111 I i I u Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER IVElJ/iEX, 20 Augustus 1880. r laatste dagen is het hun echter gemakkelijker ge maakteenige echte en andere voor deze gelegen- heid geimproviseerde handelaars hebben in een dennenbosch aan de grenzen hunnetenteuopgeslagen, om daar de Pruisen uit de eerste hand te hebben. Zij maken daar goede zaken. Men schrijft uit Bergen op Zoom Zaterdagavond had hier een treffend ongeluk plaats. Met den trein, die hier om 7.29 vertrekt, reisde een jeugdig paartje uit Ylissingen naar Rot terdam om daar de kermis te gaan bijwoneu. Nau- welijks echter was de trein buiten het station of de vrouw viel uit den coupe met het gevolg, dat zij deerlijk gekwetst werd opgenomen en even nadat men liaar in 't station had gebracht, overleed. Men vermoedt, dat het ongeluk veroorzaakt is doordien de vrouw zich uit het portierraam heeft gebogen om haar man, die even uitgestapt zijnde, door de drukte niet meer in denzelfden coupe kon stijgen, een paar woorden toe te roepen en het portier toen opengegaan is. De toestand van den echtge noot, die in vroolijke stemming de reis ondernam, laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Hij was schier krankzinnig van smart en men heeft hem met geweld moeten bedwingen, daar hij in de eerste oc mblikken zich van 't leven wilde berooven. Door de noodrem te laten werken, stond de trein op korten afstand stil. Zondagavond viel er opnieuw een ongeluk voor, nu met de laatste tram, die van Antwerpen komt. Een kwartier buiten de stad namelijk werden een man de beide beenen boven de knie afgereden. De ongelukkige, ongeveer zestig jaar oud en gehuwd ging zich dikwijls te buiten aan sterken drank men veronderstelt daarom, dat hij in beschonken toestand over de rails is gestruikeld en de kracht heeft gernist om weder op te staan. Hij werd onmiddellijk naar 't gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk en er bestaat zeer weinig kans op behoud. In de op Vrijdag 23 Augustus, des voorraiddags te 10 uren, alhier te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in be- handeling Reclames tegen den hoofdelijken omslag vaststelling gemeenterekening 1888; begrooting Burgerlijk Armbestuur 1890 aanbieding gemeeu- tebegrooting 1890 comtnissie van toezicht lager onderwijsbeschikken op post onvoorzieue uitga- veu 1889; ingekomen stukken. Het muziekgezelschap St. Cecilia uit St. Gilles (Waes) heeft den bezoekers van den Theetuin verleden Zondag een waar kunstgenot verschaft. 't Zou onbescheiden zijn tegenover andere vereeni- gingen die ons reeds bezochten vergelijkingen te maken, toch durven wij zeggen 't is een der beste die wij in onzeu wtuin" hoorden. Alle nummers werden accuraat, fijn uitgevoerd, maar 'tschoonste dat wij hoorden, dat het publiek in verrukking bracht was wel vLe Printeraps". Levendige toe- juiching was dan ook de welverdiende hulde voor den ijverigen directeur den heer E. de Stohbelaere en zijne muzikanten. (De jeugd die onder sommige uitvoeringen tus- schenbeide wel eens al te dartel is verdient hier ter plaatse eeu pluimpje. Van hinderlijk springen en dansen was thans niets te merken. Moge dit altijd zoo zijn.) Dit gezelschap is een van de zeldzame, die een hoogen leeftijd bereiken. In 1790 opgericht hoopt het aanstaande jaar met buitengewonen luister zijn bonderdste jubile te vieren. Door den voorzitter, den heer burgemeester van St. Gilles, werden tot deze plechtigheid bereids de commissie van den Theetuin en het muziekgezelschap Apollo uitge- noodigd. Onder de talrijke medailies die het oude vaandel sierden, zagen wij er eene van massiefgoud. Uit de inscriptie blijkt, dat deze aan de vereeniging gegeven werd door de gemeente St. Nicolaas bij gelegeuheid dat Kouing Willem I, den llaen Mei 1823 deze stad bezocht. A. s. Zondag zal de vereeniging Burgerkring uit Assenede zich in den „tuin" doen hooren. De pleziertreiu bracht weer tal van reizigers mede die Vlissingen en Middelburg gingen bezoeken, Des avonds, na aankomst der boot alhier begaven zij zich, onder de toonen van 't muziekgezelschap van Haeren en een ontelbare menigte naar het station. Een weinig minder gedrang en lawaai van enkelen zou in 't vervolg niet kwaad wezen. A. s. Zondag zal het getal reizigers buitengewoon groot zijn. Men spreekt van ongeveer 600, die in 2 treinen zouden aangebracht worden. In het bericht oratrent den afloop van den door de scherpschutters-vereeniging op 15 en 16 dezer gehouden schietwedstrijd, in ons vorig blad, zijn door de haast, waarmede dit raoest worden Juist zoo, bevestigde de beambte, u zult dat weder zijn, zoodra die verklaring van uw vermoe- delijk overlijden is ingetrokkendat is echter eene formaliteit en ik kan u wel nu reeds gelukwenschen, voegde hij er bij en drukte mijnkeer White eer- biedig de hand. De grauwe oogen van den Amerikaan hadden vol hebzuckt geglinsterd, maar bij bedwong de verrassing, die het bericht hem veroorzaakt had, en glimlachte koel, alsof de mededeeling voor hem niets nieuws bevatte. (Wordt vervolgd.) samengesteld, eenige misstellingen geslopen in de namen der woonplaatsen van sommige prijswinners, wat wij thans herstellen. De Pagter is van Vlissingen, niet van Middelburg, waar evenmin de heer Geldhof woontde laatste is pres. der schietvereeniging „Nuttig en Aangenaam" te Oostkapelle. Ook zij nog medegedeeld dat de heer Boone van Middelburg met 33 punten den 4en prijs op baan G verkreeg en dat op deze baan elke kaart gold voor 3 schoten. Met genoegen kan de vereeniging terugzien op den goeden afloop van dezen eersten uitgeschreven wedstrijd. Meermalen betuigden de leden der ge- noodigde vereenigingen hunne voile tevredenheid. Een woord van dank aan de eere- en buitenge- wone leden der vereeniging, en aan eenige belang- stellende Ter Neuzenaren voor het bijeenbrengen der gelden voor de aangekochte prijzen en aan de leden der zuster-vereenigingen te Vlissingen en Middelburg voor de door hen geschonken prachtige voorwerpen. Een woord van innigen dank ook aan het muziek gezelschap wApollo" wiens voorzitter, eerelid der vereeniging, zoo bereidwillig was op het terrein eene uitvoering van eenige goed gekozen stukken te geven, wat het verblijf den vreemdelingen, evenals aan ons, zeer veraangenaamde. Gok van den garnizoens-kommandant, die, evenals de kapf-komnd van de 5e comp. van het 5e bat. rustende schutterij in Zeeland, de heer Sturm, den wedstrijd met zijne tegenwoordigheid vereerde, werd alle medewerking ondervonden. Aan het op 15 Aug. in het Ned. Logement gehouden diner, dat ook werd bijgewoond door eenige eereleden, waaronder de WEdAchtb. heer burge meester Van Boven, heerschte een echt kameraad- schappelijken geest. De rij der toosteu door den voorzitter Eijke met een dronk op Z. M. onzen geeerbiedigden Koning geopend, was dan ook lang niet vlug uitgeput. Na afloop werden de prijzen door het eerelid Van Boven met een toepasselijk woord aan de overwiunaars uitgereikt, waarna de leden der Zeeuw- sche zustervereenigingen tot aan de Prov. boot uitgeleid werden. Onder den wederzijdschen uitroep „tot weerzieus" aanvaardde ieder, wel voldaan, zijne tbuisreis. Bij het heden gehouden examen voor de hoofdonderwijzers-acte te Breda, is van de 10 opgekomeuen alleen geslaagd de heer A. Weisfelt, onderwijzer aan school B alhier. Als eene bizonderheid kan medegedeeld worden, dat bij den heer De Bree, dijkbaas aan den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder, een kip van 5 maanden ond reeds eieren legt. De keiweg die Philippine verbindt met den grindweg langs de westzijde van het kanaal bij het Iluisje Driekwart", is heden door de bevoegde autoriteiten opgenomen en goedgekeurd. De aan- nemer heeft de werken nog een jaar in onderhoud. Door den heer J. J. Kuijs, te's Gravenhage, is aanvraag gedaan om concessie voor een stoom- tramlijn van Hulst naar Walsoorden. Met ingang van 1 September a s. is benoemd tot geagreeerde klerk aan het post- en telegraaf- kantoor te Hulst, mej. A. C. Nanninga, thans te Wildervank. Tot onderwijzer aan de openbare school te Clinge is benoemd de heer A. van Waterschoot, te St. Jansteen. Koewadlt. De mazelen, die reeds een drietal weken in deze gemeente heerschen, schijnen nog niet van plan te zijn haar te verlaten. Vele kinders zijn er door aangetast en twee zijn er reeds van gestorven. Hontenisse. Tot veldwachter dezer gemeente, standplaats Lamswaarde, is benoemd P. P. de Kever, alhier. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Breda werd toegelaten de heer H. G. A. Verkaart, van Hontenisse. Philippine, 19 Aug. Heden namiddag drie uren ontstond brand op de hoeve bewoond door Aug. Perdaen in den Remoorterpolder, gemeente Sas van Gent. Toevallig waren de beide veldwachters onzer gemeente drie kwartier te voren op dezelfde plaats geweest, zonder iets bemerkt te hebben, en eer zij van daar aan de hofstede van Goethals waren gekomen, zagen zij reeds de vlammen uit het dak der schuur slaan. Aanstonds snelden zij uaar de plaats des onheils, vonden den man afwezig, de vrouw ziek te bed en een weinig volks, dat uit den omtrek was komen aanloopen. Geen oogenblik mocht verloren gaan, en daarom sloeg de politie met de aanwezige mannen handen aan het werk, om met emmers water het belendende huis te vrij waren voor den steeds naderenden vijand, die reeds aan de daarnaast gebouwde plankenkeet begon te lekken. Wel kwam er voortdurend meer volk toestroomen, doch daardoor verminderde het werk der politie niet, want het volk moest aan 't werk gezet en tegelijk moest een oog in't zeil gehouden worden op het meubelair, dat uit het huis was gedragen. Doch wat vermag men met emmers water tegenover zulk een vuur- loed? Gelukkig bemerkten ook eenige ingezetenen van Philippine den brand, en dadelijk gaf de burgemeester last met de brandspuit uit te rukken. Een voerman werd aangemaand zijn paard be- schikbaar te stellen, en in minder dan een kwartier waren brandspuit en manschappen op het terrein aanwezig. Reeds het dak der schuur was ingestort en kronkelden de vlammen om het huis, tocn de eerste krachtige waterstralen haren vijand het veroverde gebied begonnen te betwisten. Niet alleen de manschappen der brandweer maar ook vele andere werkten met leeuwenmoed om het vuur meer en meer te beperken ten einde de op eenige passen van den brand staande graanschelveu te kunnen behouden. Ongeveer 5 uur was men den brand meester, Burgemeester, politie en manschappen hebben zich kranig gedragen en 't is dan ook aan hun flink optreden te danken, dat alleen de schuur en een gedeclte eener graanschelf is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend, de politie doet onderzoek. Alles is tegen brandschade ver- zekerd bij den agent Wauters van Sas van Gent. Iloofdphiut, 20 Aug. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van zinkwerk met het leverun en storten van steen aan den calamiteusen Thomaespolder. Hiervan werd aannemer de heer D. Tholens, te Ter Neuzen, voor /T9785 De raming bedroeg f 21205. 's Gravenhage, 20 Aug. Tweede Kamer. Na hevige bestrijding van liberale zijde is met 48 tegen 38 stemmen het voorstel van den voorzitter aange- nomen, de behandeling van de schoolwetsherziening op Donderdag a. s. te 11 uur aan te vangen. Morgen zijn eenige kleine wetten aan de orde De varkens gelden tegenwoordig in het Oosten van Groningen reeds 27 cent per pond levend ge- wicht, een respectabele prijs, die in de laatste vijf jaren niet bereikt kon worden. Te Neerbosch is aan de weesinrichting eene tombola gehouden, waarvan de opbrengst, eene som van 10.000, is bestemd voor de voltooiing van het nieuw gebouwde weeshuis. Van de verleden jaar uit's Heerenhoek naar Argentina vertrokken jongeiieden, zijn er dezer dagen twee teleurgesteld teruggekeerd. Zij hebben de reis naar Nederlaud gedaan in dienstbetrekking op eeu stoomboot. Zij vertoeven thans tijdelijk bij familie te Middelburg. Als een bizonderheid kan worden gemeld, dat door den Koning van Belgie de zilveren medaille is toegekend aan den heer A. v. d. Klooster Cz., als kapitein varende op een der booten van Sluis op Brugge, voor de redding van een hond uit het water. Onder geleide van vier rijksveldwachters werd Zaterdag een transport van zeventien landloopers van Utrecht naar de rijkswerkinrichtingen overgebracht. Een parti- culier telegram aan de N. R. Ct. uit London meldt: Een groote en aangroeiende werkstaking is uitge- broken onder de Londensche dokwerkers. Zij eischen vier uren vast dagwerk tegen sixpence per uur. Naar raming tellen de werkstakers heden 5000. Vrijdag arriveerden te Dirksland eenige leden van de rechterlijke macht uit Rotterdam, ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijk gepleegden kindermoord. Zonder dat iemand er mede bekend was, is aldaar een vrouw bevallen men vond althans eenige uren later een kinderlijkje in een emmer water onder het bed staan. Het lijkje werd geschouwd door de heeren Dr. De Voogd, uit Arnhem, die toevallig te Dirksland logeert en Dr. Rinkel en naar men zegt, is uit die schouwing gebleken, dat het wicht geleefd heeft en het hoofd was ingedrukt bij het stoppen in den emmer. Do moeder moet dan ook de misdaad bekend hebben. Verleden week overleed te Jan Smit, wonende Amsterdam zekere in de Schoutensteeg, in den ouderdom van 89 jaar. Hij was daar algemeen bekend onder den naam van „Oompie" of Janoom." Deze man heeft indirect zeer veel bijgedragen tot de uitbreiding van het cafe Krasnapolsky, want daar hij bezitter was van onderscheidene huisjes in genoemde steeg, heeft hij door verkoop er van medegewerkt tot de vergrooting van dat cafe. Een huisje slechts, hetwelk onmiddellijk aan den tuin grenst, en hetgeen de heer K. ook gekocht had, moest blijven staan en door hem tot zijn dood bewoond blijven, -waarvoor hij dan ook van den heer K. wekelijks eene toelage en een paar flesschen wijn kreeg. Zijn leven was gelijk aan dat van een armen kluizenaar die, hoewel hij het er ruimschoots van nemen kon, dit alleen niet deed, maar zelfs uit zuinigheid of liever gierigheid niets liet reinigen, en zelfs zijn eigen lichaam op dat punt geheel verwaarloosde, totdat eene week of zes geleden, toen hij ziek werd, eene nicht van hem in huis kwam, en een en ander schoonmaakte en op orde bracht. Nu hij echter dood is kan het cafe Krasnapolsky, zoo noodig, al wederom door vergrooting van den tuin worden uitgebreid. Voor 8 jaar ongeveer werd bij genoemden Jan Smit een zak met /"1000 ge- stolen, waarvan de daders nimmer ontdekt zijnwel een bewijs dat de man, die als een behoeftige leefde, er zeer goed bij kon en een beter leven had kunnen hebben. Verschillende bewoners der Schoutensteeg zijn door hem in zijn testament bedacht. In de Residentie is men weer een protest waehtende. Ditmaal van de dieustmeisjes tegen het afsluiten van de Passage op Zon- en feestdagen voor hun vrijers, de militairen, die het er volgens beweren van eenige winkeliers, zoo bont maken dat een gewoon burgermensch er niet meer door durft. Zondag werd de maatregel voor het eerst toege- pastna 4 uren in den namiddag, waren de toe- gangen tot den overdekten doorgang door schild- wachten afgezet. Eerlijk gezegd ontstond er meer wanorde dan orde door, want tal van kijkers ontbrak natuurlijk niet. Vrijdagavond ongeveer half zes had op het Waterlooplein te Amsterdam een groote volksoploop plaats, tengevolge van de overbrenging van een beschonken persoon naar het politiebureau aldaar. Volgens het oordeel van sommigen uit het straat- publiek ging de politie hierbij iets te hardhandig te werk en zoo kwam het tot ongeregeldheden. De politie maakte van sabel en stok gebruik, waarbij de persoon die naar het bureau gebracht zou worden zulke verwoudingen bekwam, dat hij in bedenke- lijken toestand per brancard naar het gasthuis vervoerd moest worden. Volgens inlichting, bij de politie ingewonnen, had zich het geval volgenderwijze toegedragen. De politie wilde een beschonken man naar het bureau brengen dit had een omloop ten gevolge, waarbij met steenen naar de politie geworpen werd. Een der steenen trof deu persoon in quaestie zoodanig aan het hoofd, dat zijn vervoer naar het gasthuis noodzakelijk was. Ook aan het Binnengasthuis deelde men mede dat de man door een steen- worp gewond was. Nog werd omstreeks half acht in de Nieuwe Amstelstraat een persoon op vreeselijke wijze door het publiek mishandeld, wijl, zooals de lieden zeiden, deze mede de oorzaak van het geval was en hij de politie had opgestookt De man werd in de kelderwoning van perceel No. 21 gedrongen en daar ergerlijk toegetakeldeenige minuten later werd de mishandeling op de straat voortgezet en zonder de tusschenkomst van enkele meer verstan- dige personen ware de afloop niet te voorzien geweest. Des middags had de politie ook reeds veel moeite gehad met een straatkoopman op de St. Anthonies- breedstraat, die weigerde gevolg te geven aan haar bevel om door te rijden. De politie wilde den onwillige arresteeren, waartegen deze, geholpen door de omstanders, zich gewelddadig verzette. Eindelijk baanden de agenten zich een weg door de steeds rumoerige en talrijker wordende menigte en brachten ten slotte den arrestant, ofschoon zeer gehavend, in het politiebureau binnen. Met steenen en koolstronken wierp het volk naar de politie eene vrouw, die zich wat al te druk maakte, moest worden gearresteerd. Nog ernstiger werd het ver- zet, toen de gewonde koopman per brancard naar het gasthuis werd gebracht. Het volk wilde zich van de brancard meester maken, en was blijkbaar zeer gebeten op den man die de kar voortduwde. Tot drie malen toe moest met deu stok en sabel rnim baan gemaak worden, ten gevolge waarvan eenige personen licht gekwetst en anderen gearres teerd werden. De onwillige koopman is, na ver- bouden te zijn, in het bureau teruggebracht. De man, die het karretje gereden had, moest met be- bloed gelaat en uitgejouwd door het volk het hazenpad kiezen. Ook hij werd in het gasthuis verbonden. De heer G. Dros deelt in de Tielsche Courant mede, dat zwavel met gunstig gevolg tegen de varkensziekte is aangewend. Iemand die altijd varkens hield, gaf dezen beesten, als het warm begon te worden, 's morgens en 's avonds elk een gewonen pijpekop vol gemalen zwavel in den bak en roerde die goed door het eten been. Hiermede hield hij vol tot September en iu 10 achtereen- volgende jaren kreeg hij de ziekte onder zijne varkens niet, terwijl bij zijn buren dit het geval wel was. Het volgende jaar echten was hij minder gelukkig, want toen bleek zijn middel niet te helpen. Maar wat was er gebeurd? De man had een nieuwen knecht gekregen en dien de verzor- ging der varkens opgedragen. Die wijsueus nu dacht dat het niet noodig was zwavel aan de varkens te gevenhij deed het ten miuste, zonder dat zijn baas er iets van wist, niet, maar nu ook brak de varkensziekte hier uit. De baas, die eerst aan zijn onbefeilbaar middel twijfelde, kwam spoedig te weten, hoe de vork aan den steel zat. Den volgenden zomer werd het middel opnieuw aangewend en opnieuw bleek zijne deugdelijkheid tegen de gevreesde ziekte. Dat de veel bezongen huwelijkstrouw niet altijd ouwankelbaar is, bleek weder te Doesburg. Het echtpaar S., ongeveer een tiental jaren gehuwd en kinderloos, ofl'erde tamelijk aan Bacchus. De man, visscher van zijn beroep, was veel buitenshuis en de vrouw moet dan, om zich voor het gemis van haren echtvriend schadeloos te stellen, nog al intiem zijn geweest met een vriend des huizes. Hierover ontstond twist, die eindelijk het gevolg had, dat de vrouw besloot zich van haren man te ontdoen. Het middel hiertoe was niet alledaagsch. Terwijl S. sliep, ging zij uit en haalde voor 10 centen vitriool. Thuis gekomen goot zij dit den slapenden in den moud, met het gevolg dat deze mond, keel, enz. erg verbrandde. De vrouw werd 's avonds onder een grooten volksoploop in arrest gebracht en de man moet in bedenkelijken toestand verkeeren. Zondag waren 13,000 burgemeesters uit de verschillende departementen van Frankrijk te Parijs, ten einde deel te nemen aan den grooten maaltijd, hun door den Parijschen gemeenteraad aangeboden. De oudste dezer burgemeesters is de heer Simon, maire van Lescherallesin het arrondissement Coulommiers, een man van 81 jaren, die sedert 55 jaren lid is van het gemeentebestuur in zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2