Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2533. Zaterdag 24 Augustus 1889. 29e Jaargang. AABtBBSTBDIIge. Binnenland. De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT': Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rcgel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verschljnt Dinsdai- en Vrljdagavond bij den nftgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op IMnsdiig, 10 September u. s., 's mor- gens 11 uren, op het gemeenteraadhuis, bij enkele inschrijving AANBESTEDEN het maken van klinker- en keibe- strating met bijbehoorende werken en het bijleveren van materialen, met uitzondering der keien. Bestek en voorwaarden liggen van af 27 dezer op de gemeente-secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op llaan- (lag, 2 September a. s., des voormiddags 11 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 23 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Boulanger's zon schijnt onder te gaan. De conservatieve bladen, met de Figaro voorop, laten hem los niet alleen, maar beschouwen hem nu als een nietswaardig rebel, bij de natie geheel in discrediet geraakt. Zij willendat er bij de aanstaande algemeene verkiezingen door geen enkele partij nota van hem zal worden genomen. 't Ware te wenschen dat men den kerel diminuendo smor- zando als een uacbtkaars liet uitgaan en Dillon en Rochefort in het donker liet staan. Volgens de Fransche wetten heeft het vonnis voor de drie heeren tengevolge, dat zij al hunne burgerlijke rechten verliezen en dat bun vermogen door een curator wordt beheerd. Van hunne inkomsten wordt niets aan hen uitgekeerd. Verder kunnen zij geenerlei staatsbetrekking of particuliere aannemen. Boulanger verliest zijn generaalsrang en zijn pensioen, en wordt geschrapt uit de lijsten van het legioen van eer, van welke orde hij grootofficier was. De veroordeelden mogen geen blad in eigendom hebben zij mogen echter wel, zelfs onder bun eigen naam, voor de bladen scbrijveu. Natuurlijk hebben de drie vrienden hun particulier vermogen reeds lang in veiligheid gebracht, zoodat de door de regeering te benoemen curatoren een bijzonder gemakkelijke taak zullen hebben. De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat hij maatregelen heeft genomen tegen de militairen, die door de onthullingen zijn gecompromitteerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Labouchere ophel- deringen gevraagd over de betrekkingen van Engeland FBUILLETON. AMO. 9) Daarop reed hij met den politiebertmbte naar het ziekenhuis, terwijl de hotelhouder afscheid nam daar hij, wegens dringende zaken, naar huis moest. Toen zij aan het ziekenhuis aangekomen waren, werden de heeren onmiddelijk bij den directeur gebracht. De politiebeambte sprak den wensch uit, dat hij met zijn geleider in de tegenwoordig- heid van den ongelukkige mocht gebracht worden, ten einde hem te herkennen. Hij voegde er met weinig woorden nog bij, hoe waarschijnlijk mijnheer White in den zwaar verwonden man een bloedver- want en vriend zou herkennen. De oude geneesheer drukte den voornaam uitzien- den vreemdeling deelnemend de hand en deelde hem in verschoonende woorden mede, dat ernau- welijks hoop was op de herstelling van den onge- lukkigen jonkman. Ik vrees, zeide hij, dat zijn lot omstreeks den middag zal beslist zijn, maar hij heeft een krachtig lichaam. De gevoelloosheid, waariu hij zich bevond, is nu overgegaan in eene heette wondkoorts, doch het eene is al even erg als het andere. Als de lichaamswarmte nog een halven graad hooger wordt, is de dood onvermijdelijk. tot Italie en de triple—alliantie. Sir James Fergusson antwoordde dat de regeering zich alle vrijheid van handelen had voorbehouden en den vrede wenschte te handhaven, terwijl de heer Smith op plechtige wijze verklaarde, dat de regeering met de Fransche op den meest volkomen voet van vriendscliap staat. Mac Arthur was met deze outwijkende ant woorden niet tevreden en stelde als protest voor, om het traktement van den Engelschen gezant te Rome te verminderen. Dil voorstel vond echter geen genade in de oogen der meerderheid, het viel met 188 tegen 61 stemmen. Italie's Koning, vergezeld door den kroonprins en den minister van marine, reist in zijn eigen land. Hij bezocht ook bet eilaud Caprera, legde een krans op het graf van Garibaldi en bezocht het huis, waar deze gewoond heeft. De zaken in Afrika schijnen voor Italie gunstig te loopen. Ras Aloela, die nu weer leeft, heeft verscheidene brieven geschreven aan generaal Baldighera en daarin het verlangen te kermen gegeven om met Italie vrede te sluiten. Baldighera mag te meer op zijn hoede zijn. Wij vertrouwen die Mahdi's en die Loela's maar zoo matig. In 't land tusschen de rivieren, waar eens Terah, Nahor en Abraham hunne tenten hebben opgesla- gen, in Mesopotamia, thans Turksch gebied, heerscht de cholera op verschrikkelijke wijze. Het Turksch bestuur zet er geen voet om over dwars en laat Allah zorgen. En Allah is groot en Mohammed is zijn profeetDe zieke man aan den Bosporus heeft de handen veel te vol om op het belang zijner onderdanen te letten. Hij heeft handen vol werks om op zijn waggelenden troon te blijven zitten. Tal van gieren omzweven hem, begeerig naar buit. Bovendien woelen de Cretensers nog voort, trots de dreigende manifesten van Chakir-pacha. Prins Ferdinand van Coburg heeft eene rede gehouden, waarin hij wees op den stoffelijken en geestelijken vooruitgang van het Bulgaarsche volk gedurende de jaren van zijne regeering, en op de lioogst eervolle wijze, waarop die gestadige en re- gelmatige ontwikkeling onder moeielijke omstandig- heden door den kiezer van Oostenrijk was erkend en geprezen. Stamboeloff beantwoordde den vorst, en zeide, dat deze eene overwinning had behaald, grooter dan die op het slagveld van Slivnitza want dat de mogendheid, aan welke hij twee jaren lang met zoo goed gevolg, het hoofd had geboden, honderdmaal sterker was dan Servie. Inderdaad een niet ongepast antwoord op de voorspelling aan de Newa uitgebroed, als zou deze herdenkdag leiden tot onafhankelijk verklaring van Bulgarije. Wij- selijk hebben de Bulgaren zich van dezen stap ont- houden, waardoor zij, tot belsch vermaak van Rusland, in een onaangenaam conflict zouden ge- komen zijn met zeker iemand aan den Bosporus. Duitsland's Keizer reist in het zuiden des lands Zoo voorbcreid, ging mijnheer White de trap op naar de tweede verdieping, vergezeld van den dokter. Eenige oogenblikken later stond hij in de donker gehouden kamer, aan het bed van zijn vriend, die in eene ijlkoorts lag. Sabine, de pleeg- zuster, boog zich juist vol deelneming over hem heen, maar trad nu eerbiedig terug, toen de dokter den politiebeambte en den vreemdeling aan het bed bracht. Er heerschle een oogenblik een sombere stilte in de kamer. Onwillekeurig keken alle aanwezenden naar het gelaat van den vreemde, die gekomen was, om den ongelukkige te herkennen. Hij was aschgrauw geworden, zijn oogen schenen uit hunne kassen te dringen, terwijl zij voortdurend op den ongelukkige rustten. Hij was door ontzetting be- vangen en moest blijkbaar zich inspannen, om zijn zelfbeheersching niet te verliezen. Ja hij is het, zei hij, nadat hij reeds eenige malen den mond geopend had om te spreken, hij is het, er is geen twijfel meer mogelijk. Daarop ontsnapte een kreet van diepe smart zijn lippen en in vertwijfeling sloeg hij zich met de gebalde vuist tegen het voorhoofd en zonk als vernietigd op de schamele bank voor het bed neer. O, het is mijn schuld, dat hij gestorven is! kermde mijnheer White en bij deze woorden doorliep een zenuwachtige rilling het lichaam van den sterken man. Hij is geen kind meer, doch ik had beter op hem moeten passen, dat ik hem niet uit het en wordt overal met veel vertoon ontvangen. Een kleiu ongeval, dat hem oVerkwam, veroorzaakte groote ontsteltenis. Te Bayreuth in Beieren bij de terugkomst van de hermitage in het slot, viel, bij het scherp omzwenken van een hoek, het voorsle handpaard van het keizerlijke vierspan, en het achterste handpaard stiet op het voorste, daarbij den disselboom verbrekende. De wild om zich heen slaande paarden werden door behulp van toesnellende personen gegrepen. De Keizer bleef rustig in het rijtuig zitten. De equipage reed daarop met een tweespan zonder disselboom naar het slot, waarheen de Keizerin met den Prins-regent van Beieren vooruit gereden waren. Duitschland's Keizer moet toch bijzonder reislustig zijn. Als al dat reizen in het belang van den vrede is, dan hebben wij er ook vrede raee, zelfs met al dat ijdel vertoon; maar dan zouden wij als resultaat dier reizen gaarne zien afschaffing van die groote staande legers, die de Europeesche Staten financieel in den grond boren. De Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp, hetwelk strekt om aan de regeering gelden toe te staan voor de uitbreiding van het wapen der marechaussee. 't Blijkt, dat het door de groote meerderheid der leden met inge- nomenheid is ontvangen. Men was van gevoelen, dat het prestige der mare chaussee grooter is dan dat der rijksveldwacht, dewijl in geval van onlusten het gebruik der marechaussee gebleken is de voorkeur te verdienen boven dat der militaire macht, wier optreden soms verbittert, en die meer geeigend is om rustverstoring te onderdrukken dan om die te voorkomen. Er werd gevraagd, of het de bedoeling der regeering is, den dienst der marechaussee gaandeweg in het geheele rijk in te voeren, en hoe in plaatsen, waar geen garnizoenen zijn gevestigd, voor de huis- vesting der manschappen zou worden gezorgd. Eindelijk werd tegen den naam van het wapen eenig bezwaar gemaakt. Het scheen voegzaam dien naam, welke afkomstig is uit de dagen van Napoleon I, door een Nederlandschen te vervangen. De Staatscourant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1889 in de provincie Zeeland. Van de wintergranen, tarwe, gerst en rogge, kan over het algemeen een vrij ruim beschot worden verwacht. De slagregens en windvlagen der laatste weken veroorzaakten echter veel schade. Vooral van de wintergerst schijnen de zwaarste stukken door te vroege legering, zoo in beschot als in kwaliteit, hier en daar sterk te hebben geleden. Ook zomergerst en haver zijn in meerdere of mindere mate neergeslagen toch kan nog vrij alge- oog verloor. Nu moet hij sterven, niet waar, vroeg hij aangedaan. Vol deelneming drukte de oude geneesheer hem de beide handen en schudde bezorgd het grijze hoofd. Hier valt niets te zeggen, luidde het ontwijkende antwoord, wat uw oogen zien is voldoende, het is overbodig daar een woord aan toe te voegen. De Amerikaan keerde zich hierop naar het ziekbed. De handen over de borst gevouwen, naar het scheen diep geroerd, riep hij met bevende stem Arme, arme vriend en zich omkeerende, zei hij met smeekend handgebaar Ik bid u, laat het hem aan niets ontbreken, alles zou ik willen geven hier is geld en daarbij haalde hij zijn brieventasch uit zijn borstzak. De oude geneesheer wees hem echter terug. Dat zou nutteloos zijn, al het geld der wereld kan hem niet meer helpen en wat hij nog noodig heeft, krijgt hij toch wel, luidde het bescheid. Dan wil u mij, naar ik hoop, toch wel verlof geven, om naar mijn vriend te komen zien, niet waar? vroeg mijnheer White haastig, en op het toestemmende hoofdknikje van den geneesheer betuigde hij hem zijn warmen dank. Hoe zacht men ook gesproken had, toch was de kranke onrustiger geworden en de dokter gaf een wenk, om een einde aan het gesprek te maken. Nogmaals een blik op den zieke slaande, zei hij De heeren zullen mij, hoop ik, verontschuldigen meen eene meer dan middelmatige opbrengst worden verwacht. De boekweit, alleen verhouwd in enkele grens- gemeenten, laat een matig beschot verwachten. De paardenboonen waren zeer schoon ontwikkeld eu beloven, uitgezonderd enkele stukken, waaraan de bladluis nadeel deed, een vrij hoog beschot. Witte- en bruine boonen (stamboontjes) staan tot dusver bizonder gunstig en laten een ruimen oogst verwachten. De stand der erwten is meestal uitmuntend. Wel veroorzaakte hier en daar de St. Jansbrand nadeel, maar over het geheel kan een ruim, of althans meer dan middelmatig beschot worden verkregen. Het koolzaad doorstond den winter bizonder goed de oogst wordt in sommige streken ruim, in andere middelmatig genoemd. Karwijzaad gaf zeer bevredigende uitkomsten. De vlasteelt, waartoe dit jaar veel grond is gebe- zigd, is vrij algemeen geslaagd. Er is veel goed vlas en de bedongeu prijzen zijn zeer bevredigend. De aardappelen ontwikkelden zich gunstig en stonden tot voor korten tijd uitmuntendde gewone ziekte heeft zich echter in de laatste dagen, zoowel in het loof als aan de knol geopenbaard. De uit- komst is nog onzeker. Suikerpenen beloven een ruimen oogstzoo ook mangelwortels en paardenpenen. Van de klavervelden was de opbrengst uitmun tend de graslanden voorzagen ruim in de behoefte, de hooioogst was buitengewoon overvloedig en werd in puiken staat binnengebracht. In de gemeenten Schoondijke, Groede en Zuid- zande, Kattendijke en Wolfaartsdijk, Tholen en Poortvliet deed een zware hagelbui in het begin der maand Jnni groote schade aan de veldvruchten. Aan de Independance beige schrijft men uit Den Haag, dat onze regeering, met het oog op den verbeterden Beigischen dienst tusschen Ostende en Dover en op het afnemend verkeer tusschen Vlissingen en Queensboro voornemens is binnen- kort een conferentie te beleggen te Brussel, waar onderzocht zullen worden de maatregelen die te nemen zijn tot toeneming van het verkeer op de Hollandsche stoomvaartlijn tusschen het vasteland en Engeland. Gelijk men weet concurreereu voor het reizigers-, goederen- en postverkeer tusschen Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, de overige Europeesche rijken en Engeland, drie stoomvaartlijnen die van Vlis singen—Queensboro, die van Ostende-Dover en die van Calais-Dover, nog de lijn Antwerpen-Harwich buiten rekening gelaten. De Belgische regeering heeft om deze concur- rentie het hoofd te bieden op alle mogelijke wijzen den dienst tusschen Dover en Ostende uitgebreid en verbeterd. Verontrust door het door Belgie verkregen resul- en wel alleen den weg vinden ik acht het mijn plicht, hier nog eenige oogenblikken te blijven. Nauwelijks hadden de heeren de kamer verlaten of de koorts brak met vernieuwde hevigheid uit. Angstig richtte de zieke zich op, om een vermeend gevaar te ontgaan, doch hij zonk krachteloos in zijne kussens terug. Daarop begon hij met zijn handen allerlei bewegingen te maken en vreemde, dierlijke geluiden uit te stooten. De dokter en de pleegzuster waren ijverig met hem in de weer, doch eerst na veel moeite gelukte het hun, hem het doodzweet van het voorhoofd te vegen. Toen de koortsaanval gebroken en de kranke bewusteloos ingesluimerd was, boog de dokter zich over hem heen, om den hartslag waar te nemen. Wonderlijk, hij heeft den aanval doorstaan, hij be- zit een krachtig gestel, zei hij tot de pleegzuster, zonder dat zijn gelaat evenwel ophelderde. De volgende aanval brengt hem daarentegen des te zekerder den dood. Het was een aardige gewoonte van den ouden heer, met de jonge pleegzuster, die hij goed mocht lijden, altijd een paar vriendelijke woorden te wis- selen, voor hij haar verliet, om de andere zieken te gaan bezoeken. Zoo deed hij ook nu en natuur lijk liep het gesprek over het bezoek van den voor- namen vreemdeling en zijn diepe, oprechte smart bij den aanblik van zijn ongelukkige reisgezel. Zonderling genoeg was de pleegzuster lang niet zoo met den vreemde ingenomen als de oude ge- COOtANT NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1