(nemenorde berichten. TER NEIZEN, 16 Augustus 1889. gedaan van 92 varkens aan die ziekte lijdende. Daarvan zijn er 30 gestorven en onder toezicht der politie begraven, 43 geslacht, waarvan 2 zijn afgekeurd en 19 zijn herstellende of nog lijdende. Varkens, die geen eetlust toonen, ja zelfs maar eenmaal hun voedsel weigeren, worden veelal ter- stond afgemaakt. Aan vele der herstellende dieren blijven ook later de gevolgen der ziekte te bespeuren. Op enkele hofsteden op Tholen schijnt ook onder de hoenders eene aanstekende ziekte te heerscken, zoodat bij een boer slechts het vijfde gedeelte der kippen is overgebleven. Die ziekte openbaarde zich bet eerst door dat zij kreupel werden en weinig of geen eetlust toondenbet eieren leggen hield op. Gisteren en heden had alhier de tweedaagsche wedstrijd plaats uitgescbreven door de scherpschutters- vereeuiging „Voor Vaderland en Koning" alhier. Het weder liet zich in den beginne niet erg feestelijk aanzieu maar spoedig klaarde bet op en tot heden 3 uur kon men het niet beter verlangen. Bizonderheden omtrent het feest ontbreken ons tot hedenwij werden evenwel in de gelegenheid gesteld den geheelen uitslag mede te deelen. Deze is als volgt Baan A, korpsprijs zilveren medaille door de schietvereeniging „Medioburgum" te Middelburg met 234 punten. Baan B, werkende leden der Ter Neuzensche vereenigingle prijs, sergeant Van Gelderen met 49 punten 2e prijs, sergeant-majoor instructeur De Cooker met 40 punten3e prijs, sergeant Leunis met 35 punten, 1. s. 7, en 4e prijs, schutter Faas met 35 punten, 1. s. 6. Baan C, buitengewone leden der zelfde vereeni ging le prijs, A. Maas met 43 punten2e prijs, M. Slagboom met 40 punten3e prijs, F. A. Susijn met 38 punten, 1. s. 7, en J. D. Riemens 4C prijs met 38 punten, 1. s. 7. Baan D, leden der genoodigde vereenigingen le prijs, voorzitter Boone van »Medioburgum" en 2" prijs, Van Eesteren lid van Vlissingen". Baan E. Vrije baan, voor leden der verschillende vereenigingen le prijs, Hermans van Vlissingen met 51 punten; 2e prijs, Krijger van Middelburg met 49 punten, 1. s. 10 en 11 3e prijs, Dommisse van Vlissingen met 49 punten, 1. s. 9 en 11 en 4" prijs, Heijboer van Middelburg met 49 punten, 1. s. 8 en 11. Baan F. Vrije baan, voor leden der verschillende vereenigingen, doch geweer en munitie naar verkie- zing le prijs, De Pagter van Middelburg met 52 puuten, 1. s. 10; 2e prijs, Geldhof van Middelburg met 52 punten, 1. s. 9; 3e prijs, Heijboer van Mid delburg met 51 punten, 1. s. 11 en 4e prijs, Boone van Middelburg met 51 punten, 1. s. 9. Baan G. le prijs, Heijboer van Middelburg met 35 punten2e prijs, Krijger van Middelburg met 33 punten, 1. s. 12 3e prijs, De Pagter van Middelburg met 33 punten, na kamping met Boone van Middelburg, die mede 33 punteu schoot. Het bericht voorkomende in sommige bladen dat de heer M. Ruben, alhier, een beroep zou ontvangen en aangenomen hebben naar Herkingen is geheel en al onjuist. Er is geen sprake van beroep noch standverwisseling. Woensaag had alhier de openbare aanbeste- ding plaats voor het eenjarig onderhoud der zee- weringen te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen-op-Zoom, waarvan de raming bedraagt f 2350. Zes biljetten waren ingeleverd, nl. door de heeren Joh. de Jonge, te Biezeliuge, voor f 2189; K. de Vos, voor f 2162; M. D. de Putter, voor f 1805 J. de Bree, te Hoek, voor 1724 A. Tholens Dz., voor f 1590 eu J. Jansen, voor f 1499. Waarbij geen woonplaats wordt vermeld, zijn die heeren alhier woonachtig. Aan den min- sten inschrijver werd het werk gegund. In de tweede helft der maand Juli zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare I IMMHB—Mill IC.3—IIIIM I 111 I—«a is? vroeg Arthur White, met bevende stem.. Zou niet een ander het slachtoffer zijn van dezen lafhartigeu moord en mijn vriend gezond en wel hier terugkeeren Droevig schudde de hotelhouder het hoofd. Dat zou meer dan een wonder zijn, mijnheer, fluisterde hij meewaardig. Volgeas de beschrijving, moet hij het zijn en niemand auders. Men moest bepaald raedelijden hebben met den heer White. Strak eu stijf zag hij den spreker aan, terwijl zijn gelaat zoo bleek was als van een doode. Alsof hij uit eeu droom ontwaakte, sprak hij Doodgestoken en het lichaam in het water geworpen Wie wie zou dat gedaan hebben? Ja, mijnheer, dat is de vraag. Het is klaarblijke- lijk gebeurd, om het geld meester te worden, dat de heer bij zich droeg, want men heeft een leege brieventasch nabij de haven gevondeu. Rood marokijn, met verguld op snee vroeg mijnheer White onwillekeurig. Juist zoo, mijnheer, ik keb de brieventasch zelf gczien, bevestigde de hotelhouder op treurigen toon. Maar wie kan de misdaad gepleegd hebben? Dat is een raadsel, mijnheer, antwoordde de gevraagde. Wat zal ik zeggen? Waar is de heer misschien verzeild geraakt Er zijn hier veel schurken, die niet bang zijn om een moord te plegeu. Mijnheer White ging zitten en zuchte luid. Waar is het lijk nu? vroeg hij. (Wordt vervolgd.) brieven verzonden aan de adressen van: C. Geenssens te Amsterdam, A. van Duize te Vlissingen en S. van Beilanus te Philadelphia door het hulpkantoor te Hoek aan Wed. Van Dam te Stekene en door het hulpkantoor te Zaamslag aan J. H. Vot te Hansweert. Sas van Gent, 14 Aug. De uitslag der ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad is als volgt Ingeleverd werden 81 biljetten. De heer E. Schils verkreeg 46 stemmen en was alzoo gekozen. Op de heeren H. J. van der Heijden werden 11, op A. Bauwens 10, op D. W. Coninck Westenberg 8, op Ch. Verhaak 3, op A. Kamoen en P. Vermont ieder 1 stem uitgebracht, terwijl 1 in bianco was. Kad/.and. Woensdagmorgen werd een jongen van 14 jaar uit een arbeidersgezin de deur uit.ge- jaagd, eenige verschooniug ter hand gesteld om hiermede de wijde wereld in te gaan. Na een ganschen dag gedwaald te hebben en's nachis ver- toevende onder de op het veld staande korenschooven is de jonge zwerveling des auderen daags bij familie- betrekkingen onder Biervliet aangeland, die hem tijdelijk onder dak hebben genomen. Hoofdplaat, 15 Aug. Heden zijn twee huis- houdelijke inboedels verkochtZondag a. s. zullen weder een paar veilingen plaats hebben, al te maal wegens vertrek naar Zuid-Amerika. In sommige'bladen werd dezer dagen mede- gedeeld, dat de heer Talens, te Uithuizen, uit er- kentelijkheid aan den beambte bij de rijkspolitie de Boer, te Onderdendam, voor diens activiteit in zake de hem ontvreeinde gelden betoond, eene be- looning had toegekend van f 350. Gemakkelijk, zoo schrijft de W. Ct., is de heer T. weder in het bezit van zijn rechtmatig eigendom de beambte voornoemd aan het douceurtje van f 350 gekomen, en wel door de eerlijkheid van den dief. De beklagenswaardige postbode P., ge- zegend met zeven a aeht kinderen, wier moeder ten vorigen jare> na een lang ziekbed, aan gade en kroost werd ontnomen, was ten einde raad. Onder meer schuldeu had hij eene rekening aan den geneesheer te zijnen laste van, zoo wordt beweerd, ongeveer 100 die vordering had reeds als bewijsstuk gediend bij eeu verzoek aan den minister van W. II. en N., om, zoo mogelijk, eene gratificatie te bekomen in zijn benarden toestaud, welke poging echter vruchteloos bleef. Eindelijk vergeet zich de man en bedrijt't de daad die hem aan zijn ambt ontrukt. Doch wat hij in het pakkel vind is hem vreemd hij is met die bonte papieren (effecten) vol vreemde woorden niet bekend, hij begraaft den schat in den grond en delft hem weer op, doch kan er niets mee beginnen. Daarbij be- kruipt hem de vrees, dat een ander zal worden verdacht van het misdrijf, en bij die gedachte brengt hij 't ontvreeinde in persoon terug zoo wordt althans uit goede bron verzekerd niet bij den heer Talens, te Uithuizen, maar bij den later voor zijn activiteit ruim beloonden politie- beambte. Daar maakt P. zich bekend als schuldig aan een daad, waarvan de bedrijver misschien niet ontdekt zou zijn, als hij, in stede van het ont- vreemde terug te brengen, het had vernietigd. Dat zij, die den ontrouwen ambtenaar straks moeten vonnissen, met die omstandigheden rekening mogen houden. Ter reede van Hellevoetsluis had Woensdag- middag een ernstig ongeluk plaats. Een detachement torpedisten uit Brielle onder bevel van den kapitein Q. F. G. Vermijne was bezig met het leggen van ongeladeu schoktorpedo's. In eene der barkassen geraakte het touw, waarmede het ballastblok, dat eene zwaarte van 550 K.G heeft, los. Daardoor liep de ketting, die dit blok met de torpedo ver- bindt, met ougewone snelheid af, raakte onklaar en woud zich om T lichaam van den sergeant H. van Loon zoodat deze onder een docht zoo bekneld raakte, dat hij terstond deugeestgaf. De kapitein bekwam eene onbeduidende wonde aan 't gelaat, terwijl de barkas niet onaanzienlijk werd besehadigd. In de gevangenis te Maastricht is Zondag- nacht door een gevangene eene poging tot ont- vluchting gedaan. Tot dat einde had hij een langen spijker, die stevig in den muur bevestigd was, weten los te krijgen en daarmede een muur van graniet gedeeltelijk uitgebroken. Reeds was hij een eind weegs met het werk gevorderd, toen de cipier den toeleg ontdekte en verijdelde. Ge- lukkig ook, want de uitbreker was de gevaarlijke inbreker Doch, die reeds in Duitschland 10 malen, waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren gevange- nisstraf is veroordeeld. Hij is thans in meer verzekerde bewaring gesteld. Men schrijft uit Leiden van 14 Aug. In eene der minst bevoorrechte, doch meest bevolkte buurten in onze gemeente, in de omgeving van de stedelijke gasfabriek, heeft de politie een droevige ontdekking gedaan, op 't spoor daarvan gebracht door de buren. Daar woonde eene ongehuwde moeder met drie kinderen, wier eveneens ongehuwde vader in onze kolonien heeft dienst genomen. Een der kinderen, vier jaren ongeveer oud, werd in den laatsten tijd door de buurlui niet meer op straat gezien, terwijl nu en dan Tgeschrei van een kind werd gehoord. De buren dan maakten de politie opmerkzaam en deze onderzocht de zaak en vond het kind, vastgebonden, uitgehongerd en vervuild, terwijl wonden op het lichaam gevonden werden. Het arine kind is onder geneeskundige behandeling gesteld en aan het toezicht der moeder onttrokken, terwijl de politie zich ook verder de zaak heeft aangetrokkeu. Wanneer de ontaarde moeder zich op straat vertoont, wordt ze door de menigte na- gejouwd en gevolgd. Onderscheidene vrouwen hebben zich aangemeld om tegen haar te getuigen. De» vrouw moet hebben gehandeld onder den dwang van hare moeder, bij wie zij inwoonde eu die haar bij uiet-gehoorzamen met wegzending uit haar huis dreigde. Niettemin is 't af te keuren, dat de vrouw meer naar die bedreiging dan naar haar moederhart heeft geluisterd. Uit Harlingeu schrijft men Het kan niet ontkend worden, dat het doen van uitgeleidde aan vertrekkende vriendeu en bekenden, bij spoortreiuen jgn andere middelen van vervoer, getuigt van een hartelijkheid, welke niemand moed- willig zal verstoren maaralles kan worden overdreven Dat uitgeleide doen bij de Amsterdam- sche booten ging zoo ver, dat men de vertrekkenden vergezelde tot in de kajuit en het gebeurde niet zelden, dat de boot reeds in beweging was, als er nog haastig iemand van onderen opdook, die weer aan wal moest, natuurlijk vrouwen. Zoo voor een paar dagen ook weerdoch de kapitein van de boot, het was de Minister Fock", liet door- stoomeu, en het vrouwtje moest tot Enkhuizen meereizen, heelemanl over de Zuiderzee, vanwaar ze over Stavoren en verder per spoortrein naar haar man terugkeerde. Den volgenden dag had men eeu gelijk geval met twee achterblijveude vrouwelijke bezoeksters op de boot Willem HI." Deze waren fortuinlijk genoeg om te Enkhuizen de tegenvarende boot //Minister Fock" nog te ontmoeten en kwamen dus goedkooper weder thuis. Het zal nu de vraag zijn, of deze twee gevallen van reizen tegen wil en dank voor het vervolg aan een verkeerdegewoonte, uit overgroote belangstelling, een einde zullen maken. Een jongen, die wel eens bij een koopman in fruit, in de Gerard Doustraat te Amsterdam tijdens diens afwezigheid op den winkel paste, bood zich dezer dagen vrijwillig daartoe aan, onder voor- wendsel dat hij in een kroeg op den hoek der straat, waar hij een borrel had genomen, er tevens een voor den koopoflan had besteld en voor hem aau het buffet had laten staan. Van diens afzijn maakte hij nu gebruik om f 130, een gouden ketting, een ring en zilveren lucifersdoosje te ontvreemden eu zich daarmede uit de voeten te maken. Juist toen de koopman terugkwam, liet hij hem zijn hielen zien, en het is der politie nog niet gelukt den dief op te sporen. In eene restauratie te Utrecht vervoegden zich Dinsdagmiddag twee vrij goed gekleede per- sonen, bestelden een flink diner, dat zij zich blijk- baar goed lieten smaken en bleven daarna onder het genot van een glas Beiersch nog eenigen tijd gezellig zitten praten. Toen het ten slotte echter op betalen aankwam, bleken de heeren hunne portemonnaie te hebben vergeten, althans niet in staat te zijn de door hen gemaakte verteringen f 5 te kunnen voldoen. De koffiehuishouder terecht begrijpende dat er van hen toch niets zoude zijn te halen, liet hen vertrekken, doch begaf zich niettemin naar het nabijgelegen politiebureau om van het gebeurde kennis te geven, waar hij echter tot zijn verbazing bedoelde personen reeds aantrof. Beiden hadden zich namelijk even te voreu daar aangemeld, om als landlooper te worden opgeuomen. Herhaalde malen zijn er reeds pogingen aan - gewend om de eilanden Schouwen en Duiveland door locaalspoor of tramweg met het spoorwegnet te verbin- den, doch dit leed telkens schipbreuk. Thans is bij den gemeenteraad van Zierikzee een adres ontvangen van de firma F. van Schaik, te WoenselEckart, welke een locaalspoor met tramweg wil aanleggen van Zierikzee naar Rosendaal, over den Dam door het Slaak met overbrugging van het Zijpe, voor welke brug hij van Zierikzee een subsidie vraagt van 1/i in de kosten. Ook heeft hij zich tot den Minister van Waterstaat en tot de Staten van Zee- land en Noord-Brabant gewend om subsidie voor het werk. Het is voor Schouwen en Duiveland te hopen dat de de onderneming succes heeft. Een beoefenaar der statistiek heeft reeds uitgerekend, dat, wanneer de kolommen van het Journal officiel, welke het requisitoir bevatten, aan elkaar werden geplaatst, zij bijna 39 meter lang zouden zijn, en dat, indien hetzelfde geschiedde met de regels, het stuk van den heer De Beaurepaire nog bijna 500 meters langer zou zijn dan de Eilfeltoren. Daarbij rekende hij uit, dat het requisitoir bestaat uit 13,167 regels, 92,174 woorden en 3,236,000 letters. Indien de heer Quesnai de Beaurepaire werd betaald gelijk Patti, die 4,75 francs ontving voor elk woord, dat zij zong, dan zou het voorlezen zijner akte van beschuldiging den procureur-generaal een aardig fortuintje hebben opgeleverd. De Koestraat te Amsterdam was Maandag in opschudding. Een vijftal huisvaders zouden vrouw eu kinderen eens een genoeglijken dag verschalfen in IJmuiden. De kaarten, benoodigd voordereis, werden, tegen betaling van een gulden, gekocht van den zoon van De V., en, met T prettig voor- uitzicht eens kolossaal te zullen genieten, trok Zondagmorgen de schare op naar de De Ruyterkade, de ligplaats der stoomboot. Zij toonden de kapitein hun kaartjes alles werd in orde bevouden. Maar en dat viel de pleizierreizigers als koud water op 't lichaam waar was de man met de gelden Zonder geld geen Zwitsers, zonder geld geen pleiziertochtjegesnuffeld om den kashouder, hevig protest van de zijde der huisvaders, doch de kapitein verbrak zijn eens gegeven woord niet en beloofde nogmaals, dat niemand op de boot kwam, wanneer niet De V. met het geld kwam opdagen. Hartverscheurend gezicht Het regende alsof het goot, daar ginds dobberde de boot op het IJ eu aan de De Ruyterkade stonden de teleurgestelde reizigers, wraakzuchtige blikken werpende op de kaartjes, wraakzuchtige plannen broedende tegen den jongen De V. //Hij zal er van lusten had ik hem hier", onder dergelijke liefdevolle gedachten trok men op naar het huis van den man der dub- beltjes. //Niet thuis" werd gegeven. Men keerde weer, doch ontving hetzelfde antwoord. Opnieuw wachtte men op den nalatigen kaartjesverkooper. Iuderdaad, daar nadert hij zijn woning de oogen der wraakzuchtige pleizierreizigers schieten vouken de vuisten worden gebald. De Y. werd aangegre- pen, over den grond getrokken, ieder gunde zich voor zijn gulden het vermaak, een slag, een duw of eeu stoot uit te deelen, tot de buren kwamen opdagen, den geslagen, geknepen, geduwden en gestooten jonkman oprichtten en tot ver bazing van alle guldensche pleiziergasten kwamen zij tot de ontdekking, dat zij niet den guldenskaart- jeskoopman, den veroorzaker aller onheil, hadden afgerost, maar diens tweeliugbroeder, die het ongeluk heeft, sprekeud op hem te gelijken. Uit Beets, in Opsterland, is van twaalf in- gezetenen, met den burgemeester, den heer A. G. Smijter, aan het hoofd, eeu circulaire uitgegaan aan eigenaars van lauderijen aldaar. Daarin wordt gewezen op den nood van vele hoofden van gezinnen, daar zelfs in dezen den besteu tijd van 'tjaar van de 200 gezinnen niet minder dan 60 door werkeloosheid tot broodeloosheid vervallen. Van hen kan worden gezegd, niet dat zij den eenen dag niet weten, of zij den anderen zullen te eten hebben, doch wel, dat zij den eenen dag weten, den volgenden niets te zullen hebben. Met giften is hier niet te helpen, er moet werk worden verschaft. „Wellicht is het u oubekendaldus leest men verder in de circulaire dat de gelegenheid om in dezen te helpen, zich voor u ruiinschoots aan- biedt. Uw lauderijen nl. kunuen, evenals die der andere eigenaren, zeer veel vruchtdragender gemaakt worden, indien er voor een behoorlijke afwatering gezorgd wordt, die tegenwoordig te eenen male ontbreekt. Wanneer de dichtgegroeide slooten verbeterd eu greppels gegraven werden, houden ondergeteekenden zich overtuigd, dat het doel, hetwelk zij beoogen, bereikt zou wordenleniging van deu algemeenen nood door het verschaffen van rentegevend werk, en eigenaren en bevolking aou dit ten goede komen. Ten dringendste bevelen zij genoemden maatregel te uwer overweging aan. Het onderzoek aangaande deu laatsten moord in W^itechapel. De heer Wynne Baxter besloot zijn onderzoek in zake den dood van Alice Mackenzie, die den 17en Juli in Castle Alley vermoord gevonden werd. De inspecteur Reid en Moore waren aanwezig als vertegenwoordigers van de politie, Dokter George B. Philips gaf verder getuigenis. Na afloop van het verhoor, zei de Coroner, dat de vermoorde het laatst gezien was in Flower and Dean-street tusschen 11 en 12 uur 's nachts. Een agent had zich om kwart voor twaalven nog onder de gaslantaarn bevonden waar later het lijk ontdekt was. Yijf en twintig minuten na twaalven was de agent Andrews nog in Castle Alley geweest en kort voor eenen was het lijk ontdekt. Een zaak, zei de Coroner, moest hij nog aan- stippen en wel dat, wat de politie aangaat, deze met de meeste promptheid en discretie had gehandeld en al het mogelijke had in het werk gesteld om den moordenaar uit te vinden. De Coroner zei, dat het een vreemde zaak was dat juist vrouwen van een zekere klasse aangevallen en vermoord werden. Of deze moord was gepleegd door dezelfde hand, die de anderen gepleegd had, was onmogelijk te zeggen. Hij hoopte ernstig, dat er iets voor deze wijk zou gedaan worden om een herhaling van zulke wreedheden te voorkomen. In White- chapel bevond zich een klas van personen, zooals er nergens anders in de wereldstad er een te vinden was. Hij, de Coroner, kon niet laten op te merken, dat vele huizen in de onmiddelijke nabijheid van de plaats waar de moord gepleegd was, volkomen ongeschikt waren tot huisvesting. Het was de plicht der parochiale autoriteiten dit kwaad te ver- beteren. Niet alleen kwamen gevallen van moord voortdurend van daar onder zijne handen, maar ook sterfgevallen wegens gebrek enz. Zij, die van honger stierven, waren gewoonlijk armen, die betere dagen gekend hadden, en die weigerden parochiale hulp in te roepeu, onbekende bewoners, als't ware, die in een klein bokje leefden en stierven van gebrek. Het was onmogelijk zelfs voor de bestaande philantropische en godsdienstige instellingen om het kwaad volkomen te bestrijden, doch hij hoopte dat de gegoeden uit het westelijk gedeelte der stad hun plicht zouden doen tegenover hunne arme broeders in het oostelijk gedeelte. De uitspraak der jury luidde: Moord met voor- bedachteu rade door een persoou of personen, die oubekend zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2