Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BBKBIffPTOAKme. Ramp ts Antwerpen. No. 25.39. Zaterdag 14 September 1889. 29e Jaargang. Avondschool en Herhalingsklasse TE TER NEUZEN. De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad Tcrsehljnt Diuadag- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VIM D E 8 k N D E te Ter Neuzen. „Een noodkreet stijgt op van de Scheldeboorden Die kreet, hij is eene angstige dringeude bede om hulp en erbarmen Eene kruitontploffing die Antwerpen op zijne grondvesten deed schudden, hersc'niep onze dokken, aan vreedzame werkzaamheid en handel gewijd, in eenen vuurspuwenden, dood en verderf aanbrengenden kraterTal van lijken, in stukken van een gereten, bedekten den bodem honderde gezinnen van man, vrouw, zoon of dochter beroofd, zijn aan de grootste ellende ten prooi; kleine kinderen staan troosteloos bij de rookende puinhoopen, die vader, moeder, broeder en zuster bedolven en die de arme kleinen in dene seconde tijds tot weezen maakten vrouwen staan, van alles beroofd, in wanhoop voor de treurige overblijfselen van wat haar eens eene geluk en tevredenbeid ademende woonstede was, of loopen in vertwijfeling rond om onder de zakken vol overblijfselen van medemenscben, naar iets te zoeken waaraan ze man of kind zouden kunnen herkennen mannen, vrouwen en kinderen, nog gisteren kracbtig en gezond, zwoegende om een schamel stukje brood te verdienen, liggen met de afgrijselijkste wonden overdekt en vreeselijk verminkt in de overvolle gasthuizen en smeeken kermend om hulp voor hunne van alles beroofde betrekkingen Met deze woorden vraagt de Hollandsche club te Antwerpen onze medewerking om gelden in te zamelen tot leuiging der smart, zoo onbeschrijfelijk groot. Zeer gaarne voldoen wij aan dit verzoek. Wij achten het onnoodig onze lezers aan te sporen. Aan ons bureau zullen de giften dankbaar outvangen worden. Later hopen we hiervan melding te kunnen maken. DE REDACTIE. Zij, die wenschen toegelaten te worden tot de Avondschool en de Ilcrhalingsklnsse aan school A, beginnende op Dinsdag, 1 October a. S., kunnen zicb in den loop dezer maand aanmelden bij het hoofd dier school, den heer YOOREN. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 10 September 1889. Burgemeester en Wethouders, J. A. VAN BO YEN, Yoorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON. AMO. Het testament kan betwist worden, zei de handelsraad schouderophalend. De Atnerikaan laclite heesch. Goed gesproken, broertje je bent een slimme gast, maar enfin Laat mij met Eugenie trouwen en je zult over mij tevreden zijn. Hij nam daarop een gemakkelijke houding aan in zijn leuniugstoel en speelde achte- loos met zijn zware, goudeD horlogeketting. Ba, ik heb geld genoeg je beboeft niet bang te zijn, dat ik op je dood speculeer, broederschertste hij verder. Ik ben niet van plan, om je in den steek te laten, als je mijn hulp soms noodig mocht hebben. Dit zeggen van White verbond hem nu wel niet rechtstreeks, zooals een stellige belofte, maar toch gaf dit den handelsraad eenige hoop op hulp, als het noodig mocht zijn. Yan zijn gefronste voor- lioofd verdwenen de rimpels, hij stond op met zijn gewoon glimlachje en reikte Arthur White de hand. Top, aangenomen Ik zal vandaag nog met Euge nie over de zaak spreken. Daarmee was de zaak beklonken. Na nog eenige woorden van weinig beteekenis met elkander ge- Tijdens de aanstaande kermis alhier mogen de tapperijen voortdurend openblijvenonder dien verstande even wel, dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten wanneer de politie dit mocht beveleu, terwijl op den laatsten kermis- dag, des Zaterdags, zoowel de krameu, tenten, enz., als de tapperijen moeten worden gesloten uiterlijk des nachts te 12 uren. Ter Neuzen, 12 September 1889. De Burgemeester, J. A. YAN BOVEN. JPolitieli Overzicht. In Frankrijk begint het gewoel der verkiezingen. De graaf van Parijs heeft tot zijn volk gesproken en nu meent de imperialistische president, prins Victor Napoleon, den mond ook open te moeten doen. Dat heer beeldt zicb in, dat hij de eenige mogelijke kandidaat voor den Keizerlijken troon is. Hij wordt gesteund door keizerin Eugenie en door prinses Mathilde, die hem van duiten voorziet, en tevens door de meerderheid der Bonapartisten. Prins Victor is evenwel niet met eene proclamatie voor den dag gekomen, maar hij laat zich hooren in de Figaro. Hij schiet ongemakkelijk met spek. Hij zal het lot van arbeiders en boeren verbeteren, het nationaal voortbrengingsvermogen aanmoedigen, de lasten verminderen waaronder het volk gebukt gaat, enz. enz. Nu ja, men kent die programs van actie Het zal den Fransehen nog niet vergeten zijn, hoeveel namelooze ellende het tweede keizerrijk over Frankrijk heeft uitgestort Aan kandidaten zal het bij de verkiezing in Parijs niet ontbreken. Een ware gekkenboel. Meer dan 200 hebben zich aangemeld. De grootste gekken loopen met plak- katen op rug of borst bij wijze van aanbeveliug van zicb zelf. Zoo geeft er een zijn politieke geloofsbelijdenis in deze woorden Er is een God, voor wien ik mij wil buigen, die God is niet Bachus, maarhet algemeen stemrecht. Een ander ncemt zich ,/OudveroordeeJde van de commune," deze anarchist neemt in zijn manifest de verplich- ting op zich om met allerlei goed betaalde intrigues en knoeierijen, verkoop van baantjes en decoratien, genre Wilson, zich bezig te houden, maar belooft, dat hij de opbrengst van deze negotie eerlijk met zijne kiezers zal deelen en om de drie maanden zijn boeken zal overleggen en afrekening zal houden. Ook hebben zich drie vrouwelijke kandidaten aan gemeld. Mevrouw A. belooft de vrouw uit haar verdrukking te zullen verlossen, Mevr. B. verklaart aan de emancipatie te zullen medewerken en Mevr. C. zegt het juk van den echt nog niet op zich te hebben genomenzij draagt mannenkleeding, sproken te hebben, vertrok Arthur White omdat hij zijn broeder niet langer wilde ophoudeu. HOOFDSTUK VII. Toen Arthur White den volgenden dag bij het invallen der avondscbemering de woonkamer der familie binnentrad, vond hij daar Eugenie. Het meisje zat, in haar leuningstoel gedoken, bij den brandenden haard, zij scheen geschreid te hebben, want haastig veegde zij met haar zakdoek langs haar oogen, toen White binnenkwam. Stoor ik u P vroeg Arthur op innemenden toon, met een gebaar alsof hij dan weer wilde weggaan. Eugenie sprang echter op en snelde hem tegemoet. O, neen, ge zijt welkom, ik heb u iets te vragen. Zoo, zoo, en wat is dat P vroeg hij vriendelijk, naderkomende. Hebt ge gisteren bij mijn vader aanzoek gedaan om mijne hand vroeg Eugenie ernstig, bijna ver- wijtend. De Amerikaan knikte ja en zag haar twijfelend aan. Inderdaad, dat heb ik gedaan en gij Eugenie Het meisje ricbtte nu trotsck het hoofd op en zag hem met vlammende oogen aan. Ik verklaar dat ik uw aanzoek aanneem. Ahah braeht de Amerikaan verrast uit. Op zoo'n gemakkelijke overwinning had hij niet gerekend. Ik neem uw aanzoek aan herhaalde Eugenie duelleert, schermt en stelt zich ter bescbikking van Pasteur tot het nernen van proeven met de inenting tegen hondsdolheid ook houdt zij lezin- gen met Louise Michel. Een rotten boedel te Parijs De jonge Duitsche keizer wordt in Dresden ook al op handen gedragen. In een toast gedacht hij met dankbaarheid den tijd toen zijn ,/Overleden" vader hem aan de zorgen van den vorst van Saksen toevertrouwde, bijaldien eene zorg buiten Friedrich noodig mocht zij d, maar hij gedacht ook dien Majesteit als landgenoot van zijn ,/zaligen" groot- vader, als medestrijder voor Duitschlands grootheid. Zijn overleden vader en zijn zaligen grootvader Punctum. Een biaaf zoon lijkt zijn vader En zijn vader was ,/Unzer Fritz." Men verte'lt in Duitschland, dat Wilhelm en zijne gemalin in Oct. Italie zullen bezoeken. Zulke berichten zijn niet zoo heel geschikt om den Czaar aan te moedigen in Berlijn te komen, want aan de triple—alliantie heeft Rusland's heerscher gruwelijk het land. Onze lezers zullen weten, dat een exemplaar van het driemanschap uit de Transvaal, dat ons voor jaren een bezoek bracht, thans weder in Europa is en plan heeft ook ons land aan te doen Het is de super-intendant van het onderwijs, alias gouddelver in de bekende Transvaalsche velden, ds. Du Toit. Het doel van zijn tocht moet zijn, middelen te zoeken om de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika gemakkelijk en goedkoop te maken. Onze boeren in Zuid-Afrika worden overvleugeld door Engelsche landverhuizers die op de goudvelden toekomen, zoo zelfs, dat thans reeds het Engelsche element het sterkst is in de Republiek. „Ons wil nie Engelsch zijn nie." Daarom zag men gaarne een stroom Hollanders overkomen. Het heerlijke land kan er nog millioenen voeden, zoodra de communicatie door middel van spoorwegen als auderzius verbeterd is. Voor onze landgenooten zou eene verhuizing naar de Transvaal verre te verkiezen zijn boven een naar Amerika, aangezien in Afrika's zuidelijke republie- ken Hollandsch wordt gesproken en geschreven, en een emigrant voor Amerika noodwendig het Engelsch of het Spaansch moet machtig zijn, wil hij veel succes behalen. Intusschen schijnt het in de Transvaal niet geheel en al rustig te zijn, althans men seint uit Durban, dat kommandant Joubert met artillerie gereed staat om de weerspan- nige stammen in de nabijheid van Zoutpansberg onder het gezag der republiek te brengen. En dat zal spoedig lukken want onze Boers zijn wat mans, dat heeft John Bull voor goed onder- vonden, zij staan als palen en schieten raak, ter wijl zij in liefde voor hun land niemand iets vooruit geven. met nadruk, als ge mijn hand wilt aannemen, na- dat ik u een paar woorden gezegd heb. Wel natuurlijkantwoordde Arthur en greep haar hand, om daar gelant een kus op te geven. Woest trok het meisje echter kare kleine, witte hand terug. Nu, hoor mij eerst aan, gebood zij met een trillende stem. Het is de wil van mijn vader, dat ik uw vrouw worden zal, ofscboon ge mijn vader zoudt kunnen zijn. Het is nu de vraag, of ge bij uw aanzoek volhardt, als ik u zeg, dat ik een ander bemin. Ge kent den jonkman, dien ik lief heb. Beken nu zelf, of ik een ander zou kunnen beminnen. Haar stem was week geworden, er klonk zulk een diepe smart uit, dat ieder ander er door be- wogen zou zijn, maar Arthur White glimlachte koeltjes. Ba, het zal wel gaan, zei hij grof en greep weer naar haar hand. Ik verlang niet zoo heel veel van mijn vrouw. Ik zou reeds gelukkig zijn, als ik wist, dat ge mij toebehoort. Eugenie werd rood van toorn. En als ik u zeg, dat ik u haten en verachten zal, als ge toch bij uw plan blijft om met mij te trouwen siste zij woedend. Zoudt ge mij willen dwingen? De Amerikaan was aschgauw geworden. Ik ik stotterde hij. Ge bemint mij niet, het kan niet mogelijk zijn. Ge kent mij slechts weinige weken, riep Eugenie opgewonden uit. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadsla- gingen voortgezet over de herziening van art. 46 der onderwijswet (schoolgeld.) De regeering wenschte dat bepaald worde, dat van elk schoolkind een ,/billijk schoolgeld" wordt geheven met uitzonderiug van bedeelden en onvermogenden. Daarop was ingediend een amendement-De Beau fort om de schoolgeldheffing facultatief te stellen, en wel alleen ter gemoetkoming in de kosten der gemeente. In den loop der beraadslagingen voegde de mi nister van binnenlandsche zaken een bepaling bij het artikel, waardoor het mogelijk wordt gemaakt onder de noodige waarborgen vrijstelling van de verplich- ting tot heffing van schoolgeld te verleenen. Bo- vendien wijzigde hij de redactie van het artikel door opneming van een minimum van te heft'en schoolgeld van niet onvermogenden ad 20 cents per maand. Ook wordt in de nieuwe lezing van het artikel bepaald, dat het schoolgeld voor geen kind meer mag bedragen dan hetgeen voor het onderwijs er van kan geacht worden voor rekening der gemeente te blijven. De Staatscourant van gisteren bevat een Koninklijk besluit van 10 dezer, waarbij wordt bepaald dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaierdag 14 dezer, des namiddags te 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Geueraal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in 'a Konings naam te sluiten. De firma F. B. van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een ge'illustreerd gedenk- blad ten voordeele van de noodlijdenden door de vreeselijke ramp te Antwerpen. Dit gedenkblad, getiteld: Ilolland-Antwerpen, zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederlandsche en Belgische letterkundigen schilderstoonkunstenaarsenz. Hierom en om het loffelijke doel, 't welk ieder door den gering gestelden prijs van 50 cents kan helpen bevorden, bevelen wij deze uitgave ten zeerste bij onze lezers aan. De welbekende fabrikant W. A. Scholten, die op 6 October zijn 50jarig jubile als fabrikant viert, zal bij die gelegenheid een pensioenfonds oprichten voor de werklieden aan al zijne fabrieken in Nederland. Alle werklieden, die 65 jaren oud zijn en 35 dienstjaren hebben, zullen x/g van het loon, in het laatste dienstjaar verdiend, genieten. Hoe minder dienstjaren, hoe minder pensioen 's weeks. Die geen 20 dienstjaren heeft, kan geen aanspraak daarop maken. Arthur White sloeg de oogen neer, zijn voor- hoofd toonde diepe rimpels, terwijl hij zwijgend naar den grand staarde. Nu, dat is een zonderling huwelijks-aanzoek, sprak hij toen met bijtenden spot. Ik heb uw vader den voorslag gedaan, omdat het zoo voor ons alien het beste wasGe weet misschien, dat ik met uw vader een kleine zaak heb te vereffenen P voegde hij er bij. Het meisje werd nu doodsbleek. Ja, dat weet ik, antwoordde zij met inspanniug. Ge zoudt mijn vader het grootste deel van zijn rijkdommen kunnen ontnemen, waar zijn hart aan hangtmaar dat zou niet edelmoedig van u zijn. Nu schaterde de Amerikaan van lachen. Dat zijn ijdele woorden, juffertjeEn het woord edelmoedig staat niet in mijn boekjeintusschen moet u weten, wat ge doen zultik nu, sprak hij schouderophalend, ik zal afwachten, wat uw besluit is eene schoone vrouw is goed gemunt goud is misschien nog beter. Eugenie huiverde bij deze woorden. Toen vouwde zij de handen en riep jammerend uitEn houdt ge vast aan uw aanzoek, al moeten daardoor harten gebroken worden P In Duitschland komt het misschien voor, dat harten breken, antwoordde hij koel, maar van harten heb ik geen verstand. Echter ben ik te galant, om op een jonge dame dwang te willen uitoefenen, vooral wanneer zij zoo sehoon is als gij. Dus moet u zelf de beslissing geven. TER NEUZENSCHE <01II VI NAAR HET DTJITSCH DOOR 15) MW=—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1