n I I 3 I Gemengde berichten. I Telegrafische berichten. "he jtat' H C n v I E IS IVEUZEX, 17 September 1889. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechlbauk te Hiddelburg. u De verbindingsdam brokkelt meer en meer af, zoodat die een spoedige voorziening zal vereischen. Hefc verhoogen van den inlaagdijk en meer andere onmiddellijk uit te voeren werken zijn bereids aanbe- steed aan den heer Yerbist, voor f 44000. G. C. De minister van marine heeft ter kennis van zeevarenden gebracht, dat voortaan, te beginnen met zons-ondergang van den 26 September e. k., een sector in bet licht van Stavenisse, tusschen de peilingen 0. t. Z. tot Z. 0. t. 0. rood zal schijnen, ter aanduiding van de drooge gronden van den Dortsman. Gister bad albier weder een gaaischieting plaats van wege de baudboogscbutterij De Wester- schelde." Des voormiddags namen bier aan 53 scbutters deel. De hoofdvogel (60 franc) werd gescboten door P. Steijaard van Ertvelde, een zijvogel (30 fr.) door L. de Vos van Oost-Eecloo, de anderde met een kalle (15 fr.) in een schot door L. Vermeere van Mendonk en de andere kalle door J. de Bruyne van Stekene. Des namiddags stonden 69 schutters onder de pers. Toen werd de hoofdvogel (100 fr.) geschoten door Landman van Gent-Brugge, een zijvogel (60 fr.) door L. Vermeere van Mendonk, de andere zij vogel door A. Maas van St. Gilles, een kalle (40 fr.) door L. de Vos van Oost-Eecloo en de andere kalle (40 fr. door P. J. Versluijs van Ter Neuzen, koning der vereeniging. Konden wij in het nummer van Dinsdag 11. melden dat ouze kermis waarsckijnlijk veel te zien zou geven, thans hebben wij hiervau zekerheid. Ons ruirn Marktplein is door tenten en kramen geheel in beslag genomen. Behalve alles wat wij reeds vermeldden, is ook gearriveerd een groote welingerichte tent,,het Nederlandsch Alcazar" van den heer Hart. Naar wij vernemen kan men daarin iets goeds te zien krijgen. Het programma belooft altbans veel. Tot ons genoegen worden wij dit jaar zoo niet geplaagd door geimproviseerde ongelukkigen. Vorige jaren kwamen scharen van dit allooi uit Belgie met alle mogelijke en onmo- gelijke muziekinstrumenten. Thans is dit zoo niet de politie heeft gisteren niet minder dan 17 van bedoelde personen buiten de gemeente gebracht. Als een gevolg van de grootendeels bervatte werkzaamheden aan de dokkeu te Londen, hebben de stoombooten van bier en Gent v. v. nagenoeg alle wederom de geregelde vaart hervat. Zaterdag bad te 's Gravenhage de open'oare aanbesteding bij enkele inschrijving plaats, van het bouwen van een huis van bewaring te Oostburg, (raming f 11,300.) Minste inschrijver was de heer J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 10,986. In de 2de helft der inaand Augustus zijn door het postkantoor albier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanG. van Driele te Hoek, L. de Vries te Nijmegen, Ch. Lefevre te Gierne, O. Lanvalgren te.Stockholm door het hulpkantoor te Zaamslag H. Filips te Amsterdam. Axel, 15 Sept. Door het overlijden van den WelEd. heer II. van Wijngaarden, ontviel onze gemeente heden een harer ijverigste en oudste in dienst zijtide ambtenaren. De overledene, in leven Directeur derRijks-Nor- maallessen en gedureude 35 jaar Hoofd der O. L. school alhier, heeft ruirn 50 jaar zijn beste krachten aan het onderwijs gewijd. Tal van onderwijzers, waaronder reeds vele hoof- den van scholen, hebben aan hem hunne opleiding te danken en een zeer groot gedeelte van Axels ingezetenen heeft van hem onderwijs ontvangeu. Gaarne hadden dan ook velen den verdieustelijken onderwijzer nog laug in zijne betrekking werkzaam gezien of, zoo zijn toestand zulks onmogelijk had gemaakt, hem ua zoovele jaren arbeid een wel verdiende rust toegewenscht. Axel, 16 Sept. Heden morgen met den trein van 9 uur werd ouze gemeente bezocht door het ma- ziekgezelschap der vrijwillige Pompiers uit Temsche Na het brengen van eeue serenade aan den plaatsv. Burgemeester en den Wethouder als ook het doen van eene muzikale wandeling door de straten, ver- liet het gezelschap deze gemeente weder met den trein 10 u. 20 in. oin verder den dag in Hulst door te brengen. Zaamslag. In de vergadering van Burg, en Weth. op jl. Vrijdag, den 13 dezer, is tot telephonist bij het eerstdaags alhier op te richten telephoon- kantoor benoemd de heer P. J. Wortman. In de jongste zitting vau den gemeenteraad was aan het dagelijksch bestuur voor die benoeming mach- tiging verleend. Het aantal sollicitanten voor genoemde betrekking bedroeg slechts drie, waarvan twee hunner, nl. de heeren C. A. van Vessem en D. R. de Hondt, hadden gesolliciteerd op voorwaarde, dat het kantoor in hunne wouing zou opgericht wordenterwijl de benoemde zich had aangeraeld onder bediug, dat het kantoor in een gedeelte van het geineentehuis maar het zal anders worden, ik beloof het u. Ik wil nood en ontbering met u deelen, ik wil door handenarbeid voor u zorgen. Zeg slechts, dat gij dezen uitweg wilt inslaan en ik zal u liefhebben en prijzen tot mijn laatsten snik. (Wordt vervolgd.) gevestigd worde en de jaarwedde, voor dagdienst, 100 gulden zal bedragen. De heer C. A. van Vessem verkreeg 1 stem. Zaamslag. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de heer L. C. Wortman, Sergeant bij het Iustructie-Bataljon te Kampen, met goed gevolg het exameu afgelegd, om toegelaten te worden tot den hoofd-cursus ter opleiding van officier bij de Infanterie. Voor 40 plaatsen hadden zich aangemeld 126 kandidaten. Hulst. Maandag 11. kreeg men alhier een bezoek van het muziekgezelschap der pompiers uit Temsche. Na een uitstapje naar Axel in den voormiddag gemaakt te hebben, arriveerde het genoemde korps met den trein van 11 uur 's middags in onze ge meente. Om 2 uur 's namiddags deden de pom piers, onze harmonie en onze zangvereeuiging eene muzikale wandeling door de stad. Ongeveer 4 uur werdeu er eenige stukken op de muziektent keurig uitgevoerd. Men kan wel begrijpen dat dit bezoek heel wat drukte in onze zoo stille stad teweeg bracht. 't Was een gezang en gedans op de markt, in de straten en in de herbergen van belang. Jammer dat de trein zoo vroeg naar Belgie vertrekt en daardoor de drukte en het genoegen na 7 uur veel verminderde. Wel voldaan over de ontvangst verliet het korps onze stad om 7 uur. Hulst. In de afgeloopen week slaagde in het uotarieel staatsexamen voor het eerste gedeelte o. a. de heer W. C. de Smidt, alhier. 's Graveuliage, 17 Sept. De controleur der Rijks- belastiugen te Ter Neuzen, de heer G. Droogleever Fortuyn, is als zoodanig verplaatst naar Drachten en de heer P. de Haan van Gennep naar Ter Neuzen. Heden ope tide de Minister Mackay de Earners met eene rede waarin bij heriunerde aan de geest- driftvolle viering van 's Konings veertigjarige regeering, eene viering die getuigde van hechte, onverbreekbare bauden tusschen Nederland en Oranje. De Minister zei verder, dat onderhandelingen worden aangeknoopt om de onzekerheid der grenzen van ons gebied in Suriname en op Borneo te doen ophouden. De oogst is goed, de veestapel be- vredigend en de opening der Engeische markt zal gunstig werken op den veehandel. De goederenhandel de scheepvaart en de nijverheid verbeteren, terwijl de toestand der Financien bij voortduring bevredigend is. Aangekondigd werd eene herziening der cousulaat- rechten en der wet op besmettelijke ziekten, ont- werpen op faillissement en staking van betaling, op het wetboek vau militair strafrecht op het reg- lement van krijgstucht, vaststelling van het bedrag der belasting op ongebouwde eigendommen werden toegezegd benevens wijziging in de gemeentewet ter voorziening in de mingunstige omstandigheden voor de financien van sommige gemeenten, ver- beterde heffing van invoerrechten naar de waarde, regeling van den verplichten krijgsdienst en bepa- lingen oratrent den staat van oorlog en beleg. Nog werden in uitzicht gesteld verandering in de voorschriften op brievenvervoer, wijziging der wetten op pakketpost en rijkspostspaarbank en tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het rijk of van aannemers van rijks- werken, alsmede betere regeling van het spoor- wegwezen. Niettegenstaande voortdurend verzet van enkele hoofden op Atjeh openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onderwerping, terwijl op Java de rust hersteld is. Voor de opbeuring van Suriname worden middelen beraamd. Eerste Earner. De heer Van Naamen heeft het presidium aanvanrd en bracht hulde aan de nage- dachtenis van den heer Schimmelpenninck en ver- zekerde zijnerzijds een onpartijdige leidingder Earner. Tweede Earner- Tot kandidaten voor het voor- zitterschap zijn gekozen de heeren Beelaerts, Van der Schrieck en E Cremer. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Sept. de volgende vonnisseu uitgesproken. J. A. I. d. R., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een beambte veroordeeld tot eene boete van f 8 en eene van y 5 of 8 en 5 dagen hechtenis. C. S., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. H., oud 44 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging en mishandeling van een beambte veroord. tot f 6 boete of 6 dagen hecht. I\A\TO\(iEItECHT TE TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 13 September. VeroordeeldV. F. C. L., directeur der spoor- wegmaatschappij Malines-Ter Neuzen, te Sint- Nicolaas (Belgie), ter zake van het niet naleven van eenen algemeenen maatregel van inwendig be stuur; tot eene boete van f 10, subsidiair 1 dag hechtenis. H. d. R., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van strooperij tot eeue boete van f l,subs. 2 dageu hecht. P. J. H., werkman te Ter Neuzen, M. Th. V. en E. M., arbeidsters, beiden te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. C. P. E., sloeproeier te Ter Neuzen, ter zake van het zonder bewijs visschen van eens anders water tot 2 boeten van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met bevel het net uit te leveren of de waarde te betalen ad f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. W., arbeider te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren; tot 2 boeten van J 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. J. S., werkman te Philippine, ter zake van het zonder bewijs visschen vau eens anders watertot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. N., werkman te Bouchaute (Belgie), ter zake van het zonder bewijs visschen van eens anders watertot 2 boeten van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete, met bevel het kruisnet uit te leveren of de waarde te betalen ad f 3, subs. 3 dagen hecht. H. v. D. Jz., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van het zonder bewijs visschen van eens anders water tot 2 boeten van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. J. V., schipper en visscher te Hoek, ter zake van het visschen met een vaartuig, dat niet van een nummer was voorzien tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. H., schipper te Graauw, ter zake van het laden op een plaats daartoe niet bestemd tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. C. L. v. d. B., slager te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der verordening op de honden tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. J. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten zijuer herberg op het bepaalde uur tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. E. B., boerenknecht te Ter Neuzen, ter zake van het na sluitingsuur vertoeven in een herberg te Zaamslag en het opgeven van een valschen naam tot eene boete van f 1, en eene van 5, subs. 1 dag voor de eerste en 5 dagen hecht. voor de tweede boete. A. F., M. H., M. H., werklieden, J. V., smids- knecht en P. W. W., schoenmaker, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtru- moerieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. T., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare droukenschap bij 4e herhalingtot 21 dagen hecht. A. v. d. C., loodgieter, A. F. en D. W. C. d. J., beiden werkman, alien te Ter Neuzen, terzake van openbare dronkenschap bij l8te herhalingieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. M. en P. M., schippersknechts, en M. M., voermansknecht, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare droukens :hapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. C., A. A. d. P., werkman, te Axel en E. R. en F. D. F., schippersknechts te Philippine, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. E. T. S., koinmies, M. V.,schippersknecht, J. d. S., vischafslager, F. W. G., onderbaas, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken A. D. v. A., bierhuishouder te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van het zonder ver- gunning verkoopen van sterken drank in het klein. J. B. v. H., visscher te Philippine, beklaagd ter zake van het verwekken van nachtrumoer. De kosten te dragen door den staat. Dat ook de zachtaardige vrouwennatunr tot wraakzucht kan worden gedreven, bleek te Groningen, toen een nog jong meisje door haar moeder werd uitgezonden om een aarden deksel te halen. Ver- blijd, spoedig en voor een koopje in het bezit van het gewenschte te zijn geraakt, spoedt zij zich uaar huis, doch loopt in haar haast tegen een meisje, dat voor de woning harer ouders staat, met het gevolg, dat het deksel valt en in scherven springt. Woedend eischt zij schadevergoeding, doch de ande re, hiertoe niet. genegen, weigert. Door deze wei- gering in furie geraakt, neemt ze een der grootste scherven van den grond, loopt zonder iets te zeggen op de woning harer vijandin aan en koelt hare wraakzucht door 't inslaan van een glasruit ter waarde van circa f 5. Een agent van politie, die juist passeerde maakte procesverbaal op, zoodat het goedkoope dekseltje wel eens duur kan worden Verschillende geruchten liepen na de ramp van Antwerpen in de stad Roermond, dat de familie Feijen, die vroeger daar ter plaatse woonde, bij de ontploffing het leven verloren had. Berichten uit goede bron melden het volgendeBijna ai de leden van het huisgezin zijn gewond, echter niet gevaarlijk. Het kleinste kind, dat in zijn wiegje lag, is onder neervallende steenen bedolven, maar heeft als door een wonder geen letsel bekomen. Twee der jongens, die op straat speelden, werden gewondde een was dadelijk zoo zwart geworden, dat hij onkenbaar wasde tweede liep een zwart been op. De vrouw bracht denzelfden avond een welgeschapen kind ter wereld. Allen zijn er dus betrekkelijk goed afgekomen. Na een langdurig verhoor is de heer Corvilain en zijn ingenieur te Antwerpen in hech tenis genomen en naar de cellulaire gevangenis vervoerd. Meer dan 300,000 frs. is thans ten voordeele van de slachtoffers der ramp bijeen gebracht De vergunning door de Bestendige Deputatie ondanks de tegenkanting van het gemeentebestuur inderlijd aan den heer Corvilain verleend, staat niet alleen. Hetzelfde geval kwam 2 jaar geleden voor ten opzichte van een terpentijnbewaarplaats, waarvan de oprichting, niettegenstaande den afwij- zenden raad van het gemeentebestuur, door de Deputatie werd goedgekeurd. Eergisteren heeft te Parijs eene ontploffing plaats gehad in eene kogelgieterij toebehoorende aan L. Corvilain, zoon van den eigenaar der kar- doezenfabriek te Antwerpen. Een ketel waarin men de kogels deed smelten, voortkomende van oude kardoezen, is gesprongen. Gelukkig is maar stoffelijke schade en zijn er geene menschenlevens te betreuren. De meesterknecht verklaarde dat de heer Corvi lain eenige dagen geledeu 5000 kilos looden kogels had ontvangeu, die terstond moesten gesmolten worden. Corvilain had uooit de toelating bekomen om die nijverheid uit te oefeneu. Uit dit voorval kan het onderzoek der ramp te Antwerpen nog zijn profijt trekken, Voor het politiehof te Colchester stond on- langs een jongen terecht wegens wreede mishande ling vau een oud paard. Bij het getuigenverhoor bleek, dat de oudste en meest afgeleefile paarden daar te laude worden opgekocht en door een firma te Ipswich worden afgemaakt, die honderd duizendeu kilo's paarden vleesch naar Antwerpen overzendt, van waar het in den vorm van „vleeschextract" weer wordt uitgevoerd. Omtrent den moord te Whitechapel is nog niets nieuws bekeud. Het lijk is op liquor gezet in afwachting van het vinden der vermiste deelen. De geheime politie zoekt zeer ijverig naar een man, Leary of wel Cleary geheeten, die Zondag 11. op het bureel van een nieuwsblad kwam vertellen dat eene vrouw in Backchurchlane, Whitechapel, vermoord was. Een volledig signalement van dien man is bekend en men hoopt hem weldra te vatten. Eene eigenaardige omstandigheid is het wel dat op verschilleude blinde muren in de nabijheid van de plaats waar het lijk gevouden is met krijt geschreven staatJohn Cleary is een gek." Deze woorden zijn gezien voor Douderdagochtend en voor men iets wist van 's mans bezoek aan het dagbladbureel. Zekere Amsel woonachtig te Warschau, gla- zenmaker van beroep, nam de gelegenheid, dat zijne vrouw ziek in bet hospitaal lag, te baat om ziju dochtertje van zeveu jaren te gaan verkoopen. Stelman, de eigenaar van een circus, kocht het kind en besteedde voor Sophietje twee honderd franken. De heer Duranton kwam echter achter het geval, deed een onderzoek instellen en Stelman die naar Parijs op weg was, arresteeren. In tegen- woordigheid vau den commissaris van politie Du ranton verklaarde de arrestaut dat hij, zoo men hem de door hem in ruil gegeven twee honderd franken wilde teruggeven, geneigd was het kind, dat hij toch niet kon dresseeren, af te staan. Amsel, Stelman en de moeder van laatstgenoemde zijn in bewaring gehouden. Aangezien ook door de eigenaars van lich- terschepen te Londen de bekende eischen der werklieden ingewilligd zijn, is de werkstaking nu geheel als geeindigd te beschouwen. Heden moet de arbeid hervat zijn. Eergisteren heeft Burns de werkstakers op een meeting in Hyde Park, waar meer dan 50,000 personen bijeen waren, met hun succes gelukgewenscht en den Lord-mayor, alsmede kardiuaal Manning, namens de werklieden hartelijk dank gezegd voor hunne tusschenkomst. Edison heeft voor zijn vertrek uit Parijs een gift van 10,000 fr. voor de arinen der stad bestemd. De Vereeniging van burg, ingenieurs bood hem tot afscheid een dejeuner op den Eiffeltoreu. Bij die gelegenheid schreef de beroemde natuurkundige zijn naam in het vreemdelingen boek van den heer Eiffel met het volgende bijschrift „Top Eiffeltoren, 10 Sept. 1889. Aan den heer Eiffel, den kloeken outwerper van dit reusachtig en oorspronkelijk werk van moderne bouwkunst, en die den grootsten eerbied en bewouderiug koestert voor alle bouwmeesters, voor alles, voor den grooten bouwmeester, le bon Dieu Thomas A. Edison." Ook schreef hij zijn naam op den waaier van 's heeren Eiffel's dochter, waarop de handteekeningen van vele prinsen van den bloede en groote ge- leerden voorkomen, die den toren beklommen hebben. Donderdagnacht is in het circus te Nantes, na afloop der voorstelling brand uitgebroken. Het geheele gebouw werd in de asch gelegd en 25 paarden kwamen in de vlammen om. Een der clowns had drie afgerichte honden, twee geleerde varkens en twee hitten, die alien in de vlammen den dood vonden. Slechts 5 paarden werden gered. Er zal nu een voorstelling gegeven worden, ten voordeele van de ongelukkige kunstenaars die alles verloren. In het circus te Parijs zijn eenige merkwaar- dige beren te zien. Evenals men katten kan leeren doen, loopen zij op fleschtoppen, houden zich op een rollenden bal in evenwicht, euz. Zij gaan aan tafel zitten en eten en drinken dan als heusche menschen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2