Gemengde berichten. r¥chtszaken! Arrondissernents-rechtbank te Middelburg. een paar liter petroleum kon worden afgeschept. Dit behoeft geen verwondering te baren. Petroleum toch dringt door alles heen, en als een vat slecbts eenigen tijd heefl gelegen, heeft het bij aflevering altijd eenig onderwicht, hetwelk, vooral bij de af levering der onderste lagen, door bet werken der duigen, soms zeer aanzieulijk kau zijn. Later werd, wegens toeneming van den petroleum- liandel, eene algemeene bergplaats buiten de stad opgericht, en de vergunning binnen de s'ad inge- trokken. De pomp bleef echter voor gebruik on- geschikt, en gaf nog tijden daarna petroleum. TEll NEUZEN, 36 Juli 1889. De scherpschutters-vereeniging //Voor Vader- land en Koning" alhier zal op 15 en 16 Augustus a. s. een schietwedstrijd bouden. Tot deelneming worden uitgeuoodigd alle in Zeeland bestaande scherpschutters-korpseu en schietvereenigingen. Eene commissie tot verdere regeling is uit de leden gevormd. Als korpsprijs zal beschikbaar gesteld worden eene aan 's Rijks Munt te vervaardigen zilveren medaille, terwijl verder eenige personeele prijzen te verschieten zullen zijn. Aan een der vrije banen zal tegen betaling van kaarten, ook kunnen worden deelgenomen door niet leden. Men hoopt op ruime deelneming. De voordracht voor onderwijzeres aan school A alhier bestaat uit de dames Van Boven te Middelburg, Henry te Aardenburg en Waale te Zierikzee. Te Breda hebben de hoofdonderwijzers-akte verkregen de heeren C. Dijkwelvan Hoek, en G. M. van der Ende, van Breskens. Zuiddorpe. In de vorige week is de keiweg ter vervanging van den geineente-grindweg, lang ruim 3000 M., geheel voltooid. De breedte der bestrating is, met inbegrip der kantlagen 3,25 M., zoodat wij alsnu een goede kunstbaan bezitten, die zeer weinig onderhoud vorderen zal, daar de keien niet van de kleinste soort zijn en eene grootte hebben van 12 bij 14 c. M. Onze grindbaan kostte voortdurend veel aan onderhoud en lag een groot gedeelte van het jaar slecht. Deze soort banen zijn dan ook niet bestand tegen een druk en zwaar vervoer als op dezen weg is. De bermen zijn met een gedeelte van de opge- broken grind gevormd tot goede voelpaden. Biervliet. Maandag jl. bezocht de heer Schuurman Steckhoven, predikant te Rousselaere, onze gemeente. Van al de beroepen leeraars in de vacature door vertrek van Ds. Straatsma, is hij de eerste, die zoo toonde, dat beroep in ernstige overweging te nemen. Om in eene Nederlandsche gemeente als predikant werkzaam te kunnen zijn, is de Vlaamsche leeraar verplicht nog eenig examen af te leggen. Vaudaar, dat alleen toezegging van beroep plaats had. Er bestaan redenen voor onze ingezetenen om zich te vleien met een gunstigen uitslag. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juli de volgende vonnisseu uitgesproken Wegens overtreding van rijksbelastingen zijn met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen en met veroordeeling in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding veroordeeld: J. A. S., oud 16 j., te Clinge, tot 3 dagen P. T., oud 18 jarbeider te Clinge, tot 1 maand hechtenis f 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. B., oud 20 j., te Clinge, tot 1 maand hechtenis f 10 boete of 10 dagen he.cht. Oratrent de merkwaardige tweelingen Giovanni en Giacomo Tocci, welke tlians ons land bezoeken, deelt de heer Nuyens in de Natuur het volgende mede Deze tweelingen werden in 1876 in Lugano, eene stad in het Zwitsersche kanton Tessino, op de italiaansche grens geboren. De moeder, een de oudste, terwijl hij op een groote wond in de linkerborst van den ougelukkige wees. Kom spoedig naar het kantoorinisschien is er nog redding maar hij heeft water in gekregen. Op dat oogenblik naderden verscheidene andere booten, die eveneens met havenwachters bemand waren. Wat is er gebeurd? Waaroin is er geschoteu hoorde men van alle kanten vragen. De oudste havenwachter wenkte haastig met de hand en wees in de veite. Daar giuderzet die boot na met een man er in er is een moord gepleegd Hoe hij en zijn makkers echter ook aandachtig rondkeken, de vreemde boot was verdwenen en bleef verdwenen. Een half uur later boog de dokter zich in het naaste politiebureau over het lichaam van den onbekenden man. Hij was niet alleen met een mes zwaar verwond in de nabijheid van het hart, maar hij had ook een zwaren slag gekregen op het hoofd, dat geheel met bloed was bedekt. Bo- vendien had de man veel water binnengekregen, zoodat het zeer t wij telachtig was, of hij nog een oogenblik tot bewustzijn zou kornen. (Wordt vervolgd.) stevige vrouw, vertoont de Germaansche type, terwijl de vader meer het Italiaansche kenmerk bezithij spreekt trouwens, behalve een weinig gebrekkig Eransch slechts Italiaansch. Dit echtpaar heeft behalve dezen tweeling meerdere kinderen, die alien welgemaakt zijn. Het tweelingpaar is gedeeltelijk welgevormd de gelaatstrekken zijn regelmatig, het gezicht een weinig mager, overigens is het hoofd goed geproportionneerd. Beiden kunnen hoofd, hals en armen vrij en onafhankelijk van elkander bewegeri. Ter hoogte van de zesde rib smelten de lichamen evenwel in elkander. Zij zijn niet, zooals bij de Siameesche tweelingen, door een sterk bindweefsel verbonden, maar in elkander vergroeid, hoewel elk hunuer zijn eigene organen bezit. Elk heeft zijn eigen longen, hart, lever en maag maar vanaf den navel hebben zij gezamenlijk maar een onderlijf. Dit tweehoofdig en vierarmig lichaam wordt door twee beenen gedragen. Deze beenen zijn een weinig dun en kunnen het dubbele lichaam niet torschen; als zij loopen willen, moeten zij ondersteund worden. Het linkerbeen, dat van Giacomo, is een weinig naar binnen gekeerd, waardoor de moeilijkheid van T loopen zeker nog verhoogd wordt. De natuurlijke uitloozingsopeningen van het onderlijf deelen zij gemeenschappelijk. Dit wat het lichaam betreft. Het temperament van beiden is ook verschillend. Het gelaat van Giovanni, die bruine, heidere oogen heeft, is levendig en opgewekt; dat van den andere heeft meer melancholische trekken. De eerste is ook meer levendig in zijne bewegingen en gebaren de andere daarentegen meer stil en zit gewoonlijk in den hoek van een canape gedoken. Ook de levensbehoeften zijn verschillend de een eet gretig, terwijl de andere geen eetlust toont, of slaapt als de andere wakker is. Volgens verklaring van den vader en den hen vergezellenden impresario, kunnen zij soms ter dege met elkander vechteu. De stem is goed, misschien een weinig zwak voor knapen van hunnen leeftijd. Zij spreken Italiaansch en een weinigje Fransch. Zooals gemeld, zijn in de papierfabriek de Mol, van de firma A. Kroesen en Co. te Krommenie in de vodden eenige coupons gevonden. In het eersle bericht werd de waarde van het gevondene op eenige duizenden guldens geschat, doch dit schijnt wel wat overdreven, aangezien de waarde niet meer dan eenige honderde guldens moet bedragen. Er waren reeds enkele van verkocht, doch de meeste zijn nog niet vervallen. De politie heeft zich bij den eigenaar der fabriek om inlichtingen vervoegd. Men schrijft uit MaastrichtHet blijkt al meer en meer, dat de politie in den Zaterdag in hechtenis genomen inbreker een goede vangst heeft gedaan. Men vermoedt dat hij de kerkdief is, die in den jongsten tijd zooveel kerken van Limburg van den inhoud barer offerblokken heeft beroofd. Hoewel hij dit laatste blijft ontkennen, getuigt het geld, dat men bij hem vond zeer tegen hem. Dit geld toch bestaat voor een groot deel uit groschen, 2^-centimestukken en centen, alle munt- soorten, die in deze streken in omloop zijn en ge woonlijk den inhoud van offerblokken uitmaken. Ook had hij daags voor zijn aanhouding 100 mark per post naar Duitschland verzonden. Bij zijne arrestatie was hij gewapend met ecu geladen revol ver, waarmede hij de politie dreigde, terwijl in een later in beslag genomen koffer nog een geladen revolver werd gevonden. Er heeft eergisteren een hevige brand gewoed op het handelsterrein te Feijenoord bij Rotterdam. Te 11 uur werden in de stad twee kanonschoten gehoord, zijnde het sein, dat op het entrepot-terrein brand was uitgebroken. Deze bleek ontstaan te zijn in loods no. 1, in gebruik bij de Rotterd. Lloyd, firma Ruys Co., voor diverse goederen. Op dit oogenblik was slechts aanwezig een vat tabak, terwijl 14 dagen geleden in deze loods op- geslagen waren voor een bedrag van 7 ton aan goederen. De loods, evenals de andere gebouwen, was eigendom der gemeente en verzekerd voor 59 mille. Eene partij Amerikaansch hout, dat aan den wal lag, ging mede verloren. Ook de loskra- nen leden veel schade, terwijl eveneens de goederen in loods 2 veel waterschade bekwamen. Den ge- heelen dag moest water worden gegeven op de brandende en smeulende massa. Bij den brand werkten 11 handspuiten, 3 rijdende en 3 drijvende stoombrandspuiten. Het volgende is geen verzonnen aardigheid, maar een feit. Een eenvoudig kiezer las in het plaatselijk blad, dat de burgemeester ter kennis van belanghebbenden bracht, dat het proces-verbaal der gehouden verkiezing van leden voor den ge- meeuteraad ter visie lag op de secretarie. Hieruit verstond die kiezer, die verzuimd had te steminen dat tegen alle kiezers, die hunne stem niet hadden uitgebracht, proces-verbaal zou worden opgemaakt. Hij, benevens zijne vrouw, maakten zich ernstig ongerust daarover, en namen bij een buurman raad, of er niets aan te doen zou zijn. De buurman was in staat het verontruste echtpaar de zaak op te helderen en de verzekering te geven, dat proces- verbaal niets anders beteekent dan precies verhaal. De Haagsche correspondent der Prov. Gr. Ct. meent hun, die op Priusessedag Scheveningen be zoeken en de tafel van het Kurhaus begunstigen, te moeten raden het aangeboden sigaartje aan het dessert niet op te steken, zonder een onderhoud van een paar woorden met den rondgaanden amphy- trion. Een zijner vrienden toch had men op zijne rekening zulk een sigaartje voor f 1,50 genoteerd. Te Pernis zijn thans vacant de betrekkingen van burgemeester, lslen wethouder, ambtenaar van den burgerlijkeu stand, eu een zetel in den raad, terwijl een nieuw gekozen lid nog moet loegelaten worden. Het dagelijks bestuur bestaat uit een wethouder. Huwelijken kunnen niet gesloten worden, terwijl akten van geboorte of overlijdeu in bianco moeten worden ingeschreven. Voor de rechtbank te Heerenveen verscheen dezer dagen in de bank der beschuldigden eene doodarme weduwe, die voor ncht kinderen het brood moet verdienen. Zij werd beschuldigd van overtreding der drankwet eu poging tot omkooping van ambtenaren in functie. Bedoelde weduwe J. K., bewoont een huisje in de buurtschap Goor onder Steenwijkerwold. Zij mag wel cognac, in het groot, doch niet in het klein verkoopen, maar het schijnt, dat ze bij de politie onder de verdenking lag in het geheim ook wel eens een enkel glaasje te tappen. Op zekeren morgen treden twee handelsreizigers daarvan althans hebben zij het voorkomen haar koffiehuis binnen en bestellen ieder een glas bier. „Een lekker biertje, juffrouw," zegt de een, na zijn glas te hebben geledigd, vrij wat beter dan ik het gisteren in Rotterdam gedronken heb. Geef ons nu een eognacje." ^Heeren, ik heb geen vergnuning, dat mag ik niet schenken," is het antwoord. ffOch kom," herneemt de reiziger, ,/daar kan je immers niets van overkomen." ,/Kan er geen kwaad bij vraagt 't vrouwtje nog eens. Wat kwaad zou dat kunnen?" is de wedervraag. De kasteleines gaat naar binnen en brengt twee glaasjes cognac. De heeren betalen 40 centen voor de gemaakte vertering, staan op en „Je bent er bij vrouwtjeje hebt proces-verbaal. Wij zijn de marechaussees uit Steenwijk." Doodelijk verscnrikt staart het moedertje hare bezoekers aan. ,/Ach heeren," jammert ze, //heb medelijden. Vanochtend is mijn schaap gestorven en nu dit nog. Maak me toch niet ongelukkig. Ik wil de heeren graag ieder een gulden geven, als ik er daarmee af ben." z/Nogmaals proces-verbaal wegens poging tot omkooping van een ambtenaar in functie," klinkt het haar tegen. En werkelijk stond ze thans voor beide vergrijpen terecht. De officier van justitie liet niet na, in zijn requisitoir zijne afkeuring over deze wijze van handelen der politie-ambtenaren te kennen te geven. Voor het eerste vergrijp eischte hij dan ook het minimum van straf, ul. 0,50 boete, subs 1 dag gevangenisstraf, voor het tweede eene gevangenisstraf van 3 dagen. Deze week heeft bij den landbouwer J. B te Barneveld, eene zeug eenige biggen geworpen waarvan 2 het evenbeeld waren van een olifant, met een snuit ter lengte van een viuger, platte hangooren en slagtanden, terwijl zij over het geheele lichaam kaal waren. Een derde had een kop als een doghoud, zonder neusgaten. Van een vierde zat de bek geheel dicht, zoodat die moest worden losgesneden. Eenige oogenblikken na deze vier werden nog enkele gewone, flinke biggen geboren. Omtrent het ongeluk te Soerabaja meldt de Loc. het volgende De slachtoffers zijn de heer James Greig, chef der firma Martin Greig Co. Mevrouw Moll, echtgenoote van den tolk voor de Chineesche taal Mevrouw Moll, schoonzuster van de vorige, echtgenoote van een kort geleden naar Atjeh ver- trokken officier beide in nog jeugdigen leeftijd; Jongejuffrouw Van Delden, dochtertje van den ass.-resident van Grissee, zwager van den heer Greig. Terwijl eerst aan cholera werd gedacht, rees weldra het vermoeden van vergiftiging. Zoo de ons gedaue mededeelingen juist zijn, is verdenking gevallen op de kokkie van raevr. Moll, die voor het souper door hare meesteresse aan den heer Greig moet zijn geleend, en volgens getuigenis van een baboe ten hoogste verbitterd was over krasse berispingen, die zij nog des morgens van mevrouw M. had ont- vaugen. De verdachte is gearresteerd, maar de juiste toedracht nog niet bekend. Aan de ver- schijnselen bij de slachtoffers vermoedde men ver giftiging door arsenicum. Of de lijkopening, die heeft plaats gehad, dit heeft bevestigd, is nog niet bekend. Voor den echtgenoot van de jongste mevrouw M., te Atjeh, en mevrouw Greig in Engeland, is de tijding van dit droevig uiteinde hunner dier- baren vreeselijk. In de Hongaarsche stad Paks zijn Zaterdag ongeveer 400 gebouwen, waaronder de kazerne en de evangelische school, door brand vernield. Ver- scheiden kinderen worden vermist en men vreest, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van een moord te Parijs, die door eene Neder landsche, zekere vrouw Stakenburg, op haar dochtertje moest zijn gepleegd. Hoe hardnekkig zij ook deze misdaad ontkende, toch hield men haar gevangen. Het is gebleken, dat men zich inderdaad voor een afschuwelijke misdaad bevond. De commissaris Lambin heeft de beide andere kinderen bij zich ontboden. In den beginne waren zij zeer bedeesd. De commissaris liet daarom de jongste vertrekken en hield den oudste, Adriaan, alleen bij zich. Het jougentje brak in tranen uit en verhaalde daarna allerlei vreeselijke dingen maar met een nauwgezetheid, dat men niet aan de waa^heid van het verhaalde mocht twijfelen. ,/Mama hield van geen van ons alien", vertelde de kleine Adriaan, //maar het meest haatte ze nog Marie, die zij zooveel mogelijk mishandelde. Toen Marie door de mishandeling ziek was ge worden, wierp zij haar op den grond en sloeg haar met het hoofd tegen den vloer. Vrijdag heeft zij Marie opgehangen aan het venster en toen zusje bijna verstikt was, heeft mama haar losgesneden en op bed geworpen. Mama heeft haar water in het gezicht gegooid. //Dink u, moeder," heeft Marie toen nog gezegd, zij ademde nog heel weinig en stierf kort daarna. Des avonds heeft mama met het lijk het huis verlaten en is Maandagmorgen teruggekeerd." Bij nader onderzoek is inderdaad gebleken, dat vrouw Stakenburg, sedert het scheiden van haar man en den omgaug met den bankier, hare kinderen mishandelde op onmenschelijke wijze. Op de Esplanade des Invalides, te Parijs, nabij het eindstation van den smalspoorweg, die de tentoonstelliugbezoekers naar het Champ de Mars brengt, zijn rails gelegd, welke op ijzeren schragen rusten. Onder den weg loopt in het midden eene dikke buis van gegoten ijzer, die van afstaud tot afstand een arm heeft, welke omhoog tusschen de spoorstaven van den weg uitsteekt en aldaar eene opening vertoont, in dien zin, dat, als uit die opening water stroomt, een straal gevormd wordt in de richting van den weg. Nu bevinden zich onder aan de wagens van dezen spoorweg gebogen ijzeren buizen, waarvan de opening juist overeenkomt met de openingeu van de water- buizen in den weg. Komt er uit dezen dus een straal water met zeer hooge drukking, dan wordt de wagen voortgedreven op den spoorweg totdat hij voor eene volgende buisopening komt, waar hij een nieuwen stoot krijgs, en zoo voorts. De uitvinders van dit stelsel, wijlen de heer Girard en de heer Barre, hebben gemeend, dat men hierdoor snelheden bereiken kan van twee of drie honderd kilometer in het uur, zoodat men b.v. daarmede van Parijs naar Marseille of naar Am sterdam zou kunnen reizen in vier uren tijds. De heeren Rothschild en Zoon te Londen hebben aan prinses Louise Victoria, ter gelegenheid van haar huwelijk, eene riviere van diamanteu en andere edelgesteenten aangeboden, ter waarde van minstens 100,000 francs. De Shah heeft bij een der grootste juweliers eene prachtige parure besteld, om de prinses ten geschenke te geven. Volgens eene te Parijs ontvangen depeche uit New—York, heeft zich aldaar eene werklieden- delegatie ingescheept, om een bezoek te brengen aan de Parijsche tentoonstelling. De delegatie bestaat uit 46 arbeiders eu 4 arbeidsters, elk een verschillend beroep vertegenwoordigende. De uit- zeuding geschiedt op kosten van werklieden-ver- eenigingen uit alle deelen der Yereenigde Staten en van eenige fabrikanten. Eenige vogelliefhebbers in Frankrijk hebben den heer De Freycinet bijna overtuigd, dat het wel zeer moeilijk, maar toch mogelijk is, om de zwaluw af te richten tot het overbrengeu van depeches. Hoe zij dit aanleggen is hun geheimmaar de gouverneur van Rijsel heeft bevel ontvangen deze zaak nader te onderzoeken; de proefnemingen, welke reeds te Roubaix plaats vonden, moeten nu onder toezicht van den kapitein der genie Degouy herhaald worden. In de volgende maand moet deze kapitein tegenwoordig zijn bij het oplaten van een groote vlucht postzwaluwen. Luidt zijn rapport gunstig, dan zal men op den Mont Valerien een groot zwaluwenhok bouwen en de zwaluwen onder de hoede van bizondere africhters stellen. I G E Z O N DEN STUKK E M. Mijnheer de RedacUur Onder den iudruk van hetgeen het verslag van den gemeenteraad mij in uw blad van Woensdag 24 dezer te lezen gaf en meer bijzonder over de voordracht tot leden der schoolcoinmissie, vraag ik een plaatsje in uw veelgelezen blad, ten einde daarover eenige beschouwingen te leveren. Volgens art. 70 der wet op het lager onderwijs, wordt het Plaatselijk toezicht uilgeoefcnd door Burgemeester en Wethouders. De Gemeenteraad kati, tee, nadere verzekering van het plaatse lijk toezicht, eene commissie in stellenwelke de bevoegdheid bezit, in de artt. jj en y<f dezer wet omschreven. Van deze bepaling werd voor eenige jaren ge bruik gemaakt, en verschillende commissien namen achtereenvolgens zitting. Welke de redenen waren, die de verschillende commissien noopten hun ontslag te nemen, wil ik een oogenblik in het midden laten, doch zeker is het, dat zulks niet willekeurig is geschied. Door sommige leden van den gemeenteraad werd nu bij Burgemeester en Wethouders, na het be- danken der laatste schoolcommissie, aangedrongen tot het opmaken eener nieuwe voordracht, waaraan aanvaukelijk werd gevolg gegeven, door vijf personen daartoe aan te bevelen, doch eindelijk in de zitting van Maandag jl. werd eene voordracht van vijf dubbeltallen van personen aan den raad gedaan. Onder de voorgedragenen zie ik niet minder dan zes leden van den gemeenteraad, behalve nog vier andere personen, die, als zij zich niet door misplaatst eergevoel laten verleiden, toch zeker eene eventueele benoeming niet zullen aannemen, want naar inijn bescheiden meening, behooren de leden eener school commissie toch in ieder geval in ontwikkeling minstens gelijk te staan met diegenen, wier onder wijs zij hebben te beoordeeleu. De zes leden van den Gemeenteraad kunnen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2