Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2540. Woensdag 18 September 1889. 29e Jaargang. FUBLICATIE. Binnenland. De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland j 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Araerika f 1,32A. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicli abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■kit bind vernchljnt Dinsdac- en Vrljdaffavoud bij den nltgever P. Jl. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag zullen, ten overstaan van den Burgemeester dier gemeente, op Vrijdag den 20 September 1889, des voor- middags te 9 uren, in het openbaar verkoopen Het verzamelde STRAATVUIL, liggende aan de slachtplaats, alsmede eenige AFBRAAK en andere losse goederen, voorhanden aan de ge- meenteschuur. Te vergaderen aan de slachtplaats. Zaamslag, 13 September 1889. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitiefa. Overzicht. Aan de Kiiluische Zeiting wordt uit St. Petersburg het volgende geschreven Men zou bijna door de koinedie in de war geraken, als men zoo rechts en links, voor en achter dezelfde vredesschalmeien hoort, zoodat men door al dit vredesalarm een oogenblik zou kunnen meenen, dat dit alles ernst was en dat wij er volstrekt niet om mogen lachen. In Duitschlaud staat het pax vobiscum (vrede zij met u) lang op alle grenspalen van het rijk te lezenin Oostenrijk en Italie is het ongeveer evenzoo gesteld Lord Salisbury laat niet na, zich op elk officieel feestmaal van zijn zetel te verheffen en voor alle mogendheden van de wereld met een pax vobiscum eene buiging te makenCarnot druipt van vredeleveudheid en zelfs Boulanger kent niets verheveners, dan voor Europa den vrede te bewaren van den beer Kalnoky, den heer Crispi, den heer Von Giers, den Grooten Turk van Servie en Bulgarije spreken wij niet eens. Wij hebben in Europa evenveel apostelen des vredes als mi nisters, en daarbij zooveel couranten, zooveel dage- lijkscbe vredeseeden, dat men zich moet verwonderen, hoe de heele wereld zoo plotseling is veranderd in een kudde zac'ntaardige lammeren. En daarbij klinkt dit door ieder in den mond genomen pax vobiscum precies gelijk, om het even of het in het Duitsch, het Fransch of het Russisch wordt uitge- sproken, zoodat men onmugelijk aan den toon of de uitdrukking kan hooren, wien men het liefst geloof moet schenken. De Moskowskya Wjedomosti spreekt het uit op denzelfden gevoelvollen toon van diepe overtuiging als de Norddeutsche Allgemeine Zeitung en de Matin zelfs de zoogenoemde vader van de leugen kan er niet wijs uit worden, wie nu eigen- lijk knollen voor citroenen verkoopt en wie niet. Want dat er gejokt wordt en wel verschrikkelijk gejokt wordt in onze tegenwoordige politiek en met al dit geroep over den vrede, daaraan twijfelt FETJIXXETON. AMO. 16) Eugenie antwoordde niet op deze woorden, doch staarde haar vader onderzoekend aan. Maar och, je hebt je nooit veel bekommerd om de zware zorgen, die ik te dragen heb, wij zullen daarom over iets anders spreken. Je oom is nu hier. Door ernstige onderzoek bij advocaten is het mij gebleken, dat hij de verklaring van vermoedelijk overlijden krachteloos kan maken en zijn voile aanspraken volgens het testament kan laten gelden. Na weken van bange zorg heb ik weer eens een geluk gehadje oom heeft dezen middag bij mij aanzoek om je handgedaan. Een bittere grimlach was haar eenig autwoord. Neen, neen, dat moet je niet denken, haastte zich de handelsraad er bij te voegen. Het is tus- schen je oom en mij nog niet tot een gesprek over onze geldzaken gekomen en je oom heeft uit vrije beweging en uit ware toegenegenheid aanzoek gedaan. Ik heb hem mijne toestemming gegeven. Hij kent mij nauwelijksen hij weet, dat ik een minnaar heb een man van eer zou zoo niet durven doen. Deze woorden troffen den handelsraad, zijn voor- zelfs zulk een lichtgeloovig dweeper, als Hans Plebs pleegt te zijn in zijn nuchterste oogenblikken niet meer. Behalve dat pax vobiscum, waarmede dc lieden van het diplomatische gilde elkander en an- deren begroeten, evenals wij gewone stervelingen „goeden morgen" zeggen, hoort men ook van alle kanten si vis pacem, para helium (wilt ge den vrede, zoo rust u ten strijde) dus eene oorlogsbedreiging tegen de verstoorders van den vrede. Een tijd lang geleden meende men waarlijk, dat de diplo matic het met eene politiek van oprechtheid zou beproeven, maar thans zijn wij erger aan het jokken geraakt, dan de menscliheid ooit was, want de menschheid had vroeger nooit zoovele en zoo groote monden, als zij zich door de drukkerskunst en de electriciteit heeft verworven. Indien de kiezers in Frankrijk ontvankelijk zijn voor verstandigen raad, zoudeu zij luisteren naar Jules Simon, die in de Matin hen waarschuwt tegen de Orleanisten imperialisten, republikeinen en revolutionairen, die om hunne eigen kleur te ver- bergen, de herziening der grondwet in hun vaandel voeren. Zij willen alleu het land bevrijden van het parlementarisme, maar geen hunner kan zeggen, wat er voor in de plaats moet komen. Frankrijk," zoo zegt de grijze staatsman ten slotte, »wil zeker evenrmn de dictatuur van eene vergadering als van een enkel persoon. Een volk doet zelden, wat het wil, vooral als het te bevelen heeft. Frankrijk moet thans over zich zelven beschikken het is zeer mogelijk, dat het zich ergens heeu zal laten leiden, waar het niet wezen wil. Men spreke het van eene verandering der republiek in eene monarchic, men toone het de roode of de witte vlag en het zal in verontwaardiging opbruischen. De naain van de regeeriug, de kleur van de vlag, dat kent hetmaar het wezen van een staatsvorm begrijpt het niet en het is niet in staat tusschen de eene republiek en de andere te kiezeu. Zijne eigen geschiedenis kent het niethet vergaapt zich als een dwaas, zooals het geval was met Boulanger. De revolutionairen, die niet kunnen regeeren, kunnen daarentegen zeer goed complotten smeden en intrigeeren. Het is derhalve niet on- mogelijk, dat de dictatuur uit een congres of con- stitueereiide vergadering voorkomt en daarvoor zijn het meest de zich conservatieven uoemenden ver- autwoordelijk, die, zelven zonder eenige kans van succes, den ergsten vijanden der maatschappij en der vrijheid den weg zullen hebben geeffend. Ik voor mij acht het zeer waarschijnlijk, dat deze geheele revisionistische beweging, die voor de zaken en de veiligheid van Frankrijk zoo gevaarlijk is, op eene groote fopperij uitloopt. Zeer waarschijnlijk zal er geene herziening zijn. Intusschen gaat de regeering voort op den in- geslagen weg, om zich eene meerderheid te verze- keren. De populariteit van Carnot komt haar hoofd fronsde zich wegens dit verwijt, want hij vond zelf, dat zijn broeder niet geheel handelde, zooals het behoorde. Hij wilde dat echter tegen- over zijne dochter niet erkennen en antwoordde boosDaar behoeven wij niet over te spreken. Het is hier alleen de vraag, of je ons gewone leven van weelde wilt voortzetten en je vader wilt bewaren voor schande en sraaad ofEn je vrijage met den graaf Von Lowenberg je be grijpt, daar komt toch nooit trouwen van in onze tegenwoordige omstandigheden. Er is een tijd geweest, dat u daarover anders sprak, merkte Eugenie op. Ja, dat is zoo, zei de handelsraad, maar als het tij verloopt, verzet men de bakens. Lowenberg is een rechtschapen jonkman, waar ik niets op tegen heb. In andere omstandigheden zou ik zulk een graaf van ouden stam met genoegen als mijn schoon- zoon begroet hebben, maar in onzen nood hij bezit niemendal, hij moet een vrouw met geld trouwen en jij Hij naderde zijn dochter en fluisterde Het arraste meisje uit de stad heeft even veel recht, om in dit paleis te wonen als jij Eugenie. Ik bezit niets meer alles is verloren, en bij deze woorden wrong hij de handen als een wanhopige. Hij zakte in zijn leuningstoel neer. Eugenie's hart was zoo koud als ijs ge worden, doch nu greep haar een groote ontroeriug aan. Schep rnoed, vader, riep zij hem toe, zonder eigen- daarbij ten voordeel en terwijl zij door de tentoon- stelling, den Eiffeltoren en het gastmaal der 23,000 burgemeesters geestdrift wist te wekken, zorgde zij door de wijziging der kieswet, het verbod der veelvuldige canaidaturen en het ver- vangen van vele ambtenaren, dat de geheele macht der regeering ongestoord kan werken. Voor het eerst is onlangs een stadhouder van Boheme benoemd, die, instemt met het streven der Czechische partij, welke het koniukrijk met de daarbij vroeger behoord hebbende provincien Silezie en Moravie tot een afzonderlijken staat wil maken wat de binnenlaudsche aangelegenheden betreft. De Duitschers, die lang in Boheme hebben geregeerd en nu reeds veel hebben te lijden, zouden dan geheel aan de genade hunner tegenstanders zijn overgeleverd. Lang reeds hebben de Czechen er op aangedron- gen, dat de keizer van Oostenrijk te Praag als koning zou worden gekroond, niet zooals vroeger, toen die plechtigheid eigenlijk de bevestiging was van het veroveringsrecht, maar als een teeken dat het koningrijk eene afzonderlijke positie inneemt in de monarchie. Nu zij in graaf Thun een stadhouder naar hun hart hebben gekregen, hopen de Czechen, dat de kroning niet lang meer zal worden uitgesteld, maar de Duitschers en, wat in de Oostenrijksche monarchie van meer belang is, de Hongaren komen er tegen in verzet. H. M. de Kaningin woonde, vergezeld van de beide hofdaraes en van den kamerheer, baron Taets van Amerongen van Natewitz, Zondagvoormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk der hervormde gemeente te Apeldoorn, onder het gehoor van Ds. Hattink. Het ongunstige bericht van het Utr. Dagbl. om- trent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning blijkt onjuist geweest te zijn. Immers van goed ingelichte zijde wordt het volgende geschreven In den toestand van Z. M. den Koning is geene verandering gekomen. Z. M. staat nog altijd des morgens te zes uur op; behandelt geregeld elken morgen de regeeringszakenontvangt dagelijksch en bij tusschenpoozen de heeren van zijn gevolg en begeeft zich des avonds omstreeks tien uur ter ruste. De Koning beweegt zich sedert zijne laatste ziekte uitsluitend binnen zijne eigen vertrekken, die alle op eene zelfde verdieping gelegen zijn. Naar 't schijnt is Z. M. wel wat zwakker ter been geworden, doch dit moet hoofdzakelijk worden toegeschveven aan te weinig beweging. In de rede tot sluiting van de zitting der Kamers bracht de Minister Mackay dank voor de lijk zelf te weten, wat ze zei. En is er dan geene andere uitwegp Neen antwoordde hij dof. Het was lang stil in het vertrek. Eugenie stond in diepe gedachten, maar eindelijk scheen zij als uit een droom te ontwaken. Dan moet het geschieden, zei ze dof. Waldmann was weer wat bijgekomen. Zijt ge ook zeker, vader, dat het offer, dat ge van mij verlangt, u en mij werkelijk zal redden vroeg zij met bevende stem, toen zij weer een poos had nagedacht. Dat is alles reeds besproken, antwoord Waldmann. Mijn broeder zal tevreden zijn met het bezit van zijne jonge vrouw. Ah, zoo En dan zal hij u vermoedelijk helpen, om uw verloren rijkdommen terug te winnen Dat staat vast. Hij zal nog minder mijn ver- zoek om hulp weigeren, zoodra hij er ook belang bij krijgt, dat ik veel geld bezit. En dan Arthur White is een schatrijk man. Ge zegt dat zoo bedaard, maar is hij inderdaad wel rijk Men gelooft van u ook, dat ge de rijkste groothandelaar van Hamburg zijt. Laat dat maar voor mij over, Eugenie. Ik heb grondige informatie genomen naar de firma Harry White C°. Die naam staat goed aangeschreven en Amerika en zelfs hier in Hamburg. Daarbij behoort de zaak geheel alleen toe aan Arthur White. Naar hetgeen ik van hem gehoord heb, behartiging van het landsbelang en herdacht de gelukkige afwending van het gevaar, dat des Konings leven bedreigde, waardoor de maatregelen ter ver- zekering van den goeden gang van het bestuur onnoodig werden, over welk gelukkig herstel door de Kamers, als tolk van het geheele volk luide blijdsehap werd nitgesproken. Onder de belangrijke afgedane wetten worden genoemd de overeenkoinst met l rankrijk over Surinamede arbeidswet, een groote stap op het gebied der sociale wetgeving; de boterwet ter bevordering van den bloei der zuivelbereidingde accijns op bier en azijn. Het debat over de schoolwetherziening, niet afgeloopen, zal in de volgende zitting worden voortgezet. De beraadslagingen over het onderwijs-ont- werp, die in de vorige zitting der Tweede 'Kamer niet zijn ten einde gebracht, zullen vermoedelijk in de volgende week, te beginnen met Dinsdag 24 September, worden voortgezet. De Tweede Kamer zal ze weder opvatten, daar waar zij Vrij- dag zijn blijven steken, bij art. 3 van het ontwerp, waar de examengelden worden geregeld. Dan komen nog de overgangsbepalingen, waarop een groot aantal amendementen zijn voorgedragen. Deze week zal de Kamer zich, na het openen der nieuwe zitting, wat heden plaats heeft, hebben bezig te houden met het opmaken van de voor- dracht voor het voorzitterschap, de vernieuwing der afdeelingen en het ontvangen der Staatsbe- grooting. Bij nadere nota van wijziging in het wets- ontwerp tot herziening der wet op het lager onder- wijs stelt de regeeriug voor te bepalen, dat voor de bij het in werking treden dezer wet bestaande bijzondere lagere scholen, die voor de rijksbijdrage in aantnerking komen, voor het jaar 1890, tot grondslag voor de toepassing van art. 24, geldt het aantal kinderen dat op 31 December 1889 als werkelijk schoolgaande bekend stond. A oorts, dat de bestaande bepalingen omtrent de examens, ter verkrijging der acten van bekwaam- heid, vermeld in art. 56 onder a en b, en omtrent de vergelijkende examens blijven gelden, totdat die onderwerpen overeenkomstig deze wet opnieuw zul len zijn geregeld, doch niet langer dan 1 Januari 1891 en met dieu verstande, dat de voorschriften in art. 65 ter met het tijdstip van het in werking treden dezer wet voor alle in dat artikel bedoelde examens van kracht zijn. Men schrijft ons uit Wissekerke De oeverafschuiving van li September 1889 voor den Vlietepolder is lang 350 en breed 200 M., grootste diepte 23 M. De zeedijk valt nog steeds weg, op sommige plaatsen tot op geringen afstand der kruindie dijk zal losgelaten en op den inlaag- dijk teruggetrokken worden. heeft hij plan, om de zaak te verkoopen en hier in Hamburg van zijn geld te gaan leven. Twijfelend schudde Eugenie het hoofd. Ik spreek nu op het oogenblik niet voor mijzelven of voor mijne toekomst, zei ze, maar er komt mij veel verdacht voor. Klinkt het niet als een sprookje die broeder welke plotseling komt opduiken Maar plotseling veranderde zij van toon, zij wrong de handen en snikte En mij, vader hebt ge dan geen medelijden of barmhartigheid voor mij, uw eenig kind? O, ik weet wel wat ik doen moet om de eer van ons huis te redden, gij kunt op mij vertrouwen ik zal u redden ten koste van mijn ziel en zaligheid, maar smeekte zij op hartverscheurenden toon, is er dan geen andere uitweg, vader Neen, antwoordde de vader ijskoud. Ja, vader, toch wel, fluisterde Eugenie, terwijl zij haar vader naderde. Laten wij afzien van den glaus en luister, die ons omringt en die ons toch niet toebehoort. Ik weet, dat het gemis daarvan mij zeer hard zal vallen, maarhet geld hier het geluk van geheel mijn leven, vaderO, kijk mij toch niet zoo hard en onbarmhartig aan, ik heb toch ook een hart. Als ik den man niet kan huwen, dien ik lief heb, verbind mij dan toch niet met onverbreekbare ketenen aan den persoon, die zich uw broeder noemt, want ik haat en verachs hem, smeekte zij op hartroerenden toon. Ik weet, dat ik geen goede dochter voor u ben geweest, TER \EIZEVSCHE COURANT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1