewijzen van belang- stelling, zoo van hier als elders ooder- vondenbij de herdenking hunner 25jarige huwelijks-vereeniging, betuigen ondergeteekenden hunnen innigen dank. Ook aan het fanfaren-gezelschap Concordia" zij hun dank toegebracht, voor de hun bewezen hulde. L. LAMAITRE. N. S. LAMAITRELansen. Axel, 24 Sept. 1889. Bij mijn terugreis naar Amerika, met de ,/Noordland" der Red Star Line, roep ik familie, vrienden en bekenden toe: leeft gelukkig en dat het u alien welga. Antwerpen, 28 September 1889. J. DU BO IS. Daar het ondergeteekenden gebleken is, dat er voor de slachtoffers te Antwerpen zooveel gelden zijn, en nog worden ontvangen, dat men van ver schillende kanten reeds bedacht is, om het over- schietende op andere wijze te besteden, meenen zij, dat het daarom onnoodig is, de bewoners van Ter Neuzen en omstreken met eene inteekenlijst lastig te vallen, hoezeer zij van hunnen goeden wil overtuigd zijn. Zij zien op dien grond af van hun opgevatplan en leggen hun mandaat neder. Ter Neuzen, 27 September 1889. C. J. A. EERCKEN, vice-consul van Belgie. IIC. E. VAN IJSSELSTEIJ N,) n L. SCHALK, Cargadoors. De Dijkgraaf van den GOESSCHENPOLDER maakl bekenddat vergadering van ingelanden van dien polder zal gehouden worden op .11 aan dag, 7 October a. s., des namiddags te twee uren, ten huize van P. Bareman te Hoek. HOEK, 26 September 1889. H. WOLEERT. Inschrijving van nieuwe leerlingen tegen 1 Oct. a. s. Toegelaten worden kinderen, die zes jaar zijn, of voor 1 Januari a. s. dien ouderdom be- reiken zullen. Ter Neuzen, September 1889. HET BESTUUR. De Genieente-Ontvanger van Ter iNeuzen, waar- schuwt de betrokken personen dat op den 2den Octo ber e. k. proces -verbaal zal worden opgemaakt tegen ieder die zijne belasting op de lionden over 1889 en vorige jaren niet vdor of op den 1 October a. S. zal hebben betaald; dat zij zich daarna te verantwoorden zullen hebben bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, en tegen hen, overeenkomstig al. 4 van art. 272 der gemeen- tewet, eene boete zal worden uitgesproken ten bedrage van het dubbele der verschuldigde belasting doch ten minste vijf gulden en tot betaling der kosten van het vonnis. KANTOOR wordt gehouden van's Maan- dags tot en met Vrijdags, telkens van 10 tot 1 ure. Op feestdagen is het kantoor gesloten. De Heer Ilombacli, te Hnlst, maakt bekend dat bij inschrijving TE KOOP zijn, staande op de Hofstede bewoond door J. Scheele, in den Oranje- polder, gemeente IJzendijke. De iuschrijvings-biljetten moeten voor 1 Novem ber franco ten kantore van genoemden Heer worden ingeleverd. Bij tamelijken aanvoer waren de prijzen van Granen een weinig hooger, Puike Zeeuwsclie en Vlaamsche Tarwe f 6,00 a f 6,70 nieuwe f 6,50 a f 7,10. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,50 a /5,20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,50 a f 5.10. Overmaasche 4,20 a f 4,80. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 3.80 a f 4.00. Haver dunne f 2,70 a f 3.50. Paardeboonen f 5.00 a f 5,80. Duiveboonen f 6,00 a J 6,50. Witteboonen f a f Bruineboonen 8,00 a f 9,50. Erwten /7,00 a 7*7,50. Voeder 5,00 a 6,00. Koolzaad f a Lijnzaadzaai f a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2