Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2529. Zaterdag 10 Augustus 1889. 29e Jaargang. Binnenland. ,13 ,08 15 25 38 U 14 >0 >5 ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Bit blad renchljnt Ulnsdat- ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. folitieU. Overzicht. Als een commis-voyageur reist de Duitsche Keizer het continent niet alleen af, raaar wij ziea hem ook op weg naar de Noordpool tot aan de Noordkaap om een bezoek te brengen aan de Lofodden, juist niet voor zaken of 't moest zijn om de echte Lofoddinsche levertraan, daar deze tocht voor de gezondneid inoet zijn ondernomen en thans bevindt zich zijne Keizerlijke Majesteit op het eiland der Britten, waar zijn grootmoeder hem een kijkje geeft op een deel der vloot zooals er geen natie ter wereld er naast kan zetten en waarbij de vermaarde #Onverwinnelijke vloot" van Eilips II een „Jan Brilletjes boel" is. Alsof Oma zeggen wilzie ventje, jij hebt Pommersche grenadiers en Brandenburger husaren, maar ik heb groote zeekasteelen, als 't man voor man gaat dan voeren wij nog den bezem in den mast op 't zoute water. De Keizer werd begeleid door 13 Duitsche boderas. Bij Port Nab, ten Oosten van het eiland Wight, ontmoette men de Hohenzollern en deze begroette den Keizer op zeer hartehjke wijze natuurlijk, niettegenstaande die bose Welt altijd zegt, dat de verhouding tusschen oora en neef alles behalve hartelijk is. Bij Osborne-house aangekomen, ging de Koningin den kleinzoon tot beneden aan het terras tegemoet en daar was het, dat grootmoe den zoou van „unser Fritz" met kussen welkom heette. Voorstellingen van hooge persoonlijkheden volgden, alsmede feestmalen, illuminatien en, waardejonge Keizer niet buiten kan, zoo 'tschijnt, defileeren, exerceeren, manoeuvreeren van troepen. In een aparte salon zaten de jonge Bismarck en Lord Salisbury te praten over, over,over zaken misschien wel over de triple alliantie, of over den Bosporus, over de versterkiug der Russische vloot in de Zwarte Zee, over Creta of zoo iets. Madame Europa vraagt al „Zoo Wilhelm, jij hierkom je voor zaken Maar Wilhelm zwijgt als een mof en laat Europa in 't geloof„Een bezoek aan Grootmama We zouden haast vergeten hebben om mede te deelen, dat de revue der Engelsche vloot bij Spithead onder begunstiging van schoou weder heeft plaats gehad, nadat de plechtigheid Zaterdag 1.1. om 't ruwe weder was uitgesteld. Het lust ons niet al de kostbare grappen te vermelden, waarvan sommige bladen met veel ophef gewag maken. 't Moet mooi en duur geweest zijn, zoo veronderstelt men. Maar in alle ernst gesproken, zou Engeland zich bij de triple alliantie aansluiten? Wij gelooven, ja. Engeland wil den kolossus in 't Oosten gaarne op een fatsoenlijke tnanier te lijf John Bull weet dat Rusland een bondgeDoot vindt in de om revanche schreeuwende Franschenhij weet ook, dat Rusland de uitgangen der Zwarte Zee voor zich begeerthij weet ook, dat Alexander zich beschouwt als universeel erfgenaam van den desolaten Turkschen boedelhijweet ook, wat de Russophilen in den Balkan doeu hij weet ook, dat de roebels tegenwoordig op Creta rammelen hij weet ook, wat de Czaar aan den Shah zei bij zijn vertrekhij weet ook, hoe Rusland voort- schrijdt aan de Oxus en de Jaxartes en aan de Amoer. De Fransche staudjeschopper Felix Pyat is ook dood. Het lust ons niet eene zelfs korte biografie van dien vent te geven, 't zij genoeg te vermelden dat hij in 1810 het levenslicht zag, op mannenlijke leeftijd oproer maakte, en veroordeeld werd tot gevangenisstraf en ter dood, naar Zwitserland en kngeland uitweek, bij amnestie weer op Frankrijks bodem kwam en als kamerlid is gestorven. Dat de Iransche natie den ,/brav' general" een leelijke poets heeft gespeeld met zoo weinig notitie van hem te nemen bij de jongste verkiezingen, weten wij reeds. Zijne laatste proclamation, zijne snoeverijen over den aanstaanden jrgrooten triomf," gaan we met stilzwijgen voorbij, maar wij kunnen niet nalaten te vermelden dat de groote man, beducht voor den uitslag der herstemmingen, overal zijne candidatuur heeft ingetrokken, en dat zijne vrienden hem een soort van ultimatum zullen stellen waarin zij eischen, dat hij voor het hooggerechts- hof verschijne, tenzij hij afstand wil doen van den steun zijner aanhangers Het Spaansche rainisterie heeft den ganschen gemeenteraad van Madrid pardoes afgezet, omdat de financien glad in de war bleken te zijn en de lui het met trouw aan den eed niet zoo nauw schenen te nemen. Zekere Aguilera heeft de kat de bel aangebonden. Schromelijke geldverspillingen zijn aan deu dag gekomen en schreeuwend onreohtvaardige handelingen tevens. Zoo werden nietswaardige terreinen voor rekening der stad aangekocht, om enkele personen te bevoordeelencontracten gesloten met hetzelfde doelvrienden werden vrijgesteld van belasting; in een maand waren 20000 kisten met petroleum aangevoerd, waarvoor geen rechten waren betaaldmillioenen zijn uitbetaald aan personen, die een zeer betwistbare aanspraak er op hadden °ude schuldeischers werden niet betaald; uitloting voor de amortisation was een wassen neusde uit loting der coupons werd aangekondigd, maar de eersten alleen uitbetaald, aan de later opkomenden werd gezegd, dat er geen geld meer in kas was. Zoo'n augiasstal is noodig gereinigd. De 1 weede Kamer is bijeengeroepen tegen 20 Augustus, ten 2 ure. De Minister van justitie, Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek, heeft Dinsdag de gevangenis en het nieuwe kantongerecht te Goes gei'nspecteerd. Daarna vertrok de minister naar Middelburgvergezeld van de heeren A. W. Carriere en M. C. Feith, referendarissen aan het departement van justitie, benevens den heer W. Metzelaar, ingenieur-architect voor de gevan- genissen en rechtsgebouwen. Des anderen daags bezocht de Minister het ge- rechtsgebouw en de daar berustende bescheiden. Verder bezichtigde de Minister het Museum van bet Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, om daarna ook het huis van bewaring te inspecteeren. Bij een bezoek aan Goes en Middelburg was ook de heer J. II. Hannink, opzichter van de ge- vangenissen en rechtsgebouwen, tegenwoordig. le twaalf uur vertrok de Minister per stoombarge naar Vlissingen, om daar de havenwerken te bezien. Gisteren ochtend wandelde Z.Ex. naar Veere, om met een boot van daar naar Zierikzee te vertrekken. FEUILLETQN. De Dochter van den Handelsraad. met meter jjt geval zullen w dj de zaak aan God over- yzerh, jonge vriend antvf;oordde de oude dokter. het de Hemel geen wonder ojoet, zal het van middag df^ twaalf uur met hem weij afgeloopen zijn Sen geval meer in het groote schi.ildboek der misdaad en eliende. Nogmaals vriendelijk knikkend.^verliet hij daarop de kamer. Ook de wachthebbemde dokter ging heen en zoo bleef zuster Sabine mmt den ongeluk- kige alleen. Zoo stil mogelijk zette zij een stofel bij het bed, nam er plaats op en beschouwde het 'iiijnlijk ver- trokken en bleeke gelaat van den jongefn man. Zij was reeds gewoon aan de ellenrle en jammer, e men in een ziekenhuis te zien krijjgt, want reeds ■'en lang was zij vol opoffering en/toewijding als ^dnverpleegster werkzaam. Nog,' nooit echter {|(i^ zij in iemand zooveel belang gesteld, als in V()^' ongelukkige, die daar zoo blqsek en hulpeloos •ar lag. Terwijl zij daar zoo zat en bemerkte Lengel des doods zich meer en meer over voor hoe dt den in'di'013^11 man ^een ^wameu hViar de tranen 008vn. Zij vouwde onwillekeurig de handen In de ziekte van Z. M. den Koning blijven zich de gunstige verschijnselen voordoen. Ware het weder gebleven, zooals het in de maand Juni was hoewel een weinig koeler dan zouden de geneesheeren van Z. M. hem bepaald het verblijf in de vrije lucht hebben gegund. Nu is dit echter niet mogelijk. Er bestaat intusscheu op het oogen- en een hartgrondig gebed voor het levensbehoud van den gekwetste steeg van hare reine lippen op naar den troon van God. HOOFDSTUK III. Den vorigen dag, des middags te een ure, was de Amerikaansche mailboot /Atlantic" op de rivier voor Hamburg aangekomen. Het zal ongeveer twee ure geweest zijn, toen de passagiers op het landingshoofd voet aan wal zetten. Onder hen bevond zich eene menigte kinderen met hunne bonnes, verscheidene kaarsrechte bejaarde heeren, die men dadelijk als oud militairen herkende, ondernemende 1 ankees met listige, fonkelende oogen en dunne kneveltjes, bedienden en vele andere personen. Bijna het allerlaatst verlieten nog twee passagiers de prachtige boot. Zij gingen arm in arm het landings hoofd over, blijkbaar in een vroolijk, vertrouwelijk gesprek. De oudste van hen een man van ongeveer vijftig jaar met een aristocratisch voor- komen was gekleed in fijn laken en droeg verlakt leeren bottines ,naar den laatsten smaak. Hij was groot van gestalte, breed gebouwd, zijti lmofdhaar en zijn baard waren grijs en zijn gelaat toonde een hoogmoedigen glimlach. Zijn jongere metgezel, met levendige, glinsterende oogen, zag onbevangen rond, om een gevestigden indruk mede te nemen van den aaublik der stad. Hij was ruim dertig jaar oud en niet groot, doch tliuk gebouwd. Een korte ringbaard omlijstte zijn Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch Vlaan- deren De oogst is reeds voor een groot gedeelte ge- borgen en zal, in tegenstelling met 't vorige jaar, in weinig tijds geheel binnen zijn. Hij beantwoordt met aan de verwachting, Te welig opgegroeid, bezat het graan de kracht, om zich na windvlagen en regenbuien weder op te richten, niet volkomen en werd aldus de geregelde toevoer naar't vrucht- dragende gedeelte van deD Stengel min of meer belemmerd. Niettegenstaande dat ziet men nog hier en daar schoone partijen, en kan de oogst over t algemeen nog middelmatig genoemd worden. Door de laatste regens hebben de aardappelen veel geleden. Ze zijn nog keurig te noemen; de ziekte is echtei weder algemeen. Gedurende het badseizoen te lissingen wer den van de opening op 1 Juni tot en met 6 Augustus reeds 2944 baden genomen, waarvan 2002 door heeren en 942 door dames. Zeker, 't ongunstige weer in aanmerking genomen, geen onbelangrijk getal. Ilet plan tot uitzending van werklieden naar de Parijsche tentoonstelling heeft te Utrecht niet veel succes gehad. Wel hebben verschillende werk lieden zich aangeboden en is eene voorloopige keus van een dertigtal gemaakt, om daaruit nadere keuze te doen, doch er is zoo weinig medewerking onder de fabrikanten en andere werkgevers, dat het bedrag der bijdragen ontoereikend is. Er is niet meer fijn besneden gelaat, zijn geheele wezen was onge- dwongen en maakte een aangenamen indruk. Vlak tegenover het landingshoofd verhief zich het trotsche, prachtige hotel De Kroonprins. Het was het voornaamste en duurste van geheel Hamburg; wie daar zijn intrek nam, moest een welvoorzienen geldbuidel bij zich hebben. De beide vreemden tradeD in de fraaie vestibule van het hotel en werden dadelijk omringd door een zwerm bedienden. Met scherpen blik had de oudste der beide heeren spoedig den bevelhebber onder den hoop van gedienstige geesten onderkend en kmkte hem hoogmoedig toe U moet ons eenige rnooie kamers geven, maar niet hooger dan de eerste etage, sprak hij langzaam en met een vreemd accent. Blijkbaar was hij de Duitsche taal niet geheel machtig. De volijverige kellner bracht hem in een groote, zonnige kamer, met een slaapkamer links en een reclits, waarvan alle vensters een heerlijk uitzicht hadden op het bedrijvige gewoel der handelshaven. /org er voor dat onze reiskoffers dadelijk worden gehaaldhier zijn de biljetten, sprak de oudste der heeren tot den kellner, terwijl de jongere naar een venster gestapt was om het drukke, rumoerige gewoel op de kade des te beter te kunnen zien. Breng ons sodawater en laat ons dan verder alloen, gebood de oudste heer nog en strekte zich daarop aehteloos in een lagen leunstoel uit en scheen in een lichten sluimer te geraken. saamgebracht dan vereischt wordt om een vijftal nit te zendendezen zijn nog niet aangewezeu alleen is bepaald, dat geen lithografen en typografen daartoe zullen behooren. ,^R Ct. verneemt, dat de Manchester, onemeld en Lincolnshire spoorwegmaatschappij het plan heeft opgevat, eenen geregelden stoombootdienst tusschen Great-Grimsby, Gent, Amsterdam, Bremer-1 laven, Stettin, Dantzig, Riga, Zweden, Noorwegen en Denemarken te openen. Een onzer lezers vervoegde zich eergisteren persoonlijk aan het Departement van KolonieD, met verzoek hem te willen opgeven of zijn zoon, die sergeant is bij het Indische leger, ook voor- kwam onder de gewonden of gesneuvelden bij het gevecht van Kotta Pohama. Men kon hem de gevraagde inlichting niet ver- strekken van de gesneuvelde of gewonde militairen beneden den rang van officier de zoogenaamde minderen worden de namen niet per telegraaf medegedeeld. v Nu de beetwortelcultuur in ons land zich meer en meer uitbreidt en deze thans ook reeds in txroningerland gedreven wordt, is het zeker niet onnut, de aandacht te vestigen op een eigenaardigen vijand, die deze plant heeft in eene soort kever, met ongeiijk aan de doryphora, die de aardappelen in Noord-Amenka teistert. Dit dier, betiteld met den naam ,/het donkere schild", heeft verleden jaar groote ontsteltenis teweeg gebracht op sommige plaatsen in het Fransche Noorderdepartement, waar geheele velden met beetworlelen in een dag ver- nield zijn. De regeering heeft tieh tercolH uezc zaak aangetrokken en de landbouw-inspecteurs hebben er rapporten over ingezonden. De larve is glim- mend zwart en als zij volwassen is 14 tot 16 mM. lang. Het lichaam is plat en gevormd uit 12 ringen, waarvan de eerste drie van pooten voorzien zijn. Het lichaam loopt puntig uit en is voorzien van twee kegelvormige aanhangsels. Als men het insect aanraakt (het beet in het Fransch sylphe opaque) laat het aan beide zijden een zwartachtig vocht los. De eerste larven verschijnen den 20» Mei en de laatste verdwijnen den 10" Juni. Zij zijn in twaalf dagen volwassen. Den winter bren gen zij in den grond door tot op 40 centimeter diepte. Zij eten niets anders dan beetwortelen. Zijn de planten sterk, dan vergenoegen de dieren zich met de bladeren. Maar zijn de bladeren en de planten zelve kleiu, dan eten zij de bladeren en de wortelen. In den regel voedeu zij zich in den vroegen ochtend en's avonds. De sylphe heeft zich ook in Duitschland en Belgie vertoond. Ver leden jaar is in de omstreken van Breda een insect gevonden, dat groote schade onder de beetwortel- plantjes aanrichtte. Sommige velden zijn met dit insect als bezaaid geweest. De aankomst der beide heeren, die er zoo voornaam uitzagen, had groot opzien gewekt bij het dienstpersoneel van het hotel en dit vermeer- derde nog, toen hun groote koffers en verdere bagage was gebracht. Zelfs de hotelhouder, die zicb anders nogal voornaam aanstelde, kwam er bij en schudde vergenoegd het hoofd. Zeschijnen Atnerikauen te zijn en verduiveld rijk, sprak hij tot den opperkellner. Nu, het zal hun hier aan niets ontbrekenze zullen zich hier wel op hun gemak gevoelen. En zich over de koffers buigend die de knechts gereed waren naar boven te brengen' vroeg hij Hoe heeten ze toch eigenlijk De opperkellner stelde voor, om dadelijk het register naar boven te brengen, maar daarvan wilde de hotelhouder niet hooren. Dat raaakt een mal faguur, zeide hij, en op iederen koffer staat White maar daar worden wij niet wijzer door. legen vijf ure schelden de vreemdelingen en bestelden een bijzonder fijn diner apart. De oude heer vooral scheen een fijne lekkerbek te zijn. Hij wat bijzonder kieskeurig in het uitzoeken der spij- zen en bedacht zich wel tweemaal, voor hij het met zich zelven eens was over den wijn, dien hij zou bestellen. Wel richtte hij daarover eeupaar woorden tot den jongeren heer maar deze wenkte hem toe, dat hij zijn eigen keuze maar moest vol gen. Ge weet, ik maak mij niet druk om wijn sprak hij en keerde zich weer naar het venster. loen de heeren op hun kamer gedineerd hadden, NAAR HET DUITSCH DOOR g6KOZ'~

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1