Gemengde berichten. Telegrafische berichten. het politiebureau te begevenen eerst na in tegenwoordigheid van den chef der politie hunne aanteekeningen vernictigd te hebben, liet men hen vertrekken. De aanleiding tot deze handelwijze zal gezocht moeten worden in vrees voor namaak van inodellen in ons land, daar deze hier niet door octrooi beschermd worden. Sedert den 1 September jl. is de invoer van levend vee in Engeland uit Nederland weder open- gesteld, en worden dan ook dagelijks ladingen vee uit de Nederlandsche in Engelsche havens aange- bracht. TER NEUZEN, (i September 188!). De heer Eijke heeft ook voor zijne tweede benoeming tot lid van de plaatselijke schoolcommissie bedankt, zoodat dit collegie nog niet voltallig is. Het eerste der 3 zinkstukken van bestek n°. 74/„ is aan den calamiteusen Nieuwe Neuzen polder door den aannemer J. Jansen alhier, op 11. Dmsdag met gunstig gevolg geplaatst. Aan het eind der volgende week zal het tweede worden gezonken. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. L. van IJsselsteijn, eervol ontslagen rijks-havenmeester te Ter Neuzen, een pensioen verleend van f 1094. In de tweede helft der maand Augustus is door het postkantoor te Ter Neuzen de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van A. Allaart door het hulpkantoor Hoek aan Herelbanis te Znamslagdoor het hulpkantoor te Axel A. de Giaaf te Middelburg. A. s. Maandag zal alhier het tweede gedeelte (mondeling) van het vergelijkend examen voor hoofd der school te Sluiskil plaats hebben. Hiervoor zijn zeven sollicitanten opgeroepen. Naar wij vernemen is de heer Auguste van Waesberghe, lid der Provinciale Staten van Zeeland te Hulst, thans te Tilburg woonachtig, door Z. II. den Paus benoemd tot Bidder van de orde van den H. Gregorius den Groote. /iiiaiusliio'. In de gemeenteraadszitting van jl. Dinsdag, den 3 dezer, werd het nieuw gckozen lid, de heer W. de Klerk beeedigd. Voorts werd mededeeling gedaan van een schrijven van den inspecteur van het telegraafwezen te Bozendaal, waarin deze bericht, dat hij te dezer plaatse een onderzoek zal instelleu naar de lokaliteit, bestemd voor kantoor, alsmede naar het personeel. Naar aanleiding van dat onderzoek deelt de voorzitter mede dat het achtervertrek in het gemeentehuis, in de vorige vergadering door den raad beschikbaar gesteld, behoudens eenige veranderingen geschikt is bevonden voor inrichtiug tot telephoonkantoor dat er thans twee sollicitanten zijn voor de be- trekking van telephonist, nl. de heeren P. J. Wortman en C. A. van Vessem dat het lokaal, door den heer Van Vessem in diens woning aangewezen, door den inspecteur niet voldoende is geacht, om als telephoonkantoor te worden gebezigden dat hij (nl. den voorzitter) de voorkeur geeft aan de vestiging van dusdanig kantoor in het gemeentehuis. De vergadering, van meening zijnde dat de ves tiging van een telephoonkantoor in eene particuliere woning de voorkeur verdient, besluit eene oproeping van sollicitanten te doen, die genegen zijn, genoemde betrekking te aanvaarden onder voorwaarde, dat het kantoor in hunne woning eene geschikte plaats verkrijgt en op eene jaarlijksche bezoldiging, met den plaatsvervanger te zamen, van f 75. De verdere behandeling dier zaak, alsmede de benoeming van personeel, wordt alsnu.aan Burge- meester en Wethouders overgelaten. Vervolgens werden benoemd 1°. tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer K. de Kraker, die bij tweede vrije stemming 3 van de 5 stemmen verkreeg. De heer A. Biemens ontving 2 stemmen 2°. tot lid en president van het algemeen bur- gerlijk armbestuur, in plaats van wijlen den heer P. Dieleman Jz., de heer A. Biemens, eveneens met 3 stemmen. Hierbij verkreeg de heer De Kraker 2 stemmen; en 3°. tot stemopnemers voor de aanstaande ver- kiezing van een gemeenteraadslid (vacature Dieleman) de heeren Van Vessem en De Kraker en tot plaats- vervangers de overige leden. Nadat Burg, en Weth. ten slotte gemachtigd waren tot den verkoop van het in het laatste jaar opgehaalde straatvuil, werd de vergadering gesloten. Grnauw. Door den gemeenteraad alhier werd j.l. Diusdag de heer P. J. van den Eeckhout, als wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herkozen. Rosdikapelle. In de raadzitting van 3September jl. werd tot wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand herbenoemd de heer J. F. Truijman. Benoemd tot veldwachter voor deze gemeente Hendrik Hemmekam van Zaamslag. Ksinton Oostburg. Dinsdag werd te Oostburg ingewijd de nieuw opgerichte Katholieke school. Na een plechtige mis in de kerk trokken alien naar iets dagelijks voorkwam, en greep toen in een der vakjes van zijn schrijftafel naar een brief, dien hij nu Arthur White overhandigde. Aha riep deze, een weinig rood wordende, doch de handelsraad merkte dat niet, omdat hij het adres nog eens las. (Wordt vervolgd.) het nette gebouw dat door vriendelijke handen, zeer netjes was versierd. Aan den ingang prijkte een net versierde eerepoort met het opschrift In den gevel is een steen aangebracht met het opschrift Oostburg Katholieke school geschenk van Mejuffrouw Breidel. Het gebouw is ingericht voor twee lokalen en voldoet aan alle eischen. Oostburg. De heer J. de Klerk, hoofd der school te Nieuwvliet, die tevens onderwijzer was bij de Bijksnormaallessen is de vorige week plot- seling overleden. De correspondent der Goesche Courant, die wel eens meer erg voorbarig is, berichtte reeds dat een ander onderwijzer, die met name genoemd werd, in de plaats des overledenen was benoemd. Zulks is geheel bezijden de waarheid. 't Zou toch ook wel wat al te vlug zijn. Biervliet, 6 Sept. Onze politie was druk in de weer. In het begin dezer week hebben ongenoode gasten eenige hofsteden bezocht met weinig eerlijke bedoelingen. Bij J. Cornelis mistte de knecht een goeden broek en schoenen, die nauwelijks het met nernen waard waren nog kleinigheden ter waarde van samen ruim 5 gulden. Bij de Groote handelde men, onwillens, nog al wel. De melkschorten der meisjes werden van de haag ontvreemd, en nieuwe bleven ongedeerd, die in de nabijheid lagen. Een paar rokken kwamen in het bezit der onbekende bezoekers, die de schoenen van den knecht ook in bezit namen, doch daarvoor die van buurman in de plaats schonken. Bij een ander waren alle deuren open, en elders ontstelde een jongetje om 4 uur des morgens hevig, toen hij de schuur naderende uit de geopende deur een onbekende man en vrouw zag koraen, die zich haastiglijk verwijderden. Schoondijke. In den nacht van Maandag op Dinsdag j. 1. is alhier ten nadeele van den land- bouwer 1. de Hulster uit eene afgelegen weide genaamd het oude kerkhof, een rund ontvreemd De gemeenteveldwachter Lako hiermede in kennis gesteld, ging onmiddellijk op onderzoek, vertrok na ingewonnen inlichtingen naar Brugge en had het geluk twee kooplieden op te sporen, die het ontvreemde rund hadden gekocht van zekeren J V. slager te Nieuwvliet. Gezegde kooplieden, mede naar Schoondijke gekomen, herkenden den verkooper. Deze, aldus in 't nauw gebracht, bekende spoedig en 't gevolg van een en ander was, dat het jonge mensch naar Middelburg overgebracht en ter be schikking der justitie is gesteld. De ijver en voortvarendheid van den politiebe- ambte verdient alien lof. 's Gravenbage, 6 Sept. Tweede Kamer. Op art. 45 (Bijksuitkeering aan gemeenten) is een amendement van den heer Hartogh behandeld om de bijdrage te verhoogen nl. tot 50 van de minimum jaarwedde met toelagen voor ODderwijzers van meer bevolkte scholen, doch nooit meer dan tot de helft der werkelijke jaarwedden. Dit artikel werd verder bestreden door de heeren Smidt en Butgers, doch verdedigd door den Minister van Financien, als zijnde voor de gemeenten niet drukkender. Bij aanneming van dit art. zal geen belastingverhooging noodig worden. De Minister is bereid aan nooddruftige gemeenten extra-uit- keeringen te verzekeren. Ook de Minister Mackay ontkent de nadeelen van dit artikel. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonuis der rechtbank te Middelburg, waarbij een schipper tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd wegens diefstal van touw en katrol- len uit eene schuit te Ter Neuzen. Hetzelfde Hof heeft den landbouwer en koopman in suikerpeeen te Sluiskil, gem. Ter Neuzen, die met nog een persoon voor evangenoemde rechtbank terechtstond wegens vervalsching van eenen vracht- brief, en veroordeeld werd tot 3 maanden gevan genisstraf, vrijgesproken van het doen verval- schen en ontslagen van rechtsvervolging wegens het uitlokken der vervalsching. De toestand van den heer Domela Nieuwenhuis bepaaldepjk van zijn keel, is nog dezelfde als voor zijn vertrek naar het buitenland. Op de fabriek ,/De Schelde" te Ylissingen is Maandag in het in aanbouw zijnde stoomschip ,/Merapi" een scheep- maker in het ruim gevallen. Hij was onmiddellijk dood. In de Zuiderzee aan het Pampus (bij Amsterdam) wordt een fort aangelegd voor circa 6 ton gouds (579,800.) Te Baamsdonk wilde een jongmensch een tak doorsnijden, toen het mes uitschoot en hem in de pols trof. Aan de gevolgen daarvan is de ongelukkige overleden. De heer .1 ohan Schellekeus te Oorschot heeft den ouderdom van 102 jaren bereikt. Groot was de belang- stelling, die de krasse man mocht ondervinden. Een grijsaard van 80 jaar is te Oeffelt in Noord- Brabant levend ver'orand. De woning, waarin de man zich bevond, brandde tot den grond toe af. In de maand Augustus heeft het van de 31 dagen 23 geregend. Te Utrecht is op de open- bare straat gevonden en bij de politie gedeponeerd eenkunstbeen. Een drietal agenten van politie te Scheveningen zijn wegens openbaredronken- schap in hunne betrekking geschorst. Een pak effecten, door een Amsterdamsche firma per Holland- sche spoor naar Luik verzonden, wordt vermist. De waarde bedraagt 20,000. Het was slechts voor f 1000 aangegeven. Te Kampen hebben de ongeregeldheden ten- gevolge het daar gevestigde Leger des Heils, zich andermaal herhaald. Beeds eenige avonden trok een groote volksmenigte, meest opgeschoten kwa- jongens, onder het zingen der heilsliederen door de stad of schaarde zich voor het gebouw om het den voorgangers van het Leger" lastig te maken. Maandagavond drongen tijdens de oefeningen eenige belhamels in het gebouw en raakten met den ka- pitein en bekeerlingen slaags, terwijl den Volgen- den avond verscheidene ruiten in het gebouw werden stuk geworpen. Een paar „haautjes de voorsten" werden door de politie uitgepikt, zoodat de rust voorhands hersteld is Te Krommenie spoot bij het slaan van een Northonpomp op 10 meters diepte een straal water en zand naar boven, gevolgd door een grootere hoeveelheid zand, zich evenals lava bij een vnur- spuwenden berg over den grond verspeidende. Ten laatste ontsnapte door de buis een gas, dat met een groote vlam ontbrandde. Verstopping van de buis was oorzaak, dat het merkwaardige verschijnsel in eens ophield. Gedurende de Zierikzeesche kermis, van 3 tot 14 September, is door de directie van het stoomschip Schelde, varende tusschen Zierikzee en Botterdam een verminderd tarief aangekond tusschen beide plaatsen, en wel retour le klasse f 1,50 en 2e klasse f 0,75, zegge vijf en zeven tig cent heen en weer. Te Leerdam is een proef genomen met het aankweeken van eene nieuwe Duitsche aardappelen- soort, vjuweel" genaamd. Het zijn buitengewoon groote, waarbij van 7 ons. Deze nieuwe aardappel- soort is geschikt om op elken grond verbouwd te worden en wordt niet door de gevreesde aardappel- ziekte aangetast. Zij levert buitengewoon veel op, is fijn van smaak en zeer kruimig. De logementhouder K. van Manen te Leersum is op zeer listige wijze door een bedrieger beetge- uomen. Donderdagavond vervoegde zich een net gekleed heer te zijnen huize en vroeg om een rijtuig, dat hem naar Utrecht zou brengen. Dewijl de gast zeide terug te zullen komen, liet hij zijn parapluie in het logement achter. De zoon van Van Manen reed met een tilbury weg, maar kwi tot groote ongerustheid van zijn ouders dien avond niet terug. De vader ging daarom den volgenden morgen met den eersten tram op weg om zijn zoon te zoeken, welke hij bij Utrecht ontinoette. Deze vertelde hem, dat hij den reiziger onder weg de opmerking had gemaakt over het vreemde van zijn reis, terwijl hij sneller en goedkooper met den tram had kunnen gaan, hetgeen be.intwoord werd met de mededeeling, dat hij liever per rijtuig dan per tram reisdeook vertelde de zoon, dat hij om het late uur, op aanraden van den heer, des nachts op diens kosten te Utrecht had gelogeerd. Ze hadden in gezelschap van den logementhouder te Utrecht des morgens aldaar een wandeling gemaakt, maar op die wandeling achterdocht gekregen, dewijl de heer bizonder haastig was geweest, blijkbaar om hen te ontloopen. Tehuis gekomen vroeg daarom de kastelein om betaling, maar de vreemdeliug wilde er zich afmaken met de bewering, dat hij slechls een bankbiljet van f 100 had, dat op zijn kamer lag. Intusschen werd de politie met een en ander in kennis gesteld, en toen bleek dat men met een bedrieger te doen had, die slechts enkele centen in den zak had niet kunnende ontsnappen, werd hij medegenomen en naar den Haag gevoerd, om daar nog in betrekking tot andere zaken gehoord te worden. De vrouw van Van Manen had reeds terstond na zijn vertrek kwaad vermoeden gekregen toen zij de parapluie van den reiziger bekeek, die geen twee dubbeltjes waard was. Van M. heeft de schade van rijtuighuur, tollen, vertering en tramreis, en is tot waarschuwing, om voorzichtig te zijn met vreemdelingen. Men schrijft uit Oud-Beijerland De eentonigheid der September-raadsvergaderingen ts hier al zeer curieus afgewisseld. Staaude de vergadering werd op eigenaardige manier eene straf- zaak behandeld. Bij het eindigen der zitting voegde een persoon uit het publiek een ander, die insge- ijks had zitten luisteren, beleedigende woorden toe. Deze gaf geen antwoord, maar begaf zich naar den burgemeester met verzoek proces-verbaal op te maken. Eenige voorname ingezetenen ver- zochten de beleedigde partij de zaak te schikken, en deze liet zich daartoe vinden, wanneer de ander f 100 aan de algemeene armen wilde geven, waarvan dan eene extra-bedeeling moest plaats hebben. En alzoo geschiedde. Jl. Zaterdag begaf de rechter-commissaris te Maastricht, Mr. P. Besier, zich naar Sittard, om aldaar eene instructie te openen tegen den heer lid van den gemeenteraad en van de Provinciale Staten, die verdacht wordt van het afleggen van een valschen eed in zake successie. De verdachte heeft den uitslag van het gerechtelijk onderzoek niet afgewacht en zich uit de voeten gemaakt. len beter bewijs voor de ernstige beschuldiging, die tegen hem is ingebracht, had de man moeilijk kunnen leveren. Eenige weken geleden vertoonde zich te Veen- dam sporadisch febris typho'idea, welke zich in de laatste dagen in grooteren kring en over een grooter aantal lijders verbreidde, zonder dat men met ze- kerheid den oorsprong der ziekte of den aard der bacteriiin kan aanwijzeu. Het dempen van grachten, die niet vooraf gereinigd waren, en de daardoor veroor- zaakte vervuiling der nabijzijnde drinkwaterputteu de onvoldoende afvoer van vuil water en vuilnis het bestaan van beerputten en zinkdobben in de nabijheid van drinkwaterputten de vervuiling van het kanaalwater door den afval van aardappelfabrieken, werden bij het publiek beurt om beurt genoemd als de oorzaken van de kwaal. Orders werden uitgevaardigd om beerputten en zinkdobben op zekeren afstand van den weg ver- wijderd te houden. Voorschriften en raadgevingen werden gegeven om het drinkwater en de melk te koken. Onderzoek naar den aard van het drink- water werd gedaan, dat hier en daar slecht werd bevonden, doch de bron van de ziekte nietaangaf. I bans schijnt het vrij zeker dat de verspreiding der ziekte moet toegeschreven worden aan het gebruik van melk, afkomstig van eene boederij, in welker nabijheid de bron der ziektekiemen schijnt gezocht te moeten worden. De boer is zelfs door de ziekte aangetast en de dienstbode is reeds aan typhus overleden. Maatregelen zullen nu genomen worden om de bron op te sporen, terwijl de bekende middelen worden aangewend om de ziekte binnen de engste grenzen te bespreken. Het aantal lijders met inbe- grip van de herstellenden en reeds overledenen bedraagt meer dan 30. Te Vesinet (Frankrijk) hebben verleden Maan dag drie samenwonende zusters van zekeren leeftijd hare woning in brand gestoken en vervolgens met revolvers zichzelve of elkauder doodgeschoten, na vooraf haar paard en haren hond te hebben ornge- bracht. De lijken, een bijna geheel verkoold, werden door voorbijgangers, die den rook zagen opstijgen en binnendrongen, gevonden. De oorzaak van dit zonderling drama schijnt in financieele moeielijkheden te moeten worden gezocht. De ondergang der Panama-Maatschappij, zegt men, had den zusters haar gansche vermogen gekost. Volgens anderen hadden zij alles bij wedrennen verloren. Aan het strand van de badplaats Lion-sur mer is een bader, de onderwijzer Autin, verdronken ten aanschouwen van den badmeester Vannier, die ondanks de smeekingen der vrouw en kinderen van den in nood verkeerende, weigerde iernand te hulp te komen, die hem geen geld liet verdienen. Autin was namelijk niet via een badkoetsje, maar zoo direct in zee gegaau. Toen een andere bad meester in zee ging om den drenkeling te redden, was het reeds te laat. Algemeen is de verontwaardi- ging over bet gedrag van Vannier, die zedelijk verantwoordelijk is voor den dood van Autin. De longziekte blijft in Belgie voortdurend onder het vee heerschen. In de maand Juli bedroeg het aantal gevallen wederom 63. Vooral is de provincie Zuid—Braband aangetast alwaar in die maand meer gevallen voorkwamen dan in alle andere provincien te zamen. - Te Berlijn is de vrouw van een zeergezien koopman aldaar, Hedwig Leckert, wegens poging tot geldafpersing tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij had haren man beschuldigd, in strafbare betrekking te hebben gestaan met de dochter van den geheimraad Von Bleiehroder, tot wien zij zich gewend had, opdat hij haar stil- zwijgendheid voor eene aanzienlijke som zou koopen. Bleiehroder echter, volkomen zeker dat zijne dochter boven dergelijke beschuldigingen verheven was, had in plaats van geld te zenden, de zaak in handen van den rechter gegeven. Het schandaal-proces heeft in de Berlijnsche hoofdstad groote sensatie gemaakt. Uit Probolinggo wordt gemeld Een paar dagen geleden werd op de hoogte van Ajer dingin in het Kranksaansclie een troepje hertenjagers (inlanders) overvallen door tijgers; aantal onbekend. Als het waar is, dat er van het vijftal inlanders slechts een overbleef, die het onheil in zijn kampong kwam melden, dan moeten er minstens vier geweest zijn. Op het alarm, door dien over- geblevene gemaakt, vereenigden zich een vijftigtal gewapende mannen om te gaan zien wat er van hunne kameraden terecht was gekomen en om, zoo mogelijk, de menschenroovers te vervolgen en af te maken. Van hunne kameraden vouden zij niets dan eenige overblijfselen, die hun duidelijk maakten, dat verder zoeken onuoodig was. In hunne pogingen om de tijgers te vervolgen waren zij niet minder ongelukkig. Al zoekende werden nog twee van hen met ongekende brutaliteit weg- gekaapt om hetzelfde lot te ondergaan als dat van hen, die zij zochten. Men kan begrijpen, dat toen elke vervolging werd geslaakt en ieder een goed heenkomen zocht. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Dinsdag 3 September. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Moes, Tazelaar, Wieland en Van IJsselsteijn. Afwezig met schriftelijke kennisgeving de heeren Grenu en Visser. De voorzitter opent de vergadering en gaat over tot de beeediging der herkozen leden, de heeren Door 't ailelijk Breiilelslcroost rijs ik hiev prachtig op. Wiens blijdschap stijgt nu niet bij 't feestgetij ten top

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2