i 1 Jieinengde berichten. FEB, VFJZFY, 6 Augustus 1880. 68565 51901 74652 78858 56321 45263 56383 431943 Het verkoolde lijkje, of beter de verkoolde, grooten- deels verteerde overblijfselen van lie! 7jarig jongske, zijn eergistermorgen gevonden. Men gist dat de jongen misscbien met lucifers gespeeld heeft. Van het gebouw, dat door de vlammen werd aangetast, is bet grootste gedeelte gebeel vernield. Het gedeelte, waar de brand ontstond, de concierge- woning is totaal in een puiuhoop herschapen, maar ook het overige heeft ontzagelijk geleden. De groote concert-zaal, waaraan in den laatsten tijd zooveel zorg werd besteed, is niet te herkennen, is in een puiuhoop, is in een ruine herschapen. Sommige brokstukken der galerij zijn behouden gebleven, audere gedeelten werden losgerukt en naar beneden geworpen door neerstortende stukken en balken van de weldra neervallende kap. Ongeveer tien uren kon men zeggen dat men de vlammen meester was, doch voortdurend, tot ver na middernacht, moest nog op de ruine worden gespoten, want telkens kwamen de vlammen daaruit weer opstijgen. Wij lezen in het Amerikaansche blad de Standaard, dat te Grand—Rapids verschijnt De benoeming van ontvanger van binnenlandsche belastingen voor dit district is eindelijk gekomen en Mr. John Steketee is de gelukkige. Het ambt is een niet te verwerpen positie, waaraan per jaar een salaris verbonden is van ongeveer 3000 dollars met kans van meer naarmate de ontvangsten in het district hooger worden. levens berust bij den ontvanger de benoeming van acht onderhebbende personen in het district. On- tegenzeggelijk is dit het beste en voordeeligste ambt dat immer eenen Hollandsch Amerikaan in dezen staat ten deel is gevallen. John Steketee werd geboren in de provincie Zeeland, Nederland, in 1833, en kwam in 1847 met zijue ouders naar dit land. Zij vestigden zich in het dorp Zeeland, Ottawa county, waar zij behoorden tot de eerste nederzetters in die sectie van den staat. Na drie jaren bij zijne ouders gebleven te zijn begaf John zich naar Grandville, waar^ hij bediende werd in den winkel van John P. Scott en vier jaren in diens winkel verbleef. Op 1 Ojarigen leettijd huwde hij en vestigde zich in 1854 op een farm in Grand Rapids township bij Reed s meer. Hij was als landbouwer voorspoedig en deed cok al vroeg aau de locale politiek, waarin hij voor vier jaren het ambt bekleedde van town ship klerk. In 1872 verliet hij de boerderij en verhuisde naar deze stad waar de kansen gunstiger waren voor de opvoeding zijner kiuderen. In 1877 werd hij verkozen tot Supervisor van de Eerste ward en behield dit ambt tot verleden voorjaar, als wanneer hij voor eeue herbenoeming bedankte. Mr. Steketee bekleedt sedert enkele jaren de waardigheid van vice-consul der Nederlanden, en hoewe.l niet behoorende tot onze politieke kleur, wil de Standaard hem niettemin recht doen weder- varen met de erkenning dat hij ten voile doordrongen is van Amerikaansche toestanden zoo in politieke als in civiele aangelegenheden hij is een vraagbaak en raadgever voor velen en iemand met een vrij algemeene en bezadigde kennis van personen en zaketi, wien het ambt van collector wel aanvertrouwd en niet ten onrechte toegekend is. Zondag gaf het fanfarengezelsohap der vereeni- ging //Vooruit" te Selzaete een concert in den //Theetuin" alhier. De liefhebbers van muziek hoorden iets goeds. Het program ma werd naar eisch afgewerkthet zou moeilijk vallen te zeggen, welke der stukken het best werd uitgevoerd. Trok ,/Fleurs des Champs", //Lucrezia de Borgia" en n Robert le Diable" de bijzondere aandacht, daar deze stukken vol gevoel werden gespeeld, vooral moeteu ook nog genoemd worden de 2 polka's voor piston, waarbij de pistonnist blijk gaf zijn instru ment volkomen meester te zijn. Voor den aanvang der uitvoering bracht het zijne en legde ze daarna ook weder zacht neer. Och, zuster, wilt u even wat water geven? verzocht hij en bij deze woorden trok hij zijn jas ait en stroopte de mouwen van zijn andere kleederen op D.iarop begon hij de wonden nauwkeurig te wasschen en zorgvuldig te onderzoeken, een arbeid waarbij Sabine, de pleegzuster, hem behulpzaam was. Eindelijk was dit werk afgtloopen en trad hij van het bed terug. De hevige pijn had den man voor een oogenblik de oogen doen openen, hij had met zijn glazige oogen rondgestaard, als een zwak hulpeloos kind, en daarop waren zijn oogen weer dichtgevallen. Het is een schandelijk boevenstuk, een mensch zoo toe te takelen, sprak de directeur op gedempten toon. Zulke_zaakjes moeten wij, dokters, maar opknappen, die schurken, ze moesten met vier paarden uit mekaar getrokken worden. Met angstigen, vragenden blik zag de pleegzuster hem aan. U gelooft zeker niet, dat hij er het leven zal afbrengen P vroeg zij met haar zachte, liefelijke stem. De dokter haalde de schouders op. Ons leven is in Gods hand, antwoordde hij, maar als ik een woekeraar was, zou ik op het leven van dien man geen rooden duit willen leenen maar hij is bij u in goede handen, zuster Sabine. Weet men niet, wie hij is vroeg hij daarop aan den assistent geneesheer. Deze deelde hem mede, wat de politiebeambten gerapporteerd had. gezelschapthaar lid den heer H. C. E. van IJssel- steijn alhier eeue serenade, als huldeblijk bij zijne benoeming tot lid van den raad onzer gemeente. Hoezeer de straten der stad, zoo door de vele vreemdelingen uit Selzaete en Sas van Gent, als door inwoners onzer veste, als het ware propvol waren, werd de goede orde, dank zij de uitstekeude leiding der politie, geen oogenblik gestoord. Ook in den Theetuin was veel bezoek. Bij het vertrek werden de vreemdelingen uitge- leide gedaan tot aan hunne rijk met vlaggen getooide vaartuigen en werd hun een //tot weerziens" toe- geroepen, waarop de reis werd aanvaard onder het spelen van ons Volkslied, dat op verzoek door de Brabangonne werd gevolgd. ihi den president, den heer L. Willems en den directeur, den heer E. de Stobbelaere komt een woord van lof toe voor de goede leiding van het korps en der leden. "V oor de betrekking van hoofd van school C (Sluiskil) hebben zich aangemeld 13 sollicitanten. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met K.m. inhoud. Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. 46 40 55 55 46 35 42 319 18 s., 11 m., 11 r. ij., 3 k., 2 ml., 1 k. en s. 20 s., 11 r. ij., 4 k., 2 m., 2 h., 1 ml. 25s.,13r.ij.,8m.,3k., 3 ml., 1 h., 11., 1 z.z. 20 s., 14 m., 13 r.ij., 4 h., 1 k., 1 ml., 1 ij11. 26 s., 8 r.ij., 4 k., 3 ml., 3 m., 2 h., 14 s., 7 r.ij., 6 h., 5 in., 2 k., 1 1. 18 s., 6 h., 6 m., 4 r.ij., 4 k., 3 1., 1 ml. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. ruw ijzer, k. kolen, h. hout, ml. melasse, 1. ledig, z.z. zilverzand en ij. ijzer. Uitgevareu zijn in Januari 40, in Eebruari 23, in Maart 41, in April 46, in Mei 34, in Juni 21 en in Juli 36 zeeschepen. Beroepen bij de Ned. Gereformeerde gemeente alhier, de heer G. Maliepaard van Rotterdam. De heer J. H. van Linschoten te Middel- burg zendt ons een prospectus toe van zijn Instituut voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. V olgens ZEd. is dit het eenige externaat en internaat in Zeeland. Thans is het gevestigd in het vroegere gebouw van het Museum van Weten- schappen, bevat ruime localen en een grooten tuin. Behalve door 60 externen wordt het onderwijs gevolgd door jongelui uit Samarang, Antwerpen, Stavenisse, Goes, Wissenkerke, Axel, Ter Neuzen, enz. Dat de inrichting op prijs gesteld wordt bewijst haar bloei en dat ze in eerie noodzakelijke behoefte voorziet getuigen de met goed succes afgelegde examens der leerlingen. Hoek, 5 Augustus. Heden ochtend ontstond brand in een klamp oud vlas op de hofstede van P. Dieleman alhier. Of men hier aan opzet of aan een ongeluk te denken heeft, laten wij in 't middende tijd zal dit leeren. Zeker is 't dat op de plaats een doosje lucifers is gevonden, dat het vlas geassureerd was voor 365 gulden en slechts een waarde had van 100 gulden, en dat de politie onderzoek doet. Deze lezing wijkt dus eenigszins af van die der Midd. Crt. van heden. Zsiiuuslitg, 5 Aug. Naar men verneemt is in de geldleening, groot 2800, verdeeld in!4aan- deelen elk vau f 200, ten behoeve van den verbouw der openbare dorpsschool en voor de aanschaffing van benoodigde schoolmeubelen, ingeschreven voor 62 aandeelen of voor een totaal bedrag van 12400. Nadenkend schudde de oude dokter het hoofd Hm hrn, het is zeer treurig, iluisterde hij. Naar zijn fijne handen, zijn edele gelaatstrekken, en het uiter- lijk van zijn geheele lichaam te oordeelen, behoort de ongelukkige tot de beste standen, en bij is geen bekende hm, hm, zeker een vreemd man, die hier pas is aangekoraen en in de handen viel van het schuim van het menschdom. Daarop zich naar het bed van den gewonde keerende, vervolgde hijAls die bleeke jonge man spreken kon, zou hij misschien verhalen van een goede moeder, die hem slechts ongaarne liet ver- trekken, misschien ook van een bruid of van vrouw en kind, en zijne stem verheffend voegde hij er aan toe Maar hij zou ook spreken van menscne- lijke laagheid en arglist,van een schurk, die zijn leveuskracht heeft gebrokeno, de menschen zijn beesten, ja beesten zijn het De waardige man had zich werkelijk boos genaakt. Hij nam nu hoed en stok drukte de pleegzuster tot afscheid de hand. Verpleeg den armen man goed zuster Sabine, sprak hij geroerd. Ik heb tegen- woordig ook een zoon die op zee vaart dik- wijls deuk ik vol bezorgdheid aan hem nu ja, dat behoefde ik hier niet te zeggen, zeide hij als tot zich zelven. Eerbiedig vroeg de assistent-geneesheer, wat hij omtrent den gekwetsteu man nog voor bevelen wilde geven. (Wordt vervolgd.) Iliervan waren 28 aandeelen aangeboden voor eene rente van 4 en 34 voor die van 3,9 s jaars, zoodat tusschen de inschrijvers van deze laatste rente eene loting heeft plaats gehad, inge- volge het door den gemeenteraad vastgestelde plan, ter bepaling hoeveel aandeelen van ieder werden aangenomen, ter completeering der leening. De 28 aandeelen tegen 4 rente bleven buiteu aanmerking. Bij het onweder, dat dezen morgeri boven onze gemeente en omstreken woedde, is de bliksem gevallen in de schuur van den landbouwer J. Ver- poorte Az. alhier. Een begin van brand, daardoor ontstaan, is spoedig gebluscht. Alleen een paard, dat zich op den stal bevond, heeft er de nadeelige gevolgen van ondervonden, daar het dier letierlijk suf gestagen is en er het gehoor bij verloren schiiut te hebben. Koeivacllt. Zaterdagnamiddag heeft hier op het Zand onder deze gemeente een treurig ongeluk plaats gehad. Een landbouwer reed met een gela den wagen op het erf tot voor zijue schuur. Hier hield hij eenige oogenblikkeu stil om de deuren zijner schuur open te zetten en daarvan maakte een vierjarig meisje gebruik om op het rad te klouteren. De voerman, die hiervan niets bemerkt had, zette zijne paarden aan met het ongelukkig gevolg, dat het meisje zoodanig aan hoofd en borst gekwetst werd, dat zij op de plaats dood bleef. De heer K. Jasperse van Groede, behaalde te Utrecht de acte voor Fransch L. O. Biervliet. De vacature in onze Herv. kerk is gelukkig vervuld. In Mei 1888 vertrokds. Straatsma en thans heeft de heer Schuurmans Steckhoven, leeraar der Vlaamsche gemeente te Rouselaere, de toezegging aangenomen. Eenig examen, na dispen- satie onzer Synode, moet nog voorafgaan. Biervliet, 5 Augustus. Op de verkoopingen van veldvruchten besteden de koopers goede prijzen. Evenals voor de eerste snede wordt ook voor de tweede snee Luzerne spotprijzen bedongen. 't Schijnt, of het veevoeder geen geld waard is. Yandaag werd die Luzerne in den Wilhelminapolder voor den heer Calon te Groede in het openbaar verkocht voor 6 en 10 gulden per gemet. De puike paardeboonen in den Paulinapolder werden vandaag ruim 70 tot 80 gulden per gemet geveild. Borssele. De heer J. A. van Tuijnen, predi- kant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Goudswaard aangenomen. H. M. de Koningin heeft van haar Gemaal op haar verjaarfeest een met twee prachtige Hongaarsche goudvossen bespannen rijtuig ten geschenke ont- vangen. Bij het koloniaal-werfdepot is alleen in Juli voor den Indischeu militairen dienst uitbetaald aan handgelden een som van 26.696. De hoofdprijs in de premieleening »Het Witte Kruis," he.t mooie sommetje van 200.000, moet aan iemand in het buiteniand ten deel zijn gevallen. Naar wij vernemen, hebben de verkiezingen te Nieuwe Niedorp (Noord-Hollaud) nog een staartje. Vele personen zijn gedagvaard door een candidaat, die zich door een verkiezingsbiljet zwaar beleedigd acht. le Wieringen brachten deze week van de 312 kiezers maar 99 hun stem uit en toch bestond er veel geestdrift, want die 99 hadden 47 candidate!) Aan het gemeentehuis te Borger zijn twee groote, zeer gave urnen aangebracht, die gevonden zijn in het heideveld te Buinen bij het delven van keisteenen. Te Valenga, provincie Rio Janeiro, leeft eene vrouw die 120 jaren oud is, nog naaiweik verricht zonder bril," en 148 kinderen, klein- en achterkleinkinderen teltTe Londen is onlangs een hoed verkocht, welke door Shakespeare gedragen moet zijn. Voor dat dichter- hoofddeksel werd 100 pd. st. 1200) betaald. De Parijsche tentoonstelling is van 16 tot en met 31 Juli bezocht door 2.030,814 betalende personen, tegen 843,995 gedurende hetzelfde tijd- vak in 1878. De berichten van groote rampen houden niet op thans wordt uit Bokhare gemeld, dat half Juli de temperatuur aldaar zoo gestegen was, dat meer dan zevenhonderd menschen bezweken. Men schrijft uit Limburg aan de Maasbode Het is eene bekendheid, dat in sommige gemeenten onzer provincie de k wakzal verij nog al aanhangers telt. Zoo is de wonderdokter H., le Klimmen, bij Valkenburg, uren in den omtrek bekend. Deze schijnt echter thans geduchte concurrentie te krijgen in den persoon van zekeren D. te Stein, die, wefnig bevreesd voor de geneeskundige wetteu, de vrijheid heeft genomen in het weekblad Limburg, ver- schijnende te Sittard, het volgende te annonceeren z/De ondergeteekende maakt bekend, dat hij alle lamte in armen en beenen, van mensch en dier en meer andere kwalen als kanker enz. geneesd." Commentaar overbodig. Men meldt uit Oldeberkoop aan de Leeuw. Ct. Dat er in onze gemeente toch nog politiek leven bestaat, hoewel men er met het oog op de laatste gemeenteraadsverkiezing er aan twijfelen zou, kan blijken uit het volgende: Door A. B., kleermaker en H. J., manufacturier alhier, werd met het oog op de herstemming in Weststellingwerf de volgende weddingschap aan- gegaan A. B. meende zoo vast overtuigd te zijn, dat de heer Eisma als raadslid zou vallen, dat hij H. J. aanbood gratis twee broeken te zullen maken, indien E. herkozen mocht worden in 't te<*enover- gestelde geval zou hij f 5 maakloon ontvangen. Daar nu E. herkozen is, nog wel met eene over- groote meerderheid, moet B. zonder uitzicht op belooning, aan 't broeken maken. A. van Hennek te Nieuwehoorn verhaalt omtrent het inslaan van den bliksem in zijn woning het volgende t Was zwaar weer, een hevige hagelbui ontlastte zich, doch hield eindelijk op. Mijn vrouw stond met mijn dochtertje Teuntje bij den bakoven, terwijl een jongetje van 12 jaar van den zolder kwam, daar hij uit angst opgestaan was. 1 euntje zette de trap nog goed, en keek ver- volgens met haar moeder over de onderdeur naar de gevallen hagelsteenen. Toen liep zij in huis en zeide //kijk wat een hagel daarna keek ze door de ruiten naar buiten, en de nooit door ons te vergeten bliksemstraal, vloog op dat oogenblik in door het raam dat verbrijzeld werd en hij trof ons 14jarig dochtertje doodelijkvan den schrik springt ons jor.gste kind van 10 jaar uit haar bedje, naast het lijk van haar zusje, dat in mijn armen nog een klein poosje lag te snorken, zonder echter een lichaamsdeel te bewegen, en zonder een teeken van leven meer te geven. Op hetzelfde oogenblik riep mijn vrouw haar oudsten zoon te hulp, omdat zij drie schreden was weggeworpen hij hoorde haar echter met, want ook hij was bedwelmd. llet eerste wat hij later zeide was, //wat is er gebeurd en toen „Och was ik ook maar dood." Hij meende nl. dat hij lam was, kon zijn armen niet bewegen, zijn voet deed pijn, en zijn hoofd was als gebarsteu, maar dat is Godzijdank beter geworden. Het jongetje van 12 jaar kan niet oopen, en zakt in elkaar, zijn beenen hebben geen kracht, en op zijn buik had hij een rooden streep, J die later bruin is geworden, net of het vel ge- 1 schroeid is. - Laatstleden Woensdag lieoen in eene ge- meenschappelijke weide, op eene landbouwverkoopiixr onder Nieuwedorp in Zuid-Beveland, ongeveer 30 paanlen te grazen. loen tegen den avond de ver- kooping was afgeloopen, zou ook een landbouwer van onder Arnerauiden zijn rnak zesjarig koestpaard uit die weide halen om huiswaarts te keeren. Niet weinig stond hij verbaasd, toen hij in de weide niets meer vond dan een ouden gebrekkigen knol. Zijn schoon paard was verdwenen en°hij was genoodzaakt, te voet den terugtocht te doen. - Als een bewijs, dat het financieel beheer in sommige gemeenten van ons vaderland nog veel te wenschen laat, kan de mededeeling dienen van een inzender in De Gemeentestem, dat nl. een hem bekend onderwijzer in zijn bezit heeft 4 a 5 bevelschiiften van betaling ter voldoemng z!jv\ei jaarwedde, die den gemeente-ontvanger verschillende keeren zijn aangeboden, steeds echter vruchteloos, daar voortdurend beweerd wordt, dat er geen geld in kas is. - Te Brussel is men van plan een ,/Tehuis voor Nederlandsche werklieden" op te richten, zooals er ook reeds een bestaat voor Duitsche werklieden. Met kracht heeft de Nederlandsche kolonie deze zaak aangegrepen, aangevuurd door het goede voorbeeld van onzen gezant te Brussel, den heer baron Gericke van Herwijnen. 1 let 1 eliuis zal een geheel neutraal karakter dragen. Voor geen enkele gezindte, geen enkele opinie mag het gesloten blijven. Naar de Independance Beige weet mede te deelen, moet dit plan ook veel ondersteuning vinden te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. le Brussel studeeren thans een en twintig vrouwelijke studenten zeven in de natuurweten schappen, 3 in de geneeskunde, 10 in de artsenij kunde en een in de philosophie. Daar het Brus selsche gerechtshof heeft besloten geen dames als ndvocaten toe te laten, hebben de dames, welke in de rechten studeerden, deze studies opgegeven. Het aantal gediplomeerde onderwijzers te Parijs heeft zoodanige vermeerderiog ondergaan, dat er thans reeds 6000 zijn, die te vergeefs naar een plaats zoeken, terwijl 2700 onderwijzeressen in hetzelfde geval verkeeren. Vele harer zijn buffet- jufirouw geworden, terwijl 150 onderwijzers als koetsiers fungeeren. Door de regeering werd dezer dagen de sollicitatie opengesteld voor vrouwenbe- dieningen aan den spoorweg. In eenige dagen kwamen 800 aanvragen in. Aan het tweede gedeelte van de statistiek der scheepvaart over 1888 is het volgende ontleend I Het aantal zeerampen op de Nederlandsche kust I bedroeg in 1888 23 tegen 34 in 1887. Van 23 Nederlandsche schepen vergingen of I werden wrak 1523 schepelingen lieten daarbij I het leven. Aan 29 Nederlandsche schepen overkwamen zeerampen buiten onze kustin 't geheel werden j 31 Nederlandsche schepen door zeerampen getroffenj 3 schepelingen verloren daarbij het leven. In het koninkrijk Saksen, vanwaar de trichi- nenziekte oorspronkelijk is uitgegaan en waar vooral nog altijd grootere of kleinere epidemieen van die ziekte van tijd tot tijd zich voordoen, is nu weer in het Cunewalderdal de ziekte voorgekomen. Tot dusver bedroeg het aantal aangetaste personen 235 en dat der overledenen 34, d. i. 4£ pet. sterfge- vallen, wat een zeer hoog sterftecijfer is. In 14 plaatsen van het dal deed zich de ziekte voor. De sterfgevallen hadden vroegtijdig plaats, en wel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2