Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwscb-Vlaanderen. No. 2538. Woerisdag 11 September 1889. 29e Jaargang. KERMIS De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind verHchljnt Dinsdnj- en Vrijdngavond bij den uitgever P. j. VAX HE 8 1 N D E te Ter Neuzen. te TER NEUZEN op de gewone wijze van Maandag, 10 tot Zaterdag 21 September 1889. Ter Neuzen, 2 September 1889. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Volgens de Matin zal de Russische troonopvol- ger nog dit jaar te Parijs komen in de laatste dagen der tentoonstelling, om den schijn te vermij- den van eene officieele deelneming aan de feesten ter eere van de gebeurtenissen van het jaar 1789, daar de Russische regeering aan dit eeuvvfeest geen deel heeft willen nemen. Zelfs zegt het blad er bij, dat de reis eeu officieel karakter draagt. Cela se peutraaar wij gelooven liever dat de Matin een en ander zelf uitbroedt, om Bismarck eens op zijn achterste pooten te doen staat. Eveuwel Rusland houden we volstrekt niet te eerlijk voor stokerijen, dat zien we telkens en telkens weer op het Balkan- schiereiland. De „eenige vriend" heeft nu weer zakken vol roebels uit Petersburg ontvangen om zijne schulden aan verschillende Oostenrijksche bankinstellingen af te doen. Geheel belangeloos geschiedt deze gift aan den vorst van Montenegro natuurlijk niet. Natalie kornt ook weer dichter bij de houtmijt. Zij heeft althans aan eene vriendin geschreven, dat zij een huis te Belgrado zal koopen om er zich metterwoon te vestigen. Als 't waar is, behoeft men er ook niet aan te twijfelen dat dit huis niet met roebels betaald wordt. Het verblijf van de schoone is juist koren op den molen van Alexander, want het regentschap raakt er door in niet geringe moeielijkheden. Het lijkt anders tusschen Servie en Bulgarije iets beter te staan, althans zoo men mag oordeelen naar de briefwisseling tusschen de kabinetten te Belgrado en te Sofia. De oppositie in Griekenland is slecht tevreden met de nota's der mogendheden, die Griekenland's inmenging in zaken der Cretensers niet dulden. Trikoepis, de premier, kon nu niet anders handeleu dan hij gedaan heeft, maar toch schijnt hij zijne populariteit verloren te hebben, 'tgeen bleek toen hij moest zien, dat de gewezen minister-president Delyannis, van een buitenlandsche reis te Athene wedergekeerd, overal met gejuich werd ontvangen onder den uitroep: Leve Delyannis, leve Creta, leve de oppositieIn Griekenland is T ook al heden hosanna! morgeu kruis hem! Gelukkig de staatsman die zijn plicht betracht en „de wierook FEUILLETON, Naar het dtjitsch door A. M O. 1.4) Hij komt uit Chicago, zei Waldmannonverschillig. Maar ge heet toch Arthur? Hoe komt het dan dat hier Harry White op staat? White stak den brief haastig in den zak. Ja, dat is zonderling zei hij met een verlegen glim- lach, terwijl het zweet op zijn voorhoofd parelde. Onrustig keek hij een paar malen rond, toen lachte hij maar zijn lach was heesch en niet van harte. Maar het is niet zoo vreemd als ge denkt. Het is een brief van onzen procuratiehouderdie man denkt aan niets dan aan zaken maar onze tirma heet Harry White Co. Omdat hij zoo gewoon is die firma te schrijven, heeft de suffe procuratiehouder op mijn adres ook Harry White geschreven ha ha, die suffer Ludwig Waldmann schonk aan dit geval weinig aandacht, zijne gedachten waren met iets gewichtigs bezig, hij staarde met somberen blik naar buiten. Het was een poos stil in het kabinet van den handelsraad. ArthurWhiterooktein zijn leuningstoel met genoegen zijn heerlijke sigaar, doch hield daarbij zijn broeder voortdurend scherp in het oog. Op eens wierp Waldmann de half gerookte sigaar van het wuft geineen niet hooger schat dan water- bellen Het Duitsche leger krijgt twee nieuwe korpsen, een daarvan zal tegen de oostelijke grens worden gelegd omdat Rusland twee nieuwe leger-korpsen heeft gevormd, den te Wilna en een te Warschau. De ofiicieuse bladen beweren, dat er weinig kosten mee gepaard gaan. Weinig kosten De oorlogslui tellen bij millioenen. Het hoofd van de soldateu- troep is nog steeds reizende met zijne gemalin. In Saksen is hij ook met alle honneurs, militaire natuurlijk, ontvangen, en de Koning van Saksen heeft verklaard, dat de Saksische regimenten slag- vaardig zullen zijn onder het opperbevel van den gast. Dat zal Wilhelm naar het hart gegaan zijn, want hij treedt overal het liefst op als hoofd van het leger." Vandaar die ouophoudelijke parades en revues te zijner eere. 'tis zelfs zoo erg, dat een Franschman veronderstelde dat de jonge Keizer lijdende was aan difilirium tremens, 't Was een Franschman die 't zei. Het aangeboden adres aan Keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan de Rijkslanden ten doel hebben de opheffing van den pasdwang in Elzas-Lotharingen, zal wel zonder een voor- de adressanten gunstig gevolg zijn. Boulanger is bezig om de kiezers en de regeering te gelijk om den tnin te leiden door geruchten over zijne aanstaande terugkomst. Het heet dat er drie jachteu ter beschikking van den ex-generaal zijn gesteld en dat hij zich naar het eiland Jersey zal laten brengen, waar hij de ver- kiezingen zal afwachten. Onze lezers zullen weten, dat Jersey een der Normandische eilanden is, gelegen in het Kanaal en aan de Britten behoort. Ook wordt rond getelegrafeerd, dat Boulanger zich tot den president heeft gewend met het verzoek voor een krijgsraad of het hof van appel te recht te mogen staan, zijn woord van eer verpandende onder de belofte van te zullen verschijnen. Op zijn woord van eer? De president zou 't voor 'n een beetje doen Mermeix, hoofdredacteur van de Cocarde, is ver- oordeeld tot vier maanden gevaugenisstraf en 500 francs boete, wegens diefstal en medeplichtigheid daaraau. Men weet, dat de Cocarde zich heeft weten meester te makeu van eeu exemplaar der voor den Senaat bestemde afdrukken van de door Quesnoy de Beaurepaire gehouden rede met de daarbij behooreude documenten H. K. H. de vorstin Von Wied, Prinses Maria der Nederlanden, bracht Zaterdag, vergezeld van den heer W. A. graaf Van Lijnden, een bezoek aan het etablissement //De Schelde" te Vlissingen, waar de Prinses gedurende twee uren alles met de meeste belangstelling bezichtigde. H. K. H. wan- in het aschbakje, blijkbaar had hij geen lust meer in het rookeu. Hij hoestte even en wendde zich toen vastberaden tot zijn broeder. Je bent nu bijna een maand bij ons, Arthur, begon hij ietwat haperende. Ik behoef zeker niet te zeggen, hoe uw wederkomst ons verrast heeft maar ge waart ons toch hartelijk welkotn. Ik geloof, dat het voor beiden het beste is, als wij nu ook eens spreken over onze verhouding, betreffende de geld- zaken. De Amerikaan zag hem aan met loerende oogen. Wat bedoelt ge vroeg hij langzaam, terwijl hij voortging met rooken. Om kort te zijn ge zult wel reeds vernomen hebben, dat onze vader om welke reden dan ook, u tot hoofderfgenaam heeft benoemd. De Amerikaan knikte even en ging lustig voort met rooken. Mijn vader is reeds vele jaren dood wij hebben over deze familiegeschiedenis reeds meermalen ge- sproken gij werdt toen verklaard, vermoedelijk overleden te zijndus, volgens de wet, zijt ge nu dood. HOOFDSTUK VI. De Amerikaan knikte weer zonder een woord te spreken. Dit hinderde den handelsraad, die nu opgewonden uitriep Ik wil kort zijn, zooals aan- genomen wordt, zoudt ge aanspraak op ons vermogen hebben. delde te 1 uur met den burgemeester over de Tonnebrug naar het stadhuis en verbleef daar eenigen tijd. Vervolgens deed de Prinses een rijtoer met de equipage van graaf Van Lijnden door de stad, naar wiens buitenplaats onder Koudekerke het verdere doel der reis was. Daar heeft H. K. H. een collation gebruikt. Door den Minister van oorlog is bepaald, dat het blijvend gedeelte der lichting 1888 van het le, 5e en 8e regiment infanterie, alvorens op 14 September a. s. met oubepaald verlof huiswaarts te keeren, nog met het getransformeerde geweer zal worden geoefend, waartoe het benoodigd aantal geweren, benevens het ledergoed van gewijzigd model, voor zooverre dit laatste voorhanden was, is toegezonden. Het is dus niet noodig, dat het gedeelte der genoemde lichting in het laatst van dit jaar nog onder de wapenen kome, zooals aanvankelijk was Het aantal adressen aan de Tweede Kamer inzake het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs zal eerstdaags nog vermeerderd worden met een uit de gemeente Assen, waarbij de Kamer verzocht wordt hare goedkeuring te onthoudeu aan het wetsontwerp, tenzij daarin opgenomen worde leerplicht, handhaving van het bestaaude aantal leerliugen per onderwijzer, en uitgelicht worden de verplichte schoolgeldheffing en de subsidie aan de bijzondere scholen zonder waarborgen voor voldoend onderwijs. De Kamer van koophandel te's Hertogenbosch heeft in een adres aan Z. M. den Koning hare teleurstelling te kennen gegeven, dat in het tot uitvoering van art. 174 der grondwet voorgedragen wetsontwerp voor de bestaaude kanalen het stelsel van tolheffing gehandhaafd wordt. Daargelaten de vraag, of daarbij de bedoeling heeft voorgezeten de heffingen volgens de bestaande tarieven te doen voortduren, is naar de meening der kamer de tijd aangebroken om met het stelsel van tolgeld-heffing geheel te breken. Zij wijst er op dat eene heffing bijv. op de Zuid—Willemsvaart, uit een oogpunt van billijkheidbezwaarlijk valt te verdedigen, wanneer de vaart op de beneden-rivieren, waaraan in de laatste jaren millioenen zijn ten koste gelegd, daarvan geheel is vrijgesteld. Eene geheele afschaffing van kanaalgelden verdient ook daarom vooral over- wegiug, omdat de zuivere opbrengst der rechten betrekkelijk geriug is, en omdat tegenover het groote algemeen belaug het offer, dat de schatkist te brengen heeft, klein is te noemen. De Kamer verzoekt daarom, dat aan de Staten- Generaal een voorstel worde gedaan tot algeheele afschaffing van kanaalrechten, waardoor de scheep- vaart, die gewichtige tak van ons volksbestaan, in groote mate zal worden gebaat, en waardoor tevens Alweder knikte de Amerikaan. Ik geloof zelf ook, dat ik aanspraak heb, zei hij snel. Onze vader benoemde mij tot hoofderfgenaam en het testament berust bij de rechtbank, niet waar voegde hij er sluw bij. Waldmann werd nog onrustiger en streek zenuw- achtig door zijn baard. Ik zie, dat ge de zaak ernstig opvat. Nu zou ik u duizend moeielijkheden in den weg kunnen leggen en in geldzaken houdt alle toegeeflijkheid op. Daar hebt ge gelijk aan, zei White met een spottend lachje. Ik kon bijvoorbeeld bij de rechtbank in twijfel stellen of ge mijn broeder wel zijt, begon de han delsraad weer, na een poosje stilte Deze woorden maakten een diepen indruk op den Amerikaan. Hij werd nu rood, dan bleek en zijn lippen werden blauw. Waldmann, bemerkte daar echter niets van, want hij zat diep in gedachten naar buiten te staren. Wat? Hoe? vroeg de Amerikaan met hape rende stem. Nu ja, dat zeg ik zoo maar, antwoordde Waldmann. Aha, ge zegt dat maar zoo, zei Whitte nu met een verlicht hart. Ik zou ook door allerhande listen kunnen trachten het vaderlijk vermogen in handen te houden, ging Waldmann weer voort. Ik kon het bijvoor beeld laten aankomen op een peoces. Er is een gerechtelijke verklaring van uw vermoedelijk over- een krachtige stoot zal worden gegeven tot bevor- dering van haudel, nijverheid en laudbouw en van de algemeene welvaart der ingezetenen. Bij de volksteiling van 1880 bleek het, dat de bevolking der gemeente IJzendijke boven de 3000 zielen was geklommen, en toen moest de gemeenteraad met 4 leden worden vermeerderd. Nu is met het oog op de aanstaande volksteiling eene voorloopige opneming der bevolking gedaan, en daaruit bleek, dat die thans bedraagt 2893. De raad zal dus na de volksteiling weer met 4 leden moeten worden vermindprd. Hoe dat inoet ge- schieden is eene vraag, zegt het Hbld., die moeie- lijk is op te lossen daar hieromtrent iu de wet niet is voorzien. Omtrent het gevecht bij Kotta-Pohama (Atjeh) is door de N. R. C. aan een schrijven van een Iodisch officier het volgende ontleend Nadat, zooals gemehl is, Kotta-Pohama hevig door den vijand was beschoten, rukten 1" luitenant Veermau met 34 man infanterie en le luitenant Hageraan met 12 man genietroepen uit, om te trachten den vijand te verdrijven. Eene eerste Denting werd zonder moeite genomen; daarna stuiten echter onze troepen op eene daarachtergelegene versterking, die niet dadelijk te forceeren bleek. Onze soldaten moesten tot aan de knieen door het moeras waden en werden elk oogenblik door ijzer- draadversperringen tegengehouden, terwijl aan de zij van den vijand zelfs vrouwen en kiuderen het vuur op onze troepen onderhielden. Luitenant Yeerman wordt door een kogel in het hoofd ge- troffen en stort neer. Een paar minuten later valt ook luitenant Hageman, die het commando had overgenomen. Aan alle zijden vallen dooden en gewonden, en ons kleine troepje, dat heldhaftig vocht, was nu wel genoodzaakt langzaam terug te trekken. Later kreeg men versterking en werd, zooals bekend is, de noodlottige bentiug in Tjade Kedjoeroean genomen, niet dan ten koste van nieuwe verliezen onzerzijds. De gewonden en de lijken der gesneuvelden werden medegevoerd alleen het lijk van luitenant Hageman en dat van een onderofficier konden niet teruggevonden worden. Een regeling der pensioenen van de mindere geemployeerden enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, is door de Ministers van Marine en van Oorlog ontworpen en aan de Staten—Generaal voorgedragen. Komt de regeling tot stand, dan zullen alle personen, zoowel mannelijke als vrouwelijke, op daggeld werkzaam, bij alle inrichtingen, zonder onderscheid der zee-en landmacht pensioen erlangen: a. bij het bereiken van den ouderdom van zestig jaar, mits zij een diensttijd van minstens 20 jaren kunnen doen gelden lijden en ik ben sedert zoo veel jaren in het rustige bezit geweest van ons vaderlijk vermogen, dat een rechtelijk vonnis alle uwe aanspraken voor vervallen zou kunnen verklaren. Als het daarop aankomtzei White. Nu, het zou in ieder geval een proces wordeu, dat jaren kon duren, vervolgde Waldmann geraakt, maar het testament van onzen vader is voorhanden ge zijt mijn broeder De Amerikaan knikte met nadruk en zeiDat ben ik en wat nu verder? Daarom geloof ik, dat voor beide partijen het beste is, als wij het eens worden. Wij kunnen dat in alle vnendschap doen, zonder dat er iemand een penning bij te kort komtde zaak blijft dan onder ons en dit is vooral van gewicht de oude gevestigde goede naam van ons handels- huis wordt niet in gevaar gebracht. Toen hij uitgesproken had, haalde hij diep adem en leunde weder in zijn stoel terug. Nu, wat zegt ge hierop vroeg hij eiudelijk, toen de Ame rikaan bleef zwijgen. Deze haalde de schouders op en glimlachte. Nu zei hij, ge zijt zelf over die zaak begonnen, dus Ja, dat is zoo, maar ik wil daarom juist gaarne hooren, wat ge er van denkt. Na eeu oogenblik van stilte antwoordde de Amerikaan Ik geloof, dat we het wel eens zul len wordenAls ge het goed vindt, heb ik ook een voorstel te doen. TER SIEIZEIVSCHE <0111 VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1