Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2541. Zaterdag 21 September 1889. 29e Jaargang. Avondscliool en Herhalingsklasse TE TER NEUZEN. De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. (tit bind vcrNchljnt Dlnttdag- en Vrijdagavond blj den nltgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Zij, die wenschen toegelaten te worden tot de Avondscliool en de Herhalingsklasse aan school A, beginnende op ftinsdag, 1 October a. S., kunneu zich in den loop dezer maand aanmelden bij het hoofd dier school, den heer VOOREN. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 10 September 1889. Burgemeester en Wethouders, J. A. VAN BOVEN, Voorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. In Parijs is men begonnen met biljetten voor Boulanger aan te plakken. Alleen die met den naam van den candidaat worden geduld, die met eenig toevoegsel worden door de politie afgescheurd. De minister van landbouw heeft, den ambtenaren en het verder personeel van zijn departement eene circulaire gezonden, waarin o. a. aangeraden wordt bij de aanstaande verkiezing niet onzijdig te zijn en geen vijandige houding aan te nemen. Boulanger zit op Jersey onder Engelsche vlag, doch nabij de Fransche kust en bedelt van daar uit om stemmen. In enkele Fransche bladen, wordt gedreigd met versterking van het Fransche leger aan de grenzen van het geroofd stuk grondgebied, indien Duitschland het hart in'tlijf heeft tot verdubbeling van het vijftiende legercorps over te gaan. Nu, daar zullen de heeren Bismark c. s. niet veel om laten. Misschien is zoo'n bericht juist koren op den molen van de militaire mannen om den volksgeest wat op te winden en geld los te krijgen voor alweer meerdere uitbreiding der legermacht. Duels zijn in Frankrijk nog al in trek. Twee Fransche bladen, de Paris en de France, zitten elkaar geweldig in 't haar. De Paris drukt een briefje af van den //directeur politique de la France," waarin negen fouten voorkomen en zegt er spottend achteraan /Negen taalfouten van de ergste soort in acht regels Zeker eene merkwaardige bijdrage tot de kennis der ontwikkeling van sommige Fransche politici. Met zulk een directeur politique zullen de correctoren van de France een zware taak hebben." De heer Lalou, directeur van de France zegt, dat het briefje vol fouten niet van hem afkomstig is. Hij heeft, wegens de openbaar- making, den heer Canivet van de Paris uitgedaagd en den degen als wapen gekozen. Zaterdagochtend vochten de heeren. Lalou werd in den pink van FEUILLETON. A. MO. 16) Zottin riep de handelsraad uit en stiet haar terug. Je weet, dat ik niet van zulke tooneel- vertooningen houd. Als men opgewonden is, meent men alles te kunnen missen wat men gewoon is, maar het leven duurt lang en de aandoening van een oogenblik is spoedig vervlogen. Denk je, dat ik nu een leven van ellende en armoede wil lijden nadat ik vijftig jaren lang in eer en aanzien ben geweest en alle menschen mij benijd hebben Wei voor den duivelriep hij woedend uit, de gedachte aan zulk een veranderiug vermoordt mij reeds. Zou ik de plannen van mijn geheele leven moeten opofferen voor de grillen van een zottin Neen, dat nooit! Je volgt mijn wil of.... Of vroeg Eugenie .bevend. Of het ga zoo het wil. Maar ik bezweer je, ik overleef, den val van mijn huis niet. Ik schiet mij een kogel door den kop. Mijn bloed kome over over jou, omdat je een ouden vader en je zelven niet hebt willen redden. Een lange poos hoorde men niets dan het doffe gekerm van Eugenie, maar eindelijk nam zij de zijn rechterhand gewond. Hij bloedde nog al, en de getuigen maakten een einde aan het gevecht. De gansche Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie is in beweging over de benoeming van graafThun tot gouverneur van Bohemen. De Keizer heeft den nieuweu Czechischen gouverneur op Boheemsch gebied den eed laten afleggen en geruchten zijn in omloop, dat de Keizer zich zou doen kronen als Koning van Bohemen. De Duitsche bladen laten zich ook hooren en verklaren zich met hand en tand tegen elke consessie aan de Slavische elementen. De Hongaren willen van een Boheemsche confederatie ook niets weten. Zij brengeu het dualisme Oostenrijk-Hongarije op den voorgrond, het verbond van twee gelijk gerechtigde onafhan- kelijke staten tot gemeenschappelijke verdediging, zoo noodig tot gemeenschappelijken aanval. Zij achten dit dualisme ondenkbaar, zoodra in Oostenrijk slavisme en federalisme zegevieren. De gewezen Koningin van Servie is van Sebastopol naar Odessa vertrokken op een Russisch oorlogsschip, op bizonder bevel van den Czaar voor haar gereed gemaakt. Zij zal over Yalta naar Servie reizen en daar eenige dagen vertoeven. De gouverneur van den jongen Koning en Persiani zijn te Belgrado teruggekeerd. De vroegere Koning Milan verklaarde hun te Karlsbad, dat de regeering zich te houden heeft aan de overeenkomst be- treffende de Koningin gesloten, anders zou hij zijn rechten als vader doen gelden. Hij heeft te Buda- Pest een verblijf gereed laten inaken om zoo noodig onverwijld naar Servie te kunnen reizen, zoo KOiingin Nathalie den staatkundigen toestand des lands tracht te wijzigen. De Czaar staat achter Natalie en Keizer Franz achter Milan. Wat er nog van komen zal Uit de andere werelddeelen komen ook eenige niet onbelangrijke berichten. Zoo meldt men uit Auckland, dat het op de Samoa-eilanden thans rustig is, maar dat men voor nieuwe onlusten vreest, zoo niet de door de Berlijnsche conference geno- men besluiten ten uitvoer worden gelegd. Uit Achter-Indiii komen klaagtonen over Chinee- sche zeeroovers en dit gelat meest den Franschen in Tonkin. Er hebben hevige gevechten plaats gehad en krachtige maatregelen tot bestrijding der roovers zijn genomen Kotiglue is geplunderd. China schijnt nog altijd zijn Coxinga's te hebben. Uit Zanzibar wordt geseindEen colonne van Wiszman's troepen heeft eene groote verkenning gedaan in de kuststreken tusschen Bagomoyo en Dar es Saalem, en daarbij de havenplaats Kandoet- schi, welker inwoners de oproerige Arabieren van amunitie en levensmiddelen voorzagen genomen en vernield. handen voor het gezicht weg en zeiHet is goed, ik zal mij naar uw wil schikken. Met een verlicht hart sprong Waldmann op, om haar te omhelzen, maar zij weerde hem af. Neen, neen, geen tooneelvertooningDe rechte liefde tusschen vader en kind heeft tusschen oi.s nooit bestaan. De eerste maal, dat ik een man bemin, dwingt gij mij van hem af te zien, welnu mijn droom van liefde en geluk zal dood zijn, mijn geheele hart zal dood zijn maar noem mij nooit weer uw dochter, verlang nooit weer iets van mij. Ik zal uw vijandin zijn, ik zal u haten en verachten en eenmaal zult ge voor Gods rechterstoel verantwoorden moeten het- geen ge aan mij mis Zij kon niet verder spreken maar wankelde schreiende de kamer uit. Waldmann keek zijn dochter met een verlegen lachje na. Grillen, zei hij tot zichzelven. Zoo'n verwend kind heeft grillen. Als het wezenlijktot hongerlijden kwam, zou zij de eerste wezen om het mij te verwijten. Met deze woorden bracht hij zijn geweten tot zwijgen en zette zich aan de schrijftafel, om den graaf Von Lowenberg te be richten. dat de liefdesbetrekking tusschen Eugenie en hem werd afgebroken. Den volgenden dag werd Eugenie verloofd met Arthur White. Tegen zijn gewoonte was Richard Von Lowen berg in de laatste weken verstrooid en weinig spraakzaam tegen zijn mama. Hij was wel niet De optocht, waarmede de cornmissie van ministers Dinsdag op statelijke wijzc naar het gebouw van de Kamer te's Hage werd geleid, bestond uit een peloton huzaren, dat aan het hoofd ging en uit vijf gala- rijtuigen van Z. M. den Koning, met lakeien in groot livrei, aan iedere zijde van de met vier paarden bespannen hofkoetseu. In het eerste rijtuig was gezeten de hofmaarschalk des Konings, baron de Constant Rebecque, en in ieder der volgende hadden twee ministers plaats genomen, alien in ambtskostuum, de minister Hartsen omhangen met het grootlint der orde van Karel III van Spanje. Een piket van het 2de regiment huzaren, daartoe uit 's Hertogenbosch herwaarts gekomen, sloot de rij. Eene vrij talrijke menigte had zich langs den weg, welke de kleine stoet nam, verzameld en vormde vooral op het Binnenhof een dicht bezet vierkant. De opkomst van de leden van de beide takken der wetgevende macht was matig. Daarentegen waren alle tribunes bezet, ook die van de journalisten, wier zit plaatsen bij eene ge- legenheid als deze door het schoone geslacht worden in beslag genomen. Z. M. de Koning heeft voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland. De heer Beelaerts van Blokland heeft gisteren het presidium aanvaard, na door den heer Van der Schrieck hartelijk te zijn geluk gewenscht, met eene rede, waarin hij dank betuigde voor het zeer gewaardeerde vertrouwen en rekende op aller wel- wdlendheid en toegevendheid. Aan arbeid zal het der Kamer niet ontbrekeu, en komen wetsontwerpen voor, die tot ver uiteen- loopende oordeelvellingen kunnen leiden, de richtige behandeling daarvan zal worden bevorderd door den geest van onderlinge waardeering en den eerbied voor elkanders gevoelen. Hij herinnerde daarbij, dat het zachtste woord den diepsten indruk maakt en hoopte dat onder 's Heeren zegen de nieuwe zitting vruchtbaar zou zijn. Na de aanbieding der staatsbegrooting door den Minister van Fiuaucien, ging de Kamer wegens onvoltalligheid uiteen. Bij de tienjaarlijksche volkstelling welke op 1 Januari 1890 zal worden gehouden, zullen niet minder dan negen soorten van biljetten ofkaarten ter invulling worden verstrekteen witte kaart voor een man, een bruine voor eene vrouw, een groene voor een tijdelijk aanwezigen man en een roode voor een tijdelijk aanwezige vrouw, een ver- zamelkaart voor het hoofd van een gezin, een dito onvriendelijk, maar de oude dame begreep zeer goed waar hem de schoen wrong en wist geen raad, om een einde te maken aan zijn geheimen kotnmer. Eens was Richard vermoeid van den dienst te huis gekomen. Liefkozend streek de oude dame hem langs zijn blonde lokken en drong bij hem aan, dat hij zijn leed zou openbaren. Je verbergt iets voor me, dat bemerk ik wel, zei ze, want het oog van eene moeder ziet scherp. Ik weet ook, wat je leed doet en ik wenschte, dat ik je kon bewaren voor al het verdriet, dat ik reeds vooruit gezien heb. O, het is nietseen dwaasheideen gril, antwoordde hij weemoedig. En toch ik weet niet, wat ik er van zeggen moet. Je hebt zorg over Eugenie, viel zijn mama in. Je bent niet te vreden over haar, ik lees het in je oogen. Richard werd rood als bloed en keerde zijn ge- laat af. Ja, dat is het beste mama, zei hij einde lijk. Engenie is sedert eenigen tijd zoo veranderd. Zij is vriendelijker dan vroeger, maar zij is ernstig en nadenkend, heel anders dan te voren. Uit haar oogen spreekt iets treurigs, waar ik geen reden voor weet. Ik heb een voorgevoel of ons een gevaar bedreigt, en of wij gescheiden zullen worden. Kijk, mama, Eugenie behandelt me precies als een dierbare zieke, voor wie geen hoop op genezing is en dat hindert mij zoo. Ik hield zoo van voor een afzonderlijk levend persoon, en een dito voor bestuurders van gebouwen, gestichten, instel- lingen of schepen een ontvangbewijs voor schippers, en een biljet voor opgive van het aantal personen in gebouwen, gestichten of schepen. Zr. Ms. torpedoboot groot model ffFoka" is van Amsterdam binnendoor, gesleept door de stoom- boot ,/Zeeland", naar Vlissiugen vertrokken. De werktuigen van dit vaartuig zijn door de Kon. Maatschappij ,/De Schelde" vervaardigd en daarin geplaatst, terwijl nu de geheele aftimmering enz. aan de landswerf te Amsterdam is afgeloopen, de eindbeproeving onder stoom door de zorgen dier maatscbappij ter reede Vlissingen zal plaats hebben. Uit Domburg meldt men Het seizoen kan hier als geeindigd beschouwd worden, want behalve de vorstelijke families ver- trekken ook dezer dagen de meeste der nog bier zijnde badgasten. Een voordeelig seizoen ligt achter ons, en ook voor het volgend jaar zijn de vooruitzichten gunstig, want Dr. Mezger, die ook Woensdag met zijn familie is vertrokken, moet plan hebben, ook dan weder zijn vorstelijke patienteu hier te behandelen en daarvoor een gedeelte van zijn villa Irma te laten inrichten. De heer De Boer, tot dusverre pachter van het Badhotel, heeft dat hotel gekocht en laat een plan ontwerpen, om het zoodanig te vergrooten, dat hij er tweemaal zooveel gasten in logeeren kan als thans. Door een tiental Fransche jagers zijn te Colijnsplaat in deu tijd van 2 dagen geschoten 224 hazen, 57 patrijzen en 5 snippen, zoodat het niet te verwonderen is, dat onze boeren vaak klagen over het vele- wild. De ambtenaren en beambten der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Utrecht zullen den 20 September ter gelegenheid van het 50jarig bestaan dier maatschappij aan het station Maliebaan een feest organiseeren. Door de maatschappij worden aan alle ambtenaren en aan sommige bizondere personen een daarvoor opzettelijk gestagen gedenkpenning in etui, diploma's en oorkonden uitgereikt, terwijl bovendien aan ieder hunner eene gratificatie zal worden verleend. In den vroegen morgen van den 20 Sept. zullen door de verschillende ambtenaren, hoofden van af deelingen, werkplaatsen, stationschefs, enz aan wie deze zaken ter uitreiking aan hunne ondergeschikten vooraf ziju toegezonden, de kisten, waarin zij verpakt zijn en die met extra trein aan de verschdlende stations worden toegezonden, geopend worden en zal te 9 uur voormiddags de uitreiking daarvan aan het personeel, dat zich daartoe in uniform gekleed aan de stations moet vereenigen, plaats hebben. haar zoete lachen en al spotte zij ook wel eens met mij, dat had ik liever dan die treurigheid, die mij zoo beangst maakt, al doet zij haar best, om het mij uit het hoofd te praten. Beste jongen, ik geloof wel, dat zoo iets je ongerust maakt, maar dat zijn niets dan voorbij- gaaude meisjesgrillen. Eugenie Waldmann is te verwend, zij heeft de eene gril na de andere. Uit dat soort meisjes komen de vrouwen, die wel be- minnelijk zijn, maar toch hare mannen ongelukkig maken. De gravin weduwe was in den aanvang niet bijzonder ingenomen met de liefdesbetrekking tus schen haar zoon en de dochter van den handelsraad. Zij geloofde, dat Eugenie geen passende vrouw voor Richard was. Wel had Eugenie veel geld maar zij was verwend. Daarom had zij Richard zooveel mogelijk afgeraden, doch toen zij zag dat hare woorden niets uitwerkten, had zij zich zuchten- de in haar lot geschikt. Haar vrees voor kwade gevolgen zou echter spoedig blijken gegrond te zijn. HOOFDSTUK VIII. Op zekeren morgen zaten moeder en zoon aan de koffietafel, toen de oppasser twee brieven bin- nenbracht, die zooeven met de post waren gekomen. Ha van Eugenieriep hij verheugd uit en stak den brief in ziju portefeuille, om die later op zijn gemak te lezen. Aan het adres van den anderen brief herkende TER IEUZEISCHE CRURA SIT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1