De Prinses reed in een open rijtuig langs het strand, waarheen iedereen stroomde om het mach- tige Duitsche eskader te aanschouwen. Even voor IJmuiden giug de geheele vloot dieper zee in, met uitzondering van de Hohenzollernwelke snel noordwaarts stooinde. De Parijsche corr. van de N. R. Crt. schrijft Onze Javaantjes in de kampong op de tentoonstelling beginnen ook al aardig op de hoogte te komen van het Eransche muutstelsel. Deze naieve landelijke bevolking nam nu en dan de gelegenheid waar, om zich te beklagen bij dezen en genen, die hen in het Maleisch toespraken, over het harde lot, dat zij hier in de kampong hadden. Dit hadden zij onder anderen ook gedaan bij den heer Levyssohn Norman, die als vriend van de familie Holle, van wier landgoed Parakansalak zij voor een deel af- komstig zijn, bijzondere belangstelling toonde in de behandeling der Javanen. Toen heeft de Neder- landsche commissie, in tegenwoordigheid van den heer Levyssohn Norman, een onderzoek ingesteld naar al wat de Javanen in hun bezit hadden, en het is toen gebleken dat hetgeeu de Javanen gedurende hun verblijf alhier hebbeu overgelegd, aan baar geld, en wat zij besteed hebben aan sieraden, aan huisraad, aau naaimachines, aan klee- derenin ronde cijfers op ongeveer 10.000 gulden kan worden geschat Eene eukele vrouw, die met was figuren teekent op katoen, vertoonde elf honderd francs aan gond, en voor een nog grooter bedrag aan gekochte voorwerpen. Als men dit op Java verneemt, zullen waarschijniijk alle Javanen naar Parijs komen, om zich zoo te laten verdrukken als met dezen het geval is. Men meldt uit Amsterdam Gisterenmorgen met den sneltrein van 7 u. 16 m., vertrok van het Centraal-Station de eerste zen- ding Nederlandsche werklieden naar de Parijsche tentoonstelling. Deze zending gaat niet uit van de commissie, die zich voor dit doel gevormd heeft, maar wordt bekostigd door het Volksblad deEcho"; het iuitiatief daartoe was door de directie van ge- noemde courant reeds genomen, eenigen tijd voor dat het uitzendingscomite tot stand kwam. Onzeoverwinning (of nederlaag? vraagt ,/Athos" in de Zutph. Ct.) te Kotta-Pohama, ten koste van zoovelen der onzendie het bewijs leverde hoe weinig men in Atjeh weet wat de vijand op het terrein uitvoert, noopt den oud-kolonel, chef van het wapen der genie in Nederlandsch Indie, den heer G. E. Y. L. van Zuijlen om in het Vader- land de aandacht te vestigen op den balloncaptif. Dezer dagen vervoegde zich iemand aau het Departement van Kolonien met het verzoek, hem te willen opge^en of zijn zoon, die sergeant is bij het Iudische leger, ook voorkwarn onder de ge- wonden of gesneuvelden bij het gevecht van Kotta Pohamma. Men kon hem de gevraagde inlichtingen niet verstrekken van de gesneuvelde of gewonde militairen beneden den rang van officier de zoogenaamde minderen worden de nameu niet per telegraaf medegedeeld. Waarom niet vraagt het Handelsblad. Yoorzeker toch niet uit miuachting voor den soldaat. Yermoedelijk met het oog op de kosten. Maar mag dit een bezwaar wezen Spreekt hier de humaniteit ook geen woordje mede En zijn bij het gevecht te Kotta Pohaina 18 soldaten ge- sneuveld. De overseining dier namen had 18maal f 4 gekost. Is de betrachting der humaniteit tegenover de betrekkiugen der krijgers, die hun leven veil hebben voor de belangen des vaderlands, geen f 72 waard Allen, wier zonen of breeders thans deelnemen aan den strijd op Atjeh, moeten r.u ten miuste een inaand in ongerustheid verkeeren omtrent het lot kurkte de flesch Rudesheimberg, die de heer White besteld had. Er lag in al het doen en laten van dien heer iets voornaams, waaruit viel op te maken, dat hij niet knibbelen zou op de rekening, al waren de. prijzen daar wat hoog op genoteerd. Dit was een omstandigheid, waarom de hotelhouder zich beijverde den heer van dienst te zijn. Mijnheer White had inderdaad weinig eetlust. Ilij at eenige lepels soep, plukte onachtzaam met zijn vork aan de heerlijke visch en blijkbaar deed hij ziju souper met tegenzin. Op eeus schoof hij zijn bord weg en stond op. Ik schei uit, sprak hij, ik ben veel te ongerust over het uitblijven van mijn vriend. Die verduivelde knaap Nu eens liep hij heen en weer, dan weer bleef hij staan, om dadelijk weer de kamer op en neer te loopen. Zijn angst was duidelijk op het gelaat te lezen, zoodat de hotelhouder niet kon nalaten, hem herhaalde malen zijn deelnemiug in het geval te betuigen. Onverwachts keerde mijnheer White zich om en vroeg Heeft u reeds eenige lieden uitgezonden om mijn vriend te zoeken O zeker, zekerIk heb ook de politie van het geval verwittigd. Zoo moeten wij hem viuden, maar waar zou hij toch zijn? Ik begeef raij niet ter rust, voordat ik hem gezond en wel voor mij zie staan, al moest ik ook den ganschen nacht opblijven. O, het is wezenlijk slecht van hem, zoo met mij te spelen. Het toont veel goedheid, zei de hotelhouder, dat u zoo bezorgd is over dezen dezen persoon. Hij wist niet recht hoe hij zich zou uitdrukkeu, want al noemde mijnheer White den uitblij ver zijn die- naar, die hem op reis vergezelde, zoo scheen het toch toe, dat die andere toch zeer voornaam van van hun betrekkingen. Het zou toch waarlijk niet te duur betaald zijn, indien men voor dat luttele bedrag veler onrust kon voorkomen en anderen het leed kon besparen, in een courantenbericht de namen van hun zoons als gesueuveld vermeld te lezen. Even goed als men de familiebetrekkingen der op het veld van eer gestorven officieren de droeve tijding heeft doen erlangeu, voordat de Staats- courant melding maakte van het bloedige gevecht, had men ook dien der mindere militairen bericht kunnen zenden van het sneuvelen hunner bloed— of aanverwanten. TElt NEUZEN, 13 Augustus 1889. Het concert 11 dezer door de harmonie //Ste Cecile" van Kieldrecht, onder directie van den heer A. Eeremans gegeven, werd niet als dat der vorige week door goed weder begunstigdde regen viel bij wijlen in stroomen neder. Het bezoek was dan ook zeer gering, wat om de schooue muziek, waarop wij vergast werden en ditmaal door een harmonie gezelschap, zeer jammer was. Wij kunnen verzekeren, dat voor kenners en liefhebbers ruim te genieten viel. De uitvoering liet o. i. niets te wenschen over en deed blijken van ernstige studie van directeur en leden. Met onverdeelde aandacht werd de geheele uit voering aangehoord en toegejuicht, in het bizonder was dit het geval bijle grand opera ,/Les dragons de villars" en de fantaisien „la Eeuille de Rose," //Souvenir de Normandie" en „Florette." Wij hopen dat de kennismaking met dit korps in het volgend jaar zal vernieuwd worden en roepen den leden een //tot weerziens" toe. Omtrent den te geven schietwedstrijd door de scherpschutters-vereeniging alhier, kan nog worden medegedeeld, dat deze op 15 dezer des namiddags te 3 ure zal opgeluisterd worden door een concert van het muziekgezelschap //Apollo." De heer G. Maliepaard te Rotterdam, heeft het beroep naar de Ned. Ger. gemeente alhier aangenomen. De heer M. D. de Putter alhier, is voor 230, bij openbare aanbesteding te Ellewoutsdijk, aannemer geworden voor het maken van een houten gebouwtje en gemetselden put, ten dienste van eene weegbrug aan de haven aldaar. Kapitein Smith van de Engelsche stooinboot Harold heeft op zijn reis van Kotka naar Gent in het Kattegat zes man opgenomen, zijnde de bemanning van de Fransche brik Emma, kapt. Pierrain, tehuis behoorende te St. Valerie-en-Caux. Het vaartuig, waarop de kapitein alleen achter bleef kwam van Baiswich (bij Helsingfors) en was bestemd voor St. Valerie */S. Axel, 9 Aug. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behaudeld: De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raads- leden de heeren L. van Dixhoorn, D. J. Oggel en P. Koster worden door eene commissie bestaande uit de heeren A. van O. Kruijsse, S. van Hoeve en P. Dregmans onderzocht en goedgekeurd. Diens- volgens wordt met algemeene stemmen tot hunne toelating besloten. Namens de commissie belast met het onderzoek der begrooting van het algemeen burgerlijk arm- bestuur voor 1890 zegt de heer Dregmans deze in orde bevonden te hebben. Met algemeene stemmen wordt deze goedgekeurd. Bij monde van den heer Kruijsse wordt namens de commissie belast met het onderzoek der ge- meenterekening over 1888 gerapporteerd, dat daarop geene aanmerkingen zijn en adviseert totgoedkeuring. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De rekening bedraagt in ontvangst 16599,51| en in uitgaaf f 15043,08. De Voorzitter deelt mede dat met 1 Januari a. s., de heeren A. van O. Kruijsse en L. de Feijter als leden van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen aftreden, en dat eene opgaaf van 4 personen moet ingezonden worden, waaruit de commissaris des Konings 2 leden benoemt. Om op deze opgaaf te worden geplaatst worden gekozen de heeren A. van O. Kruijsse, L. de Feijter, P. van Hoeve en J. L. de Weille. De heer A. van O. Kruijsse zegt, dat hij in geval van benoeming, die betrekking niet aanneemt. voorkomen was, ja bijna nog voornamer dan mijnheer White zelf. Daarop nam de hotelhouder afscheid met de belofte, dat hij dadelijk boven zou komen, als er eenig bericht kwam. De man die alleen bleef in het salon, zette zich in een gemakkelijken leuningstoel en nam verstrooid een courant in handen, die de hotelhouder tegelijk met het souper had bovengebracht. Al zat hij in het nieuws te staren, hij zag er echter niets van. Hij bevond zich in die onrustige gemoedsgesteld- heid van een mensch, die, om overklaarbare reden, in volslagen onzekerheid moet wachten. Dat uitblij ven van den jongen man werd met ieder oogenblik onbegrijpelijker en de wachtende trachtte niet langer zijn ongerustheid te verbergen. De courant was hem uit de handen gevallen, hij zat strak en stijf vol angst naar de deur staren. Zoo verliep de nacht, de pendule sloeg drie uurvier uur vijf uur. (Wordt vervolgd.) Op voorstel van Burg, en Weth. wordt met 8 tegen 1 stem besloten om de in 1890 op te haleu straatmest onderhands te verkoopen aan den heer A. van der Hooft, voor de door hem geboden som van f 52. Tegen stemde de heer A. van O Kruijsse. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, eenige veranderingen te brengen in de thans bestaande verordening op de heffing van den hoofde- lijken omslag. Zij wenschen daarin te doen weg- vallen de eigen aaugifte alsmede de classificatie der landerijen. Na eenige gedachtenwisseling hierover wordt het voorstel met 8 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer C. N. Jansen van Rosendaal. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling Van eene missive van Gedeputeerde Staten dd. 2 Aug. jl houdende bericht van de ontvangst van een afschnft der vastgestelde verordening op de brand weer. b Van een schrijven van den inspecteur van de Rijkslelegraaf waaruit blijkt dat het spannen van telephoondraden aan telegraafpalen over een afstand als van Axel naar Ter Neuzen blijkens de ondervinding voor de verbinding per telephoon niet aan te raden is. Beiden worden voor kenuisgeving aangenomen. Aamens Burg, en Weth. biedt de voorzitter den raad de gemeentebegrooting voor 1890 aan zij bedraagt in ontvang f 16843,4<0| en een gelijk bedrag in uitgaaf. Tot onderzoek daarvan wordt door den voorzitter een commissie berioemd bestaande uit de heeren A. van O. Kruijsse, P. Koster en J. Wolfert. Onder de ontvangsten komt voor de hoofdelijke omslag met f 4000,00, vergunnings- rechten voor den verkoop van sterken drank in t klein f 700,00, vergoeding door het rijk ten bedrage van 30 voor de kosten van het onderwijs f 1590,00 en onder de uitgaven kosten van het armwezen voor f 2058,00 en onderwijs voor 6105,00 Axel, 12 Aug. Heden had alhier door burge- meester en wethouders de aanbesteding plaats van de benoodigde petroleum ten dienste der straat— en schoolveriichting alsmede van de benoodigde steenkolen ten dienste van het raadhuis en de school. Voor de steenkolen werd ingeschreven door A. Schieraan voor 9,80, de wed L. Rolff 9,10 en M. Loof f 8,89 alien per 1000 kilogrammen. Aan den laagsten inschrijver werd de leverantie toegewezen. oor de petroleum werd alleen ingeschreven door C. P. Gast, voor 9 cent per liter, aan wien de levering werd toegewezen. Zaamslag, 12 Aug. Door den kerkeraad der Pved. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gezondeu aan den heer E. S. Postma, predikant bij die gemeente te Maria Hoorebeke (Belgie.) Volgens het N. v. d. D. van heden, gisteren verschenen, heeft ZEerw. reeds een beroep aange nomen naar de gemeente Jutfaas bij Utrecht. Ilnlst, 12 Aug. Tot ontvanger—griffier van de polders Absdale, Riet- en Wulfdijk werd heden in eene huitengewone vergadering van ingelanden benoemd de heer A. T. Rottier, gemeente-secretaris te St. Jansteen'. IJzendijke. Het heilsleger zal zich binnen onze gemeente vestigen. Daartoe is het huis van den landbouwer Lucieer gehuurd, staaude in de onmiddelijke uabij'neid van bet Herv. kerkgebouw. Die nabijheid des tempels schijnt echter voor de godsdieustige samenkomsten der nieuwe secte geen hinderpaal te zijn. Voor de hoofd-onderwijzersakte is te Arnhem o. a. geslaagd de heer P. Roosendaal te IJzendijke terwijl voor de akte Fransch te Utrecht is geslaagd de heer P. Piree van Siuis, thans onderwijzer aan een openbare school te Enschede. Middelburg. Gisteren is de justitie naar Dom- burg en Westkapelle geweest ten einde ten kantore van den Rijks-ontvanger aldaar een onderzoek in te stellen naar fraudes gepleegd door den bereids ontslagen beeedigden klerk P. D., oud 18 jaren, wonende te Westkapelle. Uit het onderzoek is gebleken, dat gemelde jongeling zich aan verschillende verduisteringen en daarmede gepaard gaande valschheden in ge- schrift heeft' schuldig gemaakt, die hij volledig heeft bekend te hebben gepleegd. Heden morgen is hij naar het huis van bewa ring alhier overgebracht. KAMOVGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 9 Augustus 1889. VeroordeeldM. D. d. P., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van het zouder vergunning van burgemeester en wethouders doen gebruik maken van gemeentegrondtot eene boete van 2, subsidiair 1 dag hechtenis. C. d. P., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het rijden met een beladen voertuig op den provin- cialen steenweg, terwijl het tijdelijk verbodenwas; tot eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. Jd. P., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het doen rijden met een beladen voertuig op den provincialen steenweg terwijl dit tijdelijk verboden wastot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. P. D., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. H. M. d. Rlandbouwer te Boschkapelle, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. M. 't G. Dzn., arbeider te Axel, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op bezaaiden grondtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. d. B., rustend landbouwer te Sluiskil, ter zake van het op twee verschillende tijdstippen zich als reiziger in staat van dronkenschap bevinden op een spoorwegstation tot 2 boeten elk van /15, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. C. d. P., vrouw van F. G., te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning verkoopen van sterkendrank in het klein bij herhaling; tot eene boete f 30, subs. 20 dagen hecht. M. J. H., werkman te Axel, ter zake van het zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende zoeken van kievitseieren in de maand April op grond van een andertot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d'H., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake van het niet gesloten hebben zijner herberg ge durende den tijd van sluiting; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. I., V. d. B. en C. E., metselaars te Hulst, ter zake van het zicn ophouden in een herberg te Westdorpe, gedurende den tijd van sluitingieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. v. K., B. K. en J. M., werklieden te Westdorpe, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. D., schipper, en P. A., schippersknecht, beiden te Graauw, ter zake van het laden aan de voor- liggende werken van een polder in Zeeland op eene daartoe door het bevoegde gezag niet bestemde en aaugewezen plaats; de l,te tot eene boete van f 10 en de 2de tot eene van f 5, subs. 5 dagen hecht. voor ieder. J. F. A., schipper, en Th. W., schippersknecht, beiden te Graauw, ter zake als vorende l»te tot eene boete van 10 en de 2d* tot eene van 5, subs. 5 dagen hecht. voor ieder. E. v. W., werkman te Bouchaute (Belgie), ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. B. werkman te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren; tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. S. L., te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. 8. V. Bdr., te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. M. t G., werkman te Axel, ter zake van openbare dronkenschap bij 4de herhaling; tot hecht. van 21 dagen en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd vau 3 maanden. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 3de herhaling tot hecht. van 21 dagen. M. II., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot hecht. van 14 dagen. A. d. P., geneesheer te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2de herhaling; tot hecht. van 14 dagen. M. d. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot hecht. van 7 dagen. J. A. I. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot hecht. van 7 dagen. J. S., koopman in manufacturen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij l8te her haling; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. II. A., werkman te Ter Neuzen, ter zake vau openbare dronkenschap bij lste herhaling op 2 ver schillende tijdstippen; tot twee boeten elk van 5, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. v. d. C., smid te Sint Nicolaas (Belgie), ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhaling; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. L. d. L., poelier te Stekene (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. 6 C. d. H., werkman te Axel, ter zake van open- bare dronkenschap; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. L. d. F., landbouwerszoon te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. H., werkman te Othene, gemeente Zaamslag, ter zake als voren; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake als voren op 3 verschillende tijdstippentot 3 boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. d. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. L. Th. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f subs. 1 dag hecht. P. v. E., werkman te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. M., koopman te Kemseke (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Th. v. B., koopman en slager te Assenede (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. VrijgesprokenM. C. L. K., werkman te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van straatschenderij de kosten te dragen door den Staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2