Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2536. Woensdag 4 September 1889. 29e Jaargang. AAMBBSTEDIMG. KERMIS De Dochter van den Handelsraad. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Itit bind verctchljnt Dinndag- en Vrijdagavond bij den nligever P. Jl. VAN DE SANDE te Ter \eu/.cn. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op liinsdag, 10 September a. s., 's mor- gens 11 uren, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrijving, AANBESTEDEN het maken van klinker- en keibe- strating met bijbehoorende werken en het bijleveren van materialen, met uitzondering der keien. Bestek en voorwaarden liggen op de gemeente— secretarie ter inzage. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 23 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. te TER NEUZEN op de gewone wijze van Maandag, 16 tot Zaterdag 21 September 1880. Ter Neuzen, 2 September 1889. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitielt Overzicht. In diplomatieke kringen, zoo zegt een telegram uit Weenen, praat men veel over een besluit van het gouvernement van Oostenrijk, alleen de militaire attaches van Duitschland en Italie bij alle groote manoeuvres uit te noodigen en de overige attaches slechts toe te laten bij de manoeuvres, die geacht worden van minder belang te zijn. Buitendien gesckiedt de reis des Keizers ditmaal met meer dan gewonen luister en wordt hem in alle plaatsen, die hij bezoekt, een bizonder plechtige outvangst bereid. Morgen komt de Keizer in Galicie, waar hij de nieuwe barakken langs de grenzen zal inspedeeren en de oefeningen te Jaroslaw zal bijwouen. Zondag is in Eraukrijk de verkiezingsperiode begonnen en daarinede is de strijd om het Sestaan der republiek officieel geopend. De republiek zal overmorgen negentien jaren hebben bestaan, terwijl sedert de groote revolutie geen regeeringsvorm langer dan achttien jaren heeft geduurd. FEUILLETON. AMO. 12) Voor het postkantoor aangekomen, verzocht White den jonkman een oogenblik op hem te wachten, terwijl hij naar binnen ging en het raampje opzocht voor de brieven die afgehaald moeten worden. Toen greep hij uit zijn borstzak een ver- zegelden brief, die geen gewoon adres had. De beambte nam den brief in ontvangst en met een glimlach om den mond voegde Arthur White zich weer bij den luitenant. In de nabijheid van het postkantoor waren een menigte kleiue herbergen. In een dier kroegen had een groot deel van den dag een matroos aan het venster gezeten, met een glas brandewijn voor zich. Aanhoudend gluurde hij door de ruiten, totdat hij eindelijk Arthur White zag naderen. Zijn trekken helderden toen op, maar hij bleef rustig nog een poos zitten, dronk vervolgens zijn glas leeg, betaalde zijn gelag en stevende nu ook naar het postkantoor. Hij begaf zich regelrecht naar het raampje voor brieven die afgehaald moeten worden, en vroeg den ambtenaar of er voor hem ook een brief was die als adres het opschrift voerdeDankbaarheid I. De republiek is evenwel niet dezelfde gebleven, sedert Thiers verklaarde, dat zij conservatief moest zijn om te bestaan. Verschillende fractien der republikeinsche partij zijn aan het bewind geweest en nog zijn er, die aan de mogelijkheid gelooven, dat Boulanger, missckien met een ministerie van orleanisten en bonapartisten, aan het hoofd der republiek zal komen. Nagenoeg alien in Engeland, die sympathie hebben getoond voor de Londensche werkstakers, hebben het afgekeurd, dat zij alle werklieden hebben uitgenoodigd met het werk uit te scheiden, totdat aan de eischen der dokwerkers is toegegeven. De algemeene afkeuring heeft ten gevolge gehad, dat het comite der werkstakers nog Zaterdagavond die uitnoodiging introk. Zondagmorgen was het buiteDgewoon druk in de straten van Londen. Aan alle kerker. werd voor de werkstakers gecollecteerd. Uit Australia is bericht ontvangen, dat de werklieden van Melbourne geld voor hen bijeen brengen. In 't Oosten komt nooit rust. Thans pakken zich weer dreigende wolken samen in Armenie. Daar vrageu de mogendheden een einde van het Turksche wanbestuur, volgens het traktaat van Berlijn, en het is vooral Engeland dat aandringt op nakoming der beloften om hervormiDgen aan te brengen. Gladstone weet van allerlei gruwelen in Armenie te verhalen en sedert zijn de Engelsche bladen vol van vreeselijke verhalen over wanbestuur en willekeur, knevelarij en uitzuiging, roof, moord en doodslag in de Turksche provincie. Aan de grenzen van Russisch en Turksch-Arinenie is eene aanzienlijke troepenmacht saamgelrokken. Rusland weet, dat het huis des Sultans kraakt in zijn voe- gen en zoekt door een reet binnen te dringen. De Turksche garnizoenen in die streken zijn zeer ontevreden, omdat hunne soldij niet uitbetaald wordt en men verhaalt, dat het deficit in de kas van een aantal officieren op welwillende wijze met Russisch goud wordt aaugevuld. Dat Engeland zoo op den voorgrond treeat, vindt zijn oorzaak na- tuurlijk in ijverzucht tegenover Rusland, want John Bull ziet ongaarne, dat de Czaar die zaken daar in orde gaat brengen. Van ijverzucht gesproken, die openbaart zich ook meer en meer tusschen Servie en Bulgarije. De Serviers hebben de riederlaag bij Slivnitza niet vergeten en nu bij hen de Russophilen de overhand hebben, wordt de betrekking tusschen de beide staten er niet beter op, vooral sedert Oostenrijk meer op de hand der Bulgaren is gekomen. De Serviers noodzaken de Bulgaren om zich tegen onwelkome verrassingen te dekken en hebben van mobilisatie reeds aan de Porte kennis gegeven. De Russische Czaar met zijn gezin is te Kopen- hagen en zal tot October op Eredensborg vertoeven. Die reis is al bijzonder stil in haar werk toegegaan. Verbaasd keek de beambte hem aan, want toen mijnheer White zijn brief afgaf, had hij vluchtig het adres gelezen en nu verwonderde hij zich ten hoogste dat zulk een ruw, verloopen matroos den brief opvraagde van een fijnen, voornameu heer. Onwillekeurig draalde hij een oogenblik. Ja, ja, het is wel in orde, viel de matroos barsch uit: Dankbaarheid met het Romeinsche cijfer I er achter, de duivel zal mij haleu, als het adres anders is. Hoofdschuddend gaf de beambte hem nu den brief over. Zijne verbazing steeg echter ten top, toen hij zag, hoe de matroos den verzegelden brief openbrak en er een pakje bankbiljetten uit- haalde en in zijn za.k stak. Terwijl Arthur White zich zoo huiselijk mogelijk inrichtte in de wooing van den handelsraad, lag de jonkman in het ziekenhuis nog altijd in gevaar van sterven. Hij was echter taai, zijn kracht was zelfs door de vreeselijke verwonding niet geheel gebroken. De ongelukkige kwam weinig tot be- wustzijn, dagen lang gaf, van tijd tot tijd, zijn kermen het eenige bewijs aan leven. Soms echter had hij hevige, ijlende koortsen en ondanks het groote bloedverlies gedroeg hij zich dan als een razende. Het schuim stond hem op de lippen, zijn oogeu rolden in hunne kassen en men had eenige sterke mannen noodig, om hem in zijn bed te houden. Zulke aanvallen kwarneu slechts weinig voor, doch zij traden met zeer veel kracht op en Er wordt verhaald, dat koning Christiaan, die liever had gezien, dat de Czaar de reis over Berlijn gedaan en aldaar een bezoek ten Hove afgelegd had, hem wegens het nalaten dezer visite schert- sende heeft gezegd „dat is eene halve oorlogs- verklaring Ofschoon men in de Deensche hof- kringen meent, dat de Czaar de volgende week in Duitschland zal komen, wordt dit in goed iugelichte kringen te Berlijn niet geloofd. Op Creta schijnen de zaken niet gunstig te loopen. De opstandelingen weigeren met Charkir- Pacha te onderhandelen. Tot nu toe zijn alleen in de omstreken van Heraklion 35 dorpen verbrand terwijl er voortdurend berichten komen van gruwelen door de Turken gepleegd. De Porte heeft naar Athene geseind, om opheldering te vragen over het vertrek van de Grieksche vloot naar de kust van Creta. De Grieksche regeeringsbladen beweren dat de vloot alleen is uitgerust en bemand om den Keizer van Duitschland te verwelkomen. Die heer komt evenwel eerst in October, vandaar dat de Porte nader komt aanvragen. 't Zou me dan ook nog ai wat zijn, een vloot uit te rusten, die anderhalve maand te laten manoeuvreeren en exer- ceeren om een man waardig te kunnen ont vangen. Als men er in Griekenland zoo over denkt, dan behoeft niemand te vragen, waarom men ook daar zoo met de fiuancien achterop is. Wie ziet met ons niet gaarne eene einde aan al dat noodeloos geldverslindend vertoon, aan al die vergoding van enkelen, aan al dat voedsel geven ter bevrediging van eer- en heerschzucht Z. M. de Koning heeft, bij gelegenheid van den 9den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, haar onderwijzer, den heer E. Gedeking, hoofd der gemeenteschool aan de Scheepskade te's Gravenhage, benoemd tot ridder 5de klasse der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Prinses Wilhelmina ontving van Hare Ko- ninklijke ouders, behalve kleinere geschenken, reeds vroeger gegeven, een paar prachtige vospaarden van Engelsch-Hongaarsch ras. Tallooze bouquets werden der jarige Prinses aangeboden o. a. een van de gemeente Apeldoorn. In Den Haag is bericht ontvangen dat de heer Mr. W. A. A. J. baron Schimelpenninck v. d. Oije, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Vrijdag op zijn buiteuverblijf te Voorst (Gelderland) is overleden. De overledene bekleedde gedurende vele jaren de betrekking van referendaris bij het Dept. van Buitenl. Zaken, uit welke betrekking hij eervol werd ontslagen met den titel van minister-resident daarna vertegenwoordigde hij geruimen tijd de dat was zeer natuurlijk, vond de dokter, want niet alleen werd het lichaam van den ongelukkige door hevige wondkoorts geschokt, maar hij had ook veel geleden door een zwaren slag op de hersenpan, die eene hersenschudding had veroorzaakt. Sahine, de jonge pleegzuster, verzorgde den ongelukkige met opofferende toewijding. Bij haar overheden stond zij bekend als een voorbeeld van plichtsbetrachting, maar in dit geval werd haar plichtgevoel nog versterkt door toeneiging jegens den jongen vreemdeling. Zij wist zelve niet, welk ge- voel het eigenlijk was, dat in haar hart toenam zij meende, dat het niets anders was dan medelijden met een ongelukkigen natuurgenoot. Ook de directeur stelde veel belang in den jonkman. Bij hem was dit zeker medelijden, doch als dokter kwam daar nog bij, dat hij bijna nieuwsgierig de teekenen der ziekte volgde en trachtle na te gaan, hoe de krachten van den lijder met den dood worstelden, om, zoo het kon, het leven te rekken. Tot iederen prijs wenschte de oude dokter den ongelukkige in het leven te behouden, ware het alleen om het afschuwelijke van den laagliartigen moordaanslag en de hoop, dat de dader na de herstelling eerder zou kunnen ontdekt worden. Of hij dan echter zou kunneu spreken, was eene groote vraag en als de man werkelijk genas, zouden daartoe toch nog maanden moeten verloopen. Om al het mogelijke te doen, had de directeur verordend, dat Sabine haar krachten uitsluitend zou wijden provincie Gelderland in de Eerste Kamer, alwaar hij om zijn karakter en verdiensten hoog- gewaar- deerd werd. Na het optreden van het tegenwoordig Kabinet tot voorzitter van ons Hooger Huis benoemd deed de heer Schirnmelpenninck zich door een onpartijdige leiding kennen. Herhaalde malen werd de overledene geroepen om bij gewichtige aangelegenheden de Vereenigde vergadering der beide Kamers te presideeren. Ook viel den heer Schirnmelpenninck de hooge vereering te beurt om als een van de vier leden van den Raad van Voogdij over II. K. H. prinses Wilhelmina te worden benoemd. Omtrent de viering van den Prinsessedag te Apeldoorn wordt gemeld, dat tijdens de aanbieding van de bloemenmand op het plein voor het paleis en de toespraak van den burgemeester de feest- vreugde een oogenblik verstoord werd, doordat terwijl de Koningin en de Prinses op het bordes voor de vestibule stondenplotseling het groote zonne- scherm naar omlaag viel. De zware houten rol, daaraan verbondenging strijkelings langs de Koningin, zoodat deze en de Prinses ouder het zeil kwamen. Onmiddellijk schoten velen toe om het zeil te verwijderen, en het bleek toen dat H. M. licht aan de lip gewoud was en overigens beiden met den schrik vrij kwamen. Alles ging verder geregeld voort. Terstond na het bezoek aan het paleis togen de kinderen naar het feestterrein, alwaar onmiddellijk de vliegerwedstrijd een aanvang nam. Ruim honderd kinderen namen hieraan deel. Velerhande soorten vliegers, de een al grilliger dan de ander, waren hier aan het wedijveren. Terstond na den afloop werden de prijzen op het feestterrein aan de geluk- kige winners uitgereikt. Te ruim elf uren werd een aanvang gemaakt met de harddraverij der paarden onder den man. Hierop volgde de hardrijderij voor hitten, inge- spannen voor dogcarts, groentenkarren, enz. waaraau in 't geheel door circa 20 personen werd deelgeno- men. Eene hardrijderij van hitten en ponny's, enz. bestuurd door dames, besloot dit deel van het feest. Vier jonge dames namen hieraan deel. Middelerwijl vermaakten de kinderen zich op het feestterrein met draaimolens en versnaperingen en toog een gedeelte der menschenmassa reeds naar het paleis, waar de muziek der Harraonie weder eenige stukken ten beste gaf tijdens de vulling van den grooten luchtballon, genaamd Prinses V ilhelmina." Om 3 uur 's namiddags ging deze ballon op. Circa 2 ure reed H. M. de Koningin met de Prinses door het alom met vlaggen versierde dorp en naar het feestterrein, overal met geestdrift door de duizenden, die op de been waren, begroet. aan de verzorging van dezen kranke, iets wat volkomen met hare wenschen overeenkwam. Zij wijde zich geheel aan dezen zieke en liet zich slechts aflossen, als haar lichaam volstrekt eenige uren rust noodig had. Zij woonde in het ziekenhuis zelf, ofschoon haar vader in de oude stad in een eigen huisje woonde. Sabine stond niet in goede verstand- houding met haar vader, een oud zeeman, die een groot deel van het jaar op zee was. Zij voelde bijna afschuw voor de ruwe, gemeene levenswijze van den man, die hare moeder reeds vroegtijdig had doodgekweld, en grootendeels daarom had zij de betrekking van ziekenverpleegster aangenomen. Zij behoefde van het ziekbed slechts eenige schreden te doen, om haar kamertje te bereiken en verzocht de pleegzuster, die haar afloste, met nadruk haar te roepen, als er eenige onrustbarende verandering in den toestand kwam. Zij was dus bijna voortdurend nabij den jonk man en ontbrak stellig nooit als Arthur White den zieke kwam bezoeken. Zonder zelf te weten waarom, gevoelde zij een onoverwiunelijken afkeer van dezen man. De Amerikaan scheen daar echter niets van te bemerken, integendeel richtte hij bij elk bezoek en hij kwam vrij dikwijls warme dankbetuigingen tot de jonge pleegzuster en be- tuigde haar telkens zijn genoegen over de goede verzorging en de hoop op herstel van zijn vriend. Op roerenden toon verzocht hij haar, ook voor TER \EIZE\S('HE (0HIH\T NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1